DOCTRINA. LET WEL! Le Philinte de Molière ULLMAR-COnCERT, ADVERTENTIE N. 8^^ Kost en Inwoning, Thé&tre de JLeide. LA SUITE DU MISANTHK0PE, LA DERNIÈRE IDOLE, Les Cloches du Soir, in de Nieuwe Concert-Zaal. logen voor van den heer Thiers te dezer zake au dc erinanenie Commissie. De heer de Broglie erzochi dut de heer Tineis deze verklaringen op a openbare tribune zou herhalen. De Bien Public bevat eeu nieuw artikel over ■I voorstel-Kerd rel, waarin het nogmaals ver- sart dat, indien de Kamer eeneafkeuring tegen aiers uitspreekt, deze zijn ontslag zal nemen. Irerigens brengt het blad slechts weinig nieuwe ezichtspunten bij. Berlijn, 18 November. Naar met zekerheid ordt gemeld, is prins Bismarck in zoover her ald, dat hij weder zijn kamer kan verlaten. De Iteiclis-Anzeiger meldt dat de kroonprins, ie zich wegens verkoudheid te Karlsruhe had pgehoudeu, zoo goed als hersteld is. Londen, 18 November. In de vergadering der ouders van Gr nada-bonds zijn de voorstellen er regeering van Columbia met algemeene stem- ten, op 5 na, verworpen. Kopenhagen, 18 November. Blijkens de be elden uit de provinciën omtrent de plaats gehad ebbende overstroomingen, is de schade aanzien- jjk. Vele haveowerken zijn vernield, vele men chen zijn omgekomen. Alleen op Falster wordt e schade op ruim een millioen begroot. De Ko- ing heeft onmiddelijk aan de noodlijdenden hulp n ondersteuning gezonden en zich aan het hoofd etter commissie gesteld, die pogingen zal aan- 'enden om hen verder te hulp te komeo. De huister van Marine heeft de noodige bevelen egeven tot het opnemen en verzorgen van schip- reukelingen. Bern, 18 November. Het bestuur van den iotthardspoorweg heeft het tracé voor de lijnen liasca-Bellinzona, Bellinzona-Lugano, en Lugano- Ihiasso goedgekeurd. Het heeft afgezien van zijn trioriteitsrecht voor de Aargau-zuiderlijnen en teeft de uitgifte der tweede serie obligaliën op 20 Sovember 1S73, de derde tegen het einde van S74 en de vierde tegen het einde van Mei 1S77 tepaald. Madrid, 18 November. Het Congres heeft al ie artikelen van het ontwerp der leening en op le hypothecaire bank goedgekeurd. Berlijn, 18 November. Het bevestigt zich, dat de „Fortschrittspartei" wel eenige amendementen op het wetsontwerp betreffende de „Kreisordnung" zal brengen, maar ten slotte inet groote meerder heid zich voor het ontwerp zal verklaren. Van eene onthouding der genoemde partij als zoodanig ian de stemming, is geen sprake. De onveran- erde aanneming van de voordracht in het begin der aanstaande week is zeker. New-ïork, 18 November. Een pakhuis te Biooklijn, in hetwelk een zeer groote hoeveel heid graan is opgeslagen, staat in brand. De vlammen bedreigen het voornaamste gedeelte der stad. De schade wordt op 200,000 doll, begroot. Versailles, 18 November. De orde van den dag van den heer Jaures is door de Nationale Vergadering verworpen met 452 tegen 18S stem men en die van den heer Metletal aangenomen uitt 267 togen 117 stemmen op 354stemmenden. laatstgenoemde orde van den dag is van den lolgenden inhoud z,De Nationale Vergadering, vertrouwende op de geestkracht van het gouvernement, en de be ginselen, op het banket van Grenoble verkon digd, verwerpende, gaat over lot de orde van den dag." De ministerraad is gisteren na afloop der zitting van de Nationale Vergadering buitenge- noon vergaderd geweest, onder voorzitterschap van den heer Thiers. Men acht het mogelijk, dat de regeering, uit aanmerking van de zwakke meerderheid door haar verkregen, een nieuw votum van vertrouwen zal uitlokken. Morgenochtend zal een ministerraad worden gehouden, waarin de tegenwoordige