goedkeuring aan de gemeentebegrooting hebben onthouden, omdat de bezoldiging van den hoofd onderwijzer met 50 vermeerderd en op 500 gebracht is. Rapporteur de Staatsraad de Jonge. Als blijk van sympathie voor de stad 's-Gra- venhage heeft de heer Aug. Mellet, bij zijn ver trek van hier, een prachtig uurwerk ten geschenke aangeboden, fer plaatsing in het gebouw van den Zoölogischen tuin, dat heui de meest geschikte, algemeen bezochte plaats toescheen. Het is een torenuurwerk volgens het laatste systeem en beantwoordt volkomen aan het doel, daar het ook des avonds, door een doelmatig aangebrachte verlichting achter de wijzerplaat, het juiste uur duidelijk zichtbaar aantoont. Rotterdam, 13 November. Aan eene behoefte, die zich in eene zoo drukke straat als de Weste Wagenstraat reeds lang had doen gevoelen, ul. verhoogde voetpaden, wordt thans voldaan, daar men sinds eenigen tijd bezig is die aan te leggen. Daar de geheele straat tevens belangrijk wordt opgehoogd, heeft deze verbetering het, vooral voor winkeliers, min aangename gevolg, dat de huizeu hier en daar een paar decimeters schijnen gezon ken te zijn. Gouda, 12 November. Het bestuur van den polder Bloemendaal heeft met 10 tegen 8 stem men afwijzend beschikt op het voorstel tot plaat sing van een stoomgemaal. En toch heeft deze polder steeds met een ongunstigen waterstand te worstelen; de tegenwoordige stand is 48 cen timeter boven het zomerpeil. Terecht wordt dit besluit door vele ingelanden betreurd. Standaard Keldschendam, 13 November. Gisteren heeft alhier de stemming plaats gehad voor een lid van den gemeenteraad in plaats van wijlen den heer C. A. Kempenaar; ingekomen zijn 109 stembrief jes, waarvan de meeste waren uitgebracht op de heerenA. van Santen 53, C. Kempenaar 36 en J. A. Keukenmeester 18 stemmen. Daar niemand de volstrekte meerderheid op zich zag vereenigd, zal een een herstemming moeten plaats hebben tusschen de twee eerstgenoemden. Utrecht, 13 November. Gisteren hield de voor- loopige commissie, tot ontwerpen van een con cept-reglement voor de Nederlandsche vereeni- ging ter bevordering van Tuinbouw en Planten kunde hare tweede vergadering. De commissie hoopt het concept zoo spoedig mogelijk gereed te hebben, om dit alsdan op eene algemeene ver gadering te 's Gravenhage te kunnen behandelen. Krimpen a/d. Kek, 13 November. Met het beste gevolg liep heden van de werf der heeren J. K. Smit alhier te water het lichterschip Vlissingen, groot 405 tonnen, gebouwd voor reke ning van den te Rotterdam gevestigden stoom- sleeplichterdienst onder directie der heeren van Zeijlen Dekker; terwijl op Donderdag 7 dezer van de werf van genoemde heeren aan den Kin derdijk voor dezelfde Maatschappij, eveneens met het beste gevolg, werd afgelaten het lichterschip Zierikzee, van dezelfde grootte. Busgam, 12 November. De vrees voor eene aanmerkelijke vertraging in den aanleg ven den Oosterspoorweg is thans geweken. Het geschil toch tusschen de Maatschappij en den heer Rijn- ders, eigenaar eener zanderij alhier, wegens het leggen eener brug over de zanderijsloot, is einde lijk zoo geschikt, dat de directie die brug niet behoeft te leggen, maar eenvoudig met een dam volstaan kan. De zanderij is hiermede wel voor goed opgeheven, tenzij de eigenaren van nog niet afgezande gronden gelegenheid geven op andere wijze een uitw eg te maken, maar voor het alge meen belang is gewonnen, dat de werkzaamheden aan do spoorwegbaan weder met kracht kunnen worden voortgezet, en de grond der heide tus schen hier en Hilversum, onbelemmerd naar de lage gronden en de onder het water staande Naardermeer kan worden aangevoerd. Kampen, 12 November. Zaterdag bad alhier het jaarfeest plaats van het zang- en reciteerge- zelschap Apollo, bestaande uit werklieden van de fabriek van den heer Boele. Na volgorde van het programma, op de drukkerij van de fabriek ver vaardigd, werden onderscheidene