Z. M. heeft aan jhr. W. van Citters, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2de luit. bij de dd. schutterij te 's Gravenhageden 2den luit. bij de dd. schutterij te 's-Gravenliage, Jhr. Air. D. A. W. van Tets, voor zoolang hij eeue diplomatieke betrekking buitenslands bekleedt, ontheven van den werkelijken dienst als 2de luit. bij de dd. schutterij te 's-Gravenliage, met bepa ling dat hij gedurende dien tijd van ontheffing in zijnen rang van 2den luit. bij die schutterij a la suite zal wordeu gevoerd. Voorts bij de dd. schutterij te 's-Gravenliage benoemd tot 2den luit. W. J. Al. de Bas en L. A. J. Kroon, beiden thans serg. Z. AI. heeft aan de na te melden officieren bij de dienstdoende schutterijeo, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, onder gehoudenheid tot het volbrengen van de op hen nog ruslende ver plichtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht, als: bij die te Schiedam, aan F. Visser, als lsten luitenant; bij die te Zeist, aan H. van Loghem als 2den luitenant. Voorts zijn bij de dienstdoende schutterijen be noemd bij die te 's-G raven hage, tot kapitein la suite bij den staf A. H. J. C. Telders, vroeger lste luitenant der infanterie van het leger; bij die te Schiedam, tot lsten luit. J. L. Gouka, thans 2de luit.; tot 2deu luit. J. A. Rodi, thans serg.; bij die te Zaandam, tot lsten luit.-kwartierm. J. Noord raven, thans sergeant-inajoor; bij die te Zeist, tot 2den luit. C. Guldensteeden Egeling en J. H. Leilz, beiden thans schutter; bij die te Enschedé, tot 2den luit. k la suite J. H. ter Kuile. BINNENLAND. r- Zaandam, 19 November. Na de vergeefsche pogingen in den loop van het jaar aangewend, om verandering te brengen in de door den Ge meenteraad vastgestelde wijzigiug der schooluren, hebben eenige ingezetenen gisteren een gebouw aangekocht, gelegen in het gunstigste gedeelte der stad, om te worden verbouwd tot school en onderwijzerswoning; en zal alsnu eene bijzon dere school voor meer uitgebreid lager onderwijs worden opgericht. Den Daag, 20 November. H. Al. de Koningin heeft na BD. aankomst in de residentie heden morgen onmiddellijk een rouwbezoek afgelegd bij de familie van den overleden secretaris van B. AI., den heer von Weckherlin. 21 November. BH. DD. HH. de Prins en Prinses von Wied, met den jonggeboren Prins en gevolg, zijn gisteravond te 8 uren per Rijnspoor uii, tv icti ill vlu luoitit/uliiu aoilgChGUlCII, Z. K. H. Prins Frederik was ter ontvangst en verwelkoming van HD. dochter Prinses Alaria en Haar gemaal aan het station tegenwoordig. De Vorstelijke reizigers reden vervolgens in een met vier paarden bespannen rijtuig met Prins Frederik naar diens buitenverblijf het Huis de Paauw, alwaar zij gedurende IID. verblijf in de residentie hun intrek zullen nemen. Vóór den aanvang van de openbare zitting van de Tweede Kaïner der Staten-Generaal zijn in de cfdeelingen onderzocht de volgende ont werpen van wet als tot: 1°. Wijziging der begrooting van Nederlandsch- Indië voor het dienstjaar 1S72; 2°. Ftegeling der bestemming van het onuitgekeerd gebleven ge deelte der bijdragen van Ned.-Indië aan de mid delen tot dekking van 's Rijks uitgaven over de diensten 1868 en 1869 en van het batig slot der algemeene rekening wegens de Staatsontvangsten en uitgaven over den dienst 1S69; 3°. Wijziging der Indische begrootiDg voor 1871; 4". Bekrach tiging van provinciale belastingen 5°. Aanvulling en verhooging der begrooting van het fonds voort spruitende uit de koopprijzen van domeinen voor 1872 6". Wijziging van de hoofdstukken II en VII B der begtooting van Staatsuitgaven voor het dienstjaar 1S71; 7°. de Begrooling van uit gaven voor de Pvijksgesi'chten Ommerschans en Veenhuizen, dienst 1873 en eindel'jk 8°. Natura lisatie van J. G. Walters en 5 anderen. De markies de Gabriac, ambassadeur van de Fransche Republiek bij ons Hof, gaf gisteren een diplomatiek