WONDERZALF ADVERTENTIE H. plaatselijke overheid te Munchen gesteld, om te worden aangewend voor de helft in het belang van het volksonderwijs en voor de wederhelft tot vrijwillige armenverzorging. Spanje. In de Epoca wordt het volgende medegedeeld aangaande de bij de opheffing der conscriptie in te voeren legerorganisatie. Het leger bestaat uit de manschappen in wer- kelijken dienst en uit de reserve. In het kader van het actieve leger zijn begrepen de generale staf, de groote staf, de artillerie, genie, cavalerie, de bataljons tirailleurs en de reserve-kaders. Deze troepen vormen de kern van het leger hetwelk, ook door de vrijwillige dienstneming, nimmer een hooger cijfer dan van 40,000 man mag hebben. De dienstplichtigen worden in drie klassen verdeeld, als: 1°. het instructieleger; 2°. de provinciale militie; 3'. de nationale militie. Alle Spanjaarden welke den twintigjarigen leef tijd bereikt hebben, worden met den eersten dag van het jaar dienstplichtig en komen in de eerste reserve. Alleen de soldaten van het actieve leger, hetwelk uit vrijwilligers is samengesteld, zijn van die verplichting vrijgesteld. Voor de eerste reserve duurt de diensttijd drie jaren, doch kan onder zekere omstandigheden tot anderhalf en zelfs tot een jaar worden verkort. Ha omme komst van dezen diensttijd worden zij welke dien hebben volbracht in de tweede reserve in gedeeld, waarin zij zoo lang dienen dat hun diensttijd in de beide eerste reserves zeven jaren bedraagt. De diensttijd in de derde reserve, tot welke de dienstplichtigen alsdan overgaan, duurt negen jaren. Uit die reserve kunnen de dienst plichtigen, zoo zij zulks verkiezen, ontslagen wor den wanneer zij hun vijfendertigste levensjaar hebben volbracht. Uit Madrid wordt onder dagteekening van 20 dezer aan de Kölnische Zeitung het volgende geschreven: „In eene heden in het Congres ge houden rede deed de minister Zorilla mededee- lingen over de jongste ministercrisis. Drie vraag stukken, zeide hij, waren vooral bij het kabinet op den voorgrond gekomen: de regeling van de bevoegdheid der gemeentebesturen, welke reeds in bewerking is; de militaire indeeling, waar omtrent men het in den ministerraad nog niet geheel eens was geworden, en eindelijk de af schaffing der slavernij, waaromtrent er in be ginsel eenstemmigheid bestond, terwijl ten aan zien van de uitvoering verdeeldheid aanwezig was en vijf der ministers tegenover drie hunner amblgenooten slouden. Schoon zij wegens dit verschil van zienswijze afgetreden waren, zouden echter de afgetreden ministers niet ophouden tot de radicale partij te behooren, daar zij alleen in eene quaestie van vorm opzichtens de koloniale politiek van meening verschilden. De minister van oorlog deelde in de zienswijze zijner afge treden ambtgenooten, doch had desniettemin met het oog op den onrustigen toestand des lands besloten zijne portefeuille te behouden. De heer Zorilla deelde verder aan de kamer mede dat de opheffing der slavernij spoedig zou plaats hebben en wel niet bij wijze van konink lijk besluit, maar van eene wet, welke naar hij hoopte de onverdeelde goedkeuring der Cortes zou wegdragen. Hij drukte er echter op dat deze maatregel alleen op Porto Rico werken zou en niet op Cuba, zoo lang de rust op dat eiland niet volkomen zou hersteld zijn. Volgens de Correspondencia heeft de minister van buitenlandsche zaken gisteren per telegraaf van lord Granville gelukwenschingen ontvangen met bet besluit der Spaansche regeering ten aan zien der hervormingen op Porto Rico." Blijkens nadere berichten uit Madrid is het Congres, hetwelk reeds tot den 15den Januari op reces was uiteengegaan, den 24sten dezer op verzoek der regeering tot eene buitengewone zit ting bijeengekomen. In die zitting werd voorle zing gedaan van het wetsontwerp tot afschaffing der