toestand des lauds zal worden besproken. Naar men verzekert, zal de heer Thiers een votum van vertrouwen vragen; men verwacht een guustige oplossing der quaestie. Het blijkt thans, dat vele loden zich gisteren bij het stemmen hebben vergist. Londen, 19 November. H. M. de Koningin dei- Nederlanden is hedenmorgen naar 's-Gravenhage teruggekeerd. Het vertrek van H. M. is verhaast door het bericht dat HDs. particuliere secretaris, de heer Weckherlin, overleden is. Gemeenteraad. Zitting van gisteravond. (Geopend te acht uren.) Voorzitter, de heer Burgemeester. Tegenwoordig de heerenStoffels, de Fremery, Le wijn, Hartevelt, Puttkammer, Seelig, van Hettinga Tromp, le Poole, Eigeman, Bijleveld, Verster, Veef- kind, du Rieu, Dercksen, v. Heukelom, v. Outeren, Driessen, Krantz, v. Wenseu, Wttewaal, Buys, Cock en Goudsmit. Ingekomeneen voordracht tot benoeming van een leeraar in de wis- en natuurkundige vakken aan de meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs 1ste klasse. Ter lezing. De heer Lezwijn stelt voor de vergadering te ver anderen in een zitting met gesloten deuren. Hiertoe wordt besloten. Na een half uur wordt de openbare vergadering hervat. Aan de orde is de beraadslaging over het voorstel van Burgemeester en Wethouders en der Commissie van Financiën, om, naar aanleiding van het verzoek der heeren de Bordes, Wiggers van Kerchem en Baron Sloet van den Beele, voor een bedrag van 250,000 deel te nemen in de geldleeniDg welke tot den aan leg van den spoorweg Leiden—Woerden zal worden aangegaan, en zulks: 1°. onder de in ons nummer van eergisteren opgenomen voorwaarden, en 2°. mét vervallenverklaring van het aan de heeren Knijff en Kaptijn gedane aanbod van 100,000 subsidie, voor een dergelijke onderneming, waarvoor zij de concessie hadden aangevraagd, doch niet definitief aanvaard. De Voorzitter wijst op het groote belang dezer zaak voor Leiden en hoopt dat daarom het voorstel zal worden aangenomen, kon het zijn met een groote meerderheid. De heer du Rieu erkent mede het gewichtig be lang dat Leiden heeft bij het tot stand komen van deze onderneming; met genoegen heeft hij dan ook het voorstel ontvangen en hij zal daaraan gaarne zijn stem geven. Hij kan er bijvoegen dat ook de Kamer van Koophandel voornemens is zich bij adres tot de Provinciale Staten te wenden met verzoek de onderneming te steunen. De algemeene beraadslaging wordt gesloten; de onderdeelen komen in behandeling en wel in de eerste plaats punt 1 -. het toestaan van 250,000 als aandeel in de geldleening, die gesloten zal moeten worden op voorwaarden, samenstommende met die, welke door adressanten in hun adres en bij de nadere mondelinge samensprekingen met het Dagelijksch Bestuur zijn opgegeven. De heer Cock meent dat in deze bepaling nog een wijziging zou worden gebracht. De Voorzitter. De spreker heeft gelijk. Burg. en ~Weth. stellen, in overleg met de Commissie van finan ciën, voor aan de bedoelde bepaling nog tob te voegen de woorden „naar den zin en de beteekenis, die daar aan in dit rapport worden gehecht." De heer Dercksen moet zich tegen de deelneming in de leening voor een som van 250,090 verklaren. Bij de vorige zaak, de aanvrage van do heeren Knijff en Kaptijn, werd slechts 200,000 aangevraagd en toeD zou men een spoorweg van Leiden naar Utrecht krijgen, terwijl deze slechts van hier naar Woerden zich uitstrekt. Spr. ziet dus niet in, waarom voor een minder volmaakte onderneming een grooter bedrag zal worden besteed. Nu weet hij wel dat de grootere geldsom afhanke lijk is gesteld van de hoogere rentabiliteit, waarop deze onderneming het