Maandag 11 November. N°. 3914. A0. 1872. LEID DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJTS DER ADVKRTENTIKN. Voor iederen regeliƒ0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die z\j beslaan. LEIDEN, 9 November. De Dieuw benoemde hoogleeraar in de ge neeskunde aan de Leidsche Hoogeschool Dr. G. D. L. Huet, zal Dinsdag, 12 dezer, 's namiddags te ha'ftwee, het hoogleeraars-ambt aanvaarden, met het houden eener plechtige redevoering in de groote gehoorzaal van het academiegebouw. De beide andere nieuw benoemde hoogleeraren, Dr. H. G. van de Sande Bakliuysen (wis- en natuurk.) en Dr. J. P. N. Land (letteren) zullen, naar uien verneemt, spoedig volgen. Is het waar, dat het jongste concert vaD den heer W. Stumpff in de Concertzaal slecht bezet was en hebben wij onzen spijt daarover doen kennen, thans verheugt het ons te kuDnen mede- deelen dat de heer Taverne aan zijn plan, om dezen winter nog vier Stuinpff's concerten te geven, gevolg zal geven; een bewijs dat de onder nemer zich door een enkele mislukte poging niet laat afschrikken. Sedert Donderdag 11. circuleert de inteekenlijst en nu reeds hebben daarop een aantal invloed rijke personen geteekend, waaronder Z. K H. Prins Alexander en het dagelijksch bestuur dezer stad. Zulk voorgaan doet dan ook goed volgen en wij houden ons van ruime deelneming overtuigd, vertrouwende op het kunstgevoel ODzer stadge- nooten, die de groote verdiensten van Stumpff's orchest met ons zullen erkennen. Gaarne vestigen wij de aandacht op de Too- neelvoorstelling, die de vereeniging Harmonie op Woensdag 13 November in het Hotel Rijnland geven zal. Daar het bestuur tot een zeer matigen prijs de introductie heeft opengesteld, zullen velen onge twijfeld deze voorstelling van een goed gekozen looneelspel, Mathilde, gaan bijwonen. Wij wenschen het bestuur bet meeste suc ces toe. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier opgenomen van 107 tot 117 volwassen per- soDen eu van 33 tot 41 kinderen. Aan een ingezonden stuk van den heer P. A. Janssen in de N. li. Cl. ontleenen wij „Er is mij door den Minister van Oorlog geen heirekking aangeboden, maar ZExc. heeft mij in dato 26 September meegedeeld, dat eerlang de betrekking van adsistent-inagazijumeester te zou komeu te vaceeren, en dat, zoo ik voor die betrekking, waaraan een tractement van f 950 verbonden is, in aanmerking wenschte te komen, ik mij dan binnen acht dagen met een daartoe strekkend verzoek tot hein Minister had te wen den, opdat dit in gunstige overweging zou kun nen genomen worden. Ik heb ZExc. daarop ge antwoord dat de termijn van acht dagen, binnen welken ik mij tot ZExc. had te wenden te kort was om in eene zoo belangrijke zaak, welke van zulk een grooten invloed kan zijn op de toe komst van m j en de mijnen, eene beslissing te nemen, en zulks te meer, omdat ik, met betrek king tot die zaak, iu verscheidene belangrijke op zichten geheel in het onzekere werd gelaten. Dat ik, alvorens dus een bepaald besluit te nemen, Z. Exc. om eenige inlichtingen verzocht, en wel de volgende: 1". Zal de Regeering liet er voor houden dat ik van elke démarche tot het doen intrekken van het Koninklijk besluit van den 30steu September a. p. afzie, indien ik c. q. de bedoelde betrekking mocht aanvaardeD? Waarop geantwoord is: Neen, van transactie kan geene sprake ziju. De Minister is bewogen door het lot van uwe vrouw eu kin deren. 2. Zou iu het bedoeld geval het mij toegekend voortdurend levensonderhoud van f 274 vervallen of niet? Antwoord: Zie art. 63 van de Wet van 28 Augustus 1851 Staatsblad n°. 129). 3. Zal de bedoelde betrekking aanspraak geven op pensioen, en zoo ja, aan welke betrekking is of wordt zij geassimuleerd Antwoord: De betrekking geeft aanspraak op pensioen, ingevolge de bepalingen der wet van 9 Mei 1S46 (Staatsblad n°. 24) betreffende de bur gerlijke pensioenen eu de later daarin gebrachte wijzigingen. 4. Herleven in geval van benoeming en aan neming mijne vroegere aanspraken op pensioen? Antwoord: (geen positief). Zie de artikeleu 6 en 8 van de bovenaangehaalde Wet van 9 Mei 1846 (Staatsblad n". 24), gewijzigd bij de Wet van 3 Mei 1851 Staatsblad n". 