FEUILLETON. N°. 3961. Woensdag A0. 1873, 8 Januari. Ileidsch Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DHR ADVKRTKNTI EN. Voor iederen regel.. Orootere letton naar de plaateroimte die beslaan. 0.15. E»RIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden Franco per post. Afzonderlijke Nommen STADS-BERICHTEN. -BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 van het Koninklijk besluit van den laten December 1865 Staatsblad n°. 131), houdende bemalingen omtrent de certificaten van Nederlandschen oprsprong of bewerking Doen te weten, dat in de maand Januari 1873 zal wórden opgemaakt eene lijst van hen, die in de gemeente een tak van Nijverheid uitoefenen, waarvan de voortbrengselen met Certificaten van Neder- landschcn oorsprong of bewerking tegen een lager recht in Nederlandscb-Indië kunnen worden ingevoerd, en roepen mitsdien belanghebbenden op, om zich, ten einde op die lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift van bun patentblad in de maand Januari 1873 ter Secretarie dezer ge meente aan te melden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeeater en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 December 1872. LEIDEN, 7 Januari. Bij de voorstelling, gisteravond in den schouw burg gegeven door het gezelschap van den heer J.' C. Valois, was de zaal tamelijk goed bezet. Het opgevoerde stuk, de Tier Hendrikken en de Waarzegster van Catharina de iledicis, kwam ons, wat den inhoud betreft, zeer duister voor en we vonden de intrige al zeer karig. Marianne, de waarzegster, legt voor de vier Henderikken de kaart en voorspelt drie hunner dat zij gedood zullen worden en aan den vierde dat hij gelukkig zal zijn; en dat alles komt prompt uit; zietdaar alles! Een slecht stuk is dit drama evenwel niet; alleen de schrale inhoud maakt het onbeduidend. Van -zelf is er dus weinig gelegenheid voor de vertooners om in dit stuk te schitteren en toëh maakten zij er van wat zij konden. Wij begrij pen zeer goed dat het voor een directie zeer inoeielijk is altijd een even goede keuze ledoen; zij moet elkeeu wat naar zijn gading geven. Daarom waren er misschien ook velen onder het publiek wien dit drama genoegen verschafte. Wij willen het gaarne hopeD, ook al scharen wij ons niet onder hen. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op bet Raudhuis alhier van artijen van 10 en 50 hectolit rs waren de hoogste inschrijvingen f 4.60 en 22.50 en de laagste 4.50 en f 22.50. Gisteren is de schoenmaker van Z. op den pu- blieken weg tusschen Lisse en Warmond aange rand en bijna geheel sprakeloos van schrik bij zijne moeder te Leiden aangekomen. Het eenige wat men tot nu toe van hein vernam, is, dat hij door 10 a 12 personen is aangevallen en van ai zijn geld ongeveer f S.50 beroofd is. Gisteravond is alhier op de Heerengracht een poging lot inbraak gepleegd, maar die gelukkig nog TT BI E K 5» en hel GouvcrnemeHl der Nalionale Verdediging. Vervolg). Ik zag in hen kostbare figuren, wier zaak kennis hen weldra tot gewaardeerde dienaren des lauds zou kunnen verheffen. De heer Gam- betta, die toen in de gunst der meerderheid van de kamer deelde behoorde tot het getal. V; Zij zeiden tot mij: „De revolutie staat voor de deur, zij is onvermijdelijk; in uwe handen moet de macht overgaan. Welnu, stel u aan ons hoofd en wij zullen er ons allen te zamen op toeleggen het land te reddeD, dat, zonder dit, verloren is." Ik antwoordde hen dat dit niet ging; dat de toestand voor hen en voor mij ver pletterend zou ziju; dat het gezag moest blijven in de handeu waarin het zich bevond, behoudens een verandering, hierin bestaande om het te doen Iovergaan in den boezem van het Wetgevend Lichaam. Mijn denkbeeld was op dat oogen ƒ8.00. 