Dat deze droevige gebeurtenis gisteravond laat, toen zij bekend werd, en ook hedenmorgen alge- meene deelneming en ontsteltenis teweeg bracht, ligt in den aard der zaak. Eene groote menigte bevond zich in den omtrek, waar desnoodedaad is bedreven. Het is te hopen, dat het de justitie moge gelukken de bedrijvers van deze gruwel daad te ontdekken. In de gisteren gehouden vergadering der af - deeling 's-Gravenhage van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, is het huishoudelijk reglement herzien. De hoofdwijzigingen bestaan in1°. dat de benoeming van bestuursleden zal geschieden uit 2 candidaten, op aanbeveling van het bestuur. 2°. dat het bestuur jaarlijks uit zijn midden zal benoemen een voorzitter, een onder voorzitter, een penningmeester en een secretaris. Ha goedkeuring van het reglement door het hoofd bestuur zal het bestuur der afdeeling optreden. Verder is besloten in het voorjaar eene bloemen tentoonstelling te houden. Daarna is door de in de vorige vergadering benoemde commissie rapport uitgebracht over het verschil tusschen den voorzitter en de verdere leden van bet bestuur. Zij stelde voor te consta- teeren dat de voorzitter veranderingen heeft ge bracht in reeds goedgekeurde notulen eerier af- deelingsvergaderiDg; en 2°. dat de secretaris met machtiging van het bestuur de oorspronkelijke notulen heeft hersteld. Die conclusie is na dis cussie goedgekeurd. De voorzitter heeft hierop zijn ontslag genomen als lid van het bestuur. Utrecht, 15 December. De generaal-mejoor E. C. E. Happé, adjudant des Konings in buitenge- vvoueu dienst en raad van Ned. Indië, overleed den 8sten dezer te Batavia. Hij was versierd met de militaire Willemsorde 8de klasse en de orde van den Ned. Leeuw, en was een onzer meest geachte Indische legerhoofden. GEMENGD IVIETJ W S. Dezer dagen betrapte de rijksveldwachter en opziener van de jacht Beekhuizen, den strooper S aan den Viersprong, onder Markelo. Op zeer kor ten afstand, 3 a 4 pas, loste de strooper het ge weer, en 't volle schot trof den veldwachter boven in het been en in den onderbuik. Hij is per rijtuig naar zijne woning vervoerd, en verkeert in levens gevaar. Volgens opgave van het register Veri tas zijn in de maand November verongelukt 416 zeilschepen waaronder 27 Nederlandsche; terwijl nog 11 andere, waaronder 2 Nederlandsche, als vermist worden opge.even. Voorts zijn in die maand nog 11 stoomschepen verloren en 2 ver mist geraakt. Uit Harlingen wordt gemeld dat aldaar vóór eenige dagen een schip uit Riga was aangekomen met een lijk aan boord, dat gezegd werd te zijn het lijk van een persoon, die zeer waarschijnlijk op zee aan de cholera was overleden. Bij het dadelijk ingesteld onderzoek van den geneeskundigen adj.-inspecteur moet zijn gebleken, dat de bedoelde persoon, een matroos, na verscheiden dagen te zijn ziek geweest, aan een typheuse koorts is overleden en dat alzoo de vrees, alsof men hier met cholera te doen had, gelukkig oogegrond is geweest. Men schrijft uit Alkmaar: „Bij de opvoering van Lugarlo, door het tooneelgezelschap van de heeren Stumpff en Veltmao, is door eene kleine onvoorzichtigheid de heer Tourniaire met de prop van een pistool naast het oog getroffen en het gezicht door het kruit geschroeid. Wij hopen, dat het ongeval voor den kunstenaar zonder gevolg mag blijveD." Wij lezen in het Utr. Dagbl.: Vrdagavond hield Mr. J. Capadose uit 's-Gravenhage, zijne gods dienstige voordracht, over de spoedige komst van den Christus, in de zaal naast den schouwburg. Een Yankee heeft een matras uitgevonden, die het onmogelijk maakt zich te verslapen. Die matras wordt opgewonden als een pendule. Bij 't naar bed gaan zet men den wijzer op het uur, waarop men wakker wil worden. Op den bepaal den tijd loopt met een verschrikkelijk geraas een wekker af; de matras wordt door een veer op gelicht, legt den ontwakende zachtjes op den vloer ueer en rolt zich dan op, zoodat hem alle gelegenheid tot weder inslapen belet