diner. Delft, 19 November. Heden is op het bureau der artillerie-, stapel- en constructie-magazijuen in stilte herdacht de veertigjarige eervolle en trouwe ambtsvervulling van den schrijver lste klasse F. Al. Het is te betreuren, dat dergelijke trouwe diensten door de autoriteiten niet tot voorbeeld eu aanwakkering worden gesteld. Is men wel onde richt, dan worden door Regenten van het Gasthuis eeu vader en moeder gezocht, waaraan men, naar het schijnt, geen pu bliciteit wil geven, misschien door de te wachten overgroote bestorming vau sollicitanten, zooals doorgaans bij ontstane vacatures het geval is. Naar men verneemt zju Dinsdag de huis vrouw van zekeren H. door de politie zijn gear resteerd, als verdacht van eenig gemist geld, ad f 40, ten huize van van den Berg, tuinier, woon achtig in het laantje de Groene haven, even bui ten de stad, te hebben ontvreemd. Wordt dit ge rucht bevestigd, dan betreure men het gezin, vooral met het oog op de kinderen, aan do zorg van zulk een moeder toevertrouwd. Wassenaar, 20 November. Hedenavond is Z. D. H. Prins von Wied niet HD. gemalin Prinses Alarie der Nederlanden met den jongen Prinsen verder gevolg op het Huis de Paauw onder Was senaar gearriveerd. Van hier zal er een adres worden opgezon den aan Z. Al. den Koning, met verzoek om de aangenomen wet op de vaccine niet te bekrach tigen, dat door verscheidene personen is onder teekend. Dordrecht, 20 November. Heden zijn alhier tot leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken gekozen de heeren: Air. A. Blussé, A. Stoop, D. A. N. Vriesendorp, D. Schotman Dzn., F. C. Déking, Dura en J. H. Lebret. Ingelanden van den Polder Oud-Beierland c. a. hebben heden besloten tot oprichting van een stoomgemaal. Opzichtens het alsnu door het bestuur opnieuw ingebrachte plan van voor twee jaren, van den deskundige Paul, is besloten dit te stellen in handen eener commissie van 3 des kundigen, de heeren Paul, Alaas Geesteranus en K. Prins, om nader aan het bestuur rapport te doen, met mach'iging aan dit bestuur om, wan neer die deskundigen eensgezind zijn omtrent een voorstel, en dit de f 40,000 niet te boven gaat, tot uitvoering over te gaan. In het onverhoopte tegen overgestelde geval zullen ingelanden opnieuw opgeroepen worden. Verder is beslist, om de eventuecle kosten van stichting bij classificatie te doen betalen, door middel van traceeren der landen. Als dit uitvoer baar is, zal het land verdeeld worden in 3 klas sen, en wel beneden zekere lijn f2, op de lijn 1.50 en boven de lijn f 1 per hectare berekend worden. De eventueel noodige gelden zullen gevonden worden door eene leening, bij publieke uitschrij ving. I Alblasserdam, 19 November. Van hier is een adres gezonden, door ongeveer 100 personen on derteekend, tegen de wet, die de conscientiën geweld wil aandoen, zooals de predikant C. Diehl zich op den predikstoel uitdrukte. Bij een volgende godsdienstoefening werden alle belangstellenden opgeroepen tot het bijwonen eener vergadering, te houden in het gebouw der nationaal christelijke school tot het oprichten eener afdeeling van het unti-school wet verbond. Deze vergadering is door 37 personen bezocht, die als leden dier vergadering zijn toegetreden en tot bestuurders hebben gekozen de heeren C. Diehl, J. Pijl en A. Goedhard. Daar deze verga- ueriug evenwel mei aan ae geKoescerde verwach ting schijnt beantwoord te hebben, deelde zijn WelEerw. 