sluitend betredende de vraag, hoe de bewijskracht van zoodanig stuk behoort te worden ontzenuwd, was ook ten de- e het middel in strijd met den feitelijken grondslag. Op deze en andere gronden strekte de conclusie tot verwerping van de voor ziening in cassatie. De uitspraak is bepaald op 3 Januari. Dordrecht, 5 December. Het eerste zeeschip, het brikschip Carl, is heden alhier in de spoor weghaven gekomen met eene lading dwarsleggers van de heeren Visser en van der Sande, bestemd voor Duitschland. Brielle, 4 December. Op het Maarlandsche plein is het fondament, waarop de nimf staan moet, reeds kant en klaar. Oud-Belcrland, 5 December. Bij de op giste ren gehoudeu verkiezing van een lid der Provin ciale Staten, is met 369 van de 435 stemmen ge kozen Mr. J. van Andel. Tot hd vau den Raad dezer gemeente werd gekozen de heer L. J. van Driel met 69 van de 132 stemmen. Moordrecht, 4 December In de op heden ge houden vergadering van den gemeenteraad werd tot secretaris, in de plaats van den burgemeester J. J. Snel, die voor die betrekking bedankt had, benoemd de heer D. Nugteren. Op de aanbeve ling was nevens den benoemde geplaatst Jhr. M. J. de Marees van Swinderen. Arnhem, 5 December. Het Prov. Gerechtshof heeft heden Jan van Druten wegens moord, ge pleegd op zijn dochtertje door het in den Rijn te werpen, en poging tot moord op een tweede kind gepleegd, tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld. Zwolle, 4 December. Door't bestuur der Zwol- sche Stoomboot-maatschappij is een adres gezon den aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, met het verzoek, dat de noodige maatregelen ge nomen worden, opdat ook de Noorderkolk der Oranjesluizen bij Schellingwoude worde openge steld tot het schutten der stoombooten en andere vaartuigen. Assen, 5 December. Ten gevolge van genoeg zame deelneming, zal, volgens bekendmaking, in de maand Juli e. k., gedurende het verblijf van Z. M. den Koning te dezer stede, een schietwed strijd op het Loonerveld, nabij deze stad, plaats hebben, waaraan zullen deeluemen schutters en scherpschutters (weerbaarheid) Uit de provinciën Groningen, Friesland, Overijsel en Drenthe. GEMENGD NIEU W S. üe Missouri republican, een blad dat te St.-Louis verschijnt en meer abonnés telt, dan eenig ander blad in de Missisippi-vallei, heeft onlangs zijn bu reaux verplaatst naar een nieuw gebouw, dat volgens de Amerikaansche dagbladen, het vol maaktste dagbladbureau ter wereld is. De uitge vers hadden aangekondigd, dat zij geen moeite zouden sparen, om de allerbeste drukpersen te verkrijgen. Overeenkomstig deze aankondiging hebben zij in Engeland een Walter-pers besteld en op 27 October werd het eerste uommer, dat in het nieuwe gebouw verscheen, op deze pers gedrukt. In dit nommer, dat 16 pagina's groot is, komt eene uitvoerige beschrijving voor van be doelde pers, de eerste van deze soort, die in Amerika werd ingevoerd, niettegenstaande de hooge iuvoerrechten op Engelsche machinerie. In die beschrijving leest men o. a. het volgende „Het merkwaardigste van dit wonder van werk tuigkunde is de buitengewoon groote eenvoudig heid van het geheele maaksel. Niettegenstaande de verbazende uitkomsten, door middel van deze pers verkregen, is het werktuig opmerkelijk vrij van al de ingewikkelde inrichtingen, die men bij zoovele andere machines vindt. In vijf dagen werd ze uitgepakt en in elkander gezet door de heeren William Kemp, irig. en William Bickell, Max zwijgend aanzag, en antwoordde toen niet nadenkend, maar op den vroolijksten toon eu terwijl hij lachend Sidonia's hoofdje tegen zijn schouder drukte: „Dit is dus de jonge man, die bij mijn voort varend dochtertje slechts zijn kaartje behoeft af te geven, om haar dadelijk