ADVERTEWTIEW. l>uitschlaud, ^eizerin Augusta is Dinsdag-morgen te 11 ureo Karlsruhe aangekonien, om een bezoek af te ;iii bij het Groothertogelijk Hof. Te halfdrie [/irok zij naar Coblenz. I- De Ministerieele crisis, waarvoor tnen in aisen, ten gevolge der beraadslagingen en be uten over de districtswet vreest, is nog niet ;ewend. Integendeel, de kansen van het kabi- it staan zeer zwak, ondanks 's Keizeis verzeke- dat de wet zijne volkomen goedkeuring ;draagt. Aller oogen zijn op Varzin gevestigd, ,ar zich prins von Bismarck bevindt. Aleu zegt, |t, zoo de wet vallen mocht, de meerderheid :t tevreden gesteld zou zijn met het aftreden deD minister van binnenlandsche zaken alleen. Het is nog niet bepaald of de Pruisische nier van afgevaardigden zal uiteengaan of aan werk blijven. Er worden wel geen wetten isdiend, maar tal van ontwerpen verkeerenin fat van wijzen. Alles hangt nog af van den loop der zaken met de Kreitswet. De Kamer van afgevaardigden in Daruistadt ft met algemeene stemmen op drie na de lettering van de stad Mainz gemachtigd tot het aangaan eener leening ad. 3 pet. van 114 milli- guldeus, ter uitbreiding van de stad. De President van het ministerie van Koop- udel in Baden, de heer Dusch, heeft, met het log op zijn wankelende gezondheid, als zoodanig a eervol ontslag bekomen, onder dankbetuiging roor de bewezen diensten. De heer Turbau is o zijn opvolger benoemd. Den 27sten dezer is op plechtige en feeste- e wijze te Elberfeld het monument onthuld, |or de officieren van het Se regiment infanterie Westfalen, ter eere van de nagedachtenis hun- in den bloedigen ooi log van 1870—1871 ge- uvelde wapenbroeders opgericht, h- Een pastoor in het arroudissement Freising eieren) is tot drie maanden vestingstraf veroor- :eld wegens bcleediging van den Keizer van uitschland, door het zeggen van: „De Paus ordt verdrukt door een Lutheraan, een vrij- ietselaar, een door de kerk gevloekte, dat is: )or den Duitschen keizer, die zelf Paus zou illen worden in zijn plaats." In een brief uit den Elzas wordt het volgende edegedeeld: „Het district Zabern (Saverne) eene bevolking van omstreeks 104,000 zielen, tet eenige in den Elzas waarin de protestanten katholieken in getalsterkte bijna gelijk staan. q telt er 52,000 protestanten en 47,0UO katho- .eu, welke in dier voege verdeeld zijo, dat bijna a[e gemeenten van het district óf uitsluitend pro- tastuntsch óf uitsluitend katholiek zijo. In verband hermede is het opmerkelijk hoe de optie aldaar algeloopeu. Iu het geheele district Zabern hebben ach 1448 personeu voor de É'ransche nationaliteit klaard, en daarvan waren er 1100 uit de zuiver katholiekeen slechts 88 uit de zuiver protestan- sclic gemeenten. Italië. Aan hei Journal des Débats wordt o. a. het vol- ude uit Rome geschreven: „De regeeriug van hè heeft een bewijs van inschrijving op het ootboek ten bedrage van 3,225,000 lire rente eu vervaardigen, zijnde deze som bij de door t Parlement aangenomen wet als bedrag der talie aan den paus vastgesteld. Het stuk zal op icieele wijze aan den paus wordeu aangeboden, ich men verwacht dat de aanneming daarvan J geweigerd worden. Dit neemt echter niet weg it het aanbod op eene formeele wijze zal be- poren te geschieden, niet alleen ten bewijze dat t regeering voornemens is hare verplichtingen te komen, maar ook ter verzekering van de ichten der schatkist, welke in groole moeielijk- :eu zou gebracht worden wanneer zij op een- |aal wierd aangesproken tot betaling eener zeer uzienlijke som wegens opgeloopen reuten. ^„De Italiaansche wet bepaalt dat renten van uschrijvingen, welke na verloop van vijf jaren niet zijn ingevorderd, aan