wordt. In Oostenrijk is hot weer nog zoo zaoht dat vele vruchtboomen voor de tweede maal bloeien. Zelfs heeft men druiven aan wijnranken gezien. Te Weenen wandelt men nog in het Prater, en dineert men in de open lucht. Als de spoorweg maatschappijen weder haren zomerdienst instelden, zegt een correspondent, zou hel hier volkomen zomer zijn. KOLONIËN. Aan het Algemeen Overzicht van De Indiër (Nieuw Dut. Handelsblad) ontleenen wij het vol gende BATAVIA, 9 November. „De voortdurende stijging der rijstprijzen trekt hier het meest de aandacht. De Regeering heeft het noodig geacht, naar aanleiding van de loopende geruchten dat in enkele gewesten van Java rijstgebrek, althans buitengewone rijst prijzen te vreezen zijn, de hoofden van geweste lijk bestuur aan te schrijven daaromtrent de noo- dige inlichtingen te geven. Het oflicieele blad heeft omtrent Deli de be richten bevestigd, die wij in ons vorig overzicht reeds hebben medegedeeld. Van Mandhar is nog niets naders vernomen. Men verzekert dat Z. Exc. de luitenant-gene raal Kroesen tegen 1°. Maart e. k. verzocht heeft van het legerbevel te worden ontheven. De wijze, waarop met de begrooting van zijn departement voor 1873 is omgesprongen, moet daarop veel in vloed gehad hebben. Het telegranr, waarbij medegedeeld wordt dat de post van een millioen uit de Indische begroo ting voor 1878 is gelicht, is hier met leed wezen ontvangen, omdat dit in elk geval ver traging veroorzaakt. De haven van Batavia is nocht ins eene zoo dringende behoefte, dat men hoe eer des te beter de handen aan het werk moet slaan, wil men aan Java's welvaart geen knak toebrengen, dien men niet te boven zou komen. Ondanks de zucht om steeds op Indische baten te blijven leunen, ook merkbaar in de rede van den Minister van Financiën bij de aanbie ding der staatsbegrooting voor 1873, geldt het hier eene onvermijdelijke uitgave. Elk uitstel heeft de meest nadeelige gevolgen. Men heeft ons inzage gegeven van een parti culieren brief uit Sibogha, waarin gemeld wordt dat Zr. Ms. stoomschip Maas en Waal naar Atchin vertrokken is, aan boord hebbende den contro leur der 2de klasse Kraijenbofï, met last om den Sultan een brief te overhandigen, die hem van de aanstaande komst van eene door de Regee ring af te vaardigen commissie kennis geeft. Te Sibogha liep het gerucht, dat de Sultan van At chin eene geprononceerd vijandelijke gezindheid tegen ons Gouvernement aan den dag legde, wei nig genegen zou zijn de commissie te ontvangen, en onderscheiden maatregelen van defensieven aard, zooals het versperren van de rivier, die toegang tot zijne Saten verleent, had genomen. Ofschoon de briefschrijver alle vertrouwen ver dient, zoo kunnen noch wij noch hij instaan voor de waarheid der te Sibogha verspreide geruchten." De dood van luitenant Hagen is door be richten van Malakka bevestigd. Met nog een an der Europeaan en eenige Sepoys in handen van den vijand gevallen, werd hem in koelen bloede de hals afgesneden. De in- en uitgaande rechten hebben buiten Java en Madura in de maand Augustus opgebracht t 80,757.94, en met de 7 vorige maauden 407,947.88: dat is meer dan over hetzelfde tijdvak van 1870 ƒ2,218.66, en minder dan in 1871 f 83,223.30. De rechten brachten op Java en Madura in de maand September op 714,021.24, en met de 8 vorige maanden ƒ5,211,122.26: dat is meer dan in 1870 ƒ1,234,804.46, en dan in 1871 616,517.36. De Javasche Cl. van 1 dezer bevat een verslag van den mijningenieur P. van Dijk over de arte sische putboringen alhier, dat tamelijk gunstig luidt. Er zullen hier voorloopig nog vier putten worden geboord; men is reeds met éene aange vangen. Te Bojalali (Soerakarta) zal eene school voor kinderen van Europeanen worden geopend, zoo- dra daarvoor een hoofdonderwijzer kan worden aangewezen. De resident van Batavia bevindt zich nog in Siam; hij wordt er feestelijk ontvangen, en zal eerst tegen het einde dezer maand terugkeeren. De heer Elberg, redacteur van het Soer. Handelsblad, is door den Raad van Justitie te Soe- rabaya veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en ƒ500 boete, wegens laster tegen den vroegeren ads.