FEUILLETON. Nc. 3918. Vrijdag A0. 1872. 15 November. HET VISITEKAARTJE. LBIDSCe AGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco per postt3.85. Afzonderlijke Noramers0.06. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I»III.TH DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regel0.16. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. Hae LEIDEN, 14 November. In het Verslag der Commissie van Rapporteurs er Hoofdstuk VIII der Staats beg rooting voor 3 worden ook de verschillende onderdeelen rjQ de begrooting uitvoerig besproken. Het ver- o begint met de opmerking, dat de begrootiug Hoofdstuk VIII voor 1873 van vroegere be- brootiugen hoofdzakelijk slechts verschilt door het |reel hoogere cijfer, dat voor de zoogenaamde „Buitengewone Uitgaven" wordt uitgetrokken. Verder blijkt uit het verslag, dat de commissie, naar aanleiding' van de in de afdeelingen gehou- leu discussier], op verschillende punten het gevoe- eu voor den Minister van Oorlog heeft inge- vorrnen. De Minister heeft onder anderen verklaard.dat ten wetsontwerp tot regeling en voltooiing van het" vestiugstelsel in bewerking is en eeu ont werp in gereedheid wordt gebracht strekkende uitsluitend tot afschal'tingvaii p laatsvervanging en nommerver wisseling. Tijdelijke maatregelen tot verbetering onzer [weerbaarheid worden niet uitgesloten, zegt de «linister, en hij heeft hiermede op het oog eene \nvankelijke meerdere oefening van den eersten jan der schutterij. Ook heeft de Minister in overeenstemming uiet tijne amhtgenooten te kennen gegeven dat hij, hangende het onderzoek van het ontwerp tot herziening van den census, niet zal verzuimen de toegezegde wetsvourdrachten aan de Kamer in dienen. De zaak van den gewezen kapitein Janssen jaf in drie afdeelingen tot tamelijk breedvoerige edachtenwisseling aanleiding. De meeiting, dat '/Isnog aan de verklaring der Kamer van 27 Fe- jbruari gevolg dient te worden gegeven, vond wdersteuning bij sommige leden, die zich niet iet dat votum der Kamer haddeo kunneu ver- 'eeuigen. Daar waren echter ook leden, die meen den dat de Kamer te ver gegaan was. De commissie van rapporteurs spreekt over deze zaak geen oordeel uit. Verder gaf het onderwijs van de militaire academietot belangrijke beschouwingen aanleiding. De commissie van rapporteurs meent dat thans I geen oordeel kan worden geveld over de tegen woordige inrichting der militaire academie. Doch de omstandigheid dat voortaan in elk geval eeu zeer groot deel der officieren van de infanterie en cavalerie uit de corpsen zal moeten worden ge lrokken, geeft haar aanleiding den wensch uit te spreken dat de opleiding bij de corpsen reeds nu op breedere grondslagen moge gevestigd wordeu. lij stelt daarom voor die post met f 99,620 te verhoogen. Gisteravond gaf de alhier gevestigde vereeniging Harmonie in dit seizoen hare eerste voorstelling, die behalve door een zeer talrijk publiek o. a. >ok werd bijgewoond door haren beschermheer Jlr.- R. Th. baron van Heemstra van Frorna en Eibersburen. Het voorstuk, getiteld: „Mathilda of een vrouwenhart," tooneelspel naar het Hoog- duitsch van Roderich Benedix, gaf in nrenig op zicht blijken dat de leden hunue rollen goed be studeerd hadden. Vooral betrof dit haar die den titelrol vervulde en haar werd dan ook aan het einde van het 2de bedrijf een der schoonste momenten voorzeker onder de ondubbel- zinnigste toejuichingen van het publiek een bouquet aangeboden. Ook van de overige di lettanten waren er enkelen op hunne plaats. Een weinig meer gevoel in hun spel zou zeker aan het geheel geen kwaad hebben gedaan. Het nastukje De Loteling, blijspel met zang, wekte ge durig door het komische spel van Jakob, die ge trouw Maria in haar spel ter zijde stond, den lachlust op eu werd dan ook zeer ten genoege van bet publiek afgespeeld. Na afloop der voorstelling namen de leden en velen der