Woensdag 20 November. N°. 3922. A0. 1872. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco] per postn 3.85. Afzonderlijke Nommer»0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor Meren regel70.16. Grootere letten naar de plaatsruimte die lij beilaan. LEIDEN, 19 November. Leiden's ingezetenen zullen gewis, met ons, ulibaar en met groote ingenomenheid kennis wen van het besluit blijkens het in dit nummer prkomende uitvoerig verslag der zitting, gister- ond na een geheime bijeenkomst in openbare vergadering van den Gemeenteraad nomen; het besluit om uit de stedelijke fond voor een bedrag van ƒ250.000 deel te nemen de geldleening, die de heeren de Bordes c. s. Dich voorstellen voor den aanleg van den spoor- ig LeidenWoerden te openen. ?aDkbaar en met groote ingenomenheid, want t geldt hier een zaak die niet slechts voor de ivineie maar ook en in de eerste plaats voor iden van ontzaglijk groot belang is. De aan- liting van Leiden aau het groote spoorwegnet een levensvraag voor onze gemeente en de op- iering, die zij zich getroosten wil om die zaak een goede en voordeelige oplossing te bren- is van geheel tijdelijken aard. Indirect zal burgerij spoedig de schoone vrachten plukken ,n de offers, door de gemeente voor haar gebracht. Dit heeft ook de Gemeenteraad begrepen die Iit 23 stemmen tegen één het voorstel van het igelijksch Bestuur en der Commissie van Finan- in heeft bekrachtigd. Aan Burgemeester en Wethouders en aan die immissie zij in de eerste plaats onze dank ge acht; maar ook de geheele Raad heeft hulde irdiend voor bet gewichtig besluit. Te betreuren is het alleen dat de heer Derck- 0 het eenige lid was, wiens gemoed bezwaard been door de luogere som van ƒ50,000 die aan ie onderneming in vergelijking met de vroegere de heeren II n ij ff en Kaptijn zal worden Irzekerd. Idopen wij dat het goede voorbeeld, gisteren jr Leiden's vertegenwoordiging gegeven, morgen lor de Provinciale Staten gevolgd zal worden gen zij met ons en met den Gemeenteraad Izien dat de belangen onzer stad hier hand aan ind gaan met de welvaart van ons gewest, let liet algemeen belang. Het adres, blijkens de mededeeling iD de Raads- irgadering van gisteravond, door den heer du en gedaan, hetwelk door de Kamer van Koop- Wel en Fabrieken alhier is ingediend aan de ovinciale Staten van Zuid-Holland, is van den Igenden inhoud Bij adres van 4 Juli 1871 heeft de Kamer van lOphandel en Fabrieken te Leiden zich tot uwe IrgaderiDg gewend met het verzoek om, uit de v'iDciale kas, een krachtigen financiëelen bij- iud te geven aan de door de heeren P. C. Knijff A. Kaptijn te Woerden aangevraagde spoor lijn van Leiden naar Utrecht. 'De door deze heeren aangevraagde concessie thans vervallen en daarvoor is in de plaats reden de door de heeren J. P. de Bordes, C. W. Wiggers van Kerchem en Mr. L. A. J. W. ion Sloet verzochte concessie van eeDo spoor- glijn van Leiden naar Woerden. Dezelfde redenen die voor ons gegolden heb- om den bijstand der provincie te verzoeken r de concessie-Knijff-Kaptijn bestaan voor de gevraagde concessie-de Bordes-Wiggers en Sloet. ds jaren heeft de gemeente Leiden, en heeft onze Kamer aangedrongen op eene aanslui- aan het groote spoorwegnet. Van alle groote eenten des rijks is Leiden de eenige die van e rechtstreeksche aansluiting aan dat net is uit loten en bij elke gelegenheid heeft zij zich tot bevoegde machten gericht oui uit dezen onna- irlijken toestand verlost te worden. Wij meenen thans de gelegenheid daartoe, door de aan- 'Sg de Bordes-Wiggers-Sloet, bij uitnemendheid istig is. Het is niet noodig de voordeelen welke plan, dat aan de deelnemers een verzekerd I'imum van renten aanbiedt, op het plan van [spoorweg Leiden-Utrecht voorheeft, aan u te fcogen. Eene enkele vergelijking der beide aan een doet dit genoegzaam in het oog vallen. iWat wij in ons adres van 4 Juli 1871 van de "vraag Knijff-Kaptijn gezegd hebben, meenen i Ihans van de aanvraag de Bordes-Wiggers- d met dubbelen aandrang te mogen herhalen: 'Heen door algemeene