nam de vergadering, zooals wij gistereD reeds tortelijk mededeelden, de motie met 305 tegen 18 stemmen aan. Men weet dat het gevolg van dit votnin is ge weest dat de heer Lefranc zijn ontslag gevraagd n reeds bekomen heeft. De Italiaansche bladen bevatten den tekst van een brief door den heer de Remusat aan den heer Nigra gericht, waarin de Minister te kennen geeft, dat de 6tem aan pater Secchi in de com missie voor de maat-eenheid gegeven, zich alleen nitstrekte tot een wetenschappelijk doeleinde, maar hoegenaamd geen politiek precedent stelt voor de toekomst. Over het votum van jl. Vrijdag sprekende, zegt het Journal des Débats De overwinning der regeering is voorzeker niet zoo groot als men haar zou gewenscht heb ben; in de gegeven omstandigheden dient men daarmede te vreden te zijn. Wanneer men de sjmenstelling der Nationale Vergadering in het oog houdt, zal uien erkennen dat er niet veel reden was om eene grootere meerderheid dan van 37 stemmen te verwachten." De veelvuldige adressen van adhaesie, welke de president der republiek uit alle oorden des lands ontvangt, geven hem daarentegen in de oogen van dit blad een grooten steun welke, gevoegd bij de verkregen meerderheid, hoe gering die ook zij, voor den heer Thiers aanleiding ge noeg geeft om zijnen strijd tegen de rechterzijde voort te zetten. Uok de onverholen blijdschap, welke te Parijs over de nederlaag der rechterzijde heerschte, een merkwaardig verschijnsel in Prankrijb, voegt het blad er bij, waar het groote publiek zich niet pleegt te verheugen over eene door de regeering op de oppositie behaalde overwinning, is door het Journal des Débats met voldoening op gemerkt als een bewijs dat de natie, even als de meerderheid der Nationale Vergadering, de bekwaamheid, de eerlijkheid en de vaderlands liefde van den heer Thier weet op prijs te stellen. Le Siècle en La République Franpaise begroeten in het votum eene beslissende overwinning van den republikeinschen op den monarchalen regee- ringsvorm, welke door geheel Europa haren weer klank zal vinden. Europa en Frankrijk, zegt het laatstgenoemde blad, verkeerden in de laatste dagen in eene koortsachtige spanning; thans kunneu zij gerust zijnl Frankrijk heeft gebroken met de monarchie, onder welken naam of onder welken vorm zij zich ook voordoet. Dnltachland. Zaterdag heeft de Koning 25 personen tot leden van het Heerenhuis benoemd. Het zijn de gene raals von Herwarth, von Steinmetz, Peucker, Hollebeu en Stosh; de beeren v. d. Heydt, en v. Patow; de diplomaten v. Balan, Magnus en Eichuiann; de auditeur-generaal v. Pleck, de op- per-president v. Bardeleben, de onder-secretaris van staat Sulzer, de heer Friedberg, de hoofd-di- recteur der belastingen Schuhinann, de heer Phi lippsborn, de president der bank Dechend, de pre sident der Seehandlung-Gesellschaft Güother, de vice-president bij het gerechtshof Henrici, de procureur-generaal Weber, de directeur-generaal der posterijen Slephan. De overige benoemden zijn grondbezitters. De resultaten van de Duitsch-Oostenrijksche conferentie over de sociale quaestie, zullen in een rapport aan de beide regeeringen worden samen gevat. Wanneer later het vraagstuk bestudeerd en rijp zal zijn voor een oplossing, zou uit dat rapport waarschijnlijk de grondslag voor een wets voorstel zijn te trekken. De uitkomsten van de euquête, welke ingesteld wordt, zullen naar men meent ook te gelegener tijd aan andere regeeringen worden medegedeeld. In een der bijzalen van het Huis van af gevaardigden heeft Zaterdagavond de oprichting plaats gehad van een vereeuiging tot ondersteu ning der noodlijdenden