ADVERTENTIES. Tand- en Mondziekten ttsen te Dresden bevond, aan den Saksischen ■erslen minister von Friesen de orde van den parten Adelaar verleend. »Die onderscheiding, de Norddeulsche Allgemeine Zeitung, mag be- juvvd worden als eene betooning van de ge kheid des Keizers, welke voor geheel Duitsch- od verblijdend is. De nationale richting der jksische politiek sedert de vestiging van den ordduitschen Bond is daardoor openlijk erkend eivorden. De feestelijke gelegenheid, waarbij leze onderscheiding den heer von Friesen ten eel is gevallen, verhoogt zoo mogelijk nog hare ainiskenbare beduidenis." Naar aanleidiug van onlangs gepleegden mderroof is door den minister van binnenlandsche iken verordend, dat op de rondtrekkende koord ansers, ketellappers, enz. een streDg toezicht noet gehouden worden. Het met zich voeren vbd linderen beneden de 14 jaren, behalve van die, elke nog de moederlijke verpleging behoeveD, terboden. Dezer dagen heeft de Duitsche schoener Strousberg in de Oostzee schipbreuk geleden equipage is door het Engelsche stoomschip ndtend, kapt. Dobson, opgenomen en uaarWest- artlepool gebracht, waar een deel hunner dienst nomen hebben bij de Engelsche koopvaardij- arine, terwijl de overigen naar Duitschland ïjn teruggekeerd. Spanje. De krijgsraad te Ferrol heeft, zooals gisteren r telegraaf gemeld werd, reeds over vele per- nen, die betrokken waren in het oproer te dier laatse, uitspraak gedaan. Tot dusver zijn ver ideeldéén tot de doodstraf, één tot levens- ngen dwangarbeid, 29 tot tien jaren en één tot les jaren opsluiting. Vier personen zijn vrijge- iproken. Voorts zijn 300 gevangen oproerlingen naar een der koloniën gezonden om aldaar hunne traf te ondergaan. Egypte. EeD in het laatst der vorige maand onder me iewerking der regeering te Alexandrië uitgege- en statistiek werk geeft op, dat du onderschei- leo Egyptische leeniogen op den Ssten Januari lezes jaars eene geconsolideerde schuld uitmaak- :en van 19,300,000 Egyptische ponden (het Egyp- lische pond staat nagenoeg gelijk met het pond Jlerling); te weten, de 7 pCts. leening van 1862, 'orsprODkelijk kapitaal 3,292,000 p. thans 2,884,1)00 i,; de 7 pCts. obligatiën van 1864, oorspronkelijk lapitaal 5,704,200 p., thans 3,923,800 p.de 7 pCts. leening van 1868, oorspronkelijk kapitaal ,1,98.0,000 p., thans 11,493,500 p.de 7 pCis. spoor- egleening, oorspronkelijk kapitaal 3 tnillioen, hans 1 millioen. De leening der 10 pCts. Med- |idje-obligatiën zal in dit jaar geheel zijn ge- inortiseerd, wanneer den lOden December de aatste 2,417,043 p. aan rente en aflossing betaald lullen zijn, gelijk bij de begrooting is vastgesteld. Rhntrent de in den loop van dit jaar genomen aatregelen wordt in het geschrift niets medege ld, evenmin als omtrent de vlottende schuld. .Ajzië. De stoomboot Colorado, die den 23sten October Ie San Francisco is aangekomen, geeft de vol lende berichten uit Japan. De Japansche regee 'iDg heeft de op het Peruaansche schip Maria Lui ingescheepte koelies in vrijheid gesteld, daar zij [lecbt behandeld waren geworden. Zij zullen naar Ih'iua worden teruggezonden. In Jeddo was de llerfte buitengewoon. Den vreemdelingen, die bui- ien het vreemden-kwartier wonen was bevel ge- jeven hunne woningen te verlaten en aan de uboorlingen verboden aaD vreemdelingen wo «Dgen te verhuren. Het nieuwe te Berlijn ver- aardigde papieren geld is reeds vervalscht ge- «■orden. Den löden September werd te Jokohama :en hevige aardbeving gevoeld. Uit Korea zijn rerscheidene blieven gekomen met nog meer be dreigingen. Eenige schepeD waren naar Korea gezouden, om alle daar verblijf