gever C. Kooyker, bier ter stede, met St.-Nico laas zoo'n geschiedenis van de vijf biggetjes te koopen. Mei belangstelling verneemt men, dat bij de Maatschappij tot Nut van 'l Algemeen, die sedert eeuige jaren met zoo loffelijken ijver zich aan de opleiding van jeugdige tooneelkunstenaars laat gelegen zijn, met 1°. Januari e. k. wederom voor enkele leerlingen de gelegenheid zal zijn geopend, om aan het onderwijs, dat kosteloos door de be kwaamste meesters verstrekt wordt, deel te nemen De hoofdleiding van dat onderwijs te Amster dam is toevertrouwd aan Mevr. de wed. Cox- Prince (Frederiksplein 'A 155) en den hoofdonder wijzer F. Nout (Prinsengracht Z 385). De Com missie, welke over de toelating beslist, bestaat uit Prof. de Hoop Scheffer, Dr. Hubrecht, A. Beeloo, Dr. N. J. B. Kappeyne van de Coppello, Mr. J. A. Molster en Mr. N. W. Berlage. Elk dezer heeren zal zeker bereid bevonden worden om de belanghebbenden nader in te lichten aangaande de vereischten om aan het onderwijs te kunnen deelnemen. Bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken is van het Nederlandsch consulaat-generaal te Melbourne ontvangen doodakte van Frederik of Peter de Boor of de Boer, oud 32 jaren, overle" den in het krankzinnigen-gesticht te Ararat. Belanghebbenden kunnen zich aanmelden ter bekoming dier akte. Met ingang van den 2den December aanstaande zal het Rijkstelegraafkantoor op Vlieland op werk dagen open zijn: van 8 uren voor- tot 2 uren namiddag en van 4 tot 6 uren namiddag. De diensttijd op Zon- en Feestdagen blijft onver anderd. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag den 5den December aanstaande niet plaats hebben. Z. M. heeft herbenoemd: als burgemeester der gemeenten Charlois eu Katendrecht Mr. H. M. Bareudrecht; als burgemeester van Valburg L. van Doesburghals burgemeester van Lexmond W. N. J. van Slijpe, secretaris dier gemeente; en als burgemeester van Avereest J. H. van Barne- veld, secretaris dier gemeente. Z. M. heeft op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend, aan J. G. van Reuterghem, als 2den lui tenant bij de 4de compagnie van het 11de ba- taljOl^ rustende schutterij in Zuid-Holland. Voorts zijn bij de rustende schutterijën in Zuid- Holland benoemd: 11de bataljon, 1ste compagnie, tot lsten luitenant F. P. Erkelens, thans 2de lui tenant; tot 2den luitenant J. C. Gerliugs, thans 2de luitenant bij de 3de compagnie; 3de compag nie, tot 2den luitenant A. Loose; 4de compagnie, tot kapitein Jhr. Mr. A. R. P. van Kinschot, thans lste luitenant; tot lsten luitenant D. H. Jas, thans 2de luitenant; tot 2den luitenant J. Smits, voor malig sergeant, en L. Vliegenthart, thaus sergeant. Z. M. heeft aan Dr. R. W. van Goens eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van boog- leeraar aan de polytechnische school te Delft, behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeld en met behoud van den titel van hoogleeraar, en als zoodauig in zijne plaats benoemd A. J. van Pesch, tijdelijk hoogleeraar aan die instelling. Z. M. heeft de commissie, bedoeld in art. 34 der wet van 20 Juli (Staatsblad u°. 131) en benoemd bij besluit van 8 October jl., n°. 16, ontbonden, niet dankbetuiging aan den voorzitter en de leden voor de door haar bewezen diensten. Z. M. heeft aan G. J. A. Huiskes, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaats vervangend kantonrechter te Oirschot. Z. M. heeft aan P. J. Buteux, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Januari 18 eervol ontslag verleend als kantonrechter te Heil kenszand. 