Zaterdag 23 November. FEUILLETON. K 3925. A0. 1872. ,De ongeregeldheden te 's-HEEIiENBEIIG. LEI BSC DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3«35- Afzonderlijke Nommera0.06. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor lederen regelƒ0.16. Grootere letten naar de plaatsruimte die s^j beslaan. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER ES WETHOUDERS TAN [ilDEN, Gelet op art. 2S9 der Algemeene Politie-verorde- ling, vastgesteld den 24sten October 1S67 Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, lat door ben aan rooimeesters dezer gemeente is 'elast om dezer dagen eene schouw te houden in de landerijen, distilleerderijen, mouterijen en hare zol en, ten einde na te gaan oi de vuringen, distilleer- ietóa, helmen, stutten, rollagen en alle werktuigen o gereedschappen, in die werkplaatsen voorhanden, dier voege zijn ingericht dat alle gevaar voor 'rand zooveel mogelijk vermeden wordt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 November 1872. LEIDEN, 22 November. Met zeer veel genoegen bezochten wij gister avond de tweede conférence hier ter stede van mevr. Sezzi. Op geestige wijze toonde zij aan, dat de vrouw iven zeer op eene degelijke opvoeding en goed jnderwijs aanspraak heeft als de man, ja dat, hoewel minder ver strekkend, zij in dezelfde richting als de man onderwezen moet worden, om op de hoogte te kunnen zijn van wat er op intellectueel gebied omgaat en, eenmaal tot huis moeder gepromoveerd, niet alleen een goede huis houdster te zijn, maar vooreerst met haar echt genoot over veel te kunnen meespreken waarin zij gewoonlijk niet gekend wordt, omdat hij over tuigd is, dat zij er niet van afweet, en in de tweede talaats voor hare kinderen niet verlegen te staan /dikwijls zelfs bij eenvoudige vragen, die zij haar doen. De spreekster verklaarde zich geen voor standster van de emancipatie, maar wel van een ruimeren werkkring der vrouw, en wenschte wel, dat mannen geweerd werden uit die betrekkingen, waarin vrouwen meer op hare plaats zijn, vooral op het terrein der liefdadigheid. Wij zullen ons bij de algemeene strekking van het behandelde onderwerp bepalen en er al leen nog van vermelden, dat mevr.S. hare rede met aardige voor heelden weet te tooien en het ernstige door ge ;e scherts af te wisselen en te verduidelijken, terwijl wij ten slotte mededeelen, dat morgen o femme et le mariage aan de beurt komt en de toegangskaart dan tevens geldig wordt voor de volgende conférences. Gistermiddag viel het paard van den luitenant kolonel, dat door een huzaar op den singel buiten de Marepoort werd afgereden, eensklaps onder den berijder dood neder. De huzaar kwam er met eenige kneuzingen aan de lendeneu en beenen af. Hedenmorgen werd de milicien-plaatsvervanger 1. de l'E..., van het 4de regiment infanterie, als een onverbeterlijke dronkaard met een briefje vaD ontslag uit de gelederen weggezonden. In een betrekkelijk kort tijdsverloop van 6 maanden had hij zich schuldig gemaakt aan eerste, herhaalde, gedurige en aanhoudende dronkenschap en verdere misdragingen, zoodat hij niet alleen door zijn liederlijk gedrag den militairen stand tot schande en oneer strekte, maar een slecht voorbeeld was voor jeugdige soldaten. In de maanden Juli, Augustus en September zijn alhier aan 't postkantoor ontvangen, de vol- geude voor 't buitenland bestemde brieven, met onbekende adressen Y. H. Willebrants te San Francisco; J. Schotel te Harttord; Buijteweg, J. F. R. S. van den Bossche, beiden te Antwerpen; G. Oorisserant; A. Cabang en C'., beiden te LuikA. J. JoDgmans te Spa; Y. Briggs te Halifax; Miss J. M. van Iterson, H. van Wensen, Hamerslag, Misstress Dickson, allen te Londen; Miss S. Harding te Somerset; Mad. F. de Wundt, ld., beiden te Berlijn; Mej. Boursse Wils to Bingen Therese Gus te Bochuin; Peter Meuer te Essen; Margaretha Span te Hu- tum; T. Danter te Oberstrass; Mej. C. Paré te Wiesbaden; Meguignon Marvis, Bonhomme