te veroveren!" Sidonia keek hem slechts lachend en blozend aan, terwijl zu met het hoofd knikte. „Dan," ging de president voort, „is het echter ook uw vaders plicht, mijn kind, deze vlugge proce dure in haar vaart tegen ie houden. Laat mijnheer Stein heden onze gast zijn; ik wil de zaak ai referendum nemen, zijt gij daarmee tevreden „Ja papa maar „Maar?" „Maar uw >otum moet gij geven, voordat gij Johanna Volkhnin gesproken hebt." „Waarom?" vroeg de president, terwijl zijn gelaat betrok. „Uuidat, als gij met haar spreekt, terstond aan den dag komt, hoe verschrikkelijk ik u gister avond om den tuin geleid heb. Ik wilde mij een weinig op u wreken, omdat nu, dat begrijpt gij wel maar nu spijt het uiij zoo, o zoo erg! Vergeef het mij, papa, wees niet boos op uiij en laat het niet van invloed zijn op uw votum, hoort gij, lieve papal" machinist van de Londensche Times,(de machine was in het gebouw van de Times te Londen voor rekening van den Republican vervaardigd). En de behandeling van dit werktuig is zoo eenvoudig, dat men die aan een kind zou kunnen toever trouwen. Desniettemin kunnen wij met deze pers, wanneer zij op haar maximum van snelheid is, in drie uren 51,000 exemplaren leveren van de Republican (16 groote pagina's,) zonder dat er on derscheid is tusschen den schoon- en weerdruk. Het papier gaat door deze pers met di- snelheid van een gewonen passagierstrein, derhalve eene snelheid van omstreeks 30 mijlen (Eng.) per uur." Twee Haagsche juffrouwen, woonachtig op het Schuddegeest, meenden, zich dezer dagen verkou den gevoelende, zich daartegen wel te kunnen bedienen van kauiilleu, die zij sinds eenigen tijd in voorraad hadden. Zich na het gebruik op straat begeven hebbende, gevoelden zij zich spoedig zoo ongesteld, dat zij zich niet op de been konden houden, hetgeen werd opgemerkt door een heer, die haar in een vigelante hielp en ze daarmee naar hun woning deed rijden. De ter hulp geroepen geneesheer vond hen in bewusteloozen toestand; de kamillen, waarvan het aftreksel gebruikt was, nog aantreffende, kwarn hij, na bezichtiging, weldra op het ver moeden, dat deze indertijd tot uitwendig gebruik waren voorgeschreven gewordeu en dat er zich vergiftige kruiden onder bevinden moesten, welke dan ook bij onderzoek bleken te zijn bella-donna- bladeo. Door doeltreffende middelen heeft hij spoedig de werking van dit vergif, dat anders wel doodelijk gevolg had kunnen hebben, kunnen te gengaan, en zijn patiënten zijn weder zoo goed als hersteld. Zondagavond jl. is het postpak ket, dat met den laatsten trein van Amsterdam aan het station Ede met bestemming naar Wage- ningen is aangekomen en aan den conducteur van de met dat vervoer belaste onderneming ter hand gesteld, zooals reeds gemeld is, vermist en waarschijnlijk ontvreemd. Toen bij de aan komst van die omnibus te Wageningen het ver lies ontdekt werd, is dadelijk een onderzoek langs den geheelen weg ingesteld, doch te vergeefs. Men vermoedt, dat onderweg de dader in den wagen, waarin zich geen passagiers bevonden, is ingeslopen en daarna weder even zoo, zonder bemerkt te zijn, met ziju buit is ontsnapt, hetgeen wordt bevestigd door de opmerking, dat het por tier open stond en de trede nedergelaten was Volgens gerucht zouden zich slechts enkele aan- geteekende brieven in het pakket bevonden hebben. BUITENLAND. Franhr||k. De Nationale vergadering zette Dinsdag de be handeling van het budget voor 1873 voort, en deed de begrooting van oorlog geheel en die van de publieke werken voor het grootste gedeelte af. Bij de algemeene beraadslagingen over de eerst genoemde begrooting wees de heer Raudotopde schromelijke toeneming van het eindcijfer dezer begrooting in den laatsten tijd, terwijl daaren boven in