ADVERTENTIES. heer de Gramont mocht geweest zijn Duitscbland en Oostenrijk tegen elkander in het harnas te jagen, dan is dit plan naar beide katiten ten eenen male mislukt. De Weener bladen zijn te dezen opzichte even koel en onverschillig als de Berlijnsche; men houdt zich bij voorkeur aan de historische opvatting, en in zoover heeft de zaak ook voor niet-Franscben hare beteekenis. De Neue Frcie Presse bevat over deze aangelegenheid een hoofdartikel, waarin zy onder anderen zegt: „„Geen enkel Duitsch blad van naam heeft zich in dezen tegen Oostenrijk verklaard; allen heb- ben zij partij voor Oostenrijk gekozen tegen den voormaligen Bonapartistischen minister van bui- 1 tenlandsche zaken. Rondborstig en onbewim peld geven de Duilsche bladen toe, dat Oosten rijk gerechtigd was om na Königgratz wrevelig e"zijn; allen doen zij uitkomen dat niets in staat is den goeden indruk weg te nemen dien het gemaakt heeft, dat Oostenrijk zich in 1870 heeft onthouden van elke verbintenis, waardoor het zich op het beslissende oogenblik genoodzaakt zou hebben kunnen zien om aan den strijd tegen Duitscbland deel te nemen. Dit bewijst aan den eenen kant den diepen alkeer der publieke opinie in Duitschland van die Bouapartistische trawan ten, waaronder de Gramont eene zoo uitnemende plaats bekleedt, maar aan den anderen kant ook de groote waarde, welke Duitschland hecht aan de hoogst vriendschappelijke betrekkingen met Oostenrijk. Inderdaad zijn het beweegredenen van hoogeren aard, waardoor deze betrekkingen beheerscht worden, en al kon de Gramont nog vergiftiger pijlen afschieten dan hij reeds gedaan heelt, toch zou hij er nooit in slagen het verbond der hoogst gewichtige belangen te verbreken, hetwelk tusschen Duitschland en Oostenrijk be staat." De graaf Andrassy dus vervolgt de corres pondent heeft er reeds voor gezorgd dat men hem niet misschien als medeplichtig aan eene Franschgeziode politiek van Oostenrijk zou kun nen beschouwen. Het is zeker niet zonder zijn toedoen dat de Hongaarsche Lloyd heden ver haalt: Voor derdehalf jaren had de hertog de Gramont te Pesth een onderhoud met den graaf Andrassy, die destijds nog Hongaarsch minister van buitenlandsche zaken was. In den loop van bet gesprek zeide de graaf Andrassy: „Indien iemand u gezegd mocht hebben dat gij in geval van een oorlog tusschen Frankrijk en Duitsch land op onze ondersteuning kunt rekenen, dan heeft hij u verkeerd onderricht." De hertog de Gramont antwoordde niets, en heeft sedert nooit weder met den graaf Andrassy over buitenland sche politiek gesproken. Welken indruk het in Frankrijk zoo veel opzienbarende geschrijf vau deu heer de Gramont in de regeeiingskringen te Berlijn maakt is af te leiden uit het volgende hoofdartikel der officie use Norddeulsche Allgem. Zeitung van 31 December: „Ten aanzien der Gramontsche openbaringen 'hebben de Pruisische dagbladen van de meest uiteeuloopende richtingen eenstemmig eene bij zondere onverschilligheid betoond en vrij wat minder belangstelling voor hetgeen zulk een wroeten in afgedane zaken teweeg kan brengen aan den dag gelegd, dan de Oosteurijksche en de Fransche drukpers. Het is waar dat deze beide in de eerste plaats in de zaak betrokken zijn. Onze onverschillig- heid en wij willen het niet ontveinzen onze afkeer van het oprakelen van zulke verjaarde ver wijten en beschuldigingen zou misschien niet zoo groot zijn, indien niet in ons hart het vertrou wen op de vriendoabuurlijke gezindheid van het hedendaagsche Oostenrijk-Hongarije en op des- zells duurzame goede verstandhouding met Duitsch land diepe wortelen geslagen had. Retrospectieve ^beschouwingen over tijden, waarin de onderlinge verhouding geheel anders was, zijn ijdel, maar ook niet gevaarlijk; nadeelig werken kunnen zij alleen bij het bestaan van wantrouwen; ons be- Kielt vertrouwen. Daarom, wanneer