Den 22sten Augustus jl. overleed te Pon- k Z. H. de Sultan van Pontianak, Sjarif flamit- Op Padang is eene ijsfabriek opgericht, [nar circuleeren lijsten om bijdragen voor het iorbecke-fonds te verkrijgen. - Als een nieuwe bijdrage tot de kennis van den iestand der marine in deze gewesten strekke, Z. M.'s oorlogsbodem die te veel andere drin- eode bezigheden hebben om het noodige tegen eeroof te verrichten, tijdelijk de stations Muntok Menado onbezet moeten laten, daar de sche- eo welke daartoe bestemd waren, in repa- zijn. buitenland. Frankrijk. De Parijsche dagbladen ontleenen aan eene of- cieuse bron de volgende mededeelingen betref- nde de invoering van een differentieel recht van iet uit Frankrijk herkomstige goederen welke nder de Fransche vlag in de havens der Ver enigde Staten worden ingevoerd: „In verschillende dagbladen is de tegenspraak gemerkt, te vinden in een door den Ameri- anschen consul te Genève in het Journal de Ge- geplaatsten brief (waarin gezegd werd dat iet de President der Vereenigde Staten maar itsluitend het Congres, dat thaus op reces is ge- beiden, tot de invoering van een zoodanig recht evoegd is) en de kennisgeving in het Journal Of- del dat voortaan een differentieel regt van 10 ercent der waarde zou geheven worden van de iet-Fransche goederen door Fransche schepen de Vereenigde Staten ingevoerd. IVij worden door bijzondere inlichtingen in ,taat gesteld te dezer zake eenige ophelderingen e geven, die van waarde zullen geacht worden p xnidden der onzekerheid, welke een gevolg ezer tegenspraak zou kunnen zijn. Het Amerikaansche Congres heeft reeds voor eruimen tijd een differentieel recht van 10 per- ent gelegd op alle goederen welke door andere dan Amerikaansche schepen werden ingevoerd, doch tevens aan den President de machtiging ver trekt om de schepen van die mogendheden, welke aan de Amerikaansche schepen dezelfde loorrechten als aan die harer eigene natie zouden toekennen, in de Amerikaansche havens diezelfde worrechten te vergunnen. Daar bij het tractaat van 1866 de Amerikaan- «iie schepen op gelijken voet met de Fransche onze havens werden behandeld, genoten wij Amerika hetzelfde voordeel. Doch daar de Na- onalo Vergadering het decreet van 1866 beeft ngetrokken, is de president Grant genoodzaakt eweest zonder dat hij een nader besluit van bet ODgres noodig had, de bestaande wet op de ransche schepen toe te passen en daarvan het fferentieele recht van 10 percent weder te effen." Tevens wordt aan dezelfde bron het bericht ntleend, dat de president Grant op verzoek van en Franschen gezant besloten heeft de afkondi- ïng van het besluit waarbij het differentiele echt weder werd opgelegd nog eenigen tijd uit stellen. De heer Louis Blanc bepleit in een der arijsche dagbladen de noodzakelijkheid der ont- inding vau de Nationale Vergadering. Hij be- eert dat die Vergadering met geen ander doel verkozen dan om te beslissen of de oorlog uiet Duilschland verder zou worden voortgezet en, zoo Been, om het te sluiten vredesverdrag te bekrach- „en. Later heeft zij, met het oog op den ontred- rden toestand des lands haar mandaat uitge lid tot de hervorming van de administratie, tan het leger en van de financiën, en het zoo- enaamde verdrag van Bordeaux had geene an- ere bedoeling dan dat de tegenwoordige toe- Band zou worden gehandhaafd tot aan het dstip waarop die reorgauisalie zou zijn afge- open. De zaak der Nationale Vergadering is dus, volgens den genoemden schrijver, uitdrukkelijk beperkt, en zij zelve is niet bij machte die thans wederom uit te breiden; daartoe is alleen de natie lve bevoegd. Hij komt dus tot de slotsom dat, de werkkring en bevoegdheid der algemeene den geregeld, de administratie weder gereorga- seerd en de orde in de financiën hersteld is, Nationale Vergadering behoort