genoodigden deel aan het bal, dat tot laat in den nacht voortduurde. Volgens medvdeeling aan de leden zal de ver eeniging omstreeks half Januari a. s. haar tien jarig bestaan vieren en bestaat het voornemen om bij die gelegenheid, bij genoegzame deelne ming, een voorstelling in den Leidscheii Schouw- burg te geven. Van harte wenschen wij, dat de vereeniging, die reeds zoo menigmaal van de burgerij bewijzen van sympathie mocht outvau- gen, ook thans in hare verwachtingen niet moge worden teleurgesteld. antwoord op ieder van deze vragen bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel des Ge- nootschaps geslagen, ter innerlijke waarde van f 400. De tijd der inzending van de antwoorden is vóór of op den lsten Januari 1874. Naar wij vernemen, zal Zr. Ms. stoomschip De Valk, thans liggende te Nieuwediep, den 18deu dezer naar Woolwich vertrekken, om er H. M. onze Koningin aan boord te nemen en naar Hel- levoetsluis terug te brengen. Waarschijnlijk zal H. M. den 21sten dezer de terugreis aanvaarden. De tocht van Hellevoetsluis naar Rotterdam zal HD. doen met het stoomjacht De Leeuw. Naar uien verneemt, is dezer dagen een be langrijk defect ontstaan aan eene der beide pomp- tnachines te Schellingwoude, door de Kanaal, maatschappij gebouwd en bestemd otn den water stand iu het IJ op een vastgesteld peil te houden. Door het loswerken van eenig deel dier machine, is de zuigerstang door den bodem der cilinder en het loopende werk geslagen, waardoor veel ver nield en ontzet is goworden, waarvan de herstel ling geruimen tijd zal aanhouden. Teyler's Godgeleerd Genootschap heeft besloten twee nieuwe prijsvragen uit te schrijven. De eerste luidt: „Wat leert de volkenkunde op haar tegen woordig standpunt aangaande 's menschen gods- dien6tigen aanleg?" De andere heeft tot onder werp: „Geschiedenis en beoordeeling van den stelregel: de vrije kerk in den vrijen staat." Tevens herhaalt het Genootschap de reeds voor het jaar 1871 uitgeschreven, maar onbeantwoord gebleven vraag, en verlaDgt alzoo: „Eene verhan deling over de verhouding van de leerstelsels der Kerkelijke Genootschappen tot het leerbegrip van deu Aposiel Pauins." De prijs voor het best en voldoend gekeurd Het volgend overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand October 1872, alsmede van die over de eerste tien maanden van 1872, is door het Departement van Financiën openbaar gemaakt. Opbrengst Opbrengst over de maand over de eerste Ociosse tien maan- Directe belastingen In- en uitg. rechten Accijnzen Waarborg en belas ting der gouden en zilveren werken, lndir. belastingen Domeinen Posterijen Rijkstelegrafen Staatsloterij Akten voor jacht en visscherij Loodsgelden Totaal 1 8 7 2. den van 1872. f 2,587,806.82' f 19,070,600.77 492,797.95 4,606,286.39 2,851,012.76' 24,230,792.54' 27,447.68' 282,797.93 1,646,097.04 15,157,945.91' 138,629.36 1,111,470.96' 232,461.86 2,122,771.31 57,750.91' 539,539.12» 137,806.00 413,652.00 14,450.50 98,821.21' 125,887.50 789.636.56 f 8,285,082.11' 68,451,3S1.01 Z. M. heeft het aan J. J. Snel, burgemeester vau Moordrecht, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente goedgekeurd, en den telegrafist 3de klasse J. A. B. Nollen uit 's lands dienBt ontslagen. BINNENLAND. Amsterdam, 13 November. De ambtenaren bij de rijkstelegraaf hier ter stede hebben een adres gezunden auD den minister van financiën, en afschrift daarvan aan de Tweede Kamer, waarin zij verhooging van bezoldiging vragen op grond vau de stijging in de prijzen der mid delen vau levensonderhoud. In de wekelijksche vergadering der leden van het college Zeemanshoop, op Dinsdag 19 No vember e. k., zal de uitreiking plaats hebben van twee gouden medailles, door de Association scien- tifiquc de France toegekend aan de scheepsgezagvoer- ders P. C. Rosier, voerende het schip Beslevaêr, en C. A. Trappen, voerende het schip Java