het groote belang der te verwachten openbare werken ter verbinding van de Zaan met het Noordzeekanaal door Holland op zijn smalst, ziet men met belangstelling de keuze van den te be noemen bouwkundige te gemoet. 's-Gravcnhage, 30 October. Nadat in de zit ting van den gemeenteraad van gisteren dealge- meene beschouwingen over de gemeentebegroo- tiog voor 1873 waren geëindigd, werden in die van heden de uitgaven vastgesteld en werd bij de inkomsten opnieuw de quaestie behandeld: of verschillende buitengewone uitgaven ten bedrage van 117,000 moesten gedekt worden door ver hooging der plaatselijke belastingen, dan wel door eene leening. Na eenige discussie werd aange nomen 1°. het eerste deel van bet voorstel van de 24 leden, om niet over te gaan tot de verhoo ging van de personeele belasting met 7 opcenten, maar haar te laten op 35 opcenten, met 26 tegen 9 stemmen, en 2°. het tweede gedeelte van dat voorstel om niet over te gaan tot de verhooging van den hoofdelijken omslag met pCt., met 22 tegen 12 stemmen. Dienvolgens is het beginsel aangenomen eene leening te sluiten, waaromirent in de zitting, tegen morgen belegd, nader zal worden beraadslaagd. Voor buitengewone bestrating van nieuw aan gelegde straten en lanen is eene som van /"30,000 op de begrooting gebrachtvoor den aanleg van wegen, in verband met het omvangrijke bouw plan van den architect Oudtshoorn, 10,000; voor de vernieuwing der Koninginnebrug aan het Kanaal I 16,875. In het leggen van een parketvloer in de kur- of danszaal vau het stedelijk badhuis te Scheve- nitigen voor eene som van 3200 heeft de Raad, toegestemd, in weerwil dat nog één lid eene laatste krachtige poging aanwendde, om dien post te doen vervallen, De kosten der zeebad-inrich ting te Scheveningen zijn, tegen eene opbrengst van het Badhuis ongeveer van 173,000, geraamd op 150,000, het bedrag der laatst afgesloten re kening. Op voorstel van den heer Bervoets zijn de be zoldigingen van de inspecteurs en agenten van politie thans andermaal verhoogd en wel respec tievelijk met 50 en ƒ25 voor ieder. De kosten voor deD schouwburg zijn geraamd op ƒ56,100. Al de overige posten der begrooting van uitga ven werden onveranderd goedgekeurd. 's-Gravenhagc, 31 October. Jl. Zondag werd door eene commissie uit de loge Le profoni silence te Kampen aan Z. K. H. Prins Frederik een pre sent-exemplaar overgereikt, in fluweel gebonden en met maponnieke symbolen versierd, van de geschiedenis van het lOOjarig bestaan der Kamper loge, hetgeen door Z. K. H. met dankbaarheid werd aangenomen. Botterdam, 30 October. Dr. Ph. J. Hoedemaker, te Veenendaal, heeft de beroeping tot predikant bij de Ned. Hervormde gemeente alhier aange nomen. Heden is van de werf der Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Feijenoord met goed gevolg te water gelaten het schroefstoomschip Riouw, bestemd voor de, zeemacht in Indië. Dit schip, waarvan de kiel den Uden Mei van dit jaar werd gelegd, is van zoogenaamden compo- site-bouw. De inwendige verbanddeelen en het bovendek zijn uit ijzer samengesteld, de huid in twee dikten, de verschansing en geheele betim mering uit Indisch hout. De open plek, die tot zooveel procedures heeft aanleiding gegeven en jaren lang de Hoog straat ontsierde, het erf van wijlen den heer Mid dendorp, is thans verdwenen door den bouw van een sierlijk buis, waarop heden het dak is ge steld. Tot veler genoegen is het Gemeentebestuur eindelijk met de erven van genoemden eigenaar tot eene schikking gekomen. Dclfshaven, 30 October. Bij de op heden alhier plaats gehad hebbende openbare, aanbesteding van het maken eener nieuwe ijzeren valbrug, in plaats van de thans bestaande houten ophaalbrug, zijn ingeleverd vijf inschrijvings-biljetteo, waarvan het hoogste voor eene soin van ƒ12,900 en het laagste, van de firma L. J. Enthoven Co. te 's-Gravenhage, voor eene som vau f 8969. Utrecht, 31 October. Gisteren werd alhier in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de eerste algemeeoe vergadering