deelneming en mede ding is het ten uitvoerleggen van dit plan zekerd. Het spreekt van zelf, dat men noch 1 He provincie, noch van de betrokken ge iten vergen kan, dat zij, door hare bijdragen, de beuoodigde som zullen volmaken. Maar eeoe onbekrompen bijdrage zal, behalve de onmiddel lijke geldelijke ondersteuning welke zij aan de onderneming schenkt, haar terstond een grooten zedelijken steun geven. De subsidie der provincie zal voor het publiek de borgstelling zijn, dat men hier te doen heeft inet eene ernstig gemeende en soliede onderneming, die, omdat zij groote behoef ten bevredigt en veler belangen behartigt, ook belooft eene goede beleggiog van kapitaal voor de deelnemers te zullen wezen. Al ware het alleen om deü invloed dien deze zedelijke borg stelling, boven en behalve den materiëelen^steun, aan de onderneming zal geven, rekenen wij de ondersteuning ook der provincie onmisbaar, en meenen wij die met aandrang te moeten in roepen." Naar wij vernemen is op een algemeene ver gadering van het studentencorps alhier besloten 500 te bestemmen als bijdrage voor een hulde blijk aan de nagedachtenis van Mr. J. R Thor- becke. Naar wij vernemen is de surnumerair G. aan't postkantoor te Alfen werkzaam, na gelden uit de kas ontvreemd te hebben, naar Rotterdam ont vlucht, waar de politie hem jl. Zaterdag in han den kreeg. Hij is naar de gevangenis hier ter stede over gebracht. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op bet Raadhuis alhier van partijen van 10, 50 en 100 hectoliters, waren de hoogste inschrijvin gen 6.10; 28; 64; en de laagste I 5.70; 26.50 en 53. Een meisje van 8 jaren, wouende op de Waard- gracht, had gistermiddag, terwijl hare ouders af wezig waren, de onvoorzichtigheid om met vuur te speleo, waardoor hare kleederen in brand raakten. Door spoedig aangebrachte hulp mocht men er in slagen, den brand te blusschen, door het ki; d in 't water te dompelen. Ruy Bias, het prachtig drama van Victor Hugo, zagen wij gisteravond door de Kon. tooneelisten onder directie van den heer J. C. Valois ten too- neele voeren. Het doet ons leed dat plaats ruimte ods ditmaal belet in een uitvoerige be oordeeling van dit stuk te treden en breedvoerig mede te deelen den zeer gunstigen indruk, dien de vertaling van Greb op ons maakte, ook al scheen het publiek, dat over 't algemeen op het tooneel ongaarne poëtische werken hoort vertolken, daarin niet geheel eenstemmig met ons. Ruy Bias, de titelrol werd door den heer Spoor meesterlijk gespeeld. Zijn gevoelens, zijn smart en liefde spraken" duidelijk uit spel en voordracht. Don Salustus de Bazan, was naar ons beschei den oordeel te veel rederijker. Het onnoodig doen uitkomen van sommige rijmklanken; het afbre ken van een regel, waar geene comma er aan leiding toe geeft, was misplaatst; bet was nu eens alsof de heer Wijnstok vreesde het vers te doen hooren wij begrijpen niet waarom dan we der alsof hij toch bepaald wilde doen uitkomen dat hij een vers reciteerde. Don Cesar de Bazan zagen wij met genoegen, ofschoon wij den heer Haspels in dit genre, niet zijn emplooi, voor het eerst zagen. Zoo er iemand is, onder het damespersoneel die verzen spreken kan, dan is het Mw. Valois Sablairolles, wij maken haar een welgemeend compliment. Op enkele kleine uitzonderingen na, bleef zich de Koningin volkomen gelijk; en ofschoon men Mw. Valois wel eens van overdrijving beschul digt, was daarvan in Ruy Bias geen sprake; haar spel, vooral in het vijfde bedrijf, was uitstekend. Casilde was in deze voorstelling lief. De goede vrienden van het publiek, zoo als Mw. Iburg, de heeren Faassen en Bigot, vol brachten hunne taak zeer goed, doch hadden niet veel gelegenheid om te schitteren. Het overige personeel was tamelijk wel op zijn plaats. Over het geheel genomen was dus de opvoe ring van Ruy Bias zeer goed en wij betreuren het dat zulk een stuk hier niet meer dan een maal kan gegeven worden, omdat het in onze stad vooral, uit een letterkundig oogpunt, bijzondere verdiensten bezit. I11 eene