Js Pge INGEKOMEN STUKKEN. plaats. Daarin werd verslag uitgebracht door de afgevaardigden ter algemeene vergadering te Sneek. Naar aanleiding van de voortreffelijke ontvangst, door Sneek den afgevaardigden bereid, deelde de voorzitter aan de vergadering mede, dat het hoofdbestuur aan ieder der 27 Sneeksche dames, die te zamen eene prachtige banier aan de Maatschappij hadden aangeboden, een zilveren penniog ter gedachtenis had geschonken. In deze vergadering werd ook eene commissie benoemd, ten einde rapport uit te brengen om trent 27 stoomkranen, ingezonden naar aanleiding der prijsvraag n°. 600, waarbij stoomkranen ge vraagd werden, die eene drukking van 4 tot 8 atmosferen kunnen weerstaan. Tot leden der commissie werden benoemd de heeren Jacobs, Figee, H. de Clercq en Bakker Korff. Daarna werd eene vraag behandeld, aangaande welke het hoofdbestuur de meeniug der departe menten gaarne vernemen wilde. Zij betrof de vestiging van nieuwe handelsbetrekkingen en de middelen, waardoor Nederlandsche jongelieden geholpen kunnen worden om buitenslands in be trekking te komen. De vraag werd ingeleid door den heer C. Prins, die in levendige trekken den bloei en het verval van den Nederlandschen han del schetste, en, daarna sprekende van den tegen- woordigen toestand, deed uitkomen, hoe in onze dagen de energie en de ondernemingsgeest, die vooral de Duitschers kenmerken, bij ons maar al te zeer ontbreken. Naar aanleiding van de vraag en het door den heer Prins gezegde ontstond een levendig debat Na velerlei gedachtenwisseling werd er eene commissie benoemd om op de missive van het hoofdbestuur een antwoord gereed te maken, be staande uit de heeren Prins, Dyserinck, von Baum- hauer en Waller. Den llaag, 26 November. Bij de heden plaats gehad hebbende herstemming voor twee leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zijn 260 geldige stemmen uitgebracht. De heer J. S. Noordendorp werd gekozen met 139, en de heer J. F. Mansvelt Beek herkozen met 137 stemmen. De heeren L. S. Enthoven en P. de Niet Az. bekwamen ieder 83 stemmen. Het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland heeft bij airest van heden het vonnis der Recht bank te 's-Gravenhage vernietigd waarbij de gewe zen ontvangersklerk de P. uit Breda, werd veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf en 25 boete, ter zake van oplichting. Ook het Hof heeft, op nieuw recht doende, den beklaagde aan het hem ten laste gelegde schuldig verklaard, maar hem eene eenzame opsluiting van negen maanden, benevens eene geldboete van 25 opgelegd. Rotterdam, 26 November. Volgens de onlangs gedane afbakening en bekomen informatiën is de Directie der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij thans weder bezig met het maken van een plan voor de reeds zoo dikwerf besproken verbin dingslijn. De richting van die lijn is thans als volgt: Zij vangt aan op bet stationsterrein nabij de brug over het Boerengat en loopt, in Svormige bocht, door het gebouwterrein en de haven van het Rijks-entrepot, om den Oostzeedijk en Wa terkolk bij de Oostpoort schuin te doorsnijden, van daar over het Oostvestplein in rechte lijn tot voor het Oastvest-water. Voorts volgt de lijn de richting van de Oostvest- en Goudscbe-vest- wateren, gaat in gebogen richting over Kouweu- burg, passeert de Rotte, het Strooveer en eindig tusschen de Raampoortlaan en de Schie, waar ter plaatse zij met den Staatsspoorweg te zamen valt, om zoodoende gezamenlijk het Hollandsche spoorwegstation te bereiken. Delft, 26 November. Ds. A. P. G. Jorissen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Nieuw- Vennep, heeft het beroep bij de Remonstrantsch Gerelormeerde gemeente alhier aangenomen. Door ingelanden van den Aalkeet-Buiten- Polder, onder Maasland, is besloten tot het stich ten van een stoomwatergemaal ten behoeve van dien polder. Gouda, 26 November. Voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zijn drie der aftredende