N°. 3965. Maandag A0. 1873. 13 Januari. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco per pottn 8«8B- Afiondertyke Nommen0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTBNTIKS. Voor bderen regel.tiaUJitfji.;uii.'u*iilL.U.L'J OJl5> Grootere letten naar de plaatsrrimtè dié *ijj bealaari. 11 l'J. 4 4 -1 .J" IA. 'i BURGEMEESTER en WETHOUDEBS van (LEIDEN, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hulland, van den 30sten December 1872, n°. 5/1 Provinciaalbln". 109), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1873; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der Wet van den 7den April 1869 Staatsblad iri. 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat naartoe door den ijker zitting wordt gehouden in hot lqkaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de üemeetile- Apolheek, en wel: Voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk I, op den 20 Januari, II, 21 en 22 Januari, III, 23,24 en 28 Januari, IV, 29, 30 en 31 Jan. en 4 Febr., V, 5, 6, 7, 11, 12 en 13 Febr., n VI,// 14,18,19,20,21,25, 26,27 en [23 Februari, VII, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 13, 14 en [18 Maart, VIII, 19,20,21, 25, 26 en 27 Maart, de buitenwijk, op den '28 Maart. Voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij i medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehan delaars, beleenbankhouders en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 1 en 2 April, op [4 April, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; en wijders na den 13den Augustus, iederen WoenB- dag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voor schreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen; b. dat zij die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen, ter her-ijking moeten aanbie den en e. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhanden hebben van 1 maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der boven aange haalde wet, verboden en strafbaar is. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit vau den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken, van den 4den December 1872, de letter in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot jaarletter zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BBANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leidei*, den llden Januari 1873. BUBGEMEESTEB en WETHOUDEBS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de ver plichting tot het doen van aangilte voor de Natio nale Militie, in de maand Januari 1873, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar J.8AA, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun I9de jaar, doch vóór het volbren gen van hun 2Uste, ingezetenen zijn geworden, ge plaatst in de Leidsche Courant van den 14den, 21sten ein 28sten December 1872; Doen te weten dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Baadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 13den Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag den I4den Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den 16den Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den 16den Januari, voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den 17den Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-acten, die de belanghebbenden ■bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secre tarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BBANDELEB, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Lieden, den 4den Januari 1873. LEIDEN, 11 Januari. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 189 lot 152 vol wassen persouen en van 44 iot 59 kinderen. De Kon. Ned. Tuinbouwmaatscliappij Linnaeus heeft eene afdeeling opgericht te Zwolle, eo zal er binnen korte mede een vestigen in de gemeente Arnhem en omstreken. Tot lid der commissie van beheer over de na latenschap van wijleu Z. M. Koning Willem II is benoemd de heer Dr. A. Vrolik, oud-Minister van Financiën, en zulks in de plaats van wijlen den Minister van Staat Jhr. van de Poll, die tot aan zijn overlijden als lid en onder-voorzitter der genoemde commissie werkzaam is geweest. Het Dagblad meent met zekerheid te kunnen vermelden dat de uitlevering van Verlind en Behagel is toegestaan, en dat men alzoo de beide verdachteu binnen een paar dagen in den Haag verwachten kan. Gisteren stond zelfs te's-Graven- hage aangeplakt dat de bovengenoemde persODen reeds des morgens zouden arriveeren. Wij kunnen die geruchten niet bevestigen. In tegendeel vernemen wij van goed ingelichte zijde dat het naar alle waarschijnlijkheid nog wel een dag ot tien zal duren, voordat de op vreemd grond gebied gearresteerden hier terugkomen. Vod.) De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op Woensdag 15 Jauuari niet plaats hebben. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeliug voor de geschillen van bestuur, op Woensdag den 15deu Januari, des vooriniddags te elf uren. Z. M. heeft aan J. Smit en C". te Ridderkerk, tot wederopzegging vergunning verleend voor eeD stoombooldienst tot vervoer van personen, goe deren en vee tusscheu Rotterdam en Moerdijk. Z. M. heeft den ingenieur J. L. Ctuysenaer ge steld ter beschikking van deu Gouverneur-Gene raal van Nederlundech-Indië voor het doen van spoorwegopnamen op Sumatra. Z. M. heeft aan Gerrit Willem Koops, gewezen boofdouderw. te 't VVoold, gein. Winterswijk, verleend een pensioen teu laste van deu Staat ten bedrage vau ƒ111 's jaars. UlIVIVlLjNl-i-A.IV O. Amsterdam, 10 Januari. Gisteravond is brand ontdekt in een koestal in de Batavierstraat. Door de werking van twee gewone spuiten was uien den brand te 1 uur meester. Eene hoeveelheid hooi, aldaar aanwezig, is grootendeels verbrand, terwijl uok het gebouw veel heeft geleden. Zes koeien, die aldaar op stal stondeo, zijn gered. De oorzaak vau den brand is oubekend. Gistermiddag is een meisje, bezig -zijnde met het uithangen vau waschgoed, door het bre ken van een droogstok, uit de tweede verdie ping van een perceel in de Oostenburger Achter straat gevallen. Zij is met belangrijke kneuzingen naar het Binnengasthuis vervoerd. Den Haag, 10 Januari. Teu gevolge van het overlijden van Napoleon III, voormalig Keizer vau Frankrijk, zal de soireé dansante ten Hove aanstaanden Dinsdag 14 dezer niet plaats hebben. Rotterdam, 10 Januari. Een eenvoudige, docb voor het verkeer in het algemeen en deu vreem deling in het bijzonder nuttige maatregel is dezer dagen alhier tot stand gebracht, door namelijk alle sluizen ea bruggeu in deze gemeente door duidelijke letters eu op eeu in 't oog vallende plaats vnn hunne nameu te voorzien; De heereu Walker en Ötronck zijn aan de overzijde der rivier, ouder de gemeente Charlois, tegenover het Yachtciubgebouw, bezig met het bouwen van een dwars-sleephelling, van 60 meters lengte, waarop stoomschepen en schepen van 200 voet leogte kunuen worden opgehaald. Het terrein, waarop deze helling en een zeer uitge breide machine-fabriek zijn gebouwd, heeft eene grootte van 6000 meters. Tevens zal er eene vrije haven worden gegraven voor ligplaats der stoomschepen. Gouda, 10 Januari. In den verloopen nacht had hier een voorval plaats, dat een diepen indruk bij de burgerij maakt omdat het misschien in verband staat met de rooverijen die in 'l kort in verschillende plaatsen van ons land zijn gepleegd en alzoo bet vermoeden doet ontstaan vau het bestaan eener bende boosdoeners die de publieke veiligheid in gevaar brengt. Gisteravond bevond de heer Lievegoet met familiie zich in de schouwburg; te halfeen tehuis gekomeu bleek dat gedurende hun afwezigheid was ingebroken en eene aanzienlijke waarde ge stolen. 