Woensdag 11 December. i\°. 3940. A0. 1872. LEI «M B DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco per poatn 3.85. Afionderlyke Nommen0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIKN. Voor iederen regelƒ0.16. Orootere letten naar de plaatsruimte die zy beslaan. S T A I) S - B EIIIC H T E N. «HOS»BKLA§TMG. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeente bestuur van LEIDEN, herinnert de belanghebbenden, die de toepassing verlangen van eene der bepalingen, vermeld in de artt. 28—31 der Wet van den 26sten Mei 1870 Staatsblad n°. 82), betrekkelijk de grond belasting, dat zij verplicht zijn van alle stichtingen, herbouwingen, bij- of opbouwingen, of gedeeltelijke vernieuwingen, in de termen der Wet vallende, binnen drie maanden, na de geheele of gedeeltelijke in gebruik stelling der gebouwen, aangifte te doen bij het bestuur der gemeente, waar de eigendommen gelegen zijn, terwijl die aaogifte, rechtstreeks, zonder .ttussclienkomst van derden, dagelijks van tien tot drie uren, met uitzondering van Zon- en feestdagen, ter k Secretarie dezer gemeente kan geschieden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BEANDELEE. Leiden, 20 November 1872. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 12derj December 1872, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van een onderwijzer der 2de klasse aan de openbare lagere school No. 2, voor on- vermogenden (227). 2°. Benoeming van een tijdelijken hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse, voor jongens (223). 3°. Benoeming van een onderwijzer in bet teekenen en van een onderwijzer in de gymnastiek aan de openbare scholen voor lager en middelbaar onderwijs (224). 4°. Benoeming van een lid der Commissie van de bewaarscholen (228). 5°. Benoeming van vier leden der Plaatselijke Schoolcommissie (231). 6°. Benoeming van een kassier der Stads-Bank van Leening (230). 7°. Voordracht tot het verleenen van eervol ont slag aan J. J. Werner als leeraar aan de open bare school voor ïpeer uitgebreid lager onder wijs der 1ste klasse, voor meisjes (229). 8'. Voordracht tot wijziging van art. 2 der Instruc tie van den remeente-architeet (219 en 219*). 9°. Staat van af- en overschrijving op de begroo ting, dienst 1872 (225). 10°. Voordracht tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting, dienst 1872 (226). 11". Vaststelling van het tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1872. 12°. Voordracht tot wijziging der begrooting voor 1873 (232). LEIDJËS, ÏO December. liet Haagsche Dagblad vaart in ontembare ver woedheid uit tegen de liberale pers, tegen de geheele liberale wereld, die de census-herziening ODtijdig en onvoorbereid acht. Het ziet daarm want aan goede trouw kan het Haagsche orgaan bij liberalen toch niet denken! den toeleg, om een zaak, die men vreest, lot eigen behoud op de lange baan te schuiven of in de doos te stoppen. De grondeD, door de Arnh. Ct. bd ook door ons ontwikkeld, om op dagheldere wijze aan te toonen dat de bedoelde maatregel geen eisch des tijds, geen nationaal verlangen is, worden „ge deeltelijk valsch" en nietsbeteekenend genoemd. Want geheel de „onafhankelijke" pers, zegt het Dagblad, is er voor. Sedert wanneer is de Tijd, zijn bijna al de katholieke bladen en een deel der conservatieve organen, die tegen de voordracht der regeering zich kanteD, afhankelijk naar de meëning van het Dagblad! Bewijst de unanieme afkeuring van het census-ontwerp, in de geheele pers, niet duidelijk, dat de zaak niet voldoende is voorbereid? Wil niet elkeen iets anders in de wet zien opnemen? Heeft niet ieder blad tot hiertoe verschillende andere hervormin gen dan de voorgestelde als noodzakelijk aange toond? En rnoet bij zooveel verschil van opvat ting, een zaak, van zóo groot belang, liever worden opgeofferd dan onderzocht en rijpelijk overwogen Dit vragen wij slechts. De Arnh. Ct. heeft, mèt