de wetsverzameling te drukken. Wat het door sommige bladen gegeven bericht betreft, dat voor de uitvoering der kreitswet, evenals in der tijd voor de uitvoering der hervorming van de grond belasting, speciale cotutnissiën in de onderscheiden provinciën ingesteld zullen worden, zoo is het waar dat een voorstel van dien aard gedaan, inaar niet tot besluit verheven is. De omstandig heden, onder welke deze wet uitgevoerd moet worden, verschillen aanmerkelijk ran lib onder welke de hervorming der grondbelasting heeft plaats gehad". Met betrekking tot den dezer dagen in de provincie Posen genomen maatregel tol wering van bel misbruik van den kansel, waarvan in telegrafische berichten is melding gemaakt, zegt een officieus Berlijnsch blad: „Wat betreft het door den telegraaf medegedeelde bericht omtrent de sluiting van kerken in Posen, is men in de regeeriugskriugen alhier nog niet in staat te cou- stateeren in hoever het juist is. Van hier uit is geen last tot het uenien van zulk een maatregel geven. Naar het schijnt is de verordening alleen van den piovincialen schoolraad uiieegaan ook strekt de maatregel zich zeker niet zoo ver uit als opgegeven is. Waarschijnlijk strekte hij alleen om de vuorgeschieveii godsdienstoefening, waarin een opruiende herderlijke briet van den aartsbisschop Leiochowski voorgelezen moest worden, in de keiken der openbare inrichtingen van ouderwijs tegen te gaan." De Posener Zeilung schrijft aangaande hetzellde onderwerp: „Wij welen zeer stellig dat het be richt van de sluiting der kerken geheel en al onjuist is. In de kerken van het gymnasium en het seininaiium alhier hebben stille diensten plaats gehad, maar aan de kweekelingen werd uitdrukkelijk vrijgelaten om de godsdienstoetening in de parochiale kerken bij te wonen. Bovendien had het verbod alleen betrekking tot den Ssten December; op de volgende Zondagen zal ook in de kerken, welke tot de koninklijke inrichtingen van onderwijs behooren, weder plechtige dienst ge daan worden. Men ziet hieruit dat de door de overheid genomeD maatregelen verre van streng of hard ziju. Wij begrijpen dus niet wat het be- teekenen uioet, dat een hier verschijnend blad de Poolsche aigevaardigden in den Landdag aan moedigt oin te dezer zake eene interpellatie tot de regeeviug te richten, want er is geenerlei in breuk op art. 12 der Grondwet gemaakt; aan de pastoors is niet verboden de mis te lezen en aan de leerlingen is niet verboden do godsdienstoefe ning bij te wonen." Ooateiir,-H«ug: Monarchie. Aan net Huis van Afgevaardigden heeft de minister van financiën de algesloten rekening van het dienstjaar 1871 voorgelegd en de staats- begrooiiug over 1873 met een overzicht van den finaucieeleu toestand. Hieruit blijkt, dat de uit gaven over 1873 omstreeks 26 fe millioeu en de Middelen bijna 19 millioeu hooger zijn. In het loopende jaar werd van de buitengewone midde len tot dekking der uitgaven, door den Rijksraad toegestaan, geen gebruik gemaakt. .Nadat van het saldo van 1872 18 uiilliuen ter ondersteuning van de geldmarkt en 25 millioeu lot dekking van de groote uitgaven in de eerste drie maanden van 1873 gereserveerd zijn, kunnen nog 21 millioen contanten van bel saldo gebruikt worden voor 1873, zoodat de begrootiug over 1873 met een saldo van 3% millioen sluit, liet gunstige resul taat is vooral toe te schrijven aan de toenemende opbrengsten der belastingen, en uien kan eindelijk eeu evenwicht in het huishouden van den Staat verwachten. Het oveizicht van den minister van financiën is in het Huis met grooten bijval be groet en maakt eeu blij venden gunstigen indruk. De Staatsfondsen zijn aan de Beurs 1 pCt. ge rezen en aan de Nabeurs nog meer. Uit Praag bericht uien, dat zich iD de dis tricten Gitschen, Pardubitz en Königgratz ver scheidene gevallen van