8.85. ,0.05. bij tijds ontdekt werd door eenige burgers, die den schuldige, onder toevloed van een groote volksmenigte, in handen der politie stelden. Men beweert echter dat de gearresteerde niet wel bij het hoofd was. Blijkens heden in den Haag ontvangen bericht is Verlind, de derde persoon verdacht van mede plichtigheid aan den gepleegden dubbelen moord, thans ook en wel te Rijssel gearresteerd. Men ineldt ons uit den Haag Terwijl Mej. Jeanne dp VrieSi eene der doch ters van de Nederlandsche zangeres Mevr. RoSa de Vries, te Brussel veel bijval inoogst, verwerft de andere dochter, Fidès thans in de Opera te Parijs schoone lauweren. Zij heeft daar onlangs drie débuten gedaan, en telkenmale met onver- deeldeu lof. Ouder anderen is zij, als donna El- vire, in Don Juan opgetreden, en de Revue des deus Mondes brengt haar hulde voor de wijze waarop zij dit gedaan heeft. „Mej, Fidès de Vries nam hier hare plaats ouder de eersten in. Men spreke ons nog van minbeteekenende rollen: al dus gezongen en gespeeld, erlangt de personage van Elvire, die anders zoo zeer wordt ter zijde gesteld, een dramatisch en muzikaal gewicht, hoedanig het publiek zich geenszins voorstelde. Dit wekte in de gansche zaal eene streelende verrassing op, en op het einde van het air, dat bij de Italianen gezongen wordt en dat Mej. de Vries in de Fransche partitie hersteld heefRvieleD haar toejuichingen te beurt, zooals nog geene Elvire hier gehoord had. Mej. Nillson, nopens wie men in der tijd zooveel gerucht in het Lyrisch theater gemaakt heeft, had uitstekende hoedanigheden, verwonderlijke stemmiddeleumaar zij ver vulde toch de rol niet ten volle en behoudens eeDige vermaarde kqnsttooisels, waarmede men men de personage versierde, bleef deze tooh iu hare handen bij 'toude, terwijl bij mejuffrouw de Vries niet alleen de zangeres van onderschei ding in het licht treedt, maar gij ook gevoelt dat hier ernstige, verstandige studie van de rol is voorafgegaan, den type dien Mozart bedoelde, en dien men in ziju geheel nog nooit zoo wèl had gevat. Niet ontbreekt aan deze creatie van de jeug dige artiste, noch stem, noch de toon, noch het gebaar Sedert is mejuffrouw de Vries iu Hamlet van Thomas opgetreden, en de beroemde rol van Ophelia, die men voor onmogelijk uit te voeren hield, heeft in haar eene alleropmerke lijkste vertolkster gevonden. Tot dus verre had men gemeend dat men in haar slechts een talenl de genre had; maar de opera kon hier wel haar dramatische zangeres hebben gevonden. De vraag is nn of de slem bij kracht blijven zal. Doch 't zeker een zeer wezenlijk en onbetwistbaar suc ces dat zij behaald heeft en dat door drie opvol gende proeven bevestigd is; Christine Nillson moge thaus nog zooverre van het iheater verwij derd zijn waarop zij zooveel roem behalen mocht, hel luid gerucht van deze zege's zullen baar on getwijfeld bereiken." blik, zich te doen dienen van hetgeen ik noemde le Corps Législatif repentant, om de moeilijkheden van dieD afschuwelijkep toestand. Het Wetgevend Lichaam moest mijns inziens de troon vacant verklaren, een regeeringscommissie vormen en trachten een wapenstilstand met den vijaüd te sluiien; vervolgens een vergadering bijeenroe pen, waarin al de bevoegde en aan het land toegewijde mannen zouden zitting hebben en uit welks midden het geneesmiddel voor onze ram pen zou te voorschijn korneD. Zonder mijn onder vragers al mijn denkbeelden hieromtrent mede te deelen, raadde ik hen aan niet op hun schou ders te laden den last van omzettende gebeurte nissen, waarvan zij de oorzaak niet waren en waarvan noch hun plicht, noch hun belang hen noodzaakte de ontzettend zware verantwoorde lijkheid te aanvaarden. Ik weet niet of het mij gelukt was mijn col lega's te overtuigen, uiaar ik zag hen, gedurende de volgende dagen, droevig, ongerust gelijk ik en dat zonder reden die hen zelveD betrof. Ik ben er zeker van dat zij zich evenmin als ik met samenzweringen bezig hielden. Zuj traden niet handelend op, maar waren verontwaardigd en verbloemden dit niet, Zóo was dus de toestand: het keizerrijk reeds geruïneerd wendde zich tot allen, van wien het Gisteren ontving het Vaderland een telegram uit Antwerpen, waarin wordt medegedeeld, dat Behagel nog steeds te Antwerpen in arrest is, en I dat nog geen vertegenwoordiger der politie uit j den Haag is