'i rVïV ENLANT). Amsterdam, Januari. Door het Prov. Ge rechtshof alhier is M. C. G. Becker, huisvrouw van H. C. van Mill, wonende te Anna-Paulowna- polder, beschuldigd van moedwillige brandstich ting, tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Alkmaar, 1 Januari. In het afgeloopen jaar zijn op de wekelijksche markten alhier aange voerd van granen 86,387 hectoliters en van kaas ongeveer 18,000 stapels, we ende 3,760,465 kilo. Den Haag, 1 Januari. Bij H.H. M. M. de Ko ning en Koningin had hedennamiddag te een uur de gewone nieuwjaarsreceptie plaats voor de leden van de Koninklijke hofhouding én van de huizen van fl. H. K. K. H. H. de Prinsen en de Ministers. Dit jaar zal het gewone galabal ten Hove niet worden gegeven. Den 13den dezer maand zal er eene soireé dansante ten Hove plaats hebben. In deD zomer van het afgeloopen jaar heeft zich bier ter stede eene commissie gevormd tot oprichting van een gebouw voor kunsten en we tenschappen, waartoe velen reeds belangrijke bijdragen hebben toegezegd. Ter verdere bevordering van de zaak heeft de commissie bij herhaling een ernstig en dringend verzoek gericht tot de stadgenooten, ten einde de nog vereischte fondsen, bij wijze van aandeelen in de op te richten Naamlooze Vennootschap te verkrijgen. Bij eene verstandige flinke exploitatie, zooals de commissie zich voorstelt, is zij voor zich zeiven overtuigd dat de winsten niet onaan zienlijk zullen zijn. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 260,000 welke som, daaronder begrepen het mobilair, ten naastenbij noodig is tot het oprichten van een doeltreffend en smaakvol gebouw en nevenlokalen dat p. m. 3000 Q meters oppervlakte zal beslaan en omringd zal zijn van onbebouwden grond, insgelijks ter grootte van p. m. 3000 meter die tot het aanbrengen van een tuin, en van be hoorlijke in- en uitgangen zal worden gebezigd. De aandeelen, 520 in getal, zijn groot /'500. Den Haag, 2 Januari. Het ongelukkig mis bruik maken van sterken drank, dat reeds zoo- velen in een toestand bracht waarin zij daden pleegden, welke hun voor den rechter brachten, terwijl zij dan later, nuchteren, moesten boeten voor hetgeen door hen, beschonken zijnde, werd bedreven heelt onlaDgs weder een persoon in zoodanigen treurigen toestand gebracht. De terechtzitting van het Provinciaal Gerechts hof in Zui i-Holland leverde heden weder de duidelijkste bewijzen op, in welken staat van onwetendheid bescbonkenen zich kunnen be vinden, zoodanig zelfs, dat zij zich niet eens iets kunnen herinneren van de voorvallen, die zij in hunnen toestand veroorzaakten. De persoon, dien het thans gold, was zekere S. d. H., sjouwer van beroep, oud 51 jaren, geboren en wonende te Rotterdam, van wien getuigen verklaarden, dat hij twee of driemaal, ja zelfs zes van de zeven dagen der week, dronken was en dan altijd schold of vechten wilde. De beschuldiging, die bedoelden persoon ten laste wordt gelegd is de misdaad van moedwil- ligen doodslag. De feiten, die tot deze terecht stelling aanleiding gaven zullen wij trachten in 't kort mede te deelen: C. d. V., smidsknecht te Rotterdam, stond den 13den October jl., ongeveer 1 ure voor de deur zijner woning in de Langelijnstraat, toen de be schuldigde, die beschonken was, hem voor „dief" schold en eenige duwen tegen het lijf gaf. d. V. daarop driftig geworden bracht aan d. H. met de platte hand een klap op het hoofd toe en ging vervolgens zijne woning binnen. Eenige oogen- blikken later kwam de vrouw van besch. voor de woning van d. V., tartte hem en riep dezen een aantal scheldwoorden toe, waarop hij zich zeggende //daar ben ik" weder naar buiten begaf. Toen volgde eene vechtpartij tusschen den besch. en d. V. Eerstgenoemde greep den anderen bij de keel, bracht hem andermaal slagen toe en beet hem in den duim van de rechterhand; d. V., door zijne buren ontzet