er dan toch van het verledene sprake moet zijn, hebben wij v geene reden om aan te nemen dat de graaf Beust, haar zijne antecedenten, welke voor niemand geheim zijn, zich door eene bijzondere sympathie Voor Pruisen en den Noordduitschen Bond heeft laten leiden. Maar hierbij mag niet uit het oog verloren worden, dat de graaf Beust als Oosten- rijk-Hongaarsch rijkskanselier de hem toever trouwde belangen had te behartigen, en uit dien hoofde, zoo hij begreep dat die belangen het best door eene toenadering tot Frankrijk bevorderd ■werden, ten volle gerechtigd was dienovereen komstig te handelen. Laat ons dus ten aanzieu ',jfao alle mogelijke recriminatiën, wier historische waarde wij overigens niet willen betwisten, over gaan tot de orde van den dag, waarop de door de beiderzijdsche regeeringen gekoesterde en door jde dierbaarste belangen der beide rijken gelijke lijk ingegeven wensch staat om de tegenwoordige hartelijke goede verstandhouding op den duur te bestendigen." Italië. De paus heeft Dinsdag verscheiden Italiaansche en vreemde fatniliën bij zich ontvangen. Hij sprak haar in 't Fransch toe, aan allen een gelukkiger aar toewenschende dan 't vorige. Krachtens besluit van den minister, zullen in 't voorjaar de miliciens opgeroepen worden, tot 't houden van oefeningen in de met opzet daartoe aangelegde kampen. Dinsdag verleende de koning gehoor aan de nieuwbenoemde gezanten van Nederland en België, die hem hunne geloofsbrieven overhan digden. De Po is opnieuw buiten hare oevers ge treden. De heer Corcelles is Maandag te Rome aan gekomen. Hij heeft zijn intrek genomen bij mon seigneur de Mérode. Zwitserland In het Journal de Genève wordt het volgende be richt gelezen: De Fransche dagbladen deelen het volgende telegram van den 27sten December uit Rome mede: „Naar men verzekert zijn de diplomatieke be trekkingen tusschen Zwitserland en den Heiligen Stoel afgebroken, en wordt de pauselijke nuntius met het personeel der legatie uit Lucern alhier verwacht." Tot op dit oogenblik hebben wij uit Bern nog geene bevestiging van dit bericht ontvangen. Uit Bern wordt onder dagteekening van 27 December gemeld: „Ten einde de oud-katholieke beweging ook in Fransch-Zwitserland in eenen bepaalden en ge- meenschappelijken vorm te brengen is thans ook te Genève een congres van oud-katholieken, in navolging van dat te Olten, belegd, en gelijk professor Reinkens te Olten de Duitsche oud katholieken vertegenwoordigd hoeft, zoo hoopt men dat de abbé Michaud te Genève de geloofs- genooteu van Frankrijk zal vertegenwoordigen. Terstond na dat te Genève zal ook in Oostelijk- Zwitserland, vermoedelijk te St. Gallen, een derde congres gehouden worden. Ook met de uitgave van een centraal orgaan zal door het algemeen comité der oud-katholieken terstond na nieuwjaar begonnen worden. Eeu nieuwen krachtigen, niet bloot zedelijken maar ook materieelen, steun heeft de oud katholieke beweging verkregen ten ge volge der aanneming door het goed katholieke maar liberale volk van Solothurn der nieuwe wet, waarbij bepaald wordt dat de geestelijken om de zes jaren aan eene herkiezing van den kant der gemeenten onderworpen zullen zijn. In Genève heeft de regeering de kerk van St. Germain, welke een eigendom van den staat is, ter beschikking van de oud-catholieken ge steld." TELEGBAMME Praag, 81 December. Het Panslavistische week blad Slouansky Soet meldt, dat het wegens de on gunstige tijdsomstandigheden zal ophouden te ver schijnen. De Czechiscbe agitatie voor de verkiezing van de Pilsener kamer van koophandel is zóózeer met de wet in strijd, dat de ronddeeling der stem briefjes aan den burgemeester ontnomen en aan den Bezirkshauptmann opgedragen moest worden. De Bohemia meldt, dat de regeering volhardt bij haar besluit, om de kieshervorming ook op Galicië toe te passen. Karlsruhe, 31 