buitenland. ingezonden. BINNENLAND. Haarlem, 21 December. In de plaats van wijlen den beer W. van Walré is tot mede-directeur van Teylers Stichting benoemd de heer L. P. Zocher. Den Haag, 22 December. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Alexander woonden heden voormiddag de godsdienstoefening in de Waalsche Kerk bij. De predikant E. Abt, uit Besaofon, oefende den dienst daarbij uit. Delft, 21 December. De gemeenteraad heeft, op een verzoek van den senaat van het Delftsch studentencorps, om eene bijdrage voor een feest lokaal ten dienste van de in Juni aanstaande te vieren feesten, besloten .eene som van f 4000 ter beschikking van het studentencorps en van 1000 ter beschikking van B. en Weth. te stellen. .Voordwolde, 20 December. Gisteravond is hier geconstitueerd een departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, onder den titelNoord- wolde, Oldeberkoop, Frederiksoord en Vledder, met een waarschijnlijk getal van bijna 40 leden. De vergaderingen zullen beurtelings te Noord- wolde, Oldeberkoop en Frederiksoord gehouden worden. Groningen, 21 December. Aan de hoogeschool alhier zijn gepromoveerd tot doctor in de beide rechten de heer M. van Heioma, van Heerenveen; tot doctor in de heelkunde de heer J. A. M. Beguin, med. et art. obst. doctor te Voorburg, bei den met stellingen. GEMENGD NIEUWS. Zaterdag is te Amsterdam op de Brouwersgracht, waar men bezig was met het ophijschen van tabak, het hijschtóuw gebroken, met dat. gevolg, dat het vat naar beneden stortte en neerkwam op een voorbijgaanden man, die eenige oogen- blikkeu daarna overleed. Men leest in het Journal de GandSedert drie dagen is het water in de voornaamste straten der stad gevallen, maar de eb is langzaam en de wijken der werklieden zijn nog steeds in een betreurenswaardigen toe stand. Het water staat in hunne schamele wo ningen tot aan de knieën. De ellende, door deze ramp teweeggebracht, is ongelooflijk en bovenmenschelijke pogingeu zullen noodig zijn om haar zooveel mogelijk te herstellen. Men meldt aan La Verité uit DoornikDonderdag tegen acht uur in den avond bracht een vreese- lijke ontploffing het kwartier Saint-Brice in rep en roer. Het gerucht verspreidde zich weldra dat een der stoomketels van de fabriek van den heer Boucher in de Marvisstraat was gesprongen. Dit .....Af I. -1mnor. 0*-UI'20«wArW\>£CllÏTÜé'- gepast. Het was des avonds in de fabriek van den heer Boucher gewoonte het vuur met natte asch te dekken en door een tegenwicht dat de schoorsteen hermetisch sloot het vuur tot den volgenden morgen aan te houden. Gisteravond hadden de stokers nauwelijks het vuur gedekt en den schoorsteen gesloten, toen de stoomketel sprong en vele schotten van belendende werk plaatsen der fabriek omverwierp. Groote onge lukken zijn bij deze ramp te betreuren, men telt nu reeds twee dooden, wier geheel verkoolde lijken onder de puinhoopen zijn te voorschijn ge haald; vier vrouwen waarvan er wellicht slechts een het gevaar zal te boven komen zijn naar bet hospitaal vervoerdvijf zijn zwaar gewond naar hunne woningen gebracht. Onder deze ongelukkige slachtoffers bevinden zich twee zwangere zusters wier toestand hopeloos is. Wij lezen in de Huisvrouw. Al weer een nieuwe vinding! De inhoud der eieren, namelijk alleen de dooiers daarvan, worden tot een volkomen gelijkmatige brij geslagen; deze wordt op gladde stalen platen gegoten, zoodanig dat men daarop een dunne laag van het dooier der eieren be komt. Die laag wordt nu gedroogd, terwijl er een zachte, sterk verwarmde luchtstroom over heen bewogen wordt, zonder tusschenpoozen. Zoodra de dooiers goed gedroogd zijn, worden zij van de stalen platen genomen, in luchtdicht gesloten blikken