él fils, beiden te Parijs; F. Maclaine Pont te Genève; van Hoytema te St. Moritz. Bij de heeren W. Cambier van Nooten te Alfen en C. Kooyker te Leiden is een allerliefst werkje verschenen, waarop wij met ingenomenheid de aandacht vestigen, 't Is een historische schets van den beer P. Louwerse te 's-Gravenhage, aan wiens begaafde pen wij ook menig ander geschrift, o. a. Vlissingen in 1572, danken. Het tegenwoordig boekje draagt tot opschrift: de Schippersjongen, of Leiden in strijd en nood't is een verrassend en tevens trouw historisch verhaal nit den Spaanschen oorlog en meer in het bijzonder over Leideos beleg en ontzet. De schrijver heeft zich er niet slechts op toegelegd de geschiedeois van het veelbewogen jaar 1574 op aangename en boeiende wijze te beschrijven, maar vooral heeft hij zich beijverd de minder bekende bijzonder heden van het beleg en ontzet van Leiden te doen uitkomen; daarin is hij op een uitnemende wijze geslaagd. Voegen wij, bij deze zeer gewaardeerde hoe danigheden, de verdiensten van een netten druk, fijn papier, lieve gravures en een zeer schoon bandje met vergulden titel, dan meenen wij den uitgevers een zeer ruim debiet te mogen voor spellen, van een boekje, dat zich niet weinig aan beveelt als St.-Nicolaas-geschenk. In de November-aflevering van de Revue des Deux Mondes komt een artikel voor van onzen stadgenoot Dr. A. Réville over Thorbecke; geen gedetailleerd levensbericht, maar een overzicht van het openbare leven van den staatsman, aan gevuld met enkele bijzonderheden omtrent den persoon en diens intieme leven. Het opstel is daardoor van zelf geworden eene historische studie over de parlementaire regeering in Nederlan zooals dan ook de titel aanduidt. Men zal deze schets niet lezen, zonder hulde te brengen, niet enkel aan de nauwkeurige ken nis van onze politieke geschiedenis sedert 1813. waarvan zij de blijken draagt, maar ook aan het heldere inzicht van den schrijver en de juistheid van zijn oordeel over personen en toestanden. Ook in dezen arbeid heeft de heer Réville we der getoond, dat hij niet als een vreemdeling in ons midden heeft gewoond, maar als een die meer belang stelt in ons volk en zijne geschiedenis, dan menigeen die door geboorte tot dit volk be hoort. Wij zijn den schrijver grooten dank schuldig voor dezen arbeid, die er zeer toe zat bijdragen om ons land beter iD den vreemde te doen ken nen en déér te doen waardeeren. Den gunstigen indruk, dien de heer Réville ontvangen heeft van ons volkskarakter, van onze politieke zeden en van onze historie, brengt hij over in een zeer wijden kring in den vreemdemenig onjuist oor deel zal daardoor wijken en in de schatting van den vreemdeling zullen wij belangrijk winnen. De wijze, waarop de heer Réville over Thor becke spreekt, draagt de blijken van groote ver eering voor den overleden staatsman, dien hij uit zijne geschriften en daden heeft leeren kennen. (N. R. Ct.) Naar wij vernemen heeft de ex-kapitein Janssen thans zijn derde adres aan de Tweede Kamer ingezonden. Zijn wij goed ingelicht dan moeten in dit adres zaken vermeld zijn, die aan het pu bliek tot dasver onbekend waren. Genoemd adres zal binnen een paar dagen in den handel ver krijgbaar gesteld worden door den uitgever, den boekhandelaar Kuipers, te Leeuwarden. (IV. v. d. D.) Te St.-Enstatius overleed den lsten September 11. de heer J. de Veer, ridder dor orde van den Nederlandschen Leeuw, oud-gezaghebber van ge noemd eiland. Hij bereikte den ouderdom van ruim 83 jaren. en tot lsten lnit. (n. o. v. r.), de 2de luits. W. Cool en C. J. Polvliet, mede van het corps. BINNENLAND. Zr. Ms. raderstoomschip Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant-ter-zee Jhr. A. R. A. M. Clifford Kocq van Breugel.is, in den voormiddag van den 21sten dezer, van zijne reis naar Enge land weder ter reede van Texel teruggekeerd. Z. M. heeft de benoeming van J. F. A. van der Goes, burgemeester van