Het Staatsllan°. 115»"bevat het besluit van den 9den November 1872, bepalende, dat in de samen stelling van den staf der dienstdoende schutterij te Gouda een 1ste luit.-adjudant is begrepen. De kapt.-luit.-ter-zee D. A. Coomans de Ruiter, laatst bevelhebber van Zr. Us. schroef'stoomschip Amstel, gestationeerd in de kolonie Suriname, en den 14 dezer van daar in Nederland terugge keerd, wordt, met dien datum, op non-activiteit gesteld. Met ingang van den 19den dezer zal het Rijks telegraafkantoor te Sliedrecht open zijnop werk dagen van 8 uren voor- tot 4 uren namiddag en van 6 tot 9 uren namiddag; op Zon- en feest dagen, van 8 tot 9 uren en van 10 tot 11 uren voor- en van 3 tot 5 uren namiddag. Z. M. heeft aan kapit. Rothslein, van het Zweed- sche schoenerschip Lulea, als blijk van 's Konings goedkeuring en tevredenheid wegens de redding der bemanning van het op 28 September jl. op reis van Delfzijl naar Drammen verongelukt Ned. kofschip Argus, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij Koninklijk besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonr. te Wageningen Mr. H. J. Wunder, adv. aldaar. Z. M. heeft, op hun verzoek, eervol ontslag ver leend aan Mr. F. Böhtlingk, als rechter-plaats- vervanger in de arrondissements-rechtbank te Arnhem; aan J. S. Hussem, als plaatsv. kantonr. te Grave, en aan Mr. E. baron Collot d'Escury, als griflier bij het kantongerecht te Gorcum. BINNENLAND. Amsterdam, 18 November. De hedenmiddag te 1 uur, onder voorzitting van den heer S. W. Josephus Jitta, in het lokaal De Eensgezindheid alhier gehouden buitengewone vergadering van aandeel houders in de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij was van zeer korten duur. Aan de orde waren de voorstellen der directie, in verband met het aangaan eener geldleening ten laste der Maat schappij," groot 5% millioen, op zoodanige voor waarden, als door de directie, in overleg met commissarissen en met de Regeering, zal worden vastgesteld, evenals de dientengevolge noodzakelijk geachte wijziging in de concessie. Al deze voor stellen werden, nadat een paar vragen van een aandeelhouder bevredigend waren beantwoord, overeenkomstig een door den heer Joan Muller, namens commissarissen, gedaan praeadvies, door de Vergadering bij acclamatie goedgekeurd. De voorzitter deelde ten slotte mede, dat de stand van het IJ water thans was 0.47 onder A. P. en dat de afsluitdijk bij Schellingwoude, waarvoor men bij de onlangs plaats gevonden hevige stor men zeer bezorgd is geweest, het gevaar was te boven gekomen. Delft, 18 November. Naar men wil zal in de maand Februari aanstaande een aanvang worden gemaakt met den wederopbouw van den afge- branden Nieuwekerkstoren. Het plan moet bestaan om de spits ongeveer 14 voet hooger te maken, dan de vorige is geweest. Leerdam, 16 November. Men verneemt dat sedert eenigen tijd ernstige pogingen worden aan gewend tot het verkrijgen van een nieuw school lokaal voor het geven van lager onderwijs, ter vervanging van het tegenwoordige, dat wegens onvoldoende ruimte door de bevoegde autoriteit is afgekeurd. Arnhem, 18 November. Het Provinciaal Ge rechtshof alhier heeft de volgende aanbeveling opgemaakt voor de betrekking van raadsheer in dat college: Mr. van Nauta Lemke, raadsheer in het Hof van Drenthe; Mr. E. L. J. Vitringa, rechter te Arnhem; Mr. Schimmel, raadsheer in het Hof van Drenthe; Mr. André de la Porte, rechter te Arnhem; Mr. van de Poll, rechter te Tiel; en Mr. baron van Verschuer, substituut- griflier bij het Hof van Gelderland. Velp, 17 November. Bij het zagen van zware hoornen, die op het landgoed Biljoen gekapt zijn, had vóór een paar dagen een treffend ongeluk plaats. Door het breken van een zaagbok viel een zware boom op twee der arbeiders. De een brak een rib en is aan de