ontbonden te orden zoodra zij de nieuwe indeeling van het ger zal hebben tot stand gebracht, opdat de tie zelve, door middel eener algemeene verkie- ng, over hare toekomst beschikke. Gri-oot-Brï tannië. He Britsche regeering heeft den 28sten October a& haren gezant te Berlijn ontvangen de door EnPruisischen minister van buitenlandsche zaken an dezen medegedeelde arbitrale uitspraak van sa Duitschen keizer in het geschil over de grens- tóding tusschen de Britsche koloniën in Noord- toerika en het gebied der Vereenigde Staten, 'at stuk is van deu volgenden inhoud: y «Wij Wilhelm, bij de gratie Gods Duitsch keizer, oning van Pruisen, enz. «Na onderzoek van het tractaat tusschen de regeering van Hare Britsche Majesteit en die van de Vereenigde Staten van Amerika op den 6den Mei 1871 gesloten, waarbij de genoemde regee ringen aan onze uitspraak de beslissing hebben opgedragen van het tusschen hen bestaande geschil, te weten, of de grenslijn, welke volgens het tractaat van Washington van 15 Juni 1846 moet getrokken worden langs den 49sten parallel noorderbreedte tot in het midden van bet kanaal hetwelk Van- couvers-eiland van het vaste land scheidt en verder door het midden van dat kanaal en van straat Fuca tot in den Stillen Oceaan, behoort te loopen door de straat Rosario, zooals de Britsche regee ring beweert of wel door het kanaal van Haro, gelijk de regeering der Vereenigde Staten beweert, opdat wij stellig en in hoogste ressort zouden beslissen welke van deze twee beweringen het meeste strookt met de juiste opvatting van het tractaat van 15 Juni 1846; „na in overweging te hebben genomen de ad viezen van deskundigen en rechtsgeleerden, aan wie wij opgedragen hebben de door de beide par tijen ingediende memoriëu en aangevoerde gron den te onderzoeken; „Hebben de volgende beslissing genomen „De bewering van de regeering der Vereenigde Staten te weten dat de grenslijn tusschen het gebied van Hare Britsche Majesteit en de Ver eenigde Staten behoort te loopen door het kanaal van Haro, is het meest in overeenstemming met de juiste opvatting van het tusschen de regeering van Hare Britsche Majesteit en die van de Veree nigde Staten van Amerika den 16den Juni 1846 te Washingtongesloten tractaat. „Gegeven onder onze handteekening en ons zegel, te Berlijn den 21sten October 1872." Oostenr.-Honjj. Monarchie. De Hongaarsche regeering zal binnen kort bij den Rijksdag de wetsontwerpen indienen over de kadastrale opmetingen en de grondbelasting. Die opmetingen hebben van 1853 af, toen zij be gonnen, nagenoeg 10 millioen gekost. Tot nu toe hebben zij zich uitgestrekt over 24 comitaten, het district der Uaiduken, Croatië en Slavonië. De beraadslagingen der centrale commissie voor de Weener tentoonstelling zijn thans geëin digd. Zij betroffen voornamelijk het oprichten van bijzalen voor de Duitsche tentoonstelling, het vast stellen van een bepaald plan daarvan in het in dustrie-paleis en de voorbereiding van een Duit schen catalogus. Er zal o. a. een bijzonder gebouw bestemd worden voor ai wat tot het Duitsche onderwijs behoort, dat 1400 M1 groot zal zijn. Spanje. De Spaansche bisschoppen, voor do inwijding eener kerk te Sarragossa bijeengekomen, hebben aldaar eene petitie aan de Cortes gericht, waarin zij opkomen tegen het door den minister van gratie en justitie ingediende wetsontwerp betrek kelijk de regeling der financiëele betrekkingen tusschen de kerk en den staat. In het zeer uit gebreide stuk wordt beweerd dat de voorgedra gen losmaking der banden tusschen kerk en staat strijdt zoowel tegen de algemeene beginselen van recht eu billijkheid als tegen de met den Pau selijken Stoel gesloten concordaten eu tegen de Spaansche grondwet, bij welker bepalingen de natie verplicht wordt zorg te dragen voor het ouderhoud der geestelijkheid