11. Zondag na een vurige leerrede mede, dat nog deze week de gelegenheid open staat om tot het verbond toe te treden, terwijl hij de ver wachting uitdrukte, dat door velen van die gele genheid zoude gebruik gemaakt worden om door daden te toonen dat zij geen naam-christenen zijn, maar in daad en waarheid den Christus willen belijden voor het oog der menschen. lleenvllet, 19 November. De alhier heden ge houden najaarspaardenmarkt was dit jaar van weinig beteekenis. Het schijnt dat door den meer en meer tocnemenden handel op het land en de gemakkelijke verzendingen van hier, deze markt, evenals de veemarkten, van jaar tot jaar, tot groot nadeel van de ingezetenen, in bloei afnemen. Er werden aangevoerd 18 paarden, 6 runderen en 60 biggen. De handel was niet noemenswaardig. Het nieuwe stoomgemaal aan de oostzijde van het kanaal in dezen polder is sedert eénige dagen in werking, nog bijgestaan door den ouden watermolen; men kan reeds eene merkelijke daling van het water bespeuren. Daar bij het versche melselweik het stoomgemaal nog eenigen lijd met halve kracht zal moeten werken, is het ge lukkig, dat de uitwatering van den watermolen nog niet gestopt was, zooals dit te Vierpolders is geschied, waar men dan ook moet wachten om het overtollige water kwijt te raken, tot het stoomgemaal aan de westzijde van het kanaal gereed is. Utrecht, 20 November. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechten, de heer L. van Lier, van Jutphaas, na verdediging van Stellingen. Arnhem, 20 November. Op een vergadering der Barbiers-Vereeniging, 11. Maandag alhier ge houden, werd voorgesteld het loon voor éénmaal scheren op 5 cents te stellen, terwijl door enkelen bezwaar daartegen werd gemaakt, die eene bil lijke verhooging wenschten naar den staat van gegoedheid en naar de meer of mindere eischen, om juist op een bepaalden tijd van den dag be diend te worden. De Vereeniging wenscht a. s. Maandag den 25sten dezer weder te vergaderen en dan tot een besluit te komen. De door de Deutsche Eisenbahnbau Gesell- schaft geprojecteerde Hollandsch-Westfaalsche spoorlijn zal de volgende richting nemenvan Zutfen naar Warnsveld, Vorden, Hengelo, Doe- tinchem, Terborgh en Diniperlo met eene aan sluiting op Zevenaar. Gisteren stond voor het Provinciaal Gerechts hof (kamer voor crimineele zaken) alhier te recht zekere J. Hermeling uit Eist, beschuldigd van onlangs op een morgen circa 9 uren in de woning eener weduwe te Eist, toen deze uit was, te zijn ingebroken én aldaar uit een ladetafel bet lin nengoed harer dochter te hebben genomen en dit te hebben doorzocht, met het doel om er van te stelen, in welk voornemen hij echter werd ver hinderd door de komst der genoemde weduwe, zoodat hij slechts ééne mnts had medegenomen. Hij werd dus beschuldigd van diefstal met braak, of poging daartoe. In 1861 was hij door het Hof alhier tot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Ter terechtzitting van gisteren werd hij bepaald herkend door de weduwe, bij wie hij had inge broken, die hem gedurende de instructie nooit zoo bepaald bad herkend; andere getuigen zei den ook, dat hij veel geleek op dien persoon, terwijl nog anderen, die hem niet in of bij het huis der vrouw hadden gezien, hem omstreeks den tijd, toen het misdrijf was gepleegd, hard door het veld hadden zien loopen, komende uit de richting van het huis, waar was ingebroken. Slechts één jongen van 13 jaren had hem een muts zien wegwerpen, welke muts door meer genoemde weduwe en hare dochter voor die van deze laatste was herkend. De beschuldigde ontkende alle schuld aan bet hem ten laste gelegde. Intusschen meende de advocaat-generaal, dat door de verklaringen der getuigen, die hem her kenden, wettig en overtuigend was bewezen, dat hij had ingebroken in het huis der eerste getuige en getracht had daar diefstal te plegen. Den diefstal van de muts achtte spreker niet wettig bewezen, daar slechts éen getuige van 13 jaren had gezien dat hij die wegwierp. Hij conclu deerde dus tot vrijspraak van den diefstal, maar veroordeeling wegens de poging tot 5 jaren tucht huisstraf. Mr. A. J. Kronenberg, ambtshalve verdediger, wees er op, dat in de acte van beschuldiging werd ten laste gelegd, diefstal of poging daartoe, hetgeen hij in strijd achtte met de wet, welke voorschrijft dat de misdaad bepaald moet worden vermeld. Vervolgens trachtterejij