aan de Oostzeekust. Er werd een hoofd-comité van 12 leden gekozen, waarin graaf von Moltke, de President van den Rijksdag, Dr. Sim-:on en meer andere hoogge plaatste personen zitting hebben. Van de Vader- landsche Vrouwenvereeniging was reeds een be drag van 15000 th. ingekomen. De vereeniging zal het centraal punt zijn voor alle andere com- missiën in den lande. In eene dezer dagen gehouden conferentie van gedelegeerden uit de Duitsche zeeplaatsen is besloten de noodige stappen te doen tot eene herziening van het Toltarief. De Vergadering wenscht dat in de eerste plaats zullen worden afgeschaft: het uitvoerrecht op lompen, alsook de invoerrechten op ijzer, ijzerwaren en chemicaliën. De afgevaardigde der stad Swioemunde klaagde dat in de Pruisische havens nog havengeld wordt geëischt van schepen, die enkel binnenloopen om steenkolen of proviand in te nemen, om het ijs te ontgaan, of om andere redenen uit nood, en die dus van de haven enkel als noodhaven gebruik maken. Naar aanleiding daarvan besloot de Vergadering, bij de bevoegde autoriteiten aan te dringen op de afschaffing dezer gelden in de kes, genoemde gevallen. Er waren 20 steden verte genwoordigd. De Vereeniging van Duitsche spoorwegbe- sturen zal te Berlijn den 20sten Januari eene algemeene vergadering houden. De voornaamste onderwerpen van behandeling zijnoprichting van een centraal statistiek bureau; gelijke quali- ficatie van goederen; een gemeenschappelijk regle ment voor .exploitatie; regeling van het gebruik van elkanders wagens. De beide districts-regeeringen van de pro vincie Brandenburg, die te Potsdam en Frankfort aan den Oder, hebben besloten jaarlijks op de openbare volksscholen de gevolgen vandenjong- sten oorlog, op den 2den December te doen vieren de wijze van feestviering is niet vastgesteld, maar door voorafgaand onderwijs in de geschiedenis van dien oorlog, zullen de kinderen voor het feest telkenjare worden voorbereid. De zaak van het Kurhaus te Ems is thans beslist. De regeering zelve zal de exploitatie aan vaarden en over het jaarlijksch rentebedrag van 15,000 thaler beschikken. De gemeente zal de zoogenaamde Kur-tax blijven heffen, zelfs tot een verhoogd bedrag, maar daarom ook geene toelage voor muziek ontvangen. De restauratie en daartoe behoorende localiteiten zullen worden verpacht, terwijl de overige ruiuite zal worden gebruikt voor conversatie-, lees-, rook- en andere salons. Entréegelden zullen daar niet worden gevraagd. De leiding der zaak zal worden opgedragen aan de tegenwoordige commissarissen te Baden-Baden. In de oud-conservatieve partij in het Huis van Afgevaar ligden heeft eene scheuring plaats gehad. Een veertigtal leden hebben zich van die partij afgescheurd en zich als afzonderlijke fractie geconstitueerd, welke voorloopig den naam van nieuwe conservatieve fractie heeft aangenomen. „Zij heeft dien naam verkozen zegt de Norddeutsche Atlgemeine Zeitung om te doen blijken dat zij, onder handhaving der conservatieve beginselen, voornemens is dezelve langs een anderen weg te doen gelden, dan de oud-conservatieve partij in deu laatsten tijd heeft ingeslagen. Het is de bedoeling dergenen die tot de nieuwe fractie zijn toegetreden, om, getrouw aan de overlevering der Pruisische conservatieve partij, de regeering in alle gewichtige quaestiën, inzonderheid ook in die welke met de nationale ontwikkeling in ver band staan, te ondersteunen en aan de behoeften des tijds beantwoordende hervormingen te be vorderen. Zij hebben zich voorbehouden om, wan neer de partij zich verder consolideert, een naam te kiezen, welke haar algemeene rich ting