zangstukken, voordrachten en een tweetal blijspelen uitgevoerd, welke algemeen genoegen gaven. Het feest werd vereerd met de tegenwoordig heid van patroon, diens echtgenoot en enkele be kenden, die hiertoe waren uitgenoodigd, en leverde het aangenaam bewijs dat onze arbeidende klasse wel degelijk smaak heeft voor edele genoegens, en dat de baud tusschen patroons en werklieden niet altijd uitsluitend door de financieele quaestie wordt beheerscht. Vlissingen, 12 November. Naar men verneemt is de uitspanning, genaamd de Prinsentuin, met daarachter gelegen en onlangs gedempten vijver, verkocht voor eene som van f 67000, op welk terrein eene suikerfabriek zon worden gebouwd. Door verschillende handelsvereenigingen en maat schappijen van elders wordt gezocht naar geschikte terreinen voor gebouwen en huizen te Vlissingen, om met bet oog op de weldra te openen nieuwe havens, groote fabrieken en handelsondernemin gen op te zettenen op die wijze spoedig te kunnen profiteeren van de voordeelen, die deze nieuwe kortere handelsweg ter zee met Duitschland en andere rijken zoo ruimschoots zal aanbieden. Breda, 13 November. Jlet den lsteo dezer hebben de lessen aan de applicatieschool bij de Koninklijke Militaire Academie, voor den cursus 1872—73, welke tot 1 April a. s. voortduurt, weder een aanvang genomen. Bij beschikking van den Minister van Oorlog zijn daarbij geplaatst de lste luits. J. van der Meer, J. Terlaak en F. B. Carré, van het lste; L. Swart, van het 3de; J. A. Ar- desch van Hamel eu VV. E. van Ingen, van het 6de reg. inf., en de 2de luits. R. G. Moerbeek, van het 4de; J. van den Berg van het 5de en T. de Man, van het 7de reg. inf. GEMENGD NIEUWS. Toen onlaugs den hoofdonderwijzer te Valther- mond door den gemeenteraad te Odoorn een kleine verhoogiug zijner geringe jaarwedde ge weigerd werd, brachten de ingezetenen te zijnen behoeve onmiddellijk f 75 bijeen, onder dankbe tuiging voor den ijver, steeds door hem in de school aan den dag gelegd. Men houdt zich te Brummen overtuigd, dat een instituteurvan naam, die eenige internen heeft en zijne inrichting daar overbrengt, niet alleen op eene gemeentelijke toe lage van 1200 a f 1500 'sjaar, maar ook op den steun van elk gegoed ingezetenen rekenen kan. Eergisteren werd het schuitje, waarmede een jongman zich van Nieuvvendam naar Broek in Waterland begeven wilde, op het IJ door den feilen wind omgeworpen, en een paar uur daarna haalde men den schipbreukeling leven loos op. Door de Engelsche firma Coop en Brad brook te Londen is een machinale inrich ting uitgevonden, om aan de ruggen van boeken, zonder het gebruik van lijm, iedere willekeurige rouding te geven. Zoo als men weet gaat deze bewerking altijd nog uit de hand met een ha mer. Met deze machine wordt veel gelijkmatiger en sneller gewerkt; al naar gelang der grootte kunnen daarmede 200 tot 500 boeken in het uur gerond wordenvoor zeer lijvige boekdeelen wordt de inrichting eenigszins gewijzigd. De machine wordt met de hand, of door stoom be wogen. Voor eenigszins uitgebreide boekbinderijen is deze vinding van groote waarde. Uit's-Hee- renberg wordt gemeld, dat 19 personen uit Em merik, betrokken bij de treurige gebeurtenissen die op 1 April te 's-Heerenberg voorvielen, thans, na eenigen tijd in vrijheid geweest te zijn, we derom te Wezel in de gevangenis gebracht zijn. Den 14den dezer zal in hunne zaak, waarbij 90 getuigen waren opgeroepen, uitspraak gedaan worden. De Engelsche dichter Saintl'cy werd in een barbierswinkel door een zijner schuld- eischers om 100 pond st. aangesproken. „Wilt gij althans niet wachten tot de barbier mij gescho ren heeft?" vroeg Saintfoy. „Nu ja, dat wil ik wel," antwoordde de schuldeischer. „Ik neem u en uwen knecht tot getuigen," zeide de dichter tot den barbier, stond op, wiesch zich de zeep van het gelaat en ging ongeschoren heen. Sedert droeg hij een baard. Het kerkgebouw der