EENE NOODHULP, ADVERTENTIE N. 2°. een voorstel tot oprichting van een tweede fchool voor minvermogenden op het terrein van de 3aaihal. Worden benoemd: tot onderwijzer der 2de klasse aan de openbare lagere school N°. 2, voor onvermogenden, W. F. Oost- reen; tot tijdelijk hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse, voor jongens, S. IJ. Stoel; tot onderwijzer in het teekenen aan de openbare s'.holen voor lager en middelbaar onderwijs, de heer O. M. Kosters, te Botterdam, met 13 stemmen, ter- vijl van de overige 8 biljetten éen blanco en 7 waren utgebraeht op den heer J. van der Keilen, te Utrecht; en tot onderwijzer in de gymnastiek als voren, de heer J. H. C. Martin, alhier; tot lid der Commissie van de bewaarscholen, de heer (1. Wilhelmy Damsté (aftredend lid); tot leden van de Plaatselijke Schoolcommissie de teerenDr. D. Bierens de Haan, Dr. W. N. du Kieu, Mr. J. T. Buys en Dr. W. P. Weebers, allen aftre dende leden. Aan de orde komen vervolgens: 1°. de benoeming van een kassier der Stads-Bank Tan Leening. De heer Buys ontwikkelt een bedenking tegen deze voordracht. De Commissie stelt niet voor een kassier te benoemen; zij adviseert niet slechts om den Baad de benoeming van den kassier over te laten; zij benoemt; zij stelt slechts één kandidaat voor; er blijft dus geen keuze over, maar alleen kan de Kaad de benoeming der Commissie sanction- neeren. Dat acht spr., waar de benoeming heet te berusten bij den Baad, beneden de waardigheid van den Baad. Hij stelt dus voor de voordracht te ren- voyeren naar de Commissie voor de Bank, ten einde een nieuwe voordracht te doen van minstens twee personen. De heer van Ouleren wijst op een antecedent in 1835, toen ook op voordracht der Commissie, de eenig genoemde kandidaat is verkozen. Het regle ment laat de inrichting van de voordracht aan de Commissie over en de benoeming kan dus gevoege lijk plaats hebben. De heer Buys heeft allen eerbied voor anteceden ten, maar alleen voor goede antecedenten. Overigens heeft men, waar één persoon wordt voorgedragen, geen eigenlijke voordracht, maar een benoeming on der goedkeuring van den Raad. De heer van Ouleren meent dat de Commissie zelf eigenlijk de benoeming kan doenhet geldt hier een comptabel persoon, waarbij de keuze niet zoo ge makkelijk is. De heer Goudsmit meent dat juist daér, waar het een comptabel, en geen wetenschappelijk ambtenaar betreft, meer dan één persoon in beiden zou kun nen worden gevonden om te worden voorgedragen. Na eene korte gedachtenwisseling tusschen de hee- ren Oercksen en Goudsmit over de vraag of de Baad gehouden is aan de voordracht dan wel of de Baad daarvan kan afwijken, gelijk bij een aanbeveling verdedigt de heer Stoffels de voordracht op de gron den, door den heer van Outeren ontwikkeld. Het voorstel van den heer Buys (renvooi der voor dracht naar de commissie) wordt met 19 tegen 2 stem men, die van de heeren van Outeren en Dercksen, aangenomen. Heden over acht dagen zal de definitieve benoe ming thans plaats hebben, blijkens eene medcdeeling van den Voorzitter. 2°. De voordracht tot het verleenen van eervol ontslag aan J. J. Werner, als leeraar aan de open bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse, voor meisjes, en zulks dit wordt op voorstel van den heer Buys in het besluit gevoegd tengevolge der gewijzigde organisatie der scholen. De voordracht wordt hierop aangenomen. 3°. Voordracht lot wijziging van art. 2 der Instruc tie van den gemeente-architect. De heer de Fremery verklaart namens commissa- sarissen, dat, wanneer het voorstel der Commissie van Financiën mocht worden aangenomen, tegen de uit voering daarvan bij commissarissen geen bezwaar be staat. Na eenige diecussie van ondergeschikt belang wordt het voorstel der Commissie van Financiën eenparig aangenomen en de Commissie voor de Huishoudelijke Verordeningen uitgenoodigd een voordracht aan den Baad te onderwerpen. 