n landen opgaf. Alleen in geval van een oorlog hield hij het recht van tusschenkomst voor, laar verder verklaarde hij niet te zullen gaan. il recht van tusschenkomst zou echter nimmer jn Rusland worden uitgeoefend, hetwelk, zoo ;»an lord Mayo bekend was, gewichtige grieven Midden-Azië had. Ten aanzien van Chiwa ft de tegenwoordige onderkoning de door voorganger aangenomen gedragslijn gevolgd, or den afgezant van den Khan naar zijn «ster terug te zenden met het bescheid dat hij l recht en de ordé had te handhaven, zoo hij h voor een oorlog wilde vrijwaren. Zoo zal jarschijnlijk lord Northbrook de politiek daad- irkelijk toepassen, waarvan lord Mayo het iDi- ilief genomen heeft." De correspondent geeft daarna een overzicht van historische ontwikkeling van de Russische acht in Midden-Azië, naar aanleiding van een ten rigen jare in Duitscbland verschenen werkje o een officier van het Deensche leger, waarvan het oog op de belangstelling welke het der werp in Britsch Indië trekt eene Engel- ie vertaling van regeeringswege uitgegeven In dit werkje wordt beweerd datRuslands ndelingen in Midden-Azië geene ongerustheid Engeland behoeven te verwekken, daar Rus- J&id geenerlei vijandige bedoelingen tegen Britsch Idie koestert, maar zijn gebied wil uitstrekken [er alle kustlanden der Caspische zee, Perzië t uitgezonderd, ten einde het geheele weste- jke gedeelte van Midden-Azië, en later ook lein-Azië te beheerschen. „In alle zuiver com- lercieele aangelegenheden, zoo eindigt de li-respondent zijn overzicht van den inhoud van t werkje, hebben Engeland en Rusland een i hetzelfde belang en gaan beide hand in hand; I ich in Ruslands geschiedenis in het Oosten is Ir geen enkel feit te vinden hetwelk ons tot orgeloosheid stemmen kan." TELEGKAMM EN. Brcslau, 19 November. De magistraat dezer ad heeft besloten, den opperburgemeester Tor enbeek voor te dragen als lid van het Heeren- mis voor Breslau. Pesth, 19 November. Naar aanleiding der in- tpellalie wegens de benoeming van Batagliarini )t rechter, heeft Csernatowy, in de gisteren door iet Lagerhuis gehouden zitting, de handelwijze er regeering in deze zaak ten strengste gegispt t zich vooral hevig uitgelateu tegen den minis- rrpresident Lonyay. Laatstgenoemde heeft daarop scherpe bewoordingen geantwoord, onder den i sideu bijval van het Huis. Op eene tegenaan- ierkiDg van Csernatowy ontstaat tumult, waarop e voorzitter de zitting sluit. Volgens de Reform hebben de ministers nog ;isleravond eene zitting gehouden, om met Deak Ie beraadslagen over het door Csernatowy in het Lagerhuis opgeworpen incident. Lonyay moet liertlaard hebben, dat hij zijn ontslag zal nemeo, Ldirn de partij van Deak hem niet volledige ■oleoeniug verschaft. Naar men zegt, heeft het leteele ministerie zich bij de verklaiing aarige- loten. Bern, 19 November. In eene buitengewone ergadering van den gemeenteraad van Olten is net eenparigheid van stemmen het voorstel goed- ekeurd om de leer der onfeilbaarheid in kerk in school te verbieden. Luzcrn, 19 November. De Luzeruer regeering leeft geweigerd deel te nemen aan de diocese- lonferentie te Solothurn, uitgeschreven ter be- aadslagiug van de gebeurtenissen in het bisdom Bazel. Parijs, 19 November. Het is zeker, dat de heer ihiers tot dusver zijn ontslag nog niet heeft aan- ;eboden. Na een hedenochtend gehouden kabi- letsraad heeft de president eene samenkomst ;ehad met