Gent, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd. Z. M. heeft aan J. M. van Kempen, fabrikant te Voorschoten, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Stanislaus 3de klasse, hem door Z. M. den keizer van Rusland geschonken. Z. M. heeft aan Mr. J. Brugtna, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 December 1872, eervol ontslag verleend als notaris te Stedum. Z. M. heeft goedgevonden, bij het corps inge nieurs, mineurs en sapeurs te benoemen: tot kapit. van de 3de kl. (n. o. v. r.), de lsti luits. W. Schuurman en P. C. W. Mossel, van het corps; Amsterdam, 21 November. Nadat in de Ge meenteraadszitting van gistermiddag Da een vrij langdurige discussie was gearresteerd de door B. en W. tengevolge der amendementen van den heer van Nierop en van de commissie voor de publieke werken gewijzigde verordening rege lende den werkkring enz. der in te stellen com missie van bijstand in het beheer der publieke werken, zijn in de zitting van gisteravond de de batten voortgezet en ten einde gebracht over het voorstel van B. en W., om de exploitatie van Liernur's stelsel te doen geschieden meteen daar toe iDgericht gemeentevaartuig en in de nieuwe stadsgedeelten voorshands niet voort te gaan met de toepassing vaD dat stelsel, behalve in enkele deelen. De Gemeenteraad heeft die voorstellen niet aan genomen, maar naar aanleiding van eeD gisteren ingekomen adres van de heereD Liernur cd de Bruyn Kops, besloten 1°. De exploitatie te doen geschieden met een daartoe ingericht ijzeren stoomvaartuig met vaste machine (amendement van Mr. David J. O. van Lennep volgens het adres van den heer Lier nur aangenomen met 12 tegen 11 stemmen.) 2°. Voorloopig, tot dat het stoomvaartuig in dieDst kao gesteld worden, de exploitatie te doen geschieden door een locomobile, geplaatst op een gemeentevaartuig (amendement van den heer Kuiper) aangenomen met 18 tegen 6 stemmen. 3°. Voor de huizen in het nieuwe stadsgedeelte in den Binnendijkschen Buitenvelderschen Poldet, tot dat een definitieve beslissing over Liernur's stelsel zal zijn genomen, zoodanige tijdelijke voor schriften te geven voor den afvoer van faecale stoffen, waardoor de latere toepassing van Lier nur's stelsel mogelijk blijft (amendement Kuiper - in overeenstemming met het laatste adres van den heer Liernur - aangenomen met 18 tegen 5 stemmen). 4°. Aan B. en VV. op te dragen eeD verordening te ontwerpen, regelende de bijdragen, te voldoen wegens het verwijderen van faecale stoffen vol gens Liernur's stelsel (voorstel van B. en W, aangenomen met 13 tegen 10 stemmen). 5". Aan de firma Liernur de Bruyn Kops op te dragen, een plan te maken voor een pneu matisch buizennet in het nieuwe gedeelte der stad, met stationair werktnig (amendement van den heer Luden - overeenkomstig het adres van den heer Liernur - aangenomen met algemeene stemmeD). Het amendement van den heer Heynsins, om den aanleg en het onderhond der balklepkasten enz. van gemeentewege te doeD geschieden, is door den voorsteller aangehouden tot de defini tieve beslissing over het stelsel. Gisteravond is in de vereenigde zitting der beide departementen der maatschappij „tot Nut {Vervolg. „Na de ontwapening van Straatman trok een groote hoop, aan welks spits de buitgemaakte karabijn door de Emmerikers gedragen werd, en bestaande uit Hollanders en Duitschers, zingend en schreeuwend door de stad, eerst Daar de her berg van Evers en daarna de poort uit, naar het logement von Gellekun op den straatweg naar Emmerik. Hier werd de troep door verscheidene Hollanders tot terugkeer naar 's-Heerenberg, onder uitdeeÜDg van geld en borrels, aangespoord, ten einde bij de buitgemaakte karabijn Dog een vaandel te veroveren. Het grootste gedeelte van Óen troep keerde terug en nu begon men de ra men der sociëteit in te werpeo, voor welk ge bouw zich de menigte had verzameld. 