Sedert maanden bestaat er voor tal van kin deren uit alle standen te Zalt-Bommel geene mo gelijkheid om school te gaan. Gedeputeerde Sta ten weigerden tweemaal een besluit van den Gemeenteraad goed te keuren, dat met opheffing van alle gel 'genheid voor jongens tot het ontvan gen van meer uitgebreid lager onderwijs, nevens de dusgenaamde armenschool en de meisjesschool geene andere inrichting van gemeentewege wil, dan eene lagere school als voorbereiding voor de hoogere burgerschool met 3jarigen cursus. De be slissing is thans aan den Koning opgedragen. Blijkens besluit van Gedeputeerde Staten zal de jacht op klein wild in deze provincie gesloten worden op Dinsdag 31 December aanst. met zonsondergang. Het volgend overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand November 1872, alsmede van die over de eerste elf maanden van 1872, is door het Departement van Financiën openbaar gemaakt. Opbrengst Opbrengst over de maand over de eerste November elf maan- 1 8 7 2. den van 1872. Directe belastingen, f 1,817,423.95» f 20,888,024.72' In- en uitg. rechten. 460,537.38»,, 5,066,823.77' Accijnzen,2,940,649.20» 27,171,441.75 Waarborg en belas ting der gouden en zilveren werken. 25,850.18» 308,648.11' Inüir. belastingen 1,657,672.64 16,815,618.55» Domeinen208,693.57»,, 1,320,164.54 Posterijen224,407.97 2,347,179.28 Rijkstelegrafen 54,S88.69' 594,427.82 Staatsloterij254.50 413,906.50 Akten voor jacht en visscherij9,59-3.00 127,480.50 Loodsgelden88.4S3.4S 878,120.04 Totaal f 7,4S0,454.59 75,931,835.60 Z. M. heeft het aan W. H. Itnmink, burgem. en secretaris van Reoswoude, op zijn verzoek, ver leend eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking met HDs. goedkeuring bekrachtigd. Z. M. heeft benoemd tot broeder der orde van den Nedèrlandschen Leeuw J. van Daui, eervol ontslagen onderwijzer in de strafgevangenis te Woerden. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het wapen der artillerie tan het leger in Oost-Indië, tot 2den luitenant, de cadetten H. J. van Heutsz en W. M. van den Broek, beiden herkomstig van de Kun. Wil. Academie. Z. 11. heeft goedgevonden aan HDs. adjudant den tnajoor H. J. Baron Taets van Amerongen, van tien grooten staf, de vergunning te verleenen tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de, klasse der orde tan deu Ronden Ade laar, hem door Z. 11. den Koning van Pruisen, Duitseh Keizer, geschonken. BIANENLAN JL>. Haarlem, 12 December. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is heden aanbesteed, bij enkele inschrijving: 1. Het driejarig onder houd van de Keulsche vaart in de provincie Noord-Holland; daarvoor wa de minste inschrij ver de heer A. lltlsen, te Weesp, voor f 26,059. 2. liet driejarig onderhoud van de groote en ai iet r'jkswegen in de provincie Noord-Holland, ia 5 ;.irréelcnminste inschrijvers waren: voor In 1 -te perceel, de heer A. Hilsen, te Weesp, i 1 l.y.lti2de perc., de heer G. L. van Doorn, ie <ti -i rtiani, vuor f 7989; 8de perc., de heer J. linjn IV Az., ie Vianen, voor f 5549; 4de perc., de hi i I'. Ootes, te Wognum, voor 7459; 5de peic, d; r B. Swets Al, te Helder, vnnr f 12,0. 5alles per jaar. Sloterdijk, 10 December. F,r hebben zich al hier en vi er iglal leden aangesloten bij de. ;if- deeli g A uist i (h ui an het Genootschap lot zedelijke verbetering van gei angenen. Zonder een bepaa Ie uldeelmg op te richten, wenschen deze leden de bedoelingen van het Genootschap te be- vordeien, niet alleen door geldeltjken steun te verscliaflen, uiaar óuk, waar het noodig is, door het Verstrekken van inlichtingen, liet bonden van toezicht met betrekking tot ontslagen gevangenen, het vi rieerteu van arbeid enz. Hen Haag, 12 December. Naar men verneemt zullen tenigo leden Van den gemeenteraad alhier een voorstel bij deu Raad tudieueu om liet Bad huis na 1873 