N°. 3909. Dinsdag A0. 1872. 5 November. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post„8.85. Afionderlgka Nommeran 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DBS ADVERTRNTI BIN. Voor iederen regelƒ0.15. Grootere letter» naar de plaatarnimte die xy beslaan. LEIDEN, 4 November. Aan de Provinciale Stalen van Zuid-Holland door Gedeputeerde StateD worden voorgesteld i de regeering als hun gevoelen kenbaar te ken, dat er termen zijn, om krachtens art. 36 wet van 13 Augustus 1S57 (Stbl. n°. 103) te >alen: l". dat van de som benoodigd voor den leg eener nieuwe school te Puttershoek, door hoofd-ingenieur geraamd op p. m. 20,000, een bedrag van ƒ9000 blijve ten laste der ge nie en het overige kume ten laste van het en do provincie, ieder voor de helft; en 2°. voor den schoolbouw te Nieuw-Lekkerland bedrag van f 9000 zal blijven ten laste der eente en het overige geraamd op ƒ6663.19, of veel meer of minder als na de aanbesteding blijken noodig te zijn, zal worden voldaan ir het rijk en de provincie, ieder voor de helft. vij vernemen, dat de godsdienstige voordrach- en der heeren Hagen, Knappert, Rogge en Schef- in het lokaalHaarlemmerstraat, weder aan landen Vrijdag, 8 November, des avonds te tlit uren, een aanvang zullen nemen. Door den heer Hugo Sassen te Maastricht is adres gericht aan de leden der Eerste en veede Kamer en aan de Ministers, zijnde eene elichtiog en vervolg der brochure van316inge- tenen van Curasao, getiteld: de gebeurtenissen op uropao. De Koning-Groothertog heeft Zaterdag den :er D. van Cranenburg, oudsten commies bij het iprtement van binuenlandsche zaken, bij gele- aheid zijner 45jarige dienstvervalling, benoemd ridder der orde van de Eikenkroon. Zoowel de zijde van den minister, als van de hoofd- mindere ambtenaren van dat departement Iving hij vele blijken van toegenegenheid en iendscbap en menig aandenken werd hem ge- ionken ter herinnering aan dezen feestdag. In de Debating-Society Vooruitgang te Amsterdam z&l a. s. Woensdag de volgende stelling verdedigd worden: „De hooge huishuren, benevens het mis bruik van sterken drank zijn groote hinderpalen ir de beschaving van de mingegoede klasse der 'olking hier ter stede." ïet hoofdbestuur der Ned. Maatschappij tot be stiering van Nijverheid heeft de departementen Ingeschreven na te gaan, hoe de vestiging van bjelieden in andere werelddeelen het best kan Wen bevorderd, ten einde nieuwe handels natiën tot stand te brengen, op de wijze als de Büiburgers, Breiners, enz. dat sinds lang en et goed gevolg hebben gedaan en hoe de nood- ikelijke emigratie uit ons land het best kan loden geleid, vooral opdat Nederland ook verder luchten kunne plukken van den arbeid zijner loegere ingezetenen, die thans in grooten getale larlijks in Noord-Amerika als burgers van dat pit opgaan. Onze koloniën in de eerste plaats uden io dezen in aanmerking moeten komen. oor het bestuur vau de Algemeene Vereeni. van Leeraren aan inrichtingen van tniddel- r onderwijs en dat van het Nederlandsch iderwijzersgenootschap worden pogingen aange- nd, ten einde zoowel het lager als middelbaar iderwijs op de algemeene tentoonstelling, in K3 te Weenen te houden, te doen vertegen |ordigen. angaande het plan van den heer Scholten te [oningen, om een stoombootverbinding op groote tusschen Rotterdam en New-Tork aan te Igen, wordt nader medegedeeld, dat het voor- ien is 4 booten, elk van 1000 Ion, in de vaart Itangen. Het kapitaal der Vereeniging,* die de k zal ondernemen, zou 3 inillioen bedragen, iarin de heer Schollen voor 8 ton zou deelne- n. Desnoodig, zou hij dat kapitaal renteloos 'strekken ,Üe Koninklijke goodkeuring is verleend aan de 'tuten der Limburgsche Credietvereeniging, ge- stigd te Maastricht. Zij is aangegaan voor den i van dertig jaren. De vennootschap stelt zich 0 doel crediet te verleenen tot tijdelijke behoef- en gelden in depot aan te nemen, zullende alle andere operatën van haren werkkring uitge sloten zijn. Het crediet kan alleen verleend wor den aan diegenen, welke zich bij contract, door de directie en commissarissen vast te stellen, als leden aan de vennootschap verbinden en wel hoogstens tot het bedrag der daarbij bepaalde deelname. Het kapitaal der veunootschap bedraagt ƒ200,000 in 400 aandeelen a 500. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat wegens noodzakelijk herstel van de schutsluis te Nieuwesluis (Kanaal door Voorne), op Dinsdag 5 November 1872, de vaart door die sluis, gedu rende eenigen tijd, te rekenen van zonsopgang, zal zijn gestremd. Met ingang van 10 dezer zal het Rijkstelegraaf kantoor te, IJzendijke open zijn als volgt: op Zon en feestdagen van 8 tot 12 uren voormiddag, op werkdagen van 9 u. voor 1 uur narnidd. en van 3 tot 7 uren namiddag. Met ingang van 10 dezer wordt de diensttijd van het Rijkstelegraaf-kaDtoor te Monnikendam gewijzigd als volgt: op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voormiddag en van 11 uren voor tot 2 uren namiddag; op werkdagen, van 8 tot 11 uren voormiddag en van 12 tot 2 uren en 4 tot 7 uren namiddag. BINNENLAND. Haarlem, 2 November. Desub-commissie, welke zich hier ter stede gevormd heeft voor het bijeen verzamelen van gelden voor een huldeblijk ter nagedachtenis van Mr. J. R. Thorbecke, heeft, tengevolge van de door haar rondgezonden intee- kenlijsten, na aftrek van alle onkosten, een zuiver bedrag van 403.28 ontvangen. 's-Gravenhage, 4 November. In de Zaterdag avond gehouden vergadering van de Vereeniging ter beoefening der kijgsweteuschap werd o. a. medegedeeld dat het aantal leden 900 bedraagt, en het batig slot der rekening van 't vorige jaar was 3164,83, waarvan 2500 op prolongatie is gezet. In plaats van Jhr. C. M. Storm van 's Gra- vesande, die als zoodanig heeft bedankt, werd tot president benoemd luitenant-generaal Knoop, en tot leden van 't bestuur de heeren Pompe, van Tuerenhout en Robidé van der Aa. De hee ren Pompe en van Tuerenhout, ter vergadering aanwezig, namen de benoeming aan. Daarna werd aan de orde gesteld de discussie over het verhandelde door den heer van Tueren hout in de vergadering van 24 November 1871 het systeem van legervorming, Daar aanleiding waarvan de heeren Hoogstraten en Boellaard hunne denkbeelden uiteenzetten. De heer van Tuerenhout verdedigde daarop zijue verschillende stelliDgen, waarbij hij op den voorgrond plaatste dat hij een groot kwaad uit het leger wilde ver wijderd zien de plaatsvervangers en nommer- verwisselaars. Zooveel mogelijk zou hij willen verplichten persoonlijken dienst. Het was hein ook met zijne andere wenschen te doen een beter gehalte van het leger te verkrijgen. De Voorzitter stond zeer de afschaffing voor van de plaatsvervanging, maar vooral dat het krijgsbestuur in tijd van nood geheel naar om standigheden de vrije hand zou hebben in het belang van 'i laud. Men verneemt dat Gebr. Belinfante alhier door aankoop eigenaars zijn geworden, van het Familieblad tot dusver bij de firma Nijgh en van Ditmar te Rotterdam verschenen, en dat het voor nemen bestaat in 1873 het tijdschrift de Olijftak met het Familieblad te vereenigeu. Met de hoofd redactie van het gecombineerde Familieblad heeft zich de heer George Kepper belast. Rotterdam, 3 November. Naar men bericht, is Mej. Aona Duhez vroeger als harpspeelster gedurende een paar jaren aan de Opera alhier verbonden, thans als zoodanig werkzaam aan 't Hoftheater te Schwerin door den Groothertog van Mecklenburg-Sclnverin vereerd met den titel vaD kamer-virtuose aan 't Grooth. Hof. Arnhem, 3 November. Naar men verneemt heelt de Minister van Binneulandsche Zaken, met het oog op de spoorwegverbinding tusschen Am hem en Nijmegen, aan het gemeentebestuur van Arnhem gevraagd, wat er is van het plan van uitbreiding der gemeentekom naar de zuidoost zijde eb ook aan de overzijde der rivier, ten einde ten deze te kunnen samenwerken. Voor Arnhem is het van het hoogste belang dat de overbrugging kome niet beneden, maar boven de stad, ter hoogte van den zaagmolen. Groningen, 