Packet, als belooning voor uitmuntend gehouden meteo rologische journalen. Men verneemt, dat Burg. en Weth. hunne aandacht wijden aan eene uitbreiding van de hoofdstad aan de westzijde, vooral niet het oog op het inakeo van aanlegplaatsen aan den Wes- terdoksdijk voor stoom- en zeilschepen, welke gelegenheden hoog noodig zulleu zijn, zoodra het nieuwe kanaal is opengesteld voor het pu bliek verkeer. Plannen daartoe strekkende moeten reeds bij de Kamer van Koophandel in overwe ging zijn. NAAR HET H00GDUITSCH- Vervolg.) „En de akten „Die wilde ik afstoffen." „Zoo, wildet gij die afstoffen! Sidonia," ver volgde de president, terwijl hij vaderlijk zijne band onder haar kin schoof en haar dwong hein tan te zien, „gij zegt mij de waarheid niet I Be ken het maar, de nieuwsgierigheid heeft u ge dreven, gij zijt reeds meer in mijne afwezigheid bier geweest, om mijne akteD te doorsnuffelen en die, welke criuiineele gevallen of andere voorde vrouwelijke nieuwsgierigheid belangrijke zaken betroffen, te bekijken.... Dat vind ik Diet aar dig vaD u in die acteu worden dik wijls zakeD on toestanden behandeld, die volstrekt geen spijs zijn voor zulke bakvischjes als jonge meisjes ziju 1 Ik moet u bekennen, dat ik over liet ontdekken vau uw nieuwsgierigheid zeer onthutst, ja ver schrikt ben'...." Hedenmorgen werd op de Oosterbegraafplaats het stoffelijk overschot teraardebesteld van den gunstig bekenden plaatsnijder en bouwkundig teekenaar Herman Veelwaard. Heden werd alhier eene buitengewone alge- meene vergadering gehouden van aandeelhouders in de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen, waarin het volgende besloten vyerd TeD laste der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen wordt, om te voorzien in de behoefte aan materieel als een gevolg van de ver meerdering van het trafiek op de door de Maat schappij geëxploiteerde spoorwegen, gecreëerd een leening van f 7,000,000 nominaal, verdeeld in 2 seriën van f 3,500,000 elk. De vaststelling van de buitenlaudsche geldswaarden waarin de lee ning gelijktijdig zal worden gesloten, de hoegroot heid en het aantal der uit te geven obligatiën, de rentevoet der leening, de voorwaarden waarop de leening en het tijdstip waarop de Iste serie zal worden uitgegeven, wordt opgedragen aan den directeur-generaal, in overleg met den raad van commissarissen. Zonder nadere machtiging vaD de algemeene vergadering van aandeelhouders zal de 2de serie der leeDing niet mogen worden uit gegeven. In de gisteren gehouden vergadering der Provinciale Staten van Noord-Holland, is besloten het" verzoek van het bestuur vau den Haarlem mermeerpolder, om afschaffing van tollen op we gen in de provincie, te renvoyeeren aan Gede puteerde Staten om nadere opgaveD te verstrek ken. De brieven betreffende den Noord-Hol- landscli-Frieschen Spoorweg zijn voor kennisge ving aangenomen. Aangenomen werd eeu voor stel vao eeuige leden der Staten om Gedepu teerden uit te Doodigen, zich namens de Staten tot de Regeering te wenden met verzoek in den hoogen waterstand op het IJ te voorzien. Daarna is de najaarsvergadering der Staten gesloten. Den llaag, 13 November. In de zitting van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, van heden is ingekomen een koninklijk besluit van 22 October, waarbij is ongegrond ver klaard het beroep van G. de Vor, stemgerechtigd ingeland van den polder Barwoutswuarder c. a., van een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, van 28 Mei 1872, n'. 25, waarbij is afgewezen zijn verzoek om vernietiging van een besluit van de vergadering van ingelanden van dien polder in zake de stichting van een stoomgemaal. Daarna zijn behandeld de beroepen van1'. een geschil tusschen de gomeentebestureu van Groningen en Oude-Pekel-A, omtrent de ophef fing van het beurtveer tusschen die plaatsen. Rap porteur, de Staatsraad Meeussen2'. J. Kivits, Ie Oisterwijk, vau een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant van 25 April 1872, G. n°. 