I I 1 I C. dat de aanleg van straten en openbare tui nen, alsmede van alles wat ten behoeve der openbare gezondheid en veiligheid eigenaardig behoort tot de zorg der gemeente en haar eigen dom blijft, ook op hare kosten zal geschieden, en van die werken, evenzeer als van de van Rijks- of Gemeentewege op het plein op te richten gebou wen, alle tot samenstelling van de sub B bedoelde plannen benoodigde opgaven, ook van die zijde zullen worden verstrekt; D. dat indien vóór of na de bebouwing door den Raad wordt besloten, tot de toepassing op de nieuwe wijk van het Liernursche- of eenig ander algemeen voor de gemeente aangenomen reinigiogsstelsel, de eigenaars der gebouwen zul len gehouden zijn, volgens door den Raad te geven voorschriften, voor hunne rekening de noo- dige inrichtingen binnenshuis te doen vervaar digen, en voor hare aansluiting te zorgen aan de voor rekening der gemeente gelegde straat buizen, en E. dat indien binnen den tijd van drie maan den, sub. A aangewezen, niet mocht voldaan zijn aan de déórgestelde voorwaarden, de Raad zich de vrijheid voorbehoudt, om door alle hem gepast voorkomende middelen te trachten, de algemeene deelneming op te wekken, tot bereiking van het beoogde doelde spoedige en goede bebouwing der Ruïne. LEIDES, 13 December. In de eerste helft der maand November zijn alhier aan 't postkantoor ontvaDgen de volgende brieven met onbekende adressen J. P. Heuke te Alphen; M. Nuis, Mevr. Lind- hal, A. A. Schaap, Nieuwland, Mej. Lekker, P Vriesema allen te Amsterdam; A. Reimeringen te Arnhem BertiDgs te BerchemLa Fontaine te DoesborghC. C. v. Vloten te Geertruiden- berg; J. J. Vinders te Grave; Anna van der Laan, J. M. van Maanen beiden te 's Graven hage Ida Farkas Halasi te Guiuuden; Wed. Sterk te Haarlem; T. Appelboom te Leiden; Mej. A. de Winter te Lisse; Jansje Pijnaker te Nieuwe Wetering; Leegerstee te Sliedrecht; R. Laares te Zevenhuizen; Katrina HanderijD, Smit (beiden niet vermeid). Door den Nederlaodschen consul te Stockholm is de heer J. E. Stare aangesteld tot zijn vice- consul te Wisby, voor de eilanden Gothland, Farö en Sandö. Blijkens eene mededeeling van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zal het tele- graalkautoor in het Station te Wouw, te rekenen van den lsten Januari 1872, niet meer voor het algemeen telegraphisch verkeer beschikbaar zijn. Z. M. heeft nan P. Hofstede de Groot, eervol ontslagen hoogleeraar aan de hoogeschool te Groningen, verleend een pensioen van ƒ3225. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter teSom- melsdijk Mr. C. Stemberg, thans griffier bij het kantongerecht te Ridderkerk. 13 1IV IV EIV JL, A. IV O. Amsterdam, 11 December. De Gemeenteraad heeft heden met 35 tegen 1 stem (van den heer van Kempen) aangenomen de voordracht van B. en W. tot vervroeging van het Beursuur met 1 Juni 1873. Nleuwedlep, 10 December. Een op de reede liggende Engelsche brik, alhier als bijlegger bin nen, geraakte driftig en liep groot gevaar schip breuk fe lijden; aller oogen waren van den ha- vendijk op dit schip gevestigd, men vreesde het ergste, doch tot na den middag kon men door behulp van verrekijkers bemerken, dat het schip op de hoogte van het vaarwater de Balg liggende was, waarschijnlijk voor een tweede anker; uien was echter beducht dat, bij aanhoudenden storm, het stranden aldaar onvermijdelijk was. Tegen den avond, zonder dat men een noodsein of an derszins van de brik 1 od bemerken, liet de plaat selijke commissie der Reddingmaalschappij de reddingboot, gestationeerd aan de haven alhier, te water brengen en de stoonisleepboot Stad Am sterdam, aan boord waarvan zich bevonden de heeren Escher en Wjchers, leden der plaatselijke commissie, haar naar het in nood vermeende 6chip sleepen. Aldaar aangekomen, kon men door de dikke lucht, die zich als het