eu zijne veroordeeling tot eene geldboete, gelijk staande met vijfmalen den accijns voor het ver voer, zijnde 1438,93, en requireerde, dat bij het niet voldoen der boete de brander zal worden gecorrigeerd met gevangenisstraf van minstens zes dagen en hoogstens twee jaren. Aanstaanden Dinsdag uitspraak. Botterdam, 10 December. Hedennacht is de kunstdain van de spoorwegwerken aan hetWest- nieuwland opnieuw doorgebroken; hetgeen we derom vertraging aan de metselwerken veroor zaakt. Noordwijk, 9 December. Hedenmiddag strandde ongeveer twee mijlen ten Zuiden van Noordwijk- aan-Zee een met harst geladen bark. Niettegen staande het vaartuig vermoedelijk was verloten, beproefden de reddiugbooteu van deze plaats en van Katwijk herhaaldelijk het wrak te bereiken; doch de hooggaande zee maakte dit ondoenlijk. Naam en vlag zijn nog niet bekend. Het schip zal geheel weg zijn, doch men is bezig de aan spoelende lading te bergen. Helievoetsluls, 9 December. Gisteren is alhier het treurige bericht ontvangen, dat weder een zeeloods zijn graf in de golven heeft gevonden. De ongelukkige laat eene weduwe met vier kin deren na. Verscheidene schepen, op het Haringvliet voor anker liggende, zijn door den sterken wind daar van afgeslagen en op lager wal geraakt. De ver schillende sleepbooten doen het mogelijke om ze er af te brengen wat met een brik gelukt is, die iutusschen reeds zijne masten had verloren. Vóór het zeegat moet een brik totaal ziju vergaan, doch de equipage door een stoomboot gered zijn. Een lichtschip heeft voor het weer moeten vluchten. Men vreest zeer vaü meer ongelukken te zullen hooren. Brouwershaven, 10 December. Ter verbete ring van het in de dagbladen vermelde omtrent de redding der equipage vau de den 5deo dezer op den Ooster gestrande Engelsche bark Thomas Haden, van Sunderland bestemd naar Rotterdam, dient: dat het wel waar is, dat 2 man der equi page zich met eigen boot hebben gered en te West- Schouwen zijn getand; doch de overige manschap, bestaande uit deu kapitein met nog 3 man, zijn niet gered door de equipage van de Zuid-Holland, maar zij zijn met levensgevaar gered van een stuk wrakhout met de door de Zuid-Holland bereidwillig afgestane sloep, door Levinus de Leger, L. v. d. Sloot, Dirk Bakker, George Williams en Krijn de Jonge. Arnhem, 10 December. De Gemeenteraad heeft in zijne laatstgehouden vergadering besloten, meer en spoediger publiciteit aan de in zijne vergade ringen behandelde zaken te geven. Tot dat einde zal een verslag van het verhandelde, waarin het gesprokene tachygraGsch wordt vermeld, worden gedrukt eu uitgegeven. Sedert gisteren is de waterstand in den Rijn weder hooger geworden. Het water is in het laatste etmaal 12 centimeters gewassen. Tubbergen, 9 December. In het naburige Geesteren heelt in den afgeloopeu uacht een treurig voorval plaats gehad. Door den landbou wer E. werden bij diens buurman R. de glazen ingeworpen, waarop deze in allerijl zijn bed ver liet en naar buiten ging. Door E. vervolgens aan gevallen, ontstond er een hevige en langdurige worsteling, waarbij R. eindelijk de overhand verkreeg en, in woede ontstoken, E. zoodanig met de kolf van een geweer op het hoofd sloeg, dat hij bewusteloos nederviel en thans in een zeer beden kelijken toestaud verkeert. Een geriDg verschil betreffende eene afwatering tusscheu hunne aangrenzende erven moet de aanleiding tot deze droevige gebeurtenis zijn. Deventer, 10 December. Naar men verneemt, is er vanwege het bestuur van de afd. Deventer der Overijselsche maatschappij van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt een adres bij den Raad ingediend, om in het vervolg de paardenmarkt één keer per maand te houden, en niet meer, zooals nu, alle weken paarden op de beesten markt toe te latenen verder om den eersten Maandag van iedere maand voor die markt te bepalen. Men hoopt daardoor van