131NNENLAND. Amsterdam, 30 November. Heden werd alh:r op feestelijke wijze herdacht de dag, waarop vdr 40 jaren het eerste schot is gevallen van de Citael van Antweipen op de vijandelijke loopgravn. Een betrekkelijk niet onaanzienlijk getal der ovsr- gebleven oud-krijgers verzamelden zich des vor- middags te 10 uren op het Frederiksplein om eel te nemen aan eeu feestelijken optocht. Reeds óor 8 uren waren de feestelijkheden aangevangen net het lossen van een kanonschot, gevolgd dooi 21 saluutschoten. Verder had men te 8 uren ten reveille taptoe. Aan den bovengemelden optocht sloteu zichsen aantal Melaleu-Kruis-ridders van onderscheidne sectiën aan. De optocht werd begeleid door een ieel van het garnizoen, daarbij gecommandeerd dor den kolonel Schmidt. De oud-Citadellers lie,en onmiddellijk achter het vaandel van het 7dere giment infanterie, hier ter stede in garnizan, welk regiment in 1832 mede op de Citadel lan den strijd had deelgenomen. De optocht was in vier afdeelingen verdeeld en alsmede vergeeld door twee muziekcorpsen, die van het 7de rsgi- nient infanterie en van de schutterij, de laaste onder directie van den heer Coenen. Ook waren eenige muzikanten, speciaal tamboers en pijpers van de mariniers, daarbij tegenwoordig. De optocht begaf zich van het Frederiksplein over de Botermarkt, door de Reguliersbreestraa; en Kalverstraat, naar den Dam. Aldaar gekomei begaven de feestvierenden zich naar de Beurt, alwaar zij door de alhier aanwezige hoofdofficie ren werden gecomplimenteerd. Vervolgens brach ten zij een bezoek aan de Nieuwekerk, alwaar zij langs de graftombe van van Speyk defileerder. Eveneens brachten zij hunne hulde aan het met vlaggen versierde Burgerweeshuis, alwaar van Speyk het levenslicht aanschouwde. De optocht nam nu den terugtocht aan. De feestvierenden namen daarop deel aan een matinée-musicale in het Paleis voor Volksvlijt alhier, om daarna over te gaan tot het houden van een broederlijken maaltijd. Des avonds woonden zij een groot mili tair concert bij in het Paleis voor Volksvlijt. Te 11 uren 's-avonds werd de taptoe geslagen. Amsterdam, 2 December. Morgen zal hier ena collectie schilderijen en meubelen verkocht wor den afkomstig van het kasteel llpenslein in Noord- HOlUtuü, Gat lii üc lOUo ovuu graaf Lamoraal van Egmont. De collectie bevat schilderijen van Frans Hals, Ferdinand Bol, Th. de Keyser, H. Goltzius enz. Een groot aantal is van onbekende meesters. Z. M. de Koning beeft het beschermheerschap aangenomen van de handwerkers-productiever- eeniging Arbeid en Vlijt, alhier, aan Z. M. door de vereeniging aangeboden. Den Haag, 1 December. Uit eene door den heer Pompe van Meerdervoort in de laatste gemeenteraadszitting medegedeelde statistiek, van al de jongelieden der vijfde klasse van de hoo- gere burgerschool die 't eindexamen gedaan heb ben over de jaren 1866 tot 1872, blijkt o. a. dat te Breda, Middelburg, Kampen, Tilburg, Alk maar, Zierikzee en Schiedam allen werden toege laten. Te Dordrecht werd afgewezen 1 van de 18, te Haarlem 1 van de 1414, te Rotterdam 1 van de 12'/,, te Leiden 1 van de 51/,, te Amsterdam 1 van de 8'/,,, te 's-Gravenhage 1 van de 3«/i„ euz. Deze becijfering leidt tot de gevolgtrekking dat, met uitzondering van Delft en Veendam, te 's-Gravenhage het slechtste resultaat vun't ouder wijs werd bereikt. ker wist niet eens, dat wij een buitenplaats had den, en dat moet Steiu toch wel wetenniettemin was ik zoo dom, mij te laten beet nemen, en eerst bij Johanna, toen die mijnheer de Wit" kwam „De Wit wie is dat?" riep de president uit. „Zie papa," hernam Sidonia, zonder de vraag te beantwoorden „ik kan het u nooit vergeven dat gij mij voor zulk een kind houdt, dat gij mij zooveel wilt wijs inaken het is leelijk van u I" „Nu, nu," riep de president een weinig driftig, daar hij in zijn vaderlijk gezag geschokt was, „het was, als gij er dan toch achter gekomen zijt, een scherts die ik mij heb veroorloofd, omdat het voor mijn dochtertje niet goed was, zich een on bekenden jongen man al te levendig voor den geest te halen." „Zoo, ik dank u, papal En het is al heel vader lijk van u gehandeld, dat gij, wat ik u had toe- vertiouwd, terstond aan