ware met de zee vermengd had, van het schip niets bespeuren; men was geuoodzaakt onverrichter zake terug te keeren. Hedenmorgen vroeg werd de tocht met de reddingboot herhaald, vergezeld van de in spectieschuit van het Loodswezen. Men ontmoette daD ook het schip tegen de droogte behoorlijk teu anker liggen. De hulp, den gezagioerder door den inspeqteur van het loodswezen aangeboden, werd op een norscheD toon afgewezen, met te zeggen„ik ben hier even zoo goed bekend als de beste loods"; alzoo keerde de reddingboot, op sleeptouw van het inspectievaartuig, opnieuw on verrichter zake hedenmorgen omstreeks 10 uren in de haven terug. Rotterdam, 11 December. In de zitting van den Gemeenteraad van heden is door Burgemeester en Wethouders ingediend een ontwerpcontracl met de Rotterdamsche Haudelsvereeniging, om trent den aanleg en de exploitatie van handels- terreinen enz. aan de overzijde der Maas. Maassluis, 10 December. De haringvisscoerij, welke dit jaar van hier met 30 schepen werd uitgeoefend, is algeloopen; al de schepen zijp be houden binueu gekomen; een matroos is n de laatste stormen over boord geslagen en jamimrlijk verdronken, terwijl ook tengevolge van hetfuwe najaarsweder vele netten zijn verloren gigaan. Doer gemeld aantal schepen zijn in 112 leizen aan wal gezet 19,970 tonnen pukel- en 410,000 stuks steurhaiiug; dus gemiddeld per schip 666 tonneu haring. De boo ste aanbrengst vai een schip in 14 reizen was 1165 tonnen, de liiuste in 3 reizen 409 tonnen haring. De vangst is in verre zoo ruim niet geweest als in het vorigejaar, toen door 28 schepen in 132 reizen werd omge bracht 25,543 tonnen pekel-en bijua4,000,000stuks steurharing. Door den heer J. van der Graaf te Gouda is concessie gevraagd voor een stoombooldienst tot het vervoeren van personen, goederen ea vee tusschen Maassluis en Rotterdam en een jaar mede in verband staanden sleepdienst, met eene afzonderlijke boot de stad Maassluis. Hlllegom, 10 December. Heden had de eerste vergadering van den Raad in het nieuwe Raad huis plaats, hetwelk zeer goed aan de verwach ting beantwoordt, een sieraad is voor de gemeente en deu heer J. G. van Parijs, architect te Leiden, eere aandoet. De vergadering werd door den voorzitter met een toepasselijk woord geopend. Na den afloop werd door den heer S. baron van Heemstra, burgemeester der gemeente, ten zijnen huize aan de Raadsleden en den secretaris een lni6terrijk diner aangeboden, alwaar een gulle en vriendschappelijke toon heerschte. Arnhem, 11 December. De correctioneele zitting der rechtbank alhier leverde gisteren een treurig voorbeeld van ontaarding eener moeder. Er stond toch terecht een vrouw uit Oosterbeek, die haar zevenjarig dochtertje een tijd lang zoo ergerlijk had mishandeld, dat dit zeker eindelijk bezweken zou zijn, ware de justitie niet tijdig tusschen beiden gekomen. De opgaven van bet kind, dat, begeleid door haren grootvader, bij wien het tegenwoordig aan huis wordt verzorgd, ter terecht zitting was verschenen, hoewel slechts aarzelend en met vele tranen er uitgebracht, werden geheel en al bevestigd door die van ettelijke buurvrouwen, die gezien en gehoord hadden, hoe de moeder haar kind herhaaldelijk met de hand, met een stok en met een tang sloeg en het honger liet liet lijden, alleen omdat het, zooals de beklaagde zeide, ongehoorzaam en onzindelijk was. Een geneesheer, die het kind kort na de pnt- dekking van het misdrijf had onderzocht en toen op het geheele lichaam de aanwezighei I [van blauwe striemen en builen had geconstateerd, verkluarde, dat hij het ongelukkige wicht thans bijna niet herkende, zoozeer was haar uiterlijk ten goede veranderd, sinds hij het had onder zocht, daar hij '.oen had gevreesd dat het, vobral ook wegens het geleden gebrek, niet lang meer zou leven. De beklaagde bekende het haar ten