gevolgen overleden de ander bekwam eenige kneuzingen. Baren, 16 November. De wet tot afkoopbaar- stelling der tienden heeft reeds in zooverre gunstig gewerkt, dat enkele landbouwers zich vereenigd hebben om de zoogenaamde bloed- of krijtende tienden (d. i. die op de varkens en schapen) af te koopen. Voor Buren en Asch bedraagt die koopsom ƒ4000, en voor Erichem p. m. evenveel. De tiendplichtigen moeten nu de verschuldigde bloedtienden aan voormelde landbouwers betalen of het tiendrecht bij hen af koopen. De afkoop der andere tienden schijnt met meer moeilijkheden vergezeld te gaan; zoo wil O. a. de Kroon (de tiendheffer) ook de aldus genoemde slapende tienden in rekening brengen, d. i. die van de boomgaarden en de weilanden, waarop wel het tiendrecht rust, maar waarop geen tiend- plichtige vruchten worden geteeldhet staat echter den eigenaar vrij om (gelijk in de laatsto jaren zoo dikwerf gedaan is) de boomgaarden cn bos- schen te sloopen (breken, gelijk men het hier noemt) en ze evenals de weilanden tot bouw landen te maken. Leeuwarden, 16 November. Onder de beslui ten, door den gemeenteraad dezer dagen bij de behandeling der geineenle-begrooting genomen, behoort dat tot het uitschrijven eener prijsvraag voor het best gekeurd plan der te stichten han delsbeurs. Eene som van 500 is daarvoor uit getrokken. 18 November. Men weet, dat de voorzitter en nog twee leden van de commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs alhier onlangs hun ontslag aanboden uit die betrekking, vooral op grond van het gemis eener behoorlijke rege ling van den werkkring der commissie, hetzij bij de wet, hetzij bij maatregel van inwendig bestuur, en dat de gemeenteraad daarop besloot, zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te wenden, om eene bepaalde regeling vast te stellen voor den werkkring der Commissiën van toezicht, bedoeld bij art. 46 der wet op het mid delbaar onderwijs. Het antwoord van den Minister is thans ontvangen; het houdt in, dat Zijne Exc. geene vrijheid heeft gevonden, aan des raads verzoek te voldoen bij maatregel van inwendig bestuur. GEMENGD NIEUWS. Een olifant in den Jardin des plantes te Parijs moet jongen werpen. Men ziet met angst die ge beurtenis, waarvan tot nog toe in de jaarboeken der dierkunde geen voorbeeld is, onder dergelijke omstandigheden, te gemoet. Tal van geleerden hebben het verlangen te kennen gegeven er bij tegenwoordig te zijn en dus dadelijk bij het ont dekken van eenig verschijnsel, te worden ont boden. JJVGrEZOlVJDElV. Ik las in de Haarl. Courant van den 18den No vember uit de Standaard overgenomen, dat er een adres van den heer Kuyper c. s. in grooten en schitterenden vorm naar den Koning gezonden is om handhaving van gewetensvrijheid. Een smeekschrift om handhaving van gewetensvrij heid! Ik stond verbaasd 1 Ik meende dat wij in ons Vaderland boven andere landen ons in dien zegen verblijdden 1 Maar wanneer ik den strijd in onze dagen indenk, en een oog werp op Kerk en Staat, op maatschappij en huisgezin, dan rijst de vraag bij mij op, waar moet het heenp en niet zonder zorg zie ik de toekomst in. Wel is er veel goeds in onze dagen, waarin wij ons ver heugen. De naam beschaving plaatst zich op den troon, en is eene wereldveroverende koningin, om niet minder over de vrijverklaarde krachten van rede en samenleving te beschikken, als over de geopende schatten der natuur, en dat alles met het doel, om het zinnelijk en geestelijk leven der menschen te veredelen, en te verhoogen. En toch heeft al dat goede eene schaduwzijde. Als wij ons oog vestigen op de vele brandende vraag stukken des tijds, ten opzichte van het huwelijk, de school, de kerk, en den staat, op de sociale quaestie, die zich zoo gemakkelijk niet bezweren laat, op de toenemende lichtzinnigheid, de onker