pestpokken en cholera hebben voorgedaan. Dien ten gevolge zijn dan ook de universiteit en de Duitsche technische in richting te Praag, op het voorstel der professoren, voor een onhepaalden tijd gesloten. Reeds sinds geruimen tijd is er sprake ge weest van een plan om de in 1824 opgeheven Universiteit te Salzburg weder in 't leven te roe pen, ofschoon daartoe geeue bepaalde noodzake lijkheid bestaat, naardien de Universiteiten te Weenen, Gratz en Innsbrück voldoende zijn, vooral omdat vele Oostenrijkers gebruik maken van die te Muuchen. Tot oog toe had de Regee ring dan ook aan het denkbeeld der heropening van die te Salzburg geen gevolg gegeven. De Salzburger Landdag heeft echter in een zijner laatste zittingen ten krachtigste op de wederop richting aangedrongen en de Keizerlijke Stad houder heeft beloofd daartoe bij de Regeering de noodige stappen te zullen doen. Het is dus niet onwaarschijnlijk dat na lang wachten hel denk beeld toch eindelijk wordt verwezenlijkt. Afrika. Er zijn berichten van de Kaap de Goede Hoop ontvangen, loopende tot 5 November jl. Volgens deze was bet eerste vei antwoordelijke ministerie voor de kolonie benoemd en zou het binnen wei nige dagen in functie treden. Het bestaat uit de heeren Molteno, koloniaal-secretaris, als president minister; de Villiers, procureur-generaal; Smith, commissaris der kroonlanden en openbare werken, en White, thesaurier generaal. De betrekking van secretaris voor de zaken der inlandsche bevolking zou vooreerst nog onvervuld blijven. De heer Southey, dusver koloniaal-secretaris, zou eerlang als luitenant-gouverneur Daar de diamantstreken vertrekken. TELEGBAlMiVIEV. Berlijn, 14 December. De National Zeilung zegt, in eeu artikel over het gerucht, dat Bismarck minister van Pruisen zal zijn terwijl hij tevens rijkskanselier is: „Pruisen is de kern, de ziel van het rijk. Gelijk de keizer macht en kracht bezit als koning van Pruisen, zoo moet de leiding van het rijk verbonden zijn aan de leiding van den Pruisischen staat. Het belang van het rijk eischt dat Pruiseus ministerie geleid wordt door den kanselier van 't rijk." De Spenersche Zeilung schrijft: „Wanneer Bis marck terugtreedt, zijne demissie neemt als pre sident van Pruisens ministerie, dan begint een crisis die de grootste gevolgen hebben kan. Het bestaan van het ministerie wordt dan in gevaar gebracht eo de vormiug van eeu nieuw kabinet wordt dan noodzakelijk." Stellige formeele voorstellen, betreffende deze geheele zaak, zijn, zoover ingewonnen informatiën luiden, op dit oogenblik nog niet gedaan. Versailles, 14 December. In de zittiDg der Nationale Vergadering brachten de heeren Bonnet, Montlaur en Haoul Duval rapport uit, over de petities betreffende de ontbinding der Vergade. ring. De conclusie van het rapport behelsde het voorstel oui over te gaan tot de orde van den dag, en de verklaring dat het teeketien der petities ongeregeld was toegegaan. Garnüetta kreeg vervol geus het woord. Hij herinnerde hoe hij en eenige ainbtgeuooten een voorstel ter onthindinggeruimen tijd geleden indienden. Hij protesteerde tegen het verwijt, tot heui gericht, als of hij geweld en wanorde wilde veroorzaken. Hij verlangt geen ontwrichting van de regeering, geen gewelddadige verdrijving der Vergadering, hij vraagt slechts of het niet noodig is dat de Vergadering zich aan het oordeel van een algeuieene stemming opnieuw onderwerpt, en om die noodzakelijk heid te bewijzen, zet hij de geschiedenis van het ontstaan der Vergadering uiteen. Vervolgens voer den d'Audiffïet Pasquier en Louis Blanc het woord. De Kamer besloot de zitting heden avond te 9 uren voort te zetten. In de avondzittlng der Nationale Vergadering heelt de afgevaardigde Raoul Duval de argumen ten vau Gauibetta en Louis Blanc bestreden. Hij viel de radicalen en de