niet meer van gemeentewege te exploiteei e n maar of te verkonpen óf tn verpachten, waartoe zieti dan eene muatschappij of andere vereeniging van personen zou kunnen aanmelden. Het brievenvervoer np den Hollandschen IJzeren Spoorweg maakte heden het onderwerp eeuer procedute uit, die door deu Hoogen Raad in eersten aanleg werd behaudeld. Tot deze pro cedure gat het volgende aanleiding: Door deu Staat der Nederlanden werd den 31steu Augustus 1850 uiet de Hollandschen IJzeren Spoorwegmaatschappij eene overeenkomst betref fende het brievenvervoer gesloten, waarbij werd bepaald, dat de Staat bevoegd was dagelijks op vier doorloopende treinen tusschen Amsterdam en Rotterdam onder geleide van een conducteur brieven te vervoeren, tegen eene vergoeding voor- loopig op I 18,300 bepaald. Dit contract werd aan vankelijk voor een jaar aangegaan, doch later verlengd, met wijziging zoowel wat het aantal treinen betreft als wat de vergoeding aangaat. Bij Kon. besluit van 4 Juli 1860 (Staatsblad n°. 28) werd artikel 39 der wet van 31 Augustus 1859, houdende bepalingen omtrent het gebruik der spoorwegeo, o a. ook op genoemde Maatschappij toepasselijk verklaard. Dit art. 39 luidt: „Vervoer van brievenmalen, van de rijtuigen der postad ministratie, welke tot vervoerbare postkantoren zijn ingericht, en van de ambtenaren in die rich tingen dienst doende of met het overbrengen der brievenmalen in de gewone rijtuigen van den spoorweg belast, heeft kosteloos plaats." Dat Kon. besluit bracht evenwel nagenoeg geene verande ring in bet contract, waaraan voldaan werd tot 24 Mei jl. Op dien dag richtte de Minister van Financiën tot de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij eene missieve, waarbij haar bekend werd ge maakt dat de Staat ophield het contract te con- tinneeren. Alle pogingen door genoemde Maatschappij aan gewend, ten einde in der minne eene schikking te treffen, zelfs na onderzoek der deskundigen, schadevergoeding te bekomen, bleven zonder ant woord; althans de Maatschappij zag zichgeoood zaakt den Staat tot onderhandelen tesommeeren; ook dit laatste hielp niet; de Staat bleef het stil zwijgen bewaren. Den 27 September jl. werd dienvolgens de Staat gedagvaard tot betaling, wegens door de Maatschappij geleden schade, eener som van f 1,600,000, of zooveel meer als de Hooge Raad zal goedvinden te bepalen. Ook op deze vordering had geen aanbod plaats, maar thans ter terechtzitting werd namens den Staat tot algeheele al'wijziDg van de vordering gecon cludeerd. Het was deze vordering die heden voor den Hoogen Raad werd bepleit. De heer Mr. A. M. van Stipriaan Luiscius trad voor de Holl. Spoor weg-Maatschappij op; de lands-advocaten de heeren Mrs. A. de Pinto en G. M. v. d. Linden bestre den die vorderiüg voor den Staat. D. A. en P. D., beide schippersknechten, die reeds meermalen veroordeelingen ondergaan heb ben, stonden heden weder voor het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland terecht, beschuldigd van twee diefstallen bij nacht door meer dan een persoon gepleegd op bewoonde vaartuigen en de eerste bovendien nog van drie eeovoudige dief stallen. Al deze feiten werden gepleegd ten nadeele van schippers die met hunne vaartuigen in de laatste dagen der maand September jl. aan den wal te Rotterdam lagen. Daarbij betrof het trossen touw die door den eersten werden weggenomen, terwijl de tweede op den uitkijk stond en die later, wanneer de buit was verdeeld of verkocht, van de opbrengst zijn aandeel ont ving. Bij de diefstallen, alleen door D. A. ge pleegd, waren weder trossen tonw en een dek zeil de voorwerpen zijner keuze, die hij mede aan uitdragers te Rotterdam verkocht. Beiden bekenden het hun ten laste gelegde. Adv. Gen. Mr. Terpstra requireerde hunne veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 jaren. De