leden herkozen: de heeren D. W. Westerbaan, G. F. van de Velde en C. A. Schou ten, terwijl in plaats van den heer G. J. de Jong is gekozen de heer P. de Jong. Utrecht, 26 November. Wijlen mejonkvrouw Boellaard, onlangs alhier overleden, heeft een groot deel van haar vermogen met haar huis ver maakt tot ondersteuning van oude hulpbehoevende kunstenaars, onder beheer van het genootschap Kunstliefde alhier, behoudens den last van vrucht gebruik ten behoeve van verschillende personen. Katerveer, 26 November. Door den aanhou denden Z. en ZW. wind komt er, bij sterken stroom, van boven zooveel water, dat de IJsel thans van dijk tot dijk staat. De peilschaal tee- kende hedenochtend 1.99 M. boven A. P. Het water blijft wassende. Zicrikzec, 25 November. Ds. H. A. Gillot, predikant te dezer stede, ontving gisteren het telegrafisch bericht zijner beroeping bij de Herv. gemeente te St.-Petersburg. GEMENGD NIEU AV S. Maandag-avond vervoegde zich bij de politie te Rotterdam om nachtverblijf een persoon, die bij raadpleging der registers bleek in het jaar 3859 als deserteur van het 6de regiment infanterie hier te lande te zijn gesignaleerd. Hij was in Amerika geweest en had zich daar eenige jaren geleden als burger laten naturaliseeren. Ter be schikking van de militaire autoriteit gesteld, wacht hem nu eene indeeling voor verscheidene jaren bij het leger behalve de slraf van dententie, die op desertie is gesteld. De handel in slacht- paarden is tegenwoordig te Zwollerkerspel zeer druk; 't meeste gaat naar Amsterdam. Paarden, die gewoonlijk wel ietwat oud, maar toch gezond en somtijds ook nog wel vet zijn, worden door agenten opgekocht voor f 30 tot 60. Het vervoer ge schiedt voor lage vracht door de Zwolsche boot van Meeter. De arme rosinanten, die de laatste reis doen, behoeven op die boot bovendeks niet te verkleumen, want in het ruim zijn voor hen stallen ingericht, waarin ze op menschelijke wijze worden neergelaten. Het prov. gerechtshof van Utrecht heeft gisteren D. v. G., dienstmeid, geboren te Werkhoven en wonende te IJselstein, beschuldigd van kin dermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, daaraan schuldig verklaard en haar veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren. Een paar Delftsche jongens die zich dezer dagen met knikkeren vermaakten, kregen daarbij twist, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een knipmes een steek in den wang toebracht. Greld- en Efifectenmarkt. Amsterdam, van 18 tot 25 Nov. 1872. Nog immer blijven de Amerikaansche spoor wegfondsen de eenige belangrijke aan de beurs en vertegenwoordigen deze bijna den geheelen handel die er plaats heeft; in Europeesche eflec- ten althans ging er alweder bijzonder weinig om, zoo weinig dat er nauwelijks iets meer van valt op te merken dan wat de dagelij ksche beurs- bulletin ons mededeelden. Over 't geheel was de tendance niet zeer gunstig en hebben slechts enkele soorten sedert de overige week iets in prijs gewonnen; de meesten zijn min of meer lager geloopen. Trouwens bij den voortdurenden gespannen toestand der geldmarkt is niet anders te wachten en moet men zich eerder verwonde ren dat de prijzen der fondsen zich nog zóó goed houden. Want verbetering in den rentestand of meer ruimte van beschikbaar kapitaal is er nog niet. Wel ontving de Bank van Engeland aanzien lijken toevoer, maar gelijk de Engelsche Economist opmerkt, het kwam uit kanalen die op den duur niet geven kunnen: de disconto van 7 pCt. heeft belangrijke sommen van de provinciale banken getrokken en er is een groote remise in goud uit Amerika ontvangen; deze laatste echter als ge volg van een particuliere transactie, die voor een enkelen maal kan voorkomen doch verder geen gevolgen heeft op den toevoer van edel metaal. De schrijvers van The Economist meenen dan ook dat de rentevoet te Londen vooreerst nog op 7 pCt. moet blijven zoo hij al niet verhoogd zal moeten worden. Dat ook de staat der