z' Wij vernemen dat de aandeelhouders der Com manditaire Vennootschap Plate Reuchlin C°., met eenparige stemmen, hunne goedkeuring ge geven hebben aan een plan tot belangrijke uit breiding der stoomvaart op New-York, waarvan men de verwezenlijking binnen korten tijd mag verwachten. (IV. R. Ct.) Naar wij vernemen, heeft de commissie tot bevordering van den aanleg en de exploitatie der spoorweglijn HarlingenSneekHeerenveen in haar vergadering van 29 December jl. besloten hare werkzaamheden niet verder voort te zetten, maar zich te ontbinden. De commissie beeft dit besluit genomen, omdat de haar verleende voor- loopige concessie eindigt op 31 December 1872 en er niet het minste uitzicht bestond, dat de regeering deze voorloopige concessie opnieuw zoo verlengen, terwijl het resultaat van de door haar in het werk gestelde pogingen tot bekoming van het benoodigd kapitaal niet van dien aard waren, dat zij ook zonder provisioneele concessie op goeden uitslag kon hopen, te minder omdat nagenoeg alle kapitalisten in Friesland hun onder steuning en medewerking onthielden. (Vod.) Het volgende wordt aan de Friésche Courant door een hooggeplaatst persoon gemeld: Geen weg verbindt Frankrijk met Spanje, of schoon koning Lodewijk XIV en keizer Napo leon I de uitvoering van die even gemakkelijke als nutttige gemeenschap reeds hebben ontworpen. De bedoelde en eenig mogelijke weg zou kunnen gelegd worden door de vallei van Andorra; on derscheidene ontwerpen zijn er van gemaakt en bestudeerd, en dikwijls door beide rijken verlangd, maar men kwam nimmer tot de uitvoering. In Andorra zijn belangrijke rijkdommen opeen gestapeld, onschatbare hoeveelheden ijzer en lood rusten in zijn bodem, zijne bergen zijn van mar mer, zijne minerale wateren, de rijkste der aarde, vormen ware rivieren maar dat alles is een ver loren schat omdat de wegen er ontbreken en nie mand er aan denkt ze aan te leggen. Gelukkig echter heeft de regeering der republiek van Andorra onlangs een even wijs als vaderlands lievend besluit genomen, waarbij wordt toegestaan de natuurlijke rijkdommen van het land te ont ginnen, dat bijna alleen bekend is door een opera comique en tevens om een weg aan te leggen die Spanje met Frankrijk verbindt op een punt bijna in het midden van den bergketen der Pyreneëu. 't Was voor de republiek van Andorra een moei lijk op te lossen vraagstuk, want er worden geeue belastingen geheven en het budget is zeer beperkt; men moest naar middelen omzien om zulk een belangrijke uitgaaf te dekken en de algemeene raad, die dit land met bewonderenswaardigen tact bestuurt, heeft ze gevonden door het aangename met het nuttige te vereenigen. Er zullen straat- en spoorwegen aangelegd en eene telegrafische gemeenschap gemaakt worden de bergwoners zullen 't betalen. Het spel is een noodzakelijk kwaad dat men niet meer in Duitschland zal kunnen najagen, maar de „fashionable" wereld zal van dezen zomer af te Andorra drie inrichtingen vinden, die zouden kunnen wedijveren met die welke te Baden, Wies- baden en Homburg gevestigd waren. De concessionaris, de heer Fleury-Flobert, ar chitect te Parijs, heeft er behalve van deze, het monopolie der loterijen, drukkerijen, inrichtin gen voor minerale wateren, telegraphie, spoorwe gen, schouwburgen, casino's, hotels, alsmede al les wat betrelt de ontgiung der mijnen, de wed rennen en de oprichting van eene nationale bank op voorwaarde dat door hem wegen worden ge legd tot groot voordeel van den handel en de industrie. De concessionaris, zijne actie-houders of zijne onderpachters, bieden daar groote winsten aan, terwijl zij de welvaart der inwoners van Andorra bevorderen, deze eerzame werkzame lieden, welke in alle opzichten de grootste sympathie waar dig zijn. De overgang der Pyreneën door Andorrra is een weg van nagenoeg even groot belang voor den handel als die over den Mont-Ceuis. Volgens een bij het Departement van Marine outvangeu telegram, is Zijner Majesteits transport schip met stoomvermogen Java, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee G. H. Bakker, den 7den dezer te North Shields aangekomen. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft aan A. Walker Cremer, eervol ont slagen commies ter provinciale griffie van Zuid- Holland, verleend een pensioen ten laste van den Staat ten bedrage van f 1400 's jaars. Z. M. heeft den heer J. Luteyn opnieuw be noemd als directeur van wege den handel bij het vrije entrepot te Middelburg. Z. M. heeft den kolonel der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië J. H, R. Kohier be noemd tot generaal-majoor bij dat leger, en zulks met ingang van den dag in de maand April 1873, waarop de tegenwoordige generaal-majoor N. H. W. S. Whitton, in den rang van luitenant- generaal, als commandant over gemeld leger zal optreden. BINNENLAND. Amsterdam, 8 Januari. Gisteravond werd al hier de jaarlijksche algemeene vergadering der Amsterdainsche afdeeling van de Schippersveree- niging Schuttevaér gehouden, onder het voorzitter schap van den heer D. Kievits, president van het afdeelingsbestuur. In de korte toespraak, door den president tot opening der vergadering gehouden, deed hij o. a. mededeelingen aangaande de be moeiingen van het bestuur der afdeeling gedurende het afgeloopen jaar. Nadat de penniugmeesier, de heer Stam, ver slag had uitgebracht aangaande den toestand der kas, die met een batig saldo sluit (het aantal le den der Amsterdamsche afdeeling is thans 152), werd door de vergadering overgegaan tol behan deling der aan de orde gestelde punten. Zoo werd door de vergadering aan het bestuur de zaak opgedragen, om pogingen in het werk te stellen tot het verkrijgen 1*. van een verbetering van het vaarwater der Gouwe; 2°. van een ver betering der sluis aan den Arkelschen dam. Men zou bet daarheen trachten te leiden, dat, indien in het vervolg een sluis op eenig vaar water werd verbeterd of gebouwd, deze zóó breed zou worden gemaakt als de breedste op dat vaar water; 3°. van een kaart der binnenvaart in haar gansche uitgestrektheid, met een handleiding, waarin de opgaven worden gevonden van de wijdte der sluizen, diepte, breedte der vaart, enz in één woord van al hetgeen tot een volledige opgaaf te dien aanzien behoort. 4°. Van de ver gunning om binnen deze stad van eenige hoofd vaarten gebruik te mogen maken tot een later uur, dan thans het geval is. Wijders werd aan het bestuur opgedragen de taak, om een request te zenden aan de bevoogde autoriteit, ten einde te verkrijgen, dat een vol doende geul aan de westzijde van den Amstel zal worden gebaggerd, van de stad tot aan den Omval. Het concept-adres, door den president gesteld, om aan te dringen op het later openstellen der vaart door de stad, voorgelezen en goedgekeurd zijnde, werd door al de aanwezige belangheb benden onderteekend. Als eene opmerkelijke bijzonderheid zij hier nog vermeld, dat het adres de mede-onderteeke- ning draagt van eene vrouw, eene „vrouw van het vak", die het behandelde gedurende den gan- schen avond (de vergadering begon te 8 uren en eindigde te halfelf) met de levendigste belangstel ling bleef volgen. Ten slotte besprak de voorzitter nog de wer ken, ten behoeve van de veiligheid der scheep vaart aangelegd, nabij de Oranjesluizen in den afsluitdijk bij Schellinkwoude, en de krachtige pogingen, door den heer Schuttevaer in het werk gesteld, om verdere en noodige voorzieningen aldaar te doen nemen. In de Gemeenteraadszitting van hedenmiddag werden in behandeling gebracht de voordrachten en adressen betreffende de exploitatie van den Schouwburg. Verworpen werd een voorstel van den heer Kuiper om dit onderwerp aan te hou- deu ten einde aan het Tooneelverbond de