verdediger, Mr. van Limburg Stirum, verzocht ten aanzien van den eersten besch. toepassing van verzachtende om standigheden en voor den tweeden vrijspraak, daar het hem niet was gebleken dat deze besch. tot het plegen der diefstallen had medegewerkt. Ten correctioneele behandelde het Hof vervol gens het appèl van een vonnis der Leidsche recht bank van 1 November jl. waarbij de 22jarige D. v. Z. tot 2 jaren eenzame opsluiting is veroor deeld, omdat hij in den loop van dit jaar op den naam zijn meesters door oplichting een aantal gereedschappen wist te verkrijgen die hij ten zijnen voordeele verkocht. Opmerkelijk ten deze is, dut bt'kl: in Februari van het vorige jaar tot een jaar cellulaire straf was veroordeeld wegens diefstal en nplichiing jegens denzelfden meester die hem, nariat hi) zijn straf had ondergaan, we der lil dienst nam, .nsar zijne goedheid slecht beloond zag. Adv. Gen. Mr. Ter pal ru geloofde dat het verzoek van bekl. van vermindering van straf niet kon worden toegestaan en dat het vonnis moest worden bevestigd. In beide zaken mor gen uitspraak. Rotterdam, 12 Decern lier. Maandag is eene gecsinbineerde Vergadering van Praeses Magni ficus, Administrateuren en Directeuren van hel Bataafsch Genootschap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte alhier gehouden. In deze Vergadering is besloten iot/iiet-bekro- niug van eene in 187L ingekomen verhandeling, onder de zinspreukOe Waterstrijd toont Aeerlands macht, in antwoord op vraag 112Over de ge schiktste werktuigen tot hel opbrengen van water. Voorts is bet programma der uit te schrijven prijsvra gen vastgesteld. Bij het verslag der handelingen van het Ge nootschap werd o. a. gewag gemaakt van de bij drage, van wege het Genootschap, van vijftig gulden, voor de oprichting van een standbeeld voor Boerhave binnen Leiden, en thans het be sluit genomen om eene bijdrage van vijfhonderd gulden toe te zeggen aan de Commissie lol waar neming van den aanstaanden overgang van Veuus over de Zon. Sedert de laatst gehouden Algemeene Verga dering en nu onlangs zijD benoemd: In plaais van Jhr. Mr. D. R. Gevers Dejnoot, afgetreden, als administrateur Mr. D. H. Delprat; Dr. Th. van Doesburgh, als directeur, tueede secretaris en lector. Als ledcn-cmisultautde hee- reu Prof. N. VV.P. Rauwenhoff, te Utrecht; Prof. W. F. R. Sunngar, te Leiden; Prof. H. G. van de Sande Bakhuyzen, te Delft. Als leden: A. J. H. van der Toorn, te Amsterdam; Dr. H. C. Dibbets, te Amsterdam; Jhr. G. J. G. Klerck, te 's-Gravenhage; J. W. Bake, te Amsterdam; Prof. B. A. Mees, te Groningen; Prol. R. S. Tjaden Modderman, te Groningen; I'rof. H. J. van An- kuui, te Gtoningeu; Prof. L. Mulder, te Utrecht; G. van Diesen, te Utrecht; Dr. S. Hoogerwerff, Dr. J. Vroesom de Haan alhier; R. van Hasselt, alhier; Dr. E. T. van Dissel, alhier. Als leden- coriespondentProl. Cirillo Ronzoni, te Padua; Prof. G. van der Mensbrugghe, te Gent; Dr. P. A. Bergsma, te Batavia. Het tweede der schroefschepen van geineng- den bouw voor den ludisclien dienst, op de werf der Nederlaudsche Stoombootmaatschappij te Ftjeuoord gebouwd, hetwelk Banda zal worden genoemd, eu waarvau de kiel in Mei van dit jaar werd gelegd, is heden met goed gevolg van stapel geloopen. Delft, 12 December. Bij het steeds klimmend aautal kinderen der vertenigde Zondagsscholen, en bij de moeieltjkheid om voor eene samen komst van p. m. 7U0 hunner, eener lokaliteit te vinden ruim genoeg om ook ouders en begun- stigers daarbij toe te laten, is door heeren kerk voogden der Ned. Herv. gemeente alhier, op daartoe gedaan verzoek, vergunning verleend om voor de aaustaaude Kersifeestvieriog gebruik te maken van de Nieuwe kerk. Met leedwezen verneemt tneu, dat onze ge achte stadgenoote, mej. M. C. Donuadieu, die als verdienstelijk pianiste algemeen gewaardeerd werd, heden