academiebroedeïs, als bestuur der acade- ilie Lesehalle, eeu adres hadden opgesteld, |rin op afschaffing van het bijzonder stu- leorecht en op erkenning der matige stu- farechten aangedrongen werd. Als eene idere begunstiging werd het beschouwd, deze bestraften zich elders laten im- [iculeeren. Het gebrek aan wouingen en booge prijzen van alle levensbehoeften heb- eene groote vermindering der studenten ver- akt. Werden verleden winter 2603 opge- n, zoo telt het aantal nu slechts 1900 d. i. (3 90 minder dan het steeds matig bezochte lersemester. i Leipzig daarentegen is het aantal zoo groot, er gebrek aan woningen begint te ontstaan de studenten behoorlijk te herbergen. Zweden en Noorwegen. it Stockholm wordt van den 28sten November reven Plgens eeoe tnededeeling van de Indépendancc welke echter nog niet bevestigd is, heeft vveedsche regeering aan de buitenlandsche ndheden haar besluit medegedeeld, om de dengroep Spitsbergen formeel in bezit te en. Naar inen weet is dit reeds een oud en 't zou mogelijk kunnen wezen, dat Ko- tg Oscar het oorspronkelijk plan van zijn broe- |r ten uitvoer zou willen leggen. De Russische en hebben 't vroeger bestreden, dat Zwe- n-Noorwegen recht had op die eilandengroep; k moet de Russische regeering tegen het plan otesteerd hebben, maar niettemin heeft de edsche regeering aan eene Maatschappij het t toegekend om zich op het onbewoonde d te vestigen. De Gothenburger Maatschappij lshafoet (de ;ee) heeft op een werf te Bremerhaveu twee ,te stoombooten doen bouwen, bestemd voor vangst van zeehonden. De eene, Capella ge ïnd, liep den löden van stapelde andere Vega binnen een paar dagen gereed zijn. Beide Iepen zullen tegelijk zee kiezen. Sedert 1774, zich in Gothenburg eene maatschappij voor walvischvangst vestigde, werd daar ter stede n vaartuig voor deze vischvangst uitgerust. - Voor rekening der Zweedsche Marine staau ns vijf nieuwe pautserschepen op stapel. Zij gen de namen Alf, Bjürn, Berserk, Sölve en Folke. Zwitserland ij de behandeling van zaken voor het Hoog- irechtshof in het kanton Lucern is in de laatste jien menigmaal gebleken, dat het den advoca- aan eene voldoende theoretische en practi- le kennis ontbrak. Dien ten gevolge is thans paald, dat voortaan niemand de advocatuur ig uitoefenen, zonder vooraf een theoretisch practised examen te hebben afgelegd, volgens thans vastgesteld reglemeut. De straatweg over den kleinen St. Bernard thans voltooid, maar kan eerst in het voorjaar ir her publiek verkeer worden opengesteld. Dc werklieden in de juweliers-wei kplaat- in het kanton Genève, die thans des voor- Iddags van halfacht tot 12 uren en 's namid- s van halftwee lot 8 uren werken, hebben end gemaakt dat zij den arbeid zulleu staken, de werktijd niet tut op negen uren daags ir het gebeele jaar wordt verminderd. Naar geen uit Genève wordt geschreven, waren de voons niet geneigd aan dien eisch toe te geven werd in hunne vergadering verklaard, dat t de handlangers der Internationale, maar de rijsche juweliers daarin de hand hebben. TEREGRAMMEN. Rome, 4 December. Er zijn alhiei onrustbarende jdingen ontvangen over het wassen der rivie- in Opper-Italië. Daardoor is op sommige inteu schade ontstaan. Ouk de Tiber wast en e regens houden aan. Konstantlnopel, 4 December. Betreffende de aestie der hervormingen in Egypte wordt vedeeld, dat de mogendheden aan de civiele ickibauken de bevoegdheid toekennen om het zag van den magistraal te doen eerbiedigen en uitvoering harer vonnissen verzekeren. Er is isluten eene commissie te benoemen, die de aarborgen zal onderzoeken, welke Egypte's uvernement tengevolge van deze nieuwe com- ïnatie moet