r. 3916, A0. 1872. FEUILLETON. Woensdag 13 November. HET VISITEKAARTJE. LEID8CH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden/"3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke No ramen0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DSR ADVERTENTIES. Voor iederen regel/0.15. Grootere letten naar do plaatsruimte dio *y beal&an. STADS-BERICIITEN. Vergadermg van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 14den November 1872, 's namid dags te twee uren. Onderwerpen 1". Benoeming van een hulponderwijzer aan de open bare school n°. 2 voor minvermogenden. (205) 2°. Benoeming van een hulponderwijzer aan de open bare school n°. 1 voor minvermogenden. (214) 3°. Benoeming van eene liulponderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onder- wijs der 1ste klasse, voor meisjes. (213) 4°. Verzoek van J. van der Weste, om eenspoelvlot te leggen in de Binnenvestgracht langs het plantsoen. (166*) 5°. Idem van J. A. Heus, om den muur naast de poort van het Elisabeth-gasthuis op te trekken. (206) 6°. Id. van de Directie der Grofsmederij, strekkende o. m. om een duiker te leggen van het terrein der fabriek naar de Binnenvestgracht. (207) 7°. Id. van J. Bink, om eene kolkloozing te maken in de Mirakelsteeg. (208) 8°. Id. van H. J. Veth, om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool, het Gymnasium en de meisjesschool 1ste klasse. (209) 9°. Id. van P. Engels, om continuatie van de leve ring van schrijf- en bureaubehoeften aan de ge meente. (211) 10". Plans en voorwaarden van verhuring: 1°. van bet land in den Bosehhuizer polder onder Zoeterwoude; 2". van het land in den Marendijkschen polder onder Oegstgeest; 3°. van het land in den Stadspolder aan de Slaagsloot onder Leiderdorp 4". van den afval en van de levering van be- noodigdheden voor de Beestenmarkt. LEIDEX, 12 November, De hoogleeraar Dr. G. D. L. Huet aanvaardde heden het hoogleeraarsambt bij de faculteit der geneeskunde met het houden eener redevoering: Over de noodzakelijkheid om de Geneeskunde als natuur wetenschap op te vallen. Bij de heden plaals gehad hebbende aanbe Bieding voor de levering van lichten brandstoffen, ten behoeve der gemeente-instellingen, voor het jaar 1873 was de heer L. F. Jleijeraan, win kelier alhier, de minste inschrijver voor patent- Qlie a 0.49" per liter, petroleum a f 0.25 en kaarsen a 0.68" per kilogramde heer G. lïlominesteijn, koopman in brandstoffen alhier, voor korte kachelturf a f 0.63 per dubbele hec toliter en voor korte liaaidlurf a 0.66 per dub bele hectoliter; de heer H. J. Mathlener, koop man in brandstoffen alhier, voor lange turf a 0.54 du 100 stuks; voor grove New-Castle steenkolen a f 2.39 de 100 kilogr. en voor grove Ruhrkolen a f 2.46 idem; de heer H, J. Boetje, koopman in brandstoffen alhier, voor steenkolengruis a I 0.64 de halve hectoliter; de heer H. van der Hoorn, koopman in brandstoffen alhier, voor houtskolen a f 0.53 de halve heet., voor beuken blokken a 10.78 en voor keukenhout a 11.09 per Stóre. Bij de heden gehouden verknoping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 10, 50 en 100 hectoliters, waren de hoogste inschrijvin gen f 5,90; f 28; f 53; cd de laagste 5,70 f 27 en f 53. Aanst. Donderdag, des avonds te zes uren, zal de feestelijke inwijding plaats hebben van het nieuwe gebouw der Leidsche Vrijmetselaarsloge aau de Steenscbuur. De Minister van Biunenlandsche Zaken heeft aan de leden der vroegere commissie van onder zoek, betreffende de waterwerken bij de hoofd stad des Rijks (de hh. Wichers, Jaski en Schutte- vaêi), onder dagteekening van 4 dezer, het vol gende schrijven toegezonden: „De voorstellen der bij beschikking van mijn departement van 19 April 11. n°. 