lieverlede een drukker bezoek, meer paarden en meer koopers, voor die markt te verkrijgen, daar Deventer toch zeer goed gelegen is voor den aanvoer van paar den uit Twenthe, het graafschap eu Salland. Meppel, 10 December. Door den hevigen storm wind is het binnen- en buitenwater in onze om streken thans zoo hoog opgestuwd, dat de deuren der Meppeler sluis geheel open zijn, wat maar zelden geschiedt. Hedenmiddag werden twee kinderen door den wind opgenomen en in het Mallegat geworpen, waaruit rij wegens den ge weldigen stroom slechts met veel moeite werden gered. Breda, 10 December. Sedert eenigen tijd ver toeft alhier in het hotel De Kroon een Fraosch- man, die Noord-Brabant bezoekt om aandeelen geplaatst te krijgen in een nieuw op te richten Fransch dagblad, dat propaganda moet maken voor den graaf de Chambord. GEMENGD NIEUWS. De Zuidwestelijke orkaan, welke over Enge land is heen gestormd, is de ergste welke in de laatste jaren ondervonden is. Te Londen werden de menschen tegen den grond geworpen en de lantaarnpalen gebroken. De spoortreinen kwamen zeer laat aan en in de Theems werden de schepen op gevaarlijke wijze heen en weder geslingerd. Te Plymouth werd the Cambridge, een kanonneer boot der regeeriug, tegen den oever geworpen, en werd het admiraalschip the Narcisnes van zijn ankers geslagen. Verschillende schepen leden schipbreuk op de kust. De storm had soms een snelheid van 78 Engelsche mijlen in hot uur. Te Bristol werd een huis omvergeworpen door deu wind, waardoor vier personen onder de puin- hoopen begraven werden. Twee hunner werden gered. In Exeter kwam een gedeelte van deu toren der Sint-Thouiaskerk naar beneden, ver brijzelde het dak, eu veroorzaakte de grootste outstelieuis onder het aanwezige publiek. De boerderij, tot dusverre, voor rekening van Z. M. den Koning, in het park van het Loo gedreven, wordt opgeheven, en een gedeelte van de gronden bestemd voor een boomgaard van 2500 boomen. De conducteur vau J„ die jl. Vrijdag met den trein van Luik naar den Bosch vertrok, had een brief in eerstgenoemde plaats ontvangen met drie bankbiljetten van f 1000, om dien iu den Bosch af ie geven, waarvour hij een quitantie afgegeven had. In laatstgenoemde stad echter miste hij den brief; volgens zijne verklaring had hij hein iu deu bagagewagen gelegd. Het onderzoek wordt voort gezet; de nummers zijn bekend.Herhaaldelijk hebben er oneenigheden plaats tusschen de Hol- landsche werklieden aan de Beetwortelsuiker fabriek te Breda en de Duilsche machinewerkers. Deze twisten over den voorrang in het werk en over de nationaliteit liepen gisterochtend zoo hoog, da t de gansche brig, der Kon. Maréchaussée daarbij te pas kwam, om aan de vechtpartijen een einde te maken. De N. Alkm. Ct. vestigt de aandacht op een circulaire, door een algemeene commissie uit d-, notabelen van Alkmaar rondgezonden tot het stichten van een gedenkteeken voor Alkmaar's ontzet vvaarvau het 3de eeuwfeest op 8 Octobei '73 zal worden gevierd. De bijdragen van het Nederlandsche volk worden daartoe gevraagd. Te Luik is dezer dagen een van Parijs vertrok ken speciale spoortrein doorgekomen, bestaande uit acht prachtige salon-en andere gala-spoorweg rijtuigen, vroeger het eigendom van keizer Napo leon III, en na de liquidatie zijner civiele lijst in het bezit gekomen der directie van den spoor weg van Parijs naar Lynn en de Middellandsche Zee; door welke laatste zij onlangs aan den keizer van Rusland zijn verkoclu. Door de algemeene vereeniging voor bloembollen-cultuur te Haarlem zal iu Maart a. s. een tentoonstelling worden gehouden van bloembolgewassen en planten. Er zullen 12 gouden, 22 zilver-vergulde, 29 zilveren eu 15 kleine zilveren medailles, ter gezamenlijke waarde van f 1295, voor 29 uitiovingen worden beschikbaar gesteld. CJ-eld- en Effect enmar-kt. Amsterdam, van 2 tot 9 December 1872. Sedert ons overzicht van