geven. Alle mogendheden hebben et aanstellen van die commissie goedgekeurd, ominige hebben zelfs reeds gedelegeeideu be- oemd. De quaestie van de jurisdictie in crimi- eele zaken heeft men laten rusten. New-Tork, 5 December. Het Bond der Unie ieeft gisteren een feestmaal gegeven ter eere van ien heer Washburne. President Grant was er het op tegenwoordig, wegens 't overlijden van reeley. De congressen van de staten Massachusetts eu iew-Tork hebben eene resolutie genomen, waarbij ij hulde brengen aan de nagedachtenis van Gree- ey, en hun leedwezen over zijn dood te kennen leven. Grant heeft Oyr, gouverneur van Zuid-Caro- lina, tot gezant te Petersburg benoemd. Berlijn, 5 Deeember. In de zitting van het Heerenhuis heeft de president de lijst der nieuw benoemde leden voorgelezen, die meest allen tegenwoordig waren. Met uitzondering van den gewezen minister van financiën von der Heijdt, komen de namen overeen met de reeds medege deelde lijst. Volgens besluit der vergadering zal de voorloopige beraadslaging over de districtswe in plenaire zittiDg plaats hebben. Volgens de Kreuzieitung heeft de heer A. von der Heydt, om redenen van gezondheid, voor zijne benoeming tot lid van het Huis der Heeren bedankt. Het gerucht, dat graaf Arniin-Boitzen- borg den opperpresident graaf O. Stolberg in Hanover zal vervangen, wordt door hetzelfde blad tegengesproken. De commissie voor het gebouw van den Rijks dag heeft bepaald, dat het paleis Raczyuski, op het Koningsplein, voor dat doel zal onteigend worden. Stuttgart, 5 December. In de Kamer van Af gevaardigden is van regeeringswege verklaard, dat in het onlangs geopperde bezwaar aangaande het gebrekkige telegrafische verkeer op de lijn Stuttgart-Franklort ajM.-Berlijn zal worden tege moet gekomen door het leggen van een draad over Hof. Pesth, 5 December. Gisteren werd in|het Lager huis medegedeeld dat Szlavy benoemd is tot Minister-President, de overige Ministers hunne portefeuilles behouden en Graaf Jozef Zichy Jr. benoemd is tot Minister van Koophandel. Szlavy verklaarde dat het Ministerie in de tot heden gevolgde richting zou voortgaan, zoolang het 't ver trouwen der meerderheid bezit, en noemde de onderwerpen op, die in deze zitting ter tafel komen. Hij kondigde als zoodanig onderwerp aan de regoling der financiën vau het land, wetsont werpen betreffende eene nieuwe leening en belas tinghervorming. Hij verzocht om de ondersteuning van het Huis en beval matiging en bezonnenheid aan. Versailles, 5 December. De afdeolingen der Nationale Vergadering hebben heden de leden gekozen van de Commissie voor de constitutioneele hervormingen. Negentien afgevaardigden van de rechterzijde en elf van de linkerzijde werden be noemd. Op de eerste werden 360, op de laatsten 334 stemmen uitgebracht. De redevoeringen, die in de afdeeliugen der Nationale Vergadering werden gehouden door leden van de rechterzijde, ademen een geest van. verzoening. In de vergadering werd de discussie over de begrooting voortgezet, en een decreet van den president gelezen, waarbij deze aan twee leden van den Raad van State de zorg toevertrouwt voor de verdediging der begrooting van binuen- laudsche zaken. Washington, 5 December. Het Huis der Ver tegenwoordigers heeft zich vereenigd met het voorstel, om het effectief der marine met tien korvetten te vermeerderen. Verscheidene rede naars haddou tegen dit voorstel het woord ge voerd, omdat zij het niet uoodig achtten dat Noord-Amerika naar den rang van maritieme mogendheid dong. Londen, 5 December. Weekstaat der Bank van Engeland: Totale reserve p. st. 12,417,137; biljetten in omloop p. st. 25,376,795voorraad munt- en muntmateriaal