bracht, is bij vonnis der Rechtbank alhier van beden schuldig verklaard aan moedwillige ver wonding, waardoor geen ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is veroor zaakt en veroordeeld tot eene maand gevangenis straf, in eenzame opsluiting te ondergaan en be taling eener geldboete van f 8. Jhr. Mr. D. G. van Teijliugen, laatst rechter- plaatsvervanger iu de Arrondissements-Rechtbank en advocaat te Middelburg, bij Zr. Ms. besluit van 31 October 11., benoemd tot rechter in de Arroodissemeot-Recbtbank te Dordrecht, heeft in de heden gehouden zitting van het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland, den gevorderden ambtseed afgelegd. Alphen, 8 December. De vaart door de Gonwe, tusschen deze gemeeDte en Boskoop, is sedert 5 dezer nagenoeg gestremd door het zinken van een groot Belgisch schip, genaamd Camille, met steen en lood geladen en bestemd naar Utrecht. Het schip zonk door toedoen van de stoomboot Noord-Holland No. 2, kapitein Verschuren, die met onverminderdo vaart tusschen de Camille en een ander schip doorwerkte, ten gevolge waarvan het laatste op de Camille liep. De Camille zonk on middellijk en het andere bekwam groote schade. Door de zuiging van de stoomboot ligt het ge zonken schip dwars op den bodem der rivier. De geul, die het aan de eene zijde tusschen den oever open laat, is alleen te passeeren met sche pen van geringen diepgang. Wanneer men de opstopping van vaartuigen ziet, dan kan men zich een denkbeeld vormen van de beteekenis der Gouwe als vaarwater. Door den waterstaat wor den, in overleg met den burgemeester, maatre gelen genomen om het gezonken schip weg te nemen. Brlellc, 7 December. In de volgende week zal alhier aanbesteed worden de inwendige verbou wing van het huis, in het voorjaar aangekocht' door de commissie van 10 personen, om daarin, ter herdenking vau het 300jarig leest van 1 April 11., een weeshuis te stichten voor kinderen van zeelieden. Het weeshuis zal den naam dragen van „Geuzengesticht Wilhelmus van Nassouen." Utrecht, 9 December. Naar men verneemt is de toestand van den kanonnier Melis van den Akker, die in 's Rijks hospitaal verpleegd wordt, naar omstandigheden zeer gunstig. De ongeluk kige heeft bij het bekende ongeval niet alleen zijne beide handen verloren, maar nog twee wonden bekomen, een in de bor3t en een in de zijde. De zorg, die aan hem besteed wordt, is buitengewoon; niet alleen wat tot zijne genezing strekken kan, maar ook wat hem genoegen kan verschaffen, wordt bem toegestaan. Daarbij komt neg, dat de man onder al zijn lijden zijn opge ruimdheid niet verliest. Men voedt de hoop, dat hij door 't ontvangen van twee kunsthanden in Stuat zal zijn zich zeiven eenigszins te helpen. Nijmegen, 9 December. Een adres aan de Tweede Kamer der Stateu-Geueraal, waarbij verzocht wordt dat de vesting Nijmegen worde opgeheven, is heden verzonden, voorzien van 1481 handteekeningen. Zwartsluis, 9 December, 't Zeewater rijst ge weldig; vooral nu de storm tegen den nacht meer uit het westen woedt. Men maakt zich aan de zeekust tevens zeer bezorgd over eenige visscher- lieden, die met hunne vischschuiten vóór den storm zijn uitgegaan en zich nog steeds laten wachten. Neuzen, 8 December. Na gedeeltelijke lossing der lading in lichters is gisteravond de Engel- sche stoomboot Marguerite van het strand vóór de i Nieuwen Neuzeupolder te water gekomen en hedenochtend wederom naar Antwerpen op- gestoomd. 's-Hertogenboscb, 8 December. Op de voor dracht voor rechter iu de arrondisseinents-recbt- bauk alhier zijn geplaatst de heeren Mrs. H. C. J. A. van Meeuwen, rechter plaatsvervanger al hier; van Manen, subst.