voorstanders van de ont binding der Nationale Vergadering hevig aan. Hij beschuldigde hen van te heulen melde commune. De heer Leroyer vernedigde de politiek der ge matigde linktrzijde en beschuldigde de rechter zijde van pogingen om de macht in handen te krijgen, ten eiude de republiek omver te werpen. De heer Dul'aure, minister van justitie, weder- legde de theorieën van de voorstanders der ont binding en verklaarde, dat alleen de Nationale Vergadering bevoegd is omtrent de ontbinding uitspraak te doen. In alle geval is zij op dat punt meer bevoegd dan de petitiunarissen. „Bet was hier," zeide hij o. a., „alles rustig; doch het was daarmede gedaan zoodra er in Savoie en Dau- phiné eene groote reis werd gedaan om propa- gaoda te maken." De spreker critiseerde de rede voeringen, welke Gambetta op die reis gehouden heeft en herinnerde dat, wanneer de Nationale Vergadering ophoudt te bestaan, ook de president der republiek moet aftreden. De ontbinding zou geen redmiddel, maar oorzaak van nieuwe agi tatie zijn. Ten slotte stelde de heer Dufaure voor, over te gaan tot de orde van den dag en ver klaarde dat de ministers daaraan hunne stem zullen geven. Zijne rede werd levendig toegejuicht door de rechterzijde, en liet besluit werd genomen haar te doen aanplakken in alle gemeenten van Frankrijk. De heer Lambert Sainte-Croix ondersteunde de eenvoudige motie van orde. Ze werd aangenomen met 490 tegen 201 stemmen. Weenen, 14 December. Volgens eene dépêche uit Kuusiautinopel van gisteren, zou het Turksche Gouvernement maatregelen nemen voor de unifi catie der schuld door de conversie van de bui- teulandsche leeningeu in eeue algemeene schuld, met opheffing van de waarborgen en van de amortisatie. Het exposé, dat de Minister van Financien in den Rijksraad gegeven heeft van den toestand van 's lands schatkist, werd met levendige toe juichingen ontvangen, en maakte in alle opzichten een goeden indruk. Brussel, 14 December. De Etoile zegt dat de Banque d' Union eene circulaire zal rondzenden, waarbij de aandeelhouders worden verzocht 100 francs per aandeel te storten overeenkomstig dd statuten, en tegelijk worden uitgenoodigd onmid dellijk 500 francs te storten om driDgende ver plichtingen na te kunnen komeD. Bern, 14 December. Drieenzestig leden van den Nationalen Raad hebben voorgesteld, om den Bondsraad uit te noodigen in de zitting van Jnli aanstaande verslag te doen aangaande het voort zetten van de wijziging der Bondsconsiitutie. De liberale katholieke leden van den Nationalen Raad hebben voorgesteld, dat de Bondsraad de maat regelen zal onderzoeken, welke tegen machtsover schrijding der roomsche Curie moeten genomen worden, benevens de quaestie der nieterkenning van den pauselijken nuntius, eD dat de Bonds raad dienovereenkomstig voorstellen zal doen. Rome, 14 December. De paus heeft heden bet geheele personeel der redactie van de Voce della Verila ten geboore toegelaten. De directenr van het blad, de heer Pacelli, heelt een adres voor gelezen. De paus heeft dit adres beantwoord en zich vervolgens over verschillende vragen van den dag uitgelaten. De Voce della Verild verzekert, dat het bericht, als zouden door den fi. Stoel stappen zijn gedaan bij het Oostenrijksche gouvernement om een nieuwen ambassadeur te verkrijgen, van allen grond ontbloot is. Rome, 15 December. Na eene levendige be raadslaging heeft de Kamer der Afgevaardigden een voorstel aangenomen van Nicotera (linker zijde), houdende dat, onder voorbehoud van de in art. 2 der wet op de geestelijke corporatiën vervatte punten, de inrichtingen der Jezuïeten met inbegrip van hunne generalaten, moeten wor den opgeheven. Deze uitslag is door de linker zijde met luide bijvalsbetuigingen begroet. Ncir-York, 15 December. Op den raad door den president Grant gegeven, hebben