den loop van het dienstjaar bij herhaling buitengewone credieten door den Min ster van Uorlog werden aangevraagd. Voor een gedeelte schreef de spreker dit klimmen der uitgaven toe aan de uitgebreidheid van het Fransche leger, hetwelk daardoor een groot gevaar voor het land kon worden; daar de sterkte van het leger echter geworteld was in de wet, erkende hij dat deze voornaamste oorzaak van de toeneming der uit gaven niet kon worden weggenomen. Maar hij verklaarde te betwijfelen of, de wettelijke sterkte van het leger buiten beschouwing latende, door het departement van oorlog wel de noodige zuinig heid werd betracht. Hij beschuldigde den Minister zelfs van, met het oogmerk om de toeneming dei- uitgaven te bemantelen, de gebruikelijke verdee- De president zag haar een oogenblik zeer ern stig aan. „Kleine slang," zeide hij toen, „daarom was het dus? Huizen er zulke 6treken in dat kleine kopje? En dat moet ik u zoo inaar vergeven? Maar ik moet wel, want liet ik het op mijn votum werken, dan zou ik geen onomkoopbaar rechter zijn Sidonia omhelsde juichend haar vader. De president wendde zich tot Max Stein. Hij sprak met hem over zijn studie, bracht toen het ge sprek op andere dingen eu behandelde hem als zijn gast, zonder op het aanzoek terug te komen; een uur daarna reed hij naar de stad en liet de jongelui alléén achter. Tegen het souper was hij terug. Hij zag er zeer gelukkig uit. Sidonia was hem bij het rij tuig te gemoet gekomen en fluisterde hem on deugend in „En wat zei juffrouw Johanna van de zaak?" „Zij zeide niet veel goeds van u, kleine deug niet," antwoordde de president, zijne hand op Sidonia's schouder leggend," alleen, dat het onverantwoordelijk was haar op een dag als dezen teleur te stellen." „Ik haar teleurstellen, papa?" „Ja, gij, mijn kind! Want zij had zich sedert eenigen tijd met de hoop gevleid, om eens plot- ling dnr uitgaven in versch'üeude posten te heb ben verstoord. Verder be-"; rak de heer Raudot het speciale punt der kaïnpLinenlen, waarvan de heer Thiers met het oog op de zedelijkheid van den soldaat een groot voorstander was; hij be weerde dat de invloed der omgeving van de mili tairen ten platten lande, in de vaste kampen, veel verderfelijker was uit een zedelijk oogpuntdan de invloeden in de groote garnizoenen, waar tegen de president het leger wenschte te vrij waren. De rapporteur der budget-commissie verdedigde de regeering tegen de financieele aanmerkingen van den heer Ran lotde verhooging van de be grooting van oorlog was een uitvloeisel van de omstandigheden, en de besproken verandering in de economie der begrooting was alleen geschied ter wille eener meer oordeelkundige schikking en geenszins met de bedoeling om te kort te doen aau het toezicht der Nationale Vergadering. De Minister van Oorlog besprak daarop de kam pementen en constateerde tegenover de klachten van den heer Raudot dat voor en tijdens den orlog er maar ééne stem was over de leegloo- perij van officieren en manschappen, over hunne slechte gewoonten en over de noodzakelijkheid van oefening, en dat er thans aan die billijke klachten werd tegemoet gekomen door de troe pen aan de slecht werkende invloeden der groote steden te onttrekken en buiten in hun vak te oefenen. Nadat nog over eenige artikelen der begrooting eenige woorden gewisseld waren, werd zij, met een eindeijfer van 431,023,333 francs, aangenomen. Bij de behandeling van de begrooting van de openbare werken weid een amendement tot in krimping van het personeel der ingenieurs van den staat, hetwelk tot eene bezuiniging van om streeks 2% millioen zou leiden, na door den Mi nister bestreden te zijn, verworpen. De dagbladen deelen een circulaire mede, welke de thans afgetreden minister