gelegen heid te geven, het Gemeentebestuur nader be kend te maken met zijn plannen en met de mid delen ter verwezenlijking daarvan. Daarop werd na langdurige discussie verworpen een voorstel van den heer van Nierop om het stelsel van con cessie aan te nemen, en ten slotte met 22 tegen 9 stemmen aangenomeu de voordracht van B. en W. strekkende om de exploitatie te verpachten. Aangenomen werd het voorstel van den heer van Nierop, om in plaats van het tot dusver be paalde, een loge te reserveeren voor den burge meester met 6 plaatsen, om daarin ook vreemde autoriteiten te kunnen ontvangen, terwijl ver worpen werd een ander voorstel, om de zes ge reserveerde plaatsen voor den Commissaris des Konings en de Gedeputeerde Staten te doen ver vallen. Ditzelfde was het geval met een voorstel van den heer Kuiper om de bepaling der gere serveerde plaatsen voor de Raadsleden op te hef fen en van den heer van Nierop om het aantal daarvan te reduceeren tot 10, zoodat het getal 16 behouden bleef. Met nadruk werd door het Da- gelijksch Bestuur gewezen dat er geen quaestie was van vrije plaatsen, maar alleen van een ge reserveerd recht bij de plaatsbespreking, hetgeen bij het groot publiek verkeerd wordt opgevat. Het gewijzigd artikel 4 der voorwaarden werd ver worpen en daarop, op voorstel van den heer van Nierop, de verdere discussie uitgesteld, met uit- noodiging aan B. en W. om eene gewijzigde re dactie van artikel 4 voor te stellen. Dordrecht, 8 Januari. Hedenmorgen te 12 uren kwam A. v. D., woonachtig in het Lastige-Eend- straatje alhier, van zijnen arbeid tehuis, toen hij tot zijn niet geringen schrik zijne vrouw aantrof met een mes tot aan het heft in de keel, terwijl zij bovendien nog een messteek in den hals en een in de zijde naast de borst had. Zij had zelve de hand aan haar leven geslagen, naar men ver moedt in een oogenblik van waanzin, daar zij reeds sinds een paar dagen blijk had gegeven van buitengewone overspanning der zenuwen. Onmid dellijk ingeroepen geneeskundige hulp kon niets meer baten, daar zij zich eeue doodelijke wonde had toegebracht, en zij dan ook na verloop van een half uur een lijk was. (D. Ct.) Gouda, 8 Januari. Uier ter stede is eene af deeling der vrouwen-vereeniging Tesselschade op gericht, onder leiding van de dames S. M. van Amerom, C. van Kruine, C. Steens Zijnen, H. du Puy en A. Royaard-t. I!eeds dadelijk heeft de afdeeling hare werkzaamheden begonnen. Hooge Zwaluwe, 7 Januari. Het predikants- beroep bracht ons kalm plaatsje in ongewone spanning. Gedurende de laatste dagen hadden telkens samenscholingen plaats voor sommige wo ningen; demonstratiëu, die van geen welwillend heid getuigden. Ten gevolge vau die oploopen heeft de president-kerkvoogd zijn ontslag geno men. Ook de secretaris-kerkvoogd nam ontslag. Tot heden hield de derde kerkvoogd, de boek houder, alleen stand. Het verlies der twee ge goede kerkvoogden wordt door de weidenkenden, vooral met het oog op den desolaten toestand der kerkfondsen, algemeen betreurd. Utrecht, 7 Januari. Ufschoon men elders reeds er van gewaagt, dat het ook hier ter stede dezer dagen buitengewoon onveilig zou toegaan, zoo bepaalt zich die onveiligheid echter voor het tegen woordige slechts bij min of meer kleine voor vallen, die des winters overal worden waarge nomen. Toch heeft men wijselijk voorzorgsmaat regelen genomen. Zoo zag men o. a. gisteravond reeds iederen politieagent en nachtwaker, die met het doen der ronde, voornamelijk in de af gelegene en buitenwijken, belast zijn, vergezeld van gewapende veldartilleristen, terwijl de mili taire wachten, die in den regel bij 's rijks munt, bij den rijksbetaalmeester, enz., des nachs wor den uitgezet, reeds met het vallen van den avond op post staan. Utrecht, 8 Januari. De invoer van geslacht vleesch is in den laatsteu tijd in deze gemeente zeer