verleden week is er geen merkelijke verandering gekomen in deu toe staud der geldmarkt. Scheen het toeu dat er eenige verbetering op handen was, hetgeen sommigen aan leiding gaf om vermindering van den rentestand en hooger koetsen der fondsen te verwachten, de uitkomst heeft niet aan die verwachting beant woord en zonder dat juist de rentestandaard ver hoogd behoefde to worden, waren de bankstaten toch te ongunstig dan dat inen zich tot vermin dering van het disconto gerechtigd kon achten. Ook de Noord-Amerikaansclie fondsenmarkt Onderging weinig verandering. Sommige soorten herstelden zich wel eeuigszins, maar andere, niet minder in aantal, vervolgden de dalende richting waartoe zij reeds vervallen waren of verloren weder van het voordeel dat zij de vorige week behaald hadden. De Europeesche fondsen leverden niets opmer kenswaardigs op. De neiging was tot achteruitgang en werkelijk blijven vele soorten beneden de slot- prijzen der vorige week, maar geen enkele soort leed toch zoozeer dat de aandacht er bijzonder op gevestigd behoelt te worden. Daarbij was de handel niet uitgebreid en kwamen vooral de om gezette kapitalen niet boven het middelmatige. De aangekondigde Spaansche leening is met koel heid ontvangen, zoo zelfs, dat de prijzen der Buitenl. Schuld zoomin als die der Binnenlandsche belang rijk hebben gevarieerd en zij ook niet noemens waardig gedaald zijn. Over het geheel hebben niet alleen de Amsterdamsche maar ook de bui- tenlaudsche beurzen eene afwachtende houding aangenomen en schijnt het dat zich de speculatie op geen enkel artikel weet te vestigen, zoodat alles bij het oude blijft. Wat behalve de toestand der geldmarkt, veel hiertoe bijdraagt is de slech te dunk dien men van den loop der zaken in Frankrijk heeft. BUITENLAND. Frankrijk. Op de jl. Zondag gehouden wekelijksche bij eenkomst der afgevaardigden van het rechter- centrum werden de veranderingen in het minis terie besproken. Algemeen beschouwde men de gedane benoemingen als eene toenadering tot de conservutieve beginselen, ofschoon sommige leden, waaronder de heeren de Broglie en St. Marc Girardin, daarbij opmerkten dat de rechterzijde zich uiet al te zeer tevreden moest toonen, ver mits de nieuw gekozen ministers niet tot hare partij behoorden. Hiertegen werd aangevoerd dat die reden tot beperking zijner tevredenheid niet voor het rechtercentrum bestond, hetwelk in de nieuwe ministers zjne geestverwanten zien moest, en derhalve kon geacht worden als overwinnaar uit den jongsten strijd te zijn gekomen. Hoe men de gedane keuze ook beschouwen wilde, hetzij als eene toenadering van den heer Thiers tot de rechterzijde, hetzij als eene poging om aan de heerschende spanning een einde te maken, het stond vast dat de nieuwe ministers tot de con servatieve partij behoorden, en er was derhalve alle reden tot tevredenheid, terwijl bovendien eene verstandige politiek aan het rechtercentrum gebood zich daarmede tevreden te toonen. De civiele gouverneur-generaal van Algerië heeft aan den President der Republiek een uit gebreid verslag uitgebracht over de invoering van het civiele gouvernement in die kolonie en de eerste gevolgen dezer invoering, waaraan het vol gende ontleend wordt. De gouverneur-generaal begint met een zeer kort overzicht te geven van den opstand van 1871, welken hij toeschrijft aan de volgende oorzaken eene krachtige reactie tegen de inschikkelijkheid waarmede de koloniale politiek van het keizerrijk de inlanders behaudelde en vooral tegen de gruote privilegiën en het gezag oer Arabische hoofden; de naturalisatie der Israëlieten, welke door de muselmannen als eene groote grieve werd be schouwd; de minachting waarmede de Fransche overheidspersonen in de steden der kolonie wer den behandeld, en de beleedigingen eu bedrei gingen waaraan de Fransche ambtenaren in de Arabische distneten ten doel stondenhet