aangekomen. Hij is aangehouden in het logement van den heer Blaauw in de Moezelstraat, waar hij zijn intrek had genomen, zeggende, dat hij een com- mis voyageur was. De <e Antwerpen uitkomende dagbladen beves tigen de arrestatie van Behagel. Volgens het Han delsblad van Antwerpen had hij geen papieren, maar enkel eenige francs bij zich. Het blad verzekert dat totnogtoe met den verdachte geeü woord over den dubbelen moord is gesproken. De Nederlandsche lriduslrieel en het Magaziin voor Landbouw en Kruidkunde hebben onlangs eenige sta tistieke en andere bijzonderheden medegedèeld over de kaasfabrieken in Engeland en Amerika. Het is zeker niet onbelangrijk het Neder landse!) pübliek over deze zaak in te lichten, daar het nog niet geiioèg op de hoogte daar van schijnt, niettegenstaande reeds ruim twee jaren geleden de eerste kaasfabriek in ons land is opgericht, dat er op dit oogenblik reeds drie in werking zijn, en weldra nóg een vierde in Noord-Holland zal bijkótrièn. De zaak is eeó- vondlg deze: In 1 plaats dat iedere boer, 'hetzij groot of klein, op eigen gelegenheid en volgens eigen manier kaas maakt, wordt de melk van het vee van eenige boeren aan eene daartoe bestemde inrichting bijeengebracht en aldaar met zeer gering personeel, hoogst doelmatige werktuigen en gereedschappen tot eene verbeterde kaassoort verwerkt. De fabriek is zoodanig ingericht, dat men er evengoed kazen van 30, als Edammers van 2 kilogram, Derby's van 7 kil. als middel bare van dezelfde zwaarte, Double Gloueesters van 15 als Goudsche kaas van 4 kilogr. kan fabri- ceeien, daar dit alles slechts afhangt van eene lichte wijziging in de behandeling der wrongel en den vorm en zwaarte die de verlangde kaassoort vereischt. Men is derhalve in eene goed ingerichte fabriek altijd klaar oui die kaassoort te maken, die het hoogst aan de inarkt genoteerd staat, en bij eene goede inrichting eu behandeling kan men altijd zeker zijn een puik artikel, en gelijkmatig van qualiteit, te zullen voortbrengen'. Tot naricht voor den oningewijde dient dat de wijze waarop de kaaslabrieken in den vreemde en inzonderheid in Amerika worden opgericht drieërlei is. De eerste bestaat hierin dat ze ker getal veehoeders, gewoonlijk twintig of der tig bij elkander komen, berekenen hoeveel stuks vee zij gezamenlijk bezitteu, dat in den regel zelden minder dan 400 tot 900 bedréagt, en eene geschikte plek uitzoeken om eene fabriek op te richten. Een bestuur wordt uit hun midden ge kozen, een direetenr voor de fabriek met het noodige personeel aangesteld, en als alles gereed is, brengt iedere boer de melk zijner koeien ge- geloofde hulp te kunnen verwachteD de vroegere oppositie, geneigd om het gezag te aanvaarden, doch aarzelende en bijna terugdeinzende om er aan te raken. In dien tijd rukte de overwinnende vijand naar Parijs op eu de eindcrisis kondigde zich openlijk en met grooten ophef aao. In den boezem van het Wetgevend Lichaam zelf barstte de crisis los. Dat Lichaam, verward, radeloos, zich geroepen gevoelende om de verant woordelijkheid van het gezag op zich te nemen bij de zichtbare onmacht van het keizerlijk gou vernement, was nochtans beducht voor de zware taak, waarmede het bedreigd was, en durfde haast geen beslissing te nemen tusschen de on mogelijkheid om het bestaande te handhaven en het gevaar van iets anders in 't leven te roepen. Wat mij betreft, wat rnij wenschelijk toescheen heb ik gezegd't was dat het Wetgevend Lichaam, verlicht door de ondervonden fouten,.zich meester maakte van het gezag, zich er van bediende oin den vrede Of een wapenstilstand te sluiten en een Vergadering bijeen te roepen die over Frank- rijks lot zou beslissen. Maar, in deze beslissiug, die de eenig redelijke was, omdat het honderd maal verkieslijker was dat de revolutie in het Palais-Bourbon, dan in de straten werd gevoerd, in deze beslissing voorzag ik voor mij zelf een treurige en> wreedaardige toekomst, waaraan1 ik regeld naar de fabriek, waarvan behoorlijk aan- teekening wordt gehouden/welke melk tot