meer bepaald uitdrukt. In het bestuur zijn voor de eerste vier weken verkozen de heeren vou Rauchhaupt, von Bismarck-Naugard, Lam- pugnani, von Reitzenstein en Heise. Tot de partij zijn ook leden toegetreden welke dusver tot geene fractie behoord hadden, zooals de prins Handjery, von Zieten en anderen." Oriekenland. De drie ministerieele zetels, die opengevallen zijn, zullen binnen weinige dagen worden aan gevuld. Ook de ontbinding der Kamers kan spoedig worden tegemoet gezien. De gezant vau Italië, de markies Migliorati, is te Athene aangekomen om over de Lauriuin- quaestie te onderhandelen. Rusland. Het proces tegen Netschajew wordt geheel op den voet van een staatkundige vervolging behan deld. Een militaire commissie is met de instructie der zaak belast. De verhooten vinden des nachts plaats; de gevangene wordt daartoe uit zijn slaap gewekt; en dat alles geschiedt in de citadel Petropaulowsk, waar nog nimmer een ander mis dadiger, dan wegens politieke wanbedrijven ver volgden, gevangen was. Men zegt, dat men van Netschajew wil vernemen, wie nog, behalve de reeds veroordeelden, betrokken zijn bij de samen zwering men wil de geheele Nihilisten-bende met behulp van Netschajew trachten te ontdekken. Amerika. Onze lezers zullen ongetwijfeld met belang stelling eenige bijzonderheden vernemen omtrent het leven van den jl. Vrijdag overleden staatsman Horace Greeley, den tegen-candidaat van Grant bij de jongste presidents-verkiezing. Greeley werd den 3deb Februari 1811 te Am- horst, in New-Hampshire, geboren en bereikte dus den leeftijd van 61 jaren. Van jongs al'reeds een groot liefhebber van boeken, trad hij in 1825 als volontair in een drukkerij, om in 1831 te New-York als letterzetter zich te verbinden. Doch reeds in 1834 wijdde hij zich aan een anderen arbeid; in vereeniging met de heeren Winchester en Gibbets, ging hij een weekblad van lettorkun- digen aard uitgeven, de New-Yorker geheeten; na eenige jaren werd de uitgifte van dat blad echter, bij gebrek aan materieele voordeelen, gestaakt. In 1841 begon hij toen de uitgave van de New- York-Tribune, een blad dat dadelijk veel opgang maakte, en hij verwierf zich dan ook spoedig een zoo gunstigen naam, dat hij in 1848 geroe pen werd een zetel in het Congres in te nemen Tot het optreden van generaal Taylor bleef hij zijn fuuctiën waarnemen. In 1851 Europa bezoe kende, werd hij tot voorzitter van een der jurys voor de groote wereldtentoonstelling benoemd. Als talentvol schrijver gaf hij, onder den titel van „Gedachten over hervormingen", een reeks van redevoeringen en schetsen uit en een „Ge schiedenis over de slavernij in de Vereenigde Staten, van 1787 tot 1856", in welk laatste jaar het werk verscheen. Hij bezocht in 1859 Califor- nië, reisde door de Staten van Kansas en Utah en hield in de voornaamste steden belangrijke redevoeringen. In den burgeroorlog hield hij de partij der Vereenigde Staten en schreef een werk over het Amerikaansch conflict, dat in 1864 en 1867 verscheen. TET iEGRAMME Parijs, 2 December. Het officieele blad beves tigt dat het ontslag door den heer Victor Lefranc aangevraagd, verleend is. 