slavernij op Porto Rico en van de daarbij behoorende memorie van toelichting, welke stuk ken door het Congres met luide bijvalsbetuigin gen werden begroet. Het wetsontwerp bestaat uit de vijf volgende artikelen Art. 1. De slavernij wordt geheel en al en voor altoos in de provincie Porto Rico afgeschaft. Vier maanden na de afkondiging dezer wet in het oflicieele dagblad dier provincie zullen de slaven volkomen vrij zijn. Art. 2. Overeenkomstig de bepalingen dezer wet en binnen den in art. 1 gestelden termijn worden de eigenaars der vrijverklaarde slaven schadeloos gesteld met eene som gelijk staande met de waarde der slaven. Art. 3. Het bedrag der schadeloosstelling wordt door de regeering vastgesteld overeenkomstig de voorstellen eener commissie, in welke zitting heb ben de civiele gouverneur van Porto Rico als presi dent; de president van het burgerlijke bestuur der provincie; de fiscaal van het gerechtshof; drie leden, te verkiezen door de vertegenwoor digende vergadering der provincie, en drie andere, aan te wijzen door de vijf ingezetenen van het eiland, welke aldaar de grootste slavenmacht be zitten. Art. 4. Van de ter schadeloosstelling vastge stelde som zullen 80aan de eigenaars worden uitgekeerd, ter helfte uit 's Rijks schatkist, ter wederhelfte uit de kas der provincie Porto Rico; de overblijvende 20% blijven ten laste der slaven houders. Art. 5. De regeering wordt gemachtigd alle zoodanige maatregelen te nemen welke strekken kunnen om de volledige uitvoering dezer wet binnen de in de eerste artikelen genoemde ter mijnen te verzekeren." GrriekenlancU Haar aanleiding der ontbinding van het Griek- sche parlement wordt aan de République Frangaise uit Athene onder anderen het volgende geschreven: „Er wordt beweerd dat de Minister Deligeorgis den Koning aangeraden heeft het parlement te ontbinden omdat hij eene goede oplossing gevon den zou hebben der Laurium-quaestie, welke nog altoos aller aandacht bezig houdt. De vrienden van den eersten Minister verzekeren dat hij niet afkeerig zou zijn van het door Frankrijk en Italië geopperde denkbeeld eener beslissing door scheids rechters waarschijnlijk is het echter dat de heer Deligeorgis in dezen nog niets heeft beslist, en zelfs bereid is de zaak tot het uiterste te laten komen, wanneer de Koning vrede wil hebben met zijn non postumus. Althans wel onderrichte personen verzekeren dat er nog geen bepaald besluit genomen is maar dat Deligeorgis onver zettelijk vasthoudt aan zijne meening dat de quaestie der Laurium-mijnen uitsluitend tot de bevoegdheid der Grieksche rechtbanken behoort. Hij zou zelfs, naar men er bijvoegt, tegen eene breuk met Frankrijk en Italië niet opzien, welke ernstige gevolgen die ook zou kunnen na zich sleepen. „Het is echter te veiwachten dat de Minister zich nog wel bedenken zat. Gelijk bekend is hebben Frankrijk en Italië de tusschenkomst in geroepen van Engeland, Rusland en Oostenrijk, daar zij wel begrepen dat er eerst van daden van geweld jegens Griekenland sprake mocht zijn nadat alle pogingen om tot eene minnelijke schikking te geraken uitgeput zouden wezen. Het is wel te verwachten dat Griekenland de tusschen komst dezer drie mogendheden niet zal afwijzen, en dat de luidruchtigheid van den Minister Deli georgis alleen verklaard moet worden uit ziju wensch dat men algemeen beseffe dat hij alleen heeft gezwicht voor het geweld, waarmede Frankrijk en Italië aau de eene zijde dreigen en voor de tusschenkomst der onzijdige mogend heden aan den anderen kant." TELEGRAMME IN. Athene, 26 December. De gezanten van Rus land, Oostenrijk en Duitschland hebben aan het Grieksch gouvernement te kennen gegeven, dat het aan de zaak der Laurium-mijnen een einde behoort te maken, overeenkomstig de billijke eischen van Frankrijk en Italië, en dat, wanneer het gouvernement weigert daaraan gehoor te geven, het niet op de ondersteuning der door hen ver tegenwoordigde mogendheden behoeft te rekenen. New-York, 27 December. Er hebben talrijke onheilen ter zee plaats gehad. Er is zooveel sneeuw gevallen dat het goe derenvervoer tijdelijk gestaakt is. Rome, 27 December. Men verzekert, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen den H. Stoel en Zwitserland zijn afgebroken, en dat de pause- selijke zaakgelastigde te Lucern met het personeel der legatie alhier wordt terug verwacht. St.