kaas wordt verwerkt, die het eigendom der leveran ciers blijft. ten hunnen bate later verkocht Wordt, en de opbrengst pondspondsgewijze onder hen verdeeld, na aftrek der onkosten. Het is het zoo genaamde cooperative system. Eene andere wijze, thans vrij algemeen'gevolgd, is die om van de zaak eene naamlooze Vennoot schap of Maatsoliappij van aandèélen' [Joint Stock company) te maken. De hoegrootheid van hef Maatschappelijk kapitaal (gewoonlijk niét zeef groot, daar het fabrikaat altijd onmiddellijk te realiseeren is) wordt bepaald, beuevens het be drag der aandeelen. Eeö bestuur van eenigè commissarissen met een algemeenéd 'èrLèeti techV nischen directeur wordt benoemd, eu als de aan deelen zijn geplaatst wórdt êetae doelmatige fabriek gebouwd of een daartoe geschikt gebótiw aange kocht. De melk voor de. kaas benoodigd wórdt dau rechtstreeks van de boeren aangekocht, waar toe het Maatschappelijk kapitaal hgofdzakelijki is bestemd, zoodat dq gemaakte kaas dan, het ëigenfióm' 'der vennóbtschèp blijft en door den Algem'éèilen Directeur wordt verkocht. Deze wijze van werkëh' lieeft 'bovëu dè eerstgenoemde vele voordeelen, daar vooreerst de risico kfemér is, en voor iederen aandeelhouder niet verder gaat dan het bediag zijner aandeeltjes, ten tweede, dkt et geregelder en op flinker voet kan gewerkt Wor den en eindelijk yelerlpi aanleiding tot oneenig- beid wordt voorkomen. De derde manier is, dat een eigenaar van een of meer kaaslabrieken en die tevens technisch kaasmaker is, zich welven en de fabriek aan eenige veehouders verhuurt, tegen zekere beloo ning gewoonlijk berekend per 1 Cwt. kaas door hem gemaakt. Hij zorgt voor persoqeel en alle verdere benoodigdheden, en vindt dit alles uit zijne belooning terug. De boeren hebben dus verder niets te doen, dan hunne melklevering te uoteeren waarvoor zij kaas iu de plaats ontvangen, en waarmede zij naar welgevallen kunnen handelen. Deze manier wordt nog maar alleen in die, streken gevolgd, waar de zaak reeds diepen wor tel heeft geschoten, én zij de algemeene sym pathie en deelneming geniet, doch alvorens men dit gewenschte standpunt heelt bereikt, is de tweede wijze, namelijk in den vorm eeuer naam looze vennootschap, de verkiestijksle. Men is dan ook reeds begonnen qp dje wijze, hier te lande, en wel met name te Rptterdum, de handen aari hét wérk te slaan, om eene der gelijke Maatschappij op te richten. Het is te hopen, dat dip genoegzaam deelne ming moge vinden en aldus eene nieuwe wijze vau werken den ouden vermaarden kaashandel van Nederland een krachtigen steun geven zal. Met betrekking tot de (door de Times medege deelde) circulaire der internationale, antwoordt Karl Marx, dat hel zeer natuurlijk is, dat de Duitsche leden der Internationale worden gelast,, om afichrift van hunne voorstellen aan hem, als tot eiken prijs wilde ontkomen, die nl. van met bet oppergezag te worden bekleed eu zelf een vrede te moeten sluiten die mij smartte. I|c aarzel niet zelf te zeggen dat ik de man jn F'iauknjk was, voor wien de Voorzienigheid Oeze treurige taak' bepaald had weggelegd. Helaas! Ik twij felde er niet aan spoedig verplicp( le zijn tiaar te moeten volbrengen. Twee of drie dageu gingen iu ware stuiptrekkin gen voorbij. Elk oogenbli,k, zooals het m dergelijke gevallen gaat, interpelleerde men de ministers, zonder hen bijna den tijd te laten tot antwoor den, zonder hun antwoord,, zoolaug het er nog niet was, zells af te wapbteu. Wat konden zij inderdaad zeggen, wat eenige beleekeuis had iu een toestand schier zonder mogelijkheid tot ver betering? De publieke opinie le ontwapenen door de keizerlijke famitie te verlaten, den vijand tegenhouden door het sluiten van een wapen- stilstaud, den vrede leekenen, hem spoedig sluiten om hem niet onvoordeellger te'mak'eu ten ge volge vatii langdurigen tegenstand, dat was hét eenige wat nog te dóen sldhd. Maar'"kón liet keizerlijk gouvernement zelf tot iets vau dien aard overgaan? Ongetwijfeld neen. Wordi vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1