gehouden van het Anti-schoolwetverbond. De vergadering was druk bezocht; er zijn een vijftigtal afgevaardigden en onderscheiden leden. De Voorzitter opende de vergadering met een toespraak, waarin hij het doel van het Verbond aantoonde: dat is niet het stelsel van het Christelijk nationaal onderwijs in de Grondwet te brengen. Wel wil men een stel sel in de Grondwet brengen, nl. dat van het vrije onderwijs. Wil men het stelsel van het Verbond in de Grondwet brengen, dan zou men moeten bepa len: het Christelijk onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering. Aan toezicht wil men het bijzondere onderwijs niet onttrekken. Men wenscht een toestand als voor de armenzorg: waar particuliere krachten te kort schieten, vult de Staat aan. Het Verbond telt nu reeds 61 afdeelingen; spoe dig mag men de oprichting van nog 10 afdeelin gen verwachten. Het getal leden is 3000. Hlllegersberg, 30 October. Onder de ingelander van den Berg-en Broekpolder circuleert een adie: aan het bestuur van dien polder, waarbij word verzocht de bestaande windwatermolens door eei stoommolen te doen vervangen. Zwolle, 30 October. Op de gisteren alhier ge houden vergadering der vereeniging tot beoefenin; van Overijselsch recht en geschiedenis, werd aan gaande de op de vorige vergadering gestelde vraag of het lidmaatschap ook voor dames verkrijgbaai was door het bestuur in bevestigenden zin geprae- adviseerd, doch de vergadering besloot met lï tegen 7 stemmen, de dames niet toe te laten. Groningen, 28 October. De gemeenteraad heeft de toelage van curatoren der Hoogeschool ien behoeve van het ziekenhuis alhier, van 1 Januari e. k. af tot wederopzeggens toe, vastgesteld op ƒ9480 'sjaars. De gemeentelijke begrooting voor 187J is vastgesteld op 1,225,770.39in ontvangst en in uitgaaf. Ter zijner tijd zal eene geldleening van 165,000 gesloten eu voor 300,000 aan gemeente- eigendommen verkocht worden, nl. eigendommen van beklemde landerijen. llarllngen, 29 October. Een nog jeugdig varens gezel, eergisteren per stoomboot van Amsterdam gearriveerd en met een makker per laatsten trein willende vertrekken, om zich naar zijne woon plaats Schiermonnikoog te begeven, verliet nog even de wachtkamer en ging naar buiten. Zijn kameraad wachtte hem te vergeefs terug, en na eenig zoeken, werd hij uit de sloot vóór het station gehaald. Door de heerschende duisternis misleid, is hij ongetwijfeld te ver geloopen en heeft zoo een ellendigen dood gevonden. Men be schouwt dit jonge mensch hier algemeen als een slachtoffer der bezuinigingswoede bij de maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen heer schende; want hoewel voor het station de noodige gaslautarens zijn geplaatst, heerscht hier, evenals elders aan de Staatsspoorwegen, de gewoonte om ze niet te ontsteken, zelfs niet bij het don kerste weder. GEMENGD NIEUWS. Op de jongste kennis te Oene heeft een voor val plaats gehad, dat aanleiding tot eene dubbele vervolging kan geven. Een boer, bekend als be daard en voorzichtig, komt met zijn wagen op een kermisdag stapvoets iu het dorp rijden. Om ODgelukken te voorkomen en zijn paard beter in bedwang te hebben, plaatst hij zich van de bank op het voerkistje, denkende zoo ongehinderd door de menigte te kunnen rijden. Maar de man had gerekend buiten de onvoorzichtigheid van bet be stuur, dat toegelaten had, dat een zoogenaamde mallemolen rakelings, zelfs eenigszins over den weg draaide, dien hij langs moest. Nauwlijks er bij zijnde wordt het paard verschrikt eu doet een zijsprong, waardoor een jongetje van een dag huurder onder den wagen geraakt en gekwetst wordt. Deze vordert nu van den boer 150 schade vergoeding, terwijl den boer sterk wordt aange raden den burgemeester te vervolgen wegens de ongepaste plaatsing van den mallemolen en, dit te meer, omdat het niet de eerste maal is, naar men zegt, dat door die plaatsing aldaur inenschen- levens in gevaar worden gebracht. Door de algemeene Rotterdamsche brandwaarborgmaat- scbappij is aan den lsten