den staat vervallen. Zoodra dus het aanbod aan den paus op formeele 'ijae zal geschied ziju, zal de Heilige Stoel later uner meer kunnen eischen dan de uitbetaling ir renten over de vijf laatste jaren." Het budget der stad Rome voor 1873 wijsteen dcijfer aan van bijna 32t4 millioen lire. Onder uitgaven ziju 20 millioen bestemd voor buiten- jwone werken, terwijl de heffing vau 10opcen- op alle belastingen noodig is geweest om het idget te doen sluiten. Bovendien is onder de omsieu een bedrag van 18 millioen lire opge ien, hetwelk nog zonder bestemming was, uit opbrengst eener bij de nationale Bank geslo- leeniug van 30 millioen. De gezant van Zweden en Noorwegen bij 'hing Victor Emmanuel, sedert 1865, graaf von 'por, is in ziju rang van Rome bij de Oosten- fjktche en Beiersche hoven verplaatst. TELEGRAMM iETV- t-umhlnnen, 30 October. Volgens officieele 'Odedeeling is iu de nabijheid van Johannisberg cholera uitgebroken. Eenige sterfgevallen had- plaats. Bucharest, 30 October. De Kamers zijn lezen den 27sten November tot eene gewone zitting bijeengeroepen. Kragujcwatz, 30 October. De Skuptschina heeft het voorstel verworpen om de Joden van den krijgsdienst uit te sluiten. Pesth, 30 October. De onderhandelingen over de leening tot dekking van het deficit zijn ten eiude gebracht. Er zal een 5 pCts. leening wor den gesloten van 60 millioen, tot den koers van 74 pCt., en eene premieleening van 40 millioen a 93 pCt. Men zegt dat de Fransch-Oostenrijksche, de Fransch-Hongaarsche Banken, het Hongaarsche Boden-Credit-Anstalt, de firma Erlanger en de firma Raphael thans onderhandelen over het ne men der leening. De Pesther Lloyd spreekt het bericht van de Reform tegen, dat Hongarije eene leening van 100 milloen florijnen zal sluiten. Tot dusver hebbeu te Pesth 94 gevallen van cholera plaats gehad, waarvan 27 met doodelijken afloop. Van 29 soldaten, die gelijktijdig door die ziekte waren aangetast, zijn 5 overleden. Berlijn, 30 October. In de nationaal-liberale kringen wordt aan het krachtig optreden der regeering tegen het Huis der Heeren niet getwij feld. Een plotselinge ommekeer in de meerder heid van genoemd Huis is niet te verwachten vandaar dat slechts krachtige maatregelen de crisis kunnen bezweren. Bij de regeering is ook in overweging of het raadzaam is de zittingen te sluiten. Met de beraadslagingen over het budget zal morgen nog wel geen aanvang worden ge maakt, De Provincial Correspondenz breugt in een ar tikel over de beraadslaging, welke in het Hee renhuis over het wetsontwerp op de „kreisord- nung" gevoerd wordt, in herinnering wat een lid van dat Huis onlangs zeide„Wij hopen nog zeer vele besluiten te nemen, welke den minister van binnenlandsche zaken onaanneembaar voorko men." Dat is niet de stelling en ook niet de toon, waarop de conservatieven in Pruisen met de regee ring mogen onderhandelen. Bij zulk een streven is de hoop, om door de thans voorgestelde hervorming tot eenstemmigheid te geraken, ten eenenmale vervlogen. De regeering echter is meer dan ooit voornemens het aangevangen werk door te zet ten; zij zal alle constitutioneele middelen aan wenden, opdat de reeds verkregen resultaten niet weder te loor gaan. Het betreft hier toch niet alleen het vraagstuk der „kreisordnung", maar den voortgang of stilstand der wetgeving in het algemeen, het aanzien en de macht der kroon en der regeering welke haar vertegenwoordigt. Stuttgart, 3D October. De Kamer van Afgevaar digden is, na gedurende zes maanden gesloten te zijn geweest, heden weder geopend. De Staats-Anzeiger voor Wurtemberg meldt, dat de gezant te Weenen, von Thumb-Heuburg, om redenen van