de beide Wetgevende vergaderingen van Alabama zich vereenigd. Alcxandrlc, 15 December. Sir Bartle Frère, hoofd der missie van Engeland naar Zanzibar, i9 te Alexandrië aangekomen. Berlijn, 15 December. De Germania meent te kunnen mededeelen, dat het Disciplinair Gerechts hof zich gisteren incompetent heelt verklaard in tien punten van aauklacbt tegen den veldproost Namszanowski, die zich in der tijd heeft verzet tegen de bevelen van den Minister van Oorlog, omtrent het gebruik der garnizoenskerk te Keulen, welk gebouw ook voor de oud-katholieken ten gebruike was gesteld. Rome, 15 December. De Minister van Finan ciën heelt mededeeling gedaan omtrent den finan- cieelen toestand. Hij wees op de verhooging van het goud-agio en in verband daarmede op het feit dat de invoer, tengevolge van den ongunsti- gen oogst van verschillende producten, thans meer bedroeg dan de uitvoer. Wijzende op de tekorten over de vorige jaren, zegt de Minister dat in 1872 niet alleen de belastingen over het loopende jaar, maar ook achterstallige belastingen en renten zijn ingekomen, ten gevolge waarvan hij had be sloten alsnog geen gevolg te geven aan het vroe ger voorgenomen plan om nog 20 millioen uit nieuwe belastingen te vinden. Ten slotte wees hij op den vooruitgang van de administratieve aan gelegenheden. De heer Giacomo, president van het Hof van appèl te Brescia, zal zich naar Konstantinopel be geven, om deel te nemen aan de internationale conferentie ter zake der hervorming van het rechtswezen in Egypte. Londen, 16 December. De echtgenoot de9 beereu Disraeli is overleden. De dagbladen bespreken die treurige geheurteuis eu betuigen deswege hunne levendige sympathie. De Times deelt het bericht mede, dat hét peti tionnement in Frankrijk derwijze toeneemt, dat de prefecten daartegen ten slotte niets zullen kunnen uitrichten, zoodat eindelijk óf de heer Thiers óf de meerderheid aan den algemeenen wensch zal moeten toegeven. De Times bevat een telegram uit Berlijn, mel dende dat de heer von Bismarck waarschijnlijk aan het hoofd van het Pruisische ministerie zal blijven, indien de heeren von Selchow en von Itzenplitz aftreden. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 14 December 1872, ten overstaan van den notaris Mr. J. A. F. Coebergh. Een Huis en Erf aan de Oostzijde van de Hooi gracht, Wijk VII, N°. 753, nieuw nummer 45, Sec'ie I, N°. 557; kooper A. H. Peskens, voor 2420. iMa.rltttaerich.ten. Amsterdam, 16 December. Rogge, Besarabisch 200; J. Galatz 198, 200; N. Petersb. 206; J. Pe- tersb. 198; N. Galatz 205; Taganrog 190; Maart 203, 202; Mei 203. Raapolie zes weken per 100 kg. 4654; vliegend 45; Mei 45%; Sept., Oct., Nov., Dec. 1873 45%. Lijnolie zes weken 39%; vliegend 385*Maart, April, Mei 39; Sept., Oct., Nov., Dec. 1873 39%. Raapkoeken per 1000 kg. 92, 95. Lijn koeken per 100 k£. 11, 15. Koolzaad per 2000 kg. 429; Oct. 435. LAATSTE BEttlCHTEIV. (Per telegraaf). Den Haag, 16 December. Na langdurige discussie, is heden door de Tweede Kamer het regularisatie-ontwerp tot aanwijzing der bestemming van vroeger niet uitgekeerde In dische saldo's, aangenomen met 37 tegen 34 stem men. De discussie over het tractaat met Spanje nopens wederzijdsche rechten en vrijdommen der consuls is aangevangen om in de avondzitting te worden voortgezet. Bij afloop daarvan zal mor gen de behandeling van het hoofdstuk Financiën worden vervolgd. Den Haag, 16 ?s vfav-her. Z. M. de KoniDg wordt vóór Kerstirnet Loo in de residen tie terugverwacht. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Alex ander woonden gistereu onder gehoor van Ds. Blin de godsdienstoefening in de Waalsche kerk bij. Z. M. heeft den adjunct-commies bij het depart, van Financiën J. P. C. Barbier uit 's Rijks dienst ontslagen en aan den heer Mr. F. G. van Marle, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Appingadaui. Nader verneemt men omtrent den in den nacht van Vrijdag op Zaterdag alhier gepleegden moord het volgende: De beide slachtoffers zijn, naar men vermoedt, met een dolk of ponjaard om het leven, gebracht, vermits bij de dienstbode een steek zichtbaar was van den hals tot aan de borst; zoo kwam de steek, die mevrouw inoet ontvangen hebben, aan den anderen kant van haar hals uit. De dienstmeid was, toen men baar aanviel, met Daaiwerk bezig, want do met bloed bevlekte schaar, alsmede een klosje garen, die nevens haar op den vloer in de keuken lagen, leveren gror.d voor dat vermoeden op. De dader of daders moeten geruimen tijd vóór den moord in de woning zich opgehouden hebben. Meu heeft zich den tijd gegund alles langzaam te doorzoe ken en open te breken. Alle geldswaarden en effecten zijn verdwenen, terwijl van de zich in huis bevindende kostbaarheden slechts eenige zil veren lepels en vorken onaangeroerd zijn gelaten. De lijkschouwing werd gisteren volbracht door de heeren med. Dr. Dijkgraaf en chirurgiju Recht. Uit de bebloéde en met sneden bedekte handen van mevr. van der Kouwen meent men te kunnen opmaken, dat zij baar moordenaar lang weerstand heeft geboden. Heden werd in een der lokalen van het Provinciaal bestuur van Zuid-Holland aanbesteed I. Het doen van eenige vernieuwingen aan- en het driejarig onderhoud van al de werken, be- hoorende lot het kanaal door Voorne. II. Het driejarig onderhoud der groote en an dere Rijkswegen in Zuid-Holland in acht perceelen. III. 1°. Het onderhoud van de Mallegatsluis te Gouda, met de daarover gelegen dubbele ophaal brug, de sluiswachterswonin; en verdere daartoe behooreode werken, van den lsten Januari 1873 tot en met den laatsteo December 1878; 2°. het onderhoud van de Gouwesluis onder Alphen, met de daarbij behooreDde dubbele ophaalbrug en verdere daartoe behoorende werken gedurende een tijdvak als voren. En IV. Het zesjarig onderhoud van de waterstaats werken der provincie Zuid-Holland, gelegen op Goedereede en Overflakkee en in het land van Voorne van 1 Januari 1873 tot en met 31 De cember 1878, in zeven perceelen. Voor deze bestedingen waren minste inschrij vers I. C. de Jong Cz., Sr., te Ameide, voor ƒ215,900. II. perceel 1, de heer G. de Hoog, te Gorcum, voor f 27,680perceel 2 de heer M. Zondag, te Rotterdam, voor f 37,380perceel 3 de heer J. F. do Rooij, te Oegstgeest, voor f 40,349; perceel 4 de heer J. Verwoerd, te Brielle, voor 11,505; perceel 5 de heer J. F. de Rooij, te Oegstgeest, voor f 39,210; perceel 6 de heer D. Volker, te Dordrecht, voor f 14,400; perceel 7 de heer H. Verheul, te Berg-Ambacht, voor f 40,880, en per ceel 8 de heer B. Voordendag, te Strijen, voor f 54,200. UI. n'. 1 (Mallegatsluis) de heer H. J. Nederhorst, te Gouda, voor f 3370, en n". 2 (Gouwesluis) de heer M. Rutgers, te Aarlanderveen, voor f 928 per jaar; en IV. Perceel 1, de heer W. Schaddelee, te Goe dereede, voor f 793; perceel 2, de beer C. Lok ker, te Goedereede, voor f 12470; perceel 3, de heer P. Grinvis, te Ouddorp, voor ƒ1360; perceel 4, de heer L. Lokker, te Goedereede, voor ƒ8570; perceel 5, de heer VV. Schaddelee, te Goedereede, voor 776; perceel 6, de heer J, van Piershil, te Zwartewaal, voor 975; en perceel 7, de heer J. Verwoerd, te Brielle, voor f 640. Alles per jaar. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN Eerste Huwelijks-Af kondiging te Leiden van den löden December 1872. M. de Clercq, jm. 29 j. en H. M. Klerk de Reus, jd. 27 j. A. Jongbloed, jm. 22 j. en M. C. Meijer, jd. 28 j. H. van den Berg, jm. 23 j. en A. van Eygen, jd. 19 j. K. Blansjaar jm. 22 j. en J. M. B. Bertram, jd. 22 j. P. J. Veth, wedr. 58 j. en H. G. van der Koogh, jd, 44 j.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3