Het volgend overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand December 1872, alsmede van die over de twaalf maanden van 1872, is door het Departement van Financiën openbaar gemaakt. Opbrengst Opbrengst over de maand over de twaalf December maan- 1 8 7 2. den van 1872. Directe belastingen, f 1,129,177.30» f 22,017,202.03 In- en uitg. rechten. Accijnzen Waarborgen belas ting der gouden en zilveren werken. Indir. belastingen Domeinen Posterijen Rijkstelegrafen Staatsloterij Akten voor jachten visscherij Loodsgelden Totaal 378,061.81' 2,890,710.77 6,44-1,885.59 30,062,162.52 329,199.95 18,491,262.65» 1,454,099.65 2,562,646.92 49,707.94' 644,135.76' 413,906.50 20,551.83» 1,675,644.10 133,935.11 215,467.64 920.50 86,289.24» 128,401.00 963,409.28» 6,579,466.26' f 82,511,301.86» Door den Nederlandscheu consul te Bender Bushir is de heer G. Mackenzie aangesteld tot zijn vice-consul te Bender-Abbas. Z. M. heeft aan deD heer K. Pfeiffer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van ontv. der dir. bel. en ace. te Maashees c. a., behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft J. J. Feylbrief, klerk bij 's Rijks archief met den titel van adjunct commies, bevor derd tot adjunct-commies. Bl.XNEKLAND. Den Haag, 13 Januari. In het lokaal Diligentia alhier werd hedenmiddag door het bestuur der SchBVeningscbe bouwvereeniging aanbesteedHet bouwen eeDer eetzaal voor 300 couverts met eene woning voor den restaurateur en verder aanhoo- ren, in gemeenschap met het bestaande Hötel Garni te Scheveningen. Voorts eenige veranderin gen, binnen het Hotel voornoemd, met den nieu wen aanbouw in verband staande. Van de vijf ingekomen biljetten was het minste dat van de heeren W. Doon en J. van den Ende te 's-Gra- venhage, voor f 49500. Burg. en Weth. alhier hebben heden ten Raadhuize aanbesteed: 1' het onderhoud van de scholen, buizen eDZ., gedurende 1873 en 2°. het vergrooten van een gebouw aan het Zieken en andere werken. Voor drie perceeten van N°. 1, het onderhoud te 's-Gravenhage, was minste in schrijver de heer G. T. de Haas alhier voor f 8825; f 5622 en 1300. Voor het vierde perceel, Scheveningen betreffende, was minste inschrijver de heer M. J. van Zanten te 's-Gravenhage voor 2465. De heer J. H. de Swart alhier had voor f 3932 bet minst ingeschreveu voor de besteding onder N°. 2 vermeld. De eenige 17-jarige zoou van eene achtens- v\ aardige familie hier ter stede heeft, toen hij zich Zaterdag alleeo met de dienstbode te huis bevond, haar, om welke redenen weet men i iet, Z' odanig met de vuist slagen op de hersenen ti egebracht, dat men haar eenigeu tijd later de zoon had inmiddels de woning verlaten be wusteloos in de keuken vond liggeu een emmer water was door den jongeiing, die, zoo men zegt, somtijds zwak van geestvermogens is, over het lichaam vau de meid geworpen, waarschijnlijk om haar eenigszins lot bedaren te brengen. Nadat geneeskundige hulp was verleend is de verwonde nog deDzellden avond naar het gast huis vervoerd. Zij verkeert in een zeer bedeuke- lijkon toestand. De politie hoodt zich met het onderzoek in deze bezig. Den Ssten November van het afgeloopen jaar werd als noodhulp-bediende in dienst van den minister-resident van Zweden eD Noorwegen alhier, ter vervanging van een Franschen knecht, die tijdelijk naar zijn vaderland moest vertrekken, aangenouien zekere v. E. tegen betaling van f 1.50 daags. Hem werd dezelfde kamer aangewezeu als de alwezige in gebruik had, waarop zich ook nog eenige kleedingstukken bevonden. Den 24sten December verliet genoemde v. E. zijne betrekking, maar nam niet zich een jas eu broek, alsmede een paar potten confituren aan den vreemden bedieude toebehoorende, met welke voorwerpen hij handelde als waven het zijne eigendommen. Te dier zake heden voor de arrond.