|ck blijven. Geen der andere ministers zou hoogste leiding wenschen te ontberen; lallen verwachten en verlangen in zekeren dat de rijkskanselier, die voor het uitwen alleen nog als minister van buitenlandsche n met hen in aanraking zal wezen, toch in groote politieke vraagstukken hun eigenlijke rechte president blijve; zij zullen het (durend als hunne eersteen meest vereerende ing blijven beschouwen, den grooien staats- staatsman, die sedert tien jaren aan de Prui- e en Duitsche politiek den stempel van zijn lengewonen geest heeft opgedrukt, de ver- Dg zijner taak voor het gemeene vaderland lk opzicht te helpen verlichten, aar dewijl de vorst Bismarck ook verder de van het ministerie moet blijven, kon en mocht zijne altreding geen ander uitdrukkelijk en oonlijk tot president van het ministerie be laid worden. Het Koninklijk besluit heeft al- gezorgd, dat telkens de oudste minister het rzitterschap in het staatsministerie en daar- de de administratieve werkzaamheden van den sident op zich neme. an den vorst Bismarck is het voorbehouden, de behandeling van zoodanige inwendige elegenhedeu, waaraan hij uit een hooger en :r algemeen oogpunt een bijzonder gewicht lit, in zijne hoedanigheid van Pruisisch mi er ook in het vervolg persoonlijk deel te ne- bij de overige zittingen van het staatsmi- ine kan hij zich door den staaisminister en lident der rijkskanselarij Delbriick doen ver- gfcuwoordigen. Dit is zegt het halfofficieele blad ten slotte beteekenis der jongste verandering in het lisische ministerie. en zal daaruit ontwaren, dat er geenszins .estie is van eene losmaking der betrekkingen chen de Pruisische regeering en de regeering Duitscheu rijks, noch ook van een besluit rijkskanseliers om afstand te doen van zijn 'loed op de inwendige Pruisische ontwikkeling er het algemeen; maar dat het alleen geldt >m te bevrijden van de speciale mede-verant- oordelijkheid voor de geheele binnenlandsche lministratie, ten einde hem in staat te stellen n zich met meer vrijheid te wijden aan de irvulling vau zijne verhevene roeping voor de (logste belangen van Pruisen en Duitschlaod. regeering op den weg van ernstige hervormingen kan niet anders dan toegejuicht worden. De radicale meerderheid is bereid het wetsontwerp aan te nemen, en de heer Castelar heeft in eene schitterende redevoering namens de republikein- sche oppositie verklaard dat ook bij haar het voorstel ondersteuning zou vinden." In de Epoca van Madrid worden nog eenige verdere bijzonderheden medegedeeld, waaruit de omvang van den voorgestelden maatregel kan blijken. Volgens dat blad worden er niet meer dan 10,000 negerslaven op Porto Rico voor den veldarbeid, en de overigen als huisbedienden gebezigd. Het getal vrije arbeiders op het eiland bedraagt 100,000, en men berekent dat niet meer dan zes pCt. van de geheele productie der kolonie uit eigenlijken slavenarbeid voortvloeit. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Madrid ten aanzien der oppositie tegen het meer genoemde wetsontwerp nog geschreven dat er zich een Spaansch koloniaal verbond gevormd heeft, het welk alle middelen in het werk zal stellen om de vrijv rklaring der slaven op Porto Rico te verhinderen. Het heeft daartoe reeds een alge meen petitionement aan de Cortes georganiseerd en, zooals men verhaalde, den steun van een aantal generaals daarbij verworven. Ook zou het verbond een manifest uitgeven om te waarschu wen tegen het invoeren der radicale begrippen in het bestuur der kolonie, en te betoogen dat daarvan geene andere gevolgeu te verwachten znllen zijn dan de ondergang der kolonie