kunnen geven tot discussie; doch vermits het uur daartoe te ver gevorderd was, gaf hij in over weging die te verdagen tot eeue volgende ver gadering. Daartoe besloten zijnde, werd de vergadering gesloten. Bussum, 19 December. Bij de werkzaamheden aan den spooraanleg heeft een ongeval plaats ge had, dat vreeselijke gevolgen had kunnen heb ben. De locomotief had een vracht zand van het hooge terrein tusschen Bussum en Hilversum naar de Naardermeer vervoerd en keerde ledig terug. Twee wagens waren voor en niet minder dan 18 achter de locomotief geplaatst; bij eene kleine buiging der lijn raakten de wagens uit het spoor; de tender schoof op zijde en drong drie voet diep in den aardenwal, terwijl de loco motief met zulk een vaart over of tegen de eerste wagens kwam, dat zij geheel werden verbrijzeld. De stoker, die juist in den kolenwagen was over gestapt, raakte door den schok tusschen de loco motief en den tender in, maar kreeg geen ander letsel dan eene ernstige kneuzing aan de hand, zoodat hoop is, dat hij die nog zal kunnen ge bruiken. Het werkvolk zat niet, zooals anders, op de wagens; slechts eenige personen zaten bij den machinist op de locomotief, en kwamen er met den schrik af. Men schrijft de oorzaak van het ongeval toe aan het breken der wielen van de beide voorste wagens; in elk geval is dit maaksel, dat uit eene Belgische fabriek afkom stig is, van zeer licht allooi en misschien ook wat haastig afgewerkt; het was althans tegen den proefrit zeer slecht bestand, en zal verder niet meer worden aangeschaft. Hbl Kaalte, 19 December. Het boezemwater is in de laatste dagen buitengewoon gewassen. De in deze omstreken wonende landbonwers hebben er veel last van. Ten gevolge van het steeds heer- schende zachte weer vindt men in de landerijen tal van insecten. De landbouwers verlangen zeer naar vorst, waardoor de akkers van die plaag ge zuiverd worden. Arnhem, 20 December. De waterstand in den Rijn is sedert eenige dagen aanmerkelijk gunstiger geworden. Het water is reeds veel lager gewor den en valt voortdurend. De stoom- en scheep vaart, welke door den hoogen waterstand grooten- deels was gestremd, wordt daardoor levendiger. Kampen, 19 December. De sergeant J. J. de Jager, van het 7de regiment infanterie, tot oplei ding voor luitenant-administrateur van kleeding bij het instructie-bataljon gedetacheerd, heeft met goed gevolg examen voor dien rang afgelegd. llarllngen, 19 December. Dezer dagen heeft de Leiih and Harlingen Steamship Company de nieuwe stoomboot l.arlingen in de vaart gesteld, welke om de tien dagen van hier op Leith zal afvaren. Zij was hier drie dagen vroe er, met gedeeltelijke lading, van Hamburg binnengekomen en is met volle lading naar Leith uitgestoomd. Maastricht, 19 December. Door het provinciaal gerechtshof alhier is heden bevestigd het vonnis der arrondissements-rechtbank van Maastricht, waarbij Mr. E. Gadiot advocaat, wegens het in de sociëteit De Emulatie aldaar toebrengen van een slag op het aangezicht van Mr. Edm. van Win- tershoven, tot eene geldboete van f 25 is veroor deeld. Bij arrest van het prov. gerechtshof in Lim burg is heden Aug. K., oud 21 jaar, van Maas tricht, schuldig verklaard aan valschheid in onder- handseh geschrift, door het namaken van hand- teekening en het desbewust gebruikmaken der valsche stukken, en te dier zake veroordeeld tot zes maanden eenzame opsluiting en 12 geldboeten, ieder van 50, bij niet-betaling iedere boete te vervangen door drie dagen cellulaire gevangenis straf. In den jeugdigen leeftijd van den veroor deelde heeft het hof aanleiding gevonden tot het toepassen van verzachtende omstandigheden. GEMENGD N1EU ~W S. Gisternacht is te Arnhem een 18jarig varens gezel, die zich, om zekere reden, naar het dek had begeven van een in de haven liggend schip, waarop hij in dienst was, er afgeslagen, met het treurig gevolg dat hij zijn dood in het water heeft gevonden. Op