Zaterdag A». 1871 2 November. FEUILLETON. N°. 3907. EMILE DE GIRARDIN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 8 maandenƒ3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlyke Nommer»n 0-05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. prijs 13icr advebtbntikn. Voor iederen regelƒ0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die x\j beslaan. LEIDEN, X November. Den uitslag van de bevordering en prijsuitdee- deeling voor de leerlingen der Muziekschool, deelen wij thans mede. Piano. 4de klasse. Prijs: J. van Beeten, M. P. van Nieuwenhoven, J. F. Kuiper, M. W.Grasstek, H. Brummelkatnp, A. C., M. W. en P. S. Maas Geesteranus, B. Corts, J. Stikkelorum, H. Walther, G. F. Vos en M. A. C. ter Laag. Eervolle vermelding: M. E. Boogaard, G. H. Sijthoff, E. A. v. Nieuwenhoven, J. M. de Loos, C. J. Rijke, G. A. Kuiper, G. A. Werst, W. v. Boneval Faure, M. en D. v. Kaalte, W. J. M. fl. Swemer, C. G. M. van Roniburgh, P. A. en J. W. Meerburg, W. Kraal en W. BooDacker. Verhoogd naar de 3de klasse: G. H. Sijthoff, P. v. Nieuwen hoven, J. F. en G. A. Kuiper, G. Wilkens en H. Brummelkamp. 3de klasse. Prijs: M. Rijke, A. C. B. Krabbe, W. J. van IpereD, P. M. Goddijn, C. Veefkiud, J. E. van Hettinga Tromp, H. C. Duijster, C. de Bink, G. E. M. Blankwqard, A. D. Riukes, J. Audreae en E. M. Rogge. Eervolle ver melding: F. A. S. Rijke, J. Krieger, C. J. Werst, M. P. Dozy en B. J. Wilhelmy Damsté. Ver hoogd naar de 2de klasse: F. A. S. Rijke, W. J. van Iperen, J. Godefroi en E. M. Goddijn. 2de klasse. P r ij sJ. D. Parmentier. Eer volle vermelding: J. A. Vreeswijk. Verhoogd naar de 1ste klasse: H. Oostveen en J. M. van Geenen. Viool. 4de klasse. Prijs: J. Wilhelmy Damsté, S. Z. Vos, W. van der Blij en G. Bertrand. Eer volle vermelding: C. van Geenen, A. Beuth, L. Knappert, A. van Wetering, W. Walther, C. A. Kruseman, J. I. Rinkes Verhoogd naar de 3de klasse: A. Parmentier, W. Stokhuyzen en A. D. J. van 't Hooft. 3de klasse. Prijs: W. van Iperen, K. J. Muller, F. W.H. Rijke. Eervolle vermelding: H. Krabbe, S. Prinsenberg, A. vbd Iperen, P.'.Bos, C. Sijthoff, W. C. Blaukwaard, J. K. en G. H. Blanken en N. A. J. Taverne. Verhoogd, naar de 2de klasse: S. Prinsenberg. 2de klasse. Eerv. vermelding: J. A. Vrees wijk. Verhoogd naar de 1ste klasse: J. A. Vreeswijk. Violoncel. Prijs: E. Rijke; Eerv.-vermel ding: C. Duissen. Clarinet. Prijs: W. van der Blij. Elementair-klasse. Prijs: E. J. StalliDga, H. Morel, H. C. Bakker eu W. Rauwenhoff; Eerv. vermelding: G. F. A. Goudsmit; Verhoogd naar de 2de koorklasse: G. C. Sijthoff', W. J. M. H. Swemer, G. F. A. Goudsmit, P. S. Maas Gees- leranus, A. A. en G. E. Kolff, M. J. du Rieu, B. J. Walther, C. Wilhelmy Damsté; M. W. van Raalte, W. M. O. Kraal, D. A. en E. W. van 't Hooft, J. F. J. en M. E. A. Sitnon Thomas, L. Knappert, J. W. Walther, J. S. Rinkes, G. S. de Clercq, P. A. en J. W. Meerburg, A. A. Andreson, C. M. Pleyte, T. T. Vlieland, J. R. de Vassy, G. J. D. Boogers, J. Pijnappel en Leo Krantz. 2de Koorklaise. P r ij sC. G. Doijer, A. C. en M. W. Maas Geesteraous en J. M. du Rieu. Eerv. vermelding: B. Corts, M. W. Grasstek, C. M. en L. A. Vissering, G. F. Vos, W. Boon- acker, M. J. de Loos, C. A. Pijnappel, A. A. H. Brutel de la Rivière, A. M. en A. E. Rahé, E. Rijke, S. Z. Vos, H. Doijer en A. H. J. Heynsius. Verhoogd naar de 1ste koorklasse: H. Brum melkamp, B Corts, C. P. de Bink, C. M. en L. A. Vissering, J. van der Chijs, C. G. Doijer, A. C. en M. W. Maas Geesteranus, A. E. en A. M. Rahé, J. M. du Rieu, Q. C. Bamaard, W. Blaükwaard, G. H. Sijthoff en W. Fabius. lste Koorklasse. Prijs: A. C. Krabbe, F. A. S. Rijke, J. Liefrinck en J. M. Heynsius; Eerv. vermelding: M. C. Boogaard, M. A. ter Laag, A. D. Rinkes, C. D. Vissering, H. J. A. A. Har- tevelt, M. E. Pijuappël, J. Krieger, H. van Heu- kelom en A. du Rieu. "Voorts vermelden wij nog, dat een talrijk pu bliek aanwezig was, de jeugdige dilettanten