vooruitzicht geeft: bij de vo rige werd 214 pCt., hier wordt 3 pCt. verzekerd. Maar dit neemt niet weg dat de stad bij het ver- leenen van een som van 250,000 5000 verspeelt en het geldt hier niet de vraag hoe Leiden het best 5000 kan kwijt raken. Daarop komt het toch neer. Spr. wil geheel iets anders. Moet het zijn, dan wil ook hij de stad offers laten brengen, maar niet hooger dan noodig is. En terwijl hij niet inziet, dat men niet even goed met een deelneming voor f 200,000 zou kunnen volstaan, stelt hij voor die som in plaats van de 250,000 te stellen. De Voorzitter komt al dadelijk op tegen de bewe ring dat de vroegere onderneming van een spoorweg LeidenUtrecht van grooter belang voor deze stad zou zijn geweest dan een lijn LeidenWoerden. Het is voor de stad geheel onverschillig waarheen de lijn loopt, wanneer slechts een directe aansluiting met den Rijnspoorweg gelijk hier wordt verkregen. Wat nu de meening betreft dat 't den Raad niet te doen mag zijn om de gemeentekas 5000 kwijt te doen worden dat acht ook hij niet noodig. Maar wèl is 't noodzakelijk te toonen dat de stad groot belang stelt in het tot stand komen van een weg, waarnaar zoo lang verlangd is. En wanneer wij nu hetzelfde als vroeger kunnen verkrijgen, met betere financieele vooruitzichten, is het dan niet wen- schelijk onbekrompen de kas der gemeente te ope nen? Zal dit bovenal geen goeden indruk maken en van invloed kunnen zijn op de beslissing der Pro vinciale Staten? Zal het daarentegen, bij het er kennen van het groote belang voor de stad, geen verkeerden indruk teweeg brengen, als wij, bij de rente die ons nu wordt geguarandeerd, minder toe staan dan wordt voorgesteld 7 Hot komt er vooral op aan, mijne heeren, zegt de Voorzitter, aan hen die voor de leening der onder neming mochten willen inschrijven en bovenal aan de Provinciale Staten, te toonen, dat Leiden het plan op onbekrompen wijze wil steunen en door het voorgestelde bedrag te verminderen, zou de Raad bewijzen minder belang te stellen in deze dan in de vroegere onderneming. De heer Buys wenscht nog een paar woorden hierbij te voegen. De redeneering van den heer Dercksen is dezede stad moet zich voor deze onderneming dezelfde opoffering als voor die van de heeren Knijff en Kaptijn gelroostenmaar wanneer wij nu kunnen volstaan met een geringer bedrag te verliezen dan 5000, waarom zullen wij het dan niet doen Spr. is het volmaakt met die zienswijze eens. De vraag is maar: Kan de stad inderdaad minder geven? Dat gelooft hij niet. 'tls niet zoo gemakke lijk in Nederland drie millioen gulden bijeen te krij gen, als het niet betreft een nieuwe Amerikaansche spoorwegleening of iets dergelijks; de ondervinding toont dit maar al te duidelijk aan. Had Spr. de zekerheid dat de stad met 200,000 kon volstaan waarom zou hij dan meer willen geven? Maar bij hem is het nog niet zeker of de leeniug van drie millioen, zelfs als de gemeente voor 214 ton deelneemt, zal worden volteekend; het zal althans noodig zijn alle krachten in te spannen. Ware dit zijn overtuiging niet, Spr. zou de eerste zijn om zich bij den heer Dercksen aan te sluiten. Doch hij herhaalt het: bij al den steun van de stad en, naar bij hoopt, ook van de provincie, blijft het nog twijfel achtig of de onderneming zal slagen. Beginnen wij dus niet, zegt Spr., met aan te nemen dat wij met eene mindere deelneming dan voor f250,000 kunnen volstaan. De Voorzitter. Wordt het voorstel van den heer Dercksen ondersteund? Alleen de heer Lezwijn appuyeert het, zoodat 't geen onderwerp van verdere discussie kan uit maken. Punt I van het voorstel, met de