gezondheid, van zijn post is onthe ven en dat zeer spoedig tot benoeming van zijn opvolger zal worden overgegaan. Darmstadt, 30 October. De Kamer der Afge vaardigden heeft de regeering der stad Maintz gemachtigd tot het aangaan eener 3 pCts. leeniug van 1,500,000 gulden, ten behoeve van de uit breiding der stad. Slechts drie leden stemden te- geu dat voorstel. New-York, 30 October. De kennisgeving van Grant betreffende de heffing van differentieele rechten is heden openbaar gemaakt. Mevrouw Greeley is overleden. Het bestuur van den Central Pacificspoorweg is gemachtigd tot de uitgifte van 6 pCt. bons tot een bedrag van 40 millioen dollars, ten behoeve der nieuwe lijnen te Buffalo. De ziekte onder de paarden begint hier te verminderen, doch te Philadelphia hebbeu zich een veertigtal gevallen geopenbaard. Konstantlnopcl, 30 Octouer. De Gourrier d'O- rient zegt, dat het hoog noodig is om de iutriges van het Serail door de vorming van een Parle ment krachteloos te maken. De publieke opinie, zegt het blad, wenscht, dat de alleenheerschappij des Sultans binnen constitutioneele greuzen worde beperkt. Brussel, 31 October. De conferentie tot beteu geling der vervolgingen, waaraan de Joden in Ru menie zijn blootgesteld, heeft een uitvoerend comité benoemd, welks zetel te Weenen zal ge vestigd zijn. Het comité is tevens belast met het opsporen en gebruik maken van alle middelen, waardoor de stedelijke en zedelijke ontwikkeling der Joden in Rumenië kan worden bevorderd,' voornamelijk door het stichten van scholeu. Londen, 31 October. Aan Daily Telegraph wordt uit Parijs, ouder dagteekeniug van gisteren, het volgeude gemeld: generaal Ducrot heeft een le gerorder uitgevaardigd, waarin hij o. a. zegt: „Nooii waren ons zwaardere plichten opgelegd, want het leger, eenmaal aan eeu gestrenge tucht onderworpen eu daaraan gewoon, zal den voort gang van den biunenlandscheu vijand stuiten, zonder tot eene pijnlijke gestrengheid de toevlucht te uemeu. Wat betreft ben, met wie wij vuet voor voet hebben gevochten vau den Rijn tot aan de Loire, wellicht zal het huu eenmaal berou wen Frankrijk's dierbaarste zonen aan onze handen ontrukt te hebben." KOLONIËN. BATAVIA, 25 September. Dior den Gouverneur-Generaal van Nederl.- Ind'ë zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweejarig verbf naar Europa, wegens ziekte, aan den sub stituut-officier van justitie bij den raad van just, te üunarang Mr. J. D. Rasch. Ontslagen: Op verz., eerv., met beh. van recht op pens., K. W. Tiedtke, laatst, resident der Zuider- en Ooster-afd. van Borneo en de schrjver bij het vendu-departement te Samarang J. k. Doevet P. Wensel, laatst, telegrafist der Jste klasse; op verz., eerv., de gew. opz. bij 's laDds gevangenis voor inlanders en met dezen gelijkgestelde personen te Samarang C. Piek; op verz., terv., met beh. van recht op pens., de ge wezen vendum. te Samarang J. Sineck en de comm.-iisitateur bij de controle en recherche te Batavia J. B. A. D. Schuier. Benoemd: Tot administrateur bij de steen- koleumjn Oranje-Nassau te Pengaron (Zuider en OoSer-afd. van Borneo), C. G. van Hoëfen tot opz, der mijnen, C. F. H. Köppelmann; tot lsten klerk op het res.