ons, betoogd dat de natie van haar verlangen niet heeft doen blijken door petitionnement; dat ligt, zegt het Dagblad zeer uaiëf, in den geest onzer natie, die zells niet tegen de inkomstenbelasting petitionueerde. Eilieve, wat beteekent dit? Daaruit kan hoog stens worden afgeleid dat de income-tax niet impopulair is. Want waar werkelijk bij een deel der natie tegeüzin bestaat of voorliefde voor eenigen maatregel, daar uit zich de publieke opinie hier te lande zelfs zeer krachtig. Men denke slechts aan den regen van verzoekschriften vóór de afschaffing van het dagbladzegel, aan den stroom van petitiën tegen de wet op de be smettelijke ziekten. Of heeft het Dagblad die feiten al veTgeten? Voorzeker neen; maar ze komen nu niet in zijn kraam te pas, dus... daarover gezwegen! Gelijk terecht in de hierachter voorkomende annonce wordt gezegd, is het onmisbaar voor ieder die in de Academie, hare instellingen, Pro fessoren en Studenten belang stelt. De uitvoering is, als vroeger, netjes en nauw keurig, en de prijs zóo laag dat men er schier geen gewoon zakboekje voor koopeD kan. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 10, 50 en 100 hectoliters waren de hoogste inschrijvin gen fb, f 23 en fib en de laagste f 4.50, f 22.50 en f 45. Gisteravond had alhier de tweede jaarlijksclie feestvieriogder Meubelinakersvereeniging Welvaart zij ons doel in het lokaal van het koffiehuis de Een dracht plaats. Nadat zich heeren donateurs en leden uiet hunne dames in het lokaal hadden ver- eenigd, werd te ruim aclit uren door den president het feest geopend en bracht de secretaris verslag uit over den toestand der vereeniging. Vervolgens werden door eenige leden twee tooueelstukjes opgevoerd, getiteldde Trouwring en Een oude rat in de val, die vrij goed afgespeeld werden. Na afloop hiervan vereentgden men zich op een bal, hetwelk tot laat in den nacht voort duurde. De Ned. Industrieel wijst er op boe in weinig jaren Amerika de paltn heeft erlangd in het arti kel boter en kaas en weldra de markt van Enge land beheerscht door zijDe enorme massa's over heerlijke kaas, die het daarheen afscheept. Door zijne kolossale fabriekmatige inrichtingen voor machinale kaasbereiding heeft Amerika het op eene allerbelangrijkste hoogte gebracht. Volgens statistieke opgaven worden uit de talrijke fabrie ken der Vereenigde Staten gemaakt: 30 millioen Eng. ponden kaas, hetwelk een kapitaal van f 107,500,000 vertegenwoordigt. In navolging van Amerika heeft Engeland nu ook kaasfabrieken opgericht, o. a. te Derby en te Fingford. In Zwe den zijn twee scholen opgerichl, waarin het fabriek matige kaasmaken wordt onderwezen. Met deze feiten voor oogen moet men vreezen, zegt het blad, dat voor Nederland de tijden verloopen zullen, wanneer men de bakens niet verzet, en in navolging van Amerika, Engeland en Zweden niet de handen legt aan eene oprichting en in lichting van kaasfabrieken, die zich de gemaakte experimenten, door het aanschaffen der gereed schappen, die de proef hebben doorstaan, ten nutte maken. Daarbij is vooral niet te vergeten, dat wetenschap en praktijk erkennen, dat de Hol- landsche koemelk bij uitnemendheid geschikt is tot het vervaardigen van kaas. Wel zijn hier op kleine schaal proeven genomen op de oude Ame- pikaansche wijze, en nu eindelijk volgens de ver beterde methode op de fabriek van den heer VVernink te Waddingsveen, maar die kleine in richtingen sleepen le veel kosteD na zich voor de onbeduidende productie, en zouden bij vermenig vuldiging. van omzet niet veel tneer kosten dan thans te dragen hebben, waren zij op eene alles zins 'fabriekmatige leest geschoeid, om genoeg zaam ,te kunnen vervaardigen, ten einde dealge- mcene bedrijfs- en handelskosten te kunnen torschen. Gisteimiddag is eene vrou\v door een hevigen rukwind in het Levendaal geworpen, doch door spoedig toegesnelde hulp behouden aan