verscheidene voorname leden van het inkercentrum waarbij o. a. de heer Ernest Pi- :ard tegenwoordig was. In den namiddag is de aad van ministers opnieuw bijeengekomen. De officieuse Bien public stelt de ontruiming an twee andere departementen voor de maand aart a. s. in het vooruitzicht. Versailles, 19 November. Thiers heeft er van fgezien zijn ontslag te nemen, alvorens een vo- -um van vertrouwen der Nationale Vergadering e hebben uitgelokt. Hij heeft van het corps diplomatique talrijke blijken van sympathie ontvangen. De Nationale Veigadering heeft heden de jberaadslaging over het wetsontwerp op de jury voortgezet. Er heeft geen incident plaats gehad, [naar men verwacht, dat de heer Picard of een luider lid van het linkercentrum morgen een «institutioneel voorstel zal doen, waarschijnlijk ten doel hebbende de verlengiDg van het gezag vaa Thiers, waaromtrent een votum van vertrou wen zal gevraagd wordeD. De ministerraad is heden tweemaal vergaderd Seweest; naar men verzekert, hebben Goulard to Lefranc hun ontslag aangeboden, maar heeft Thiers geweigerd het aan te nemen. De commissie voor het voorstel-Kerdrel is heden gekozenvan de 15 leden, waaruit zij is samen gesteld, behooren 9 a 10 tot de rechterzijde of het reclitercentrum. Men gelooft niettemin dat de commissie verzoeningsgezind is. De abt Meissas, kapelaan der kerk van St.- Geneviève, heeft zijn ontslag genomen, onder ver klaring dat hij zich bij de oud-Katholieken aan sluit. Rome, 19 November. Bij verordeniug van den prefect van Rome wordt de meeting verboden, welke op 24 dezer maand bier zou worden ge houden, aangezien het werkelijke doel dier bij eenkomst is deu wettig bestaauden regeeringsvorm en de constitutioneele instellingen des lands aan te tasten. Hadrid, 19 November. Het Congres heeft het ontwerp op de Hypotheekbank definitief met 173 tegeu 20 stemmen goedgekeurd. De republikeinen hebbeu zich van stemming onthouden. Versailles, 20 November. De regeering heeft tot heden nog geen besluit in de quaestie, betref lende het votum van vertrouwen, genomen. Het schijnt dat zij wacht op den uitslag der beraad slagingen van de commissie, belast met het uit brengen van een rapport over het voorstel-Kerdrel. Hedenochtend zal de ministerraad weder bijeen komen. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. De commissie van financiën kan zich geheel vereenigeu met bet rapport van Burgemeester en Wethouders, betrekkelijk het adres van Dia keuen der Nederduitscb Hervormde gemeente al hier, houdende verzoek om te vvordeo vrijgesteld van de voor het gebruik van gemeentegrond, krachtens de raadsbesluiten van 8 Maart 1860 en 2 Mei 1861, tot dusverre geheven wordende jaar- lijksche recognitiën. Zij geeft den gemeenteraad mitsdien in over weging om, op de gronden in bet rapport ver meld, afwijzend op het verzoek te beschikken. Ten aanzien van het adres van den heer P. Engels alhier, houdende verzoek dat hem de leve ring van schrijf- en bureaubehoeften voor de ge- meeote worde opgedragen, is de commissie vaD financiën met Burgemeester en Wethouders vau oordeel, dat er in casu geen termeD bestaan oin aan dit verzoek eeu gunstig gevolg te geveu. Nu de ouderhaudsche continuatie der leverantie verzocht wordt tegen een verhoogd tarief, zal ook, haars inziens, het verzoek, al ware het alleen op dien grond, behooren te worden afgewezen. De commissie van financiën rapporteert het volgende