van binnen landsche zaken aan de prefecten heeft gericht. Daarin zegt hij, dat niet alleen de café-chantants en café-concerts in de laatste jaren in vele steden aanzienlijk in aantal zijn toegenomen, maar dat het meer en ineer gebruik wordt om stukjes op het programma te brengen, die niet dan een slechten intloed op de moraliteit der bezoekers dier inrichtingen kunnen teweeg brengeu, en waardoor deze cafés ten slotte zouden worden ware leerscholen voor individueele en sociale depravatie. De aandacht van de gemeentebestu ren nioet hierop gevestigd worden en zoo noodig moet men het met kracht tegengaan. Thans ge beurt het zelfs, dat in tegenwoordigheid der politie immoreele en gevaarlijke stukjes worden voorgedragen. Dit mag niet meer geschieden. Ten slrengste moet daar tegen gewaakt worden en zoo noodig moet de autoriteit dergelijke éta blissementen doen sluiten, als zij haar gevaarlijk voorkomen. Uit Givet wordt geschreven, dat de Maas aldaar buiten hare oevers is getreden, waardoor de stad voor een gedeelte is overstroomd. Het water blijft wassende. Er bestaat veel vrees, dat ook de Rhöne bui ten hare oevers zal treden, want de zware regens blijven aanhouden. Het water in de Saóne is zeer hoog, ook in de Seine; te Parijs staat het reeds op de Quai des Grands Augustins, het plein Saint Michel, enz. Duitschlaud. De Nordd. Allg. Zlg. bericht, dat de wet op het burgerlijk huwelijk thans bij het staatsministerie in beraadslaging is gekomen, en voegt er bij dat het ontwerp alleen het verplichte burgerlijk hu welijk betreft. Aan de Köln. Zlg. wordt uit Berlijn geschre ven„De benoeming van 25 leden in het Hee- seling en onvoorziens zulk een bakvischje als gij tot dochter te hebben, en nu komt daar niets van en wilt gij u met een Stein aan den hals in de zee van eene onzekere toekomst storten, ver van ons verwijderd „O, papa," lachte Sidonia, „behooren dan de visschen niet in de zee papa, zeg haar, dat ik toch altijd een goede dochter voor haar wil zijn zult ge?" Rotterdam, 5 December. De werken binnen deze stad voor den Staatsspoorweg worden, dank zij het zachte winterweder, met allen ijver voort gezet. De onderbouw der meeste pijlers iu het Westriieuwland is voltooid of onderhanden. De spoorweg poorten op de gedempte Binnenrotte zijn bijna alle afgewerkt. Bij dusdanigen voortgang bestaat er gegronde hoop, dat de voltooiing der uitgebreide werken vóór den gestelden termijn tot stand zal komen. reuhui?, w elke dus w ni< t offic'vel is hel end gemaak heeft velen eleurgcsleld. Er waren, re- lijk Uiurnidleu at.ugeti.ond is, i. n minste 4U nieuwe leden noodig, wilde men het kwaad in de Pruisische wetgeving bij den wortel aantasten. Dit was met name het doel van den vorst von Bismarck, die zelfs van meening was dat men beter zou doen met de kreitswet voorloopig te laten ruston, om te beginnen met hetgeen het driogendst noodig is. De zaak heeft een anderen loop genomen. Met 25 nieuwe pairs is het niet mogelijk eene grondige hervorming van het Hee renhuis tot stand te brengen, eu het is zelfs de vraag of de allereerst te wachten wetsontwerpen door eene zoo zwakke vermeerdering van het liberale element reeds voor alle gevaar beveiligd zullen zijn. Intusschen openbaart zich, nadat de eerste teleurstelling overwonnen is, in de vrij zinnige kringen geenszins eene gedrukte, maar veeleer eene moedige stemming. Wij hebben wel nog geene hervorming van het Heerenhuis, maar wij kunnen met zekerheid rekenen op de her vorming der kreitsinrichtingen, en dat is reeds zeer veel. Het een na het ander, is ook in de politiek een beproefde stelregel: en ook het Hee renhuis zal aan de beurt koinen. Wij hebben voor het tegenwoordige met een compromis te doen. Dat de ministers