kisten gepakt en zij houden zich dan ja ren lang goed. Bij het gebruik lossende eierpla- ten zich in koud water op, zijn gemakkelijk tot schuim te slaan en hebben dan den smaak van versche eieren. Die eierplaten schijnen dus een plaatsje naast vleesch-extract en geconcentreerde melk te zullen verwerven. Wijden wij ons eerste bezoek aan dezen eens zoo krachtigen werkman, die door een onge- lukkigen val weken lang aan zijne legerstede gekluisterd is. „Zoo Muller, hoe gaat het? Hoe is het met de pijn? Zit het verband gemakkelijk?" dergelijke vragen volgen elkander op. „O! mijnbeer, het schikt nog al," is het ferme antwoord; „de pijn is het minste; maar, weet u, de verveling, dat is het ergste; wanneer men zoo weken lang met een gezond lichaam, maar een ziek been plat te bed moet liggen. Die ver veling, mijnheer, zou een mensch ziek maken." „Kan je lezen, Muller?" is mijne wedervraag, waarop zijne oogen beginnen te tintelen en het „Ja zeker, mijnheer!" ons tegenklinkt, terwijl spoedig eene treurige uitdrukking op zijn gelaat zich vertoont, wanneer hij vervolgt: „Maar, ik heb geene boeken, mijnheer! dat is het slimste." Volg mij nu even naar dat kleine nette zaaltje. Daar ligt een man óok iu de kracht zijns levens. Nog voor weinige dagen een vroolijke, stevige klant en morgen treurende over het verlies van een zijner ledematen. Wat valt hem dat „alleen zijn" zwaar. Hoe breekt hem gedurig het angstzweet uit bij de ge dachte aan de naderende operatie. „Had ik maar een middel, om er niet zoo altijd aan te denken, mijnheer I had ik maar een goed boek," zoo luidt zijne klacht, en wij spoeden ons naar huis om aan zijn verzoek te voldoen, maar kunnen niet altijd vinden, wat aan zijne ge moedstemming beantwoordt en het naderend monster voor eenige oogenblikken kan ver drijven. En sla nu nog even een oog in dit kinder bedje. Een zwak, ziek kind heeft reeds sedert maanden, broertjes, zusjes en speelkameraadjes moeten ontberen. Spreek eens met dat kind over een mooi prentenboek en het bleeke gezichtje vertoont een rood blosje van hunkerend verlan gen;.alle pijn is vergeten en eer wij nog de deur uit zijn, vertelt de kleine aan ieder, die het hoo- ren wil, „dat mijnheer hem een mooi prenten boek beloofd heeft, en dat hij ol zoo blij is." Nu weet ge, geachte lezer en lezeres, waaraan hier gebrek is. Wilt gij mij nu helpen, krachtig helpen, om het zwarte spook van het ziekbed, de Verveling, te verdrijven? Welnu, laat ons dan de handen ineenslaan en eene goede bibliotheek voorzien van geschikte, eenvoudige, degelijke lectuur, tot verzachting van het leed onzer arme natuurgenooten, in het nieuw Academisch Ziekenhuis doen verrijzen. -~-J VUUV1 gGAUOUJRO uil- dersteuning, verklaart zich ten allen tijde bereid Uw bondgenoot in eene goede zaak, M. Rutgers van der Loeef. Med. Cand. Oude Singel, 14. Geachte lezer of lezeres, Verplaats u met mij eenige maanden verder en iu het nieuw Academisch Ziekenhuis te Leiden. Wij doorloopen de zalen en overal ontsnapt ons een uitroep van bewondering bij het zien van de netheid, doelmatigheid en orde die hier in en bij alles heerscht. Toch ontbreekt er iets wat, aan eene inrichting als deze, niet mag en moet gemist worden. Bij een vluchtig bezoek valt het gemis, hier bedoeld, niet direct in het oog, maar volg mij in uwe verbeelding bij drie patiënten slechts, en gij zult overtuigd zijn. Frankryk, Aan de Indépendance Beige wordt uit Versaille be richt dat de subcommissie uit de commissie- Dufaure, aan welke een onderzoek naar de rege ling der betrekkingen tusschen de bestaande staats machten is opgedragen, in beginsel besloten heeft dat aan den President der Republiek bij de na dere regeling der ministerieele