4°. Een staat van af- en overschrijving op de be grooting, dienst 1872. Zonder discussie aangenomen met algemeene stemmen. 5°. Een voordracht tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting, dienst 1872. Als voren. 6°. Vaststelling van het tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1872. Als voren; en 7°. Voordracht tot wijziging der begrooting voor 1873. Als voren, met 19 tegen 2 stemmen, die van de heeren Goudsmit en Veefkind. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergade ring gesloten. Janssen als afgedaan. De Minister van Justitie heeft verklaard dat de militaire zaak is regee- ringszaak. Daarna zijn de algemeene beraadsla gingen gesloten. Bij art. 50 is het amendement van den heer de Lange tot toekenning van eene toelage van f lfiOO aan den voormaligen kapitein Janssen verworpen met 43 tegen 21 stemmen. Morgen voortzetting met het hoofdstuk buitengewone uit- gn en. Den Haai, 12 December. Z. M. heeft benoemd tot commiezen der posterijen de heeren: Jhr. J. J. de Pesters, M. Mouw, L. M. Snellert van Vol lenhoven en A. A. Snijders, thans surnumerairs; tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te St. Odilienberg c. a., den heer S. A. H. Seip- gens, thans surnumerair bij dezelfde administra tie; gepensioneerd C. J. L. de Casembroot, we duwe van den emeritus-predikant M, Was, met f 100 inet ingang van 26 Augustus 1872. Hedenochtend werd op de begraafplaats Eik en Duinen plechtig ter aarde gesteld het stoffelijk overschot van Ds. ft. Bennink Jansonius, in leven predikant der Herv. Gemeente alhier. De lijkkoets werd voorafgegaan door een 24tal weezen, meisjes en jongens, en gevolgd door 4 rijtuigen, waarin bloedverwanten en vrienden van den waardigen overledene gezeten waren. Een aantal leeraars, zoowel van de Herv. als andere gezindheden, waren tegenwoordig. Terwijl het lijk naar de groeve werd gedragen, hieven de weezen ge zangen aan, die door den overledene wareu vervaardigd. Voor het graf voerde eerst het woord Ds. Moll, oudste predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, die Benninck Jansonius als trouw evangeliedienaar schetste en de hoop uit drukte dat dieus nagedachtenis in zegening zou blijven, ook voor weduwe en kinderen, wien de Hemelscbe Vader ten vader zou zijn. Daarna voerde het woord de WelEerw. heer v. Vloten, pastoor der oud-ftuotnsch Katholieke gemeente alhier, die zich dankbaar de vriendschap herinnerde, gedurende 20 jaren van den overle- deue ondervonden, ook bij het samenstellen van een wetk, zijne gemeente betreffende. Nog sprak des orerledeoen schoonvader, de heer Creuier, namens de familie, woorden van dank voor de achting en -riendscbap, die de Haagsche gemeente inzonderheid steeds deu ontslapene had bewezen, hij beval de nagelaten betrekkingen in de vriendschap van uilen aan. Bij 't uederlaten van hel stoffelijk overblijfsel eu liet vertrek der uan wezigen hebbeu ile weczeti andermaal een treurzang aangeheven. Een groot uaulul deelneuieudeu woonden de plechtigheid bij, waaronder men opmerkte coininissiëu uit deu algemeeneu kerkeraad, kerkvoogden, notabe- Itn, ouderlingen, diakenen en vele kerk beambten. Utrecht, 12 December. De Kamer van Koop handel alhier heelt geineend, niéttegenstaande de benoeming eener staatscommissie tot herziening van het muntstelsel, inmiddels de aandacht vau den Minister van Financiën nogmaals te moeten vestigen op den voortdurend toenememlen invoer vau Belgische twee-centiuiesstukken, waardoor de handel van Utrecht, vooral iu deu laalslen tijd, al meer wordt benadeeld, daar het schijnt dat sedert de aansluitiug der spoorwegen die vreemde munt meer en meer naar U recht vloeit. SfiOtte 8TA AT8-LOTKKIJ. dkede klasse. vieeoe lijst. Trekking van Donderdag 12 December. N°. 