houdende Ja- I paneezen naar hun vaderland terug te brengen. Verscheidene oorlogsschepen zijn nabij Tsche-fu aangekomeu, daar men een oorlog met Japan ducht. Op het eiland Formosa zijn een aantal Japansche zeelieden, die schipbreuk geleden had len, door de inwoners gedood eu opgegeten. heeft men eene poging gedaan om angi, een der Japansche hooge rechters, te ver oorden. De cholera is in hevigen graad uitgebroken in eschauer, waar tot den 14den October 14 Euro eaneo en 16 inboorlingen aan bezweken zijn. et plan om een oefeningsleger voor de troepen p te richten werd daarom tot den lsten Januari tgesteld, terwijl de uitvoering ook daD van den izondheidstoestand zal afhangeu. tingen. Vervolgens wijst de heer Thiers op de dringende noodzakelijkheid, dat de orde gehand haafd blijve en beveelt hij haar de partijm aan, inzonderheid aan de republikeinen. De re publiek, zegt de boodschap verder, uioet conser vatief zijn, of zij zal er niet wezen. Frankrijk is niet geïsoleerd in de rij der StateD, indien de orde in stand blijft. Het zal alsdan Europa's ach ting verwerven. Allen hebben het oog gevestigd op de Nationale Vergadering, om te zien welken vorm zij kiezen zal om aan de republiek de con servatieve kracht te geven, welke zij Diet kan ontberen. Als de Kamer eene commissie zal be noemen, om dit groote werk te onderzoeken, dan zal het gouvernement rondborstig zijue meening kenbaar maken. Londen, 13 November. Ocder presidium van Sir Charles Dilke werd gisteren hier eene meeting gehouden tot 't verkrijgen van eene hervorming der kieswet. Een resolutie werd aangenomen, verklarende, dat de kieswet niet volmaakt zal zijn, zoolang zij niet aan elk volwassen persoon kiesbevoegdheid verleent. De meeting sprak tevens een afkeurend oordeel uit over de nieuwe bepa lingen op 't houden van vergaderingen in de parken, en over de wijze waarop de regeering die toepast. De Vereeniging tot hervorming der kieswet hield mede eene conferentie. Resolutiën werden aangenomen teD gunste vbd eene reorganisatie en een betere indeeling der kiesdistricten. Eene commissie werd benoemd, belast met't uitlokken' van stappen in die richting. Ook werd besloten om den heer Gladstone te vragen of hij eene deputatie wilde ontvangen. Bern, 13 November. Het bericht dat de It al i- aansche regeering heeft verklaard dut zij hel St.-Gotthard-contract zal opzeggen, indien eeD derde gedeelte der werken aan den tunnel niet door een Italiaansche maatschappij wordt toegewezen, is geheel en al ongegrond. Madrid, 13 November. De koning is ongesteld en bedlegerig. De Epoca maakt melding van den ernstigen toestand in de provincie Cadix en spoort de regee ring aan voorzorgsmaatregelen te nemen. Parjja, 13 November. In een brief uit Ver sailles aan het Journal des Débats wordt in gun stige bewoordingen gesproken over de boodschap van Thiers, maar minder gunstig over den loop der zitting van de Nationale Vergadering. De meerderheid der Kamer ontving de boodschap koel. Thiers drong, in vereeniging met Kerdrel, op kalm overleg aan. De Kamer, meent de brief schrijver, zal naar de stem des vredes luisteren en die ook aan Thiers zeiven doen verstaan, zonder haren aard te verbasteren. Hamburg, 13 November. Volgens berichten uit Kiel, Eckernlörde en Flensburg, hebben daar groote overstroomiugen plaats gehad. De berich ten zijn nog onvolledig, wegens storing op de lijnen. Overal heerscht een buitengewoon hevige storui uit het Noorden, van sneeuwjacht vergezeld. Lubeck, 13 November. De Trave ia buiten hare oevers getreden en heeft verscheidene wij ken ODder water gezet, waardoor op verschillende