-griff. bij de rechtbank te Amsterdam, en L. J. Abbema, griffier bij het kantongerecht alhier. Tilburg, 8 December. Naar aanleiding eener mededeeling, in den Gemeenteraad gedaan, dat het paleis van Willem II alhier voor afbraak verkocht is, heeft de Raad besloten, door bemid deling vun den Commissaris des Kouings iu Noord- Brabant aan de Koninklijke familie vergunning te vragen om de zoogenaamde Paleisstraat, langs de plaats waar het monument ter eere van wijlen Z. M. Willem II zal worden opgericht, vanwege de gemeente van trottoirs te voorzien, en het monument door eene afrastering te omgeven. Maastricht, 8 December. De gepensioneerde kolonel van het O.-I. leger Lebron de Vexela, dezer dagen alhier overleden, had eene zeer eer volle militaire loopbaan volbracht. Hij was twee malen in O.-I. dienst geweest, de eerste maal in 1826; later natn hij aan de Balische expeditie deel en had bij die gelegenheid de eer het vaan del van het onder zijn bevel staande bataljon te zien decoreereu met de Militaire Willemsorde, terwijl ook aan hem persoonlijk diezelfde onder scheiding te beurt viel. Lebron was slechts 64 jaar oud en zoowel bij militairen als burgers zeer gezien. GEMENGID NIEU W 8. Door den hevigeu wind zijn gistermorgen te 's-Graveuhage op verschillende plaatsen schoor- steenen, dakpannen, enz. afgewaaid. In de Boek horststraat sloeg ook o. a. een schoorsteen naar beueden juist op een draaiorgel, dat door een man werd getrokken en door diens vrouw voort geduwd. Het orgel was verpletterd, doch de beide echtgenooten bleven ongedeerd. Voorwaar een opmerkelijk voorvalt Aan het einde der Buma- tra-straat is een in aaubouw zijnd huis geheel scheef gewaaid, terwijl van de nieuw gebouwde buisjes der werklieden-vereenigjng een zijstuk van den gevel werd afgeslagen en achter de kerk een broodwagen omverwoei, die daardoor eenige schade bekwam. Op den Rijswijkschen weg werd een rijtuig, nabij de Hoornbrug, door den storm omvergeworpen. Gisternacht zijn voor Helle- voetsluis gestrand, in een hevige» zuid-westen storm, drie schepen en een stoomboot; een diet schepen is uiet gekapte masten tegen de Mariue- haven gedreven. Van al de schepen zijn de Op varenden gered. Gistermorgen is in het Ka naal van Voorne een Deensche schoener zoodanig tegen de nieuw in aanbouw zijnde ijzeren brug aan den Ravenschen weg gevaren, dat de ge- heele toestel voor het heien enz., omvergeslaget is. Persooulijke ongelukken zijn daarbij niet voor gevallen. Een conducteur op een trein van dec Staatsspoorweg, zoo meldt men uit Meppel, heeft Zondag, door zijn tegenwoordigheid van geest, zich zeiven het leven gered. Terwijl de trein in snelle vaart was en hij bezig was de plaatskaar- ten op te halen, greep hij eeu der portieren mis en ware zeker onder den trein gekomen, indien hij niet een driesten zijsprong had gedaan en wel in voorwaartsche richting. Wel bleef hij een half uur bewusteloos liggen, doch, naar men ver neemt, is hij gelukkig niet gedeerd. Te Daw- ley in Chropshire is een vreeselijk onheil voor gevallen. Acht mijnwerkers werden in de diepte neergelaten, toen de ketting brak; men vond hen allen als lijken weder. Gistermorgen werd door den dienaar van politie A. de Vrijs, te Amsterdam, aangehouden een per soon die in het jaar 1864 van het 4de regiment infanterie deserteerde en naar Engeland vluchtte, en waar hij tot den 7den dezer verblijf hield, in Londen. In het oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen is de waterstand in alle polders bui tengewoon hoog; zelfs zijn in sommige polders, inzonderheid in het land van Hulst, verscheidene woningen door het water afgesloten en niet te bereiken dan met een vaartuig. Dat ook de land bouw hierbij veel lijdt, is te begrijpen, daar er nog vele suikerpeeën te velde liggen, welke door het water niet te bereiken zijn. Ook in de aan grenzende Belgische provincie Oost-Vlaanderen is het water tot een buitengewoon hoog peil gerezen, terwijl er bijna dagelijks aftappingen van het kanaal plaats hebben, ten einde die pro vincie van het overtollige water te bevrijden. keling tneki nt, als zij zelve nog nooit bereikt heeft en helaas! misschien nimmer bereiken zal. Uw Dien., J. J. CUTLE. Hulponderwijzer aan de openbare lagere school alhier. Grotidsche Brieven. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Als een bewijs hoe hoog het openhaar onderwijs volgens de wet van 1857 door de Nederlandsche Roomsch-Katholieke geestelijkheid gewaardeerd wordt, kan het volgende dienen: De WelEerw. beer Bader, kapelaan aan de St.-Petruskerk alhier, heelt Zondag-morgen 8 De cember 1872 in diezelfde kerk eene redevoering gehouden tot hen, die den kinderen boeken in handen gaven welke kwetsend voor den godsdienst konden zijn. Op den middag van dien dag ging hij echter eeu stap veider, want hij drukte den kinderen, die bij Z. Eerw. ter catechismus waren, op het gemoed, dat zij hunne ouders moesten waarschuwen voor de boekeu, die zij vooral op de openbare burgerscholen in handen kregen, om dat daar soms dingen in stonden, die strijdig waren met den godsdienst. Ik meen te mogeD aannemen, dat bier met openbare burgerscholeu de openbare scholen voor meer uitgebreid lager ouderwijs bedoeld worden, en daar ik zeker ben, dat de betrokken hoofd onderwijzeressen en hoofdonderwijzers den Wel Eerw. heer Bader op zijn verzoek gaarne een stel leerboeken, op hunne scholen in gebruik, ter io- za e zullen willen zenden, zoo tart ik Z. Eerw. die schandelijke boeken ook in het openbaar te noemen; hij heelt ze nu toch eenmaal verdacht gemaakt, en daar h j zeker wel met een groote lijst auu zal komen, zou ik hem wel willen ver zoeken er tekens eene opgave bij te voegen van boekeu, waariu gehandeld wordt over Christelijke taalkunde, Christelijke aardrijkskunde, Christelijk rekenen, enz., enz. Ook meen ik hierbij nog te moeten opmerken, dat alle liberale mannen, die lot nu toe gedacht hebben dat de R.-K. geestelijkheid tegen den voor uitgang is, wel eens ernstig aan hunne bekeering op dat punt mogen gaan denken, want als de kinderen de ouders nu al moeten gaan waarschu wen voor de slechte boeken, dan nteen ik hieruit te mogen opmaken, dat de R.-K. geestelijkheid den kinderen eene zoo hooge mate van ontwik Mijnheer de Redacteur Toen het denkbeeld geopperd werd tot de op richting van een Nederlundsch schoolverbond, was Gouda een van de plaatsen, die zich de zaak het meest ter harte nam, en geen wonder, even als in de meeste l'abriekplaatsen, moest men be kennen dat zich daar zeer veel kinderen bevon den, die of volstrekt geen, if hoogst onvoldoend onderwijs genoten. Toen de bond daargesteld was en zich te Gouda eene afdeeling had gevormd, werd nergens meer krachtdadig en doeltreffend gewerkt dan daar. Men deed huisbezoekingen zonder eene enkele woning over te slaan, men moedigde ouders en kinderen aan. Men organiseerde kinderfeesten en besteedde daartoe aanzienlijke sommen en be vorderde het schoolgaan op alle andere mogelijke wijzen; maar toen men bemerkte dat alles niet hielp, dat het schoolverzuim niettegenstaande alle aaugewende pogingen niet alleen niet gestuit was, maar misschien was vermeerderd, kwam men zoowel bij de vergadering van de afdeeling als bij de algemeene vergaderingen van den bond er rondborstig voor uit. Het besluit der afdeeling luidde ook dat het niet mogelijk is langs den ingeslagen weg het kwaad tegen te gaan en dat leerplicht alleen het radicale middel is ter gene zing dezer volkskwaal. Ten gevolge hiervan stelde de afdeeling dan ook ter algemeene vergadering voor, de hooge regeering een verzoek in te dienen om den leerplicht in te voeren. Dit voorstel werd wel niet aaugeuomen maar alleen op grond dat men zoo spoedig niet tot zulke middelen zijne toevlucht moest nemen, dat men liever voor als nog moest blijven beproeven oin het schoolgaan door zedelijke middelen te bestrijden. Met andere woorden, de niet aanneming van het voorstel moet meer beschouwd worden als verdaging dan als verwerping van het voorstel. Intusschen waren bij de