December. De Karlsruher Zeitung meldt, dat het herstel der groothertogin .zoo ver is gevorderd, dat zij in do laatste dagen eenig uren het bed heeft kuunen verlaten. Konstantlnopel, 31 December. De Porte vol hardt in haar besluit tot afzetting van den patri arch Cyrillus van Jeruzalem; zij is in dit voor nemen ondersteund door den Duitschen gezant Keudel, met medewerking van den Oostenrijk- Hongaarschen gezant, in tegenstelling van den generaal Ignatieff, die op de hand van den patri arch was. De Porte aarzelde aanvankelijk en was reeds voornemens zich tegen de synode te ver klaren, toen bovengenoemde pogingen haar van besluit deden veranderen. Versailles, 1 Januari. De nieuwjaarsreceptiën bij den president der Republiek hebben naar de vastgestelde orde plaats gehad. De afgevaardigde van elke staatkundige kleur, die zich tegenwoor dig te Parijs als te Versailles bevinden, hebben den President geluk gewenscht, o. a. de hertog de Broglie. Er is geene redevoering uitgesproken. De heer Thiers heeft eenige woorden gewisseld met de verschillende leden van het corps diplo matique. De gezanten van Japan en Birmah woonden de receptie bij. Rome, 1 Januari. De Koning heeft, bij de ont vangst der deputatiën van het Parlement, aan de Kamer der Afgevaardigden zijn dank betuigd voor de medewerking, welke zij aan het gouver nement heeft verleend. Aan den president van de Kamer, die den Koning verzocht meer zorg voor zijne gezondheid te dragen, daar die anders ge vaar kon loopon, heeft de Koning geantwoord, dat de zaken in elk geval zoo geschikt zijn, dat de éenheid en vrijheid van Italië geen gevaar loopen. St.-Petersburg, 1 Januari. Het bulletin van hedenmiddag luidt, dat de koorts van den Groot, vorst gaandeweg afneemt, zoodat zijn toestand over 't algemeen beter wordt. Berlijn, 1 Januari. Bij Ministerieel beluit van 23 December is aan den oudsten Minister, graaf von Roon, het voorzitterschap bij het Staats- ministerie opgedragen. Men verneemt nu dat hij definitief tot Minister-president is benoemd. Londen, 1 Januari. De Turksche zaakgelastigde heeft in een open brief gezegd, dat de valsche circulaire van den Turkschen Minister van Bui tenlandsche Zaken betreffende de unificatie der schuld, onrust heeft teweeg gebracht. Hij ver klaart namens de Regeering en op haar uit drukkelijk bevel, dat zij niet het minst die plan nen koestert, welke in de circulaire zijn ver meld. De mijnwerkers hebben heden nog niet defi nitief den arbeid gestaakt, ofschoon het was aan gekondigd. De Times verneemt uit Parijs dat de Fransche Regeering, om de oorzaak van geschillen tus schen de vertegenwoordigers van Frankrijk te Rome weg te nemen, de volmacht vau den ge zant, die bij den Paus geaccrediteerd is, waar schijnlijk zal beperken tot de zaken die direct betrekking hebben op den tegenwoordigen toe stand van den Heiligen Stoel. Parijs, 1 Januari. De Union maakt eene par ticuliere dépêche openbaar, meldende,dat de Infant Alphonso de Bourbon het opperbevel over de Carlistische benden in Catalonië heeft aanvaard. Koningsbergen, 1 Januari. Het oude bankiers huis E. N. Jacob heeft de betalingen gestaakt. Het passief wordt door sommigen op 600,000 door anderen op 3 millioeo thalers begroot. Londen, 2 Januari. Aan de Times wordt uit Philadelphia van gisteren gemeld, dat de aan hechting der Sandwich-eilanden door Amerika, algemeen wordt aanbevolen. Men gelooft, dat het gouvernement der eilanden gunstig jegens Ame rika gezind is; de te Honolulu gevestigde Ame rikanen verlangen de aanhechting en de bewe ging om daartoe te geraken heeft een aanvang genomen. Berlijn, 2 Januari. Naar men verneemt, heeft de tot minister-president benoemde graaf von Roon, de portefeuille van oorlog aan generaal Kameke overgedragen, en is de graaf von Roon tot veldmaarschalk benoemd. Bern, 1 Januari. Heden treedt de