de internationale tentoonstelling, in 1873 te Londen te houden, zullen ook oude zijden stoffeu en borduurwerken van vóór 1800 worden toegelaten, ten einde ze met het fabricaat van den tegenwoordigeu tijd te kuunen vergelijken. Eigenaars van zulke voorwerpen zijn daarom uit- genoo iigd, ze voor de tentoonstelling te willen afstaan In de Australische bladen wordt te genwoordig een spoorwegplan besproken, dat zijn wedergade nog niet heeft. Men wil namelijk een spoorweg bouwen van de Zuidkust naar de Noord kust van Nieuw-Hollaud, van Adelaide naar Port Darwin. In de verschillende districten en ook in Adelaide zijn reeds vergaderingen gehouden om het plan te verwezenlijken. Men vraagt van de regeering 2U0 millioen acres land, zich van de zuidkust (Adelaide) regelrecht, naar Port Darwin (een lengte van 2000 Eng. mijlen) uitstrekkende. Deze aanvraag van land is reeds bij het Zuid- Australisch Parlement aanhangig, en wordt dit verzoek ingewilligd, dan rekent men verder op de Engelsche geldmarkt om het werk le voltooien, waarvoor men 14 jaar stelt. Eri wegens de groo- tere uitgestrektheid èn wegens het terrein, biedt deze weg grootere bezwaren dan men bij den bouw van den grooten Amerikaanschen spoorweg heeft ondervonden. Nog slechts éeu reiziger toch, Mac Donall Stuart, is in 1862 die landstreken doorgetrokken, en heeft op die reis de grootste ellende uitgestaan. De pleitrede van Mr. J. Knot tenbelt in zake Mosselmans-van Vloten is thans afzonderlijk in 't licht gegeven. De Telegraaf geeft daarvan bericht. De rede is voorzien met eene voorrede en een slotzang, beide van Dr. v. Vloten, Het U. D. vermeldt letterlijk het volgende: Door den slechten toestand waarin het jaagpad tusschen Woerden en Leiden verkeert, diene, is nabij Woerden de jager der Leidsche schuit met het paard van Maandag op Dinsdag in het water stortte, doordien een gat bij de brug was, welke over het jaagpad ligt. Dergelijk geval heeft in de vorige week boven Zwammerdam plaatsgevonden; jagers en paarden zijn bij beide gevallen gelukkig gered. Op de jongste Parijsche tentoonstelling is o. a. aan de heeren M. Parser O., te Scheve- ningen, de eerste gouden medaille voor katoenen vischnetten toegekend. De soldaat Lindeman, van het 1ste regiment infanterie, die in de maand Augustus te Groningen een milicien beeft dood geschoten, is door den krijgsraad te Leeuwarden veroordeeld tot kruinagenstraf voor den tijd van 15 jaren. BUITENLAND. Frankryk, De nationale Vergadering nam in hare zitting van jl. Woensdag, met algemeene stemmen, het volgende door verscheiden afgevaardigden inge diende wetsontwerp aan: Artikel 1. Eene som, gelijk staande met het door vrijwillige inschrijvingen bijeengebrachte bedrag tot leniging vau den nood der inwoners van Elzas en Lotharingen, welke de Pransche nationaliteit hebben verkozen, wordt van de tot betaling der oorlogsschatting bestemde gelden voor het aangegeven doel beschikbaar gesteld. Artikel 2. Van die som wordt 3 millioen francs ter beschikking van den minister van binnen- landsche zaken gesteld in het dienstjaar 1873. Art. 3. De minister van binnenlandsche zaken benoemt eene commissie, belast met op de rich- tige besteding dezer gelden het toezicht te houden." Verder besloot de vergadering tot het houden van een reces zoodra de beraadslagingen aver de begrooting zouden zijn afgeloopeo, of anders van den 23sten December af, hetwelk den 6den Januari 1873 eindigen zou. Men achtte bet on- noodig voor dien korten tijd eene permanente commissie te benoemen, gelijk vroeger voorlangere recessen placht te geschieden, vermits het bureau der vergadering tijdens de recessen rechtens als zoodanig fungeerde en de voorzitter krachtens het reglement van orde verplicht was ingeval van onvoorziene gewichtige omstandigheden de ver gadering tot het houden eener zitting op te roepen. De vergadering hield zich verder bezig met het onderzoekeu