't Gerucht, dat gisteren te Parijs liep, als zou de heer Thiers zijn ontslag hebben ingediend, is geheel van grond ontbloot. Het gezamenlijke ministerie heeft in den gisteren gehouden ministerraad zijn ontslag aan geboden; de president heeft het echter niet aan genomen en, naar het schijnt, zal men zich be palen tot de vervanging van den heer Victor Lefranc, als minister van binnenl. zaken. Aan gaande de stemming der Nationale Vergadering over de adressen der gemeenteraden, kan nog worden gemeld, dat de door de regeering gele den nederlaag voornamelijk is te wijten aan de handelwijze van een deel van het linkerceutrum, aan welks hoofd Bérenger staat en dat zich van stemming onthield. Dat de jongste stemming in de Nationale Ver. gadering niet tegen Lefranc, maar tegen Thiers gericht was, wordt hier door niemand betwijfeld. Ten einde meer eenheid in hunne oppositie te brengen zullen de 335 legitimisten, Orleanisten en Bonapartisten, eene groote gemeenschappe lijke vereeniging vormen. Het Journal des Débats zeide het gisterenen herhaalt het heden, dat ondanks de zegepraal van Vrijdag de toestand ernstig blijft. Redding zou slechts aanbrengen eene gedeeltelijke vernieuwing der Nationale vergadering; heeft deze niet plaats, dan blijft de toestand der regee ring zeer moeilijk. Pesth, 2 December. In de zitting van het Huis van afgevaardigden heeft de president triedege- dèeld, dat de Keizer de aanvraag van het Ministerie om ontslag heeft aangenomen. De minister van koophandel, de heer Szlavy, is met de samenstelling van een nieuw Ministerie belast. De Ministers zullen in functie blijven tot het nieuw Ministerie zal zijn samengesteld. De zitting van het Huis van afgevaardigden is tot nadere bijeenroeping verdaagd. De Montags-Rcvue verneemt uit Pesth, uit eene hoogst geloofwaardige bron, dat de Keizer het ontslag van den Hongaarschen minister-president, graaf Lonyay, heeft aangenomen; dat de tegen woordige minister van koophandel, de heer Szlavy, tot minister-president is benoemd en dat al de overige Ministers hunne portefeuilles behouden. Versailles, 2 December. In de parlementaire kringen is meo van oordeel, dat eene gedeeltelijke vernieuwing der Kamer uit de crisis zal voort, spruiten, De Nationale vergadering heeft in hare zit ting van heden verscheidene artikelen van de be grooting voor 1873 goedgekeurd, zonder dat hierbij eenig incident plaats had. De afdeelingen zullen Donderdag de commissie van 30 leden benoemen voor de constitutioneele hervormingen, overeenkomstig het regeeringsvoor- stel. Londen, 2 December. De werklieden in de gas fabrieken alhier hebben den arbeid gestaakt, om dat twee stokers weggezonden zijn. Kopenhagen, 2 December. Een wetsontwerp, strekkende om een stelsel van verdediging voor het geheele rijk en in het bijzonder voor de hoofd stad in het leven te roepen, zal heden aan het Deensche parlement worden aangeboden. Washington, 2 December. In de boodschap, door den president Grant aan het Congres gezon den, wordt met een gevoel vandankbaarheid.de handhaving van den vrede, zoowel in het binnen- als buitenland, herdacht. Het land heeft een ge- wenschten voorspoed genoten, en alleen de brand te Boston heeft daarop eeoe uitzondering gemaakt. De geschillen, welke de handhaving der goede betrekkingen met Groot-Britannië bedreigden, zyn op de meest bevredigende wijze uit den weg geruimd, in overeenstemming met de politiek der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, en de uitspraak van den Keizer van Duitsehland in de zaak van San Juan laat zelfs geen schaduw op de vriendschappelijke betrekkingen rusten. Jegens Frankrijk, onzen oudsten bondgenoot; jegens Rusland, dat zich steeds een trouw vriend heeft betoond en jegens Duitsehland, hebben de regeering en de bevolking der Vereenigde Staten groote beweegredenen van vriendschap. De be trekkingen met de overige mogendheden zijn zeer vriendschappelijk. De tentoonstelling van Weenen zal bijdragen tot bevordering der beschaving en de goede ver standhouding tusschen de volken vermeerderen. Grant brengt vervolgens lof aan Juarez, over