zijnde, is toen ten tweeden male zijne woning binnengegaan, om haar weder kort daarop door een achterdeur te verlaten, waardoor hij op de Goudsche Vest kwam, van plan zijnde aan de politie van het voorgevallene kennis te geven. Zijn doel kon hij echter niet bereiken, want nog maar weinige schreden voowgegaan, ziet hij zich wederom tegenover den beschuldigde, die hem weder vastpakte, op verschillende lichaamsdeelen sloeg en in den voorsten vinger van de linker hand beet. Nogmaals bevrijd zijnde is de aange vallene weder naar huis gegaan. Dr, H. van Vollenhoven, die den 13den Octo ber jl. de wonde aan den duim van de rechter hand van d. V. onderzocht heeft, bevond dat het was eene huidwond van 2 centimeters lengte aan de binnenzijde van den duim, Zij kwam hem niet belangrijk voor en hij verordende eene voorloo- pige behandeling met couipressen van water en azijn. Den 15den October bezocht de geneesheer Helleger, d. V. als bospatient en bevond, dat de patient een beetwond had aan den duim van eene zijner handen, die reeds sterk ontstoken was, terwijl hand en arm tot aan het schoudergewricht zeer ontstoken waren. Hevige koortsen en een begin van delireeren schreef de geneesheer aan vankelijk toe aan verschijnselen van delirium tre mens en te oordeelen naar die verschijnselen kwam hem de wond terstond als van doodelijken aard voor. Den 17den October naar het ziekenhuis ver voerd, verergerde d. V. zoodanig, dat het onmo gelijk was hem den volgenden dag te ondervra gen, terwijl hij op 19 October daaraanvolgende overleed. In het visum repertum door de des kundigen, die met de lijkschouwing zijn belast geweest, opgemaakt, wordt vermeld, dat de V. is gestorven ten gevolge eener gangreneuse ontste king van den rechterarm, welke zou zijn uitge gaan van de diepe verwonding in de plooi van het eerste lid van den rechterduim. Ziekelijke veranderingen op het lijk waargenomen konden naar het oordeel van de deskundigen als ouder- domsverschijnselen worden opgevat, maar de mo gelijkheid, dat zij het gevolg waren eener bloed vergiftiging, waaraan het gangreen van den arm ten grondslag lag, kon niet worden ontkend. Ein delijk waren bij de schouwing geene verschijn selen waargenomen, waaruit kon worden afge leid; dat de verslagene vóór de verwonding aan een ziektetoestand leed, waaruit de bevonden ont stekingen zouden hebben kunnen ontstaan. Een tiental getuigen werden in deze zaak ge hoord waaronder de heeren Klinkerten Rombach als deskundigen, wier verklaringen wij in het boven medegedeelde hebben samen gevat. Beschuldigde door den president ondervraagd wist niets op te geven van het voorgevallene op 13 October. Hij was zoo dronken geweest dat hij niet weet wat er tusschen hem en d. V. was voorgevallen, zelfs niet dat hij met hem was handgemeen geweest. Wat de uitdrukking van een getuige betreft, als zou hij, besch., in beschon ken toestand verkeerende gezegd hebben;/ik heb er nog een in mijn boekje staan, die moet er ook aan" merkte hij op, dat deze bedreiging niet doelde op iemand uit de Langelijnstraat, maar op een zijner kameraden bij zijn werk. Het Openb. Min. wordt in deze zaak waarge nomen door den adv.-gen. Mr. van Maanen. Als verdediger is aan den besch. toegevoegd Jhr. Mr. de Stuers. H. M. de Koningin heeft Oudejaarsavond de godsdienstoefening (dankuur) in de Groote Kerk, onder het gehoor van den oudsten predikant der gemeente, Ds. de Moll, bijgewoond. Op Nieuwjaarsdag was H. M. bij de gods dienstoefening in de Waalsche Kerk tegenwoordig, waarbij de dienst vervuld werd door Ds. Zubli. Na afloop van de nieuwjaarsreceptie, werd ten Hove een fatniliedejeuner gehouden, waarop Z. K. H. Prins Erederik en HH. DD. HH. de Prins en Prinses zu Wied tegenwoordig waren. Bij deze gelegenheid werd de kleine prins zu Wied aan HH. MM. gepresenteerd. Bij besluiten van verschillende dagteekenin- gen