verantwoordelijk heid zekere praerogatieven behooren geschonken te worden, als waai borgen tegen mogelijke ver keerde beslissingen van de Nationale Vergadering. Op voorstel van den heor Richard zal de sub commissie daartoe in de eerste plaats in over weging nemen het verleenen van het recht van opschortend veto, in de tweede plaats de instelling eener tweede kamer. - In de zitting der Nationale Vergadering van jl. Donderdag werd bij de behandeling der wet op de middelen, beraadslaagd over een amende-11 ment van den heer Bonnet, strekkende om de onder de middelen opgenomen opbrengst van het recht op de grondstoffen, hetwelk tot een be drag van 93 millioen was geraamd, slechts pro memorie en zonder raming in de wet te ver melden. Dit amendement werd toegelicht en door andere afgevaardigden verdedigd met aan te voeren dat er aangaande de opbrengst van dit recht geenerlei zekerheid bestond daar zij ge heel en al afhing van nog niet tot stand geko men internationale overeenkomsten. Namens de budgetcommissie werd medegedeeld, dat zij dit artikel der wet op de middelen slechts onder allo reserve aan de goedkeuring der Vergadering on derwierp, daar zij geen middelen had om het cijfer der geraamde opbrengst te verifieeren, maar enkel en alleen was afgegaan op hetgeen de regeering haar daaromtrent had gezegd, namelijk dat de opbrengst van 93 millioen genoeg verze kerd was. Het amendement werd daaina met 461 tegen 158 stemmen verworpen. Op verzoek van den heer Ernoul en onder goedkeuring der Vergadering, werd het wetsont werp op het lager onderwijs aan de orde gesteld, De heer Thiers woonde deze zitting niet bij. waarin nog op voorstel van den heer V olowski, door den directeur-generaal der posterijen onder steund, tot de uitgifte van briefkaarten en het bepalen vau de onkosten van het verzenden van geld door middel van postwissels op 1 (in plaats van 2) pCt. van liet verzonden bedrag besloten werd. Ledru Rollin heeft vergunning gevraagd en gekregen om te Parijs (dat, gelijk men weet, nog altoos in staat van beleg is) een dagblad op te richten, onder den titel: le Concilianl. De minister van binnenlannsche zaken heeft den prefect der Seine eeue som van 3000 fr. toe gestaan, om daarmede de slachtoffers van den watersnood te Ivry te hulp te komen. Gri-oo ta.iiiiië. Aan het Daily News wordt onder dagteekening van 19 dezer bericht dat de Roomscb-Katholieke priesters, welke zitting hebben in het bestuur van openbare scholen zich blijveu verzetten tegen het afstaan hunner bevoegdheid tot het ten allen tijde ontslaan der onderwijzers, onder vervulling van welke voorwaarde alleen zij genot kunnen hebben van een aandeel in de door het Parlement beschikbaar gestelde sommen voor de verhooging der onderwijzers-tractementen. Zij hebben een ge meenschappelijk protest bij de commissie voor het lager onderwijs ingediend waarin zij tegen deze voorwaarde opkomen en de overtuiging uit drukken dat de genomen maatregel, wel verre van aan de billijke eischen der Katholieken te gemoet te komen, integendeel strekt om de grie ven hunnergeloofsgenooten tegen de bestaande rege ling van het lager onderwijs te vermeerderen. Daar zij van den eenen kant de voorwaarde Diet kunnen aannemen alsinbreuk makendeophuDnewettelijke macht, en van den anderen zich bewust zijn van di6 macht geen misbruik te hebben gemaakt, drin gen zij er op aan dat de commissie nog op haar besluit moge terugkomen en niet langer door eene onaanneemlijke voorwaarde de voor de on derwijzers zoo gewenschte en noodzakelijke ver betering van hun lot tegenhoude. Italië. Aan het Journal des Débals wordt uit Rome ge schreven dat het in het comité-generaal der Kamer van Afgevaardigden aangenomen