-Pctersburg, 27 December. Het bulletin omtrent den gezondheidstoestand van den Russi- schen troonopvolger constateert, dat de koorts des ochtends over het algemeen niet is toegenomen; de verheffing vau koorts, die men des avonds tege moet zag, heeft niet plaats gehad. De grootvorst sliep in den voornacht, en wel onafgebroken ge durende vier uren. De toestand zijner krachten is zeer bevredigend. Londen, 27 December. Reuter's agentschap spreekt 't gerucht tegen, door de Russische bladen verspreid, als zou de Britsche gezant te St.-Pe- tersburg aan Prins Gort^chakoff een nota hebben overhandigd betreffende Engeland's politiek ten opzichte van de veroveringen van Rusland in Centraal-Azië. Aan de Times wordt bericht, dat de troepen van Khiwa een inval hebben gewaagd op Rus sisch grondgebied. Een aanzienlijke strijdmacht sluit de rivier Emba af, en belegert een paar for ten aan die rivier. Aan de Russische expeditie worden versterkin gen toegezonden. Brussel, 27 December. Antwoordende op eene interpellatie in den Senaat ter zake van de plan nen van aankoop der lijnen van de Groote Luxem- burgsche Spoorwegmaatschappij door eene maat schappij, die zich heeft geconstitueerd, zeide de miuister van financiën, dat dit eene Belgische maatschappij is, zijnde door Belgeu voor twee derde van het kapitaal ingeschreven. Bucharest, 27 December. In den Senaat zijn levendige discussiën gevoerd naar aanleiding eener interpellatie over de spoorwegen. Het gemeente bestuur van Bucharest heelt besloten eene nieuwe leening aan te gaan van 8 millioen, aflosbaar door halfjaarlijksche annuïteiten. Aanbiedingen worden tot 22 Januari ingewacht. Versailles, 27 December. De tweede subcom missie onderzocht heden het ontwerp-Marcel Barthe, maar heeft geen beslissing genomen en hare zittingen verdaagd tot a. s. Vrijdag. Te Hantes zijn een Spaansch deserteur en twee Carlisten gearresteerd, verdacht van een moord aanslag op den Spaanschen uitgewekene José AIsb. Hongkong, 26 Dec. De Mikado van Japan heeft het voornemen de opening van de telegraphische verbinding met Europa bijzonder feestelijk te doen vieren; hij zal aan alle Europeesche natiën dépêches afzenden. New-York, 26 December. Bij het spoorweg ongeluk, dat dezer dagen in Pennsylvania heeft plaats gehad, zijn 80 personen levend verbrand. (Het ongeluk had plaats in de nabijheid van Corry, met een passagierstrein, van Buffalo naar Pittsburg bestemd. Eene brug bezweek onder het gewicht van den trein, en eenige wagens stort ten, dertig voet diep, in den stroom, terwijl an dere in brand geraakten.) In 3e~YëfE"van Williams Port is de vloer on der de voeten der aanwezigen bezweken; 14per sonen zijn bij dit ongeluk gedood en 40 gewond. Par(js, 28 December. In berichten uit Rome wordt gemeld, dat de reden, welke den heer de Bourgoing heeft genoopt om zijn ontslag te nemen als ambassadeur bij den H. Stoel, gelegen is in het bevel, door het Fransche gouvernement aan de officieren van het fregat Orènoqut gegeven, om den Koning van Italië op den lsten Januari hunne gelukwenschen te gaan aanbieden, na vooraf op Kerstfeest het gewone bezoek aan den Paus ge bracht te hebben. De heer de Bourgoing was van oordeel, dat de ambassadeurs waren geaccrediteerd bij den Hei ligen Stoel en dat het fregat Orinoquc, waaraan eane bijzondere zending is opgedragen, ook ter beschikking moest staan van den ambassadeur van Frankrijk bij het Vaticaan. De heer de Bour going heelt dienvolgens zijn ontslag genomen. Beohtszaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht te Leiden dd. 23 December 1872. 