INGEKOMEN STUKKEN. qiea jj telegrammen. ijeen- ie in- Versailles, 11 Januari. De Nationale Verga- Mak dering heeft helen de beraadslaging over den iaald £00gen Raad van Onderwijs voortgezet. De heer tatit Thiers is door de Commissie van Dertig gehooid, t dadie eene langdurige zitting heeft gehouden. Het da:wordt bevestigd dat er tusschen de eerste sub- r ^commissie en den President der Republiek over eenkomst van inzichten omtrent de hoofdpunten 1 dabestaat. i dei Londen, 14 Januari. De Daily News verneemt laatiuit Rustschuk, dat, naar aanleiding der vergun- id iining van de Porte om het, Grieksche kerkgebouw om weder open te stellen, het gepeupel gedurende bbe-de godsdienstoefening daarin gedrongen is, en de i ge-deuren eo vensters en het altaar vernield heeft, vatan dat daarbij verscheidene personen omgekomen ff gekwetst zijn. nde Dé Times zegt dat de dépêche van den Mi- iVei]nister Fish, zooals die is medegedeeld door de aa„Ainerikaansche bladen, onjuist is. va, De diplomatieke correspondentie tusschen Spanje ,0,. en Amerika was in hoffelijke bewoordingen ge e] steld. [e De Minister van Financiën heelt gisteren de deputatie ten gehoore ontvangen, die op de rjc afschaffing der bierbelasting aandrong. De minister 1jf[heeft gezegd, dat hij aan het verzoek niet kon u-jvoldoen, en dat de onderstelling onjuist was, dat ^e[le staatsbegrooting voor het loopende jaar een lanzienlijk batig saldo zou opleveren. De Standard meldt, dat de prins van Wales, net toestemming van de Koningin, voornemeus a sis, aan de begrafenis van keizer Napoleon deel e nemeu, maar dat lord Granville, zonder zijne 'eel'edeueii daarvoor op te geven, zich tegen dat m^c,oornemen verzette, waarop de Prins daarvan iwe- ifzag. uoe Berlijn, 14 Januari. Hij koninklijk besluit van iüur istereLi is den heer von Selchow op zijn verzoek ^e°intslag verleend als minister van Landbouw, en ec'e s in zijne plaats benoemd graaf von Künigs- ZIJ' narek, thans gouverneur der provincie Posen. e' Washington, 14 Januari. De nota van den 'lul mrnster Ftsh betreffende Cuba eo Spanje's ant- ialt voord daarop, welker bestaan in Europa ontkend 'j^vordt, komen voor ouder de diplomatieke be- cheiden, die gelijktijdig met de boodschap van lien en President Grant bij het Congres zijn inge- de iend. 'j'1' Weenen, 14 Januari. De Wiener Abendpost be- be' estigt het door Parijsche bladen medegedeelde ut, dat graal Andrassy naar aanleiding van het otwoord op den brief van graaf von Heust aan en hertog de Gramout zich in een schrijven aan raaf Apponyi insgelijks over de gebeurtenissen eeft ui'gelaten, die aan de oorlogsverklaring van 870 ziju vooratgegaan. Graaf Apponyi is ge- seft uachtigd geworden om dit schrijven van pnva- ste- en aard aan den heer Thiers mede te deeleu en ets- eui te machtigen daarvan dat gebruik te maken ;eo t welk hem goed dacht. rag Athene, 14 Januari. De regeering heeft aau iltele buiteulaudsche gezanten medegedeeld, dat zij )8l jereid is om de Lauriumquaestie aau de uitspraak ieiian een scheidsgerecht te onderwerpen, indien hetillegroote mogendheden erkennen,datdiequaestie ide en internationaal karakter heeft, er- Parijs, 14 Januari. De lieer Thiers heeft de be- ttiug van de „Commission des Trente" van 2 tot uren bijgewoond. Hij heeft een uitvoerige rede op shoudende commissie heeft er zich toe bepaald gi. eni aan te hooren en is uiteengegaan zonder en i beraadslagingen te treden. De heer Thiers heeft 0p ij oie gelegenheid de denkbeelden en gezichts- ,n anten ontwikkeld, welke hij reeds in de sub- ,p_ mimissie had voorgedragen. Men gelooft, dat de .eerderheid der commissie zich zal vereenigen iet de voorstellen betreffende het i ijwonen der .ttingen van de Nationale Vergadering door den eer Thiers, liet eeuige punt, hetwelk vrij ern- 'hl tige moeilijkheden schijnt te zullen veroorzaken, i de tegenwoordigheid van den heer Thiers in de ationaie Vergadering bij gelegenheid van in- irpellatiën, doch