kelijkheid, op dat drijven eener politiek kerkelijke partij, die alles aangrijpt, om agitatie te verwek ken, terwijl eene zedelijk indifferentisme overal gezien wordt, gewekt doordat men zich niet langer vinden kan in stellingen aangaande het bovennatuurlijke, waarin het voorgeslacht zich rustig nederlegde, waarlijk dan rijst de vraag in ons op, zijn er ook middelen, om dat kwaad te keeren? En dan kan ik het vermoeden niet onderdrukken, dat veel kwaad te wijten is aan te scherpe scheiding der standen, en ik noem haar nog de grootste vloek der maat schappij waarvoor wij allen, een ieder in onzen kring, meer of minder verantwoordelijk zijn, en die in het kerkelijke vooral uitkomt in strijd en verdeeldheid en scheiding van de grooten en edelen en wetenschappelijken in stad en land, ik vrees dat wij ons allen te veel op een afstand houden van degenen, die onder ons staan en onder ons bereik zijn, en onze welwillende zorg en liefde zoo behoeven. Hoe smartelijk is de ge dachte, dat de kerk, anders de kweekster van hetgeen edel en goed is, in partijzucht zich oplost, harten en huisgezinnen verdeelt, twist en haat daar brengt waar eendracht en liefde wonen moest. Herinnert u de goede en slechte invloeden van veler woorden en handelingen, denk aan dien booze strijd over de wet van besmettelijke ziekten, en zooveel meer op het gebied van kerk en staat, hoe moest ons dat opwekken om liefde en een dracht te kweeken, om liever de handen in een te slaan, dan door partijzucht te verdeelen, om door medegevoel, door welwillendheid, door lief derijke vermaningen en vriendelijke woorden eikanderen nuttig te wezen. De ervaring van alle dagen heeft het genoeg bewezen en ook in ons land aangetoond, dat tweedracht en verdeeldheid in kerk en staat naamlooze jammeren kweekt, en dat wij de uitbarsting van die netelige vraag stukken der menschelijke maatschappij, waarover wij ons vaak bekommeren, tot ons ongeluk te weeg brengen. Het is te hopen dat allen, vooral zij, die in vloed hebben op het volk, dit inzien en zich door den christelijken geest laten leiden. Het belang van kerk en staat is dat wij door liefde en wel willendheid en vriendelijke woorden de vraag stukken des tijds vruchtbaar oplossen, om te zien herleven den geest van den Christus, die zeide< hieraan zult gij bekennen dat gij mijne discipe len zijt, indien gij elkander liefhebt. L. BUITENLAND. Fraukr(jk. Bij de Nationale Vergadering is een wetsont werp ingediend, waarbij aan de stad Parijs ge deeltelijke schadevergoeding wordt verleend voor de door haar aan Duitschland betaalde oorlogs schatting van 200 millioen. Daartoe wordt aan de stad eene som van 140 millioen francs uit de schatkist toegelegd, betaalbaar in 26 jaarlijksche annuïteiten van 9,738,400 francs, waarin ook de renten der toegekende som begrepen zijn. Daar entegen wordt de stad Parijs, volgens het wets ontwerp, belast met de betaling der schadever goeding, tot een bedrag van 20 millioen francs verschuldigd aan hen welke door de tweede be legering van Parijs buiten de wallen der stad materieele schade geleden hebben, en met de ver goeding van alle materiele schade, welke aan vaste of roerende goederen binnen Parijs mocht zijn berokkend door den opstand van 18 Maart 1871. De stad zal deze beide categoriën van scha devergoeding mogen betalen in vijftien jaarlijksche termijnen, de eerste categorie met bijberekening van 5 pCt. rente, de tweede zonder eenige rente vergoeding voor de bij latere termijnen te betalen sommen. Zij wordt tevens gemachtigd om, ten einde aan deze verplichtingen te kunnen voldoen, gedurende vijftien jaren eene belasting te beffen op het kadastrale inkomen der gebouwde eigen dommen, en der aan de grondbelasting onder worpen magazijnen en bergplaatsen. De heer Ferdinand Boyer heeft bij de Na