-rechtbank terechtstaande erkende v. E. volmondig zich aan genoemden diefstal te hebben schuldig gemaakt. De subst.-oflic. Jhr. Mr. de Jonge requireerde eene veroordeeling tot gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, voor den tijd van zes maanden. Aanstaanden Maandag uitspraak. Oudewater, 11 Januari. De alhier ge.estigde afdeeling der Hollaudsche Maatschappij ter be vordering van den Landbouw heeft in hare ver gadering van gisteravond besloten het vijfentwintig jarig bestaan der afdeeling in September van dit jaar feestelijk te herdenken. In dezelfde verga dering werd tot viee-voorzilter der afdeeling ge kozen de heer van Buma te Benschop. Giethoorn, 12 JaDuari. Verleden Maandag morgen deed de 7Sjarige arbeider H. J. Doze alhier, de voor hem zeer onaangename ontdekking, dat hem eene som van f 50 uit zijn kast was ontvreemd. Daar hij alleen huist, heeft de dief, gedurende zijne afwezigheid, gebruik gemaakt van een achterdeur, die, zonder slot, op eeoe bij zondere manier was gesloten. Almelo, 12 Januari. De Arrond.-Rechthank alhier heeft gedurende het jaar 1872 behandeld ter correclioneele terechtzitting 2S5 zaken, waarin terechtstonden 293 mannen en 39 vrouwen. Daarvan werden 60 personen vrijgesproken en 272 veroordeeld; onder dezen werd tegen 7 een cellulaire gevangenisstraf van meer dan 6 maan den en tegen 156 van 6 maanden of minder uit gesproken. Slechis twee werden tot gemeenschap pelijke opsluiting veroordeeld. Wegens moedwil lige mishandeling stonden terecht 116 personen, wegens diefstal 41, wegens belastingzaken 38, wegens bedelarij 23, wegens overtredingen der spoorwegwet 24, enz. enz. De Kamer van Koophandel heeft in haar vergadering van 9 Januari herkozen de heeren J. Scholten Gz., als president, I. I. Engberts, als vice-president, en Mr. J. A. T. van Riensdijk, als secretaris. Smildc, 12 Januari. Van 15 Juli tot heden zijn voor het rijk aangekocht een hunnebed in de gemeente Odoorn en drie in de gemeente Emmen, terwijl door Mr. Tonkeus van Hooge- veen het hunnebed te Norg en door de markt- genooten van Anlo het hunnebed in de Eich ten geschenke aan de provincie zijn aangeboden. Ook heeft de provincie nog van Jhr. H. J. P. van der VVijck ten geschenke ontvangen het hunuenkerk- hof, gelegen in de gemeente Oosterhesselen. Groningen, 13 Januari. De hoogleeraar Dr. Ro- senstein alhier heeft de benoeming naar Leiden aangenouien. Te Groningen wordt dit algemeen betreurd, daar hij tot de sieraden dezer acade mie behoort. Leeuwarden, 12 Januari. De 1ste luitenant A. Bogaert is van het 3de reg. bij het 1ste reg. infanterie overgeplaatst. Leeuwarden, 13 Januari. De bevolking van het tuchthuis bestond op 1 Januari uit 532 gevan genen. In het laatste kwartaal van 1872 waren 17 gevangenen bijgekomen, 10 afgegaan en 4 overleden. Door den kantonrechter te Leuweu is eene beslissing genomen in eene wellicht nog nooit voorgekomen quaestie. In Augustus 1872 was te Jorwerd eene harddraverij gehouden, waartoe alleeo de mededinging werd toegelaten van paar den, die, uitgezonderd driejarige, niet meer dan t één prijs hadden gewonnen. lutusschen wa? ge bleken, dat het paard van den winner, na het bereiken van den driejarigen ouderdom en vóór de mededinging te Jorwerd, inderdaad meer dan één prijs had gewonnen, doch toen de winner nog geen eigenaar was. Wèl was het paard tot de draverij toegelaten, doch de directie was bij de toelating niet bekend geweest met de bedoelde omstandigheid; de toestemming was dus in dwa ling gegeven. Dat de tegenwoordige eigenaar met onbevoegdheid van zijn paard bekeDd was geweest, was nochthans niet gebleken, evenmin als dat hij, willens en wetens, de voorwaarden der mededinging had overtreden. De vordering vau den winner, om hem den prijs te betalen, werd dus afgewezen, maar evenzeer de tegenvor- dering van de directie, om den winner te veroor- deelen tot betaling eener