15113, 18516 f lOOO. N°. 16868 flOO. Prjjzen Tan f AS. 664 4159 6020 8884 10244 13072 15138 17427 662 4252 6444 8898 10296 18458 15178 17934 862 4687 6573 9055 10332 13602 16362 18110 2038 4704 6892 9141 10662 13639 15519 18463 2202 4841 6987 9244 11102 13795 15734 18469 2565 4973 7007 9362 11488 13854 15813 18509 2590 5034 7085 9458 11667 14017 16339 18654 2738 6247 7138 9503 11706 14073 16794 19207 2812 5637 7174 9562 11819 14494 16880 19384 3121 5604 7472 9915 11907 14941 17112 19467 3424 6734 7834 10104 12489 15029 17196 19704 3759 5907 8439 10186 12676 15043 17263 19986 3914 THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. raorg. rnorg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 Q. 12 4 Q. 5 u. 8 0. 10 n. Woensd 40* 39' 39* Dond. 38* 38' 41° 35* Wind: Woensdagmiddag 5 u. N. Donderdag-middag 12 u. N. W. Uit Engelaud komen onrustbarende berich ten nopens den hevigen orkaan, die Zondag jl. daar gewoed heeft. Te Londen en in ie graaf schappen van het Westen en het Zuiden vooral heeft de storm ontzettende verwoestingen teweeg gebracht. Een hevige regen vergezelde den wind, die des nachts aanhield; de menschen werden in de straten opgezweept en omvergeworpen; verschillende personen werden gewond; aan tal van gebouwen werd schade toegebracht, terwijl aan de Theems-zijde te Londen een groote ver woesting werd aangericht. In Dalwich, Norwood, Nunhead, Cheatn, Epsom en in de omstreken van Cristalpalace werden boomen van 20 a SOjarigen ouderdom uit den grond gerukt. Uit Bristol meldt men dat een groot deel van het land daar onder water staat; huizen zijn overstroomd en men weet reeds dat twee per sonen daardoor zijn omgekomen, eene vrouw en een jongman. Te Cork werd eeu sloep met drie personen omgeslagenzij werden echter door de bemanning van een Italiaansch vaartuig gered. Verschillende schepen zijn van hun ankers gesla gen. Tal van huizen werden beschadigd en o. a. de toren van de Victoria-dokkeu, graaumagazijnen, zijn afgeslageu. Te Alderschot, Ramsgate, waar talrijke schepen kettingen cn ankers verloren hebbeu en te Oxford moet de schade ook zeer belaugrijk zijn. De toenemende inncht van het verbond der kolenmijnwerkers, alsook de in den laatsten tijd zoo dikwijls door outploffing, brand en andere ongelukken veroorzaakte belangrijke verliezen hebben tot eene vereenigiug aanleiding gegeven die binnenkort met eeu kapitaal 200000 p. st. door eigeuaars van kolenmijnen in Zuid-Yorkshire zal opgericht worden. Volgens het prospectus zal de vereeniging elk lid tegen verliezen, door strikes die miDSteus zes dagen geduurd hebben, of andere onvoorziene gebeurtenissen geleden, schadeloos stellen en voorts de leden behulpzaam zijn bij het graven van mijnen, als bemiddelaar en scheids rechter optreden, kortom op alle wijzen het belang van hare leden eu den kolenhandel voorstaa Dezer dagen hebben de te Londen wonende Amerikanen eene talrijke vergadering gehouden, om hulde te brengen aan deu onlangs overleden Greeley. De heer Hugh M'Collocb, de vroegere AuierikaaDSche minister van financiën, herdacht iu eene rede de reinheid van zijn privaat leven en zijne diensten aan het vaderland en de inensch- heid bewezen. Do bieveubestellers, die zich zoo hevig tegen de invoering van dieust-onderscheidingen verzet hadden, hebben zich naar de omstandigheden ge schikt eu de strepen, d.e 210 hunner zijn toege dacht, aangenomen. Er is uan dit teeken intus- scheu ook een kleine verhooging van salaris ver bonden geworden. Duitsohlnnd. Het Pruisische Heeienhuis heeft, gelijk reeds door den telegraaf werd medegedeeld, Maandag de kreiiswet definitief aangenomen met 116 tegen 91 stemmen. Liet is niet onopgemerkt gebleven dat de meerderheid slechts