men twijfelt niet aan eene /ereenstemming. Het geheimhouden van het irhandelde in de zitting der commissie is op- iheven. a[| ln de heden door de Nationale Vergadering ihoudeu zitlmg is door een der leden een ameu- iment voorgesteld, strekkende om den Hoogen aad van Onderwijs uit vijf en niet uit drie den ite doen bestaan. Dit amendement is aan- inomeu en de zitting opgeheven, ie 15 Januari. Heden wordt in het sn ^eeie f®nd een treurdienst gevierd voor Napo- r on. De dagbladen laten zich allen in zeer wel- ar illende bewoordingen over Napoleon uit. Het „j of zal voor veertien dagen den rouw aannemen. r. Petersburg, 15 Januari. De verdere uitgifte is m bulletins nopens den gezondheidstoestand n -n den grootvorst-troonopvolger is gestaakt, id Odessa wordt gemeld, aat de stadsschouw- 1(j rg aldaar door brand is vernield. Het gebouw )n verzekerd voor 150,000 r. en het meubilair voor 0 ,000 r. bij Russische vei zekeringmaatschappijen, trimden, 15 Januari. Men schat het aantal van n, diegisteren Chisleburst bezochten, op 25,000 a ,000 personen. De burggraaf van Sidney zal koningin Victoria bij de lijkplechtigheid ver tegenwoordigen. Graaf Schuwaloff is gisteren aan koningin Vic toria te Osborne voorgesteld. Aan Daily News wordt uit Weenen het volgende gemeld De Deutsche Zeilung bericht, dat de Russische regeering een circulaire aan hare agenten in het buitenland heeft gezonden, betreffende de expe ditie naar Khiwa. Deze circulaire komt overeen met eene dergelijke van prins Gortschakoff van 21 Nov. 1864. Gemeenteraad. Voor de betrekking van onderwijzeres der 2e klasse aan de openbare school voor ineer uitge breid lager onderwijs der 2e klasse, voor meisjes, op een jaarwedde van f 550, bieden B. en W aan den gemeenteraad de navolgende voordracht aan, inet verzoek om daaruit eene keuze te doen, als: J. E. Werner, geb. Drechsler, alhier; A. B. L. Timaus, te Goes; J. C. Gerdiug te Amsterdam. B. en W. hebben aan den gemeenteraad over gelegd twee missives van de Commissie belast met het ontwerpen eo herzien der plaatselijke verordeningen betreffende de huishouding der ge meente, de eerste strekkende tot aanvulling van het reglement op het beheer en bestuur der ste delijke gasfabriek en van de instructie voor den gemeente-architect; de tweede strekkende tot aan- wijziging van art. 2 van bovengenoemd reglement en van art. 10 van het reglement van orde voor de vergaderingen van het college van B. en W. laatstgenoemd voorstel is een gevolg van een door hen aan de Commissie gericht (hieronder sub. 3 opgenomen) schrijven, waarin de redenen wor den vermeld, welke h. i. bedoelde wijziging noo- dig maken. Zij geven den gemeenteraad nu in overweging het reglement op het beheer en bestuur der ste delijke gasfabriek en de instructie voor den ge meente-architect overeenkomstig het voorstel van de commissie te wijzigen en de door hen dien overeenkomstig vastgestelde wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van B. en W., ingevolge art. 93 der gemeentewet, goed te keuren. 1. De commissie belast met het ontwerpen en her zien der plaatselijke verordeningen betreffende de huishouding der gemeente, heeft de eer, tiaar aanleiding van het raadsbesluit van den 12 dezer, B. en W. voor te stellen tusschen de art. 2 en 3 van de verordening van den 14 Mei 1858, houdende reglement op het beheer en bestuur der stedelijke gasfabriek te Leiden, een nieuw artikel in le las- schen van den volgenden inhoud „Commissarissen kunnen, behoudens hunne be voegdheid zich zoo noodig van de hulp of voor lichting van audere deskundigen te bedienen, de diensten vau den geuieeute-architect, wanneer zij die behoeven inroepen." Het tegenwoordig artikel 3 zou dan moeten aauvangen met de woorden: Onder het bestuur van Commissarissen enz. enz." In verband hiermede i tuit de commissie voor art. 1 van de verordening van den 27 November 1862, houdende instiuctie voor den architect der gemeente Leiden, aldus te wijzigen: „De architect slaat, wat betrelt de werken be heerd door B. en W., onder de bevelen van dat college en van de Commissie van Fabricage, en wat aangaat de gemeentewerken opgedragen aan eene afzonderlijke commissie uit den raad, onder de bevelen van die commissie." 