her haaldelijk werden toegejuicht en het feest in de beste orde en tot aller genoegeD eindigde. De Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben op het adres van de heeren de Bordes c. s. om subsidie uit de provinciale fondsen voor den aan leg van den spoorweg LeidenWoerden, aan de Piovinciale Siateu, afwijzend geadviseerd. Met genoegen vernemen wij, dat mevrouw E. Sezzi zich op eene officieuse uitnoodiging bereid heeft verklaard oin, evenals te 's-Gravenhage, Amsterdam eu elders plaats had, ook hier een paar séances te geven, bijaldien de belangstelling daarin algemeen blijkt te zijn. Het nieuwbenoemde lid van de Eerste Kamer der Staten-GeDeraal, de heer L. Pincoffs, heeft gistermiddag te halfzes in handen van Z. M. den Koning de bij de wet gevorderde eeden afgelegd. Baron Fagel, kamerheer van Z. M. den Koning, is benoemd tot Opper-Intendant der koninklijke paleizen en belast met de intendance van het Loo. Aan welke betrekking de rang van groot officier is verbonden. Uit Port Said heelt het U. D. een brief ont vangen d.d. 16 October, waarin de hoogst geluk kige en spoedige reis van de stoomboot Prins van Oranje wordt vermeld. Den 5den October des middags stoomde de boot van de reede van Texel in zee, passeerde reeds den 8sten 's avonds Kaap Finisterre en den lOden 's morgens KaapSt.-Vin- cent. Den volgenden dag, omstreeks 4 uren des ochtends, stoomde men de straat van Gibraltar door. Een sterke stroom van 5 a 6 mijl, door deze straat gevoegd bij de vaart van 10 mijl, welke het schip voortdurend maakt, voerde ons met een vaart van minstens 15 mijl langs Gi braltar de Middellandsche zee in. In den nacht van 14 op 15 passeerde men Malta, tot groote teleurstelling van de passagiers, want daar men het prachtige gezicht op Gibraltar reeds had moeten tnisseD, had inen gemeend, zich te meer te vergasten op het gezicht van de reê van La-Valette. Den 18den kwam het schip te Port-Saïd aan, dus na eene reis van 13% dag. Dit strekt genoeg ten bewijze, dat het schip uitstekend loopt, endatde „Prins van Oranje", wanneer men het terstond fan goede schroeven had voorzien, de Maatschappij Nederland vele voordeelen zou hebben kunnen aanbrengen. Het weder is dan ook altijd uitstekend geweest, op éen dag na in de Middenlandsche zee. Het is dan ook niet te verwonderen, dat het leven aan boord recht prettig is en dat menig partijtje, en bals niet weinig, tot onderling genoegen wordt gevierd. Mocht de reis zoo voortgaan, dan is het zeker de kortste welke nog gemaakt is. In verband met klachten, van buitenslands in gekomen wegens de heffing van gelden voor ge zondheidspassen, die hier te lande aan stoombooten, op Fransche havens varende, worden uitgereikt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken de Commissarissen des Konings iD de onderscheidene provinciën verzocht, hem in te lichten, of derge lijke gezondheidspassen ook door gemeentebesturen iu hunne provinciën worden afgegeven, of daar voor gelden worden geheven en, zoo ja, tot welk bedrag en waarop die heffing, zoo zij bestaat, steuDt. De Staatscourant bevat het besluit van den SOsten October 1872, tot wijziging van dat van 23 Juni 1871 Staatsblad no. 72), waarbij is gewijzigd en aangevuld het Koninklijk besluit van 10 Septem ber 1864 Staatsblad no. 93), houdende vastelling dor verordening op het benoemen van ambtena ren bij den burgerlijken dienst in Nederlandsch Indië. Met ingang van den lsten November a. s. zal het Rijkstelegraafkantoor te Doetinchem op werk dagen open zijn van 9 uren voor- tot 3 uren namiddag en van 5 tut 7 uren namiddag. De Zondagdienst blijft onveranderd. Met iugang van den lsten November a. 6. en voor den duur van den winterdienst zijn de kan toren der Rijnspoorwegmaatschappij open als volgt: Abcoude en Amsterdam van 6 uren voor middag tot 914 namiddag; Arnhem, Utrecht en Zevenaar van 6 u. v. tot 1U% n.; Breukelen van 6(t u. v. tot 9% n.; Driebergen vaü 654 u. v. tot 