der wet op de middelen voor 1873. De commissie Dufaure heeft den 18den dezer eene bijeenkomst gehouden, waarin de constitu- tioneele quaestie in haar geheelen omvang zoude zijn besproken heworden. In die bijeeukomst, welke niet door deo heer Thiers noch door den grootzegelbewaarder werd bijgewoond, werd echter uitsluitend discussie gevoerd over de vraag hoe het mandaat der commissie moest opge vat worden, of zij al dan niet bevoegd moest worden geacht om constitutioneels instellingen in overweging te nemen welke buiten den kring der bestaande instellingen en staatslichamen lagen. De President der Republiek had in de laatste bijeenkomst verklaard, dat eene zuivere uitleg ging van het door de Nationale Vergadering aan genomen voorstel van den heer Dufaure, aan hetwelk de commissie haar mandaat ontleende, een bevestigend antwoord op deze vraag gaf; on derscheiden leden der commissie hielden daaren tegen het tegenovergestelde vol, terwijl een paar hunner zoo ver gingen van te verklaren, dat zij de door den heer Thiers verlangde instelling eener tweede kamer niet slechts voor wenschelijk, maar voor een onontbeerlijk vereischte voor eene goede inrichting der regeering hielden, doch niettemin de commissie onbevoegd achtten daaromtrent een oordeel uit te spreken. De heer Marcel Barthe lichtte daarnu zijn voorstel toe, waardoor een gedeelte der Nationale Vergadering, eene com missie van 300 leden, onder den naam commissie van contröle, de functiën eener tweede kamer zou verkrijgen; verder bevatte ziju voorstel de bepaling dat de President der Republiek, aan de discussiën der Nationale Vergadering wenschende deel te nemen, van zijn voornemen schriftelijk aan den voorzitter der Vergadering kennis zou geven, en dat het onderwerp waarover door den President het woord gevoerd was eerst na ver loop van 24 uren, nadat hij in de Vergadering gesproken had, opnieuw in discussie zou worden gebracht. De commissie eindigde met te besluiteD dat zij geene nadere bijeenkomst zou houden voor dat de beide vroeger vermelde sub-cotnmissiën hare verslagen zouden hebben uitgebracht. Zij nam dit besluit na aan die sub-cotntnissiën de meeste vrij heid te hebben gelaten aangaande de regeling harer werkzaamheden, en barer betrekking tot de regeering; mede werd aan die sub-commissien de vrijheid gelaten om, zoo zij dat mochten noo- dig achten, zich met elkander te verstaan en in overleg te treden over de haar ter overweging gegeven vraagstukken. De militaire sub-coin missie uit de Nationale Vergadering heeft zich voor het behoud van het wapen der jagers te voet verklaard, doch de wenschelijkheid uitgesproken om liet zouaven- corps op te heffen. Volgens de Opinion Nationale zullen de heeren Talion en Adrien Léon, vau het rechtercentium, het voorstel indienen tot het instellen eener Tweede Kamer. Ook zou generaal Bourbaki het plan ontwikkelen om een leger in Balbonne op te richten. OuItHchlaiid. De conferentie der Duitsche ministers over het tot stand brengen van een nieuw burgerlijk wet boek i9 geëindigd, zooals gewoonlijk alle confe- rentiën: met een diner, door den rijkskanselier hun aangeboden. Men wil weten dat de verga dering zich in beginsel vereenigd heeft met het denkbeeld der oprichting van een rijks-gerechtshof in burgerlijke zaken, behoudens de regeling der uitvoering van zulk een maatregel, met het oog op de Beicrsche wetgeving. De Bondsraad heeft besloten de opbrengst der post- telegraaf- en spoorwegdiensten voor 1872 op 700,000 th. en voor 1873 op 800,000 th. te ramen. Er is een nieuwe organisatie bij de werf- divisiën van de marine des Duitschen rijks inge voerd, volgens welke die divisie ten doel heeft de schepen, liggende in de wateren waar zij gestationneerd zijn, vau machinisten en hand werkslieden te voorzien en in de verschaffing van werkkrachten voor de werven bij te dragen. Het Hessische ministerie heeft besloten dat voortaan alle