laste gelegde, maar hield vol, dat het kind zeer oudeugend was. De waarnemende officier van justitie betoogde, dat over dit schandelijk bewijs vod moederlijke wreedheid en ontaarding eeu strenge straf moest worden uitgesproken, weshalve hij een gevange nisstraf' van 2 jaar en 3 geldboeten eischte. De rechtbank zal a. s. Dinsdag te 10 uren uitspraak doen. ArnACl.) Hengelo, 10 December. Gisteravond werd al hier in het beursgebouw door werklieden van dc ijzergieterij der heeren Gebr. Stork en Co. eene tooueelvoorstelling gegeven, die zooveel toe hoorders lokte, dat ook de gaanderijen, wat zel den gebeurt, geheel bezet waren. De dilettanten vervulden over het algemeen hunne rollen uit muntend. De opbrengst dezer voorstelling zal strekken tot ondersteuning vau de noodlijdenden door den jougsten brand in de Nederlandsche katoenspinnerij alhier. '«-Hertogenbosch, 11 December. Ter vervul ling der vacature, ontslaan door het overlijden van Mr. Payen, raadsheer bij het Prov. Gerechts hof in Noord-Brabant, heeft het Hof de navol gende aanbevelingslijst opgemaakt: Mr. van der Acker, rechter te Breda; Mr. Ariens, rechter te Gorcuin; Mr. Korteweg, Rijks-advocaat in den Bosch; Mr. Molhuysen, officier van justitie te Breda; Mr. van Meeuwen, advocaat-generaal in den Bosch, en Mr. Serraris, substituut-officier in den Bosch. Leeuwarden, 10 December. De officieren der dd. schutterij nemen sedert korten tijd eens per week deel aan de oefeningen, die door het gar nizoen op het plein voor het Paleis van Justitie worden gehouden. GEMENGD NIEU ~W S. Eergisteravond omstreeks 9 uren zou een ma troos van het schip Wampoa, liggende te Rotter dam op stroom, zich van het Boerengat naar boord laten roeien. Door een mispas te maken, gleed hij, op het punt om in de boot te stappen, uit en viel in het water, waarop hij onmiddellijk in de diepte verdween, zijnde alle pogingen om hem uit het water te halen vruchteloos geweest. Zijn lijk is nog niet gevonden. Weldra zullen de Protestantsche kerkelijke gemeenteu te Haarlem mermeer zoo goed als berderloos zijn. De drie predikaoisplaatsen bij de Nederduitsch Hervorm den zijn alle acant, on één van de twee voor gangers der Chrisielijk-Algcschcidene gemeente is sedert gernimen tijd naar elders vertrokken, en ook zijne plaats blijft ledig. DeheerCedée, boekdrukker te Doetinchem, is op het denk beeld ge komen eenige Doetinchemsche boerenmeisjes tot let- terzetsters op te leiden. Er ziju reeds 10 geplaatst. - Als een bewijs, hoe krachtig de wind was, deelt het U. mede dat een machinist van een der spoorwegen zijn ontslag gekregen heeft, omdat hij, volgens z"n verklaring, den trein niet met 120 pd. in beweging kon brengen en daardoor het cijfer tot 140 had opgevoerd, hetgeen, omdat er alsdan get aar is voor de reizigers, meteen on middellijk ontslag gestraft werd." Prof. Schuep- tuau, leeraar aan het R. K. seminarium, te Rijsen burg (Utrecht), zul 19 dezer de nieuwe te's-Gra- venhage opgerichte katholieke leesinrichting met een rede openen. In de N. R. Cl. van Maandag was eene adiertentie opgenomen, vermeldende dat mevrouw Bicker Caarten, geb. Verweij, be- v dien was van ee-- zoon en eene dochter. Na de plaatsing bleek, dat een bedrieger eene talsche h.indteekeuing had gesteld en het bericht uit de lucht was gegrepen. De direct.e van de N. R. Ct. heeft den volgenden dag 100 uitgeloofd aan hem, die deu dader kon aanwijzen, maar tot heden te vergeefs. BUITENLAND. FVanUi-tjlc. De Nationale vergadering maakte jl. Maandag een begin met de behandeling van de begrooting voor het departement van onderwijs, schoone kun sten en eerediensten. De Minister bracht bij deze behandeling ver schillende bezuinigingen in de begrooting, vooral bétreffende het personeel van het departemeut en der bibliotheken. Hij beloolde de zaak der volks