ver trekken van alle troepen naar Frankrijk; de verhalen van onze nederlagen welke de aan de slagvelden ontkomen Algerijnsche tirailleurs aan hunne stamgenooten deden, en in de laatste plaats de opstand te Parijs, in de oogen der inlandsche hoofden het laatste en afdoende bewijs voor de onmacht der Fransche regeering. Toen de opstand bedwongen was had de gou- verneiir-generaal, zoo als het rapport verder mede deelt, besloten dat de stammen welke zich onder werpen wilden hunne wapenen uit te leveren en eene oorlogschatting ie betalen zouden hebben. De eerste maatregel, welke te voren nooit in een soortgelijk geval in Algerië toegepast was, en aan leiding gegeven had tot verschillende beoordee lingen, was zonder groute bezwaren ten uitvoer gelegd, en niet minder dan 80,000 wapenen waren da.i ook reeds in de tuighuizen afgeleverd. Van de oorlogsschatting welke, voor eiken stam af zonderlijk geregeld, een gezamenlijk bedrag van omstreeks 30 millioen francs beliep, was reeds biina 25% millioen francs gestort. Van deze som werd een bedrag van 19 millioen uitbetaald tot vergoeding van in den oorlog door de Fransche kolonisten geleden schade, nadat de daartoe strek kende c.scheu door eene commissie waren goed gekeurd en betaalbaar verklaard. Daarenboven waren de goederen verbeurdver klaard van de stammen, welke aan den opstand deelgenomen hadden, een maatregel welke aan het koloniale bestuur de beschikking gaf over aanzienlijke eu vruchtbare terreinen, geschikt voor de ontginning of exploitatie door immi granten uit Europa, van wier toevloed eene groote ontwikkeling der kolonie wordt verwacht. Om deze immigratie en de vestiging der kolonisten gemakkelijk te innkt-n was verder een reglement op het tezit en de overdracht van vaste goederen onder goedkeuring dor Fransche regeering tot stand gekomen, waarbij met wijziging der oude wetgeving de overdracht der goederen van in landers even gemakkelijk wordt gemaakt als in Frankrijk zilt het geval is. De reeks der regee- riu,smaatregelen op dit stuk moet, volgens den gouverneur-generaal, worden gesloten door een anderen maatregel, de oprichting van dorpen als middelpunten van kolonisatie eu nijverheid; verder behoort naar zijne uieeniug de regeeriog niet te gaan, daar de thans reeds na den opstand van 1871 herlevende welvaart der kolonie den zeker- sten waarborg voor eene uitgebreide immigratie oplevert. Voor die vestiging van dorpen is echter meer geld noodig dan waarover het kolouiale bestuur op het oogenblik beschikken kan. Uit eene daarna medegedeelde statistiek der landverhuizing blijkt dat sedert 1871 zich in Al gerië gevestigd hebben: 28 gezinnen, uitmakende 195 personen, uit den Elzas en Lotharingen, welker hoofden in het bezit waren van de wettelijke ver- eischte som van 5000 frs. om gouvernementsgron- den in Algerië in afstand te kunnen bekomen; 354 gezinnen, uitmakende 1835 personen, ran dezelfde herkomst doch niet in het bezit deze som; 621 gezinnen, uitmakende 5016 personet van andere herkomst. Deze landverhuizers, onde wier cijfer alle leeftijden voorkomen, waren it 24 verschillende dorpen de drie Algerijnsche de partementen verdeeld. Ongenoegzaamheid van fondsen veroorzaakte, dat sedert de reorganisatie van het koloniale stelsel de openbare werken tot het hoogst nnodige beperkt waren geworden. Echter werden de werken van groot gewicht voortgezet, als: de verbetering der havenwerken van Bona, da aanleg der spoorwe gen naar Philippeville en Oran, de aanleg der groote heirbaan van Algiers naar Constantine, een weg van 440 kilometers lengte en welke men hoopte dat in 1873 zou gereed komen. Het rapport eindigt met een overzicht van di ontvangsten en uitgaven der kolonie, üp de be grooting voor 1871 waren do middelen en inkom sten geraamd op 16% millioen, op die voor 187! op 17 millioen, op die voor 1S73 op 19 millioen Onder deze middelen