votum betref- lende de Jezuïeten-orde de regeeriog in groote moeielijkheden brengt. Het votum, bij het onder zoek van het wetsontwerp betreffende de kerke lijke corporatiën uitgebracht, luidde als volgt „De Kamer, zich onthoudende een oordeel uit te spreken over den inhoud van het tweede artikel der wet, verklaart dat het generalaat der Jezuïe- te worden," en werd na eene stormachtige discussie aangenomen. Alle ministers stemden tegen, doch alle afgevaardigden uit de stad en de provincie Rome stemden voor, terwijl het volgens den berichtgever bij de bevolking aldaar gewis weerklank zal vinden. De correspondent merkt echter op dat eene wijziging van het wetsontwerp in den geest vau dit votum de regeering zoowel binnenslands als ten aanzien der andere mogendheden in groote moeielijkheden brengeD zou. Eene opheffing der Jezuïeten-orde en van haar generalaat zou de Je zuïeten tot martelaars uiakeu en de Paus zou ter stond voor den generaal der orde ruimte maken in het Vaticaan, van waaruit eene nieuwe en krachtige agitatie door de geheele katholieke we reld zou worden onderhouden. Het ministerie kan daarom, naar zijne meening, aan den weDSch der kamer niet toegeven; het kan niet anders doen dan öf het votum te beschouwen als eene politieke nederlaag, het wetsontwerp op de ker kelijke corporatiën intrekken en aftredeD, óf den KoniDg voorstellen de kamer te ontbinden. De regeeriug heeft in nauwkeurige overweging ge nomen wat haar in de gegeven omstandigheden te doen staat, doch de afwezigheid des Konings, welke zich te Florence bevindt, doet geene spoe dige oplossing van de crisis verwachten. TEL.EGRAMME X. Londen, 21 December. De heer von Beust is naar eenen afgereisd. De Morning Post zegt reden te hebben om te gelooven, dat hem te YVeenen eene gewichtige betrekking zal aangeboden worden. Het Koninklijk park te Windsor is over stroomd. Bern, 21 December. De Nationale raad heeft met 103 stemmen tegen 1 eene motie aangenomen, strekkende om aan den Bondsraad op te dragen, nieuwe voorstellen tot herziening der Constitutie in te dienen. Madrid, 21 December. In den Senaat heeft de heer Martos eeue rede gehouden ten gUDSte van de afschaffing der slavernij. De Senaat heeft met 60 tegen 5 stemmeu verklaard, met zijne denk beelden in te stemmen. Haïro, 21 December. Het bericht, dat het Egyp tische gouvernement eene leening heeft gesloten van 2% millioen pond sterling door middel van bankiers (e Konstantinopel, is geheel uit de lucht gegrepen. Versailles, 21 December. De Nationale ver gadering heeft verscheiden suplementaire credit; wetten aangenomen, onder welke ook een crediet wet ter tegemoetkoming van hen, die schade lijdei door de overstroomingen. De heer Dréo diende een ontwerp in, om een commissie van dertig leden te benoemen, die eet onderzoek zou instellen naar de familiën, dit schade leden door den coup d'état van 1852, tei einde deze schadeloos te stellen. Hel voorstel om dit ontwerp urgent te verklaren, werd ver worpen. Florence, 21 December. De Nacion verzeker- dat de Keizerin van Rusland en talrijk gevolj met een Russisch eskader naar Napels zal komen Rome, 21 December. Des Konings ongesteld heid is zoo goed als geweken. In strijd met de mededeelingen van de da; bladen te Napels, zijn de oorlogschepen Vedelh en Governolo niet naar Borneo vertrokken, maa: doen ze een reis ter beoefening en ter bevorde ring van het handelsbelang in de Roode Zee Waarschijnlijk zullen ze ook Indië bezoeken. Een ontwerp van recruteering van het lege werd gisteren door Ricotti ingediend. Alle burger worden, volgens dit ontwerp, persoonlijk tot dei militairen dienst verplicht van het 18de tot hel 40ste jaar. De lichting wordt verdeeld in drie