punten de gemeenschap is gestremd en veel schade, aangericht. Ook uit Travemunde wordt van groote overstroomingen melding gemaakt. Hunchen, 13 November. Op dringend verzoek van een groot aantal crediteuren der Dacliauer bank, onder beheer van Spitzeder, heeft de recht bank alhier op grond van art. 1193 van het wet boek van burgerlijke rechtsvordering bevolen, dat de boeken dier inrichting zouden worden onder zocht. Het is daarbij gebleken, dat zij op hoogst onvoldoende wijze zijn gehouden, dat daarin de grootste wanorde heerscht en dat blijkbaar een groot tekort aanwezig is. Ten gevolge hiervan is Spitzeder in verzekerde bewaring genomen en des nachts te 1 uur naar de gevangenis overge bracht. Waarschijnlijk zal zij worden vervolgd wegens het plegen van bedriegelijke bankbreuk. Er heerscht een groote opgewondenheid onder het publiek, maar de openbare rust is niet ge stoord. Gemeenteraad. TELEti K.AMM EN Versailles, 13 November. De heer Thiers heeft 111 zijue boodschap aan de Natiouale Vergadering ïswezen op de rust, die het land geniet, op de keivaart, die allerwegen heerscht, op den gunsti- 5eh keer, dien de handel heeft genomen, en op ■ien goeden staat van 's lands finanoiën, in weer wil dat er door toevallige oorzaken een tekort 18 van 132 millioen in de opbrengst der belas anderen zijn Zitting van heden. (Geopend te twee uren.) Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Evers, vau Puttkammer, Tromp, le Poole, Eigeman, Buys, Cock, v. Heukelom, Bylevelt, Veetkind, du Rieu, Eercksen, v. Outeren, vau Wensen, Wttewaal, de Fremery, Stoffels en Har- tevelt. Afwezig met kennisgeving: de heer Lezwijn De Voorzitter deelt mede dat onder ander ingekomen 1#- Adressen van verschillende personen a. om af schrijving van plaatselijke belastingen, en b. tegen den verkoop der zoogenaamde raamlanden; 2°. missive van de heeren de Bordes c. s., om gemeente-subsidie voor den ontworpen spoorweg LeidenWoerden; 3°. adres van 300 a 4-00 ingezetenen tot onder steuning van het plan van den heer Wichers van Kerchem, nopens de bebouwing der Ruïne; alles in handen van B. en W. en de Commissie van Financiën. 4*. Kennisgeving van het gemeentebestuur van Alkemade, van de openstelling der brug over de "Wetering. De Voorzitter geeft, ingevolge de in de vorige ver gadering gedane toezegging, aan den heer le Poole eenige inlichting omtrent de aanstelling van Mevr. "Werner-Drechsler, als tijdelijke 1ste hulponderwijze- resse 3de klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de klasse voor meisjes de heer le Poole protesteert tegen die inlichtingen om vijf door hem opgesomde redenen; een protest dat door den heer Stoffels wordt ontzenuwd door de mededeeling dat een gehouden vergelijkend examen geen bevredigend resultaat heeft opgeleverd. Een vrij heftige gedachtenwisseling volgt hierop tusschen den Voorzitter en den heer le Poole, die het geoorloofde van vergelijkende examens in deze ongeoorloofd en de kosten daarvoor evenzeer onwet tig achteen meening die door den Burgemeester eu ook door de heeren Buys en Stoffels wordt bestreden. De beraadslaging over dit punt wordt gesloten, nadat op een wenk van den heer Hartevelt was be sloten van het protest van den heer le Poole geen melding te maken in de notulen, vermits het Re glement van orde dit verbiedt. Hierop worden benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare school N°. 2 voor minvermogenden, de heer L. Morks; tot hulponderwijzer aan de openbare school N°. 