of dat althans Porto Rico daardoor in even treurigen toestand zal geraken als waarin tegenwoordig Cuba zich bevindt. Turkije. Haar aanleiding der in de Times opgenomen circulaire van den Turkschen minister van buiten landsche zaken, betreffende de zoogenaamde uni ficatie der Turksche staatsschuld, deelen de Parijsche dagbladen de volgende ofiicieele tegen spraak mede: «De Turksche ambassade heeft de eer den syndicus der effectenmakelaars te Parijs mede te deeleD, dat de beweerde circulaire depêche van den Minister van Buitenlandsche Zaken van Turkije, betreflende de unificatie der openbare schuld, een geheel verzonnen stuk is." TELEGRAMMEIX. Italië. De gezanten van Brazilië, België, Oostenrijk en leieren hebben Vrijdag bij den Paus hunne op- vachting gemaakt. Toen de Paus vervolgens de BWezen officieren van zijn leger ontving, hield eneraal Kanzier eene rede, waarop de Paus o. a. ptwoordde«Gij zijt zonder wapenen, tengevolge an de slechtheid dezes tijds. Bovendien, ik wensch leen oorlog. De vrede is schooner. De revolutie al omkomen door haar eigen wapenen, maar tod alleen kent dit oogenblik. De gezant Bourgoing is Zaterdag-morgen naar frankrijk vertrokken. Spanje. Aan de République Frangaise wordt van eene re- ublikeinsche zijde uit Madrid het volgende ge- Breven «De regeering geeft zoo weinige gele- Biheden om haar te prijzen dat een onbevoor- jfdeeld toeschouwer die zeldzame gelegenheden Bioort aan te grijpen en haar thans den ver- ftmlen lof toe te brengen. Wij bedoelen het bij b Cortes ingediende wets-ontwerp tot opheffing ar slavernij op Porto Rico. Alle reactionaire par ijen hebben zich in hare oppositie tegen dezen haatregel aaneengesloten, maar in spijt van hunne ■der den dekmantel van 's lands belang verbor- Bn intriges zullen de voorstanders der slavernij phder eenigeD twijfel hun schrikbeeld verwezen- jkt zien. De Ministers van Financiën en koloniëD, welke, Jrschrikt door het misbaar der slavenhouders, :h in den ministerraad voor de geleidelijke af- ïaffing der slavernij hadden verklaard, hebben n ontslag genomen en hunne opvolgers in het nisterie, de heeren Becerra en Mosquera, zul- i zonder voorbehoud de algeheele opheffing der ivernij op Porto Rico voorstaan. Deze kolonie telt op het oogenblik ongeveer ,000 negerslaven. Op Cuba daarentegen bevin- n er zich 600,000, maar met hunne vrijverkla- ig zal de regeering zich eerst bezighouden snneer de opstand aldaar geheel gedempt is, d besluit waardoor men echter niet verder mt noch tot het eene noch tot het andere el. Het is ten minste gedurende vier jaren van n onvruchtbaren strijd tamelijk overtuigend bleken dat de opstand op Cuba uitsluitend zal innen beëindigd worden door de invoering van n op rechtvaardigheid eD vrijzinnigheid ge- luwd stelsel van bestuur. De heer Zorilla en jne ainbtgenooten denken er anders over, of mdelen althans alsof zij er anders over dach- d; zij schijnen te meenen dat de invoering van ne behoorlijke mate van zelfbestuur en de rij verklaring der slaven op Porto Rico vol lende zullen zijn om de opstaudelingen op Cuba i wapenen te doen nederleggen. Wat hiervan echter zij: deze eerste stap der Londen, 28 December. Uit Konstantinopel wordt aan den Times bericht, dat, luidens door de Italiaansche regeering verschafte opheldering, de zoon van den Khedive niet officieel, doch slechts als particulier, door Victor Emmanuel is ten ge- hoore ontvangen. Met deze verklaring heeft de Porte zich tevreden verklaard. Uit Cardiff wordt gemeld, dat 70,000 mijn werkersin Zuid-Wales vermoedelijk met 1 Januari den arbeid zullen staken, indien