gering geweest; wel wordt er nog door ver schillende rondventers getracht vleesch van aan besmettelijke ziekte gestorven vee in te voeren, maar de surveillance is zoo streng, dat dit bijna ondoenlijk is. Ook de burgemeesters ten platte lande schijnen er den laatsten tijd een meer waakzaam oog op gehouden te hebben. De aan voer van Amerikaansch spek en Australisch vleesch is daarentegen zeer groot. Arnhem, 8 Januari. De inzameling van gelde lijke bijdragen, ten behoeve der door het hier ge vestigd departement der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid op te richten veree- nigiug de Practische Ambachtsschool, gaat naar wensch. Reeds is voor een aanzienlijk bedrag in geschreven, en bovendien worden nog van vele particulieren en vereenigingen giften verwacht, zoodat men zich vleit, weldra het kapitaal, dat tot de oprichting en instandhouding der ambachts school wordt vereischt, volteekend te zien. Groningen, 7 Januari. Een gelukkig niet alle- daagsche geschiedenis had in de vorige week in het dorp U., in deze provincie, plaats. De 49jarige arbeider P. de B., gehuwd met G. P. K., 23 jaren oud, ging des morgens, zooals gewoonlijk naar den „boer" van beroep, die met hen onder één dak woonde. Ook deze was zoek, zoodat onze verlaten echtgenoot niet anders vermoedde of zijn vrouw had met H. K. de wijk naar Noord-Amerika genomen. Goede raad was duur. Het was hem niet te doen om haar zelve terug te hebben, maar gaarne wilde hij weder in 't bezit komen van de bewuste voorwerpen. De vrouw had zelfs het eenige goede hemd, dat hij bezat, medegeno men. De B. spoedde zich naar Groningen en vond haar daar met H. K. bij zekeren roudreizenden koopman. Gebrek aan geld had hen verhinderd verder te reizen. Hij wilde gaarne de goederen terug hebben en hoewel zij eerst ontkende die te be zitten, scheen zij eindelijk toch eenig medelijden met haren man te krijgen. Zij vertelde hem al thans ten langen laatste Jat de voorwerpen reeds gedeeltelijk in de bank van leening waren be zorgd. Nu gingen zij sainen aan 't kibbelen enz. Ten slotte gaf zij hem de kleedingstukken terug, waarna hij, terwijl zij hem eerst nog had toege voegd „'k wil daodelik van die schaiden, schrief rnaor ein pampier en dan zal ik 't onderteiken," vertrok. De man moest ongetroost zijn woon plaats weer opzoeken, terwijl zijn vrouw en H. K. bleven waar zij waren. Slolerdjjk, 7 Januari. Onbekendheid met de werking en verbinding van chemische stoffen had een onzer ingezetenen bijna het leven gekost. Bij het graven van een put in de weide achter zijn huis had hij een regenbak ontdekt, uit twee kamers of verwulven bestaande. Toen hij nu met een brandende kaars in de binnenste kamer wilde doordringen, had eensklaps een ontbranding van gassen plaats. Gelukkig had hij besef genoeg om zich door de nauwe opening naar buiten te wer ken maar zijn aangezicht was met brand wonden overdekt, en zelfs zijn kleederen waren gedeelte lijk verschroeid. Ook zijn broeder, die zich in zijn onmiddellijke nabijheid bevond, werd, of schoon niet in zoo hevige mate, verwond. Beider toestand i6 aanvankelijk zeer geruststellend. BUITENLAND. Franlcrijk:. Door de Corespondance Havas wordt het volgend ontwerp eener grondwet medegedeeld, hetwe voorgesteld is door den afgevaardigde de Cbau brun, van het linkercentrum. Art. 1. De president der republiek wordt vo vier jareu gekozen. Hij is herkiesbaar. I. Parlementaire regeeringsvorm. Art. 2. 