naamlooze vennootschap„de Geldersche Stoom- bootreederij" gevestigd te Arnhem, met een nieuw tijdvak van tien jaren, aanvangende 1 Augustus 1872. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis dat, ter uitvoering van art. 4 der wet van 19 Juni 1871 Staatsblad n°. 62), op 18 December van dit jaar, in het gebouw der Polytechnische school te Delft vergelijkend examen zal worden afgenomen van hen, die voor de be trekking van adjunct-ijker in aanmerking wen- schen te komen. Aan die betrekking is verbonden eene jaar wedde van negen honderd gulden. Zij, die aan dit examen wenschen deel te ne men, moeten zich vóór 2 December 1872 schrif telijk bij het departement van binnenlandsche zaken aanmelden. Tot ridder der orde van Medjidié 1ste klasse is door Z. M. den Sultan van Turkije benoemd de heer H. M. Buyen van Weelderen, architect te Amsterdam. Bij besluit van den 14den November heeft Z. M. goedgevonden, met inga- g van den 16den daaraanvolgende: te bevorderen tot luitenant-ter zee der 1ste klasse, de luitenants-ter-zee 2de klasse W. I. van Loenen, N. A. de Vries en G. J. Bups- kes; en tot officier van administratie 3de klasse, de scheepsklerken F. J. Olivier en J. E. Jautze. De luitenant-ter-zee der 2de klasse P. Heyning, G. J. Fischer, C. J. H. van den Broek, L. Dupper; de adelborsten der 1ste klasse P. F. H. Volcke, J. G. C. van Casteel, J. Lastdrager, J. C. van Wessem, C. F. A. Gregory, J. Wentholt, J. A. P. van Dorth en J. F. N. van Oosterzee; de officier- van-gez, der 2de kl. I. Meijers en de scheeps klerk J. A. M. Korpershoek van der Kooy, allen dienende aan boord van Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, worden, met den 25sten November aanst., op non-activiteit gesteld. Voorts worden, met den 26sten daaraanvol gende, aan boord van gemeld transportschip ge plaatst De luitenants-ter-zee der 2de klasse O. C. A. J. Moreau, J. D. A. Nederburgh, M. F. Tydeman en C. J. de Jong; de adelborsten der 1ste klasse J. H. M. Jansen, D. A. Mensert, J. S. van Drooge, V. H. Souman, A. G. D. Nolthenius en de scheeps klerken A. A. Kleynhens en J.S.C.F. Blaukenstein. Met ingang van 1 December a. s., zullen te Huissen en Lobith rijkstelegraafkantoren met be perkten dagdienst worden geopend. Op het ver keer van deze met alle overige kantoren in Ne derland is het uniform-tarief van 30 ct. per enkel voudig telegram van toepassing. Omtrent de ta rieven voor de berichten wisseling met het buiten land zullen de noodige inlichtingen aan de genoemde kantoren te verkrijgen zijn. Het kantoor te Huis sen zal open zijn op werkdagen, van 9 tot 12 uren voor- en van 2 tot 7 uren namiddag; op Zon- en feestdagen, van 8 tot 9 uren voor- en van 2 tot 5 uren namiddag; dat te Lobith, op werkdagen, van 8 tot 12 uren voor- en van 1 tot 2 en van 4 tot 7 uren namiddag, op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- en van 4 tot 7 uren namiddag. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie op Woensdag 20 November en die van den Minister van Financiën en den Minister van Oorlog op Donderdag den 21sten dezer zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft het ingestelde eereteeken, tot be looning van eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterij, toegekend aan J. F. L. „de naam van dezen heer zal u, die don kalender op uw duimpje kent, niet onbekend zijn, het is mijnheer de referendaris Max Stein uit M." „O Stein IHet meisje keek den jonge ling, die diep voor haar boog, aan alsof zij een vizioen voor zich zag staan. Het was goed, dat hij zulk een diepe buiging maakte en toen den cilinder, waar de president hem van wilde ont lasten, in een hoek ging zetten, anders had hij onvermijdelijk de verpletterende uitwerking van zijn komst moeten waarnemen. De