aan te toonen, dat de identiteit van den beschuldigde niet ge noegzaam was bewezen. Na re- en dupliek sprak het hof hem vrij van den diefstal, maar bet veroordeelde hem wegens poging daartoe tot 6 jaren tuchthuisstraf. Eenige oogenblikken na de uitspraak wist de veroordeelde uit het gerechtsgebouw te ontkomen. Hij vluchtte in hollende vaart over de markt eu de Kippenmarkt en de Kerkstraat in, maar werd spoedig door een paar rijksveldwachters en een agent van politie achterhaald en gevankelijk terug- gebrach t. Texel, 19 November. Gisteravond werd alhier het 50jarig bestaan van ons departement der maat schappij tot Nut van het Algemeen feestelijk her dacht. In het voor deze gelegenheid net versierde Nuts-lokaal werd de feestrede uitgesproken door den vice-president, den hear Bakels. lledcl, 19 November. Hedenmorgen om 4 uren is op de rivier de Maas bij het Welsche rek, de schroefboot varende tusschen Luik en Rotterdam, toebehooreude aan den heer Wenmakers te Luik, door de stoomboot Gennep zoodanig aangevaren, dat de geheele voorsteven ineengevouwen was; gelukkig kon de kapitein der schroefboot nog op het droge loopen, anders zoude de boot geheel gezonken zijn; de bootsman, die op den steven stond, had de vastberadenheid op de Gennep over te springen, wilde hij zijn leven redden; de ka pitein der Gennep voer door, alsof er niets had plaats gehad; gelukkig bevond zich in de nabij heid de aschschipper, Schreuders genaamd, die de menschtievendheid had zijn anker te lichten en van de aangevaren boot zooveel mogelijk de goe deren over te nemen. GEMENGD NIEUWS. De beruchte boosdoener 3. C. Sannen is als verdacht van verschillende diefstallen, o. a. te Box tel en Breda, te Oosterhout door de maréchaus- sées aangehouden; hij was in het bezit van eene buks, ontvreemd uit het stationsgebouw te Rijen door middel van braak en inklimuiing. Onmiddelijk is hij naar het huis van arrest te Breda overgebracht. Te 's-Gravenhage is gisteren bij het wandelrijden der huzaren het paard van een der manschappen gestruikeld, waardoor de huzaar die het bereed er onder geraakte en zijn been brak. De Noord- Amerikaansche bark Jaoa, die ter walvischvangst te New-Bedford wordt uitgerust door de Gebr. Howland, zal voorzien worden van een staande stoommachine van vijf paardekracht. Dit werk tuig moet dienen voor laden en lossen, zeilen hijschen enz. doch voornamelijk voor het klein- snijdeu van het walvisobspek. Hierdoor wordt veel tijd bespaard, daar men berekent, dat vijf of zes man met die machine even snel zullen werken als vijftien zonder stoomwerktuig. Dit is de eerste walviscbvaarder, die van stoom gebruik zal maken. Zaterdag-avond arriveerden te Noordbroek van den kant van Winschoten eene lit Ie et I"1 ii rt el ie Ie D D El t( !l le ei r i li :i BUITENLAND. Frankrijk. De zitting der Nationale Vergadering van jl. Alaandag was van zóóveel belang, ook om de gevolgen die er nog uit zouden kunnen voort vloeien, dat wij, al werd het gebeurde reeds in hoofdzaak door ons medegedeeld, bet raadzaam achten onzen lezers nog een meer uitvoerig ver slag daarvan onder de oogen te brengen. De interpellatie van generaal Changarnier was if van den volgenden inhoud: „Moet de regeering If niet erkennen dat het oogenblik gekomen is out If zich openlijk en voor goed af te scheiden van ir een ambtgenoot, welke niets onbeproefd laat I' om zich opnieuw van eene noodlottige dictatuur meester te maken, welke Frankrijk in het verderf zou storten f Bij de toelichting van deze interpellatie drukte de generaal zijne afkeuring van de door den heer e Gambetta te Grenoble gehouden redevoering in e zoo sterke bewoordingen uit, dat do lusschenkomst van den president der vergadering noodig bleek te zijn, terwijl hij de regeering verweet bij de vergadering geene machtiging te hebben aange vraagd tot vervolging van éen harer leden, die zich zoo gruwelijk vergreep