2. Naar aanleiding van de missive van B. en W. van deu 21steo December jl., heeft de Commissie belast met het ontwerpen en herzien der plaat selijke verordeningen betreffende de huishouding der gemeente de eer hun te berichten, dat bij haar geen bezwaar beslaat in de door B. en W. voorgestelde wijziging van art. 2 der verordening van den 14den Mei 1868, houdende reglement op het beheer en bestuur der stedelijke gasfabriek ie Leiden, eveumiu als in de daarmede iu verband staande wijziging van art. 10 van het reglement van orde voor de vergaderingen van het college van B. en W., goedgekeurd door deu Gemeente raad den 12den Februari 1852. Zij stelt dienten gevolge voor: I. Art. 2 van de eerstgenoemde verordening al dus te veranderen: „Het bestuur dezer inrichting wordt waarge nomen door eene commissie uit den Gemeente raad onder den titel van Commissarissen der ste- „delijke gasfabriek." Deze commissie bestaat uit: o. ééu Wethouder door het Dagelijksch Bestuur uit zijn midden aan ie wijzen, enz. enz. II. Art. 10 van het reglement van orde te doen lezen als volgt: „De onderscheidene takken vau de huishouding „der gemeente worden onder de Wethouders al- „dus verdeeld: „Aan één hunner is de Burgerlijke Stand bij „voorkeur opgedragen. „Één is bijzonder belast met alles wat de Fi nanciën betreft. „Eén heeft het toezicht over datgeen wat on- „der den naam van de Fabricage bekend is. „Dat over de gasverlichting berust bij één der „Wethouders door het Dagelijksch Bestuur aan „te wijzen." 3. Onder dankbetuiging hebben B. en W. de eer aan voornoemde commissie de ontvangst le be richten van hare missive van 16 December jl., waai bij, ingevolge het raadsbesluit vau den 12den le voren, eene wijziging wordt voorgesteld van de verordening houdende reglement op het be heer en bestuur der stedelijke gasfabriek van 14 Mei 1858, en van de verordening houdende in structie voor den gemeente-architect van 27 No vember 1862. Alvorens dit voorstel den raad ter overweging worde aangeboden, zouden B. en W. gaarne het gevoelen der commissie wenschen te vernemen aangaande eene door hen noodig geachte wijzi ging vau art. 2 der eerstgemelde verordening. Daarbij wordt bepaald dat de commissie, door wie het beheer en bestuur der gasfabriek wordt gevoerd, bestaat uit: o. den Wethouder met het dagelijksch beheer der gemeente-fabricage belast; b. twee Raadsleden. Naar het B. en W. voorkomt is de bepaling sub. a te belemmerd, daar zich toch omstandig heden kunnen voordoen waariu de vereeniging van beide betrekkingen, voorzitter der Commissie van Fabricage en Commissaris der gasfabriek, minder wenschelijk kan worden geacht. Vooral in den tegentvoordigen tijd, bij de uit breiding van de Fabricagezaken, is die vereeni ging aan niet geringe bezwaren onderhevig. Gelijk bekend is heeft dan ook de Wethouder van Financiën tijdelijk het commissarisschap der stedelijke gasfabriek op zich genomen en is daar van indertijd aan den raad kennis gegeven. Voor noemde Wethouder is genegen voorloopig met het beheer en bestuur der gasfabriek belast te blijven en acht het daarom, evenals de overige leden van het college, noodig dat de bovenaan gehaalde bepaling in dien zin worde gewijzigd dat daaruit blijke, dat door hot Dagelijksch Be stuur uit zijn midden een commissaris der gas fabriek worde aangewezen. In dat geval zal mede art. 10 van het reglement van orde voor de vergaderingen van het college van Burgemeester en Wethouders, vastgesteld den 9den Januari 1852 en goedgekeurd door den raad den 12den Februari daaraanvolgende (Gemeente blad n°. 