president knoopte nu met zijn jongen gast een gesprek aan, en zag met een plagerig lachje naar Sidonia, die langzaam, diep zuchtende, naar het theeblad ging. De kopjes beefden in hare hand, de lepeltjes rammelden, toen zij niet, zooals ge woonlijk, de kopjes eeu voor een aangaf, maar ze op een presenteerblaadje op de ronde tafel in het midden van de kamer zette en ze de heeren zelf liet nemen. Toen ging zij stil in haar schom melstoel zitten, met haar rug naar het licht, en keek steelswijze naar den jongen man, die zoo vele uren achtereen het middelpunt harer droo- merijen was geweest! Het was, alsof zij telkens zich moest overtuigen, dat die man Max Stein was, met zulke leelijke oogen en dat ongelukkige gestotter I Eindelijk, nadat Seyfried na veel inspanning Meyjes, voormalig kapitein bij de dienstdoende schutterij te Amsterdam. Z. M. heeft de heer J. A. H. van Rijckevorsel erkend en toegelaten als consul van België te 's-Hertogenbosch, op den voet van Nederlandsch onderdaan. BINNENLAND. Amsterdam, 16 November. Door de gunstige windrichting stroomt thans het IJwater vrij snel door de situatiesluis van de Noordzeesluizen naar zee en voert het losgeschuurde zand tot voor de strandlijn mede. Eergisteren was de stand van het kanaalwater, achter de Noordzeesluizen, zoo hoog, dat de gesloten ebdeuren overliepen. Een der stoomwerktuigen te Schellingwoude is nog steeds buiten werking en vordert belangrijke herstelling. In het rapport van Burgemeester en Wet houders, van den 14den November 1872, op de adressen betreffende de vervroeging van het beursunr, wordt gezegd „Wij meenen het meest in den geest der on derteekenaars van het adres der Nederlandsch- Indische Handelsbank c. s. en in dien van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te hande len, wanneer wij, vasthoudende aan den tijd van halfdrie dat de Beurs thans geopend is, uwe ver gadering in overweging geven, de Koopmansbeurs in het vervolg te doen houden van halftwee tot halfvier des namiddags, met dien verstande, dat de hekken geopend worden om 1 uur, de beurs bengel zal beginnen te luiden te halftwee, de hekken gesloten worden te kwartier voor tweeën en te halfdrie weder geopend, teiwijl de Beurs definitief gesloten wordt te halfvier. Op deze wijze gelooven wij ook dat de bezwaren van hen, die tegen vervroeging van het beursuur ge zind zijn, zooveel mogelijk worden uit den weg geruimd. Wij zouden het eindelijk wenschelijk achten, dat deze wijziging van het bestaande beursuur niet werd ingevoerd vóór 1 Mei 1873, om daar door aan de verschillende spoorweg-directiën ge legenheid te geven die wijzigingen in de dienst regeling te brengen, die haar, met het oog op de vervroeging van het Amsterdamsche beursuur, in het belang van de bewoners uit de verschillende provinciën, wenschelijk zullen voorkomen. Op deze wijze wordt ook met de opmerkingen, ne- dergelegd in het adres van den directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, rekening gehouden." 16 November. Het adres van de hh. Kuyper c. s. is gisteren per estafetto naar het Paleis op 't Loo gebracht en in handen van Z. M. den Koning gesteld. Het vormde twee zware folianten, elk van circa duizend bladzijden, in groen marokko gebonden, met het opschrift in goud: Smeekschrift om hand having van Gewetensvrijheid aan den Koning. 