hervormde gemeente te Elburg is dezer dagen aan een groot onheil ontkomen. De koster, bij toeval tusschen den voor- en namiddagdienstzich in de kerk bevindende, bespeurde brand op de gaanderij waar de jongelingen van het instituut van Kinsbergen hun plaatsen hebben. De zolde ring was ten gevolge van het omvallen eener stoof reeds doorgebrand. Met behulp van eenige emmers water is de brand spoedig gebluscht. De Précurseur bevat een ingezonden stuk van een reiziger, die zich bevond op den trein, die Zon dag jl. bij Contich in botsing kwam met eenige goederen-waggons. Deze reiziger bevond zich in den waggon die aan den postwaggon was ge haakt. Beide rijtuigen werden letterlijk verbrijzeld. De reizigers en ambtenaren die er zicb in be vonden bleven echter ongedeerd, hetgeen hij aan den volgenden voorzorgsmaatregel toeschrijft. Een spoorweg-ambtenaar, die het gevaar zag naderen, gaf nl. den raad dat men zich rechtuit op den grond moest leggen. Hieraan werd gehoor gege ven en wel met een goed gevolg. De schrijver zegt, dat ook de ambtenaren in den postwaggon tot dezen maatregel de toevlucht hebben geno men. Ook de Etoile Beige zegt, dat 't aan dezen voorzorgsmaatregel te danken is, dat de reizigers, die in bedoelde waggons gezeten waren, onge deerd bleven. Hetzelfde blad zegt, dat twee wis selwachters zijn gearresteerd en dat de toestand der gewonden tot nu toe niet verergerd is. Amputatiëu zijn nog niet noodzakelijk geoor deeld. Te Veendam zal dezen winter de proef worden genomen, om met het eiwit der aard appelen (welke stof in het afvalwater der aard appelen-meelfabrieken de oorzaak is van het be derf der kanalen) varkens te mesten, en wel in verbinding met ander gewoon voedsel. Het Haagsch Dagblad deelt mede dat door een com missie uit de prov. staten, bij het sluiten der zitting van gisteren, den commissaris des konings een diner is aangeboden tegen den eersteu dag der zomervergadering van 1873, te geven in het ge meente-badhuis. Dat aangeboden diner zal op dien dag zeker wel koud geworden zijn! INGEZONDEN. Gaarne voldoen wij aan het tot ons gericht verzoek tot plaatsing van onderstaande regelen Leiden den 14 November 1872 Volgens een ingezonden stukje van 13 November jl over de draajorgels zoo neem ik ondergeteken de de vrijheijd mijnheer de Redacteur te verzoeken voor mijn ongelukkiegen huismoeder in andtwoord hier op dezen regelen te plaatsen daar ik zoo diep ongelukkig beu om al 7 jaar op die wijzen met een blinde man met een draajorgel mijn brood te verdienen en in de laasten tijd met mijn kind van 8 jaar met een trommel maar zoo die mijnheer D. M. K. inijn eeu in koomen kon be zorgen dan zou ik van die ongelukkiegen manier van verdiensten verlost weezen eu dan zouw ik mijn kinderen kunnen laten Leeren zoo als ande ren kinderen het voor regt hebben om nuttiegen leeden in de maatschappij te worden mocht ik door dit stukje te plaatsen mijn wensch ver vuld zien dan zouw ik mijn heer de Redacteur er dankbaar voor weezeu. uw Ed dw dienaar J. van dee Keur. BUITENLAND. Frankrjjk. De boodschap, die Thiers aan de Nationale Vergadering gisteren heeft voorgelezen (zie tele grammen), beslaat niet minder dan 105 pagina's. Men spreekt van een miuisterieele aanschrij ving, die eens, o wonder I niet in strijd zal zijn met de beginselen der republiek. Het zou een verzoek zijn oin het woord „Excellentie" te doen vervallen en eenvoudig voortaan te schrijven „Mijnheer de Minister." Thiers heeft op een vraag van den heer Keiler geantwoord dat de stad Belfort na de ont ruiming geen nieuwe lasten zal te dragon heb ben, dat het tegenwoordig garnizoen er zal blij ven en dat men geen vrees behoeft te koesteren ten aanzien vud de werken, die de Pruisen om de vesting maken. De graaf de Chambord, zoo meldt men uit Parijs, heeft zijn vrienden, te Bregenz te zamen gekomen om met hem te raadplegen, verzocht, geen pogingen in de aangevangen