49). 5. Treedt mijne eclitgenoote bij mijn overlijden in hare rechten op pensioen uit de weduwen-en weezenkas, haar bij mijn ontslag ontDoinen, terug Antwoord: Neen. Het deelgenootschap is Vervallen. Zie art. 15 van het Kon. besl. van 11 Nov. 1842, n°. 52, in verband met art. 17 van het besluit van 14 Jan. 1815, n°. 29. 6. Zal eene eventueele benoeming door eeü eer vol ontslag uit den militairen dienst voorafgegaan worden of dit eervol ontslag met haar gepaard gaan? Antwoord: Neen. 7. Welke vooruitzichten op bevordering zal be doelde betrekking aanbieden Antwoord: Voorde toekomst kao niemand instaan. Naar aanleiding van het bovenstaande heb ik Z. Exc. den Minister van Oorlog geantwoord, dat het mij uit zijn schrijven gebleken is, dat Z. Exc., althans vooralsnog, niet genegen is de intrekking van het Koninklijk besluit, waarbij ik ontslagen ben, te bevorderen, en dat mij zelfs geen voor uitzicht wordt geopend op een volledig herstel van het jegens mij gepleegd onrecht, en dat ik dus aaD Z. Exc. geen verzoek kan en mag doen om voor de bedoelde betrekking iu aanmerking te komen. Men meldt ons uit Amsterdam Sedert kort bestaat hier een nog niet uitgebreide, maar zeer werkzame en ijverige Vereeniging tot bevordering van zelfstandig godsdienstig leven. In het leven gekomen als protest tegen het bekende manifest der 17 ouderlingen in zake de leer der moderne predikanten, stelt zij zich ten doel den godsdienst van Jezus in zijne oorspronkelijke eenvoudigheid meer algemeen te doen kenDen en waardeeren, den lust tot het vrije onderzoek op te wekken, en alzoo een zelfstandig godsdienstig leven te bevorderen. Zij tracht dit doel te bereiken, behalve door hare gewone vergaderingen, ook door openbare voordrachten, het oprichten eener bibliotheek, het verspreiden van geschriften, en voorts door alle gepaste middeleu, welke strekken kunnen, om de beginselen der Vereeniging te handhaven en te bevorderen. Wat deze Vereeni ging vooral tot een belangrijk verschijnsel maakt, is dit: dat zij geheel is uitgegaan van den zoo- genaamden „kleineren burgerstand", als een krach tig en blijvend protest tegen het exclusivisme der confessioneele partij. Zij treedt indirect als kam pioen in het strijdperk tegen de VereenigiDg tot verbreiding der waarheid, die eveneeus uit deri boezem van het „volk" is voortgekomen, en thans zooals men weet de kerkelijke toestanden nage noeg geheel beheerscht. Bij verdere goede leiding kan zij inderdaad een gunstigen invloed oefenen tot verspreiding der liberale beginselen, en dat mannen, zooals bijv. de heer de Bosch Kemper, tot het lidmaatschap toetreden, is wel een bewijs, dat zij ook in hoogere kringen aandacht en be langstelling wekt. De openbare voordrachten wor den druk bezocht, en zijn tot uitbreiding van het ledental van het grootste gewicht. Ook iu andere opzichten doen zich bewijzen voor, dat de liberale elementen, bepaaldelijk in de burgerklasse, zich krachtig openbaren. De volks voordrachten, uitgaande van de vereeniging tot handhaving van het liberale beginsel lokken een talrijk publiek. Een paar jaren geleden werden zij aangevangen in de Keizerskroon, voor een schare van 400 personen. Spoedig bleek de zaal te klein te wezen. Thans worden zij gehouden in Frascati, en ook die veel ruimere zaal is gevuld; men be rekent, dat 8 a 900 menschen daar plaats kunnen vinden. De voordrachten worden met de meeste aandacht gevolgd, en den sprekers vallen niet zel den treffende en ongedwongen bewijzen van in stemming en bijval ten deel. Eindelijk: ook de stemming voor leden van het kiescollege gaf een belangrijk resultaat. Driehon derd stemmen meer dan ten vorigen jare zijn uitgebracht op caudidateu der liberale kiesver- eeDiging Evangelie en Vrijheid. Meu ziet, er is in de hoofdstad voor vrienden van vrijheid en vooruitgang reden om met moed voorwaarts te gaan. (VR. Ct.) Het Handelsblad meldt dat de kapitein der genie N. H. Nierstrasz dezer dagen, op zijn verzoek, op nonacliviteit gesteld, is benoemd tot hoofd ingenieur vau de Nederl. Zuid-Ooster-Spoorweg- maatschappij, die eeu aanvang heeft gemaakt met den aanleg van den spoorweg tusschen Tilburg, 