na eene korte ongesteldheid, in den nog jeugdig-n leeftijd van 27 jaren overleden is. (D. Ct.) Dordrecht, 12 December. De toestand van den Vrijdag II. gewonden eu in het gasthuis opgeno men agent van politie, Oosterhout, is in de laatste dagen, naar wij vernemen, verergerd. Sedert een paar dagen is hij buiten kennis en daarbij uiterst zwak. (D. Cl.) Eindhoven, )'2 December. Door den hoogen waterstand is gisternamiddag de kanaaldijk van de Zuid-Willemsvaart alhier doorgebroken, waardoor de woningeD benedendijks overstroomd werden. Men is er echter hedennacht in mogen slagen de doorbtaak te detnpeu. GEMENGD NIEUWS. Het volgende verwekt te Apeldoorn algemeene deelneming. De oudste zoon van den heer Ro"- wenhorst, een veelbelovend jongeling van 20 jaar, in October II. met oog twee andere benoemd om op rijkskosten te worden opgeleid tot controleur bij het boschwezen in Ned. Indië, vertrok 1 No vember naar den omtrek van Neus.adt (Pomme- ren) om daar 't eersle practische onderricht in de houtcnltuur ie ontvangen. Terwijl de jonge lieden met dat doel onder behoorlijk geleide de bosschon doorkruisten; voorzien var. jachttuig, ging onverwachts 't geweer van eert hunner af rne.t het noodlottig'gevolg dat hol schot door den schouder van R. diong en gedeeltelijk door de horst weer uitkwam. Aanvankelijk was er nog hoop op her stel, en gepasseerde:! Zaterdag kwam er ze.lfs een zeer gunstig bericht; doch reeds Zondag-ochtend ontving zijn moeder de verpletterende tijding van zijn dood. De vader bevond zich in de laatste dagen in zijn nabijheid, doch heeft hem niet tneer levend gezien. Volgens te Texel ontvangen telegram is te Vlieland een Hamburger hark met 180 landverhuizers gestrand. De passagiers en equipage zijn onder leiding en met behulp van den heer T. Mets van hier, die eenige dagen te Vlieland logeerde, gered; door zwem mende en van lijnen voorzien het schip te be reiken, is deze redding zoo volkomen gelukt. Naar men verneemt, hebben zich p. m. 50 srlli- citatneti aangegeven voor de zeer lucratieve be trekking van huismeester in het binnengasthuis le Amsterdam, waaronder vele onderwijzers uit alle oorden ouzes lands. Als men bedenkt, dat het jaarlijksch inkomen dezer betrekking bedraagt f 1000 met vr.je kost, inwoning en geneeskundige behandeling btj ziekte, dau kail men hegrijpen, dat menig school meester zijn post gaarne met dien van huismeester verruilen wil. Voor het doorboren van den St. Gothard zal men lilho- fracteurs bezigen. Er wordt berekend, dat 1500 ton noodig zullen zijn om het geneele werk te volvoeren, hetgeen niet bijzonder veel is, wanneer men de uitgebreidheid vau het werk en de hard heid van deu steen in aanmerking neemt. Er zullen twee artesische putten te Parijs worden gemaakt, de een op de Place liéhett eu de andere op de Butte-aux-Cailles. In hel voorjaar heeft de verbouw van suikerbeet wortels in den Haarlenimerineerpolder tenc niet onbelangrijke uitbreiding gekregen. De uitkomst is over het algemeen gunstig te noemen, terwijl het suikergehalte gemiddeld 12 pCt. bedraagt. Het laat zich aanzien, dat die teelt er zeer zal toe nemen. In Zuid-Californië is een aunzieulijke hoeveelheid ineerschQim ODtdekt, dat van uitmun tende qnaliteit moet wezen. Er zullen Europee- sche werklieden been gezonden worden, om het tot pijpen en dergelijke artikelen te verwerken. B UITENLANU. Frankrfi lc. In de zitting der Nationale Vergadering van jl. Dinsdag werd de behaudeling der begrooting voor het onderwijs, de fraaie kunsten en de eerediensten ten einde gebracht. Voor het eerste dezer drie onderdeden heliepen de verschillende posten een totaal van 34,830,000 francs, voor het tweede vau 6,400,000 francs, voor het derde van 63,458,195 francs. Bij de beraadslaging over de afdeeling fraaie kunsten verklaarde de minister dat bij in