p. st. 22,793,932; reke ning-courant van particulieren p. st. 19,114,865; portefeuille p. st. 8,808,113; rekening-court. der schatkist p. st. 17,853,711; reserve der biljetten p. st. 11,654,630. Door de bank van Engeland is 120,000 p. s. uitbetaald. Konstantlnopel, 5 December. De Porte heeft het kiezen van een nieuwen Latijnschen patri arch te Jeruzalem verboden. Bij Rustschuk heeft een botsing tusschen de Turksche en Bulgaarsche bevolking plaats gehad- Troepen zijn derwaarts gezonden. Lncern, 5 December. De stedelijke raad van deze stad heeft het gebruik van de Franciscaner kerk voor de voordracht vau den oud-katholieken hoogleeraar Reinkens toegestaan, doch de regee- ringsraad heeft tegenbevel gezonden. Parijs, 5 December. In eenige departementen begint men thans adressen te enderteekenen, welke rechtstreeks aan de afgevaardigden der rechterzijde (zoo b. v. aan Changarnier en andere afgevaardigden van het departemeut der Soinme) zijn gericht, en waarin zij worden uitgenoodigd om hun ontslag te nemen. Volgens het Journal de Paris, heeft de Fransche gezant te Berlijn, de heer Gontaut-Biron, een verlof van veertien dagen bekomen. Hij zal op 25 dezer maand in de Pruisische hoofdstad terug gekeerd zijn. Brussel, 6 December. De Independence deelt het volgende telegram uit Madrid, dd. 5 dezer, mede. Het Congres houdt dagr en avondzittingen, ter einde de begrooting to boh ndelen. Het rap port der commissie, dat Onderteokcnd is door leden der meerderheid en v.ui de oppositie, dringt aan op de goedkeuring van dc begroeting vau finan ciën. De geheele begrooting zal afgehandeld zijn vóór het einde van dit jaar. De heffing der nieuwe belastingen zal aanvangen met 1°. Januari e. k. Wat betreft de berichten aangaande den zoo- genaamden opstand der republikeinen, deze ma ken geen indruk meer op het publiek. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. De Commissie van Financiën heeft geen bezwaar tegen het voorstel van Burgemeester en "Wethou ders om twee perceelen gemeentegrond, na aan den openbaren dienst te zijn onttrokken in ei gendom af te staan aan L. S. Verhoeven en aan T. J. Bots en wel aan eerstgenoemde 5 centiaren van de tweede Havenstraat en aan laatstgenoemde 24 centiaren van de Vestestraat. Met het voorstel evenwel om den grond af te staan tegen f 1 per centiare, kan zij zich niet wel vereenigen. Die koopsom komt baar namelijk te laag voor. Wanneer toch de gemeente grond afstaat in het uitsluitend belang van particulieren, dan bestaat er, haars inziens, geen reden om den koopprijs zooveel lager te stellen dan de som welke de belanghebbenden zouden moeten betalen, wan- ueer zij grond aan particulieren toebehoorende moesten aankoopen, welke som in casu zeker niet minder dan f 5 per centiare zoude bedragen. Zij stelt den gemeenteraad derhalve voor, om tot den gevraagden afstand van grond te beslui ten en den koopprijs vast te stellen op vijf gul den voor elke centiare. De Commissie van Financiën heeft geen be zwaar tegen het voorstel van Burgemeester eu Wethouders tot af- en overschrijving eener som van f 1752.86 op de begrootiog, dienst 1872, tot aanvulling van het op die begrooting uitgetrok ken bedrag voor het aandeel dezer gemeente in het beloop der kwade posten enz., wegens de grond- en personeele belasting, en geeft den ge meenteraad mitsdien in overweging tot de vast stelling van dien staat over te gaan. Reohtszakeu. In de zitting der correctioneele rechtbank al hier van heden zijn de volgende uitspraken ge daan J. v. d. M., te Rijnsburg, wegens beleediging en gewelddadigheid jegens een agent der gewa pende macht, tot eene subsidiaire gevangenisstraf