en van den eere- dienst der katholieke kerk; om deze redenen verzoeken de adressanten de Cortes het aange boden wetsontwerp niet te willen aannemen, daar het niet alleen, tot wet geworden zijnde, de geeste lijkheid van alle hulpmiddelen berooven maar bovendien eene groote beweging en spanning in den lande verwekken zou. Zwitserland De meerderheid der nieuwe wetgevende macht schijnt gunstig te zullen zijn tot het weder op vatten van de grondwetsherziening. De kantons Bern, Jura, Solothurn, Neuenburg hebben hun nen candidaien in dien zin gekozen. De Rus Netschajew is door de overheid van Zurich aan Rusland uitgeleverd. Ofschoon er ge ruchten liepen, dat door Poolsche en Russische vluchtelingen pogingen zouden in 't werk worden gesteld om hem te bevrijden,heeft de zaak zich daar toe bepaald dat 20 man hem uitgeleide deden bij zijn vertrek met den spoortrein, en een Pool in hechtenis genomen werd, die in de wachtkamer aan zijne bewakers wilde ontrukken. TELEGRAMAl JtiHX. Berlijn, 31 October. Nadat de amendementen der commissie op de overige artikelen van het wets-ontwerp op de Kreisordnung door het Heeren huis waren aangenomen, verklaarde de Minister van Binnenlandsche Zaken, dat het Ministerie afzag van zijn voornemen om zijn ontslag te nemen, daar een nieuw Ministerie dezelfde taak zou te vervullen hebben. Immers, de Koning is overtuigd, dat de wet op de districten noodzake lijk tot sland moet komen. Daarom zou het Mi nisterie, indien de wet werd verworpen, de zit ting onmiddellijk sluiten en eene nieuwe zitting tersiond bijeenroepen, bij welke deze wet dadelijk zou worden ingediend. Het Ministerie zou alle rechtmatige middeleü aanwenden oui het onder werp te doen aannemen. Ondanks deze verklaring werd bij hoofdelijke stemming het wetsontwerp verworpen met 145 tegen 18 stemmen. Volgens de Kreuz-Zeitung wordt de zitting van den Landdag morgennamiddag te 2 uren ge sloten, en zal de nieuwe zitting den 12den No vember geopend worden. De Landdag wordt morgen namiddag in eene gemeenschappelijke zitting der beide huizen met eene koninklijke boodschap gesloten. Madrid, 31 October. De Cortes hebben gisteren de wet op het leger-coutingent aangenomen. De commissie voor het budget heeft al de financieele optwerpen van het Gouvernement goedgekeurd. Sfew-Tork, 31 October. Het schip Missouri, van New-York naar Havana, is gedurende een storm op de hoogte der Bahama-eilanden in brand ge raakt. Twaalf menschen zijn gered, 80 omge komen. Nadere berichten melden dat niet de Cen tral-Pacific spoorweg, maar de New-Torksche centraalspoorweg tot eene uitgifte van 6 pCts. obligatiën tot een bedrag van 40 millioen is ge machtigd. Florence, 31 October. Vele duizenden werk lieden zijn aan den dijk van Osteglia bezig om eene overstrooming van den Po te voorkomen. De schade in Mantua en Ferrara is groot. Duizenden menschen zijn van dak beroofd. Konstantinopel, 31 October. Het ministerie voor mijn- en boschwezen is opgeheven. Het ter beurze verspreide gerucht, dat Mah- moed-Pacha weder tot grootvizier is benoemd, is voorbarig. Bncharest, 31 October. De Rumeensche re geering heeft, ten opzichte van de aangelegenheid des Griekschen consuls van Ibraïla, verontschul digingen te Athene gemaakt; doch tegenover de Porte blijft zij aandringen op de afschaffing van het besluit betreffende het verleenen van het exequatur aan vreemde consuls. Zij verlangt zelve het exequatur te mogen verleenen of wei geren. Parijs, 31 October. Het wassen der Rhone heeft eene dijkbreuk veroorzaakt, waardoor het eiland la Camargue overstroomd is. Bij het gisteren te Bordeaux aan de conser vatieve afgevaardigden der Gironde aangeboden banket heeft eene manifestatie in monarchaai- fusionistisch-constitutioneelen geest plaats gehad. Er werden redevoeringen gehouden, waarin de