advertentie in 't Vaderland verklaren zeven reeders te Scheveningen „Het daarstellen van een haven alhier, volgens het thans bestaande plan, bedreigt den onder gang van de heden zoo bloeiende Scheveningsche visscherij; het is niet geoorloofd het bestaan eener geheele bevolking op te offeren aan 't be lang van enkele individuen." De heer C. Scbafer, kapitein bij het Indische leger, gedetacheerd bij den staf van Z. M. en belast met het commando over de „Scherpschutters van de Veluwe" te Apeldoorn, is door den Ko- niDg-Groothertog benoemd lot officier der orde van de Eikenkroon. Reeds is kortelijk gemeld, dat bij de behande ling voor het Prov. gerechtshof van Overijsel van het appèl van Dr. van Vloten, tegen het bekende vonnis van de Deventer rechtbank, het O. M.ge- requireerd heeft tot vernietiging van het Deventer vonnis, en tot veroordeeling in een geldboete van 25 tot 1000. Nader verneemt men, dat het O. M. de volgende gronden heeft aangevoerd: De daadzaken, door appellant aan den heer Mossel mans ten laste gelegd, waren wel van dien aard, dat de tenlastelegging daarvan hem heeft moeten blootstellen aan den baat en de verachting zijner medeburgers; er bestond bij hem opzet om den heer Mosselmans te beleedigen, maar in de an tecedenten van den beklaagde, in de verbreking der vriendschapsbetrekking met de familie Van der Vlugt, door hem aan den heer Mosselmans toegeschreven, in den door hem van dezen ont vangen brief, waarin hij voor een leugenaar werd uitgemaakt enz., waren verzachtende omstandig heden aanwezig, die aanleiding moesten geven om den rechter van de oplegging van gevange nisstraf terug te houden. Mr. I. Kuottenbelt con cludeerde tot vrijspraak.- Het Hof zal den 23sten dezer uitspraak doen. Naar men verneemt is dezer dagen bij Kon. besluit aan den Raad van Administratie der Hol- landsche IJzeren Spoorweg maatschappij, als con cessionaris voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Amsterdam over Hilversum en Amersfoort naar Zutfen met een zijiak naar Utrecht, vergunning verleeud tot het maken van een gedeelte van den Oosterspoorweg binnen de verboden kringen van het fort te Blauvv-kapel en van bet fort op de Bildtstraat, met de daartoe beboorende gebouwen en verdere kunstwerken. Bestuurderen der Vereeniging Medaille der Cita del van Antwerpen Wat ook val1, trouw staat pal, maken bekend1". dat het geheele voorloopig programma zooals het in de verzondeü circulaire van 20 October II. was omschreven, thans geheel van kracht is verklaard en nis officieel kan wor den aangenomen; 2". dat voor de deelnemende gerechtigden door de Holl. IJz. Spoorweg-Maat schappij de vracht voor heen en terug op de helft is verminderd. 3°. dat voor dezelfden door de Ntd. Rhij-n-Spoorweg-Maatschappij de vracht voor been en terug en voor twee dagen is gelijk ge steld met den prijs van één dag; 4°. dat voor logementen zooveel mogelijk zal worden gezorgd, en heeren logementhouders dus zoo vriendelijk zullen zijn, op te geven tegeu welk tarief en hoeveel plaatsen op 29 en 30 November en 1 December a. s. beschikbaar zijn, 't liefst in de nabijheid van 't Paleis voor Volksvlijt; 5°. einde lijk nog, dat het feest niet uitsluitend voor de Citadellers maar ook voor de dragers van de Zilveren, en Metalen Kruisen, enz. kan geacht worden toegankelijk te zijn, alles onder de daar voor gestelde conditiën. Omtrent de mededeeliug dat plannen overwo gen worden tot uitbreiding van Amslerdarn aan de westzijde, in verband met den aanleg van handels-etablissementeD, deelt het Handelsbl., nader bet volgende mede. Door den heer J. G. van Gendt Jr., ingenieur alhier, is concessie aangevraagd voor een spoorweg van Amsterdam naar de Noordzeehaven (het toe komstige IJmuiden), welke nagenoeg geheel de dijken van de droogmakerijen der Amsterdamsche kanaalmaatschappij zal volgen en dus de kortste verbinding tnsschen de hoofdstad en zijn Noord zeehaven zal vormen. De ontwerper stelt zich verder voor bij de Noordzeehaven een badinrich ting te stichten, welke het