4 van dat jaar), wijziging behoeven, in zooverre daarbij aan éen der Wethouders het toezicht is opgedragen over datgeen, wat onder den naam van de fabricage en gasverlichting be kend is. B. en W. zullen alsdan de noodige wijzi ging in het reglement van orde vaststellen en overeenkomstig art. 93 der gemeentewet aan de goedkeuring van den raad onderwerpen. Mocht de commissie zich met hun gevoelen in deze kunnen vereenigen, dan nemen zij de vrij heid haar te verzoeken een voorstel tot wijziging vau art. 2 der verordening van 14 Mei 1858 te willen inzenden, ten einde gelijktijdig met het reeds ingediend voorstel iu den raad te worden behandeld. De heer A. W. Kloos heeft eervol ontslag ver zocht als 2de hulponderwijzer 4de klasse aan de openbare lagere school voor ouvermogenden N°. 2 alhier, tegen 1 Februari a. s., aangezien hij be noemd is tot hulponderwijzer aan eene openbare school te Zaandam. Het daarop door B. en W. ingewonnen advies van den hoofdonderwijzer dier school, waarmede zij zich vereenigen kunnen, leggen B. en W. over, en nemen tevens de vrijheid dienovereen komstig te raden, den adressant het gevraagd eer vol ontslag tegen gemeld tijdstip te verleenen. Bij raadsbesluit van 19 October 1871, is vast gesteld dat: 1°. te beginnen inet Maart 1872, al de cokes welke de gasfabriek oplevert, iu het openbaar zullen verkocht worden, met uitzondering alleen van 5000 hectoliters, welke tegen den thans gel denden prijs, zijnde 45 cent, aan de gemeenle- instelliugen en aan de beambten van de gasfa briek zullen afgeleverd worden 2°. dat tegen gereed geld verkocht worde de aanwezige voorraad, in zulke partijen als Com missarissen zullen vaststellen, mits die partijen in den regel niet meer bedragen dan 100, en niet minder dan 10 hectoliters; 3°. dat Commissarissen worden uitgenoodigd tegen het einde van 1872, of zoo uoodig vroeger, aan den Raad over te leggen een staat, aanwij zende de uitkomsten van de verschillende veilin gen, tegelijk met bun praeadvies omtrent de vraag of de nu voorgeschreven maatregel al of niet be stendigd zal moeten worden. Commissarissen hebben dienovereenkomstig overgelegd den staat, waaruit blijkt, dat in 44 wekelijk8che veilingen, in partijen van 10, 50 en 100 hectoliters, ziju verkocht 44,820 hectoliters cokes, tot den gemiddelden prijs van 0.77" per hectoliter. De laagste prijs is besteed op 7 Mei, de hoog ste op 27 Augustus verkregendat de prijs in de laat6te zes veilingen weder lager is gegaan, zal waarschijnlijk, voor een groot deel althans, wel het gevolg zijn van den buitengemeen zachten winter; terwijl ook niet onopgemerkt is gebleven, dat iu den zomer reeds door velen meer is in gekocht dan voor dadelijke behoefte gevorderd werd. Bij onderzoek is ook niet gebleken, dat er in den laatslen tijd belangrijke partijen cokes zijii ingevoerd, uok geloovep wij niet dat die in voer voordeel zoude aanbrengen; integendeel mag verwacht worden dat de prijs van de cokes, in verhoudiug tot dien welke voor de steenkolen moet besteed worden, nog rijzen zal. Onder de bruto opbrengst welke door de koo- pers betaald is, zijn begrepen de zegel- en regi stratie-rechten, ten bedrage van 2 percent en 38 opcenten, advertentiën en andere kleine onkosten, le zauien bedragende f 772.19'; dat is per hecto liter f 0.01". Ofschoon niet te ontkennen valt dat door den openbaren verkoop de handelaar of verbruiker, zonder eeuig voordeel voor de gemeente, met dit bedrag wordt belast, heeft dit echter geene onte vredenheid gegeven; integendeel is geen eukele klacht bij den Raad ingekomen, en beantwoordt de nu gevolgde wijze van verkoop aldus aan het verlangen om begunstiging voor te komen. De eenige wijziging welke de commissaris der gasfabriek, in het belang van de verbruikers wel licht ook in die van de fabriek, wenschen voor te stellen, is, om bij den verkoop ook partijen van 5 hectoliters te mogen aanbieden; overigens ineenen zij dat men op den ingeslagen weg zoude kunnen voortgaan, en verzoeken zij mitsdien den Raad hen te willen