aan de waardigheid der vergadering zelve, der regeering, aan den godsdienst des lands en aan de maatschappelijke orde, vergrijpen welke vooral in den nog niet geregeldeo toestand van Frankrijk naar het oor deel van den spreker niet ongestraft hadden be- hooren te blijven. De minister van binnenlandsche zaken ant woordde op de interpellatie. Het begin zijner redevoering, waarbij hij opkwam tegen de be wering van den generaal Changarnier dat de regeering slechts eene voorloopige en de toestand van Frankrijk nog niet geregeld was, gaf tot veel vuldige protesten van de rechterzijde aanleiding, doch zijne verdere ophelderingen werden met be daardheid aangehoord. Hij verklaarde dat de regeering, wel verre van de te Grenoble gehou den redevoering goed te keuren, openlijke blijken genoeg gegeven had van het tegendeel, als bet verplaatsen van de officieren welke aan demo cratische betooningen hadden deelgenomen en de waarschuwingen welke deswege aan de plaatse lijke autoriteiten waren gericht. Eindelijk bracht hij de zeer sterke afkeuring in herinnering, welke de president in eene bijeenkomst der permanente commissie over de te Grenoble gehouden rede- voering uitgedrukt had en welke daar zelfs de i goedkeuring van den hertog de Broglie, een der afgevaardigden van de rechterzijde, had gevonden. De heer de Broglie bevestigde dit gezegde. „De President der Republiek," zeide hij, „heeft zich met eene zeldzame kracht uitgelaten tegen de schandelijke leerstellingen op de democratische bijeenkomsten uitgedrukt;" en daarom verzocht hij den President ditzelfde oordeel in de zitting der Nationale Vergadering te herbalen, ten einde de afgevaardigden en geheel Frankrijk van die afkeuring de getuigen mochten zijn. De heer Thiers nam daarna op de tribune plaats. Hij voldeed echter niet aan het uitgespro ken verlangen, maar beklaagde er zich over dat hij na twee jaren van inspanning en geheele toe wijding aan de belaugen des lands het bewijs van wantrouwen moest ondervinden, hetwelk hij in de interpellatie en in het verzoek van den heer de Broglie meende te moeten zien. Zijn geheele leven lang, zoo getuigde hij van zich zeiven, had hij strijd gevoerd tegen de socia listische en democratische begrippen, en men had dus het recht niet om hem daaromtrent thans op bende Zigeuners, sterk 22 personen, met zich voerende 9 paardeD. Zij sloegen drie tenten op in de nabijheid van het Trekdiep. Vooral Zondag hadden zij veel bekijk. Ze zijn zeer vreedzaam, toonen volstrekt geen neiging tot dieverij, en brengen hun tijd meest door met paardrijden en rooken. Dit laatste wordt veel gedaan door de vrouwen. Over 't geheel maken noch de tenteD, noch de personen zelve een heel schilderachtigen indruk. Het zoogenaamde opperhoofd der bende ziet er echter met zijn wijden mantel en zwaat met zilver beslagen staf vrij groed uit. Ze spre ken gebrekkig Duitsch en Fransch en volgeus zeggen zijn ze afkomstig uit Moldavië. Met de mailboot Koning der Nederlanden, zal een trans port van 200 marinematrozen naar Batavia worden overgebracht. Te Rotterdam is ontvreemd een pakje loterijbriefjes, zijnde '/w loten, dragende de nummers 1275112770, van elk nommer 4 stuks, te zamen 80, voor alle klassen der 280ste Neder- landsche Staatsloterij, allen geteekend J. H. Fol, met de spreuk: Winter-provisie. Volgens de Tijd bezit Groningen een ongeloofs-universiteit, waar zelfs aan jonge dochters in het samenstel en de verrichtingen van het menschelijk lichaam onder wijs gegeven wordt. Het blad voegt er bij: be schaafder kan het nietl De echtgenoote van den redacteur van Asmodée is onlangs overleden en verlangde op haar sterfbed, na de sacrementen ontvangen te hebben, dat haar dochter katholiek zou worden. Aan dat verlangen is niet alleen voldaan, maar tevens moet de redacteur zelf tot de ultramontanen zijn overgegaan.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2