-kant. te Bezoeki, C. W. van Casand tot algem. ontv. bij 's lands kas te Makas ser, G. van Hceterenjtot commies bij 's lands al gemeene pakhuizen te Samarang, B. C. van den Worm Tot secretaris der residentie Probolingo C. A. van Diuter; tot hootdouderw. aan de op. lagere school te Pamakassan N. Laseur; te Japara J.G. Theunissen; te Ngawi H. L. Berckenhoff; tot eersten hulponderw. aan de openb. eerste lagere school te Samarang A. C. Tjebbes; aan de op. tweede lagere school te Batavia H. W. Beek; aan de openb. derde lagere school te Soerabaija D. G. Sigmond. Bij de land. inkomsten en cultures op Java en Madura. Tot controleur der 2de kl. Jhr. H. de Koek; tot ambtenaren ter beschikking, de 2de commies bij het dep. van binnenlandsch bestuur J. Collard, en de ambtenaren voor den burgerlijken dienst in Ned. Indië M. Th. J. A. Keus en B. L. Repelius. j Bij de inv eu uitvoerrechten. Tot commiezen- visitateur bij de controle en recherche te Batavia j H. H. Janssen en J. van Casand; tot commies ontvanger teMuntok W. A. Phefferkorn; tot corn tn.- ontv. te Bankalau tevens fung. havenm. aldaar Jhr. J. M. Clifford Kocq van Breugel; totcomm.- visitateur bij de controle en recherche te Sama- j rang J. D. Grevelink; tot onder-cotnm. der eerste kl. bij de controle en recherche te Batavia F. D. C. A. van Waardenburg en de commies-ontvanger te Panaroekan E. Stronkhorst. Departement van Oorlog. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pensioen, de 2de luit.- kwartiermeester der militaire administratie C. G. P. van de Pol; eerv., uit Zr. Ms. mil. dienst, met beh. van recht op pens., de kapt. der inf. J. H. Rausch; op verzoek, eerv., met beh. van recht op pens., de hospitaalrneester bij het gar- nizoens-hospitaal te Amboina, J. Hubert. Benoemd: Tot onder-opziener der 1ste klasse over den timmermanswinkel en de houtzagerij bij den artill.-constructiewinkel te Soerabaija, D. A. Lindhout; tot 2de luits.-kwartierm., de sergean ten P. A. Jung en J J. Kluijskens, respectievelijk van het wapen der artillerie en dat der inf. Geplaatst: Bij het 9de bataljon infanterie, de lste luit. J. A. Woutersz, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Bevorderd: Tot lsten luit.-kwartierm. H. Sutterheim; bij den milit. geneesk. dienst: tot off.- van-gez. der lste kl. A. T. Prijn; tot off.-van-gez. der 2de kl. H. Mitrea eu A. P. C. Steinau. Vergund: Om tot 1 April 1873 bij het leger in Nederlandsch-Indië gedetacheerd te blijven en eerst daarna naar Nederland terug te keeren, aan den kapt. der int', van het Nederlandsche leger A. A. F. Lanzing, wiens detacheering gedurende vijf jaren bij de landmacht in Nederl.-Indië is verstreken. Verleend: Een tweejarig verlof naar Neder land, wegens ziekte, aan den kapitein der infan terie J. A. Schreiuer; een tweejarig verlof naar Nederland, aan de officieren van gezondheid der eerste klasse J. B. Duinont en J. de Kouingh en aan den officier van gezondheid der tweede klasse H. J. Gaijmans. WEST-IN DIE. Paramaribo, 1 October. Bij herstemming is de heer S. van Praag tot lid der Koloniale Staten qenoeind. liet ontwerp betreffende de geneeskundige behandeling en verpleging op de plantages en gronden is eenigzins gewijzigd door de Kolo niale Staten aangenomen met 7 tegen 3 stemmen Bij gouvernements-resolutie van 27 Septeui ber zijn, oui de in Venezuela heerschende pok ken, voor alle vaartuigen die van of via Vene zuela alhier aankomen, maatregelen van voorzorg vastgestel(i. De districts-commissaris der 3de kl., F. P. Kamerling, is overleden; en het beheer over vijf districten thans tijdelijk opgedragen aan den distr.-comm. S. C. Nassy; terwijl de distr.-secre taris S. Jessurun diens functiën te Paramaribo tijdelijk zal waarnemen. Volgens schrijven uit Barbados, heeft aldaar den 9den September jl. een zware storm gewoed waardoor vijf schepen zijn verongelukt; ook op Martinique heeft de storm zich hevig doen gevoe len, zoodat men het verlies van dertien schepen te betreuren had, waaronder de stoomboot Tales man, bestemd naar Barbados met slachtvee; twee man der equipage zijn verongelukt. De balans der Surinaamsche Bank had op 28 September jl. bij een specie-voorraad van ƒ272,883 voor eene som van 215,180 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl de specie-voorraad op zijne beurt f 86,073 meer bedraagt dan tot dekking der op vraagbare verbintenissen door de wet gevonderd wordt. LAATSTE BEKIOHTE V. Amsterdam, 31 October. Hedenmiddag om streeks 12 uren is brand ontstaan in de Wijde Gasthuismolensteeg alhier. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. 's-Gravenhage, 31 October. Z. M. heeft be noemd tot directeur van het postkautoor te Wa- geningen, deu heer G. H. Penning, thans te Hooge zand. Bij Kon. besluit van 30 October 1872, is eene Staatscommissie ingesteld om te onderzoeken welke nadeelen voor Nederland te duchten zijn, tengevolge van de maatregelen, die in den laat- sten tijd in naburige rijken, op het gebied van het muutwezen, zijn genomen, en om aan den Koning, bij de mededeeling van de uitkomsten van haar onderzoek, zoo noodig, de middelen voor te stellen, die zouden kunnen worden aan gewend om de voor Nederland gevreesde nadee len te voorkomen. Bij dat besluit zijn tot leden van die commissie benoemd, de heeren Mr. P. P. van Bosse, Minister van Slaat, Oud- Minister van Financiën en Koloniën; Dr. A. Vro- lik, Oud-Minister van Financiën en voormalig Voorzitter van het Muntcollege; Mr. W. C. Meea, President van de directie der Nederlandsche Bank; Mr. S. Vissering, Hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid te Leiden en Jhr. Mr. Dr. A. D. van Riemsdijk, lid van het Muntcollege te Utrecht, belast met de werkzaamheden van In specteur-Essayeur genjraal. Tot Voorzitter dier Commissie is tevens benoemd de heer Mr. P. P: van Bosse en tot Secretaris de heer Jhr. Mr. Dr. A. D. van Riemsdijk. Het vertrek van Z. K. H. Prins Hendrik van hier naar Luxemburg is nader bepaald op aanstaande Zondag, per extra-trein van den Rhijn- spoorweg. De gezant van de republiek der Vereenigde Staten van Noard-Amerika bij ons Hof is gisteren uit Engeland over Calais, te dezer stede, in het hótel Bellevue teruggekeerd. Tegen aanstaanden Zondag 3 November des middags te 12 uren zijn alle Haagsche brood bakkersgezellen in de zaal van deu Hoogduitschen schouwburg alhier opgeroepen om over de af schaffing van den nacht- en Zondagsarbeid te spreken. THERMOMETER VAN FAHREN.IEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond 5 IL 8 u. 12 a. 4 Q. 5 o. 8 u. Woensd ,54° 52° Dond. 50° 52° 55° 51' avond, 10 u. 50° Wind: Woensdag-middag 5 u. Z. W. Donderdag-middag 12 u. N. O. Heden overleed na een langdurig lijden mijn geliefde zoon NICOLAAS MESSCHAERT SNEL LEN, in den ouderdom van 34 jaren. J. MESSCHAERT, Wed. G. G. Snellen. Gouda, 28 October 1872. Volstrekt eenige kennisgeving. De Commissie voor de WINJ- KJELKAAKTJES der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, maakt de Ingezetenen dezer stad thao6 in het bijzonder opmerkzaam, dat zij de Kaartjes als naar gc- wooute verkrijgbaar heeft gesteld, doch met dit onderscheid dat er nu behalve Grutterswaren en Brandstoffen ook Brood eu Aardappelen op die Kaartjes te verkrijgen zullen zijn. Zij hoopt dat die uitbreiding te meer aanleiding zal geven om deze te gebruiken, in plaats vao fooien en drinkgelden, opdat alzoo de goede bedoelingen der Commissie bevorderd mogen worden. De Leden, bij wie de Kaartjes verkrijgbaar zijn gesteld, ziju de Heeren: Mr. M. H. A. LISMAN, Heerengracht. P. L. TICHLER, Hoogewoerd. P. MULLER, Breestraal. P. G. HUBRECUT, Rapenburg. P. G. C. E1GEMAN, Oude Singel. H. A. DE SVVAAN, Steenschuur. J. J. RETST, Nieuwe Rijn.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3