9# n.; Ede van 6% u v. tot 9% n.; Gouda, 's-Gravenhage en Zegwaard van 6% u. v. tot 10% n.; Harmeien, Nieuwersluis en Vreeland van 6% u v. tot 9h n.; Maarsbergen van 7 u. v. tot 9 n. Maarssen van 6 u. v. tot 9% 0.; Nieuwerkerk en Rotterdam van 6 u. v. tot ÏOÜ n.Oudewater van 6Vt u. v. tot 9# n.Veenendaal van 7 u. v, tot 9fc n.; Woerden van 7 u. v. tot 9jt namiddags. De kantoren der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij zijn gedurende den winterdienst, mede ingaande op 1 November a. s., open als volgt: Alkmaar, Amsterdam, Delft,'s-Gravenhage, Haar lem, Helder, Leiden, Rotterdam en Schiedam van 8 uren voor- tot 10% uren namiddag; de overige kantoren, van 8 uren voor- tot 1 uren nam. en van 3 tot 10 uren namiddag. De kapitein-lnitenant-ter-zee T. M. Parker Ver boom, dienende als lste officier aan boord van Zijner Majesteits wachtschip te Willemsoord, wordt, uithoofde van ziekte, met den lOden No vember aanstaande op non-activiteit gesteld, en met den llden daaraanvolgende vervangen door den kapitein-luitenant-ter-zee D. Schuurman. Z. M. heeft aan M. W. Gerretsen, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks- Hoogere Burgerschool te Warffum, en'als zoodanig in zijne plaats benoemd K. Bes, teHar- liDgen. 1 Z. M. heeft J. Schummelketel, secr. der gèm. Gieten, herbenoemd als burgem. dier gem. Z. M. heeft aan den heer A. J. Bauduin, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Neder landsch consul voor Hiogo en Osacca. Z. M. heeft aan den kapit.-ter-zee N. M. J. Kroef, op zijn daartoe gedaan verzoek, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der 3de kl. van de Keizerlijke orde van Osmanië, hem door den Sultan van Turkije geschonken. Z. M. heeft benoemd tot dir. van het postk. te Wageningen, den heer G. F. Penning, thans dir. van het postk. te Hoogezand. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen ambtenaar A. Legel, gew. beheerder van den tijdbal enden telegraaf bij het havendepartement te Batavia, thans met verlof, op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1871, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. BUVNENLAND. 's-Gravenhage, 31 October. Het bedrag der leenibg, waaruit de buitengewone werken zullen moeten worden bestreden, is in de gemeenteraads zitting van gisteren bepaald op f 120,000, terwijl het eindcijfer der begrooting in ontvang en uit gaaf is vastgesteld op 1,503,411.48% en het be- grootingsontwerp in zijn geheel is aangenomen met 24 tegen 8 stemmen. Bij den Hoogen P„aad werd heden behan deld de actie door Mr. W. K. C. Sassen Jzn., eervol ontslagen procureur-generaal op Curapao, ingesteld tegen de heeren J. W. Koentze, advo caat-generaal, en H. F. G. Wagner, gouverneur van Curafao. Die heeren, ofschoon in de dag vaarding met hunne openbare betrekkingen ver meld, waren evenwel gedagvaard in hun privé. De strekking dier dagvaarding was, om aan den heer Sassen te verstrekken eene schadevergoe ding ten bedrage van f 200,000 of zooveel minder als de rechter mocht meenen te behooren. Het appèl van de heeren K. en W. werd na der bij pleidooi toegelicht door den advocaat Mr. H. M. van Andel, eu voor den heer S. bestreden door den advocaat Mr. A. de Pinto. DE BEIDE VROUWEN VAN Men weet welk een groote macht de salon Récamier op Parijs, ja op de heele beschaafde wereld uitoefende. Chateaubriand, Lamartine, Sainte-Beuve, Villemain, Toqueville, Ballanche, Alexander Dumas bezielden deze ruimte, zij ga ven den toon aan, die van hier uit de gezelschap pen der gansche stad beheerschte. Onder de vrouwelijke sieraden van dezen tem pel van geestbeschaving bevond zich ook een blond, schoon, zeventienjarig meisje: Delphine Gay. Zij was de lieveling van Julie Récamier, en reeds in hare vroegste jeugd brachten de groot ste en meest gevierde maunen van dien tijd haar hunne hulde, en zij mocht van zich zelve zingen Jlon front était si fier de sa couronne blonde, Anneaux d'or et d'argent tant de