machtigen om ook vervolgens met den openbaren verkoop van de beschikbare cokes voort te gaan. B. en W. met de Commissie van Financien stellen voor eene belooning van f 100 toe te keD- □en aan den heer van Dijk, wegens de door hem bewezen diensten in zake het onderwijs op de meisjesschool der 1ste klasse. LAATSTE BERICHTEN. (Per telegraaf.) Den llaag, 14 Jauuari. De discussie over hel hoofdstuk Binneulandsche Zaken is in de zitting der Eerste Kamer van heden niet algeloopen. De afdeelingen waterstaat en onderwijs gaven aanleiding tot discussie doch zijn beide algeloopen. Mnrgen zullen de overige onder- deelen en de nilkeering aan de Kanaalmaat schappij behandeld worden. De Minister heelt den heer Messchert geantwoord dat hij niet voor nemens is tot eene wijziging der onder wijs we in zijn geest. Den Haas, 15 Januari. De Prins en Prinses von Wied, met hun zooutje en gevolg, hebben zich hedenochtend wederom naar Amsterdam begeven, ten einde aldaar eenigen lijd te ver blijven. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën, van den 15deu Januari is bepaald, dat het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Maarssen c. a. waaraan kan geacht worden eene zuivere belooning van 1552 'sjaars te zijn verbonden, in de achtste klasse is gerang schikt. In de woning van den verdachten de J. zijn tengevolge van de voortdurende nasporingen van den commissaris van politic, den heer Beukman geschriften en andere zakeu gevonden, die, naar vermoed wordt, afkomstig ziju uit het huis van de verslagene mevr. v. d. Kou wen. Hierdoor zijn politie en justitie in de ontdekking der waarheid een grooten stap vooruitgekomen. Eene vrouw die gisteren van haar werk huiswaarts wilde keeren had niet kuuueu ver wachten dat zij op haren weg nog een metgezel zou krijgen. En toch bleek dit welen het gevut te zullen ziju, want nauwelijks in de Frederiks- straat gekomeu, werd zij verrast door de geboorte van een welgeschapen zoon. Moeder en kind zijn, na voorloopig ten huize van een bewoner dier straat te zijn opgenomen, luter naar hare woning vervoerd. HUWELIJKEN. GEBOOKftN EN STERFGEVALLEN. Burgerlijke stand van Leiden van den 9den tot en met den 15den Januari 1873. GEHUWD. P. Keijser, jm. cn M. C. Temmink, jd. J. Brugmaos, jm. cn C. W. Taffijn, jd. D. G. Drost, jm. en C. H. Kok, jd. BEVALLEN. C. E. Esschers, geb. van Dissel, D. M. A. Maat, geb. Eigeraan, tweel. Z. en Z. M. C. van Brussel, geb. Schaap, Z. S. M. E. Gallandat Huët, geb. Biihler, Z. J. P. van dor Walle, geb. de Jong, Z. J. Ch. Ouwerkerk, geb. de Wringer, Z. f). Schonten, geb. Dreef, Z. L. M. E. van Berkul, geb. dn Pon, D. S. Renee, geb. Hartevelt, D, J. M. Blom, geb. Scbmitz, D. H. G. J. Nieuwenhuizen, geb. van den Brink, D. P. A. van Zijp, geb. Pont, Z. J. M. Crama, geb. van der Tain, D. M. Cerdijn, geb. Smit, D. A. Gans, geb. van Vliet, Z. P. Delfos, geb. VerguDst, Z. E. Petiet, geb. Bourgeois, D. P. Beenakker, geb. van Went, Z. J. H. Boom, geb. van Leeowen, Z. D. H. M. Willenborg, geb. Ouwerkerk, Z. Z. Perk, geb. van Waveren, Z. J. C. Dis sel, geb. Dee, D. S. Boom, geb. van Polanen, D. S. Fa- vier, geb. van Berke), Z. J. Klavcrwijden, geb. deBrnin, Z. J. M. van Oerle, geb. Rietbergen, D. E. A. Monde, geb. Cor- nelis9en, Z. J. H. W. van Hees, geb. Hazersloot, Z. A. Redel. geb. Keijzer, D. levenl. A. Niesten, geb. Dirkzwager, Z. levenl. OVERLEDEN. C. A. Bronwer, D. 6 j. H. de la Court, Z. lm. M. Verhoeven, wed. A. van der Keur, 76 j. H. Ammerlaan, 44 j. E. van Loe, 62 j. P. J. van Dijk, Z. 2 m. H. Boom, Z. 2 m. C. E. Rahé, geb. Giesselmann, 39 j. A. Sehee, wed. J. Hollebeek, 54 j. C. dn Pree, D. 21 J. M. Weenink, Z. 20 j. E, den Onden, geb. van der Wallet, 68 j. S. Melet, wed. J. Schroef, 71 j. C. J. van den Berg, D. 9 m. J. M. van Bruggemen, Z. 2 j. P. Kret, 75 j. C. Pardon, D. 2 j. D. Sleeking, 60 j. J. A, Taffijn, D. 1 m. W. T. J. Mosers, Z. 2 m,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3