17 November. Het Diamantwerkers-Weezen- fonds alhier heeft dezer dagen 200 francs, ont vangen, als legaat van wijlen den heer S. A. van der Heym, te Parijs in 1870 overleden. Den Haag 17 November. Ter herinnering aan het 59ste gedenkjaar van Neêrlands Onafhanke lijkheid op 17 November, wapperde heden de Oranjevlag van den Haagschen toren en werd die dag in de kerken der verschillende gezind heden herdacht. Op het strand dezer gemeente is gevonden en bij de strandvonderij te Scheveuingen aange bracht een eiken-houten paal, gemerkt 104, ver moedelijk beboorende tot de werken van den waterweg aan den hoek van Holland. Mile Dumouliu is Zaterdag-avond als eerste chanteuse légere voor opéra coinique, met 64 te gen 28 stemmen aangenomen. het woord paraphernalia er uitgebracht had, be gon zij te lachen, en had weldra moeite om zich goed te houden. De president bemerkte het. Hij had thans zijn oogmerk bereiktbegon Sidonia de zaak kluch tig te vinden, dan was er kaos, dat zij zich in 't gesprek zou mengen en dat zou misschien gevaar lijk zijn en tot opheldering leidenhij wilde dus een eind aan de conservatie maken en den jongen man een wenk geven, dat het tijd was om heen te gaan Maar heer Seyfried was iutusschen, wat men noemt, warm geworden toen hij het woord paraphernalia geuit had, ging het als van een leien dakje; ook zweefden zijne blikken soms met onmiskenbare belangstelling naar den kant van Sidonia; hij deed opmerkingen, die er op berekend schenen, haar tot spreken uit te lokken, en toen deze poging vruchteloos bleek, waagde hij het tot haar de rechtstreeksche vraag te rich ten, of zij de zomerwarmte in de stad nog al verdragen kon, ver van de zuivere frissche land lucht en de koele schaduw van het bosch. Wordt vervolgd.) B. en W. hebben naar aanleiding eener missive van de heeren Maas en liool het advies ingeroepen van het Gemeenteraadslid, den heer Fijnje, die in een doorwerkt technisch rapport tot de meening kwam: dat het belang van Sche- veningen als badplaats, de verplaatsing van de haven ten zuiden van het dorp wenschelijk maakt en 2». dat het ontwerp, zooals het overigens door den hoofd-ingenieur F. Caland ontworpen is, hem voorkomt aan de meeste eischen te voldoen. In het daarna uitgebracht praeadvies betoogeu B. eu W. dat er geen grond bestaat om af te wijken van de vroeger door den Raad genomen beslis sing, om de haven aan te leggen tusschen het Paviljoen van Z. K. H Prins Frederik en het dorp Scheveningen. Zij vragen daarom 's Raads machtiging, om: 1°. aan den Minister van Binnenlandsche Zaken te kennen te geven, dat tegen den aanleg eener zeehaven te Scheveningen naar het ontwerp van de heeren Maas en Kool, met het oog op de be langen der gemeente, geen bedenking bestaat, en dat het Gemeentebestuur zich verbindt, ten be hoeve der onderneming de gemeentegronden af te staan, die voor den aanleg ook der binnenha ven noodig zijn 2°. aan den Minister te verzoeken aan eene eventueele concessie ook deze beide voorwaarden te willen verbinden S\ a. geen bruggeld zal noch voor voetgangers, noch van paarden en rijtuigen geheven mogen worden voor het gebruik der bruggen die tenge volge van den aanleg der havenwerken zullen worden gebouwd; b. de concessionarissen of hunne rechtverkrij genden zijn verplicht, indien tot eene verbinding van het Scheveningsche kanaal met de haven mocht worden besloten, het Gemeentebestuur in de gelegenheid te stellen de daarvoor noodige werken te doen uitvoeren, zonder dat noch daar voor, noch voor het ontvangen en in zee doen uitloopen van het water uit het kanaal eenige geldelijke tegemoetkoming of schadeloosstelling, hoe ook genaamd, zal kunnen worden gevorderd. Dit advies is ter lezing gelegd en zal eerlang bij den Gemeenteraad in behanndeling komen. Den Haag, 18 November. De Nederlandsche Nationale Werkliedenvereeniging, welke zich in een gelukkigen vooruitgang mocht verheugen, is, het wordt inet leedwezen vermeld, naar men meent haar einde nabij. Als grond voor die mee ning kan het volgende worden medegedeeld. Gistermiddag werd in de zaal van den Hoog- duitschen Schouwburg, zooals het heette in het belang van den werkman, door gewone leden van genoemde vereeniging