3 November. De medische studen ten alhier hebben, naar men verneemt, zich ge wend of zullen zich wenden tot curatoren der Hoogeschool met het verzoek, dat moge worden voorzien in de daar reeds lang bestaande leemte, dat, door voortdurende ziekelijkheid van den hoogleeraar belast met het onderwijs in de chirurgie, soms geruimen tijd dat onderwijs niet wordt gegeven. Tot hoofdonderwijzeres aan de bewaarschool van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier is, uit 30 sollicitanten, benoemd mejuffrouw H. Elzerman, van Rot terdam. Hlddelbnrg, 2 November. Gisteren is de spoor weg tusschen Middelburg en Vlissingen voor het personenvervoer geopend. Feestelijkheden hadden niet plaats, doch een vrij groot aantal personen maakten vaD de verkorte reisgelegenheid in beide richtingen gebruik. Van het stationsgebouw te Middelburg wapperde de vlag. Te Vlissingen werd van alle openbare gebouwen eD ook door vele particulieren de vlag uitgestoken. Maastricht, 1 November. Eergisteren en gisteren zijn, in de bekende zaak van den milicien M., door den rechter-commissaris J. Nijst, van de arrondissements-reebtbank alhier, daartoe door den krijgsraad te 's-Hertogenbosch uaugewezen, een Stal getuigen gehoord. De betrokken kapitein V. en de officier-van- gezoudheid v. W. zijn eveneens (in marschtenue) voor den rechter-commissaris verschenen. Morgen voortzetting van het getuigenverhoor. Door de geDeesheeren alhier is eene bijeen komst gehouden, waarin besloten werd het hono rarium voor hunne visites naar de tegenwoordige duurte der levensbehoeften te regelen. GEMENGD NIEU W S. Bij een brand te Arnhem is de doelmatigheid gebleken der aldaar gebezigde brandladders, in dertijd uit KeuleD ontboden. In drie minuten tijds kan de ladder, op den grond liggende, gericht zijn, en de persoon, die er zich van bedient het dak hebben bereikt. Tevens had men veel dienst, van de petroleum-fakkellamp, die beter tot verlichting van het terrein bijdraagt dan de gewone fakkels of lantarens. Men hoopt dat 't wrak van de Batavier heden zal kunnen gelicht worden. In de Daily News wordt verzekerd, dat een massa passa- giersgoed reeds geborgen is. O. a. zou de kist van een koopman, bevattende zijn geheele kapitaal (een 800 pd. st.), opgevischt en aan den eigenaar teruggegeven zijn. Aan de redactie van het Nieuws van den Dag is het volgende schrijven ge zonden door eeuige leerlingen der Hoogere Bur gerschool te Haarlem: Donderdagavond (24 Oct.) had in ouze goede stad Haarlem eene daad van geweld plaats, die ieder welgezinde burger zeker streng zal afkeuren. Eenige jongelieden van de in onze stad zoo bloeiende Hoogere Burgerschool en Latijnsche school, hielden eeoe bijeenkomst. Toen deze geëindigd was en wij ons voornamen naar huis te keeren, gingen eenigen onzer op 'l balkon van het koffiehuis, waarin wij vergader den, terwijl de anderen naar buiten kwamen, en de zich op het balkon bevindende jongelieden een huera toeriepen. Zonder dat hiertoe eenige andere aanleiding bestond, verscheen in ons midden een persoon, die onder bedreigingen ons uitschold. Op de vraag van een onzer„ik ken u niet, wie is u mijnheer?" greep deze onder den uitroep: „brutale ...maker", den jongeling naar de keel. Wij dachten natuurlijk dat't een beschonkene was en eenigen riepen verontwaardigd: geen handtaste lijkheid! wij zijn hier vrij Nu greep die waardige persoou een ander bij de borst, de bij 't station loo- pende politiedienaren roepeude. De jongeling rukte zich los, maar zieode dat politieagenten naar liern toekwamen, gaf hij zich gevangeD. Steeds vastge- houdeu door twee politiedienaren, waarvan er éen met outbluote sabel, werd hij als een eerloos mis dadiger naar 't politiebureau geleid, voor welk bureau nog een ander jongeling, die ook tegen al die wederrechtelijke handelingen geprotesteerd had, opgebracht werd. Zij vernamen echter bij 't verhoor voor deD commissaris, dat de bovenbe doelde persoon zich met den naam van „mau der wet" betitelde. Werkelijk