Johanna hebt oververteld en mij aan haar verraden, haar in het complot genomen, zoodat zij nu Max Stein, toen hij van avond haar kwam bezoeken, als mijnheer de Wit voorstelde alleen omdat zij wist wat gij gedaan hadt, en zij u niet wilde compromitteeren door een ander, dan dien gij mij als Stein hadt voor gesteld, met dien naam te noemen. Inderdaad gij moogt Johanna bedanken, gij hebt eene ijverige bondgenoot in haar gevonden, als het er op aan komt, om uw dochtertje bij rieo neus te hebben." „Johanna een bondgenoot van mij Ik een com plot met haar gesmeed? Ik uwe bekentenis aan haar verraden?" riep de president uit, terwijl hij even bleef staan. „Ja, papa, dat is zoo, loochen het maar nie', ik ben niet zulk een kind meer, als waarvoor gij mij houdt, en doorzie alles I" „Doorziet gij allesI Ik wenschte dat het met mij ook zoo was, want ik doorzie niets; ik weet volstrekt niet waar gij van spreekt I" „Dat is wat moois, papa; gij zult uiij toch niet willen vertellen, dat Johanna geen reden had om mijnheer Stein, toen hij bij ons in den tuin kwam, de Wit te noemen!" „Zoo, dus Stein was in uw gezelschap onder een anderen naam?" „Ja, papa, als gij het dan waarlijk niet weet I" „Ik geef u mijn woord, Sidonia, dat ik even min uw geheim verraden heb, als ik een woord van de historie begrijpl" „Niet? Maar wat had Johanna er dan mee voor Wordt vervolgd). GEMENGD NIEUWS. Door F. W. L. Sauer en I. S. Van der Hout wordt in de Werkman aangekondigd, dat drang van omstandigheden hen noopt hun vaderland te verlaten. Zij zeggen, zich daarom evenwel niet aan de arbeiderszaak te zullen onttrekken. Zij geven voorts het verlangen te kennen, om vóór hun vertrek nog eens in het midden der werk lieden te zijn. Die samenkomst zal, zeggen zij, hun laatste oogenblikken hier in 't moederland veraangenamen en hun bemoedigen bij den stap dien zij doen in het belang hunner huisgezin nen. Zaterdag-nacht is de molen de Goudvink te Dordrecht afgebracht. Omtrent den moord te Heerde meldt men nog, dat de landbouwer Elbert Beekman, Vrijdagavond omstreeks 5 uur t'huis komende, het zeer verminkte lijk zijner vrouw in den gang zijner woning vond liggen. Volgens zijne verklaring was ook eene soin van f 600 ontvreemd, terwijl nog eene poging tot brandstichting was aangewend, waarschijnlijk tot bedekking der dubbele misdaad. De brand werd echter door spoedig aangebrachte hulp gebluscht. De justitie is ijverig bezig met de instructie dezer treurige zaak. In de bevrozeu bergpassen van de Himalaijas heeft onlangs een heldhaftig beoefenaar van de wetenschap zijn ijver met den dood bekocht. Een verdienstelijk Engelsch genie-officier, kapitein Basevi, bezweek er, terwijl hij bezig was met belangrijke waar nemingen tot bepaling van 't gewicht des aard- bols. Zaterdag-middag is te Haarlem, uit bet Spaarne, het lijk opgehaald van een timmer mansknecht, oud 22 jaren, die reeds sedert 5 November vermist werd. Het schijnt, dat mis bruik van sterken drank oorzaak van dit onge val is geweest. Sedert eenige weken bestaat ook te Alkmaar een wetenschappelijke cursus voor dames in natuurwetenschap en letterkunde, die door de heeren Boeke en Wuysler, leeraren aan de Rijks Hoogere-burgerschool, wordt gege ven, en waaraan door ruim een 40tal dames wordt deelgenomen. Dat de aardappelteelt te Smilde vooruitgaat, kan daaruit blijken, dat door twee fabrikanten uit de prov. Groningen aldaar voor p. m. f 40,000 aardappelen werd opgekocht. Sir Donald Mac-Leod, vroeger generaal-luitenant in Pendsjab, heeft Vrijdag op den onderaard- schen spoorweg te Londen op een jammerlijke wijze den dood gevonden, toen hij in den wag gon wilde stijgen, terwijl de trein op een der stations reeds iu beweging was, gleed hij uit, geraakte onder de raderen cn bezeerde zich zoo, dar dn heide beenen en de linkerarm moesten afgezet worden. Eenige uren later u:j