omtrent het adres van den heer van Dijk: Burgemeester en Wethouders zijn, blijkens hun rapport omtrent dit adres, vau oordeel dat het niet raadzaam is de verordeningen op de heffing van schoolgeld overeenkomstig het voorstel van adressant in dien zin te wijzigen, dat de vermin dering van schoolgeld wegens gelijktijdig school bezoek van 2 of meer kinderen uit één gezin, ook daar worde toegepast waar dit schoolbezoek geldt eenerzijds eene school voor meer uitgebreid lager ouderwijs en anderzijds de Hoogere Bur gerschool. De zienswijze van het dagelijksch bestuur wordt door ons niet gedeeld; integendeel ineenen wij, dat het voorstel van den adressant op zeer aau- neoielijke gronden steunt. Burgemeester en Wet houders hebben zeker gelijk als zij beweren, dat de vermindering vau schoolgeld bij het bezuek der school door meerdere kinderen uit één gezin is eene exceptie op den algemeenen regel en daaruit volgt ongetwijfeld, dat die exceptie niet verder kan gelden dan werkelijk bepaald is. Naai de bestaande verordeningen zoude derhalve in geeu geval eene vermindering van schoolgeld, als de adressant bedoelt, kunnen worden in toe passing gebracht. Het is evenwel juist de vraag of die verorde- tiingen goed zijn en of zij de exceptie zoover, maar ook niet verder, uitstrekken dan de aard der zaak medebrengt. Hieraan twijfelt de adressant en, naar het. ons voorkomt, op goede gronden. Burgemeester en Wethouders beweren dat het hier eigenlijk zoude gelden eene gunst bewezen aan hoofden van min of meer talrijke gezinnen; w are dit het geval, dan zoude de gelieele exceptie behooren te vervallen, want gunstbetoon ligt al lerminst op onzen weg. In werkelijkheid is het echter anders; de exceptie is geen gunst, maar eene eonsequeute toepassing van het systeem omtrent de heffing van schoolgelden aangenomen. Immersdal systeem heelt ten doel het bedrag der schoolgelden niet te laten afhangen van de kosten van het onder wijs, nog minder van de waarde van dat onder wijs, maar enkel van de draagkracht der onder scheidene klasseD van onze bevolking, voor welke men deze ol gene school bestemt. Men wil dat die klassen de voor haar bestemde school werke lijk kunnen gebruiken, en om dat mogelijk te maken, nioeteu de schoolgelden binnen haar be- icik vallen. Wie zich op dat standpunt stelt en bij de vaststelling van de betrekkelijke verordeningen heelt men dit inderdaad gedaan moet natuur lijk tot de conclusie komen, dat waueeer eeuig schoolgeld, stellen wij 30, voor zekere klasse van burgers past, die klasse vermoedelijk niet in staat zoude zijn dezelfde som vau 30 drie of viermaal te betalen. Toch wenschte uien dat al de kinderen der bedoelde klasse de voor hen be stemde school zouden bezoeken en dus bleef er niet anders over dan om, voor dit geval, getrouw aan het aangenomen systeem, het schoolgeld voor meerdere kinderen uit één gezin te verminderen, en wel zooveel als noodig vvas om te blijven biunen de greuzeu vao de vermoedelijke draag kracht der ouders. Zijn deze neweriDgeu juist, dan zal men moe- en toegeven dat het er eigenlijk Diets toe doet of al de kinderen uit één gezin dezelfde soort vau scholen bezoeken dan wel verschillende soorten. De ratio legis blijlt volkomen dezellde; uien moet het schoolgeld tot zoodauig bedrag vaststellen als noodig is om dit te verkrijgen dat de school deuren niet gesloten blijven juist voor heD voor wie die scholen