nieuwe wet betreffende den aanleg en de exploitatie van spoor wegen in werking. De terugroeping van den pauselijken nuntius heeft tot dusver niet plaats gehad. Londen, 1 Januari. Uit Hongkong wordt van gisteren getelegrapheerd, dat de gele koorts met vernieuwde hevigheid onder de bevolking der omliggende landerijen is uitgebroken. LAATSTE BEK1CHTK\, Naar de Bolt. Ct. verneemt, is Zondagnacht te Rotterdam gearresteerd zekere v. E., als vermoe delijk in betrekking staande tot de misdaad te 's Gravenhage, hij is reeds Maandag van Rotter dam naar de residentie overgebracht. Amsterdam, 2 Januari. Door de Ned. hoofd commissie voor de wereldtentoonstelling te Wee- nen zijn benoemd tot leden der jury ter beoor deeling der kunstwerken voor genoemde ten toonstelling de heeren H. F. C. ten Kate, D. Bles, J. W. Bilders en J. Stroebei, kunstschilders; J. H. Renneveld, graveur; F. Stracké, beeldhouwer en Prof. Gugel, architect. Den Haag, 2 Januari. Aanstaanden Dinsdag, den 7den Januari, wordt door den graaf van der Straelen Ponthoz, buitengewoon gezant en gevol machtigd Minister van België bij het Nederland- sche Hof, een diner gegeven, waarop onderschei dene leden van het corps diplomatique zijn ge- noodigd. Daags daarna, 8 Januari, zullen er diploma tieke diners plaats hebben bij de gezanten van de Fransche Republiek en van Oostenrijk aan ons Hof. De Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, zal eerlang behandelen bet beroep van kerkvoogden der Hervormde gemeente van Zoetermeer en Zegwaard, van 14 Mei 1872, waarbij de sluiting van de begraafplaats dier ge zindte is bevolen. In deze residentie is aangekomen en in het Hotel de Vieux Doelen afgestapt, sir H. J. Gladstone, zoon van Engeland's eersten minister, vergezeld van zijn gouverneur. H. M. de Koningin heeft hedennamiddag het galanteriemagazijn van de firma Abercrombie en Cump. in de Wagenstraat te dezer stede, met een bezoek vereerd. Men weet, dat bij Koninklijk besluit van 24 April 1868 Staatsblad n". 68) art. 3 der wet van 21 Augustus 1859 Staatsblad n°. 98) is toepasselijk verklaard op den Hollandschen IJzeren Spoorweg, en dat de Hollandschen IJzeren spoorweg-maat schappij, moetende gedoogen de aansluiting aan de doorsnijding van de lijn 's-Gravenhage-Gouda van de Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij, te dier zake, krachtens de bepaling der wet, van den Staat der Nederlanden vergoeding heeft gevorderd ter zake van de schade, door die aansluiting en doorsnijding aan hare onderneming berokkend. Die vordering, na door den Staat te zyn bestreden, werd door den Hoo- gen Raad toegewezen en in revisie is 's Raads arrest bevestigd. Alsnu ontstond eene procedure tot vaststelling van het bedrag dier schadevergoe ding, en werd door de Holl. IJz. Spooriveg-Maatsch. daartoe gevorderd eene som van 3 tonnen gouds jaarlijks, of, gekapitaliseerd, tot een gezamen lijk bedrag vau zes millioen guldenen is voorst subsidiair gevorderd eene benoeming door den liooger» Ra id van deskundigen tot bepaling der waarde vermindering van den weg door en tengevolge van bedoelde aansluiting en doorsnij ding, in verband ook tot andere toekomstige con- curreerende lijnen, die niet anders zouden kunnen worden daargesteld, zonder over den weg der eischeresse te worden genomen. Tegen die vor dering is door den Staat slechts aangeboden eene schadevergoeding van f 1000, met terzijdestel ling overigens der subsidiaire vordering. De pleidooien in deze zaak heden bij den Hoogen Raad gevoerd zijnde, heeft de advocaat der eischende maatschappij Mr. A. M. van Stipriaan Luiscius de hoofdvordering zeer breedvoerig toe gelicht, en daarbij hoofdzakelijk gewezen op de belangrijke schade, aan den Hollandschen spoor weg toegebracht en ook uit deu aard der zaak zullende toegebracht worden, ook in het vervolg aan een weg, die geheel