von Roon en von Selchow volstrekt geene nieuwe leden van het Heerenhuis benoemd wilden zien is be kend. De graaf von Eulenburg en de overige ministers drongen aanvankelijk aan op meer dan 25 benoemingen. Wat het gevoelen van den vorst von Bismarck betreft zijn de opgaven tegenstrij dig; zijne bijzondere vrienden beweerden dat de president-minister het met de laatstgemelden eens was en zelfs nog verder ging, en dat, zoo de minister von Eulenburg toegaf en met de be noeming van een niet voldoend aantal pairs ge noegen nam, het tusschen hem en den vorst Bis marck tot eene beslissende crisis zou komen. De vrienden des heeren von Eulenburg beweren thans het tegendeel, en zeggen dat hem geene keus meer was gelaten en dat hij wel had moe ten toegeven, daar de vorst von Bismarck schrif telijk te kennen gegeven had, dat 25 benoemin gen voldoende waren. Deze tegenstrijdigheid ver- eischt nog opheldering. Intusschen hoort men onder de afgevaardigden slechts ééne stem, dat er aan de kreitswet niets meer veranderd mag worden. Mocht het Heeren huis, iu het denkbeeld van zijne eer en waar digheid te moeten handhaven, nog nieuwe amen dementen op die wet aannemen, dan zal het "Huis van afgevaardigden ze verwerpen, en Jou is een ernstige crisis onvermijdelijk." De letterzetters en werklieden in de druk kerijen te Leipzig eischen niet slechts eene aan zienlijke verhooging van loon, maar stellen boven dien verschillende voor de patroons nadeelige voorwaarden. Naar aanleiding daarvan hebben de patroons verklaard: 1. dat zij vooralsnog daarover in geen onderhandeling kunnen treden, daar het Comité der Algemeene Duitsche Boekdrukkers- Vereeniging belast is met het opinakeu van een algemeen tarief voor de loonen en de patroons daarop niet kunnen vooruitloopen; 2. dat zij ook geen van allen afzonderlijk eene overeenkomst met hunne werklieden zullen sluiten 3. dat wan neer op eene of meer drukkerijen de zetters- of drukkersgezellen het werk staken, zonder in tijds te hebben gewaarschuwd, de overige drukkers, in navolging van hunne confraters te Weenen allen gezamenlijk hunne werkplaatsen zullen sluiten. Het dagelijksch bestuur van Berlijn heeft bij den gemeenteraad ingediend het ontwerp be treffende de rioleering der stad. Het ontwerp is saamgesteld door de heer Hubrecht, „Baurath"; met algemeene stemmen heeft het dagelijksch bestuur zich daarmede vereenigd. Het stelt voor zoo spoedig doenlijk een aanvang met het be langrijke werk te maken. De kosten tot verwe zenlijking van het geheele plan zijn geraamd op 9,744,000 th., of ongeveer 17% millioen gulden Nederlandsch courant. Om deze buitengewone uitgaaf te dekken, zal een leening tot dat bedrag worden aangegaan, zooals in de memorie van toelichting wordt voorgesteld. Uit Schwerin wordt gemeld, dat de regee ring 100,000 th. heeft aangevraagd om deduinrij tegen de zee te beschermen; de Landdag heeft die som terstond toegestaan. De schade, aan dat gedeelte der kust toegebracht hetwelk tot het groothertoglijk domein behoort, moet uit de domeinkas worden bestreden en daarvan komt derhalve niets ten laste van het land. Als een bewijs hoe krachtig de wet ge handhaafd wordt, die aan leerlingen van rijks scholen het lidmaatschap van politieke, reli— gieuse eu andere vereenigingen verbiedt, kan dienen, dat op verscheiden gyoina;iëu aan de gymnasiasten, die lid der Evangelische jonge- lingsveiecnigingen waren, is bevolen voor het lid maatschap te edanken of de inrichting te verlaten. De voogdij van vaderstaat strekt zich op die wijze al zeer ver uit. Men herinnert zich onwillekeurig hoe voor twee jaren 17 studenten van de universiteit werden verwijderd, omdat zij in naam van

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2