1 Brlelle, 9 Januari. Tot vader en moeder in 't Geuzeügesticht Wilhelmus van Nassouwen zijn be noemd de heer PI Stam en echtgenoote, uit Arnhem. Oud-Beierland, 9 Januari. Gisternamiddag tus- schen 3 en 4 uren, had er bij Jan Vermaas, onder Goudschalxoord, een brutale diefstal plaats. De bewoners van het huis baddeo alles behoorlijk gesloteu en begaven zich aaar deze gemeeote. Vau die gelegenheid maakte zekere jonge dochter, A. G. gebruik om door middel van inbraak binqen te komen en eenige gouden en zilveren voor werpen, benevens eenig geld mede te nemen. Een mesje, door haar gebezigd om molsla te steken, had zij echter op tafel laten liggen en juist,dit heelt aanleiding gegeven tot onderzoek en ontdek- JSREgv'orfag.iolfas a[ivM9bao lod nui iósbsa in Nauwelijks had de ijverige politie-agent H. van der Linde dit slechts bij geruchte vernomen of het is hem gelukt, door zijue eigenaardige manier van ondervragen, niet alleen de diefegge tot be kentenis te brengen; maar hem zelfs de plaats aan te wijzen (in den Bosschenpolder), waar de ontvreemde voorwerpen waren. Bewuste A. G. is vroeger om het plegeu van dergelijk misdrijf veroordeeld geworden. Gepasseerden Dinsdag is alhier overleden David Cohen, op lOljarigen leeftijd. Gorinchem, 9 Januari. Door de afdeeling Vijf Hessenlanden, Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is besloten het tójarig beslaan dier afdeeling in de Juli a. s. feestelijk te vieren. Het bestuur der afdeeling, met de uitvoering daarvan belast, heeft zich toegevoegd de heereu H. Polvliet, M. A. Raveuswaay, A. F. Visser van lJzeudoorn, Mr. 11. J. Dijckmeesler, Mr. A. H. van Tien hoven en B. Janse, alleu leden der af deeliug, die zich bereid hebben verklaard het bestuur in de regeling der feesten behulpzaam te zijn. Amersfoort, 9 Januari. Heden is de heer K., wethouder van Rijseuburg, beschuldigd van den Burgemeester dier gemeente te hebben geslagen, door de arroudissemenls-rechtbank, met aanne ming vau verzachtende omstandigheden, tot eeu maand cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Arnhem, 9 Jauuari. Door de arrondissements rechtbank alhier is heden opgemaakt de volgende nominatie ter voorziening in de vacature van rechter plaatsvervanger bij dat college: Mr. J. Everts B. Hz., met het lot legen Mr. L. Vau Nis- pen; Mr. K. M. G. De Mejier; allen advocaat ter dezer stede. Door hetzelfde college zal binneukort worden opgemaakt de nomiuatie ter vervulling der va- ceerende rechtersplaais, tengevolge vau de benoe ming van Mr. D. J. Mom Vtsch tot lid vau het Provinciaal Gerechtshof van Gelderland. Deventer, 9 Januari. De arbeider bij den Btaais- spoorweg, die ten gevolge van bet aanbukeu van een spoorwagen onlangs zoodanig door de loco motief verwond werd, dat zijn beeu moest wor den geamputeerd, is in den afgeloopen nacbt in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Giethoorn, 9 Januari. De wakkere veldwach ter van deze gemeente heeft ie Meppel iu een herberg den persoon opgespoord, die vóór 4 jaar den goudsmid H. Oosterveeu aldaar voor eeu paar gouden haisknoopeu oplichtte eu een kerk boek achterliet, waaraan bij één zilveren baak bestelde. Harilngen, 9 Jaouari. Het zinken van het stoomschip Kilala, dat Zaterdag met aardappelen voor Rotterdamscbe rekening vau hier vertrok wordt door desbevoegden toegeschreven aan het veel te zwaar laden van het vaartuig. Men vertelt hier, dat er ld de Kerstdagen zich ieinand in dé R.