bijvoeging, wordt hierop aangenomen met 23 stemmen tegen éen, die van den heer Dercksen. Punt 2 en 3 der voorwaarden worden zonder dis cussie eenparig goedgekeurd. Punt 4 wordt op voorstel van Burg. en Weth. en de Commissie van Financiën aldus gewijzigddat Burg. en Weth. zich zullen verzekeren dat „eene naar hel oordeel van den Raad voldoende verbinding" van de nieuwe spoorbaan met den Hollandschen spoor weg en doorloopend rechtstreeks verkeer verkregen zal worden; het wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. Punt 5 bepaalt dat de deelneming niet zal worden verleend voordat de betrekkelijke Raadsbesluiten de goedkeuring van Ged. Staten zullen hebben ver worven. De heer Goudsmit. Is deze bepaling wel noodig, Mijnheer de Voorzitter? Mij dunkt, het spreekt van zelf dat de besluiten vooral door Ged. Staten moeten zijn goedgekeurd. De heer de Fremery en de Voorzitter erkennen dat de bepaling niet strikt noodig is, maar het is usantie haar toch in het Raadsbesluit op te nemen. Punt 5 wordt hierop met 23 tegen één stem (die van den heer Goudsmit) aangenomen. Het tweede gedeelte van het voorstel: te bepalen dat dit besluit zal geacht worden te zijn vervallen, wanneer de definitieve concessie niet vóór of op 1 Maart 1873 zal zijn verleend - wordt zonder dis cussie eenparig goedgekeurd. Naar aanleiding van de genomen besluiten wordt het voorstel van Burg. en Weth. tot het indiene van een adres aan de Provinciale Staten van Zuid- Holland waarbij wordt verzocht het plan tot aanleg van den spoorweg, uit de provinciale fondsen te willen ondersteunen, thans in behandeling genomen en door den Secretaris voorlezing gedaan van het concept-adres, hetwelk met algemeene (24) stemmen wordt goedgekeurd. De heer Cock wenscht nog een vriendelijk verzoek tot den Burgemeester te richten, nl. om nog heden avond of van nacht het vastgestelde adres te doen drukken, opdat de leden der Provinciale Staten, wanneer zij Woensdag-morgen ter vergadering komen, elk een exemplaar kunnen vinden. Spr. weet dat dit gebruikelijk is. De Voorzitter zegt dat dit ook in de bedoeling van Burg. en Weth. heeft gelegen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergade ring gescheiden. LAATSTE BERICHTEN. Amsterdam, 19 November. Volgens ontvangen telegram is het stoomschip Prins Hendrik, kapt. J. Hendriks, den 18den November des morgens Malta gepasseerd. Het weder was zeer schoon. Per telegraaf.) Den Haag, 19 November. In de zittiug der Tweede Kamer op heden zijn bij de discussie over het hoofdstuk Buitenlandsche Zaken, op liet voetspoor van het afdeelingsverslag, een groot aantal punten besproken van internationa len, commercieelen en diplomatieken aard, welke duor den Minister breedvoerig beantwoord zijn. Üp eene vraag dienaangaande van den heer Dum- bar, heeft de Minister te kennen gegeven dat door bijzondere omstandigheden de gezantschaps- posl bij het hof van Italië nog niet was vervuld, maar dat zeer spoedig de aanstelling van een nieuwen minister-resident zal plaats hebben. Het hoofdstuk werd met algemeene stemmen aange nomen. Morgen komt het hoofdstuk justitie in behandeling. De heer van Eek heeft verlof be komen eene interpellatie aan de regeering te doen of nopens de herziening van den census een ad ministratief onderzoek is ingesteld, en zoo ja, of de regeering bereid is de bescheiden deswege over te leggen. De Minister heeft zich daartoe bereid verklaard. Den Haag, 19 November. Bij Koninklijk be sluit van 16 November 1872 N°. 