ziitiug der Na tionale Vergadering te wagen in het belang van zijn regeering. Daarom zou dan ook de heer Da- hirel hebben voorgesteld de nieuwe zitting aan een herziening van het reglement van orde te wijden. Van de zes republikeinsche afgevaardigden, den 20sten October gekozen, hebben de heeren Caduc, Oremieux en Méline in de rijen der repu- bliekeinsche Unie plaats genomen, de heer Nioche in de gelederen van -Aa—rAmibü-o-.einsche linker zijde en de heeren ïfifrë tffl Gerard in die van het linker centrum. Het derde gedeelte der papieren, indeTui- lerieën gevonden, is bij den uilgever in beslagge nomen op last der regeering. Het zal niet in 't licht verschijnen, ofschoon het decreet waarbij de publiekmaking is bevolen nog van volle kracht is. Den 8sten dezer was het 's nachts te 2 uren vrij mistig iD de straten van Parijs. Twee boosdoeners maakten van die gelegenheid gebruik om een zekeren heer Foix die zicb langs het kanaal St. Martin huiswaarts begaf, aan te val len en van eene som van 17,000 fr., die hij in zijn portefeuille droeg, te berooven. Dit ging niet zonder moeite; er ontstond een hevige worsteling en juist toen de politie Daderbij kwam gaf de bestolene den geest. Een der misdadigers is ge vat; de andere, die het geld had, zette het op een loopeu en zijn medeplichtige weigert zijn naam te noemen. België. De senaat en de kamer van vertegenwoordi gers van België hebben den 12den dezer hun zittingen hervat, zonder eenige plechtigheid. De kamer heeft zich Dinsdag en Woensdag uitsluitend bezig gehouden met het onderzoek der geloofsbrieven. De Senaat, die onder voorzitterschap van deD heer d'Omalius d'Halloy, als oudste lid in jaren vergaderde, heeft Dinsdag een bureau verkozen, zijn quaestors en vaste commissiën benoemd. De prins de Ligne is opnieuw tot president verkozen, met eenparige stemmen op twee na! de heeren de Tornaco en Delia Faille zijn tot vice-presidenten beDoemdde functiën van secre taris zijn toevertrouwd aan de heeren Ludovic de Robiano en F. Kint de Roodenbeke de Naeyer, die van onder-secretaris aan de heeren de Lab- beville en de Looz-Corswarem. De quaestuur is weder in handen van de heeren Van Schoor en d'Overschie de Neeryssche gebleven. De senaat is weder onbepaald gescheiden. De Echo du Luxembourg bevat de mededeeling uit Brussel, dat het consortium der Duitsche ban kiers, die vroeger de lijnen van Forcade en van den Prins Hendrik spoorweg wilden overnemen, thaDS met de Grand Luxeinbourg-Maatschappij in onderhandeling is over de exploitatie harer lijn; die onderhandelingen zouden reeds ver ge vorderd en de goedkeuring der Regeering daarop verkregen zijn, zoodat het gouvernement bereid zou wezen om een wetsontwerp aan de kamer voor te leggen tot regeling dezer zaak, tegelijk met dat tot het aanleggen van een verbindinge spoorweg tusschen Atbus en Charleroi. Uit Verviers wordt gemeld dat de Belgische gezant bij het Duitsche gouvernement namens zijne regeering, daartoe door de landbouwers aan- geozcht, heeft aangedrongen op de verlaging der invoerrechten lu den Elzas en LoihariDgen op de zoogenaamde kaas van Herve. Omtrent het spoorwegongeluk \>ij het station Contich wordt nog gemeld dat twee wissel wach ters, Mathieu de Beider en Gommaire Dierck gevangen genomen zijn, wegeus plichtverzuim, waardoor het ongeluk is voorgevallen. De toe stand der gekwetsten is vrij geruststellend; nun heeft nog geen enkele amputatie noodig geoor. deeld. Dr. Theyskens, van Duffel, die toevallig op de plaats van 't onheil tegenwoordig was, heeft de eerste genees- en heelkundige hulp verleend. Te Brussel werd eergisteren in het Hotel dt France een jongman gearresteerd, van een zeet net uiterlijk en hoogst beschaafde manieren, die, sedert eenige dagen daar logeerende met een even elegante dame, volgens zijn voorgeven zijne vrouw, blijkens een bevel tot gevangenneming eeD Engelsch boekhouder was, die 