-resident voor de politie aldaar. Dit vonnis heeft algemeen een hoogst pijnlijken indruk ge maakt, en toont opnieuw aan, hoe moeilijk de taak van de pers hier is. Hier zijn telegrammen ontvangen, dat de belangrijke firma J. te Singapore, die veel in opium doet, hare betalingen heeft gestaakt. Vol gens een bericht is de chef van het huis gearres teerd, volgens een ander is hij voortvluchtig. Eene der banken te Singapore is in deze zaak betrokken voor 90,000 ponden sterling, behalve een minder bedrag dat door securities gedekt is; eene andere voor 42,000 ponden en eene derde voor 2000 ponden sterling. Door den Gouverneur-Generaal vau Ned.-lndië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verl. naar Nederland, wegens ziekte, aan den hoofde, bij het Dep. van Fin. R. J. Scipio. Een onbepaald verlof naar Nederland buiten bezwaar van 's lands kas, aan den klerk op het bureau van den resid. van Kediri C. F. A. Werner. Ontslagen: Op verzoek, eervol, met behoud van recht op pensioen, H. F. van Beek, laatstel. telegr. 2de kl; eerv., met beh. van recht op pens., A. F. L. Leidemeijer, laatst. 2de deurw. bij het hooggerechtshof; op verz. eerv., met behoud van recht op pen6., het lid der wees- en boedelk. te Samarang C. de Chauvigny de Blot; op verzoek, eerv., wegens ziekte, met beh. van reent op pens., de gew. klerk op het adsist.-resid. bur. te Malang J. C. Robijn; J. C. Phefïerkorn, comm.-visit. bij de contr. en rechten te Soerabaya. Benoemd: Tot lid in den raad van justitie te Samarang Mr. C. P. K. Winckel. Bij den raad van justitie te Batavia: tot lsten deurw., W. F. Ca6sa; tot 2den deurw. F. Loriaux; tot 3den deurw. C. Schmidgall; tot teleer. 2de kl. H. Ollnnd tot pres. van den raad van justitie te Batavia Mr. J. H. Waller Diemont; tot 3den subst.-griflier bij den raad van justitie te Batavia Mr. J. F. Phitzinger; tot 2den comm. bij het dep. van binnenl. bestuur J. W. D. Alix; tot opz. 2de kl. bij den waterst. en 's lands burg. openb. werken. F. W. Witte. Goedgekeurd: dat door den landr. te Bek assi (Batavia) is benoemd: tot buiteugew. subs.-grift'. bij die rechtb., buiten bezwaar van den lande, H. L. Pieiers; dat dror den landiaud te Brebes (Tagel) is liennetnd: tot tweelen buiteng. stilist.— griffier bij die rechtb., buiten bezwaar van den lande, radhen Hagmad. Machtiging verleend: tot uitreiking aan den gewezen oftlc.-van-gez. 2de kl. bij den milit. geneesk. dienst H. J. E. Peelen, van eene acte van toelating tot uitoefening der genees-, heel-en verloskundige praenjk in de afdeeling Sidho-ardjo (Soerabaya). Departement van Oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den dir. ollic.-van-gez. 2de kl. L. J. de Roock en aan den kapt. der inf. J. Visser. Ontslagen: Op verzoek, eerv., weg. volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de maj. der inf. J. Volkerts. Bevorderd: bij het wapen der inf.tot kapt. J. M. van der Groen en W. Muuder; tot lsten luit. P. van Rijk, G. van Bijleveld, U. L. T. Ligteuberg, J. Surber en H. B. van Dam. Geplaatst: Bij het garniz.-milit. hospitaal te Soerabaya, de off.-van-gez. 2de kl. B. van Dulden, onlangs uit Nederland aangekomen als bestemd voor den dienst hier te lande. Bij het garniz. te Onrust, de off.-v.-gez. 2de kl. A. K. W. Artzrnius, onlangs van verlof uit Nederl. teruggekeerd. Departement van Marine. B e n o e m d tot gezagh. 3de kl. G. Broer van Dijk, met bepal. dat hij zal worden belast met het gez. over 's Gouv. stooms. Argustot gezagh. 3de kl. J. A. de Jong, met bep. dat hij zal worden belast met het gezag over het bebakeningsvaartuig voor de reede van Batavia; tot gezagh. 2de kl. B. A. Smits en W.J. Penard; tot lsten mach. G. H. van Dongen, met bep. dat hij als zoodanig wordt geplaatst op's-Gouvernem. stoomschip Argus-, tot 2den macn. J. E. Vistot mach.