1 voor minvermogenden, de heer C. Colpa tot hulponderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1ste klasse voor meisjes, mejuffrouw M. A. P. Montagneallen wo nende alhier. Achtereenvolgens komen daarna in behandeling: 1°. Het verzoek van J. van der "Weste, om een spoelvlot te leggen in de Binnenvestgracht langs het Plantsoen. 2°. Ideal van J. A. Heus, om den muur naast de poort van het Elisabeth-gasthuis op te trekken. De Voorzitter heeft vernomen dat adressant reeds bezig is met dat werk. De heer Cock heeft daarin geen bezwaar, omdat hij, volgens onze burgerlijke wet, het recht heeft. De heer Dercksen beveelt aan om het tweede ver zoek van den adressant het brengen van licht in het vergroote gedeelte van de poort toe te staan. De heer Cock dringt mede daarop aan. De heer Buys zal bij wijze van protest tegen het niet afwachten van 's Raads toestemming, tegen dit voorstel stemmen. Na een korte gedachtenwisseling over het recht van den adressant wordt het voorsiel, om het verzoek toe te staan, aangehouden tot eene volgende ver gadering. 3°. Idem van de Directie der grofsmederij, strek kende om een duiker te leggen van het terrein der fabriek naar de Binnenvestgracht. Met algemeene stemmen (19) aangenomen. 4°. Idem van J. Bink, om eene kolkloozing te maken in. de Mirakelsteeg. Als voren. 6°. Idem van den heer H. J. Veth, om eervol ont slag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool, het Gymnasium en de meisjesschool 1ste klasse. Bij acclamatie verleend. 6°. Idem van P. Engels, om continuatie van de levering van schrijf- en bureaubehoeften aan de ge meente. Het afwijzend praeadvies van Burg. enWeth. wordt eenparig aangenomen. 7°. Plans en voorwaarden van verhuringa. van het land in den Boschhuizer polder onder Zoeter- woude; b. van het land in den Marendijkschen pol der onder Oegstgeest; c. van het land in den Stads polder aan de Slaagsloot onder Leiderdorp, en d. van den afval en van de levering van benoodigdheden voor de Beestenmarkt. Eenparig aangenomen. De heer Stoffels rectificeert voor het sluiten der vergadering een uitdrukking door den heer Goudsmit ten opzichte der verhuring van de raamlanden gebe zigd; in het Verslag der zitting staaf //verkoop", dit moet zijn //verhuur", althans in dien geest heeft Spr. geantwoord. Wegens de afwezigheid van den heer Goudsmit wordt deze zaak aangehouden en de openbare ver gadering in eene zitting met gesloten deuren ver anderd. LAATSTE BEKICHTE>i Wij ontvingen hedenavond de mailberichten van 9 October, te laat om nog op te nemen. Per telegraaf). Den Haag, 14 November Na breedvoerige discussiën is het ontwerp tot voor ziening tegen besmettelijke ziekten in de Eerste Kamer aangenomen met 23 tegen 12 stemmen. Den naag, 14 November. Voor het maken van een gedeelte van de aardebaan voor den staatsspoorweg door het IJ, waarvan heden aan het Ministerie, van Binnenlandsche Zaken ae aan besteding plaats had, waren zes biljetten inge komen en was het minste dat van den heer J. van de Velde te Papendrecht, voor f 382.900. Heden deed het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland uitspraak in de zaak van den Schie- darnschen kantoorbediende A. R en den Brielschen scheepsagent A. v. d. R., die jl. Donderdag te rechtstonden, beschuldigd van valschheid in drie geschriften en het des bewust gebruik maken daarvan. Het Hof heeft bij zijn arrest geoor deeld, dat het noch wettig, noch overtuigend was bewezeu dat de eerste beschuldigde A. R. de geschriften valschelijk had vervaardigd en eveneens niet bewezen verklaard, dat de tweede besch. A. v. d. R., die geschriften des bewust om er gebruik van te maken, aan een derde heeft ter hand gesteld. Op grond dus, dat de schuld aan het hun ten laste gelegde niet was bewezen, sprak het Hof beiden vrij en beval hunne onmiddellijke in vrijheidstelling, waaraan voldaan zijnde, beiden dadelijk in vrijheid wer den gesteld. Amsterdam, 14 November. De Amst. Cl. deelt het volgende aangaande de stoomgemalen te Schellingwoude mede. Er zijn drie werktuigen te SchelÜDg woude, waarvan reeds een paar weken geleden één onklaar raakte. Van ketelspringe.n echter is geen sprake; er brak een stang. Onmid dellijk werd bierio voorzien, en de machines werken geregeld dag en nacht. 