van 8 dagen en geldboete van f 8 of subsid. gev. van 1 dag. H. R., te Nieuwe Wetering, wegens verbreking van afsluiting, tot een cell. gev. van 15 dagen, en geldb. van f 25 of 1 dag cell. gev. J. C. B., te Oegstgeest, wegens het koopen van een militair kleedingstuk, tot eene geldb. van f 10 of subsid. gev. ld. G. B., te Voorschoten, wegens mishandeling, tot eene geldb. vau 12 of subsid. gev. van 3 dagen. J. K., H. B. en P. V., allen te Leiden, wegens diefstal bij nacht, ieder tot eene cell. gev. van 2 maanden. J.v. d. B. te Leiden, wegens bedelarij, tot eene gev. van 1 dag. Ntarlitberichten. Amsterdam, 6 December. Rogge, Maart 203; Mei 203. Raapolie zes weken per 100 kg. 4614; vliegeud 45K; Mei 44H, 45X, 45%Sept., Oct., Nov., Dec. 1873 Lijnolie zes weken 40; vlie gend 3SüMaart, April, Mei 89K, 3914; Sept., Oct., Nov., Dec. 1873 Raapkoeken per 1000 kg. 94, 97. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 15. Koolzaad per 2000 kg. 420; April 438. LAATSTE BMRICHTfE\. Naar wij vernemen is heden aan het station Haarlem een conducteur overreden, waarschijnlijk met doodelijken afloop. [Per telegraaf). Den Haag, 6 December. Door de Tweede Kamer is heden het hoofdstuk Marine aangenomen met 48 tegen 14 stemmen. De Tweede Kamer heeft met 29 tegen 26 stemmen besloten, dat er redenen van billijkheid bestaan om de aannemers Schoonenberg te Am sterdam schadevergoeding te verleenen wegens tegenslag bij het bouwen van fort in Laander en Westbijlmerpolder. Z. M. de Koning heeft de wet op de besmet telijke ziekten bekrachtigd. Den llaag, 6 December. Z. M. de Koning is in den afgeloopen nacht] te 4 uren inet gevolg per Rijnspoor naar het Loo vertrokken. Ter herinnering aan den geboortedag van wijlen koning Willem II, op 6 December 1792, is heden aan het voetstuk van het standbeeld van dien vorst, op het Buitenhof, andermaal een prachtige bloemenkrans nederlegd. Bij beschikking van den Minister vai Fi- nantien is bepaald, dat de navolgende ambtena ren bij de administratie der posterijen hunne functien zullen uitoefenen als volgt, te weten: de commiezen 3de kt., J. R. Gostelie, ten spoor- wegkantore FijenoordAntwerpen, J. Tak, id.; en N Schuit, ten postkantore te Amsterdam. De surnumerairs P. C. N. Eichholtz ten postkantoie te Zierikzee; F. van Huben te 's-Gravenhage; F. Sinninghe te Maastricht; C. Koens voorloopig te Schiedam; C. E. van de Kamer te Dordrecht, E. W. Hildebrandt te Leeuwarden; J. A. Stro band te Zwolle; A. C. P. T. HolUngerus Pijpers te Breda; H. C. de Morée te Leiden; Jhr. F. J. de Pesters te Amsterdam; M. de Mouw te id.; en L. M. Snellen van Vollenhoven te 's-Graveu- hage. Op het gisteren door den Voorzitter van de Tweede Kamer aan de tweede serie der leden in het hotel Paulez aangeboden diner, waren ook tegenwoordig de Ministers van Binnen en Buiten landsche Zaken. Aanstaanden Donderdag zal er in hetzelfde hotel wederom door den heer Dul- lert een diner worden gegeven. - De nieuw benoemde secretaris der Engel- sche legatie, de heer H. P. Fan ton, ter vervan ging van den heer Sidney Locock, is heden in de residentie aangekomen en aan het hotel de Oude Doelen afgestapt. v J. de B., matroos, wonende te Rotterdam, werd aldaar in dan nacht van 17 op 18 Sept jl. door de politie aangehouden, daar hij in het bezit was van een vaatje brandewijn, dat hij in den steek liet en toen op den loop ging, toeu de agen ten niet geloofden dat hij het gekregen en /eel minder dat het door hem zou gevonden zijn. Achterhaald zijnde, werd de B. gearresteerd en heden stond hij voor het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland terecht, beschuldigd van diefstal bij nacht op een bewoond vaartuig. Het was ge bleken dat het bewuste vaatje eenige uren voor dat het in het bezit van besch. werd ge zonden, nog lag op een beurtschip, destijds liggende aan de Spaansche kade te Rotterdam en toebehoorende aan den schipper F. B. Hoewel ook nu besch. aller hande voorwendsels zocht in het midden te bren gen, als zou hij zich niet aan diefstal hebben schuldig gemaakt, geloofde adv.