éene stem meer be draagt dun het getal der nieuw benoemde leden van het Huis. Eene eigenlijke discussie heeft vóór de stemming niet ineer plaats gehad. De hreuzzeilung meldt dat de tegenwoordige gezant in Brazilië, graaf Soltns, als opvolger van deu minister van oorlog is bestemd. In parlementaire kriugen beschouwt men ook de aftreding van den minister von Selchow als zeker. Men spreekt echter uog niet over zijn op volger. De Prov. Coirespondent, meldt dat vorst von Bismarck tusschen deu lb en 20 dezer te Berlijn wordt terugvei waelit. De Kreuutg. voegt er bij, dat de veranderingen in de samenstelling van het Staatsuiinisterie eerst na den terugkeer van deu Rijkskanselier zullen plaats hebben, terwijl Ook de Nordd. Allg. Zlg. meldt dat de beraadslagingen van het Staatsmi- uisterie over de kerkehjk-politieko wetsvoor- dracht op von Bismarck's terugkeer wachten. TKLEGI L A MIVIE Athene, 10 December. Een Fransch escader, bestaande uit drie schepen, onder bevel van den admiraal Ginscau, is heden in den Pyraeus aan gekomen. Parjj», 11 December. Het manifest der repu- blikeinsche uuie ten gunste van de ontbiuding der Kamer, is geteekend door 86 afgevaardigden Het wijst op de noodzakelijkheid, otn een einde te maken aan het onhoudbare van den tegen- woordigen toestand, dat een uitvloeisel is van de verdeeldheid der partijen en de onmacht der Nationale Vergadering. De tijd is gekomen, dat de natie opnieuw gebruik moet maken van hare souvereiniteitsrechten, ten einde die geschillen uit den weg te ruimen. Zij alleen kan dit doen. Het manifest doet verder uitkomen, dat de kiezers in 't algemeen en voorts een aanzienlijk deel der Kamer hare ontbinding laugs wettigen weg ver langen, daar zij dit als het eenige middel be schouwen om nieuwe gevaren te voorkomen Een onstuimigen aandrang tot ontbinding willeo de onderleekenareo niet, evenmin een coup de force. Zij zijn vijanden van de wanorde, hetgeen zij bewijzen kunnen door in herinnering te bren gen, dat zij den heer Thiers nu reeds circa twee jaren oniterstennd hebben. Zij verzoeken de natie dringend, om ook harerzijds den heer Thiers te blijven ondersteunen, door bij elke nieuwe ver kiezing mannen naar de Kamer te zenden, van wie men verwachten kan, dat zij de republikein- sche instellingen door vreedzame middelen in stand willen gehouden zien. Ten slotte wordt, met het oog op het tegenwoordig petitionnement, gezegd, dat het recht van petitie onschendbaar en ten nauwste verbonden is met het beginsel der nati onale souvereiniteit. Dat recht te willen verkorten, staat gelijk met eene aanranding van het algemeen stemrecht. Naar men verzekert, is de Laurium-quaestie eene nieuwe phase ingetreden. De Oostenrijksche regeering, verontrust over de gevolgen welke dit conflict zou kunnen hebben voor zijn handel, zou geneigd zijn om, in den vorm eener scheids rechterlijke uitspraak, eene beslechting te bevor deren, welke dagelijks noodzakelijker wordt. Naar men verzekert, zal de uiterste linkerzijde geene interpellatie tot de regeering richten, be treffende de circulaire van den prefect van politie over het petitionnement. New-York, 11 December. Er is versterking van troepen naar New-Orleans gezonden. De minister van financiën heeft bekend ge maakt, dat hij de resteerende 300 millioen aan obligatiën 5 pCt. niet vóór Maart zal aan de mtrkt brengen. Bij een brand hier ter stede zijn 11 personen in de vlammen omgekomen. Berl(jn, 11 December. De Prov. Corr. zegt het volgende in eeu over Frankrijks toestand hande lend artikel: Uit de jongste berichten blijkt het verlangen van beide partijen naar overeenstem ming. De openbare meening van Frankrijk en Europa zal het ongetwijfeld met oprecht genoegen vernemen, wanneer door een duurzame verstand houding tusschen de Nationale Vergadering en