9s Hertogcnbosch, 13 November. De 1ste lui tenant op nonactiviteit H. W. van der Mey is weder bij het 5de regiment infanterie in activi teit gesteld. Leeuwarden, 13 November, De 1ste luitenant- kwartiermeester, A. R. vou Römer, is van het lste regiment infanterie alhier bij het 2de regi ment infanterie te Maastricht overgeplaatst. Gorcum, 14 November. Aan den conducteur der artillerie van de 3de klasse W. J. K. Pleij, alhier in garnizoen, is ter zake van 36jarige trou wen militairen dienst de gouden medaille en daaraan verbondene gratificatie van f 50 toege kend. Haarlem, 14 November. De lste luitenant H. F. Lubeck, vau het 4de bataljou, 4de reg. infan terie, alhier in garnizoen, is daarbij tot adjudant benoemd. 280§tc IT1ATI-LOTERIJ. eerste klasse. vierde lijst. Trekking wan Donderdag IA November. N°. 11467 f lOOO. N°. 15245, 16220 f AOO. Pry zen van f 20. 700 5126 7054 9829 10983 13807 16124 18353 810 6236 7126 9571 11022 13867 16179 18503 964 5649 7723 9682 11517 14101 16187 18548 1285 5670 8002 9784 11522 14861 17842 18725 1390 5716 8028 9861 12291 14874 17065 19008 1434 5782 8080 9983 12292 14939 17130 19336 1443 5941 8687 9987 12323 15092 17293 19493 1783 6035 8753 10146 12455 15154 17481 19548 2026 6271 8806 10247 12620 15221 17530 19686 2438 6357 9112 10430 13018 15589 17763 19692 2548 6562 9166 10747 13296 15749 18093 19847 2735 6907 9225 10939 13352 16068 18122 19932 2915 THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond u. 8 u. 12 a. A Q. 5 o. 8 Q. Woensd 35* 38° Dond. 34* 35° 39° 38' avond. 10 Q. 39* Wind: Woensdag-middag 5 u. N. O. Donderdag-morgen 5 u. Z. O. Getrouwd Dr. P. MAZIREL, Weduwnaar van J. G. Knottenbelt, en J. F. VAN KOOTEN, die hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwe lijk ondervonden. Leiden, 13 November 187-2. Volstrekt eenige kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon J. KRUYT, geliefde Echtgenoot van Dr. A. VAN RHIJN. Leiden, 14 November 1872. Heden overleed ons eenigst meisje, bijna 21/, jaar oud. Dr. WEEBERS. J. A. WEEBERS CoEbEEGH. Leiden, 14 November 1872. Volstrekt eenige kennisgeving. Beioeken worden niet afgewacht. Aan hen, die aan lijden, kan Dr. J. G. POPP'S ANATHERLN-MOND WATER niet genoeg worden aanbevolen. Wie er eens de proef mee heeft genomen, zal liet boven elk ander tandwater verkiezen. Brochures daarover zijn gratis verkrijgbaar in de Depots: te Leiden bij E. NOORDIJK, Breêstraat; te Alphen bij J. T. ALLART; te Haierswoude bij J. GAARKEUKENte Delft bij C. HOOG; te Dordrecht bij H. J. GILTAY, Apotheker; te Gorcum bij J. P. LASONDER; te Gouda bij L. SOHENK; te 's-Gravenhage bij SACK C°-, J. L. F. C. SNABIL1E, Apotheker, en C. VAN VAL KENBURG; te Botterdam bij A. SCHIPPE- REYM C°., Blauwe Porseleinwinkel te Schiedam bij D. MALTHA; te Amsterdam bij C. TOBI6CH, Prinsengracht Z., 418, en F. v. WINDHEIM C°. Tot spoedige genezing van doofheid, hard- hoorcndlicid, oorzuiglng, mits met aangeboren zijnde, van een ervarerf Geneesheer. Prijs: flacon Sb cenf. Eenig Depot bij W. K. SWEJIER, Mare.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3