geldboete van f 50, bij de voorwaarden op onbevoegde mededinging ge steld. Ieder der partijen werd veroordeeld in de kosten op zijn eisch gevallen. Zevenwolden, 11 Januari. In den laatsten lijd zijn tal van hulponderwijzers uit Friesland naar andere provinciën, vooral naar Holland, vertrok ken, voornamelijk met het doel, om een hoogere jaarwedde te bekomen. Hierdoor is in Friesland groot gebrek aan hulponderwijzers, voornamelijk in minvermogende gemeenien, waar de kas niet toelaat oui de tractementen der onderwijzers te verhoogen. In welvareude gemeenten belooft men nu reeds 400 a f 450. Haastrlcht, 13 Januari. Na een kortstondige ongesteldheid is hedenmorgen alhier overleden Mr. J. W. de Quertemont, substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te dezer stede GEMENGD N1EU W De president der Vereenigde Staten vau Noord- Amerika heett onlangs van twee schoolknapen uit Genève een brief ontvangen, waarin zij hem verzochten om eene verzameling van Amerikaan- sche postzegels. Dezer dagen kwam het antwoord op hun schrijven, vergezeld van eene fraaie col lectie postzegels, waaronder zells zeer oude. Grant meldt in zijn brief, dat zijne vele bezigheden hem belet hebben zelf zich met deze zaak onledig te houden, maar dat hij aan zijn jongsten zoon had opgedragen aan het verzoek te voldoen.Dezer dagen kwamen twee voorname Engelscheu met eeu kotter op Texel aan. Hun doel is zich ge durende den winter in het noorden van ods land met de jacht te verinaken. De kotter steekt 6% voet diep en heeft, behalve deze twee heeren, een bemauning van vijf koppen, waaronder twee loodsen, een voor de Zeeuwsche strooinen en een voor de Zuiderzee, en is ruim voorzien van alle jaehtgereedschuppen, waaronder twee lichte ponten vooral de aandacht trekken. Elke der ponten is namelijk voorzien van een geweer ter lengte van 6 en 8 voet, hetwelk bij wijze van draaibus naar alle richtingen kan worden gewint; zij zijn niet hooger dan een voe' boven den waterspiegel. Een schot met zulk een geweer, waarop niet minder dan 7 Nederlaudsche onsen hagel gaat, tusschen een uiassa ganzen of eenden, doet niet zelden een vijftigtal sneuvelen, ja zelfs werden er eens 84 tegelijk gedood. Vosruaar, het wild op Texel gaat een donkere toekomst te geinoet, want niet alleen onder het waterwild, maar ook onder de hazen is gedurende den laatst verloopen herfst een verschrikkelijke slachting aangericht. Op deze wijze zal weldra Texel, dat voorheen zoo rijk was aan wild, niets meer voor den jachtliefheb ber opleveren. De heeren Bauuihauer en Vogel, leden der Nederlaudsche hoofdcommissie voorde Weener wereldtentoonstelling, bevinden zich, naar de N. F. Presse meldt, op dit oogenblik te Weenen. In de gemeente Werkendam zal een pet.o- leuui-gasfabriek worden opgericht. Te Brussel is een kind gevonden in 't portaal van de St.- Jozefskerk. Men heeft het den naam van Jozef Nicolaas Cligny gegeven. Te Oost Malle (België) heeft een 36jarige vrouw, Jeanne Jacobs, haar man, een 60jarige, den hals afgesneden, om met een joug minnaar te kunnen trouwen. Zij heeft het lijk 300 meters van haar woning in een bosch begraven. De correctioneele rechtbank te Na men heeft een Spaansche hertogin en een dito markiezin ieder tot 30 l'r. boete veroordeeld wegens het zonder vergunning jagen op het grondgebied van Dave. De 13jarige Johauua G., te Zwolle heeft zich den 9den Januari, na op naam harer ouders bij een hunner kenissen 50 Pruisische daalders te hebben geleend, in gezelschap van het 7jarig zoontje van den machinist B., Daar Arnhem begeven met het doel om vervolgens naar Keulen te reizen. De commissaris van politie te Zwolle, daarvan onderricht, wist door middel van den telegraaf des avonds nog bij tijds te bewerkeo, dat beide minderjarigen niet verder dan Arnhem konden reizen, vanwaar zij onder behoorlijk geleide naar Zwolle