70,000 fr. aan geld eD kleinodiën te Londen bad gestolen; hij liet zich voor een Russisch graaf doorgaan. IOiiitsclil and. De Keizer heeft, even als aau graaf Andrassy, die den Keizer van Oostenrijk bij de conferentie te Berlijn vergezelde, ook aan graaf Karolyi, den Oostenrijk-Hongaarscben gezant, en den heer Ou- bfil, den Russischen ambassadeur, de ridderorde van den Zwarten Adelaar geschonken. De nieuwe zitting van den Pruisischen Land dag is in naam des Konings door den minister van oorlog von Roon geopend, met eeu troonrede van den volgenden iDhoud: „Z. M. de Keizer en en Koning heeft mij den last opgedragen om den Landdag der monarchie in Hoogstdeszelfs naam te openen. „Daar de hoop verijdeld is om de hervorming der kreitsinstellingen, na de heropening der in Juni verdaagde zittiDg, tot stand te brengeD, heeft de regeering van Zijne Majesteit het van haren plicht geacht de in dit opzicht vruchteloos geble ven zitting te sluiten, om in eene nieuwe zitting die gewichtige en dringende taak te volbrengen en u, Devens de wetsontwerpen, welke reeds in de zoo even gesloten zitting ingediend wareD, andere gewichtige onntwerpen voor te drageD. „Het is u reeds uit de vroeger medegedeelde begrooting voor 1873 bekend, dat de financieele toestand vaD Pruisen io allen deele bevredigend is; dat niet alleen de middelen voorhanden ziin oui in alle behoeften op het geheele gebied van het staatsbestuur ten volle te voorzien uiaar ook om belangrijke sommen tot het vormen van pro vinciale fondsen, tot het verleenen van wonings- toelageD aan staatsambtenaren, en voor eene bui- teugewoue amortisatie van staatsschuld beschik baar te stellen. „Tevens veroorlooft de staat der financiën te volharden bij het voornemen, om aan de minder gegoede klassen der ingezetenen eene belangrijke vermindering van belasting ten deel te doen val len. EeD wets-ODtwerp tot wijziging der wet van 1 Mei 1851, betreffende de invoering eener ge classificeerde inkomstenbelasting, zal U onver wijld worden voorgelegd. Er zullen U voordrach ten. gedaan worden, bestemd om de betrekkingen vaD den staat tot de kerkgenootschappen in ver schillende richtingen te regelen. „Vóór alles zult gij u weder bezighouden met de hervormiDg der dus ver bestaan hebbende kreitsinstellingen. De regeering van Zijne Maje steit is doordrongen van de noodzakelijkheid om die hervorming, waarvan de uitvoering door het beschikbaar stellen der daartoe vereischte geld middelen gemakkelijk wordt gemaakt, tot stand te brengen als grondslag voor de regeling van velerlei andere staatsbelangen. Er zal u een ODt- werpder kreitswet voorgedragen worden, waarin, onder handhaving der voorname grondbeginselen van het vroegere ontwerp, eene reeks van wijzi gingen is gebracht, waarvan de noodzakelijkheid of doelmatigheid uit de dus ver plaats gehad hebbende groudige beraadslagingen gebleken is. De regecring van Zijne Majesteit hoopt en ver trouwt eene algemeene overeenstemming omtrent dit ontwerp te zullen bereiken, en heelt be sloten de voltooiing van dit-gewichtige werk door alle middelen, welke de grondwet der monarchie aan de hand geeft, te verzekeren. In naam van Z. M. den Keizer en Koning verklaar ik deD Landdag der monarchie geopend. De National Zeitung bericht: „In den jl. Vrij dag gehouden ministerraad is een grondig vertoog van den presideDt-minister over de hervorming van het Heerenhuis in overweging genomen, en met het denkbeeld van de noodzakelijkheid dier hervorming hebben zich zoowel de ministers als inzonderheid de Kroooprins en de Koniug ver eenigd, hoofdzakelijk naar men verzekert op grond dat Pruisen met het tegenwoordige Heerenhuis onmogelijk zijne roeping tegenover Duitschland kan vervullen." De Duitsche Keizer heeft, zooals wij reeds hebben gemeld, terwijl hij zich ter bijwoning van het gouden huwelijksfeest des Konings van.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2