categorieën. De twee eerste bevatten de personen bestemd om achtereenvolgens dienst te doen ii het actieve leger, in de dienstdoende en in rustende militie. De derde categorie omvat di personen, die tengevolge van familie-redene: worden vrijgesteld van den dienst bij het actie leger en de dienstdoende militie. Eenjarige vrij willigers zullen worden toegelaten. Brussel, 22 December. Aan de IndJpendani wordt uit Madrid gemeld, dat de Cortes een votuo van vertrouwen hebben uitgebracht. Het voorsts werd met 214 tegen 12 stemmen aangenomeo De heer Castelar heeft uit oaam der republikein sche partij eene schitterende rede gehouden tei gunste van de hervormingen en de afschaffing vai de slavernij. Hij betoogde daarin de noodzakelijk heid om de openbare orde te handhaven. De Cortes zijn tot 15 Januari uiteengegaan. Er heerscht volmaakte rust. Alle berichten ui de provinciën luiden zeer voldoende. Wecnen, 22 December. Graaf Beust zal ee: langdurig Kerstverlof te midden van zijne familii nabij WeeneD, doorbrengen. Rome, 21 December. Eenige personen hebbei zich voor het paleis der kamer vau afgevaardi: den verzameld, met het doel om de personen tij te juichen, die het voorstel tegen de Jezuïelsl hebben ondersteund. Eene afdeeling der nations Vfc/AWp AUUUCl IXIUtJlbU UltCGDgt' dreven. Washington, 22 December. Eene Spaansch Amerikaansche commissie zal zich naar Cubi begeven, om er een onderzoek in te stellen naa de vorderingen van Amerikaansche onderdanen Rome, 22 December. De heer van der HoeveD de nieuwe ministerresident van den Koning dei Nederlanden bij het Italtaansche hof, is hier aan gekomen. Naar men verzekert, heeft de prefect van het apostolische paleis aan de voorafgaande censuur, in overeenstemming met de pauselijke wet. De meeste dier dagbladen hebben echter dit verzoek van de hand gewezen. Londen, 23 December. De Daily News beval n telegram uit Weenen, dd. van heden, mel dende, dat de heer von Beust aldaar wordt ver wacht, ten einde een conferentie te hebben met den heer Andrassy. Met betrekking tot het antwoord op den brief des heeren de Grammont, waarbij wordt verklaard, waarbij Oostenrijk zou hebben beloofd Frankrijk met de wapenen te ondersteunen in den oorlog legen Pruisen, wordt in de Neue I'reie Presse ge zegd, dat die beweringen des heeren de Gram- mont geheel en al onjuist zijn. Het blad deelt nog een telegram mede uit Kon stantinopel, waarin wordt gezegd, dat de Khan van Khiwa de hulp van verschillende stammen heeft ingeroepen, ten einde den inval der Russi sche troepen in zijn land te weerstaan. Basel, 22 December. In de Baseier Nachrichlen is het antwoord opgenomen van den bisschop aan de synode. De bisschop verklaart nimmer te zullen erkennen de bevoegdheid van den Staat om zuivere beloofsbegrippeu, of de vervulling van het apostolische leerambt te regelen. Hij ver klaart niet te kunnen afzien van hei recht van censuur der geestelijken en van de toepassing van disciplinaire straffen. Slechts de bisschop heeft het recht geestelijken van hun post te ontzetten; hij moet anti-Katholieken uit hunne betrekkingen verwijderen ook wanneer de Staat hen in bescherming neemt. De verhouding van den bisschop lot den Slaat, de kerk en den Paus heeft door het dogma der onfeilbaarheid geeue ver andering ondergaan. Het dogma der onfeilbaar heid is niet gevaarlijk voor den staat; derhalve zou het onbillijk zijn om den bisschop ter ver antwoording te roepen voor iels wat niet bestaat. Hij is nimmer zijn ambtseed ontrouw geweest; hij acht het daarom zijn plicht niet, om zich ter verant woording te stellen voor een rechtbank, waarde aanklager tevens zijn rechter zal zijn. „Wan-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2