zijn gebracht. Dezelfde J. G. was niet lang geleden ook stil van Zwolle per stoomboot naar Amsterdam vertrokken. De verregaande, maar al te dikwijls gepleegde bal dadigheid van straatjongens heeft dezer dagen te Haarlem een ongeluk van ernstigen aard tenge volge gehad. Een paard namelijk, dat door den zoon van den kruidenier v. H. werd afgereden, werd op liet. Spaarne, bij de Berkenrodesteeg, donr eeu jongen met een of andere voorwerp ge raakt, waardoor het dier, anders doodmak, door ging, struikelde en op den jongeling viel, die aan het hoofd gewond en met een op twee plaatsen gebroken heen bleef liggen. De ongelukkige jon geling werd opgenomen en door een paar mannen naar huis gedragen, waar hem geneeskundige hulp werd verleend door hen heer K. Zijn toe stand blijft zorgelijk. De schuldige is nog niet ont dekt. BUITEN 1 - A IV O. Frankrijk. In de Nationale Vergadering werd Vrijdag en Zaterdag de behandeling voortgezet van het wets ontwerp tot regeling van den algemeeDen raad voor het hooger onderwijs. Uver de bepaling dat de hoogere Katholieke geestelijkheid in dat lichaam zitting zou hebbeu werd na het gezegde in de beide vorige zittingen weinig algemeens in het midden gebracht. Een lid der commissie van rapporteurs voerde, tot verdediging dier bepaling aan, dat het daarbij in het geheel niet de vraag gold, ol men het hooger onderwijs onder den in vloed der geestelijkheid behoorde te brengen, en of daarmede aan den godsdienst eene plaats in het onderwijs werd toegekend, welke haar, naar het oordeel van sommigen, niet toekwam, die be paling was, uaar de ineeniiig der commissie, een natuurlijk gevolg van de vrijheid van onderwijs. Wanneer de staat zich het monopolie van het hooger onderwijs wilde toekennen, dan voor- ziker behoorde de geestelijkheid als zoodanig niet in den raad van bestuur en toezicht, maar alle iurichtiugen van hooger onderwijs lagen binnen den werkkring van dit lichaam, en de omstan digheid, dat zeer vele van die inrichtingen onder de leiding eu den invloed der Katholieke gees telijkheid stonden, eischte dat deze ook vertegen woordigd zou zijn in den raad. Met deze inlich tingen liep de algemeene discussie af. Bij de beraadslaging over de artikelen kwam in de eerste p[aats een tegenvoorstel van den heer Pascal Duprat aan de orde, strekkende om het wetsontwerp te vervangen door dit eDkele artikel: „Het decreet van 8 Maart 1852 (waarbij de algemeene raad van het hcoger onderwijs ont bonden werd) wordt opgeheven en de door dat decreet afgeschafte bepalingen der wet van 15 Mei 1850 betrekkelijk den algemeenen raad wor den weder van kracht verklaard." De voorsteller lichtte zijn tegenvoorstel toe met er aan te het. iDneren dat hij in de vroegere Nationale Ver. gadenug tegen de wet vau 1850 had gestreden I en gestemd, en dat ook nu nog die wet hem geenszins voldeed. Maar hij was overiuigd dm de belangen vau het onderwijs dringend de auo. wezigheid van eeuen algemeenen raad vorderdet en slelde de bepalingen der wet van 1850 bovei. die van het tegenwoordige wetsontwerp, omdat bij deze laatste verschillende nieuwe elements in dien iaad werden geroepeu, welke, naar zijn meening, daariu niet behoorden. De toelating de hooge geestelijkheid buiten aanmerking latende wees hij er op dat volgens het wetsontwerp ia den raad zouden worden geroepeD olliciereu vai de land- eu zeemacht, afgevaardigden der kamen vun koophandel eu van landbouw, eu zelts ge delegeerden uit de Nationale Vergadering. Tegei dit laatste element had hij vooral bezwaar, ver mits de politiek aan het onderwijs vreemd be hoorde te blijven en het niet missen kon of het politieke element zou den algemeenen raad eo het geheele ouderwijs weldra overlieerschen zoo dra men het binnenliet. Uok betreurde hij liet dat de permanente commissie uit dien ras, krachtens het wetsontwerp geheel haar