Scheveningen van Amsterdam moet worden en waarvan onze stad- genooten, als zij zich in een half uur uit de dom pige stad naar het frissche strand kunnen ver plaatsen, zeker gretig gebruik zullen maken. De levendigheid, die het strand aldaar van het in komen en uitgaan van groote stoombooten en schepen te wachten heeft, zal aan die badplaats een groot voordeel boveD Scheveningen ver schaffen. Van niet minder beteekenis zijn echter de wer ken die de ontwerper zich voorstelt voor handel en scheepvaart aan te leggen. De heer v. G. wil namelijk zijn Noordzeelijn aan den staatsspoor weg bij Amsterdam verbinden, en haar tevens verlengen langs den Westerdokdijk tot nabij de Westerdoksluis. Aan dezen dijk worden verder 10 kolossale steigers, elk van 150 meter leDgte gebouwd, waar 20 stoomschepen van de grootste soort die naar Amsterdam kannen komen, zooals de Prins Hendrik, de Conrad, de Koning der Neder landen, geschikte aanlegplaatsen kunnen vinden. Op den Westerdokdijk, die daartoe voldoende verbreed moet worden, zullen dan entrepótpak. huizen worden aangelegd, die door rail9 zoowel met de steigers als met de spoorlijn in verband staan en van hydraulische hefwerktuigen worden voorzien. Verder is een 30 tons kraan en een drijvend dok van groote afmetingen ontworpen. Aan de Noordzee wordt een kleiner etablissement ingericht voor sneldiensten en voor mailbooten bij besloten water. De regeering heeft te Dusseldorf de volgende bekendmaking geplubiceerd. ,/Het is ter onzer kennis gekomen, dat tegenwoordig in grootere hoeveelheid Hollandsche muntstukken en wel bij de berekening der waarde tot nadeel van hen die ze ontvangen, iD omloop worden gebracht. Wij nemen daaruit aanleiding om er de aan dacht op te vestigeD, dat krachtens de bekend making van 27 November 1821 (Ges. S. pro 1821 S. 191) de Hollandsche zilveren gulden slechts op eene waarde van 16 silbergroschen 3 pfn. ge taxeerd is en dat, volgens 4 des Allerhoogsten kabinetsbesluit van 25 November 1825 (Ges. S. pro 1826 S. 115) tot het aannemeD van die mun ten bovendien niemand verplicht is." De „Poolsche" correspondent van de Arnh. Ct. schrijft onder dagteekening van 11 November 1872. Een aanzienlijk getal Poolsche geneesheeren heeft voor eenige dagen eene vergadering in War schau gehouden, ten einde maatregelen te bera men om de toeneming der cholera, zooveel doen lijk, te beletten. Niet alleen genoemde ziekte, maar ook de pokken heersclien in Rusland en PoleD in hoo- gen graad. De Regeering heeft bevel gegeven dat daar, waar zich pokken voordoen, in de omstre ken zich een ieder moet laten vaccineren. Dit geeft menigmaal aanleiding tot ongeregeldheden, daar de arbeidende klasse op de afgelegen dor pen en gehuchten volstrekt niet weet wat de bedoeling der vaccinatie is. Gewoonlijk verbergen zij, die tot die klasse behooren, zich in schuren en soms in bosschen en moeten opgezocht en door de gendarmes naar de plaats gebracht wordeD, waar de vaccinatie plaats heeft. Het geweld aan de eene en de domheid aan de andere zijde voe ren met elkaar in dit opzicht een hevigen krijg. Zoo was 0. a. voor Chodsheut en omstreken de vaccinatie bevolen. De bewoners wisten niet wat het beduidde, toen op een goedeD morgen een escorte kozakken en dokters hun onherbergzaam oord bezochten, en weldra liep het gerucht dat die heeren in uniformen wareD gekomen, om hen een soort stempel op den arm te plaatsen, in verband met eene spoedige of latere iolijving in den militairen stand. Het volk uit de omstreken verzamelde zich en toen men met geweld tot de vaccinatie wilde overgaan, kwam het tot een gevecht, waariD de aksala (schout) het leven verloor; men moest militairen requireereü om de menigte niteen te jagen. Daarna vormde men een krijgsraad;twee hoofdmannen van den opstand werden onmid dellijk doodgeschoten, Degen veroordeelde men tot dwangarbeid en tien tot verbanning naar Siberië. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Donderdag 21 dezer niet plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1