wal ge bracht. Gaarne vestigen wij de aandacht op de bij de firma Jac. Hazenberg C°. verschenen Academische Agenda voor 1873. Bij resolutie van den Minister van Financiën van den 7den December jl., is bepaald, dat te Waalwijk, te rekenen van 1 Januari 1873, tot de veteeniging van de aldaar gevestigde post- en telegraafkantoren, onder het beheer van een amb tenaar, hoofd van het vereenigd kantoor, zal worden overgegaan, eD de Directeur van het Rijkstelegraafkautoor, de heer J. H. BaggermaD, als Directeur van het vereenigd kantoor zal op treden. De luitenant-ter-zee der 1ste klasse Jhr. E. P. E. de Stuers, laatst behoord hebbende tot het es kader in Oost-lndië en van daar den 3den dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien da tum op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft Mr. J. T. Buys, voor den tijd van 3 jaren, opnieuw benoemd tot secretaris van het college voor de zeevisschertjen. Z. M. heeft Jhr. Mr. F. P. van der Hoeven, thans Zr. Ms. minister-resident in Japao, in dien- zelfden rang overgeplaatst bij het hof 'van Italië, terwijl bij besluit van dezelfde dagteekening de heer Mr. W. F. H. van Weckherlin, thans raad van legatie bij het gezantschap te Brussel, laatst tijdelijk belast geweest met de waarnetniQg der zaken van 's KoniDgs missie bij het hof van Italië, benoemd is tot minister-resident in Japan. BINNENLAND. Ter kenDis van belanghebbenden wordt gebracht dai de lichten, aan den ingang der haven te Bres- kens, beginnende met 12 December a. s., weder zullen worden ontstoken. Amsterdam, 9 December. In de Maatschappij Felix ilerilis zal Donderdag optreden dB beroemde reiziger Robert von Schlagintvveit, van Giessen, óm een voordracht te houden over „die Pacific Eisen bahn." De voordracht, welke ook voor dames toegan kelijk is, zal o. a. door stereoscopische afbeeldin gen worden aanschouwelijk gemaakt. Hëden is alhier aangekomen in het hotel Keizerskroon de generaal-majoor inspecteur van den militairen geneeskundigen dienst der land macht J. J. Sas tot het doeD vnn een onderzoek naar de vorderingen van de militaire studenten, alsmede tot het doen van eene algemeene in spectie over den geneeskundigen dienst te dezer stede. Gedurende de aanstaande Kerstdagen zal hier ter stede de eerste algemeene jaarlijksche Bondsvergadering worden gehouden in het lokaal Neérlands Werkman. De punten van behandeling zijn 1°. Afschaffing der belastingen op de eerste le vensbehoeften. 2°. Wat kan er gedaan worden om de vestingen te ontruimen, terwijl hier als elders gebrek bestaat aan arbeiderswoningen? 3°. Het algemeen stemrecht. 4°. Gelijkstelling in het hotoger onderwijs. 5°. Consumptie- of winkel- vereenigingen zijn aan te bevélen om den toe stand der werklieden te verbetereu. 6°. Produc tie- of samenwerkende vereenigingen zijn aan te bevelen als practisch middel tot opheffing van den strijd tusschen kapitaal en arbeid. 7°. Iuvoe- ring vaü 10 uren arbeid per dag. 8". Welke mid delen kunnen worden aangewend oin de werk man eene gezonde woning in eigendom te ver schaffen Het tooneel-decoratief van den Grooten Schouwburg, dat bij den jongsten brand in deze gemeente vernield is, was bij onderscheidene as surantiën voor f 3D,000 verzekerd. Den Haag, 9 December. De persoon van Z. die Id den avond van den 12 October jl., in het Westeinde alhier, zijn zwager H. met een mes eene belangrijke verwonding aan het hoold toe- THIEKS EN het Gou verneiuent der Naliouale Verdedigiög. Vervolg). Men had den prefect van het Noorderdeparte ment gezonden om mij aan le kondigen dat, als ik mij candidaat wilde stellen, de regeering mijn candidatuur zou ondersteunen. Ik antwoordde hem dat ik bedanktedat ik niet in het wetgevend lichaam wilde zetelen en dat, zoo ik er al in terugkeerde, ik in eerlijkheid den steun van het gouvernement niet kon aanvaarden. Ik deel u deze bijzonderheden mede om u uiijn