bibliotheken, op welker hoog gewicht een der afgevaardigden zijue aandacht, ves'iede, in het oog te zullen houden en verdedigde zich tegen een hevigen aanval, welke hij te verduren had wegens de benoeming tot inspecteur van het lager onder wijs van een geleerde, welke in het openbaar verklaard had dat het onderwijs in de gewijde geschiedenis overtollig en zelfs schadelijk was, en dat hij niet aan wondereu geloofde. De Minister antwootdde dat hij bij de aauslelling van dien inspecteur niet geweten en zelfs niet vermoed had dat hij zulke denkbeelden beleed, vermits hij hem door achtenswaardige en godsdienstige per sonen aanbevolen was, doch hij bdoofde de zaak te zullen onderzoeken. De afdeeling onderwijs der begrooting werd afgedaan, en daags daarna de geheele begrooting; de behandeling van het budget van binnenland- sche zaken werd tot de volgeude zitting verdaagd. Een vereeniging van 107 afgevaardigden van het linkercentrum, waaronder de heeren Casi- mir Périer, generaal Chanzy, Jules Favre, Ernest Picard en Léon Say heeft aan dg commissie-Du- faure het door eene commissie uit hot middeu dier partij ontworpen voorstel betreffende de her ziening der constitutie ingezonden, met welks inhoud de heer Thiers zich, zooals vroeger ver meld was, had vereeuigd, doch onder opmerking dat de indiening van dat stuk bij de Nationale Vergadering'hem in de gegeven omstandigheden ontijdig voorkwam. In dat voorstel wordt de wcnschelijkheid uilgesproken van eene regeling der volgende vijl punten1". verlenging vnn het mandaat des heeren Thiers uiet vier jaren, 2°. benoeming van een vice-president der Repu bliek, orn bij ontstentenis van den President diens functiëu waar te nemen tot dat iu de vacature zou zijn voorzien, 3*. partieele vernieuwing bij wijze van aftrediug der Nationale Vergadering, 4o. instelling eener Tweede Kamer, 5°- regeling der ministerieele verantwoordelijkheid en van de betrekkingen tusschen het uitvoerend gezag en de beide Hamers. Jl. Dinsdag zijn uit Parijs 7li millioen francs, in vijffrancstukken, naar Siraatsburg verzonden, Zij waren voor Duitscbland bestemd. In Algerië begint zich ook al de petitie- beweging te vertoonen. Ook daar is het ter tee- kening leggen vau verzoekschriften aan de Na tionale VergaJering, dooi de overheid verboden. Te middeu van de politieke verwikkelingen iu Frankrijk, blijven de clericaièn hun heil slechts zoeken in pelgrimstochten. De laaiste bedevaart van Notre Dame d'Auuay, waarbij vier bisschop pen tegenwoordig waren, werd vereerd met de tegenwoordigheid van 40,000 personen. Voegen wij bij deze godvruchtige vertooningen nog de omstandigheid dat de aartsbisschop van Kamerijk een som van 400,000 fr. als opbrengst van de Pieterspenning naar Rome heeft overgemaakt, onder bijvoeging dat uien jaarlijks op zulk eeu bedrag kon blijven rekenen, dan blijkt vol doende hoezeer de kerkelijke partij zich bewust toom van de ernstige politieke en fieaucit omstandigheden, waarin de republiek verkeei De rechterzijde der Nationale Vergader schijnt zwanger te gaan van het plan om i te stellen de opheffing van de belasting op papier en het weder invoeren van eeu unifon zegel van 10 centimes voor alle bladen Vier leden van den Parijschen gemeem raad (20sle arrondissement) hebbeu een brief richt aan deu prefect vau politie, waarin zij v zoeken voortaan te waken tegen herhaling het verbod aan houders van koffiehuizen enz, petitiën aan de Nationale Vergaderieg ter leei ning te leggen. Men bericht dat de barakken, waarin Duïtsche troepen in de Vogeezen zijn gehuisvi door brand zijn vernield. Deheel onmogelijk het niet zijn dat men hier met eeri opzeltelii brandstichting te doen heeft. België. Iu de zitting der kamer van vertegen woord gers van jl. Dinsdag heelt de minister van nenlandsche zaken, tijdelijk belast met het heer van het departement van oorlog, een wet ontwerp ingediend tot vaststelling van het co tiugent voor het leger in het jaar 1873. In stri met veler wenschen is in dat wetsontwerp plaatsvervanging gehandhaafd. Iu de memorie van toelichting wordt ointr.