214 benoemde commissie lot onderzoek der middelen om eene veilige scheepvaart door de Oranjesluizen bij Schellingwoude te verzekeren, zijn door de directie der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij slechts gedeeltelijk uitgevoerd. „Omtrent de vraag of, en zoo ja, welke werken behalve de reeds aangelegde, in verband inet, de sedert de voorstellen der Commissie verkregen ondervinding nog dienen te worden uitgevoerd, tot verzekering eener veilige scheepvaart door de Oranjesluizen, heb ik aan het Rijkstoezicht bij de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij een nader onderzoek in overleg niet de Directie der Maat schappij en hare ingenieurs opgedragen. „Ik stel er bijzonder prijs op, dat ook de leden der vroegere Commissie aan daf onderzoek deel nemen, „Ik meen op uwe bereidvaardigheid daartoe te mogen rekenen. Het Rijkstoezicht zal nopens den dag voor de conferentie met u in overleg treden." Het Staatsblad N°. 114 bevat het besluit van den 6den November 1872, betreffende de toepassing van art. 49, eerste en tweede zinsneden, der wet van 26 April 1852 Staatsblad N°. 93), tot verbe tering van den accijns op het zout, Met ingang van den 14den dezer zal het Rijks- telegraafkantoor te Rijssen open zijnop werk dagen, van 9 uren voor- tot 1 uur namiddag eo van 3 tol 5 en 7 tot 9 uren namiddag; op Zon en feestdagen, van 8 tot 9 uren voor- en van 2 tot 3 en S tot 9 uren namiddag. Z. M. heeft pensioen verleend aan Adriaan Zonderland, gew. hoofdönd, te Kroinmeniedijk, gem. Krommenie, ten bedrage van f 400 'sjaars; Lambertus van der Eisen, gew. hoofdonderw. te Heesch, ten bedrage van 366 'sjaars; liendrie- kus Nicolaas Balsem, gew. hoofdond. te 's-lder- togenbosch, ten bedrage van f 866; aan den gew. comm. bij ffe dir, der marine te Amsterdam S. J. van Lutsenburg, wegens ongeschiktheid voor de waarneming zijner betrekking, ten gevolge van lichaamsgebreken, ten bedrage vau 856. Z. M, heeft aau K. H. Ten Berge, hoofdond. der openb. lagere school te Nieuw Scheeuida, ter zake zijner trouwe eu ijverige vervulling der be trekking van onderw. gedurende vijftig jaren, toegekend de zilveren medaille vastgesteld bij besluit van 24 Januari 1841. BINNENLAND. Den Haag, 11 November. Ds. J. A. Bühringer, van Maastricht, heeft het beroep als predikant bij de Evang. Luth. gemeente alhier aangenomen. Aan het lokaal van het Provinciaal bestuur alhier werd heden aanbesteed Het onderhouden van en bet doen van eenige herstellingen aan a. de gebouwen, behoorende tot liet huis, bewoond door den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, te 's-Gravediageen b. het gebouw van het Provinciaal bestuur vau Zuid-Holland, te 's-Gravenhage. Minste inschrijver voor beide perceelen was de heer B. B. Schippers te '3-.Gravenhage, als o. voor 11779 en b. voor f 12940. Daarna werd aanbesteeed: 1°. De uitvoering van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de Rijkswerken, behoorende tot de voeren te Wil lemsdorp en 's-Gravendeel, met het onderhoud dier werken van 1 Januari 1873 tot en met 31 December 1875; en 2". Het maken van eene ba- zalt-steenglooiing tegen het buitenbeloop van de bedijking langs den linkeroever der Nieuwe Al kemade door" het Steurgat onder Werkendam, be hoorende tot de werken der Merwede en Killen in de provincie Noord-Brabant. Voor beide bestedingen waren vijf biljetten in gekomen. Minste inschrijvers waren: voor n°. 1 de heer A. Volker Lz. te Sliedrccht, voor f 10380 eo voor n". 2 de heer B. P. de Groot te Giessen- dam, voor ƒ2175. Aan de bureaux van den Rijkstelegraaf al hier had heden de aanbesteding plaats van de levering van omslagen voor telegrammen, ten be hoeve van den Rijkstelegraaf, gedurende 1873, 1874 en 1875. Daarvoor waren 5 biljetten inge komen. Minste inschrijvers waren de heeren Smul ders en C°. te 's-Gravenhage, a f2.06 de niet-ge- gonide en a f 2.29 de gegomde per 1000 stuks Het Departement 's-Gravenhage der Neder- landsche Maatschappij ter bevordering van Nijver heid zal op Donderdag 14 November a, s. des avonds te 8 uren eene vergadering in het gebouw Diligentia honden. Punten van behandeling zijn 1°. Ingekomen stukken, 2°. Mededeeliogen over de kunstmatige Oesterteelt door den heer J. L. L. Pompe van Meerdervoort. Zaterdag zijn door de politie gearresteerd twee jongelingen