gezindheid in die dagen te doen kennen. Ik wilde noch mijn rust, noch vooral mijn stu diën op wetenschappelijk en philosopbiscb ge bied opoffereD. De vereeniging, waarvan ik spreek, hield zich, na de behandeling der beginsel-quaestie, met de vraag over de personen bezig. Men zeide: „De lieer Thiers is de man die op dit oogenblik de grootste kans heeft van gekozen te wordenhij moet zich dus kandidaat stellenen men besloot dus ook met 29 tegen 30 stemmen dat ik de kandidaturen moest aannemen, die mij zouden worden aangeboden. Eene formaliteit, die nochthanseen noodwendige voorwaarde was voor iedere kandidatuur, was mij hoogst onaangenaam; ik bedoel den eed. Ik weet wel dat de politieke partijen ergeengrooto waarde aan hechten. Ik voor mij, ik had slechts éen eed afgelegd, den eed aan koning Lodewijk Philips, dien ik stipt heb in acht genomen en ik had gewenscht er mij aan te kunneD houden. „Gij moet u niet vergissen, zeide ik tot hen, die mij hoorden; wanneer ik in het wetgevend lichaam kom, zal het niet ziju oin er de volkomen vrij heid te vragen, maar de onmisbare vrijheid, die, welke ik sedertde „noodige vrijheid" heb genoemd. En wanneer het keizerrijk ons deze vrijheid schenkt, moet dit ernstig gemeend zijn; ik zal haar uit zijn handen aanvaarden, omdat de eed ons uiet verbindt elkander lief te hebbeD, maar niet te trachteD naar omverwerping. Ik yvas dus stellig voornemens, om, als het keizerrijk ons de vrijheden toestond die ik vroeg, niet op de Tui- leriéu met een geborduurden ministerrok te gaan pronken, maar in den boezem van het Wetgevend Lichaam deel te nemen aaD de behandeling van 's lands zaken zoDder oppositie te voeren tegen de regeering. Iedereen antwoordde mij dat ik gelijk had en dat ik moest plaats nemeu in het Wetgevend Lichaam, om te eischen en, zoo mogelijk, te ver krijgen, de vrijheden van het land en zich daar mede tevreden to stellen indien men ze beko men zou hebben. In elk geval nam ik voor het oogenblik nog niet op mij in de wetgevende vergadering te zul len gaan zitten ik behield mij mijn vrijheid van handelen voor. Ik wachtte zeer lang met het ne- tneD van mijn besluit en in verschillende streken liet ik zelfs, door vast te houden aan de weige-i ring tot het aanvaarden eener kandidatuur, mijne verkiezing mislukken. Bij de verkiezingen van Parijs echter veree- nigden zich de de oude kiezers van den heer Casiuiir Périer, ten getale van 500, en zonden mij eene deputatie, om mij het mandaat voor Parijs aan te bieden. De wijk, die zij vertegenwoor digden, was een der voornaamste afdeelingen van de hoofdstad, die van de Madeleine, waarin zich de voornaamste grondeigenaars van Parijs ,bevqndeii. Men zond mij verschillende dezer heeren, met name ook den heer Odiot, den kun- digen goudsmid. Die heeren kwamen mij ook eeD mandaat als afgevaardigde aanbieden, maar ik weigerde het dadelijk. „Wij zullen u toch benoemen," zeiden zij; „gij kunt het dan DÓg aannemen of uiet, zooals gij wilt. Maar wij wil len vertegenwoordigd zijn door een man van onze kleur door iemand die tot het conser vatief liberalisme behoort. Wanneer gij na uwe verkiezing weigert, zal men zeggen dal gij uw rust stelt boven het dienen van het land; maar wij zullen dan, door onze keuze, van onze wer kelijke meening hebben doen blijkeD." Toen ik dat zag, nam ik de kandidatuur aan, uit vrees van te zullen vallen, wanneer ik zon der medewerking en toestemming mijnerzijds candidaat zou worden gesteld. Ik werd toen in verschillende plaatsen te gelijk voorgedragen, in het bijzonder ook te Valenciennes, waar de re- geeriug ten mijnen aanzien een gedragslijn volgde, die ik niet zal keuschelsen, maar die verre van behoorlijk was. Te Parijs verkozen, nam ik zitting in het Wetgevend Lichaam. Ik vroeg er, wat ik sedert dien tijd heb genoemd de noodzakelijke vrijheden. Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1