oor, lijk. De beroemde Amerikaansche philoloog Pierce is dezer dagen te Parijs overleden. Hij had juist een groot werk voltooid, de „Interna tionale Spraakkunst", waarvoor een uitgever te New-York hem 50,000 dollars had betaald. De president van het huis der afgevaardigden in Duitschland, de heer v. Forckenbeck, is een hartstochtelijk snuiver, zoodat hij tijdens de zit tingen altijd rechts van zich een vel papier met een quantiteit snuif heeft, waarvan hij nu en dan een snuifje neemt. Reeds eenige jaren geleden werd hem door eenige vrienden een zilvereu doosje daartoe ten geschenke gegevtn, maar de oude gewoonte keerde weldra terug. Dezer dagen nu zag men in plaats van het papier een sier lijke schaal van geëmailleerd brons, wairop de snuif lag. Naar men verneemt is dit een gesthenk van de schrijvers, met het opschrift „iau hunnen geachten president v. Forckenbedc, ter herinnering aan de zitting van 1872. D» schrijvers van het huis van afgevaardigden." Toen Z. M. de Koning Vrijdag van het Loo te- rugkeerende te 's-Gravenhage in HD. rijtuig wilde stappen, werd hem door een behoeftige vrouw een smeekschrift aangeboden, dat Z. M. welwil lend aannam De smeekeling was de vrouw var een werkman, onlangs veroordeeld wegens dief stal. Uit Stadskanaal wordt geschreven, dat men thans op Pruisisch gebied druk bezig is met het graven van een kanaal, dat het Stads Apeler kanaal in verbinding zal brengen met de Eems. Is dit scheepvaartkanaal gereed, dan zal terstond een straatweg daarnaast volgen. Deze werken, die voor de teen koloniën van groot be lang ziju, worden door ,1e Pruisische regeeriug uitgevoerd. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage, daartoe aangezocht door de Fransche legatie aldaar, vestigt de aandacht op een Russischen vreemdeling, zich noemende Mitscheusoo, voorzien van een Engelsch paspoort, die een groot gedeelte van Europa bereist en op lichterij pleegt, door zich valschelijk voor te doen als agent van een handelshuis te Parijs. Hij zou alzoo inteekeningen op het jaarboek aannemen, dat deze firma uitgeeft, en zich de inschrijving hiervoor vooruit doen betalen, ad 75. Poven- dien moet hij de Fransche consulaten bezoeken en hun aanbeveling bij kooplieden en bankiers verzoeken. Zondagmiddag werd, uit den Bui tensingel tegenover de Hollandsche Gasfabriek te Amsterdam, bet lijk opgehaald eener vrouwelijke verpleegde in het Evangelisch Luthersch Oude mannen- en Vrouwenhuis. Te Deventer cir culeert bij onderscheiden boterhandelaars en kui pers een adres ter onderleekening, waarbij den Raad woidt verzocht te bepalen dat boter niet anders dan in nieuwe vaten en voorzien van den ijk der gemeente ter markt mag worden aange- voerd. BUITENLAND. Frankryk. Van de zitting der Nationale Vergadering vao jl. Donderdag wordt aa i de Times lanes telcgrafi- schen weg het volgende overzicht medegedeeld: „Bij den aanvang der zitting, kort voor drie uren, las de president te midden eener diepe stilte de conclusie van het rapport der commissie voor. „De heer Dufaure verscheen daarop op de tribune. Hij verklaarde dat hij slechts weinige woorden te zeggen had en betoogde, dat het rap port van den heer Batbie eeu tweeledig knrakte- bezat. In de eerste plaats was het aan te merken als een antwoord op de boodschap van den heer Thiers, in de tweede plaats als een op zich zelf staand voorstel. De regeering verzette zich niet tegeia het beginsel der ministerieele verantwoor delijkheid, hetwelk reeds bestond en met het voorstel-Rivet den 31sten Augustus 1831 aange nomen was. Alle ministers gevoelden dat zij ver-/ antwoordelijk waren, jegens de Vergadering inkdii de eerste plaats en daarna jegens hun geweten Fjk (Toejuichingen van de linkerzijde.) Maar hetzovlye onbillijk zijn die verantwoordelijkheid op den president der republiek te leggen. Wij zijn be reid, zoo liet de heer Dufaure