22 is benoemd tot directeur van het postkantoor te Geertruiden. berg, de heer R. H. J. A. Stoop, thans te Wil lemstad. Eergisteren is alhier overleden de heer W. van Weckherlin, secretaris van H. M. de Koning in. Algemeen was de overledene geacht om de heuschheid van zijn karakter en zijne onbekrom pen liefdadigheid; veelzijdige kennis en edele kunstsmaak sierden hem. Hij was H. M. de Ko- n ngin uit Hd. geboorteland herwaarts gevolgd, en heeft van dien tijd de vereerende betrekking vervuld, welke hij nog tot in de laatste dagen want zijn overlijden was plotseling met bij zondere toewijding waarnam. Hij was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en had nog menige andere onderscheiding erlangd. H. M. de Koningin zal morgenochtend om streeks 8 uren per Rijnspoor uit Engeland in deze residentie aankomen. H. K. H. de prinses Marianne schonk ook den heet G. Rademaker, stationschef van het Hollandsche spoor alhier, een keurige grijs-mar ineren pendule met laarbij behoorendecandelabres De Minister van Justitie heeft gisteren aan de Tweede Kamer ingezonden eene zeer uitvoe rige Memorie van beantwoording op het voorloo- pig verslag der afdeelingen omtrent het in do vorige zitting onafgedaan gebleven ontwerp eener nieuwe rechterlijke organisatie, vergezeld van eene Nota van wijzigingen. Volgens het Kon. besluit van 6 November 1872 Staatsblad n°. 114) vervalt den I7den dier maand voor het geheele terrein van toezicht, eerste linie, langs de Belgische grens in Limburg, Noord-Brabant en Zeeland elke uitzondering op de bepalingen der eerste twee zinsneden van art. 49 der wet van 26 April 1852. Te rekenen van dat tijdstip mag dus, volgens eene resolatie van den minister van financië'n, van 12 November 1872, n°. 3, in het bedoelde terrein niet meer dan éen kilogram zout vervoerd worden of per ziel of lid des huisgezins (kinderen beneden twaalf jaren hieronder niet begrepen) bij particulieren voor huiselijk gebruik voorhanden zijn, tenzij gedekt door dokument. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 u. 12 a. 4 u. B u. 8 u. 10 Q. Maand. 39° Oj CO 39» Dinsdag 39° 40° 45° 42° Wind: Dinsdag-middog 12 u. Z. W. Heden overleed mijne geliefde Echtgenoot GIJSBERTJE VERSTEEG, in den ouderdom van 64 jaren. J. A. FISCHER. Mede uit naam mijner kinderen. Leiden, 18 November 1872. Men zoekt, binnen Leiden, in een C. Geref. Gezin, voor een knaap die de school moet bezoeken, met opgaaf van prijs per week. Adres P. P., aan het Bureel dezer Courant. De lezing van Donderdag a. s. zal plaats heb ben in de Gehoorzaal, en XIIvT in de Hutszaal, des avonds te acht uren. De Secretaris, A. D. VAN ASSEN DELFT DE CONINGH. MEHCllEDI 20 Novembre IS72: Representation donnée par les artistes du Theatre Royal Frangais de La Haye, sous la direction de Sir. EMILE SLVKCK. ou Comédie en cinq Actes do FABRE d'EGLANTINE. Mr. EMILE MARCK remplira le röle d'Alceste. lre Représentation de Drame en 1 Acte de LÉPINE et A. DAUDET. Mr. MARCK remplira le role d'Atnbroix. Comédie nouvelle en 1 Acte par M. CLERC. Ordre du Spectacle: 1. Les Cloches du Soir. 2. 8 bLe Philinte de Molière. 3. La der- nière Idole. Bureaux a 6 lieures. On comniencera a 7 heurcs. PRIX DES PLACES: Loges f 2.Baignoires f 1.50. Parterre f 1.20. Galerie ƒ0.60. On pour ra se réserver des places Mardi 19 et Mer- credi 20 Novembre. Pour chaque place relenue d'avance au Bureau il sera payé 10 cents. op WOENSDAG den 4d" December, Aanvang te 714 uur. Prjjzen der Plaatsen Benedenzaal f 3.Gaanderij f 1. De Plaatsbiljetten zijn te verkrijgen van af Woensdag 27 November bij de Firma SCHREU- DER VAN BAAK, Muziekhandel, waar ook het volledige Programma le bekomen is.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3