Nederland sche Bank van verleden week weder ongunstig was en de prolongatie op 6 pCt. gevraagd blijft, bewijst dat ook ten onzent nog geene verlichting bestaat of zelfs in aannadering schijnt. Wij gelooven na de enkele opmerking dat eenige soorten van Noord-Amerikaausche spoorwegfond sen een deel van het geleden verlies hebben her wonnen terwijl anderen de daling van verleden week hebben voortgezet, ons ontslagen te mogen rekenen van eene détail-beschrijving die te minder waarde zou hebben daar èn die rijzing èu die daling, zonder door bijzondere motioven gerecht vaardigd te worden alleen het gevolg waren van meerdere vraag of aanbod. BUITENLAND. Frankrijk. Blijkens het rapport der commissie van onder zoek der begrooting van het departement van oorlog voor 1873, achtte de commissie het wen- r-chelijk de begrooting van dat departement, welke 440 millioen francs bedroeg, met 9 millioen te verminderen, daarbij aan den minister van oorlog overlatende te beslissen over welke posten der begrooting hij deze bezuiniging, onder zijne ver antwoordelijkheid, zou willen verdeelen. De minister, meenende dat die bezuiniging op het actief van het leger kon gevonden worden, doch niet genegen zijnde de sterkte van het leger te verminderen, heeft daarop besloten aan den wensch der commissie te gemoet te komen door, zonder verandering in do cijfers van het contin gent, het getal der verlofgangers te vermeerderen en tevens eenige uitbreiding te geven aan de halfjarige verloven. Het contingent van het leger blijft derhalve voor 1873 bepaald op 454,170 manschappen, als volgt over de verschillende wapenen verdeeld infanterie 282,044, cavalerie 60,044, artillerie 51,308, genie 9,000, treinsoldaten 8,000, verschil lende diensten buiten het eigenlijke leger 14,604, gendarmerie 29,170. Drie onderofficieren, die in hun regiment een honderdtal handteekeningen hadden weten te verkrijgen op een adres aan de ex-keizerin zijn voor hun stiaf naar Afrika gezonden. België, Door den Brusselschen gemeenteraad is met 18 tegen 10 stemmen besloten, dat de heer Vauthier gehouden is de 50000 frs. te betalen, die verle den jaar hem uit de bureaux der nationale bank ontstolen ziju. Volgens de Echo du Parlement was de groote militaire commissie gisteren bijeen om te beraad slagen over het rapport van den kolonel Brial- mont, waarin wordt aangedrongen op verplichten persoonlijken diensten op de vermeerdering van't jaarlijksch contingent, zonder uitsluiting van de vrijwilligers van een jaar. Zondag heeft de prijsuitdeeling plaatsgehad aan de leerlingeu van het koninklijk conserva toire van muziek, in tegenwoordigheid van den koning, de koningin en de ministers van binnen- landsche zaken en oorlog. Na den afloop is er een concert gegeven. Het Journal de Bruges meldt dat door een groote zandbank, die zich gevormd heeft in het kanaal van Gend, de scheepvaart tusschen Gend, Nieuwpoort, enz. gestremd is. Achtendertig vaar tuigen worden op die hoogte tegengehouden. De generaal-majoor baron Bormann, adju dant des konings, is overleden in den ouderdom van 76 jaren. Oi-oot-Bi-itailiiië. Bij de verkiezing van een lid van het Lagerhuis te Londonderry is de conservatieve candidaat met 696 stemmen gekozen. De nieuw benoemde at torney-general voor Ierland, de heer Palles, ver- eenigde slechts 522 stemmen op zich, terwijl op den //home-rule" candidaat 89 stemmen waren uitgebracht. De candidatuur van den heer Palles had een kraebtigen steun gevonden bij de R. C. geestelijk heid van Londonderry. Z>uitsohla.n<l. Dat de stormen aan de kusten der Oost-zee groote schade hebben aangericht, komt vooral uit in vele particuliere berichten. Zoo schrijft o. a. eene dame uit Barth, in Nieuw-Voorpom- meren: „Het was een vrceselijke nacht (van 12 op 13 November) en een ongeluksdag, en had de storm eenige uren langer geduurd, wie weet. welke rampen ons dan getroffen hadden. Nu zijn wij, midden in de stad wonende, nog verschoond ge