fois caressés; Et j'avais tant d'espoir,guandj'entrai dans le monde Orgueilleuse el les yeux baissés." Delphine is te Aken geboren; haar moeder was Michauld Lavalette, zelve een der geestigste vrouwen, die zich er op beroemen kon als kind dikwijls door Voltaire geliefkoosd te zijo. Delphine was niet alleen schoon en schrander, maar ook bemiddeld, daar haar vader tot algemeen ontvan ger bevorderd werd, een der meest winstgevende posten in Frankrijk. Reeds hare moeder, die zeer intiem bevriend was met Pauline Bonaparte, prin ses Borghese, was eene groote vereerster van poë zie en literatuur, ja mevrouw de Staël's beroemde boek „Delphine" gaf madame Gay aanleiding 0111 haar dochtertje bij den doop den naam van die poëtische heldin te geven. Al die omstandigheden ontwikkelden bij de jonge Delphine reeds vroeg tijdig een opgewekten geest, die weldra bekend werd. Hare schoonheid bezong Victor Hugo in de volgende verzen „Vous avei la splendeur des astres et des roses. Voire regard charmant, ou je lis tant de choses, Commente vos discours légers et gracieuse." En dit meisje, schoon als een engel en voor de kunst bezield als de verpersoonlijkte muze, rijk en schitterend, zooals slechts een gelukskind op aarde zijn kan, dit meisje, aan wier wieg Cha teaubriand stond, wier peet mevrouw van Cus- tiue was, dat onder de oogen van Lamartine, Villemain, Victor Hugo opgroeide, dat Soulié in verrukking bracht, door Byron werd gehuldigd eu op haar twintigste jaar het boeiende boek: La canne de Baliac schreef; dat aan de Académie Franfaise een gedicht mocht overhandigen; dat reeds den bijnaam van „de muze des vaderlands" had; dat geroepen scheen om het sieraad der voornaamste Fransche families te worden dit meisje huwde in 1831 in den bloei van haar jeugd en schoonheid inet Emile de Girardin. Voor iedere banale vrouwenziel zou dit bijna een onoplosbaar raadsel zijn, unaar het getuigt van den grooten geest van Delphine, die de geringe afkomst, ja zelfs het weinig aanlokkend uiterlijk van de Girardin niet telde en in den man barer keuze alleen de groote begaafdheden vaD den geest, de mannelijke kracht van het willen en kunnen waardeerde. Dat de Girardin's keuze op de ge vierde Delphine Gay viel, was, zooals hij zelf zegt, het sainenvloeisel van den vurigsten harts tocht eu het sluwste overleg. Hij aanbad Delphine, zooals half Frankrijk haar aanbad, en hij bracht alje hefboomen in beweging, om hare hand te verkrijgen, wetende, dat zijn salon, door Delphine Gay ge'eid, zijn huis tot het meest gevierde en bevoorrechte iu Par.js zou maken, en dat was het steunpunt, waar hij voor de macht en het aanzien van zijn positie en zijn naam naar streefde. Mevrouw de Girardin bleef inderdaad, ondanks al wat baar in den aanvang door de zoogenaamde société voor de voeten werd geworpen, voortaan het middel- en uitgangspunt van het beschaafde Parijs, en onbewolkt bescheen de gelukszon hare levensbaan. Wat de schoone, geestige vrouw als schrijfster volbracht is algemeen bekend; de liefde voor haren man, dien zij met onvermoeide kracht steeds zag vooruitstreven en steeds machtiger en met zijne voorzeker meesterlijk gevoerde pen be slissender op de openbare meening werken, spoorde haar zelfs aan, hem ook bij de literatuur van den dag haar steun te verleenen, en wel met een succes, dat niet voor dat van hare gedichten, romans en drama's onderdeed. En te midden van deze werkzaamheid van den geest, door roem en luister bekroond, gelukkig in een echt vol ware, reine liefde, werd die be koorlijkheid naar lichaam en geest in hare kracht en bloei vernietigd. Delphine de Girardin stierf plotseling ten gevolge van eene verkoudheid, die in het begin ter nauwernood werd opgemerkt. Lamartine, die eeDS de schoonheid van Delphine bezongen had, beschreef ook het koude marme ren beeld, aan welks groeve hij stond „Niet6 toonde een met geweld losrukken der

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1