tionale Vergadering een wets-ontwerp ingediend, waarbij hij tracht een einde te maken aan de moeielijkheden bij het begraven van personen, die niet behooren tot eenige erkende godsdien stige gezindte. Hij stelt voor, dat in elke stad een plek gronds op het kerkhof zal worden beschikbaar gehouden tot het begraven der lijken van hen dien een gods dienst belijden, verschillend van die, welke in het algemeen in de gemeente domineert en die niet erkend is, en een tweede ruimte voor de lijken van hen, die geenerlei godsdienst hebben beledendit laatste terrein moet aan den open baren weg gelegen en van een afzonderlijken toegang voorzien zijn. De heer Daru heeft een bezoek gebracht aan den heer Thiers en hem verzekerd dat hij en een aanlal leden van het rechtercentrum zich met de staatkunde van den President zullen ver eenigen. In de vorige week is voor het correctioneel tribunaal te Parijs aangebracht de zaak van den oud-redacteur van le Peuple Frangais met nog zeven andere personen, beschuldigd van een dienst te hebben georganiseerd om progaganda te maken met bonapartistische geschriften. Zij moeten alleen onder het leger en op de voornaamste markten, in de maand Juli 392.894 brochures hebben ver spreid. Zij zijn naar de openbare terechtzitting verwezen. Dnitsohland, Op het einde dezes j aars zullen de verschillende Duitsche Ministers te zamen komen om over een ontwerp voor een nieuwe rechterlijke organisatie te beraadslagen, welke de Duitsche Regeering nog in het volgend jaar zou wenschen in te voeren. Omtrent de conferentie over de sociale quaes tie wordt opnieuw tegenover al de onbeduidende verzinsels die men verspreidt, gemeld, dat het zich daarbij vooreerst tot een schifting der ver schillende vragen, die zich aan dit omvangrijk onderwerp vastknoopen en tot een euquête zal bepalen, maar van practische resultaten vooreerst geen sprake zal zijn. Thans wordt met zekerheid gemeld dat de Regeering tot de slechting der vesting Graudenz heeft besloten en deze reeds in het volgend juar zal aanvangen. Een te Berlijn verschijnend blad meldt, dat de Engelsche regeering thans pogingen aanwendt om andere staten over te halen, hun handels- tractaten met Frankrijk ook te wijzigen op den voet der concessiën, door Engeland gedaan. Heeft men hier nu aan welwillendheid jegens de repu bliek te denken of aan vrees voor het overvleu gelen van den Britschen handel door dien van het vasteland? Het laatste schijnt eerder dan het eerste het geval te zijn. Op last der regeering zal den lOden Januari 1873 over het gansche gebied van het Duitsche koninkrijk een telling plaats vinden van het aantal paarden, muildieren, ezels (1), runderen, schapen, zwijnen, trekdieren, bijenkorven enzijde- wormkweekerijen. De beide Brandenburgsche districtsregeerin- gen, die van Potsdam en van Frankfort a/d. Oder hebben als middel tot wering van de cholera, wachtposten ingesteld, die de schepen zullen heb ben te onderzoeken. De bouw der nieuwe bruggen over den Rijn wordt ijverig voortgezet; men weet dat 4 dezer bruggen op rekening van het groothertogdom Baden en 4 op kosten van den Elzas worden ge bouwd. Te Schönau, Rheinau en Gerstheim wor den de bruggen aan de zijde van den Elzas ge legd. Het materieel voor al de bruggen is ge reed, doch de waterstand belet het aanvoeren van de benoodigdheden en daardoor het voortzetten van alle werkzaamheden; toch hoopt men al de brug. gen nog in 1873 voor het verkeer te kunnen open stellen. De schipbrug van Huningue, die den Ssten September is opengesteld, heeft in de vier eerste weken reeds aan 1200 paarden en 22,000 voet gangers de overtocht der rivier mogelijk ge maakt. Uit Munchen zijn in de laatste dagen aller lei berichten medegedeeld over een vervolging tegen de directie der Dachauer Bank ingesteld. De zaak, die 