14, tot nadere regeling van het zoinerpeil van den Oisterwijkschen watermolen Rapporteur de Staatsraad de Jonge en 3°. den gemeente raad van Roosendaal tegen een besluit van Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant, die hunne „O, papa, wat denkt gij toch van mij," riep bet jonge inoisje nu spijtig uit, „wat zou ik cr aan hebben om uwe leelijke crimineele akten te lezen, hoe kuilt gij zoo iets van mij denken!" „Nu, wat deedt gij dan bij die pluuk „Ik wilde niets auders dan in eeu der perso- neele akten zien." „In een personeele akte? o ja, gij stondt daar voor de personeele acten van de jongeheeren re ferendarissen van ons rechtsgebied...." riep de president half lachend, half boos, dus steldet gij daar belang in; mijn dochtertje wil zich op de hoogte stellen van de jonge juristen, wel, wie had dat ooit gedacht 1 Houdt gij u al lang met die studie bezig? En alleen voor uwe persoon lijke vorming, of ook ten gerieve van uwe vrien- dinnen, aan wie gij uit de akten verslag moet geven; als gij over de jongeheeren babbelt, lucht het dochtertje van den president dan hare ge heimen, eu „O, papa, dat is niet inooi van u, hoe kunt gij toch dadelijk het ergste denken, op eens zoo wan trouwend zijn..." „Kindlief, daarvoor ben ik jurist! Maar zeg op daD I" „Wat moet ik zeggen?" „Waarom zijt gij in mijn werkkamer gekomeo en wat hadt gij in die akten te lezen?" „Ik heb uwe akten niet gelezen; daar stel ik hoegenaamd geen belang in ik wilde maar vluchtig in eeu er van iets te zien „Zoo, zoo," viel de president haar in de rede, „maar in eeDe en wel deze die gij zoo maar in vak W gegooid hebt, terwijl zij bij de S. be hoort... zij is, zie ik, opgemaakt voor Max Stein, tijdelijk als referendaris geplaatst bij de recht bank te M. Lieve SidoDia, daar dit jonge mensch, die niet iu deze stad woom, dien gij niet kent en nooit gezien hebt, voor zoover ik weet, u on mogelijk eenig belang kan inboezemen, zoo hebt gij mij óf weer de waarheid niet gezegd, of gij snuffelt hier in het belang van vreemde perso nen, eene vriendin, die..." „Neen, neen, al weer dat wantrouwen I" riep Sidonia, met haar voetje op den grond stam- peud, nu gelooft gij mij al weer niet..." „Dus hebt gij werkelijk alleen uit eigen belang stelling de personeele ukte van mijnheer Max Slein opgezocht en gelezen? Maar wat drommel, kind, wat gaat zij u dan san „Zij gaat mij volstrekt niets aaD, niets," zeide Sidonia, gebelgd over papa's wantrouwen, „dan dat ik onlangs, als gij het dan weten wilt, zijD visitekaartje op eeu zeer zonderlinge wijze ge kregen heb." „Gij, zijn kaartje? Hoe zoo?" „Wij waren buiten op Basterhof; ik was heel alleen in het Zwitsersclie huisje; ik was daarop den divan gaau liggen het was dieD dag zoo vreeselijk warm; ik bladerde in het mooie boek, dat juffrouw Johanna mij gegeven heeft, les fleurt animées, weet gij en dat vermoeide mij, mijne oogen vielen dicht en toen sliep ik in, vast in eo in den slaap had ik een zonderlingen droom ik droomde, dat ik maar dat behoeft gij niet te weten, booze papa „Neen, neen, drooinen van jonge meisjes be hoeven de papa's niet te weten ik heb tegen deze stelling, die aanspraak maakt op eeu veel jarige praktijk, niets in te brengen dus ga voort!" „Nu, juist toen die wonderlijke drooin teu einde was, werd ik wakker. „Dat gewoonlijk het einde van merkwaardige drooinen is! Dus gij werdt wakker!" „Ik werd wakker, ging overeind zitten, nam het boek op, dat inij uit de hand gegleden was, en wilde mijn zakdoek krijgen maar denk eens aan, die was verdwenen en in de plaats daai van lag op een stoel aan het voeteneinde des divans een kaartje. „Zoo een kaartje I De droom had u zijn kaartje achtergelaten?" (Wordt vervolgt.)

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1