bestemd zijn. Dat deze onze zienswijze geheel strookt met de opvatting van den Gemeenteraad, kan ten over vioede blijken uit het Raadsbesluit van 20 No vember 1862, dat een soortgelijk geval als ons nu be zig houdt, op soortgelijke wijze besliste als wij voor stellen. Immers dat besluit bracht eene wijziging iu de Verordening op de heffing vaD schoolgeld van 9 Augustus 1S60, ten einde onder meerderen de daarbij toegestane vermindering van schoolgeld op de scholen onder litt. c en i vermeld, voor twee of meer kinderen uit éen gezin, gelijktijdig ter school gaande, ook dan vaD toepassing te makeu, wanneer het kinderen van beiderlei sekse geldt, die verschillende scholen bezoeken waar een gelijk schoolgeld geheven wordt. De Raad was toen van oordeel dat dezelfde reden waarom z i die öf twee jongens, óf twee meisjes ter school zouden, vermindering van schoolgeld erlangen, ook bestond voor hen, die een jongen en een meisje gelijktijdig het onderwijs op die scholen deden genieten. De onregelmatigheid in het hier behandeld adres aangewezen is van denzelfden aard als de bovenbedoelde. Wil men consequent zijn dan moet die ook op dezelfde wijze worden uit den weg geruimd, ai is het ook waar dat daaruit voor de gemeente geldelijk nadeel, volgens schatting ou- geveer 600, moet voortvloeien. Op vorenstaande gronden geven wij u in over weging op het verzoek van adressant gunstig te beschikken, en Burgemeester en Wethouders mitsdien uit te noodigen aan uwe vergadering dienovereenkomstig de noodige voorstellen te doen tot wijziging van de verordeningen op de heffing van schoolgeld. Bij de behandeling van het otiderwerpelijk verzoek deed zich in onze commissie nog de vraag voor of het tarief der schoolgelden, zooals het hier bestaat, wel in alle opzichten aan de behoeften voldoet. Ook al houdt men vast aan het beginsel dat bij dit tariet enkel gevraagd moet worden naar bet vermogen der ouders om schoolgeld op te brengeo, ook dan nog meende men daarin eenige onregelmatigheid te bespeuren, welke mis schien zou kunnen worden weggenomen, lntus- schen begreep uwe Commissie niet alleeo dat het bier. de plaats niet was om deze quaestie uit te maken, maar ook dat herziening van het tarief eene zaak is zoo moeilijk en zoo teeder, dat die in elk geval niet dan na rijp overleg en na eeu grondig onderzoek van al de gevolgen, welke die herziening kan opleveren, zou kunnen worden afgedaan. Marktberichten. Amsterdam, 20 November. W. B. Pools. 425. Rogge, J. Galatz 194; N. Galatz 193; Petersb. 195; Maart 204, 205; Mei 205, 206. Raapolie zes we ken per 100 kg. 4734; vliegend 46%; Mei 44», 45, 44», 44*.! Sept., Oct., Nov. 1873 Dec. 1873 45», 47, 46». Lijnolie zes weken 40%; vliegend 39»; Maart, April, Mei 39»; Dec. 38%. Raapkoe ken per 1000 kg. 92, 95. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 15. Koolzaad per 2000 kg. April 438; Nov. 419. LAATSTE BEK1CHTEN. Naar wij vernemen is door den Raad van Ad ministratie van de Hollandsche IJzeren spoorweg maatschappij aan den aannemer Jac. v. d. Kamp alhier opgedragen de uitvoering van het maken van de haltegebouweu, enz. te Weesp en de halto Naarden eu Bussem, ten dienste van deD Ooster- spuorvveg, hetwelk den llden dezer is aanbesteed voor zijne inschrijvingssom van 133,555. Bij de verkiezing van een lid der Provinciale Staten vau Zuid-Hollaud voor Rotterdam, in plaats van deu heer L. Pincoffs, zijn van de 2290 kiezers opgekomen 706van onwaarde wareD 14 biljetten; gekozen is de heer Mr. de Cock met 447 stemmen. De heer van Oord verkreeg 215. (Per telegraaf). Den llaag, 20 November. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben heden, na langdurige debatten, met 31 tegen 28 stemmen besloten ongunstig te beschikken op de adressen van de heeren de Bordes c. s. om subsidie te verleenen voor het aanleggen van den spoorweg LeidenWoerden. Aan liet debat namen als bestrijders der aai - vraag deel de heeren van der Heim en Vollen- hoven, leden der Gedeputeerde Staten en voorts de heeren Moek, Hoogendijk en Roest, van Lim burg, terwijl de aanvraag verdedigd werd door de heeren Hubrecht, Blussé en Léon. De rapporteur der commissie uit de Provinciale Staten, de heer Buys, wederlegde in eene uitge breide rede alle argumeoteo tegeo het rapport aangevoerd en verdedigde dit in warme en krach tige bewoordingen. Bij de heden gehouden beraadslaging in de Tweede Kamer over 't hoofdstuk Justitie bleef de minister bij de meening dat de rechterlijke organisatie andere herzieningen van wetboeken of speciale wetten moet voorafgaan. In antwoord op eene vraag van deu heer Haffuiaus, verklaarde de minister dat hij het bestaan van onevenredig heid iu de vervulling van ambten vanwege de geloofsbelijdenis ontkent en dat hij nooit iemand zal benoemeD of uitsluiten om zijne geloofsbe lijdenis. Men is met het hoofdstuk gevorderd tot de afdeeling gevangenisstraf. Morgen te 11 uren voortzetting. Den Haag, 20 November. H. M. de Koningin is hedenmorgen te 11 uren per extra-trein van deu Rhijuspoorweg in de residentie teruggekeerd, vergezeld van den Hofmaarschalk Jhr. Geraerts van Simonshaven en twee hofdames. Aan het station was Z. K. H. de Prins van Oranje aan wezig om H. M. te verwelkomen, terwijl Z. K. H. Prins Alexander H. M. tot Rotterdam was tegemoet gereisd en van daar met H. M. terug keerde. Ook de Burgemeester der residentie bevond zich aan het station om G. M. te begroeten. HH. KK. HH. Prins eu Prinses von Wied zullen hedenavond te 8 uren met den Rhijnspoor alhier aankomen. De intendant der 1ste klasse in de 1ste mi litaire afdeeling, heeft heden ten zijnen bureele ambesteed, de leveriDg van: 900 hectoliter jarige roode of rijntarwe900 heet. jarige Zeeawsche of witte tarwe; en 472 heet. jarige iDlandscheof Pruisische rogge, ten dienste van de garnizoens bakkerij alhier. Minste inschrijvers waren voor de roode tarwe de heer M. de Gier, te Gorcum, a f 11,82; witte tarwe, de heer H. de Gier te Gorcum, a f 11,20 en voor de rogge, de heer J. A. Canters, te Breda, a 7,07. Alles per hectoliter. Aan het departement van Marine is heden aanbesteed de levering van: 7000 meter blauwe baai, 1000 meter blauwe voeringbaai, 1800 meter blauwe duffel, 2650 meter blauw monteeringlaken, 650 meter blauw gewoon laken, 800 stuks wollen dekens, 6300 stuks zwart zijden doeken, 7200 stuks gestreept katoenen borstrokken, 2000 bont liunen overtrekken voor matrassen en 2000 dito voor kussens (beide deze in éen per ceel), en de navolgende ouderscheidiogstcekeuen (alle in éen perceel), als 500 stuks voor matrozen lste klasse; 1080 stuks voor matrozen 2de klasse; op laken200 stuks voor matrozen lste klasse 800 stuks voor matrozen 2de klasse, op linnen. Minste inschrijvers waren: blauw baai, de heer Blomjous a f 2.13 de meter; voeringbaai, de heer Lombards a f 1.29de