luitenant Koolemans Beijneu, bij 't instructie-bataljon te Kampen, een gouden potlood vereerd wegens het voorkomen van een brand aldaar, waarmee den 4den Sep tember jl. de Buiten-sociëteit bedreigd werd. Het voormalige Musée des Souverains, in het Louvre te Parijs, bij de jongste gebeurtenissen verstrooid, zal vervangen worden door een Museum van Oostersche producten, goud-en zilverweefsels, porselein en aardewerk, bronzen en ivoren voor werpen enz. Uit Duraugo (Spanje) vvordi be richt dat bij de laatste verkiezingen, die daar plaats gehad hebben, zekere heer Soler een aan zienlijke meerderheid van stemmen als lid van den gemeenteraad heelt bekomen, zonder dat iemand in geheel Biscaye den man kent. Opge roepen ter vergadering te verschijnen, kwam er niemand en men weet Dog niet hoe het mogelijk is geweest dat 4000 personen hebben kuunen stemmen op iemand, die niet schijnt te bestaan. De overheid doet onderzoek. In het Zuiden van Frankrijk wordt door de overstroomingen veel schade geleden; tal van landerijen, hoeven, stallen, molens enz. zijn door het water vermeld en hier en daar is het vee in de weiden en stal len omgekomen. Bovendien heeft er in de laatste dagen herhaaldelijk een hevig onweder gewoed; te Lasalle zijn 14 runderen en te Toulon is een werkman door den bliksem gedood. De Times neemt het voor de dames op. Dezer dagen kwam een bewoner van Chatham voorbij een huis in zijn buurt; 't was midden iu den nacht en hij ontwaarde dat een inau zijn wederhelft op on barmhartige wijze sloeg; hij riep een politieagent, maar deze „kou er niets aan doen," omdat in dergelijke gevallen alleen op een klacht van de mishandelde vrouw bestraffing mogelijk is. Zie daar, zegt de Times, terecht een leemte in de wet; als een man zijn hond of zijn muilezel slaat, geeft ge er kennis van aan de politie en hij wordt gestraft; maar zijn vrouw mag hij slaan als't hem lust eu als zij zelf zich niet beklaagt (wat zij gewoonlijk niet zal doeri uit vrees voor nog heviger mishandeling) dan blijft de man ongestraft, 't Is dan ook „maar" zijn vrouw IDe paardenziekte heersclu op vreeselijke wijze te New-Tork eu Boston en belemmert den arbeid; in den Staat New-York alleen zijn 30,000 paarden aangetast, zoodat men nog slechts weinig paarden in de straten ziet. De stoombooten, die den 26sten October naar Europa vertrokken, waren slechts half geladen, omdat er geen paarden genoeg zijn om de goederen met vrachtwagens aan boord te brengen. De sterfte der dieren is gelukkig niet groot. BUITENLAND. Frankrijk. De President der Republiek heeft den heer Auspach, burgemeestervan Brussel, ten gehoore ontvangen. Dinsdag heeft de burgemeester bij den heer Thiers gediueerd. Er is ernstig sprake van de vervanging van generaal de Cissey als Minister van Oorlogdeze toont een weinig republikeinsch man te zijn, de heer Thiers heeft dit erkend en daarom wil men dat de generaal zich zal verklaren. De President zou op den aandrang daartoe hebben geant woord „dat is geen geringe zaak, hij zou dan vervangen moeten worden en er zijn weinig re- publikeinsche generaals, er is bijna geen officier te vinden, iu staat zich met zijn functiën te be lasten, behalve generaal de Chanzy." Sedert eenige dagen in Frankrijk terugge keerd, is de heer vou Arnlui, Duitsch gezant bij de Republiek, reeds door den President ontvan gen. Al de geruchten, die omtrent des heeren von Arnims ontslag geloopen hebben, schijnen ongegrond geweest te zijnhij zal op zijn post blijven. De nieuwe Turksche gezant, Server-pacha, is nog niet door Thiers ontvangen. Men blijft verzekeren dat de departementen der Marne en Haute Marne den 7den of 8sten November geheel ontruimd zullen zijn. Morgen zal zeer waarschijnlijk het liandels- tractaat met Engeland, volgens een correspon dentie uit Parijs aan een gezaghebbend blad, onderteekend worden; het tractaat loopt vier jaren en zal zich bepalen lot de clausule van het bejegenen van den Engelschen handel „op den voet der meest bevoordeelde natie." Dadelijk