leden president van Mexico, en hoopt dat de nieuwe president den goeden dunk zal bevesti gen, welken men van zijne wijsheid en vader landsliefde heeft opgevat, door een goed beheer en het versterken der goede betrekkingen met de naburige landen. Met betrekking tot Cuba zegt de president, dat de opstand geen kans van slagen heeft, hoewel het aan Spanje nog niet gelukt is dien voor goed te onderdrukken. De instandhouding der slavernij is ongetwijfeld een der voornaamste oorzaken van den langen duur der worsteling. Het congres is heden te 12 uren geopend; de leden, zoowel van de Kamer der Afgevaar digden als van den Senaat, waren in grooten getale opgekomen. Olten, 2 December. Op de vergadering van ge delegeerden van vrijzinnige Katholieken volgde gisteren eene talrijke bezochte volksvergadering, waarop o. a. ook Reinkens het woord voerde. Behalve verscheidene resolutiën welke eene betere organisatie ten doel hebben, werden ook voor stellen aangenomen tot het in gereedheid bren gen van eene bondswet ter bescherming der ge wetensvrijheid tegen de overheersching der gees telijkheid, voorts betreffende de gemeentelijke autonomie in kerkelijke aangelegenheden, alsmede tot opheffing der pauselijke nuntiatuur in Zwit serland. Dresden, 2 Dec. Het Dresdener Journal spreek ten stelligste het bericht tegen, dat in den boe zem van het ministerie verschil van meening zou bestaan met betrekking tot de aan de Kamers in te dienen wetsontwerpen, en dat derhalve geen sprake is van kabinetswijziging. Karlsruhe, 2 December. De beterschap in den toestand van den Duitschen kroonprins houdt op bevredigende wijze aan. New-York, 2 December. De Minister van Financiën begroot de ontvangsten voor het dienst jaar tot op 30 Juni op 274 millioen, de uitgaven op 270 millioen. De publieke schuld is met 100 millioen verminderd. De publieke schuld is in November met 1,217,500 dollars verminderd. In de schatkist is aanwezig 68,625,000 in goud, 10,125,000 in papier. De uitgaven voor 1874 zijn officieel ge raamd op 308 millioen, zijnde 10 millioen meer dan voor 1873. Laatstgenoemde som zal voorna melijk aan openbare werken besteed worden. LAATSTE BERICHTEN. Per telegraaf.) Den Haag, 3 December. De geheele zitting der Tweede Kamer liep heden over het Lager Onderwijs. De heer Moens drong aan op de herziening der wet met betrekking vooral tot de tractementen der hoofd- en hulp onderwijzers, terwijl de heeren Saaymaus Vader en Wassenaer klaagden over de achterstelling van het bijzonder onderwijs en de godsdienst loosheid der openbare neutrale school. Onder scheidene sprekers namen deel aan het debat. De minister acht zich nog niet overtuigd van de noodzakelijkheid tot wijziging dezer belangrijke organieke wet. In de bezoldiging der onder wijzers, zeide hij, komt gaandeweg verbetering. Het bijzonder onderwijs heeft geen reden tot beklag, want het is vrij om zijne godsdienstige overtuiging bij het onderwijs te laten domineeren, maar op de openbare neutrale school kan en mag dit niet. Daarmee zijn de beraadslagingen over 't hoofdstuk onderwijs afgeloopen. Den Haag, 3 December. Z. K. H. de Prins van Oranje is dezen ochtend te 8 uren per Rijnspoor naar Amsterdam vertrokken. De 35jarige voermansknecht L. is heden morgen op de Paviljoensgracht van een met hooi beladen wagen, waarop hij gezeten was, gevallen en met zijn hoofd op de straatsteenen terecht ge komen, ten gevolge waarvan hij eeoe zware kwetsuur aan het hoofd bekwam. Hij werd ter stond in een huis ingebracht en aldaar door twee geneesheeren behandeld en verbonden.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3