meter; blauw duffel,dezelfde a 4.02 de meter; monteeringlaken de hh.vauDoorn en Dams, a 5.27 de meter; gewoon lakeD, de heer BeljaaTS a f 4.59' de nieter; wollen dekens, de heer van Wensen a f 5.19% per stuk; zijden doeken, de heer Patte Dommerie a f 1.72 per stuk; borstrokken, dezelfde a 1.16 per stuk; overtrekken voor matrassen en kussens, de heer van Zeeland voor f 3455 en voor de onderschei- dingsteekeneo, de heer van der Made voor ƒ368. In de zitting van den Raad van State, af- deeliug voor de geschillen van bestuur van heden zij n behandeld de volgende zaken als1*. het geschil van het ouderstands-domicilie van den krankzin nige W. van der Sluis, rapporteur de staatsraad de Jonge. Als belanghebbenden traden op de burgemeesters van Zwauimerdam eu vau Reeu- wijk; 2°. het gemeentebestuur van Kantens tegeu een besluit vau Gedeputeerde Stateu van Groningen waarbij zij liuuüe goedkeuring hebben ontbonden aan het Raadsbesluit, oui iu hooger beroep te komen van een vonnis der Arrond.- Rechlbauk te AppiiigeJain, rapporteur de Staats raad Meeusseu. HUWELIJKEN, GEBÜORTtN EN STERFGEVALLEN Burgerlijke stand van Leideu van den 14den tot en met den 20steo November 1872. GEHUWD. F. Etieuue, jra. en J. Mark, jd. J. C. Flam- man, jra. en M. de Hdu, jd. P. van Weerlee, jra. en E. P. M. Steenstraattn, jd. J. Penning, jra. en J. Selier, jd. P. Bavelaar, im. en C. W. Koorenhof, jd. J. Flaman, jm. en S. Aleijers, jd. M. Overdijk, jm. en J. Oawerkerk, jd. J. C. Jansen, jra. en J. E. Weijers, jd. H. J. Heyraans, jm. en J. Kors, jd. P. de Vries, jm. en C. Ricbeek, jd. J. W. de Tombe, jm. en S. Brake), jd. H. Schramp, wedr. en M. E. GroQje, jd. W. van der Linden, jm. en H. A. Ligtenberg, jd. BEVALLEN. C. Zaalberg, geb. Hoogendoom, D. - L. M. Reusen, geb. Ponnc, Z. A. Brieer, geb. Zwart, D. W.Gee- ben, geb. Benning, I). J. H. H. Bakker, geb. Hazenberg, D. H. Hoogervorst, geb. Wilschut, D. J. Berlijn, geb. Vos, D. E. van der Blom, geb. Al ieremet, i). - J. M. de Munnik, geb. Sinteur, D. J. vao Rbijo, geb. Kruijt, Z. M. C. Baijer, geb. Muscb, Z. G. Franken, geb. Nieuwoldt, D. J. Jong bloed, geb Frankhuizen, W. van Vliet, geb. van der Kamp, Z. J. M. van Vngt, geb. de Najer, D. A. Brouwer, geb. Coert, D. L. W. Sterk, geb. Köhler, O. S. M. Huner, geb. van Steenbergen, D. G. Lina, geb. Hoogkamer, Z. A. van Mantgem. geb. van Venetie, tweel. Z. en Z. C. ran Leeuwen, geb. van Wijk, Z. M. B. K. de Rooy, geb. Broesterhaizen, D. C. Stavleu, geb. Rijnvis, D. K. Keijrer, geb. Noorder- meer, D. C. VV. Flaman, gab. Selier, Z.W. P. Oostveen, geb. Jansen, Z. H. Lucas, geb. Teugels, Z. levenl. OVERLEDEN. J. Piket, geb. vaD der Togt, 28 j. J. M. G. Kroon, D. 4 j. J. Ronselaar, 67 j. M. A. A. Wce- bers, D. 2 j. J. H. du Saar, 68 j. M. T. Sanders van Well, V. 56 j. M. Berg, V. 79 j. M. C. van Cupel, D. 1 j. N. van Rossen, Z. 8 m. J. Morree, wed. J. van Gent, 67 j. - S. van der Velden, D. 12 j J. C. van Ton geren, D. 6 m. J. Vogelenzang, Z. 6 m. J. van Mastrigt, Z. 22 m. Al. E. Hartwicb, V. 67 j. J. C. GoddijD, Z. 1 m. G. Fischee, geb. Verateeg, 64 j. - H. O. W. Prijn, Z. 19 j. H. de Bolster, 8 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg nam. nam. nam. avond avond 5 u. S u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 u. 10 n. Dinsdag 4]° 40' 40® Woensd 4-5° 46° 51° 00 Tjl Wind: Dinsdag-middug 5 u. Z. W.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3