van de maand December, hebben Gedepu teerde Staten van deze provincie goedgekeurd de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitga ven voor 1813 van de gemeenten: Heinenoord, Rietveld, Zwarnmerdam, Everdingen, Hekelingen en Ammerstol, allen behoudens vermindering van sommige posten van uitgaaf, en zulks tengevolge der weigering van de raden dier gemeenten om op voorschreven begrootingen, ingevolge aanschrij ving van Ged. Staten, de jaarwedden van den Burgemeester, Secretaris en bij sommigen van den ontvanger tot het voor ieder daarvan vast gesteld bedrag uit te trekken. Een der jongst verschenen Provinciale bla den van Zuid-Holland, behelst voorschriften om trent het betalen en verzekeren der koslen van de reis enz., ten behoeve van de manschappen der Nationale Militie. Ging dit jaar de Oudejaarsnacht kalmer voorbij dan vroeger het geval was, toch had er ook nu wederom een vrij zware vechtpattij plaats in de van Hogendorpstraat, waarbij glazen wer den ingeslagen, enz. Hoewel die vechtpartij zeer geruimen tijd duurde, was er van politie niets te ontdekken. Dit mag te meer verwondering baren omdat men na het gruwelijk feit voor eenige weken hier gebeurd zoodanige regeling had mogen verwachten, dat vooral in de meer afgelegen buurten, zooals o. a. de Hogendorp straat, de waakzaamheid der politie ware ver dubbeld. Dordrecht, 31 December. De Katner van Koop handel en Fabrieken alhier heeft o. a. besloten: 1°. Aan den Minister van Justitie, behoudens een paar opmerkingen, hare adhaesie te betuigen met het haar ter kennisneming medegedeelde wets ontwerp tot regeling van het pandrecht. 2°. Aan denzelfden Minister, omtrent de desertie der zeelieden, als haar gevoelen mede te deelen, dat zij de beteugeling daarvan niet verwacht van de middelen door de consuls te Havre en te Liverpool respectievelijk voorgesteld, namelijk het sluiten eener internationale overeenkomst en de invoering van zeemansboekjes; doch dat zij meent dat de uitoefening van een gestreng toe zicht op de zoogenaamde slaapbazen, die zeelie den herbergen en aanwerven, daaraan kan be vorderlijk zijn. Haaftcn, 3D December. Terwijl men uit Har- dinxveld de klacht vernam dat de zalmvisschers gedurende een maand tijds bijna niet gevangen hadden, hebbeu zij hier niet te klagen gehad. Veel is hier in dezen tak van nijverheid verbeterd door de vlijt van een onzer visschers en zijne wakkere zonen, die niet alleen beter want hebben aangeschaft, maar o. a. ook een wrak uit de rivier weggeruimd, dat bijna een eeuw lang een vree- selijke plaag voor de visschers uitmaakte en het drijfwater bedierf. Ook verdient vermeld te worden dat de eigenaar van dat water, de heer van Haaften, die industrie op zeer belanglooze wijze bevordert en ondersteunt. Groningen, 1 Januari. Het voorstel van den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, om de predikants-tractementen te vethoogen, en wel door middel van een kerkelijken hoofdelijken omslag, is met groote meerderheid verworpen. 's-Hertogenbosch, 1 Januari. Den 6 Januari viert de sociëteit de Harmonie alhier haar llOjarig bestaan, bij welke gelegenheid door het strijkor- chest van het 2de reg. huzaren eene soirée mu- sicale zal gegeven worden. Als eene bijzonderheid mag hier wel vei meld worden dat de heer A. van Hofien Sr. reeds 65 jaren lid dier sociëteit is, en dit feest met zijne tegenwoordigheid zal vereeren. Breda, 1 Januari. Door het Provinciaal kerk bestuur van Noord-Brabant is in de doopsquaestie van den predikant te Moerdijk eene beslissing genomen. Genoemd bestuur heeft den heer Koeken aangeschreven, dat hij zich vóór 1 Jan. moet om derwerpen, daar hij anders van dien dag af ge schorst wordt in zijn ambt. GEMENGD NIEUWS. Het verhalen van moordgeschiedenissen heeft Zaterdag-avond een jongen te Deventer, wiens ouders dien avond uit waren, derwijze van