's-Hertogenbosch eu Nijmegen. Naar men verneemt, is de heer H. B. van Daa- len, leeraur aan de Hoogere Burgerschool te 's-Gravenhage, tot hoofdredacteur van de Javabode benoemd, en zal hij in het begin van 1873 zijn betrekking aanvaarden. Naar men verneemt hebben ook de postboden een adres verzonden aan den Minister van Finan ciën, om verhooging van tractementen te verzoe ken, opdat deze meer in overeenstemming mogen komeu met de duurte der levensbehoeften. Men schrijft uit Arnhem aan het Handelsblad: „Ook hier ter stede wordt van orthodox-kerke lijke zijde druk geteekend op een adres aan de Staten-Generaal, tegen het aannemen der wet op dé epidemieën, en wel wat de vaccine betreft. Allerlei middelen, zedelijke en stoffelijke dwang worden aangewend, om maar handteekeningen te bekomen. Een huismoeder, die meu er ook toe overreed of genoodzaakt had, deed ods later de naïeve vraag: „inaar mijnheer, als ik nu ge teekend heb en ik wil toch later mijne kinderen laten inenten, zou ik het dan niet mogen doen?" Bij beschikking van 7 November 1872, n°.242, is a«u Rijkée en C-, te Katendreclit, tot weder opzegging, vergunning verleend voor een stoom- sleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gel derland, Zuid-Holland, Noord-Ilolland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg. Het Staatsblad u°. 112 bevat het besluit van den 3den November 1872, houdende intrekking van het Koninklijk besluit van 21 October 1818, La FJ, en de nadere Koninklijke beslissing van 22 April 1839, u". 79, beide betreffende het verlee- Den van machtiging door Gedeputeerde Staten der provinciën tot het aanvaarden van donatiën of legaten, de waarde van 300 franken niet te bo ven gaande, aan publieke gestichten gemaakt. BINNENLAND. Amsterdam, 8 November. Hier ter stede is dezer dagen eene vereeniging geconstitueerd on der den titel van Nederiaodsch Luthersch Genoot schap voor in- en uitwendige zending. Behalve uit het hoofdbestuur, dat bestaat uit de heeren Ds. C. C. Lentz, Ds. J. R. Eilers Koch, Ds. C. L. W. Westhoff, Prof. J. G. D. Martens, Th. Egi- dius, Casp. H. van Buuren, J. G. Borghart, traden er eeu 20tal predikanten als leden toe, zoowel van de Evangelische als Herstelde LutherscheD, die op zich namen in hunne gemeenten afdeelin- gen op te richten. Haarlem, 8 November. Het lek, dezer dagen tegenover de hofstede Meerenberg in de afdeeling Cruquius van den ringdijk van den Haarlemmer meer ontstaaD, is, naar men verneemt, gisteren te één uur des namiddags gestopt. Sloten, (Noord-Holland), 7 November. Eerlang zal weder een nieuwe fabriek iu deze gemeente verrijzen. Door den heer J. N. W. C. Sieburgb, koopman en consul van België te Amsterdam, is namens de directie voor een fabelachtig hoogen prijs een terrein gekocht. Men zegt, dat deze on derneming zich de bearbeiding van zijde uit sui kerriet ten doel stelt. Een feit is het, dat dit laat ste artikel, vroeger als niet veel meer dan afval beschouwd en tot het dempen van slooten en an dere minder edele doeleinden voor een spotprijs verkrijgbaar, sedert eenigen tijd zeer in waarde is gestegen. Rotterdam, 3_ November. Het tweede stoom schip voor de lijn RotterdamNew-York, De Maas, kapit. E. Deddes, voor rekening van de firma Plate Reuchlin C°. gebouwd, is heden uit Schot land voor de stad aangekomen, om weldra de reis naar New-York te aanvaarden. Brlclle, 7 November. Bij vonnis van heden heeft de Arrondissements-Rechtbank alhier twee inwoners van Stad aan 't Haringvliet eene cel lulaire gevangenisstraf van ééne maand, tegen een derden van drie weken uitgesproken, ter zake dat zij te zamen in den laten avond van den 6den Juli jl. bij gelegenheid der kermis aldaar, den houder van een caroussel of mallemolen heb ben bedreigd, dat, als hij zijn caroussel uiet ter stond ging afbreken, zij zeiven zulks zouden doen, waardoor de carousselhouder zóó bevreesd werd, dat hij dadelijk tot de sluitiDg en afbreking daar van overging. De Rechtbank was in overeen stemming inet het requisitoir van het O. M. van oordeel, dat die personen strafbaar waren voor „het inbreuk maken op eens anders vrijheid in de uitoefening van zijn arbeid of nijverheid door bedreigingen met een strafbaar feit." Voor zooverre bekend, is dit liet eerste geval, waarin de zoogenaamde wet op de coalitiën van 12 April 1872 (Stbl. N°. 