de patroons bij hun voornemen tot vermindering der loonen vol harden. De werklieden hadden 10 pCt. verhooging geëischt, op welken eisch de patroons antwoordden door met 10 pCt afslag te dreigen. Toen trad 't Parle mentslid Mundella als bemiddelaar op, en over reedde de mijnwerkers om hun eisch te laten varen, indien de patroons ook van hun kant 't loon op den ouden voet wilden laten. De mijn werkers stemden toe. Doch thans dreigt de hard nekkigheid der patroons de pogingen tot schikking te zullen doen in duigen vallen. Een vrij hevige storm heeft op de Engelsche kusten weder veel zeerampen veroorzaakt. Parijs, 28 December. Men verzekert, dat de quaestie over de paspoorten tusschen Frankrijk en Duitschland is geschikt, in dien zin dat de paspoorten met 1 Januari zullen afgeschaft worden. Volgens gerucht zou de heer Corcelles den heer Bourgoing te Rome vervangen. Berlijn, 28 December. Betreffende de affaire- Gram mont verneemt 't Deutsch Wochenblatt, dat Prins Metternich den 23sten Juli 1870 te Weenen aan Grammont een afschrift ter hand stelde van een brief van Graaf Beust aan den Prins, gedag- teekend van 20 Juli 1870, waarin de door Gram mont geciteerde volzin voorkomt: «Oostenrijk beschouwt Frankrijks zaak als de zijne, en zal tot 't succes der Fransche wapenen zooveel mo gelijk meewerken." EeDige dagen daarna schreef Graaf Beust aan Grammont een brief, waarin hij van de voorwaarde der alliantie gewag maakte. De Nord-Deulsche Zeitung bevat een commu niqué waarin gezegd wordt, dat Duitschland geene stappen gedaan heeft in de Laurium-quaestie. Bucharest, 29 December. De Senaat heeft gis teren het voorstel tot een votum van wantrou wen tegen de Regeering en tot verzet tegen de overneming van spoorwegen in den tegenwoor- digen toestand, met 28 tegen 12 stemmen ver worpen en besloten over te gaan tot de orde van den dag. Parijs, 29 December. In een langen brief van den hertog de Grammont aan den heer Daru vindt men eene nadere toelichting omtrent de bekende zaak van den hertog. Die brief bevestigt dat het Weener Kabinet voor den oorlog van 1870 aan Frankrijk ondersteuning had beloofd en dat die toezegging zelfs bij twee verschillende gelegen heden is gegeven. De conferentie, gisteren tusschen den beer Thiers en de sub-commissie gehouden, heeft aan weerszijde voldoening gegeven. Men verzekert, dat omtrent de voornaamste vraagpunten over eenstemming bestaat. New-York, 29 December. De heer Boutwell, minister van financien, heeft last gegeven tot den verkoop in Januari van vijf millioen dollars in goud en den aankoop van gelijk bedrag in bonds. Petersburg, 29 December. Het hedenmorgen te kwartier over elven uitgegeven bulletin luidt als volgt: De grootvorst-troonopvolger heeft den nacht rustig doorgebracht; hij heeft vijf uren ouafgebroken geslapen. De krachten van den lijder blijven geruststellend. Rome, 29 December. De katholieke bladen betuigen hunne tevredenheid over de benoeming van Corcelles tot ambassadeur van Frankrijk bij het Vaticaan. Men spreekt van de waarschijnlijke terugroeping van Fournier als gezant bij koning Victor Emanuel, en verzekert, dat de officieren van het fregat Orénoque bevel hebben ontvangen, geene staatkundige nieuwjaarsvisites afteleggen. Parjjs, 29 December. De heer Thiers heeft gisteren, bij het verlaten van het diner aan het Engelsche gezantsehap, een val gedaan, welke echter geen ernstige gevolgen heeft gehad. Hij heeft zijne gewone bezigheden en receptiën hervat. Er is een brief verschenen van den heer Mercier, oud-gezant van Frankrijk te Madrid. Daarin wordt betoogd, door aanhaling van een brief van Hapoleon, dd. 3 October 1868, en door instructiën van Lavalette van 16 Februari 1869, dat het Fransche gouvernement steeds eene strikte onzijdigheid tegenover Spanje heeft in acht ge nomen, en dat de candidatuur van Hohenzollern geenszins werd uitgelekt door de beweerde óp- positie van het Fransche gouvernement tegeu de keus van Moutpensier. Marktbericliteii. Amsterdam, 30 December. B. Poolsch 430 cz/k; O. Pruis. 