1 regeering wordt gemeenschappelijk uitgeoefei door den President, zijne ministers, het Hooge huis, de Kamer van Afgevaardigden en de Staatsraad. Art. 3. De wetgevende macht wordt gemeei schappelijk uitgeoefend door den President, hi Hoogerhuis en de Kamer van Afgevaardigden. Art. 4. Wetsvoorstellen kunnen door den Pre sident, het Hoogerhuis of de Kamer van Afgt vaardigden worden ingediend. II. Van den President en de ministers. Art.; De President is verantwoordelijk jegens de Kt mers. Bij het openvallen van het presidentschi. door overlijden, ontslag of andere redenen, g_- de Kamers over tot de benoeming van nieuwen President. Art. 6. De President is het hoofd van den Sist Hij heeft het opperbevel over de land- en zet macht; hij sluit tractaten, hij benoemt alle ami tenaren en stelt de vereischte reglementen en bi palingen vast voor de behoorlijke uitvooring dt wetten. Art. 7. In zijnen naam wordt recht gesprokei De rechterlijke ambtenaren blijven onafzetbaa- Art. 8. De President heeft het recht van grata Amnestie wordt niet dan door eene wet toegestas: Art. 9. Tractaten worden eerst van kracht wat neer zij door de Kamers zijn bekrachtigd. Art. 10. De President bekrachtigt de wette en zorgt voor hare afkondiging. Art. 11. Hij benoemt en ontslaat de minister: Hij zit voor in den kabinetsraad; de minister zijn solidair verantwoordelijk. Art. 12. De ministers kunnen leden van faj Hoogerhuis of van de Kamer van Afgevaardr.- den zijn. Zij hebben zitting in de beide Kamers en mot ten gehoord worden wanneer zij zulks verlangeo III. Van het Hoogerhuis. Art. 13. Het Hoc gerhuis vult zichzelve aan, op voordracht van he uitvoerend gezag. Art. 14. De leden van het Hoogerhuis zijn oa- afzetbaar. Hun getal is onbepaald. Art. 15. Het bureau van het Huis wordt (far den President der Republiek bij de opening te zitting uit de leden van het Huis benoemd. Art. 16. De President roept het Hoogerhuis bij een en verdaagt het. De zitting wordt door hes gesloten. Art. 17. Het Hoogerhuis beraadslaagt en stem: over de aan zijn oordeel onderworpen wetsvoor stellen. IV. Van de Kamer van Afgevaardigden. Art. li. De Leden der Kamer van Afgevaardigden wot- den door middel van het algemeen stemrecht voj' den tijd van zes jaren benoemd, in dier voe dat de Kamer om de twee jareu bij derde gt deelten wordt vernieuwd. Art. 19. De Kamer van Afgevaardigden beraad slaagt en stemt over de aan haar oordeel onder worpen wetsvoorstellen. Art. 20. Bij den aanvang der zitting verkies! de Kamer uit haar eigen midden haar bureau. Art. 21. De President der Republiek verdaagt de Kamer van Afgevaardigden en sluit de zittiug. Indien de President, met goedkeuring van hei Hoogerhuis, de Kamer van Afgevaardigden ont bindt, is hij verplicht biunen drie maanden eene nieuwe Kamer te doen verkiezen en die bijeen te roepen. V. Van den Staatsraad. Art. 22. De Staats raad is belast met de bewerking der ontwerpei] van wetten en van algemeene maatregelen vat inwendig bestuur, zoomede met de beslissing van administratieve geschillen. Art. 23. De leden van den Staatsraad worden benoemd door den President der Republiek, en kuunen door hem ontslagen worden. Art. 24. De ministers hebben zitting en eene raadgevende stem in den Staatsraad. Overgangsbepaling. Art. 25. De tegenwoordige wet 1 treedt in werking van het oogenblik af waarop de Nationale Vergadering de mits deze georga niseerde pnblieke lichamen zal hebben iu het leven geroepen. De zitting der Natiouale vergadering van jl. Maandag duurde slechts een halfuur. De discussie over verschillende aan de orde gestelde wetsont werpen of voorstellen, zooals het ontwerp tol regeling van de openbaarmaking van de verhan delingen der vergadering en het voorstel tot rege ling en beperkiug van den arbeid van kiuderen pn fabrieken en werkplaatsen, moest verdaagd wor den daar de rapporteurs of de voorstellers met aan wezig waren. Aangaande het wetsontwerp tot rege- lino- van het hooger onderwijs werd hetzelfde be sluit genomen. Nadat de Ministers van Financiën en van openbare werken wetsontwerpen hadden ingediend tot goedkeuring van overeenkomsten v; w bi P oi et R ai al bl g' hi bl b< Sli la dt ze zu ge at; ze

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2