-K. kerk heeft dóen Opsluiten, natuurlijk niet met eerlijke bedoelihgendat 'de pastoor, 'door zijn huishoudster op gedruis in de kerk opléttend gemaakt, den delinquent betrapte en hem'uitliet. Met opzet en om den persoon in quaestie te sparen wordt, zoo verhaalt men verder, het voorval doodstil gehouden. Heerenveen, 9 Januari. De raad der gemeente Schoterland heeft in zijn jongst gehouden verga dering een belangrijk besluit genomen, op een adres van armvoogden van Hoor sterzwaag, hou dende verzoek tot verhuring vau teideveldeu, door te bepalen, dat die velden voor acht jaren zullen kunnen worden verhuurd tot het bouwen van boekweit en het steken vau zoden en plaggen. Dit besluit zal niet weinig medewerken tot wering van het pauperisme, dewijl de armen nu door self help in hunne behoeften zullen kunnen voor zien, terwijl de aardbodem in die environs eene verandering ondetgaat, die ntèt anders dau heil zaam kan werken voor tijdgenoot en nakomeling Naar aanleiding van eèn schrijven van het departemeut Heerenveen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hebbeu Btirg. eu Wetb. van Schoterland een onderzoek ingesteld naar den toestand der werklieden-woningen en daarvan een breedvoerigen staat opgemaakt. Over 't al gemeen heipben die woningen le weinig licht, lucht en ruimte. Dantumadeel, 9 Jauuari. De Raad dezer ge meente heelt goedgevonden, aan de zoons tier hoofdonderwijzers te Akkerivoudsperbroek ep te Dantumawoude, knapeu van 12 a 18 jaar den titel van kweekeliug te verleaneu op eeu salaris vau 150,'s jaars. Beide scltolen lellen 150 leerliugen. Die kweekelii/genvervullen nu de betrekkingen vau bulpouderwijzers, daar er voor 35Ü geen hulponderwijzers te bekomen zijn. Bergen-op-Zoom, 9 Januari. Eenige jaren ge leden ging vau hier leuiand als varensgast op reis. Het schip, waarop hij zich bevond, met nog 400 personen, verging met man eu muts. Zijne vrouw, die steeds m Bergen uus blijven wonen, vei nmn het ongeval en begaf zich ter gelegener plaatse out inlichtingen te bëaomen. De dood van den man werd geconstateeid door, zooals nu blij ken zal, onvolledige bewijzen. De vrouw droeg daarna eeu jaar eu zes weken rouw, als gebrui kelijk is. Dezer dagen evenwel kwaut de man op het onverwachtst thuis. Hij had op eeu plank, bij gelegenheid der schipbreuk, met nog oen ander kameraad bet leven gered en was op een eiland aangeland, van waar ze na lang zwerven in het vaderland terugkwamen. GEMENGD IV1EUWS. De heer Thiers vertelt in zijn Consulat el Empire eene belangwekkende auecdote aangaande de familie van den lieer Paul Cérésole, die pas pre sident vau de Zwusersche coulederatie geworden is. Na deu slag van Jena, reed Napoleon door eeu bosch, op weg naar Potsdam. Door een storm verrast, viuclilte bij in eeu juchtuiiis, waar bij verschillende dames aantrof, waaronder er eeu was die hem erkende. Hierover vertoornd nchlle hij zich eeusklups tot haar en vroeg: „Hoe ként ge nnj? „Sire," was het aDtwoord, „ik was met Uwe Majesteit in Egypte, eu mijn echtgenoot is gesue'uveld iu uwen dienst." Zij deelde deu keizer toen mede, dat bet naar met gelukt was teu pensioen te verkrijgen eu dut zij daar om een beirekking als gouvernante bad aange nomen. De keizer beloolde voor haar te zor gen eu de opvoeding van haar z.jun voor zijn rekening te nemen. De jongen werd natuurlijk naar een miiiiaiie academie gezonden, waartoe Napoleon de uoodige documeuteu deuzelldeu avond teekende, lachend opmerkende, „dat dit het eer ste avouluui was, hem ooit na een storm iu eeu woud overkomen." De jonge Cérésole nad geen zin in deu militairen staud, verliet La Flècue weldra en ging naar Zwitserland waar hij pre dikant werd, huwde en verschillende kinderen kreeg, van welke de nieuwe president der Zwu sersche Confederatie éen is. ln de omstreken van Bellevoetsluis willen eeuigeu hunne dienst baren, die met geld op de openbare wegen spelen, uit bun dienst untslaau. Zulleu u de knecuteu huuDe meesters, die op de societen spelen, nu ook den dienst opzeggen? In Parijs is thans eeu

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1