uit particuliere fondsen opgericht is en 18 millioen gekost heeft. Hij deed uitkomen, dat hier eene onteigening van de ge wichtigste soort plaats had, en de eischeresse niets anders beoogt, dan zooveel mogelijk finan cieel te worden teruggebracht in den toestand, waarin zij was vóór de aansluiting en door snijding. Van de zijde van den Staat zijn de beide vor deringen bestreden door de lands-advocaten, Mrs. G. M. van der Linden en A. de Pinto. Hun stand punt van bestrijding was hoofdzakelijk de bewe ring: het gemis van bewijs, dat de schade, die men volhield, bet rechtstreeksch gevolg was van de meer bedoelde aansluiting en doorsnijding; dat op de mindere ontvangsten ook andere in vloeden, als oorlog enz. konden hebben gewerk., en dat, zoo er meerdere voordeelen waren ver kregen, de vraag was, of de maatschappij die aan den Staat zou hebben uitgekeerd, dat ook dat bewijs niet wel zou kunnen geleverd wor den, en in ieder geval de bijgebrachte stukken en staten de vordering tot een zoo buitensporig bedrag niet kunnen staven. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN Burgerlijke stand van Leiden van den 24ste December 1872 tot en met den lsten Januari 1873. GEHUWD. D. Hofkcs, wedr. en W. S. H. Boekwijt, jd. BEVALLEN. A. Keijzer, geb. Selier, Z, J. Leemans, geb. Spek, Z. A. van Helden, geb. van Oosten, D. H. G. Bots, geb. Hefftricb, D. J. Teegelaar, geb. Kikkert, D. H. K. Hneber, geb. Smulders, Z. Mj H. vüo Dranen, geb. Flo- rijD, Z. E. Delmeer, geb. van den Wijngaarden, Z. C. Bouw man, geb. Tierolf, H. de Carpentier Wildervaok, geb. van Dyk, L). J. Jonke, geb. Snoeker, Z. M. C. H. Kerkhoven, geb. de Zwart, Z. A. H. Parmenticr, geb. Parmenticr, Z. J. Labordus, geb. Ligtvoet, I). M. P. A. Franke, geb. Visser, Z. M. P. van der Nat, geb. Voermans, L). G. Goebertoe, geb. Brakel, D. W. F. Kruuk, geb. Beck, Z. M. Brouwer, geb. Questroo, D. A. M. Bomli, geb. de Graaff, D. J. M. van der Mark, geb, Landesbergen, Z. G. Verbiest, geb. Vil ders, Z. M. M. Dee, geb. Smits, Z. E. van dor Waal9, geb. Lugtigbeid, Z. L. van Hooidonk, geb. Wilschut, Z. J. Vliegenthart, geb. Korsen, D. M. R. Jongbloed, geb. Frank huizen, Z. M. C. van He9t, geb. Vijlbrief, D. A. L, Ma- chielse, geb. van Brummelen, D. G. Sierat, geb. Koppeschaar, D. J. E. van der Vlist, geb. Scherjon, Z, M. Burgerjon, geb. Kra9senburg,: Z. H. J. van der Eerden, geb. Donders, D. M. C. Gubbi, gob. Kicbcler, D. E. Eggink, geb. Florijn, D. A. A. Mark, geb. Jansen, D. H. J. Snoek, geb. Vrossink, D. M. van der Koelen, geb. Bnrsoh, Z. J. H. Lentner, geb. Heit- mann, Z. levenl. G. Mooij, geb. Karei, Z. levenl. A. Kra- neveld, geb. Vermeij, D. levenl. OVERLEDEN. S. Overveld, wed. A. Verraa, 67 j. A. Sloos, Z. 7 m. J. Bonte, D,'3 m. H. Ca9pers, wed, A. Niemulder, 79 j. L. K. Fortrie, Z. 4 j. S. Molct, D. 20 m. H, J. do Beer, Z. 2 m. J. van Gib, Z. 87 j. H. Schouten, Z. 8 d. M. A. Kiewit, 51 j. J. C. de Mooij, Z. 7 j. S. Plasmeijer, D. 8 m. F. Japerse, wed. J. Schenk, 78 j. J. Kettenis, Z. 9 j. M, C, Obricn, wed. J. A. M. Lamberti, 85 j. J. J. J. Licht, 64 j. C. Heijman9, geb. Stouten, 46 j. J. Verboom, Z. 2 j. J. P. van Honten, Z. 18 m. Correspondentie. Ongeteekende advertentiën, waarvan de in houd de eene of andere beleediging kan bevatten, worden in ons blad niet opgenomen. Die tot ant woord op reeds meermalen ontvangen adverten tiën van dien aard. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. Woensd Dond. morg. morg. nam. nam. nam. avond 5 o. 8 Q. 12 b. 4 u. 6 o. 8 o. 44° 43° 44° 44° 46° 46* avond. 10 n. 42» Gisteren overleed te 's Gravenhage onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder MARIA CORNELIA VAN BEMMEL, Wed». E. M. S. VAN SANTEN. P. VAN SANTEN. ING. C. VAN SANTEN - Pabst. Leiden, 1 Januari 1878. Eenige kennisgeving.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3