2 wegens als publieke vrouw zich niet op den bepaalden tijd aan het geneeskundig onderzoek te hebben ooderworpen. 1 als bordeelhoudster geen opgave aau het bureau van politie te hebben ge daan van in haar bordeel plaatsgehad hebbende verandering in het personeel van publieke vrouwen; vrijgesproken. 2 f het maken van nachtelijk burengerucht. 1 na gezetten tijd vuilnis aan de huizen der ingezetenen te hebben opgehaald. 1 vuilnis in gemeentewater te hebben geworpen. 2 vuur ongedekt op de straat te hebben gedragen. 1 met ongemuilbande honden te hebben gereden. 3 a het buiten eene openbare waterplaats datgene te hebben verricht, waartoe die inrichtingen bestemd zijn. 6 in den Rijn te hebben gebaggerd zon der consent van H. H. van Rijnland. LAATSTE BEftlCHTEH, Uit de instructie door de Raadkamer der Rechtbank is gebleken dat voldoende bezwaren aanwezig zijn om ten aanzien van J. de Jong bevel tot gevangenhouding te verleenen als ver dacht van of medeplichtig aan den dubbelen moord. Per telegraaf.) Den Haag, 28 December. In de zitting der Eerste Kamer van heden zijn alle aan de orde gestelde kleine wetsontwerpen aan genomen, zoomede de Wet op de middelen, en het Hoofdstuk Huis des Konings. Voorts is besloten hedenavond nog eenige kleine wetsontwerpen af te doen, maar niet dat over de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij en uiteen te gaan tot Maandag 13 Januari. Z. M. de Koning is hedenavond te 5.45 per extra-trein van den Rijospoorweg met gevolg van het Loo alhier teruggekeerd. HH. KK. de prins van Oranje en prins Alex ander bevonden zich ter verwelkoming van Z. M. aan het station. Den Haag, 28 December. Z. M. heeft aan den heer L. A. Meijer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van surnumerair der posterijen. Het diplomatiek diner gisteren door den heer Gorham, minister-resident van de Vereenigde Staten van Amerika bij het Hederlandsche Hof, in het Hotel Bellevue gegeven, werd o. a. bijge woond door de Ministers van Justitie en oorlog, de gezanten van Engeland, Italië, Oostenrijk en Rusland bij het Hederlandsche Hof, alsmede door onderscheidene secretarissen van alhier gevestigde gezantschappen. Twee zaken vau eenvoudigen diefstal wer den heden in hooger beroep door het Prov. Ge rechtshof in Zuid-Holland behandeld. De eene gold zekeren A. v. D., beklaagd van in deu avond van 11 October jl., uit eeDe weide te Dellshaven, waar men aao bet bouwen was, eene partij hout te hebben ontvreemd; de andere zaak betrof een werkman uit Amsterdam, L. M., die met een paar kameraden te Rotterdam gekomen was om werk te zoeken, maar de kleedingstukken van zijne metgezellen, die in een zak aan een tapster ter bewaring waren gegeven, den volgenden ochtend, alsof ze zijn eigendom waren, van de tapster terugvorderde en die toen voor f 2 aan een uit drager verkocht. Ten opzichte van A. v. D. sprak de Rotter- damsche rechtbank eene veroordeeling van 2 maanden eenzame opsluiting uit, doch L. M. werd vrijgesproken omdat het der rechlbauk niet ge bleken was dat er arglistige ontvreemding had plaats gehad. Adv.-Gen. Mr. Terpstra was van oordeel dat beide vonnissen moesten worden vernie tigd, het eerste wat betreft den vorm, het laatste wat de vrijspraak aangaat. Z. i. moest hier wel de gelijk ook met het oog op de afgelegde bekentenis, in den zin der wet aan arglistige toeëigening van een anders eigendom worden gedacht en geloofde hij dat de rechtbank den bekl. ten onrechte had vrijgesproken. Adv.