bleven, maar de voorsteden hebben erg geleden. Alle schuren hebben onder water gestaan en moeten nu geleegd worden, opdat de inhoud niet in brand zal raken, die reeds hier en daar be gint te broeien. Zoo gaat, daar de regen blijft aanhouden, veel koren en voer, waar anders veel geld van zou komen, in de mestkuilen. Er is veel verloren gegaan aan graan, aardappelen en brandstoffen en daarbij komt dat door het natte weer niets droogt. Wij Barthers zijn er betrekke lijk goed afgekomen bij onze buren op den Dars vergeleken. Daar is het zoo treuiig gesteld, dat allen hierheen komen vluchten. Vele welge stelde lieden zijn in 24 uren doodarm gewor den en van hun woning beroofd, zoodat zij met wanhoop de toekomst tegemoet zien, vooral daar het tegen den winter gaat. Kunt gij van de rijke Rijnlanden niet iets voor ons gedaau krijgen, al ware het alleen voor onze naaivereeniging, die zich ten doel stelt arme vrouwen en kinderen te ondersteunen; wij zouden gaarne wat warme kleeren voor den winter verschaffen, maar heb ben zoo weinig geld." Het Huis van Afgevaardigden heeft bij derde lezing aangenomen alle paragrafen van het Re- geeringsontwerp der Kreiz-wet. Het geheele ont werp is bij hoofdelijke stemming aangenomen met 2SS tegen 91 stemmen. Tegen stemden de Polen, de meerderheid van het centrum en een klein aantal conservatieven. Het bericht, dat de minister, graaf Eulen- burg, als gezant te Parijs zou worden benoemd, in plaats van graaf Arnim, wordt door de Spe- nersche Zeitung verklaard uit de lucht gegrepen ie zijn. TEUEGB.AMM EN. Versailles, 26 November. In de heden door de Nationale Vergadering gehouden zitting heeft de heer Batbie, rapporteur der commissie voor de motie-de Kerdrel, zijn rapport voorgelezen. Het rapport erkent de door Thiers bewezen dien sten; het zegt dat de Nationale Vergadering op haren post zal blijven, tot dat het land zal zijn bevrijd van zijue vijanden; de commissie consta teert, dat Thiers de macht der Nationale Verga dering als constituante heeft erkend, doch vreest dat de radicalen misbruik zouden maken van den naam van Thiers. De meerderheid der commissie is van oordeel, dat de Nationale Vergadering het recht heeft, om van hare gevoelens te doen blijken; de conser vatieven zouden de conservatieve Republiek niet ondersteunen, indien het gouvernement gemeene jen z an di m oi ereid elieei Con "W ij he emei et o ansta an olleg1 isar an 1 iemn iet i evoe oodi mtve In :ken 866, an I ieus tam De et c aai lie I w Ee ver! an lad iasft zaak maakt met de radicalen. Het rapport breng de onderpanden in herinnering, door Thiers aan de partij der orde gegeven. Thiers had aange drongen op de noodzakelijkheid om de instelling eener tweede kamer met de invoering der minis, terieele verantwoordelijkheid hand aanhaud te doei gaan; doch de commissie is van oordeel dat de minis- terieele verantwoordelijkheid het dringendst wordt gevorderd. De Nationale Vergadering bezit geene volduende vrijheid tegenover den president der Republiek, die de ministerieele quaestie in eeni gouvernementeele verandert. De instelling eene Tweede Kamer zou de politieke uiterste wil de Nationale Vergadering zijn. De meerderheid de commissie is daarom vau oordeel, dat vóór les de ministerieele verantwoordelijkheid mo-i worden ingevoerd. Het rapport sluit met voorstel om eene commissie van 15 leden benoemen, belast met de taak om zoo spoed mogelijk een wetsontwerp op de ministeriee verantwoordelijkheid in gereedheid te brenge Toejuichingen rechts.) De heer Batbie stelt voor om de discussie morgen te bepalen; de heer Martel stelt Dondei dag voor. Nadat de heer Batbie zich daarmed had vereenigd heeft de Nationale Vergadering met 336 tegen 332 stemmen, de discussie op aar staanden Donderdag vastgesteld. Madrid, 26 November. De beterschap in di toestand des Konings blijft aanhouden. De eenige belangrijke republikeinsche bende' bevinden zich in Murcia en Dcspenaperras. toch Gisteren is