205; N. Galatz 295; J. dito 196, 198; N. Petersb. 205; Taganrog 190; geb. dito 175; Besarabisch 200; Maart 199, 200; Mei 201, 200; Raapolie zes weken per 100 kg. 45; vlie gend 43; Mei 4454, 44; Sept., Oct., Nov., Dec. 44#. Lijnolie zes weken 39#; vliegend 38Maart, April, Mei 39#Sept., Oct., Nov,, Dec. 39(4. Raap koeken per 1000 kg. 90, 94. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14. Koolzaad per 2000 kg. Oct. 426. LAATSTE BERICHTEN. (Per telegraaf.) Den Haag, 30 December. Heden is hier een telegrafisch bericht ontvangen dat de heer Motké, inspecteur-generaal voor het belas tingstelsel op Java, is overleden. Den Haag, 30 December. Z. M. heeft den heer Mr. L. VV. A. Besier, referendaris bij's rijks munt, aangewezen om gedurende het jaar 1873, in ge val van afwezigheid van een der leden van het muntcollege diens plaats te vervullen bij de be handeling der onderwerpen, bedoeld bij de arti kelen 3, 7 en 10 der wet van 1 Juli 1850 (Staats blad n°. 25). Z. M. heeft benoemd tot inspecteur der regis tratie en domeinen: van de eerste klasse, den heer M. A. J. Losgert, thans tweede klasse; van de tweede klasse, den heer Mr. B. H. Upmeijer, thans derde klasse; van de derde klasse, den heer K. F. Ariëns, thans ontvanger der registratie en domeinen te Venlo. Aanstaanden Woensdag des namiddags te 1 uur zal ter gelegenheid van het Nieuwejaar de gewone receptie ten Hove plaats hebben. Evenals vroeger zullen er in het begin van het aanstaaud jaar soirées dansantes ten Hove worden gegeven, waarvan de eerste omstreeks half Januari. Per Hollandschen spoortrein werd heden voormiddag alhier onder geleide van twee veld wachters zwaar geboeid overgebracht een mans persoon, genaamd I. E. Hij moet zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal in dienstbaarheid gepleegd hier ter stede. De teraardebestelling van het dezer dagen overleden lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, Mr. H. F. baron van Zuylen van Nije- velt, had dezen ochtend in allen eenvoud op Eik en Duinen plaats. Behalve de naaste familie-leden en verdere bloedverwanten van den overledene, bevonden zich op de begraafplaats eenige zijner collega's, leden van de Provinciale Staten en van den gemeenteraad, voorts eenige andere vrienden en belangstellenden. De nieuw benoemde griffier bij het Provin ciaal Gerechtshof in Zuid-Holland, de heer Mr. C. J. J. Wijckerheld Bisdom, zal in eene plech tige openbare algemeene vergadering van dat college, op aanstaanden Zaterdag-nammiddag, 4 Januari, als zoodanig worden geinstalleerd. Aan het lokaal van het Provinciaal bestuur in Zuid-Holland werd heden herbesteed: De uit voering van eenige herstellingen en vernieuwin gen aan de werken van het Zedèrik-kaoaal, met het onderhoud daarvan en van het Rijksstoom gemaal aan den Arkelschen dam, over 1873,1874 en 1875. Daarvoor waren zeven inschrijvings biljetten ingekomen. Minste inschrijvers waren de heeren Ph. Verbrugge en P. van Roijen te Waddinxveen, voor f 108 792. Bij de aanbesteding op 2 December was de minste inschrijvingssom f 111.800. Vervolgens is aanbesteed het driejarig onder houd van Rijks palenveerhoofdeo op het eiland