laatste algemeene ver gadering onmiskenbare teekens van kwijning j van den bond merkbaar, verscheidene afdeelin- gen hebben zich afgescheiden otn plaatselijke ver- J eenigingeu ter wering van schoolverzuim te vor men, op andere plaatsen hebben veel leden be dankt, hetgeen aan niets anders moet worden toegeschreven dan aan de overtuiging, die meer en meer veld wint dat het schoolverbond on machtig is om het schoolverzuim tegen te gaan. De afdeeling Gouda o. a., die deze overtuiging ook deelt, is echter van gevoelen, dat de afschei ding van den bond en het vormen van locale co- mité's noodlottig is. Het is niet door zich af te scheiden, het is niet door eenige penningen te sparen dat het ouderwijs meer uitgebreid zal worden iu de mindere klassen der bevolking, dit kan alleen geschieden door krachtdadig elkan der de hand te leenen en moedig het kwaad te bestrijden. Het schoolverbond is eene vergadering van inenschenvrienden om het geluk der mindere klasse te bevorderen; door bet getal zijner leden, door de stoffelijke middelen die het ten dienste staan zal het eene zekere macht uitoefenen; zal het onderwijs, verlichting, heil en geluk over de bevolking uitstorten het getal zijner leden, het bedrag zijner inkomsten verminderen, is het goede benadeelen. Maar het is ook verkeerd, door zich te zeer aan den ingeslagen weg te binden, geene nieuwe middelen ter hand te nemen als men overtuigd wordt dat de tot nu toe gebezigde niet geschikt zijn oui het bestaande kwaad te bestrijden. De vraag is: Wil men dat alle kinderen school gaun? zoo ja, dan bestaat er geen ander middel dan leerplicht. Het is niet door het houden van vergaderingen, door het verspreiden an geschrif ten, die alleen zij lezen, welke wel school zijn geweest, ook niet door redevoeringen of het in vullen van tabellen of het beantwoorden van vragen dat men het schoolgaan zal bevorderen, maar door de ouders de macht te ontnemen om hun kinderen ongelukkig te maken. Op grond hiervan heeft het bestuur der afdee ling Gouda van het Nederl. schoolverbond beslo ten, getrouw te blijven aan het verbond waar van zij een deel uitmaakt, en te blijven voort gaan met alle zedelijke middelen aan te wenden oui het schoolgaan te bevorderen, maar tevens op alle mogelijke wijzen pogingen aan te wenden om te bewerken dat door het schoolverbond bij 's Lands Regeeriug verzoekschriften worden in gediend ter verkrijging eener wet, die den leer plicht regelt. Dat bestuur heeft daarom circulaires aan alle afdeclingeu gezoüden cn die uitgenoo- digd om zich te verbinden ten einde iu de alge meene vergadering een besluit in dien zin te doen nemen. Ik juich het besluit van dat bestuur toe, omdat ik zeker beD dat er geen ander middel bestaat, uiaar ik ben volstrekt uiet van oordeel dal met het in werkiug treden van zoodanige wet bet schoolverbond zal ophouden te bestaan, integen deel ben ik overtuigd dot het don ren hooge een schooner werkkring zich zal geopend vinde het zal geen dood zijn dien het zichzelf bereit het zal ziju eeu gedaanteverwisseling, een voorl leven in oen schooner vorin. De rups zal tot kape worden, het zal niet meer in het duistere voorl kruipen, maar zich verheffen. Als alle kinderer school zulhn gaan, zal men nog een schoolt boud bciioeveu. Zeki-r niet meer om de kinder naar school te drijven, maar om ze te belooneu ze aan te moedigen, om enkelen die bijzonders geschiktheid bezitten te kunnen voorthelpen Mogen de afdeelingen rijpelijk over de zaal nadeuken, mogen zij onbevooroordeeld handelen moge du puging der aldceling Gouda volkome gelukken, dat hoop ik in het belang vau het opkt mend geslacht, dat wensch ik tot heil der iu [0( kotnelingen. dei nii li liiri i i bie er ejg gin leg tij tic ine Ie is DE V. BUITENLAND. Frankrjj k. In de korte openbare zitting van Douderdag deed de Nationale Vergadering de begrooting van landbouw en nijverheid, uiet een eindcijfer