eene poging gedaan om te Saragosij eeQe ongeregeldheden te plegen, doch zij is onmidde lijk verijdeld. Honstantinopel, 26 November. Tengevolg van bedenkelijke inbreuken op de militaire tuchi zijn de militaire wetten verscherpt en wordt ee I nieuw militair wetboek in gereedheid gebrach; De gezondheidstoestand des Sultans is zei ongunstig. Pesth, 26 November. Volgens gerucht, zal Ke kapolyi uit het ministerie treden en is Lonyql met de reorganisatie van het kabinet belast. Eenl Honved-minister is benoemd en de aartshertog Jozef blijft opperbevelhebber. Parijs, 26 November. De toestand biedt in zoo ver verandering aan, dat de rechterzijde meei opgewonden is dan ooit te voren en reeds eent regeering met Changarnier aan het hoofd in petti heeft. Mac-Mahon en Ladmirault hebben de hui opnieuw gedane aanbiedingen van de hand ge- wezen. va> cl ^1 Volgens de Bien public, voert Changarnier eeD taal als had hij reeds het doel zijner eerzuchtigy we plannen bereikt. De monarchalen zijn echter zoo,vai gerust niet als zij wel willen schijnen en vooral de vele adressen, welke Thiers uit de departe menten ontvangt, komen hun ongelegen. in1 Gemeenteraad. Zii Bij missieve van 9 November 11. hebben Cor| missarissen van de gasfabriek vergunning va- kregen van Dijkgraaf en Hoogheemraden v; Rijnland om aan de werken benoodigd tot uil breiding van het terrein, voor de plaatsing vat een gaskuip, onder daarbij bepaalde voorwaardei uitvoering te geven. Alvorens daartoe over te gaan hebben zij mei aandacht overwogen, op welke wijze de belange: van de fabriek het best zullen verzekerd woi| den, daar niet alleen moet gezorgd worden ot| de voorgestelde werken op de meest spaarzai wijze daar te stellen, maar bovenal ook, om meest mogelijke zekerheid te verkrijgen dat ontworpen werken aan de onmisbare eischen va duurzaamheid en hechtheid zullen beantwoord En in deze heeft de ondervinding van de laatst jaren voor hen hooge waarde; in 1866 is tocl reeds een gaskuip, van grooteren omvang dan immer te voren was geplaatst, daargesteld en it gebruik genomen, welke sinds dien tijd aan df verwachting volkomen heeft beantwoord, wenschen daarom het maken der bestekkeu kaarten en het opzicht over het voorgenomet werk op te dragen aai den Gemeente-Archi tect, die bij het daarstellen van de laatstgf plaatste gaskuip, ook zijn dienst heeft bew- zen en daarvoor eene geldelijke belooning hei genoten. Niet overtuigd door de beraadslagingen van de: Gemeenteraad in zijne vergadering van 1 Jut 1867, Handelingen 12, bij de goedkeuring va: de tekening van het reservefonds over 1866, da de werken aan de gasfabriek behooren tot dei gewonen werkkring van den Architect der ge meente, nemen zij de vrijheid, in verband me art. 17 van de verordening dd. 27 November 186: houdende instructie voor den Architect dei gemeente Leiden, Gemeenteblad n°. 7, te vei zoeken om aan dien ambtenaar de schrifte lijke toestemming te willen verleenen, benoodigi om aan hem te kunnen opdragen alles wat noo- dig is tot voorbereiding van die werken te oui werpen, zooals kaarten, teekeniDgen en bestek ken, welke dan bij gedeelten zullen worde» aanbesteed. Zij wenschen daarbij aan de aannemers de verplichting op te leggen, om voor de kosten dei registratie, het ontwerpen der plannen, kaarten en teekeningen, het aanstellen van een tijdelijken opzichter enz., 3 pCt. voor deze algemeene kosten uit te keeren, waarmede deze onkosten zullen gedekt worden, en bovendien aan den Architeci zal kunnen uitgekeerd worden ongeveer 1 pCl van de aannemingssom voor zijne bemoeiingen terwijl anders voor dat toezicht moet wordei uitbetaald 5 pCt. Mocht er bezwaar bestaan om, na de discussiëi welke voor de goedkeuring van de rekening val het reservefonds over 1866 hebben plaats gehad deze vergunning eigenmachtig te verleenen, ne J me uai we roi aQ ik i scl lije [in bi dc zu bi de io te b u Vi ii fc te Vf

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2