-gen. requireerde voor v. D. veroordeeling tot dezelfde straf als de rechtbank oplegde en voor L. M. veroordeéliog tot een jaar gevangenisstraf. Aanstaanden Donderdag zal het hof in beide zaken uitspraak doen. Baron dc Rousselière en de heer Fanton, secretarissen van legatie, respectievelijk bij het Belgische en Engelsche gezantschap, zij naeenigen tijd in het buitenland te hebben doorgebracht, bier ter stede teruggekeerd en aan de hotels Paulti en Vieux Doelen afgestapt. Het stoffelijk overschot van baron vanZuijlen van Hijevelt, in leven lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, zal aanstaaodeu Maandag ochtend te 10 uren op de begraafplaais Eik en Duinen worden ter aarde besteld. Amsterdam, 28 December. Gisteren omstreeks halfvier heelt een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een koe, die, naar men zegt, uit een slach terij was losgebroken, heeft op de Schans bij de cellulaire gevangenis twee dames en een jong meisje die daar wandelden omvergeworpen en deerlijk gewond. Een der dames, een reeds bejaarde vrouw, is zoodanig gekwetst, dat zij in levens gevaar verkeert; de andere is minder gevaarlijk gewond, terwijl het meisje er met een lichte kwetsuur is afgekomen. Ter markt te Leiden aangevoerd. 27 en 28 Deoember. Winter Tarwe 14 hectoliter 12.50 a 13.00. Zomar Tarwe 12 hectol. 11.50 a f 12.50. Winter Rogge 9 hectol. ƒ8.00 a ƒ8.50. Zomer Rogge 11 hectol. 7.00 a ƒ7.50. Zomer Gerst 6 hectol. 5.60 a 6.00; Chevalier-gent 5 hectol. ƒ6.50 a 7.00. Zware Haver 12 hectol. 4.60 a ƒ6.00. Lichte Haver 13 hectol. 8.50 a 4.00. Duivenboonen 12 hectol. ƒ8.00 a ƒ8.50. Paardenboonen 13 hectol. ƒ7.00 a 7.50. Ossen 22 atuks 148 a 190. Stieren 0 stuk# ƒ000.00 a 000.00. Knlfkoeien 8 stuks 240.00 a 346.00. Varekoeien 20 stuks 144.00 a f 225.00. Vette koeien 26 stuks ƒ240.00 a 370.00. Kalveren (vette) 45 stuks 45.00 a J 87-00., Kalveren (magere) 0 ötuks 0.00 a ƒ00.00. Hamels (magere) 00 stuks 00.00 a 00.00. Hamels (vette) 000 stuks 00.00^ a ƒ00.00. -— Lammeren (magere) stuks 0.00 a ƒ00.00. Varkens (magere) 6 stuks 17.00 a /25.00. Varkens (Biggen) 18 stuks 8.00 a ƒ14.00. Boter 6670 kilogr.1ste qualit. vat 66.00 a ƒ60.00. 2de qualiteit vat ƒ51.00 aƒ65.00; 1ste qual. per kilogr.; 1.40 a ƒ1.60; 2de qualiteit per kilogr. ƒ1.27* a 1.37s. Lange Zwarte Turf 2000 dubb. hectol. ƒ0.25 a ƒ0.27'. Ter markt aangebracht 84 runderen, 26 kalveren en 328 schapen. THERMOMETER VAN FAHBENHEIT. Vrijdag Zaterd. rnorg. 6 u. 38° morg. 8 u. 40° nam. 12 u. 44° nam. 4 u. 44' nam. 6 o. 44* avond 8 u. 44" Wind: Donderdag-middag 5 u. Z. O. Getrouwd P1ETER JOH AH NES VETH, Hoogleeraar te Leiden, en HENRIETTE GEERTRUIDA VAN DER KOOGH. Dordrecht, 27 December 1872. Bevallen van eene Dochter H. DE CARPEN- TIER WILDERVANCK VAN DIJK. Lelden, 26 Dec. 1872. Voor de vele blijken van belangstelling, ons betoond bij de geboorte van onzen Zoon, betuigen wij onzen inuigen dank. L. C. QUANT. e. QUANT de Broijn. Leiden, 28 December )»72. Voor de vele blijken van deelneming, zoowel gedurende de ziekte als bij bet overlijden van onzen geliefden Broeder J. A. SCHREUDER onder vonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam: M. H. SCHREUDER. Leiden, 27 December 1872. De Heer en Mevrouw VETH VAN DER KOOGH betuigen bun hartelijken dank voor de veelvuldige bewijzen van belangstelling, bij gele genheid van hun huwelijk oatvangen. Dobdrecht, 27 December 1872. van Dokter HECKINQ to Leuven, niet genoeg aan te bevelen bij open wonden, vooral in de beenen, bij ontsteking der wonden enz. Deze ZALF werkt verrassend spoedig, de resultaten zijn overal uiet succes bekroond, zoodat een been, dat als ongeneeslijk be schouwd werd, binnen A weken geheel her steld was. Scbriftelijke bewijzen kunnen over* gelegd worden. Depót bij N. H. UWEJtEH, alhier, Hare.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3