zich uit, om met de commissie mede te werken, maar men moet ons niet tegelijkertijd verantwoordelijk en mach teloos maken. Ik heb het rapport met aandacht gelezen en heb daarin namelijk iets meer gevon den dan de verantwoordelijkheid der ministers, (hij las hier de zinsneden uit het rapport voor, waarin de bezwaren werden aangewezen van de! heeren Thiers voortdurende tegenwoordigheid io de Nationale Vergadering) - hier vind ik de vet- antwoordelijkheid welke men eigenlijk bedoelt. Men verlangt den heer Thiers, den verkozene in zesentwintig departementen, te beletten in deze vergadering te verschijnen om de belangen voor te staan, wier behartiging gij aan hem hebt op gedragen. Gij allen hebt hem bij herhaliDg met bijval begroet, vooral toen bij het inkomen tegen eene belasting verdedigde. De generaal Cavaignac stond gedurende zes maanden op hetzelfde stand punt zonder dat iemand daartegen bezwaar maakte. Icoi In de Vereenigde Staten bezit de president der.Dii republiek het recht van veto, en de vertegenwoor- ko diging is er in twee kamers gesplitst. Laat on,Vien daarom onderzoeken welke instellingen Devens de ministerieele verantwoordelijkheid behooren te bestaan. De regeering stelt daarom voor dat er eene commissie van 30 leden benoemd worde, belast met het ontwerpen eener wet tot regeling van de bevoegdheid der open - are machten en van de toepassing van het beginsel der ministe rieele verantwoordelijkheid." „De minister eindigde zijne rede met deze woorden „Nog éen woord: men spreekt van het beant woorden van de boodschap van den President. Die boodschap is door de natie eene zekere achting waardig gekeurd. De vreemdelingen hebben eenige grootheid gevonden in de taal van den President na onze rampen en na de wedergeboorte des lands, welke wij in de laatste achttien maanden hebben gadegeslagen; wellicht zal de geschiedenis] aan die boodschap een plaatsje inruimen. Maa: wanneer nu op die boodschap antwoorddet dooi te besluiten dat er eene commissie zal worden benoemd tot het beramen van middelen om den heer Thiers van het spreekgestoelte te weren, dan vul ik alleen dit vragen: zou dit antwoord een evm gunstigen indruk maken als de boodschap zelv« heeft gemaakt?" „De heer Batbie verkreeg thans het woord en stelde voor dat het gedane voorstel aan de com missie van rapporteurs over het voorstel-de Ker-| drel zou worden verzonden, ten einde het staanden voet te onderzoeken opdat de bestaand spanning niet langer mocht worden gerekt. Di- voorstel werd bij acclamatie aangenomen. „De zitting werd daarna voor een uur tijd: geschorst, na verloop waarvan de commissie haai rapport zou uitbrengen. In dien langen tusscheo- tijd heerschte de grootste spanning in de straten nabij het gebouw waarin de zittingen plaats hebben, in de spreekkamers, gangen en in 'ergaderzaal zelve. De heer Thiers en de minis- ers begaven zich in de bijeenkomst der coin- ïissie. Daar verklaarde de President zich bereid eer veel toe te geven, maar dat hij onmogelijk ich met de conclusie van bet rapport vereenigeo on, tenzij daarbij de door hem noodzakelijk ge- elite voorwaarden gevoegd werden. Hij somde aarop de verschillende onderdeelen van zijn po liek programma op, waaronder ook de regeling dr ministerieele verantwoordelijkheid voorkwam; viarna hij de bijeenkomst verliet eu weder in d vergaderzaal verscheen. Hij scheen zeer ver meid en zeide tegen de hem omringende afge* vardigden„Ik heb zooveel als mogelijk was tcgegeven; verder kan ik niet gaan." Men ver- lulde toen dat er eene schikking getroffen was op ste tot va iei ;k wt ni [ii ila VO! tot Dit lat we i wa in Mj de; ter dei Pri dei ree tuc aai U8 dat nir i koi lin lan om is wi Th net wa uit: de; we dot we poi bei val scl ho op blii brs dis WO slis het de da; dei Th het het vol; VOO cou ein out kin de

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2