47 groote ruiten werden aan de voorzijde verbrijzeld. De baar bijeengekomen feestelingen zagen zich door be joelende menigte daarbuiten genoodzaakt door ben tuin achter het gebouw en over den stads wal naar huis te vluchten. Door voorbijtrekkende troepen werdeü bovendien, nadat men vernomen bad dat de eigenaars Protestanten waren, van verscheidene particuliere huizeo de vensters in geworpen, als van baron van Nispen, den metse laar van Onzenoord, den timmerman BerendseD, den onderwijzer Kronenberg. Eerst te 10 uren des avonds, toen de Emmerikers de stad verlaten hadden, keerde de rust volkomen terug." Ten gevolge van deze feiten staan 18 personeD te recht wegens deelnemiug aan samenrotting eeuer menigte, die, met vereenigde krachten tegeu personen en zaken gewelddadigheden gepleegd en daaraan deelgenomen hebben en in het bijzonder op den persoon des rijksveldwachters Straatman, met voorbedachten rade mishandelingen hebben gepleegd; boveudieu zijn zij beschuldigd Peleren Heinrich Kuist, den geineentebode Tervoort en den secretaiis Beij6r; Wilhelm Schillo en Theodor Tuck, den hof-kammerrath Gritnm opzettelijk mis handeld te hebben en eindelijk Theodor Reintjes en Wilhelm Schillo bij deze samenrotting vensterrui ten te hebben verbrijzeld, de twee eersten bij den baron van Nispen, de laatste bij den timmer man Berendsen, en van het verbreken van den landsvrede volgens 125 van het Duitsche straf wetboek. Al de beschuldigden verklaarden, elk iu het bijzonder, dat zij niet schuldig waren aan de hun ten laste gelegde dadeD, wat den president aanleiding gaf tot de opmerking: „Nu, dat was dan toch een zeer ooschuldig partijtje." Daarop ging hij over tot het hooren van elk der beklaagden, meest allen jongelieden van 1926 jaar. Terwijl zij bij het voorloopig ver keer meest allen nauwkeurig hunne deelneming zoowel hunne eigene daden als van hunne met gezellen hadden verhaald, houden zij zich thans of zij van de geheele zaak niets meer weten, en beweren stille onschuldige toeschouwers te zijn geweest, terwijl zij de gansche zaak, waarvan zij beticht worden, op de schouders der Hollan ders laden. Zij weten ook niets meer van de be- teekenis van het feest; integendeel zonden zij slagen van de Hollanders hebben gekregen en in hooge mate geprovoceerd zijo, vooral door het gedrag van vrouwen, die hen als Pruisen belee- digden, door de rokken op te tillen en die op zeker lichaamsdeel wijzend, hadden gezegd, dat dit de Duitsche adelaar was, waarbij zij den keizer van DuitschlaDd en Bismarck tevens be schimpten. Na het einde van het verhoor werd 'de zitting gesloten; Woensdag zon het verhoor der 59 getuigen aanvangen. De president van de rechtbank der gezworenen begon Woensdag met het verhoor der getuigen, allereerst van hen, welk in staat waren een al gemeene schets van de gebeurtenissen te 's-Heeren berg te geven en wel met den wethouder der gemeeDte Peter Bosman, Daar het bleek dat de rechtbank den getuige, die slechts Holtandseh sprak, in zijn verklaringen niet altijd volgen kon, werd de koopman Wiillenscholten tot tolk aan gesteld. In afwachting van diens komst, werd de tweede getuige gehoord, de vorstelijk-Hobenzollern- sche hof-kammerrath Grimm van 's-HeereDberg. Deze deelt vooraf de aanleiding mede van de viering van het feest op 1 April, dat hij als een nationaal feest schetst, waaraan alle beschaafde ingezetenen, zonder verschil van godsdienst, deel namen. Daarna komt hij meer bijzooder op het feest ie 's-Heerenberg, dat zich vooral bepaalde, behalve eenige uitwendige versieringen, tot het onthalen der kinderen in die gemeente in het sociëteitsgebouw. Vooral nit de huizen der protestan ten wapperde de vlag. De getuige en zijn gezin namen ook aan het feest deel. Toen hij voor de tweede of derde maal des namiddags te 4 uren naar het sociëteitsgebouw ging, bevond zich daar voor een drom menschen. Een van hen, de aan geklaagde guanowerker Schillo, stond op den trap van deD ingang eu hield eene rede lot de menigte,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1