streek gebracht, dat hij, te bed gebracht zijnde, droomde dat er dieven en moordenaars in de kamer zijner ouders waren. Zich willende overtuigen, vond hij het bed ledig en achtle zijn vermoeden bevestigd. Hij vluchtte toen door het raam op de veranda en in den tuin, klom den muur over en verborg zich in een anderen tuin. Toen de ouders, te huis gekomen, naar hunne kinderen zagen, vonden zij tot hunnen schrik het bed van hun zoontje ledig, het raam open en zijne kleederen verspreid, en meenden zij dat hun kiud gestolen was. Na eenig zoeken werd de knaap teruggevonden, verkleumd van koude en tamelijk bezeerd door zijn klim partij. De pianostemmer van Beethoven, Herr Bader, is dezer dagen te Parijs op 98jarigen leef tijd overleden. Gedurende het jaar 1872 zijn te Amsterdam aangekomen 1241 en vandaar ver trokken 1244 schepen. In 1871 zijn aangekomen 1584 en verirokken 1600 schepen. De Arnh. Ct. meldt: Dinsdag-morgen ontvingen wij op ons bu reau van een onbekende eeo levenden meikever. Waarschijnlijk heeft de inzender slechts uit be- seheidenheid ziju naam verzwegen. Het feit in- tusschen, dat in de maand December niet alleen de vliegen in onze huiskamers ons gezelschap blijven houden en de vlinder met zijne bonte vleugelen tusschen de bladerlooze takken schittert, maar ook de meikever, door de mildheid der temperatuur misleid, het jeugdige groen meent te vinden, is, meenen wij, zeer merkwaardig. Gewoonlijk ziet men in dezen tijd van het jaar slechts meikevers van chocolade. Werden zij nu nog maar door de meikersen gevolgd 1 De oudste letterzetter van Nederland, Hendrik Schotema, is dezer dagen ie Groningen in 85jarigen ouder dom overleden. Hij was door de Maatschappij van Nijverheid met de zilveren medaille vereerd voor 60jarigeo -trouwen dienst bij wijlen de familie Oomkens, boek- en steendrukkers te Gro ningen. B SJ IT iï N L A r\ D. Frankr)jk. Aan de Times wordt uit Parijs bericht dat waar schijnlijk de beide subcommissiën uitdecommissie- Dnfaüre zich vereenigen en gemeenschap; eltjk raadplegen zullen over de aan haar oordeel onder worpen constitutioneele vraags'ukken. Na die ge meenschappelijke raadpleging zullen zij wederom gemeenschappelijk eene bijeenkomst met don heer Tniers houden, en eerst daarna overgaan tot het opmaken van baar rapport aan de commissie- Dufaure. Men twijfelt er aan of deze commissie wel vóór Maart in staat zal zijn bare voorstellen bij de Nationale vergadering in te dieneu. Hierbij wordt aan het Londensche blad mede gedeeld dat men uit de taal van een dagblad, hetwelk onder den invloed van den president der meergenoemde commissie staat, meent te moeten afleiden, dat de kans op overeenstemming tusschen den president en die commissie niet zoo groot is als men wel het wil doen voorkomen. In de republikeinsche dagbladen van Parijs wordt de aandacht gevestigd op eene werkzame propaganda ten gunste der Napoleontische dynastie welke onder rle werklieden en den boerenstal in Frankrijk door middel van vliegende blaadj, wordt onderhouden. Naar hetgeen de 5iècfedaa van mededeelt wordt in die blaadjes betoogdd'j de monarchaal gezinde partijen niets anders wei j schen dan terug te keeren tot den politiek; toestand van voor 1789, dat de republikein niets anders zoeken dan eigen voordeel en ware belangeu des lands even goed als de in -1 narchalen daarvoor op den achtergrond schuive .3 en wordt de heer Thiers beschuldigd van wree: A heid tegenover de overwoonehugen der Coo >-< mune. In de volgende wourden wordt alsdan MSj zaak van het Bonapartisme bepleit: tfHet vei heeft behoefte aan mannen, die zich moeite zi len geveu aan hetzelve de praktische hervormt 4 gen te bezorgen, waaraan het dringende behoef; 1 heeft, mannen die niet de oogendienaars van de m heer Thiers zijn noch vóór alles bedacht ziju het ontzien van liet rechter of het linker centrur. maar