get< verliezen zou, hetwelk zij volgens de wet van 1850 bezat. Namens de commissie werd hiertegen aange. voerd dat de tegenwoordigheid van vier gedele geerden uit de Nationale vergadering in eene zoo talrijke vergadering toch bezwaarlijk eene over- heersching zou medebrengen, eD dat, wierd hel voorstel der commissie voor dat van den heet Duprat ter zijde gesteld, ook andere door de com missie in den raad gebrachte nieuwe elementen, onoer anderen de gedelegeerden van de verschil lende faculteiten, daarin tot schade van die zaak zouden gemist worden. Ook de minister van ouderwijs liet zich, wat dit laatste betreft, in ge lijken zin uit, doch verklaarde te deelen in de bezwaren van den heer Duprat aangaande de gedelegeerden uit de Nationale vergadering en de beperkte bevoegdheid der permanente commissie, Hieromtrent verschilde hij van meening tnet te commissie van rapporteurs, en verklaarde hij eene beslissing der vergadering te zulleD uitlokken. Het tegenvoorstel van den heer Duprat werd daarop met 406 tegen 208 stemmen verworpen. In de zitting vau Zaterdag werden twee tegen voorstellen, welke de strekking hadden om aan den algemeenen raad alleen ten aanzien van het staatsonderwijs eenige bevoegdheid toe te kennen, behandeld doch verworpen, waarna het eerste artikel, regelende de samenstelling vau den rsad, in behandeling kwam. De commissie van rapporteurs verklaarde de vier gedelegeerden uit de Nationale Vergadering uit dat artikel te doen vervallen, vermits, sedert de staatsraad krachtens de daaromtrent na de opmaking van haar ontwerp vastgestelde wet als eene delegatie der Nationale Vergadering was aan te merken, door de aanwezigheid vau twee leden van den Staatsraad in den raad op vol doende wijze aan hare bedoeling was voldaan. De minister van onderwijs gaf daarop te keuuet dat hij zich met het aldus gewijzigde artikel vo komen kon vereenigeu. Het eerste artikel van bot wetsontwerp luidt thans als volgt: „De aan het ministerie van on derwijs verbonden algemeenen raad is samen- gestel t uit: „den minister van onderwijs als voorzitter; twee leden uit den staatsraad door denzelve ge kozen; een officier van de landmacht en eeu officier der uiariue, door de Nationale Vergade ring gekozenvier aartsbisschoppen of bisschoppen door het episcopaat aangewezen; een gedelegeerde van de Gereformeerde kerk eu een gedelegeerde van de kerk der Augsburgsche confessie, door de consistoriën gekozen een lid van het centrale con sistorie der Israëlieten, door zijne medeleden aan gewezen twee raadsheeren van het hof van cas- salie, door hunne medeleden gekozen; drie leden van het instituut, in eeDe algemeene vergadering van dat lichaam benoemd; een lid van het Col lege de France, door zijne medeleden gekozen; een lid van elke der vier faculteiten, als der rechts geleerdheid, der geneeskunde, der letterkunde en der wetenschappen, ieder door de hoogleeraren zijner faculteit af te vaardigen; een lid van den hoogen raad van kunsten en handwerken, van den hoogen raad van koophandel en van den hoo gen raad van laudbouw, ieder door zijne mede leden af te vaardigeD; zeven door den President der Republiek, in overleg met den ministerraad, aan te wijzen leden, te kiezen uit het aan het openbare ouderwijs verbonden of daaraan ver bonden geweest zijnde personeel, als inspecteurs- generaal, directeurs van instellingen van hooger onderwijs, professoren enz.; drie personen aan het bijzondere ouderwijs verbonden of verbonden geweest zijnde, te verkiezen door den raad." De discussie werd daarop tot Maandag ver daagd. In den aanvang der zitting van Vrijdag werd ter tafel gebracht en ter spoedige behandeling Daar de aldeeliugen verwezen een voorstel strek kende om te bepalen dat bij de verkiezingen voor de Nationale Vergadering voor gekozen zou ge-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2