overweging zou nemen of er verder kon worden voortgegaan met de vermindering der subsidiën aan de verschillende schouwburgen le Parijs, waartegen sommige afgevaardigden be zwaar maakten als geen algemeen belang, maar uitsluitend het belang der stad Parijs rakende. Een amendement van den heer de Belcaslel, strekkende om deze subsidiën slechts toe te staan tot de helft van het door den minister op de be grooting gebrachte cijfer, opdat de vrijvallende gelden zouden gebezigd worden voor een meer nuttig doel, bij voorbeeld voor uitbreiding van het ouderwijs of voor de voorziening in het gods dienstig onderwijs bij bet leger, werd echter ver worpen. De minister liet zich verder in afkeu renden zin uit over de cafés-concerts, welke noch uit het oogpunt van zedelijkheid noch uit dat van de kunst aanmoediging verdienden, en waar- omtreut hij gestrenge politiemaatregelen toezegde. Vervolgens maakte de vergadering een begin met de behandeling der begrooting voor binnen- landsche zaken, waarbij de minister beloofde dat hij weldra eene wet zou voordragen, welke de regeering de gelegenheid zou schenken om het uitstallen en rondventen van boeken eu afbeel dingen van eene onzedelijke strekking te keer te gaan, een schandelijk misbruik waarover som mige leden der vergadering zich volgens den heer de Goulard terecht beklaagden, doch waar- tegen de regeering thans weinig vermocht te doen, sedert alle op dat stuk b staande politie verordeningen door de regeering van 4 Septem ber 1870 buiten werking waren gesteld. Duitscliland. Prof. Petermann te Gotba heeft eene medeilee- ling van den bekenden reiziger Carl Mauch openbaar gemaakt, volgens welke bij zich op de terugreis bevindt van Quilimana naar Europa. De Berlijnsche Gemeenteraad heeft het plan lot oprichting van twaalf overdekte markten met 52 tegen 9 stemmen aangenomen. Denemarken. De wet op het lager onderwijs is hij de Tweede Kamer ingediend. Tot de voornaamste daarin opgenomen bepalingen behoort, dat het recht der geestelijkheid tot het houden van schooltoe zicht vervalt, in zoover dat zij voortaan alleen heiast zal zijn met het toezicht op het godsdienst onderwijs. Zoo ook vervalt de Bisschoppelijke goedkeuring op de benoeming van ouderwijzers. De 11islrict-si hoolopzieners zulleu worden benoemd door den Koning. Italië. De Kamer van Afgevaardigden heeft in comité de discussie over het wetsoutwerp betreffende de geestelijke corporatiëu voortgezet, en met 144 tegen 116 stemmen verworpen de volgende motie van orde: „Het comité, het beginsel erkennende, dat de in den Staat geldeude wetten op de geestelijke corporatiën tot de provincie Rome moeten worden uitgebreid, verklaart, dat het het plan van het ministerie niet kan aannemen, en benoemt, zoo- der tot de discussie over te gaan, eeue commissie, belust met de samenstelling van een wetsoutwerp in overeenstemming met bovenbedoeld beginsel." Daarna is de Kamer in gewone vergadering overgegaan, en wel tot de behandeling van eene interpellatie door den heer Laporta, die, de wil lekeurige handelwijze der regeering lakende, de volgende motie van orde heeft voorgesteld „De Kamer, de regeering uitnoodigende om de agenten, belast met het innen der belasting op roerende goederen, tot het nakomen der wetten aan te manen, gaat over tot de orde van den dag" De heer Ara en eenige andere leden hebben eeue motie voo. gesteld, inhoudende, dut onver wijlde hervorming der belasting op de roerende goederen noodig is, en waarbij de regeering werd uitgenoodigd otn intusacheu van hare uiacht ge bruik te maken, opdat de wetten zouden worden geëerbiedigd. De minister Sella heeft de beide tnoliën bestieden; hij beschouwde deze als AOtums van wantrouwen. Hij wilde echter be rusten bij eene motie van den heer Maurogouato,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2