-gen. Mr. van Maai nen toch dat besch. moest worden veroordeeld tot gevangenisstraf van minstens 3 maanden en hoogst ns 5 jaren; maar dat gemis aau nadeel als verzachtende omstandigheden moest worden aangemerkt. Nadat Mr. Rueb het hof op uog andere verzachtende omstandigheden had gewezen, werd de B. door het hof schuldig verklaard en tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Vervolgens stonden terecht: zekere G. K. van Delfshaven en P. V. uit Rotterdam, die in den nacht van 5 op 6 October jl., reeds niet geheel nuchter zijnde, de deur eener herberg te Delfs haven wisten te openen, en eene karaf met je never wegnamen, die zij te zamen opdronkeu eu daardoor in zoodanigen beschonken toestand ge raakten dat de eerste heden niets kon opgeven ten aanzien van het plegen van den diefstal of schoon hij erkende meegedronken te hebben. De tweede daarentegen scheen minder be vangen geweest te zijn, daar hij volledig bekende en zijne medebeschuldigde als mede dader trachtte aan te wijzen. Ook voor deze personen eischte advocaat-generaal van Maanen dezelfde straf als in de eerste zaak. Mr. Steenbergen Stahl verzocht vrijspraak van G. K., omdat niet zou bewezen zijn dat hij tot den diefstal had medegewerkt; maar ten opzichte van P. V, met het oog op verzachtende omstandigheden, het up- leggen van eene lichte straf. Ten deze heden over acht dagen uitspraak. Over de vraag, of van een gewezen toe- zienden voogd door den voogd over minderjarige weezen, sedert opgenomen in een gesticht van weldadigheid, rekening en verantwoording kon worden gevorderd ter zake vun gelden, den weezen toebehoorende en onder berusting des eersten zullende zijn, heeft heden het Open baar Ministerie bij den Hoogen Raad zijne con clusie genomen. De heer procureur-generaal Karseboom bestreed het arrest van het Prov. gerechtshof in Zuid-Holland, rechtdoende in hoo- ger beroep van een vonnis der Arr.-Rechtbank te 's Gravenhage, hij welk arrest gemelde vraag toestemmend is beslist en derhalve was afgewe. zen de exceptie van den toez enden voogd, daarop oederkomende, dat, de weezeu zijnde opgenomen in een gesticht van weldadigheid, alleen regenten van dat gesticht konden geacht worden de wettige voogden over de bedoelde minderjarigen te zijn, de vordering alzoo alleen van die regenten had kunnen uitgaan, en de toen eischer derhalve was niet ontvankelijk in zijne vordering. Die exceptie aan verschillende bepalingen rakende minderjarigheid en vuogdij toeiseude, kwam de heer proc.-gen. tot de slotsom dat ten deze te denken is aan eene bijzondere voogdij, waarvan de duur zich uitstrekt tot zoolang de minderjarigen in het geslicht ver blijven; dat die voogdij dan ook door exccpti- oneele bepalingen wordt geregeerd en daarbij de toeziende voogdij is vervallen. Hoofdzakelijk op deze en andere gronden strekte zijne conclu sie tot vernietiging van het bestreden arrest, en dut de llooge Raad, opnieuw rechtdoende, met vernietiging van het appèl, alsnog de aan gevoerde exceptie zal gegrond oordeHenen den primitieven eischer in zijne vordering zal verklaren niet ontvankelijk, met zijne veroordee ling in privé in de kosten. De uitspraak is bepaald op 10 Januari.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3