van 16,158,940 francs, af, waarna een begio wer gemaakt met de behandeling der begrooting va* E° justitie. Een daarop voorgesteld auiendemenl strekkende tot opheffing van tien hoven vat appèl, waardoor men eene bezuiniging van 200,001 francs zou verkrijgen, werd verworpen na dooi den minister van justitie,en de budgetcoinmissit bestreden te zijn. De minister gaf echter toe da er zonder schade voor den geregelden gang de rechtsbedeeling op het personeel der rechterlijkt macht aanzienlijke sommen bezuinigd konden worden, doch achtte het beter ingrijpende maat regelen uit te stellen tot dat de parlementaire commissie voor de rechterlijke organisatie haat rapport zou hebben uitgebracht, en voorloopig tevreden te zijn met de bescheidene bezuinigin gen welke de budgetcommissie in overleg inet de regeering op de betrokken artikelen dezer be grooting voorstelde. De Nationale Vergadering zette Vrijdag et Zaterdag de behandeling der begrootingswetten voor 1873 voort. In de zitting van Vrijdag liep de behandeling der begrooting van justitie, metl een eindcijfer van 33,600,350 francs, ten einde, na| verwerping van een amendement tot verhooging der tractementen van de grilliers der gerechts hoven van appèl. Daarna werd de begrooting vrn l marine behandeld en, met een eindcijfer vm, 146,900,823 francs, goedgekeurd. Een amendement, strekkende om dit eindcijfer met 10% millioen te verminderen door bezuinigingen op eeu aantal onderwerpen, waaromtrent de regeering volgens den voorsteller de behoefte aan reorganisatie en hervorming miskende, dreigde tot een hevig debat te zullen leiden doch werd door de vergadering verworpen, nadat zij eerst geweigerd bad des- zelfs verzending naar de budgetcominissie om praeadvies te gelasten. Eeu amendement, strek kende oui door verhooging der begrooting gele genheid te geven het kader der zeeofficieren uil te breiden, werd mede verworpen na door des minister van marine bestreden te zijn met de bewering dat deze uitbreiding onnoodig was. In den loop der discussie vestigde de heer Schoei- cher de aandacht op de voornemens der Britsche regeering om den slavenhandel op Afrika's oost- I kust tegen te gaan, en drukte den weosch uit dat Frankrijk zich in dit opzicht aan Engeland mocht aansluiten. De minister van marine gaf hierop ten antwoord, dat de geruchten nopens den slavenhandel op Afrika's oostkust zeer overdreven waren, en dat Frankrijk reeds de noodige maat regelen tot beteugeling van den slavenhandel ge nomen had, terwijl het hem uiet noodig voorkwam buitengewone maatregelen te nemen. Zaterdag was de begrooting voor het departe ment van buitenlandsche zaken aan de orde. Ook hier werd een amendement tot ingrijpende bezuinigingen voorgesteld, hetwelk echter door de budget-commissie werd bestreden. Namens haar werd medegedeeld dat de commissie bij het on derzoek van de primitieve begrootiug reeds zoo ver met bezuinigen gegaan was als met het oog op de behoeften van den dienst maar eenigszins mogelijk was, en dat de minister zich achtereen volgens vereenigd had met alle door haar voorge dragen verminderingen; zij oordeelde het nu niet raadzaam verder te gaan, daar elke nieuwe be zuiniging niet slechts gevaarlijk, maar stellig na- deelig voor den dienst zou zijn. De voorsteller van bet amendement drong niettemin op eene beslissing der vergadering aan, waarop het. mei 512 tegen 68 stemmen verworpeD werd. Verder hadden er alleen bij eenige artikelen korte woordenwisselingen plaats, waarna de be grooting met een eindcijfer van 11,291.000 Iraucs werd goedgekeurd. Aan het slot der zitting werd, gelijk reeds per telegraaf gemeld is, besloten de behaudehng der iuterpellatiëu betreffende de ongeregeldheden te Nantes, bij gelegenheid der bedevaarten naar Lourdes, veertien dagen uit te stellen. Men zegt dat Thiers, bij het vernemen vaD

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2