Rozenburg tegenover Brielle en Maassluis en aan de zijde van Maassluis, ingaande 1 Januari 1873 en eindigende 31 December 1875. Minste in schrijver was de heer C. Riedé te Rozenburg voor f 2459. Eindelijk werd aanbesteedhet driejarig on derhoud van den zeedijk, genaamd de Contre- Escarpe bij Hellevoetsluis met den daaraan slui lenden zeeheksmuur en van de dijk- en oever- werken, gelegen om 's Rijks quarantaine-plaats op het eiland de Tien Gemeten, in 2 perceelen. Minste inschrijvers waren: voor perceel I, de heer C. de Jong, te Sliedrecht, voor f 1148; en voor perceel II, de heer C. Roskam, te Sliedrecht voor f 14274, Door Burg. en Weth. is heden ten raadhuize alhier aanbesteed: l8. het leveren van houtwaren voor 1873; 2°. het leveren van verschillende mate rialen; en 3°. bet maken en leveren van drie asch- en vuilniswagens. Minste inschrijvers waren: de heer G. IJ. de Haas, de schulpkalk, voor 0,66 per hectoliterde heeren van Noorden en Zwertsel te Rotterdam, de tras, voor f 0,99 per hectoliter; de heer L. Mijnlief te Nieuwerkerk a/d. IJsel, de IJselondersteen, voor 7,33 de 1000 stuks voor de ijzerwaren, de heeren J. vau Zanten en Co. te 's-Gravenhage, voor 940.96'; voor de houtwaren, de heer H. H. Van Gogh, te 's-Gra venhage, voor f 5842.74. Voor de levering van de asch- en vuilniswagens waren vijf inscbrijviogs- biljetten ingekomen. Minste inschrijver was, voor een wagen, de heer P. N. Van Brussel te's-Gra- venhage a f 540. Voor de drie wagens gezamen lijk de heer J. L. Penders, te Delft, voor f 1767 Amsterdam, 30 December. Het stoomschip Koning der Nederlanden is den 29sten December s namiddags een uur te Suez aangekomen, en zou dienzelfden avond de reis naar Batavia voort zetten. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden van den 29sten December 1872. P. Keyser, jm. 30 j. en M. C. Temmink, jd. 21 j. H. Smid, jm. 28 j. en W. J. Hofsink, jd. 26 j. VERBETERING. In de vonnissen van het kantongerecht alhier, in ons vorig nummer, is verzuimd op te nemen: 1 wegens het maken van nachtelijk burengerucht vrijgesproken, terwijl de bordeelhoudster abusie velijk als vrijgesproken werd vermeld. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond •rond 6 u. 8 a. 12 a. 4 o. 6 CL 8 tL 10 a. Zaterd. 44° 41* 39' Zondag 37° 39° 46° 46' 45° 43° 41° Maand. 42* 44° 46° 44® Wind: Maandag-morgen 5 u. Z. W. Daar de conservatie van Mond en Tanden vol gens het oordeel van alle Geneesheeren noodig en nuttig is voor de gezondheid van den mensch en tegen veel pijn en onaangenaamheden vrij waart, moet men het als plicht beschouwen, daartoe het beroemde, met het schitterendste sue- es bekroonde Anatherln-Sfondwater van Dr. POPP te Weenen aan te bevelen. Geen middel werkt zoo krachtig en zeker tegen ontsteking der tanden, verrotting, mondzweren, bederf in den mond, zelfs tegen scheurbuik, als dit heerlijk Water, dat tevens voor Gezonden het zekerste voorbehoedmiddel tegen alle mondziekten is. Op wekkend, verfrisschend, den adem zuiverend, werkt het bijzonder op de tanden, wier gezond heid en natuurlijke kleur behouden en weder hersteld worden. Het geneest bederf der tanden, de pijn die door holle en aangestoken tanden wordt te weeggebracht en licht bloedend tand- vleesch. Tegen alle tandpijn (rheumatisch of ner veus) is het eene snelwerkende en zekere remedie, terwijl het den adem verfrischt doordien het alle schadelijke zelfstandigheden uit den mond ver drijft. De heilrijke gevolgen van dit middel kun nen derhalve niet genoeg aan alle tandlijders worden aanbevolen.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3