officieele aankondigingen door mid del van de Darmstadier Zeitung zullen worden pu bliek gemaakt. Aan de openbare besturen blijft overigens het bezigen van andere bladen voor de mededeeling hunner besluiten enz. overgelaten, De door haar gezonde en scbooue ligging zoozeer gezochte badplaats Rehburg, in Hanover, zal, naar men meldt, worden opgeheven, omdat van Rijkswege in het afgeloopen jaar een tekort, van 150O thaler aan die inrichting moest worden gedekt. Men betreurt dit voornemen der regeering zeer, omdat in deze omstandigheden wel geen particulier de exploitatie der badplaats zal durven overnemen; men hoopt dus nog dat de regeering van het genomen besluit zal terugkomen. Denemarken. Bij gelegenheid van het van stapel laten te Kopenhagen op 14 December van een nieuw pautserschip wordt omtrent den tegenwoordigen stand der Deensche oorlogsmarine het volgende medegedeeld: Denemarken bezit thans 3 pantser- fregatten van resp. 16, 18 en 24 stukken en vier drijvende gepantserde batterijen, van 2, 3 en 4 stukken; voorts aan ongepantserde schroefstoom- vaartuigen 1 linieschip van 42 stukken, 4 fregat ten (3 van 26 en 1 van 22 stukken), 3 korvetten (2 van 11 en 1 van 10 stukken), 5 schooners (4 van 3 en 1 van 5 stukken) en 6 kanonneerbooten; verder 4 raderstoomschepeo, en aan oude zeil schepen 1 linieschip, 1 fregat, 1 kotter, 8 kanon neerbooten en 21 transportvaartuigen. De Deeusche handelsvloot, die der koloniën daaronder begrepen, bestond volgens de laatste opgave uit 2739 zeilschepen met eenen inhoud van 180,156 ton, en 92 stoombooteu van 15,661 ton en 5783 paardekrachten, zijnde 7 zeilschepen en 4 stoombooten meer dan in het vorig jaar. Vereenigrde Staten. Aan de verslagen der verschillende Ministers omtrent de door hen bestuurde takken va den openbaren dienst, welke als naar gewoonte bij de jongste boodschap van den President der Vereenigde Stalen gevoegd waren, wordt nog het volgende ontieend Departement van oorlog. In het op deo 30sten Juni 1872 geëindigde dienstjaar werd ten behoeve van liet leger uitgegeven eene som van 35,372,157 dollars, of 427,834 dollars iniuder dan in bet voorafgaande jaar. Het eindcijfer der begrooting voor 1873 bedraagt 33,801,378 dollars; bovendien werden aangevraagd 3,725,000 dollars voor den aanleg van forten en 12,302,800 dollars voor de verbetering van rivieren en havens. Ongeveer een zesde gedeelte van het leger is gekantonneerd in de Zuidelijke Staten beoosten den Missisippi Louisiana, Alabama, Georgia, Florida, de beide Carolina's en oostelijk Virginia, doch men voedde de hoop dat de volkomene bevrediging van dat gedeelte des lands weldra aanleiding zou geven tot eene aanzienlijke vermindering dezer bezet ting. De sterkte van het leger bedraagt 31,440 onderofficieren en manschappen, het corps inge nieurs lelt 315 personen, welke bezig zijn zoowel met den aauleg van werken der militaire genie als met de verbeteriug der rivieren en haven werken, het toezicht op de meren, de kustver lichting en het regulariseert'!) der grensscheiding tusschen Canada en het grondgebied der Unie in de tusschen de Rocky Mountains en de Cana- dasche meren gelegen landstreek. Ook de weer kundige waarnemingen behooren onder dit de partement. Departement van marine. De oorlogsvloot der Vereenigde Staten besiaat uit 178 bodems, gewa pend met 1378 vuurmonden. Tot deze scheeps macht behooren 68 stoomschepen, 31 zeilschepen, 51 gepantserde vaartuigen en 28 sleepbooteu. De eigenlijke actieve marine bestaat uit 45 bodems met 462 vuurmonden. De minister van marine wijst in zijn verslag op de noodzakelijkheid van aanvulling en verbetering van het materieel der vloot, zonder welke niet alleen de actieve marine aanzieulijk zal moeten verminderd worden, maar er zelfs weldra geen schepen genoeg voorhanden zullen zijn voor het behoorlijk bezetten van alle stations. De kosten der marine bedroegen in den laatst afgesloten