't hier geldt, heeft zich aldus toe gedragen: Mej. Spitzeder, een vroegere actrice, had een bank opgericht en zich al spoedig een enorme clientèle weten te verschaffen, uit hoofde van de ongelooflijke rente, van 20 en 25 pCt. die zij bij geldbelegging gaf. Deze hooge rente gaf aanleiding tot kwade vermoedens, tot leelijkege luchten en eindelijk tot een gerechtelijk onder zoek, waarvan het gevolg is geweest dat de Bank gesloten, de kantoren verzegeld, en Mej. Spitzeder gevangen genomen zijn. Er was een som van 10 millioen florijnen bij de Dachauer Bank belegd; er is een actief van 700,000 fl.in kas was een som van 33,000 fl., terwijl Mej. Spitzeder 16 prachtige huizen te Munchen en in de omstre ken bezit, benevens een verzameling van schilde rijen, ter waarde van wel 100,000 fl. JLi uwllliid. De Keizerin, die zich in de Krim bevindt, zal zich waarschijnlijk van daar niet naar St. Pe tersburg, maar naar Sorrent begeven, om er den winter door te brengen. Berichten per telegraaf uit Cairo ontvangen, melden dat Grootvorst Nicolaas daar den 15den van Palestina aangekomen en aan het station door den Onderkoning van Egypte en diens Mi nisters opgewacht is. De Russische begrooting van hót ministerie van marine is voor het jaar 1S73 vastgesteld op de aanzienlijke som van 28,117,902 roebels, zijnde bijna zeven millioen meer dan in het vorige jaar. Bijna tien millioen zijn bestemd voor aanbouw van nieuwe schepen, met name van de vloot in de Zwarte zee, twee millioen voor de artillerie, bijna vier millioen voor de soldij der matrozen en zeesoldaten en 433,000 roebels voor de kweek scholen tot opleiding van zeelieden en officieren. De begrooting van het ministerie voor de volks verlichting is voor het volgende jaar vastgesteld op 10,500,484 roebels, zijnde 679,132 roebels meer dan in 1872, eene verhoogiug die verdedigd wordt als volstrekt noodzakelijk ten gevolge van reorganisatie der gymuasiën en middelbare scho len, en van de toenemende behoeften van het volksonderwijs. De uitgaven voor dit laatste zijn bepaald op 1,548,315 R., daaronder begrepen 694,757 R. voor de kweekscholen tot opleiding van schoolmeesters; die voor het middelbare on derwijs op 4,399,512 R. en die voor de hooge- scholen op 2,313,928 R. TELEGRAMMEN. Calcutta, 15 November. Den 21sten Mei is een tractaat geteekend tusschen Rusland en oos telijk Turkestan, waarbij de vrijheid van han delsverkeer tusschen beide landen wordt inge voerd. New-York, 17 November. De Min. van Finan ciën heeft beslist dat alle handelsartikelen, van waar ook primitief afkomstig, doch die in de Vereenigde Staten worden aangebracht, en wel met Fransche schepen komende direct uit Fran- sche havens,niet onderworpen zijn aan de verhoogde scheepvaartrechten, die onlangs bij proclamatie door den president zijn vastgesteld. Dit verhoogd recht wordt alleen geheven van handelsartikelen komende uit andere landen dan Frankrijk, en die met Fransche schepen uit andere landen dan Frank rijk worden aangevoerd. Parijs, 18 November. In de Nationale Verga dering heeft de heer Cbangarnier aan het Gou vernement gevraagd, of het kon verklaren niet in te stemmen met de theoriën van Gambetla. De spreker meende ten dien opzichte het Gou vernement te kunnen beschuldigen van besluite loosheid. De Minister van Binnenlandsche Zaken antwoordde, dat het Gouvernement talrijker iu- structiën had gegeven, om bij gelegenheid van het feestmaal te Chambéry alle agitatie te belet ten. Het had zelfs dat feestmaal verboden, als zijnde eene bijeenkomst van publieken aard. De correctioneele Rechtbank heeft echter beslist, dat zij slechts een particulier karakter had. Het ban ket te Grenoble was bepaaldelijk van particu lieren aard. Wijders las de Minister de verkla-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2