24) is toegepast. Sckevcningen, 8 November. Gistermiddag kwam een pink van den reeder 0. van de haring- visscherij aan met de treurige tijding voor de opwachtende betrekkingen, dat een der matrozen, eerst kort gehuwd, den dag te voren in volle zee over boord geslagen en verdronken was. Schoonhoven, 7 November. Tegen de tweede helft dezer maand zullen omstreeks 30 korporaals- titulair naar de verschillende regimenten artillerie vertrekken, om aldaar in effectieven graad over te gaan; terwijl eenige dagen daarna een gelijk getal jongelingen verwacht wordt, om alhier in dienst te worden gesteld. Op 1 November waren 141 jongelingen bij de compagnie dienende, waar onder 46 korporaals-titulair; de sterkte der ge- tieele compagnie bedroeg op dien datum 6 offi cieren en 184 onderofficieren en minderen. Iloerdijk, 8 November. Zondag jl. werd van den kansel afgekondigd 1°. Dat de Kerkeraad intrekt het in November 1871 genomen besluit, waarbij aan een ieder, die op Zondag eenigen arbeid verrichtte of nering deed, ontzegd werd het toedienen vau den doop aan de kinderen eu de toetreding tot het avondmaal, en dat deze in trekking geschiedt, omdat door bedoelde com missie aan den Kerkeraad was aangetoond, dat het bewuste besluit onwettig was. 2°. Dat, aangezien het alsnn vernietigde be sluit tot hedeu nooit te Moerdijk was toegepast (altijd volgens de zienswijze van den predikant), de toestand bleef zooals hij in het laatste jaar steeds is geweest, en dat de predikant blijft wei geren de kinderen te doopen van lidmaten, die op Zondag arbeiden of nering doen, omdat hem nog niet uit de kerkelijke reglementen eu uit den Bijbel is bewezen, dat bij hiertoe verplicht is. Dewijl het nu niet zeer waarschijnlijk is, dat het provinciaal Kerkbestuur vau Noord-Brabaut zich geheel met de zienswijze van den predikant zal kunnen vereenigen, wordt het verder beloop dezer quaestie door velen met belangstelling te gemoet gezien. ütrecht, 8 November. Aan de Hoogeschool alhier is heden bevorderd tot doctor in de rech ten de heer J. J. Willinge, van Emmen (prov. Drenthe), na verdediging van stellingeu. Harderwijk, 6 November. Jl. Zondag, in de namiddaggodsdienstoelëning, maakte de pred. L. S. zijneu toehoorders bekend, dat's Maandags d. a. v. een adres ter teekening zou liggen aan den Koning, tegen de verplichte vaccine. Ware liet daarbij ge bleven, niemand zou zich geërgerd hebben, maar, helaas! Z. Eerw. vond goed o. a. te vertellen dat de wet, zooals zij in de Tweede Kamer was aangenomen, eene wet „uit de hel" was. Ge melde preek schijnt daarenboven door de toe hoorders verkeerd te zijn uitgelegd; althaDS menig een teekende 's Maandags, in de stellige verbeel ding dat men in de Tweede Kamer eene wet had aangenomen, waarbij bep aald was dat ieder- 't zij groot of klein zich moest laten vaccineeren. Eeu geheel ander doel had de vergadering die jl. Dinsdag avond in de concertzaal plaats had, die toch was uil geschreven om over de wet(verplichte vaccine) te sprekenzoowel vóór- als tegenstanders werden er gehoord en aan belangrijkheid van discussie ontbiak het niet. De heer J. J. Utermarck, hoofdonderwijzer der stadsarmenschool, onderscheidde zich als ver dediger der wet, terwijl de heer S. H. Buytendijk, president der vergadering, hoewel voorstander der vaccine, de talrijke menigte opwekte om tepeti- tioneeren tegen de wet, zooals zij door de Tweede Kamer was aangenomen. De slotsom was, dat op een paar uitzonderingen na het meerendeel vóór de vaccine was en het adres aaD Z. M. den KouiDg alleen onderteekende, omdat de vaccine dwang zal worden, en dwang, sprak een der woordvoerders, past niet in het vrije Nederland. Met 230 hand teekeningen voorzien zal het adres naar 's-Gra venhage worden opgezonden. (Hbl.) Apeldoorn, 8 November. Vóór eenige weken brak in deze gemeeDte de keelziekte uit onder de leerlingen der school van den heer Enklaar. Op last van het hoofd des bestuurs werd de school

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1