dienst omstreeks 18,900,000 dol lars en werden voor den dienst 1873-1874 ge raamd op 20,256,747 dollars, behalve eene som van 2,146,310 dollars voor buitengewone verbete ringen. De minister dringt er op aan dat het Congres voortaan minder karig zij in het toestaan van gelden voor het materieel der marine, daar in den tegenwoordigen toestand, volgens zijn zeg gen, het geheele verdedigingsstelsel, voor zoover de marine aangaat, op de torpedo's berust, en men schijnt voorbij te zien dat de marine zonder eene wel ingerichte vloot niet voor haar aandeel in de verdediging des lands kan voorzien. Departement van binnenlandsche zaken. Aan gaande het land-departement en de ten aanzien der Indianen gevolgde politiek deelt de minister Delano in zijn verslag vele bijzonderheden en cijfers mede. In den dienst 1871—1872 werden 11,864,975 acres gouvernementslanden vervreemd door verkoop of schenking aan spoorwegmaat schappijen en aan voormalige militairen (ter uitvoering der Homestead-Law). De schatkist trok daaruit 3,218,000 D. Met de kadastrale opmeting werd ijverig voortgegaan, zoodat op 1 Juli 1872 in het geheel 583,364,740 acres der gouvernements landen waren opgemeten en verkaveld, en er nog eene oppervlakte van ruim 1250 millioen acres ter opmeting en verkaveling overbleef. Departement der posterijen. De posterijen brach ten in het jaar 1871—1872 op 21,915,126 D. en vereischten eene uitgave van 26,658,193 D. De postritten hadden in het geheel eene lengte van 251,398 mijlen, waarvan er voor 57,971 gebruik van de spoorwegen werd gemaakt. Voor het overbrengen der mailpakketten naar Europa be taalde de schatkist 220,301 D. Het getal postkan toren bedroeg 31,863 en dat van het personeel der posterijen 44,655. De postmeester-generaal beveelt in zijn rapport de invoering aan van postkantoor-spaarbanken en van briefkaarten. Japan. Aan den Japan Weekly Mail van 26 October jl. ontleenen wij het volgende: Het Mumbusho of keizerlijk departement van onderwijs heeft onlangs eene circulaire, welke men een reusachtige prospectus zou kunnen noe- meD, uitgevaardigd. Volgens die circulaire is het geheele onderwijsstelsel in Japan op het papier hervormd. Japan zal verdeeld worden in 8 groote afdeelingen, en elke van deze zal eene universi teit en 32 middelbare scholen zooals de tegen- wooadige Nan-ko te Yeddo bezitten. Vervolgens zullen er 210 inrichtingen van onderwijs zijn, in wier hoogere klassen de beginselen van vreemde talen zullen worden onderwezen. Daarna komen de openbare scholen voor jongens en meisjes van zes jaren en daarboven; zoodanige zullener 53,760 zijn. Op de middelb, scholen betalen de leerlingen 5 dollars en aan de universiteiten 75 dollar per maand. Jaarlijks zullen 150 leer lingen der middelbare scholen, met jaargelden van 1000 dollars, en 30 leerlingen der universi teiten, met jaargelden van 1800 doliars, naar het buitenland gezonden worden. Van de leerlingen der middelbare scholen zullen er 1500 op's lands kosicn onderwijs genieten. In de bedoelde open bare scholen zullen geeue vreemde talen worden onderwezen, maar het onderwijs zal op vreemde leest geschoeid zijn. Vele goede schoolboeken zijn reeds in het Ja- pansch vertaald en er zal eerlang in het oude Muinbusho-gebouvv eene normaalschool voor on derwijzers worden geopend. Men zegt dat pro fessor G. D. Northrop, de tegenwoordige inspec teur van het onderwijs in den Noord-Amerikaan- schen staat Connecticut, den post van hooldin- specteur van het onderwijs in Japan op zich zal nemen. TE1 .EGKAMM EIV New-York, 19 December. Het geschil tusschen de Erie-Spoorweg-Maatschappij en Jay Gould is geschikt door middel van de teruggave der geheele door die Maatschappij als ontvreemd teruggeëisclite som, waarvan voor meer dan 9 millioen dollars aan onroerende goederen en voor 7 millioen dol lars aan spoorwegaandeelen en aan specie.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2