| deze handhaving het volgende gezegd„De reg, ring meent dat men, met behoud van de voegdheid tot plaatsvervanging welke bij de 1 ste militiewet is verleend, er zich op toe mi leggen zooveel mogelijk de misbruiken en breken weg Ie nemen, welke de ondervindi daaromtrent aan het licht heelt gebracht. Da- toe strekkende bepalingen zullen eene doelmati aanvulling zijn der militiewet, aan welker gros slagen zij bovendien meerdere vastheid zoudi geven. De legerorganisatie is voldoende. De daarmee bij de mobilisatie van 1870 geschiede proefnemii, beeft geleerd dat die takken van dienst, well zoowel het welzijn van den soldaat te velde i de bruikbaarheid van het leger verhoogen, e volledig zijn of te wenschen overlaten. Deze* breken kunnen zonder eenigen twijfel won? hersteld, in zoo verre zij betrekking hebben de accessoire diensten en op de onderlinge trekkingen der verschillende wapens. Er bestaat derhalve, naar de overtuiging di regeering, geene noodzakelijkheid om den van den militairen dienst te verzwaren. Zoo li/ ter versterking der tegenwoordige legerorganiA tie of ter verhooging der bruikbaarheid des legt- noodig ware grootere sommen aan de Kamei aan te vragen, dan zou de regeering niet aarzi len eeu beroep te doen op de vaderlandsliefd der vertegenwoordigers des lands." Bij eene op de voorlezing der memorie vau toi lichting gevolgde warme discussie, deelde de nu nister Malou mede dat de zaak der plaatsve: vanging de reden was van de aftreding van generaal Guillanme als minister van oorlog. Des was niet van oordeel, zooals uitgestrooid was, li de legerorganisatie op zich zelve ondoelmatig wt maar hij hield de noodzakelijkheid van twee ma> regelen vol, namelijk de afschaffing der plas; vervaugiug en de uitbreiding der artillerie. Das zijne ambtgenooten allen van eene tegenovergc stelde meening waren, had de mioister vau oorlo; zijn ontslag gevraagd en juist denzelfden ochtend had de koning dat verleend. De Minister van Oorlog, ad interim, grasl d'Aspremont-Lynden, heeft aan de volksvertegetl woordiging een wetsontwerp aangeboden waarbj het legercontingent voor 1873 wordt bepaald 190.000 man. De lichting der militie zal tot eei maximum van 12000 man ter beschikking de regeering worden gesteld, nl. UOOO actief en 1001 man reserve, behoorende tot de infanterie. Heden wordt bij notarieele acte te Brussi aangegaan een vennootschap, met een maatschap pelijk kapitaal van 60 millioen francs, ten dftij hebbende den aanleg van spoorwegen in het nJÏ Forcade en in den weg van Gembloux naar cl Maas en de exploitatie der Prins Hendrik-sponf wegen. De maatschappij zal den naam dragal van maatschappij der Belgisch-Luxemburgscte spoorwegen. De heer Aug. van Lokeren, historieschrijver en oudheidkundige, geboren te Gent den 4det Juni 1799, is aldaar overleden. Gfroot-Brltannlë. Men meldt van gisteren uit Londen dat Ron her zich sedert jl. Zondag daar bevindt en ziel dagelijks naar Chisleburst heeft begeven. Giste ren is hij echter naar Parijs teruggekeerd. Vet moedelijk heeft hij met Napoleon beraadslaagt over de houding der 22 bonapartistische vaardigden iu de Nationale vergadering. Wan neer zij de rechterzijde uiochten verlaten, za deze iu de minderheid komen. Terwijl jl. Maandag vier arbeiders der Lon deusche gasfabrieken ter zake van de werksta- kiug tot gevangenisstraf zijn veroordeeld, zijn Dinsdag zes beschuldigden iu die zaak naar he gerechtshof verwezen, ten einde hun vervolgiü' gen ten crimiueele af te doen. tti «1 A eei de: 00( sse! Iteil

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2