welke hunne krachten zullen wijden at de oplossing der bestaande sociale quaestiën. I boerenstand verlangt naar orde eu vrede, well hem veroorlooven zullen om zonder vrees vo nieuwe onlusten zijne werkzaamheden te ht vatten: de ontwikkelde burgerstand verlangt c men uit naam des volks zijne tegenwoordi; 9 rechten bevestige, opdat hij ongestoord kunt medewerken tot de wedergeboorte des laró. Ziedaar de reden, waarom wij voorstanders zij: van het Keizerrijk." Nog wordt in de vliegende blaadjes onbewirt peld tot een beroep op de wapenen aangespoord z/De tijd is er nu niet naar, zoo wordt er 1 I gezegd, om kalm de hulde af te wachte: i welke het nageslacht aan onze deugden zal brei gen. Wij kunnen thans het goede doen en rnoete dus handelen", en er wordt de voorspelling bi gevoegd dat het Keizerrijk, voor welks restaura tie men gereed is, binnen korten tijd zal her, rijzen. Op het algemeen budget van Frankrijk vooi het dienstjaar 1873 worden de inkomsten geraami n tot een eindcijfer van 2,467,470,630 fr. Onder di ramingen komen voor: de grondbelasting 169,300,0| fr.de personeele belastingen 103,155,238 fr.hl patentrecht 112,046,000 fr.; de registratie-, griffla en hypotheekrechten 428,899,000 fr.; het zegel recht 122,875,000 fr.de inkomende rechteyfe 307,129,000 fr.; de zoutbelasting 21,971,000 fr™ de accijns op gedistilleerd 350,839,000 fr.; d; suiker-accijos 100,090,000 fr.; het tabaksmonopoli: 287,270,000 fr.de opbrengst der posterijet 114,128,000 fr.; het lucifersmonopolie 15,0 00,00.' fr., enz. De bij de verschillende begrootingen gora&mi -- uitgaven belqopen een eindcijfer van 2,374,804,131 fr., hetwelk op de volgende wijze over de ver- schilende takken van dienst wordt verdeeld: nationale schuld 1,127,646,634 fr.; kosten der staats monopoliën, inning van belastingen enz. 241,678,131 fr.departement van justitie 33,592,900 fr.depar tement van buitenlandsche zaken 11,291,000 fr.; departement van binnenlandsche zaken 84,990,235 fr.; Algerië 22,085,858 fr.; departement van finan ciën 18,292,760 fr.departement van oorlo- 431,023,300 fr.departement van marine en van koloniën 162,653,140 fr.; departement van onder wijs, eeredienst en schoone kunsten 94,667,068 fr; departement van handel en landbouw 16,401,340, 1 fr.; departement van openbare werken 127,672,775 fr. (waaronder 43,612,395 fr. voor buitengewone werken); verschillende teruggaven en uitschotten, oninbare posten enz. 12,809,900 fr. België. De Maas is in hare bedding teruggekeerd. De scheepvaart is weder geopend. Bij Koninklijk besluit is de heer Joost de Kater Janszoon tot consul van België te Brouwers haven benoemd. Gtroot-Britannië. Er is een beroep gedaan op de werklieden van Engeland, ten behoeve van de Londensche gas- stokers, die onlangs, wegens 't verbreken hunner contracten met hun patroons, tot vrij langdurige gevangenisstraffen werden veroordeeld. Men wil pogingen aangewend hebben om hunne straf te M verzachten, en aan hunne huisgezinnen onder stand te verschaffen. Duitschland. j De Norddeulsche Allgemeine Zeitung bericht dat aan de'in Koningsberg en Posen verschijnende dagbladen het officieele verbod is beteekend om, op straffe van inbeslagneming, het Duitschland betreffende gedeelte der pauselijke allocutie over te nemen, en dat twee Poseusche bladen, welke dat verbod in den wind hebben geslagen, onver wijld in beslag zijn genomen. In de Strasburger Zeitung van 30 December wordt officieel bekend gemaakt dat tengevolge van eene tusschen de Duitsche en de Fransche regeering tot stand gekomen schikking, de ver- plichting om aan de Duilsch-Fransche grenzen Jjl eenen pas te vertoonen met den Isten Januari ophoudt. Eeh correspondent der Kblnische Zeitung schrijft uit Weenen onder dagteekening van 29 December: //Indien het werkelijk het oogmerk van den

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2