eene vergadering ge houden. De leiding daarvan had op zich genomen iemand, die mededeelde mede gewoon lid van de vereeniging maar tevens lid der bestaande bouw commissie te zijn. Dat lid hield ruiui een uur de aanwezigen met eene redevoering bezig, zonder tot eenig besluit te geraken. Wel trachtte hij aan te toonen dat er verdeeldheid in het bestuur be stond, dat de woningen, in de Suinatrastraat op getrokken, niet aan haar doel van goedkoope wo ningen zouden beantwoorden, dat het bestuur had gefaald, door zich niet aan de statuten te houden enz. Hij verviel in vele herhalingen, maar kwam tot geen conclusie. Eindelijk, nadat het ongeduld bij velen blijkbaar was opgewekt, stelde de spre ker voor in de aanstaande algemeene vergade ring een nieuw bestuur te kiezen, maar den pre sident, den heer Mr. H. Betb. als zoodanig te be houden. Toen ontstond er zoodanig onderling ver schil, dat de aanwezige heer Potter iemand die zeer veel belang in deze vereeniging stelt en voor het bouwen van arbeiders-woningen een renteloos voorschot heeft verleend de zaal verliet en een der donateurs, de heer Visser, na bekomen verlof, meende verplicht te zijn, in het belang van de vereeniging en van den werkman, tot bedaardheid aan te sporen. Hij trachtte de leden geraoe lelijk te bewegen geen overijlde be sluiten te nemen, doch op de aanstaande alge meene vergadering hunne belangen kenbaar te maken. Doch het baatte niet, het rumoer nam toe, de een keurde goed, wat de ander afkeurde, zoodat ook de heer Visser genoodzaakt was te zwijgen en mede de zaal te verlaten. Nog lang bleef men onderling twisten en beweging maken en slechts enkelen teekenden eene lijst, welke dienen moet om het bestuur zijn ontslag te geven. Delft, 17 November. Ds. A. P. G. Jorissen, te Nieuw Vennep, is tot predikant beroepen bij de Remonstrantsche Gereformeerde gemeente alhier. Koudekerk, 18 November. In de voorgaande week is, naar men zegt, door een ingezetene bij het gemeentebestuur beklag ingediend, aan gaande de gehouden najaarsschouw over den rijweg en het voetpad. Niet ongegrond is deze klacht, wanneer men slechts ziet hoe de wegen in deze gemeente verwaarloosd worden en nim mer hoort men dat er eenige aanmerking op ge maakt wordt door heeren schouwers. De rijweg, welke grintweg moet heeten, wordt nimmer vol doende geheel begrint, slechts hier en daar dun bezaaid, en het voetpad ziet er meestal zoo erbar melijk uit, dat de schooljeugd altijd smerig in de school komt. Het is voor eene welgestelde gemeente als deze wel te betreuren, dat het be stuur niet aan betere handen is toevertrouwd. Er bestaan zeer velo hanggoten welke het water over den weg loozen, niettegenstaande dit volgens verordening verboden is of moest zijn; oogluikend wordt dit ook al toegelaten. Het is te weoschen dat met de aanstaande voorjaarsschouw krachtiger worde gehandeld in het belang van alle ingezetenen niet alleen, inaar ook voor hen die verplicht zijn deze gemeente door te gaan. Brielle, 17 November. Maandag 11 November werd hier de tweede der jaarlijksche varkens- en beestenmarkten gehouden. „De aanvoer- van hoornvee zegt het Weekblad van Voorne en Pulten was dit jaar even als op de eerste grooter dan in vorige jaren en de handel daardoor levendiger. De prijzen van het vette vee waren van f 160 tot f 250; die der schol ten van f 100 tot f 130. Weinig vette varkens en biggen werden aange voerd. Voor het vette spek werd van 60 tot 68 cents per kilogram betaald, terwijl de biggen van f 6 tot f 10 golden. De 1ste luit. van der Wijck van 't 1ste reg. vesting-artillerie, van 't stapel constructie maga zijn te Delft, is tijdelijk hier gedetacheerd, tot het stellen van sluitstukken en richtingsmiddelen aan de onlangs hier overgebrachte stukken van 