-opstell. bij de fabriek voor de marine en het sioomw. te Soerabaya W. J. van Dorp, J. J. C. v. d. Abeelen, M. F. v. Schaik eu C. M. Haccou, door den Minister van Koloniën gesteld ter be schikking van den Gouverneur-Generaal, om als zoodanig te worden benoemd en onlangs uit Ne derland aangekomen; tot 3de stuurl. bij de mar. A. de Ruyter en J. Stuur. Ontslagen: Op verzoek, eerv., met behoud van recht op pensioen, de loods bij het loodsw. in Straat Bali H. L. Schultz. BUlTi:NL,AIVD. Fraukrij lc. In hare zitting van Donderdag bracht do Natio nale vergadering de behandeling der begrooting voor het departement van binnenlandsche zaken ten einde. Een paar amendementen werden ver worpen, onder anderen die strekkeude om gelden beschikbaar te stellen voor uitbreiding van het personeel van den telegraafdienst en oin een eru diet te openen voor het vestigen vau rijksbeurzen aan de school voor doofstommen te Nancy. Het eindcijfer der begrooting bedroeg 85 millioen fr. Ook de daarop in behandeling komende begroo ting van Algerië, welke me te door den Minister van Binnenlandsche Zaken beheerd wordt, werd onveranderd met een eindcijfer van 22,086,800 francs aangenomen, nadat een amendement, strek kende om voor de naar Algirië uitgeweken voor malige Elzassers en Lothanngers meer geld be schikbaar te stellen dan door de budgetcommissie voldoende geachte 1,200,000 francs, ingetrokken was op de verklaring van den Minister, dat hij, in geval de behoefte deze som overtreffen mocht, eene verhooging van de begrooting aan de ver gadering zou voorstellen. Het aan de comtnissie-Dufaure verzonden voorstel van den heer Gaslonde heeft de strek king dat de Nationale Vergadering het volgende besluit zal nemen „De Nationale Vergadering, „Overwegende dat zij vau het Fransche volk den last heeft ontvangen om den vrede te slui ten, do voorwaarden vau den vrede vast testellen en het oog te houden op hunne naleving; „Dat zij, door zich van dezen last te ontheffen voor dat zij hare taak heeft volbracht, het land zou blootstellen aan gebeurlijkheden, welker ernst en gevolgen niet gering te schatten zijn; dat zij verder het recht en den plicht heeft tegen over de pogingen om hare ontbinding te verkrij gen, duidelijk uit te maken welke hare taak is en haar wil out die ten einde te brengen: „Besluit dat zij niet zal uiteengaan voor dat de oorlogsschatting geheel en al zal zijn afbetaald en het grondgebied geheel door de vreemde troe pen zal zijn ontruimd." De brief van den President der Republiek, waarmede hij antwoordde op het schriftelijke verzoek van den voorzitter der Dufaure-commis- sie om aan die commissie de door hem noodig geachte mededeelingen te doen, is van den vol genden inhoud „Ik heb den brief ontvangen, welken gij mij gezonden hebt namens de commissie belast met het onderzoeken der quaestiën rakende de be voegdheid der openbare machten en de toepassing der ministerieele verantwoordelijkheid, en heb het noodig geacht voor dat ik daarop antwoordde bet gevoelen van den ministerraad in te winnen. De regeering heelt altijd gemeend dat zij zich met de door u gepresideerde commissie in aan raking behoorde te stellen, dat zij met haar in overleg moest treden ten einde Zno mogelijk zie aangaande de aan de Nationale Vergadering vos te leggen ontwerpen te verstaan. Ik heb derhalve de eer u mede te deelen da de grootzegelbewaarder en ik steeds gereed zullei zijn om, hetzij op uw verzoek, hetzij uit eigen* beweging, ons in de vergadering der commissi! te begeven, wanneer zulks mocht vereischt wor den in het belang van eene goede oplossing dei aan uwe overweging onderworpen quaestien. VVa uwe vraag omtrent een reeds gereed gemaal wetsontwerp betreft, daaraan kan de regeerin, niet voldoen vermits zij zoodanig ontwerp nit heeft opgemaakt. De regeering had met de boodschap geeo- andere bedoeling dan de aandacht der National Vergadering te vestigen op de onderwerpei welke de gemoederen vervullen, doch bet initia tief tot het