van het budget voor 1873 koinen voor: de registratie- eu zegelrechten, mits gaders de domeineu en bosschen niet eene op brengst van 5,647,500 frs; de in- en uitgaande rechten met 2,366,000 frs; de directe en indirecte belastingen, mitgaders de van de inlanders gehe ven belastingen met 9,171,500 frs; de posterijen met 1,200,000 frs. Op het budget voor 1873 zijn de uitgaven ge raamd op 24,495,109 francs, of ruim 2 millioeti meer dan voor het loopende jaar, eene verhoo ging welke, volgens het getuigenis van den gou verneur-generaal, uitsluitend productieve uitgavenl betreft en daarom onvermijdelijk is te achten Hij geeft daarbij te kennen dat de overtuigin der noodzakelijkheid dat de kolonie in hare eigen behoeften voorzie even sterk is bij het kolonial bestuur en bij de in Algeria gevestigde kolonis ten als bij de Fransche regeering, doch doet daarbij opmerken, dat, wil men langs een ge leidelijken weg tot dit doel geraken en de af schafGng der bijdrage uit de geldmiddelen van bet moederland bereiken, men aan den kolonia len wetgever meerdere vrijheid behoort te laten in financieele aangelegenheden, en hem o. a. de bevoegdheid behoort toe te kennen om nieuw belastingen in te voeren, desnoods onder ver plichting van ten laste der koloniale geldmidde len een deel der uitgaven te nemen welke thans onmiddellijk door het moederland worden be taald, zooals de kosten van het onderwijs. Dultsehland. Tot 23 November jl. is in Duitschland voor een bedrag van 390,293,890 mark aan goudstukken gemunt, waarvan 337,634,380 in 20- en 52,659,5lü\ mark in 10-markstukken. Tusschen de Beiersche en Wurtembergsche regeeringen is een verdrag gesloten tot het aan leggen van een spoorweg van Heidenhei m naar Ulm. Italië. Bij koninklijk decreet is gelast dat men zal i overgaan tot het bouwen van drie gepantserde torenschepen, twee kanonneerbooten en een kor-1 vet. De eerstbedoelde schepen zullen op de wer-J ven van Spezzia en Castellamare gebouwd worden! de pantserplaten zullen van een tot nu toe onl gekende dikte zijn. In het Vatikaan wordt het wetsontwerp! nopens de kerkelijke vereeuigingeu als een plun-l derings-maatregel beschouwd en zoekt men de vreemde gezanten bij het pauselijk hof te bewe gen de zaak van dat standpunt aan hun regee ringen voor te stellen. Brieven uit Napels maken gewag van de groote schade, door den storm aan de schepen in die haven berokkend. De orkaan was op som-I mige punten zóo hevig, dat het onmogelijk bleek de in gevaar verkeerende vaartuigen te naderen. De handel heeft groote verliezen geleden. Zwitserland De president van den Zwitserschen Nationalen Raad heeft in de rede, waarmede hij in de vo rige week de zitting opende, de hervatting aao-l gekondigd van het werk der herziening van del bondsconstitutie. t Het na langdurige en inoeie-l lijke debatten tot stand gekomen ontwerp eenerl nieuwe bondsconstitutie zeide hij heeft del meerderheid der kantons en des volks den 12den Mei 1872 verworpenmaar desniettemin is uit de verkiezingen van 27 October 1872 wederom eene meerderheid van gunstig voor de herzie ning gestemde leden des Nationalen Raads voort- gekoineo. Naar mijn oordeel is deze tegenstrij digheid tusschen twee volksbesluiten slechts eene schijnbare; zij verdwijnt wanneer men die beide besluiten zonder vooringenomenheid en onbe vooroordeeld ontleedt. Het besluit van 12 Mei zegt vrij duidelijk: wij willen de organisatie van 184S, ten gevolge waarvan Zwitserland een bondsstaat is, behouden: wij zijn geene vrien den van proefnemingen van herziening op eeD gebied dat wij zeiven kunnen beheersclienwij willen ons niet in bet alternatief laten bren gen van óf alles te moeten aanuemeo óf alles te moeten verwerpen. En geenszins in strijd hier mede geven de volkskeuzen van October duide lijk te verstaan, dat de meerderheid van het

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2