B. en N. D. wegens diefstal en ladelichting. Ook is denzelfden dag een militair in handen van de bevoegde autoriteit gesteld, wegens het verkoopen van een broek en onderscheidene cquipemenistukken, die hij uit de kazerne outvreeind had. Bij liet verlaten van de kazerne heeft men niets kunnen bespeuren. Het bleek later dat hij do 2 broeken over elkander aangetrokken, en de equipementstukken ook goed verborgen had. Rotterdam, 11 November. De kiesvereeniging Orde heeft hedenavond, in plaats van den heer W. S. Burger Wz, die vqrklaard had zich piet verkiesbaar te kunnen stellen, Mr. A.M. de Cook candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Prov. Staten. Dordrecht, 11 November. Van het schilderij van den heer H. A. van Trigt, Samenscholing van het volk voor de gevangenis der inquisitie té Antwerpen, toebehoorende aan liet Dordrechls Museum, is de bekende graveur, de lieer Leopold Löwenstam, thans bezig eene teekening te maken op een vierde der grootte, om die later op koper te graveeren eu in den handel te brengen. Arnhem, 11 November. Gisteren heeft op den Galgenberg het concours plaats gehad van de Koninklijke Scherpschutters der Veluwe, afdee- ling Arnhem, dat door een talrijk publiek, ook door militaire autoriteiten werd bijgewoond, ter wijl het samenzijn opgeluisterd werd door de kapel van het 8ste regiment infanterie. De 1ste prijs, een gouden ketting met medal- jon, werd behaald door den heer Koch met 46 punten. De vereenigde timmerlieden en metselaars hébben eene circulaire aan hunne patroons ver zonden, waarbij zij eene verhooging vragen van 3 Ct. per uur, ingaande 1 Januari 1873. Het bestuur der Gewestelijke Vereeüigiog Gelderland van het Nederlandse!] Onderwijzers genootschap heeft eene circulaire gericht aan de afdeelingen in die provincie met het verzoek, om adhaesie te schenken aan het initiatief van de afdeeling Soeek, tot het indienen van een verzoekschrift aau de I-looge Regeering tot op heffing der vergelijkende examens voor het ver krijgen eener betrekking als hoofdonderwijzer. Het bestuur meent evenwel als zijn gevoelen het volgende te moeten uitspreken: 1°. Dat de scho len in klassen worden verdeeld. 2". Dat voor de laagste klasse een vergelijkend examen worde gehouden onder adspiranten, die het radicaal als hoofdonderwijzer hebben, maar nog niet aatl het hoofd eener school staan. 3°. Dat voor de overige klassen hoofdonderwijzers, die aan liet liqoffi eener school staan, benoemd zullen wordeo, zonder ver gelijkend exatnen. Onder dringende uitnoodiging aan de afdeelin gen, verzoekt het gewestelijk bestuur het gevoe len der onderwijzers vóór 1 December a s. te mogen vernemen, onder het adres van den ge westelijken secretaris te Dodewaard. Groningen, 10 November. De gemeenteraad beeft gisteren van de commissie voor de strafveror deningen ontvaugen de concept-verordeniug, hou dende bepalingen tegeo het bewonen van voor de gezondheid nadeelige wouiugen, nadat onlangs door den raad in beginsel was besloten, zoodanige verordening tot stand te brengen. Ook is ontvangen een voordracht van het dage- lijksch bestuur tot het richten van een verzoek aan den Minister van Oorlog, dat de vestingwal langs het Zuiderfront moge opgeruimd worden, welke opruiming in verband staat met den aan leg van het groot-scheepvaartkanaal langs deze stad. NAAR HET HOOCDUITSCH- Het was een bijzooder warme dag, inzonder heid voor Max Stein, een jonginensch, die te voet naar de kleine stad, waar zijne ouders woonden, reisde en daartoe zich eerst naar de hoofdstad der provincie begaf, waarvan de plaats zijner bestemming nog eenige uren verwijderd was. 