23 centimeter. (W. v. V. e. P.) Vlerpoldcrs, 17 November. De heer D. S. Niermeijer, predikant alhier, onlangs beroepen te Nieuw-Beerta, heeft van de synodale commissie dispensatie verkregen van art. 52 van 't regle ment op de vacatures. Volgens dat artikel komen tot de vervulling van eene vacature niet in aan merking de predikanten, die, toen zij ontstond, of toen de drie maanden vóór het einde van het jaar van gratie reeds waren ingetreden, hunne eerste standplaats nog geen twee volle jaren be kleedden. Utrecht, 17 November. Gisteren was het vijf entwintig jaren geleden, dat de hoogleeraar Buys Ballot aan onze Hoogeschool verbonden was. Geen wonder dat tal van leerlingen, oud-leerlingenen vereerders zich hadden beijverd, hunnen hoogge- schatten leermeester en vriend een blijk van hulde en erkenning aan te bieden. Te 2 uren vereenig- den zij zich in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, alwaar aan den jubilaris, bij monde van den heer P. van der Stok, phil. cand., namens zijne tegenwoordige leerlingen een prach tig bewerkte groep werd aangeboden, voorstel lende de wetenschap, die aan eenen genius de voornaamste werken van den jubilaris, de phy siologic van het onbewerktuigde rijk, meteorolo gische verslageD enz. dicteert. Terwijl de heer van der Stok voornamelijk de verdiensten van den jubilaris tegenover zijne tegenwoordige leerlingen deed uitkomon, schetste de volgende spreker, de hoogleeraar N. P. W. Rauwenhoff, hoofdzakelijk de verdiensttn van den jubilaris tegenover de wetenschap en wees er op, dat de naam van Buys Ballot niet alleen in Europa, maar ook in andere werelddeelen met eere wordt gei oemd. Daarna nam de hoogleeraar Opzoomer het woord, om den jubilaris namens zijne vrienden geluk te wenschen. Nadat de jubilaris zijn dank had gebracht aan allen, die hem dezen dag tot een feestdag hadden gemaakt, scheidde men. Des avonds vereenigden zich vele belangstel lenden ten huize van hunnen leermeester en vriend en werd hem van vvege het Utrechtsch Studentencorps eene serenade met fakkellicht ge bracht, onder begeleiding vau de muziek van 't reg. rijdende artillerie. Gisteravond werd alhier de groote uitvoe ring gegeven van 't Nederlandsch Gymnastiek- Verbond. Van de 400 leden van 't verbond was een groot aantal uit Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Utrecht bijeengekomen, om 't bewijs te geven, hoe ook hier te lande de gymnastiek reeds vele uitstekende beoefenaren telt. De President van het Verbond hield een feestelijke toespraak, waarin hij 't nut van de gymnastische oefeningen in 't breede uiteenzette. Daarna werden onder leiding van den heer v. d. Est uit Amsterdam de oefeningen gehouden, die getuigden van veel eenheid in onderwijs en van veel vlugheid. De firma G. Ribbius Peletier Jr., Koninklijke sigaren-fabrikanten alhier, hebben aan hun talrijk personeel, wegens de duurte der levensmiddelen, een blijk van welwillendheid gegeven, door aan de gehuwde sigarenmakers f 20 en aan deonge- huwden f 5 te schenkeD, en bet loon hunner andere werklieden te verhoogen. Zwolle, 16 November. Heden is voor het Pro vinciaal Gerechtshof alhier behandeld het appèl van Dr. van Vloten tegen het vonnis van de De venter rechtbank, waarbij hij wegens laster veroordeeld is tot 15 dagen eenzame opsluiting. Het O. M. heeft bij monde van den advocaat- generaal gerequireerd tot vernietiging van het Deventer vonnis, en tot veroordeeling in een geld boete van f 25 tot 1000. Het Hof zal den 23sten dezer uitspraak doen. Zwolle, 18 November. De tuinlieden-vereeni- ging alhier heeft besloten in het volgende jaar eene provinciale tentoonstelling op grooter schaal te doen plaats hebben. De inrichting van den

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2