was deze de inspecteur van politie van Wolferen; maar wij hadden geens zins van zoo'd man zulke handelwijze, noch uit zijn mond de lot ons gebezigde woorden„smeer lappen" en „voor jelni is geen recht" verwacht. Ondertusschen had 't verhoor bij den commissaris, een man die in alle opzichten de achting zijner medeburgers waardig is, tot resultaat, dat de twee opgebrachten zich „maar stil en regelmatig naar huis moesten begeven." Wij zijn 't aan de per soonlijke en openbare vrijheid, aan den goe den naam van onze scholen en aan onze eer verplicht deze feiten openbaar te maken. Volgens Amerikaansche berichten zal de inter nationale tentoonstelling, die men in 1876 ter vie ring van de honderdste verjaring der oDaf hanke- lijkheids-verklaring te Philadelphia wil houden, den 19den April, den datum van den slag van Lexington, worden geopend, terwijl de sluiting zal plaats hebben den 19den October, den datum dat Cornwallis zich moest gevangen geven. Ieder volk der aarde zal uitgenoodigd worden zich door zijn industrie en kunst te doen vertegenwoordi gen. Verzoeken om ruimte binnen het gebouw of in de tuinen moeten vóór 4 Maart 1875 gedaan wordeD, en de goedereD, die men weDscht ten toon te stellen, moeten vóór 1 JaDuari 1876 te Philadelphia zijn. Tien bekende architecten zijn uitgenoodigd plannen voor het gebouw te ont werpen. Voor het beste ontwerp is een prijs van 15000, voor het tweede van 10000, voor het derde van 6000, voor het vierde van 4000, voor het vijfde van 3000, voor het zesde van 2000 en voor de vier overige van 1000 dollars uitgeloofd. De volgende circulaire is uit Duitschland aan sommige onzer landgenooten toegezonden P. P. Ik heb mij veroorloofd, u dese geglucksofferte vroetydig te overzenden, daar zoo als u zeker bekend is, voor deze interessante capitaal ver lossing van allen platzen taalrijke bestelling in- loopen, waar door kort voor de trekking vvy Diet instaan kunnen, all' die bestellingen te voldoen. U inbezonder's gaarne liet ik zulks een gegluk- slot toekoomen, en heb ook van deze tot uwe keus teruggelegd. Ik verzoek u, my uwen waarden opdrag voo spoedig als het u mogelyk toekoomen te laaien dat ik dezelfde stip naar uw verlangen, ten uit voer brenge. Met hochachting Laz. Saus. Cohn. Den 31sten October is de speelbank te Spa gesloten, na 110 jaren en eene maand bestaan te hebben. Op den Cornwall-spoorweg werd jl. Dinsdag een ontzettende ramp slechts voorkomen door de tegenwoordigheid van geest van een machinist. Tusschen Brungalon en Par vormt de lijn een vrij sterke glooiing. Een goederentrein nu kwam, zonder remtoestel, die glooiing afdalen met ontembare, immer toenemende vaart, Juist toen een sneltrein, op dezelfde rails, naar boven liep. Slechts een afstand van een Eng. mijl scheidde de beide treinen. Maar de machinist van den snel trein aarzelde geen oogenblik. Hij stopte, en begon achteruit te werken. Nu begon een wedloop op leven en dood. Zachtkens aan verkreeg de achter waarts vluchtende sneltrein meer gang; met donderend geweld naderde de toomiooze rollende massa van omhoog. Een paar minuten slechts kon de strijd duren. Gelukkig! De trein bereikte de wisseling aan 't station te Par nog juist intijds. Hij was echter zijn vervolger slechts 20 yards voorl 't Behoeft wel niet gezegd te worden, dat de geredde passagiers nauwelijks wisten hoe door woord en daad hun dank te betuigen aan den machinist. KOLONIËN. WEST-INDIE. Paramaribo, 2 October. Bij gouvernements re solutie dd. 1 October zijn, uit aanmerking van eene in de VereeDigde Staten van Columbia heer- schende epidemie (waarschijnlijk cholera) voor alle vaartuigen, die al dan niet rechtstreeks van of wel via de Vereenigde Staten van Columbia (met uitzondering van Colon) alhier aankomen, voorzorgsmaatregelan vastgesteld. 4 October. In de zitting der Koloniale Staten op gisteravond, zijn de geloofsbrieven van den heer S. van Praag en daarbij overgelegde stukken

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1