wijzigen der constitutie aan haar ovi te laten. Zij behoudt zich echter het recht voor om, voo het geval dat zij onverhoopt het <riet de commis sie niet mocht kunnen eens worden, zei/e eet wetsoutwerp op te stellen en aau de kamer ii te dienen, maar zij acht het ondoenlijk totdeo|i making van zoodanig ontwerp over te gaan vóo dat zij tot vastheid van overtuiging gekomen ii en meent zich althans daarvan te moeten onl houden tot dat zij met de door u gepresideerd commissie zal hebben geconfereerd. Iu deze omstandigheden kan de regeering o het oogenblik niet meer doen dan zich beschik baar verklaren en bereid om mede te werke: aan heC belangrijke werk hetwelk de National Vergadering aan ons heeft opgedrageh." De gemeenteraad van Parijs heeft jl. Dos derdag bij de behandeling van het hoofdstu! Eerediensten der begrooting voor 1873 met eeu meerderheid van drie stemmen den post vai 31,200 francs verworpen, bestemd tot vergoediDi aan de pastoors en dienstdoende geestelijke: welke niet over eene pastorie hadden te beschik ken. De soortgelijke posten ten behoeve der be dienaars van den protestantschen en den israëlie tischen eeredienst, welke 88,500 en 12,500 fi bedroegen, werden daarentegen aangenomen. Volgens een door de Times medegedeel bericht uit Parijs zal het vierde milliard van b oorlogscontributie in de maand Mei of Juni aai staande betaald worden. Het gerucht dat Frank rijk zou onderhandelen over eene vervroegd ontruiming is ongegrond. Gi-oot-ÏJi-itamiië. De dood heeft verleden Donderdag een ve( Engelands uitstekendste geleerden opgeëischt, nt melijk den philoloog Edwin Norris. Hij bereikt» den ouderdom van 77 jaren en werd uit he leven weggerukt te midden van een belangrijke! arbeid, welke zijn naam aan de nakomeling schap zal overbrengen, namelijk het woordenboek van het spijkerschrift, dat de afgestorvene niet ontzaglijke moeite uit duizenden fragmenten et uit alle mogelijke bronnen, welke het Britscb: museum hein aanbood, heeft samengesteld et omschreven. Een andere belangrijke arbeid, waar van hij den roem met generaal sir Heniy Ran- linson deelt, was de uitgave der opschriften o; Assyrische en Babylonische gedenkteekenet, waarvan twee deelen elk van 70 folio-bladzijdet verschenen zijn. Doch tot dit gebied bepaald: zich de werkzaamheid van den onvermoeidet geleerde niet; van zijne hand zijn afkomstig een spraakleer der Fullah- en een van de Bornevl taal, alsmede een overzetting van een deel dt bijbels in de Tahitische taal, benevens vele ai dere werken. De heer Norris bekleedde vroege een betrekking in India-House, kwam vervolgen als translateur aan het departement van buiten landsche zaken en werd secretaris van het Azia tisch Genootschap. Sedert verscheidene jaren had hij echter deze betrekkingen opgegeven, om zich geheel aan zijn Assyrische studiën te wijden. De hoogeschool te Bonn schonk hem het eere diploma. Als candidaat voor het op te richten nieuw katholieke aartsbisdom van Liverpool wordt ge noemd Dr. Vaughan, onlangs tot bisschop vai Salford gekozen. Overigens is het ook licht moj:- lijk, dat de pauselijke beslissing, betreffende de oprichting der nieuwe kerkelijke provincie voor loopig wordt uitgesteldin dat geval zal mg' Howard, die dikwijls door de curie tot diploui» tieke zendingen is gebruikt, tot bisschop vso Liverpool benoemd worden. De rechtbank van correctioneele politie der Theems heeft weder twee werklieden van 4 gasfabrieken te Londen, veroordeeld, de een we gens verbreking van contract tot zes weken, 4 ander wegens gelijk vergrijp met aanzetting zijnd makkers tot onrechtmatig verzet, tot drie maandei gevangenisstraf met zwaren arbeid. Dultsohland, De officieuse Norddeulsche Allgemeine Zeitung var Zaterdag bericht „De kreitswet is den Koning ter bekrachtigini voorgelegd. Opdat echter in de afkondiging diei wetgeene vertraging zou plaats hebben is, naar w| vernemen, reeds bevel gegeven om de wet voo

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2