'tWas voor hem geen genot om inde brandende middagzon te wandelen en hij wilde wol dat hij njn weg kon bekorten. Een voetpad, links vsd den stoffigen straatweg, meende hij, zon hem daartoe in de gelegenheid stellen.... het leidde aaar eene weide en verder naar een bosch, dat koele sclinduw beloofde; onze wandelaar bedacht zich niet lang en volgde het. Al mocht hij misschien op een verkeerden weg zijn geraakt, hij had geen berouw over zijn be sluit. Want na twee of drie minuten te zijn voort gegaan ontdekte hij dat hij niet alleen een bosch, maar ook een zeer fraaie en goed onderhouden voor zich had, wier kronkelende lanen, slechts door een draaikruis van den weg afgescheiden, hem nu opnamen. Over schoon ge houden paden liep hij onder fraaie, oude hoornen voort; een eind verder hield hel bosch op, en slingerden zich de paden om grasperken met kleine boschpartijen en op den achtergrond ver toonde zich eene eenvoudige, inaar fraaie witte villa met groene jaloezieën en een ronden vijver er voor, waarin een kleine fontein klaterde. Dat zag er zoo wel aardig uit, en onze wande laar zou niets liever verlangd hebben, dan er recht op toe te loopen, om in deze witte, in de zon schitterende buitenplaats eens uit te rusten, en door schoone vrouwen verwelkomd en een ge dienstigen knecht gelaafd te worden. Maar dat waren voorstellingen uit Eichendorffsche novellen, een arme, hijgende voetganger kan geen roman tische avonturen verwachten, als hij op vreemde wandelplaatsen en bij villa's verdwaalt, maar heeft veeleer te rekenen op het ruwe proza van een hem afjouwenden tuinman. Max Stein hield dus links af, om niet te zeer in de nabijheid van het huis te komen en niet van daar gezien te worden; hij was ook weldra weer in de schaduw der liooge boómen. Maar toch bracht de weg hem nader bij het huis; bij 't voortgaan zag hij, dat er nog een lange galerij of veranda bij behoorde boven sierlijke bouten zuilen rustte een tralie dak, dat geheel met wilde wijnranken begroeid was; tussclien de zuilen hingen fijne hangers, waaruit slingerplanten neerhingen, en aan het einde dezer lange veranda verhief zich een even sierlijk licht houten gebouw, in den stijl vaneen Zwitsersch huis, een paviljoen met bruin gebrande vakken aan de hoeken, terwijl de gevels met fijn lofwerk versierd waren. Naast dit gebouwtje, dat door een groep hooge, eeuwenoude dennen werd beschaduwd, had men weer het bosch; tussclien de stammen en het huisje liep de weg, dien Max volgde. Bij het huisje gekomen, zag hij dat eene openstaande deur den toegang verleende eer hij er aan dacht was hij de twee steenen treden opgegaan, die naar den drempel leidden en keek naar binnen, daar hij nieuwsgierig was om te weten hoe het er daar uitzag. Van binnen waren twee afdeelingen; die van voren, de smalste, was door een half opgeslagen gordijn van eene donkerruode stof van de grootere achterste ruimte gescheiden, die een zeer net in gericht, geel en bruin geschilderd boudoir bleek te zijn fijne, sierlijke meubels, verlakte tafels, met kleine Japaneesche verlakte en vergulde stoelen, die voor kinderen schijnen gemaakt, er om heen een kleine schoorsteen met Chineesche vazen tusschen allerlei glinsterende kleinigheden op den marmeren mantel in den eeneu hoek, een staande spiegel in den anderen, en een divan, met een stof overtrokken van dezelfde kleur als de wanden, aar tegenover. Het was zeker een zeer aardig, gezellig, smaak vol ingericht kamertje, als voor een jonge dame gemaakt, om in te drooinen en te pruilen; maar even zeker is het, dat het deze gedachte niet was, die Max den adem deed inhouden en als een standbeeld aan zijne plaats nagelde, toen hij den eersten nieuwsgierigen en voorbarigen blik sloeg in dit vertrek. Het was iets anders; het was iets veel bekoor- lijkers of beter gezegd schooners, want bekoor lijkheid is immers de schoonheid der beweging, en dat, wat onze verraste jongeling zag, bewoog zich volstrekt niet, het lag kalm in de diepste èn verkwikkendste sluimering, waarin op een warmen dag in 't midden van den zomer een in de schaduw en koelte op een divan gezeten jong meisje kan geraken. Max wilde eerst zoo siii mogelijk zich verwijderen, uit vrees vau haar wakker te maken; maar toen hij zag, hoe rustig zij sliep, hield hij zijn adem in, bleef staan en aanschouwde de bekoorijke en verleidelijke gedaante. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1