Thiers nieuwe waarborgen worden verkregen voor een beteren toestand in Frankrijk. Versailles, 11 December. In de heden door de Nationale Vergadering gehouden zitting, heett de heer Gaslonde een voorstel ingediend, strek kende dat de Vergadering hare zittingen niet sluite vóór de ontruiming van het Fransche grond gebied door de vreemde troepen. De heer Lambert Sainte Croix stelt voor, om aanstaanden Zaterdag de petitiën der dissolutio- nisten in behandeling te nemen. Gambetta on dersteunt dit voorstel en verklaart dat de linker zijde met ongeduld de discussie afwacht. De Ka mer heeft dienovereenkomstig bestoten. De commissie-Dufaure heeft met 18 legen 8 stemmen besloten, om zich in de eerste plaats bezig te houden met de bevoegdheid der tegen woordig bestaande machten en met de uiiniste- rieele verantwoordelijkheid. De heer Thiers heeft schriftelijk kennis gege ven, dat hij zich naar de commissie-Dufaure zal begeven, om te trachten gemeenschappelijke re- solutiën vast te stellen. Hij zegt de aandacht der vergadering te willen vestigen op de onderwer pen, welke aller gemoederen bezig houden; hij zal geene ontwerpen in gereedheid brengen, maar er éen formuleeren, indien de gewisselde verklaringen het nut daarvan aantoonen. Het manifest der republikeinsche linkerzijde draagt 106 onderteekeningendaarin wordt het petitionueeren voor de ontbinding der Nationale Vergadering goedgekeurd, en verklaard dat, zon der het denkbeeld eener parlieële hernieuwing geheel af Ie keuren, de algeheele vernieuwing der Nationale Vergadering zal ondersteuud worden. De republikeinsche linkerzijde heeft een resolutie aangenomen, waarbij het pe'itieonnement tot ontbinding der Nationale Vergadering wordt goedgekeurd. Deze resolutie zal morgen worden openbaar gemaakt. Men rekent op 100 a 150 on- derteekingen. Er heeft gisteren hier een hevige storm gewoed. Vele boomen zijn ontworteld. Londen, 12 December. De Bank heeft haar disconto verlaagd op 5 pCt. Parys, 12 December. Er bevindt zich geene federale bende ineer in Spanje. Bij de Bank van Castilië was gistermiddag te vijf uren voor honderd millioen Pesetas inge schreven voor de leening, ongerekend de inschrij vingen bij de thesaurie. öemeenteraEid. Zitting van heden. Geopend te twee uren. Voorzitterde heer Burgemeester. Tegenwoordigde heeren Stoffels, de Fremery, Le- zwijn, Hartevelt, Evers, van Puttkammer, Seelig, van Hettinga Tromp, le Poole, Eigemau, Buys, Veef kind, v. Heukelom, Krantz, v. Wensen, v. Outeren, Bylevelt, Dercksen, du Bieu, Goudsmit. Afwezig met kennisgeving: de heer Wttewaal (we gens het overlijden van ZEd. zwager). Is o. a. ingekomen 1". een verzoek van mevr. Fabius—Ledeboer, om ontslag als bestuurderesse van het Weeshuis; LAATSTE BERICHTEN. (Per telegraaf). Den Haas, 12 December. In de zitting der Tweede Kamer van heden heeft de Minister van Oorlog een overzicht gegeven van de militaire plamoen. De wet nopens bet vestingstelsel zal binnen weinige dagen naar den Raad van State verz onden worden zooals reeds met de wet tot afsetiaffing der plaatsvervanging eu nummerverwisaeling is geschied, daarna zal de indiening plaats hebben van de herziening der militiewet ea eene nieuwe organisatie van de wet op de uchult erij, en eindelijk de leger- organisatie. De Minister achtte zich niet verant woord om de buitenge wone uitgaven van de be grooting af fe nemen, eu beschouwde de zaak Mevrouw de Wed. PR1JN KASTEELEN betuigt, ook namens hare kinderen, haren har- telijken dank voor de vele blijken van deelne ming, gedurende de ziekte en bij het overlijden van haren geliefden jongsten Zoon ondervonden. Lriden, 12 December 1872. Mevrouw COSIJN, Oude Singel, N°. 30, vraagt terstond die goed kan koken en tevens huiswerk ver richten.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3