wensch werd uitgedrukt, dat weldra de dag mocht aanbreken, waarop men den heildronk op den Koning en de Prinsen van het Huis van Frankrijk zal kunnen uitbrengen. Barmstadt, 31 October. De Eerste Kamer heeft zich vereenigd met het gevoelen van de Kamer der Afgevaardigden, aangaande de kies wet, met dit onderscheid, dat zij het aantal der door den groothertog te benoemen leden van twaalf op tien heeft verminderd. Prins Lodewijk ver klaarde zich tegen eene vernieuwing der Kamer voor de helft na drie jaren; hij achtte eene ver- nieuwiug van de geheele Kamer om de drie ja ren verkieslijk. Niettemin werd het regeerings- voorstel aangenomen; slechts drie leden verklaar den zich er tegen. Londen, 31 October. Eene deputatie van de Kamer van Koophandel te Manchester heeft den 23sten dezer een onderhoud met lord Granville gehad, waarin deze verklaarde, dat het, nu de de heer Thiers zoo vele concessiën had gedaan, in het belang des handels verkieslijk was, tot het sluiten van een nieuw haudelsverdrag met Frank rijk over te gaan. Daarbij zal, gelijk de minister verder mededeelde, het bij het tractaat van 1860 bepaalde tarief onveranderd blijven met bijvoeging alleen van eenige compenserende rechten."De scheepvaartwet van 1866 zal worden afgeschaft. Engeland zal den in-en uitvoer van wijnen, steen kolen, of welke andere artikelen ook, naar ver kiezing kunnen belasten, en Frankrijk alle hef fingen verhoogen, mits daarvan zes maanden te voren aan de andere contracteerende mogendheid keDnis gegevenen hare toestemming daartoe ver kregen worde. Het nieuwe tractaat zal van kracht blijven tot den lsten Januari 1877. De Times behelst de volgende berichten uit Brazilië. Het geschil met de Argentijnsche repu bliek is geëindigd. De diplomatieke betrekkingen zijn hervat, en de te Buenos-Ayres aangevangen onderhandelingen worden voortgezet op de vol gende grondslagenhet tractaat tusschen de Ar gentijnsche republiek en Paraguay, betreffende de vergoeding der oorlogskosten, alsmede de grens- quaestie, zullen aan eene scheidsrechterlijke uit spraak onderworpen worden. De heer Ozenne heeft, op last van den heer Thiers, medegedeeld, dat Frankrijk voornemens is in het jaar 1875 met alle staten nieuwe on derhandelingen te openen, op grond van het Juli- tarief van dit jaar, vermits met het jaar 1876 alle verdragen afloopen. De onderhandelingen, ten doel hebbende oin tot een regeling betreffende de leening van Guatemala van 1869 te geraken hebben geleid, tot het volgende voorstel door het comité dier fondsenhouders gedaan: „De betaling van den interest zal met 1 October hervat worden. De niet-betaalde coupons zullen ingewisseld worden tegen bewijzen op de schatkist betaalbaar binnen twee jaren en onder verband van de invoerrech ten. De amortisatie zal gedurende vijf jaren ge schorst worden Dit voorstel, dat slechts weinig van dat der regeering verschilt, zal waarschijnlijk worden aangenomen. De agent der loodsen hou ders heeft zijn ontsla, ingediend. Jlen gelooft, dat de vertegenwoordiger van E g. land in Gua temala tot agent dier houders zal uenoemd worden. Londen, 1 November. Een telegram aan de Daily News uit Rovigo meldt, dat de Po twee centimeters per uur wast en dat de linkeroever ernstig gevaar loopt. Rechtszaken. In de zitting der correctioneele rechtbank al- bier van heden zijn de volgende uitspraken gedaan D. v. Z. te Leiden, wegens oplichting, tot cell, gev. van 2 jaren, en geldb. van f 25 of 2 dagen cell. gev. J. B. zonder vaste woonplaats, we gens bedelarij, tot subsid. gev. van 14 dagen. J. C., zonder vaste woonplaats, wegens bedelarij, tot idem. M. L. te Voorschoten, wegens dief stal, is vrijgesproken. J. D. L. te Leiden, we gens mishandeling, tot geldboete van f 12 of 3 d. subs. gev. D. de L. en G. de L. beiden te Alphen, wegens diefstal, de eerste eene geldb. van f 2,50 of subsid. gev. vau twee dagen en de tweede vrijgesproken. Promotie n. Lelden, 1 November. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. Campert, geboren te Zutfen, met acad. proefschrift, getiteld: Bijdrage tot de kennis van de groene kleurstof der planten. Marktberichten. Amsterdam, 30 November. Rogge, J. Galatz 186; N. Galatz 195; Petersb. 183; Petersb. 186 bij partij; Besarabesch 190; Maart 194, 193; Mei 195, 196. Raapolie zes weken per 100 kg. 45%; vliegend 43, 42%Mei 44; Nov. 42%, 42%, 43, 42%; Dec. 437S, 43(4, 43%, 43%. Lijnolie zes weken 41%; vliegeud 40, 39%; Maart, April, Mei 39%; Nov., 39%, 39%; Dec 39%; Raapkoeken per 1000 kg. 88, 94. Lijnkoeken per 100 kg. 11%, 14%. Koolzaad per 2000 kg. Nov. 404. Lijnzaad per 2000 kg. Pe tersb. 360; Arehangel 350. LAATSTE BERICHTEiV. Door het kiescollege der Ned. Herv. gem eent alhier is hedenavond het volgend drietal gefor meerd: Ds. D. P. M. Huet, E. F. Kruiff en B j Mossel. Aanstaanden Vrijdag zal het beroep plaats hebben. De 1ste luitenant P. van Eijk, van het4dereg. infanterie, alhier in garnizoen, is opzijn verzoek op non-activiteit gesteld. Per telegraaf.) 's-Gravenhage, 1 November. Tot griffier van het Kautongerecht te Beverwijk is benoemd Mr. P. W. Scholten advocaat te Leiden. 's-Gravenhage, 1 November. Aanstaanden Dins dag, na afloop van de inspectie der dd. schutterij, zal het corps officieren aan hunnen commandant, luit.-kolonel baron van Hardenbroek, in het Ho tel Paulez een diner aanbieden. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is bepaald, dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen huune functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten: De commies der 1ste klasse A. Simons, ten post kantore te Amsterdam; de commies der 2de klasse H. H. E. van Lidth de Jeude, ten postkaDtore te 's-Gravenhage eu de commies 3de klasse A. Bur- kens, ten postkantore te Rotterdam. Bij den Hoogen Raad der Nederlanden, burgerlijke kamer, is heden door het O. M. con clusie genomen in de zaak van S. Walker, eischer in cassatie, tegen den burgemeester der gemeente Rotterdam. Het door den eischer aangevoerde cassatie-middel was gericht tegeD de verordening van 26, 27 en 28 November 1868 van Rotterdam, behoorlijk goedgekeurd en afgekondigd, op het havengeld en dat middel was, volgeus de ont wikkeling bij memorie en pleidooi, daarop ge grond, dat, bij die verordening eene met het be ginsel der gemeentewet strijdige belasting was vastgesteld, zoodat de rechter die verordening niet had moeten toepassen en dus hier verkeer delijk had toegepast. De conclusie van den adv.-gen. Römer strekte op verschillende gronden tot verwerping, met ver oordeeling van den eischer in de kosten. De uit spraak is bepaald op 6 December. 's-Hertogenboseh, 31 October. In den loop van deze maand zullen de bataljons van het 5de reg. inf. van de Beaumont-geweren worden voorzien. Arnhem, 31 October. Bij de directie der mili taire verkenuingen alhier zijn gedetacheerd de lste luitenants H. Matthijsen van het 5de; C. A. Wagner van het 7de en G. J. Riesz van het 8ste reg. inf. alsmede de 2de luitenant W. C. Staring van het 2de reg. iuf. Amsterdam, l November. De doorgraving van het duin en het strand onder Velzen, voor zoo ver die tot afwatering vereischt wordt, is giste ren voltooid, zoodat hedennacht te drie uren voor het eerst IJ water in de Noordzee is afgestroomd Voorschoten, 1 November. Aanstaanden Dins dag des avonds te hallacht zal mevrouw Lina Schneider alhier eene voordracht houden. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nain. nam. nam. avond 5 IL 8 o. 12 Q. 4 a. 5 u. 8 u. Dond. 50° 50° Vrijdag 48° 49° 55° 52° avond. 10 O. 48» Wind: Donderdag-middag 5 u. Z. W.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3