na de onderteekening van het verdrag zal het nieuwe tarief door de Fransche regeering in werking kunnen worden gebracht. De voorgenomen wijzigingen in de organi satie van de koopvaardijvloot zijn uitgesteld, tot dat het tractaat, waaraan Frankrijk op dit stuk tegenover Oostenrijk is verbonden, ten einde loopt. Tal van Elzassers en Lotbaringers hebben zich, zooals men weet, in Algerië gevestigd. Zij hebben thans aau de Fransche regeeriug eene uitsluitende voor hen bestemde administratie aangevraagd; iu het bijzonder wenschen zij, dat huu maires uil hun rijen zullen gekozen worden. Napoleon III zal den blaat een proces gaan aandoen wegens het in beslag nemen zijner ho tels in de Rue de l'Elysée te Parijs, de zooge naamde hotels de l'Impératrice. De heer Rouher zal de belangen van den ex-Keizer bepleiten en heelt reeds verschillende malen met den minister van finauciën er over geconfereerd. De zaak komt hierop neder: het passief van de civiele lijst bedroeg 7.200.000 francs; daarvoor werden de genoemde hotels, met alles wat er zich in bevond, in beslag .genomen en de meu belen, liet porselein, kristalwerk, linnengoed, de wijnkelder enz. brachten bij publieke verkooping n het Louvre ruim 5 inillioen op, die in minde ring aau de schuldeischers ziju uitbetaald. Rest alzoo plus minus 2 inillioen te betalen, waarvoor men het huis, eertijds door prinses Mathilde be woond in de Rue de Courselles wil ver koopeu; het zal wel fr. 1.800.000 opbrengen. Als de schuldeischers dan zijn betaald, zal het over blijvende aan den staat vervallen, hetgeen hieruit kan blijken dat de minister van financiën aan zijn collega voor binuenlandsche zaken reeds de schoone modelhoeve van de Motte-Beuvron heeft afgestaan, om er een strafkolonie, als die van ilcttray te vestigen. Men groudt deze toeëigening hierop dat het senatus consult van 1852 bepaalt, dat de goederen, waarover de Keizer niet wettig zou hebben beschikt, aan den staat zouden terug- keeren. Nu is hij, zonder huwelijks-voorwaarden in den echt getreden en heeft op geen andere wijze aan zijn goederen een bestemming gege ven; zij vervallen dus aan den Staat. Er heerscht groot gebrek aan steenkolen in de magazijnen der spoorwegmaatschappijen. De maatschappij, die de lijn Parijs-Middellandsche Zee exploiteert, heeft de regeering aangezocht maatregelen te nemen tot het verkrijgen van steenkolen, daar zij anders verplicht zou ziju in acht dagen het getal treinen in te krimpen. Men beijvert zich oin dit te voorkomen. Den 28sten dezer is de kolonel van het 6de legioen der commune, Coinbatz, bij verstek tot deportatie binnen een versterkte plaats veroor deeld. Ook prinses Dmitrief (Elisabeth), presidente van het vrouwen-comité, is bij verstek tot dezelfde straf veroordeeld. Aan de Times wordt o >der dagteekeniug van den 28steu dezer uit het Parijs het volgende gemeld: „De meerderheid der afgevaardigden, welke op volgend uit de provinciën aaukoinen, zijn vervuld van de wijzigingen in de grondwet, waarvoor de Nationale Vergadering in de aanstaande zitting zal hebben te beraadslagen. De instelling eener Tweede Kamer, de benoeming van een vice- president en eenige wijzigingen van geringen omvang in de wijze van de uitoefening van het algemeene stemrecht schijnen punten te zijn, waar omtrent de meerderheid der Vergadering niet moeielijk tot overeenstemming geraken zal. Ook zal zij waarschijnlijk het denkbeeld goedkeuren der verlenging voor een zekeren tijd der l'uuctiën van den president. Algemeen is men echter van oordeel dat de instelling van een levenslang presidentschap en eene periodieke aftreding der Nationale Vergadering bij alle partijen, met uit zondering van het linkercentrum, tegenstand zou ontmoeten. Men zegt dat de boodschap, welke de president aan de Nationale Vergadering zal richten, de noodzakelijkheid van wijzigingen in het organis- mus van den staat zal erkennen, doch men houdt het er voor, dat de president daarbij alle consti- tutioneele quaestiën zal laten rusten, waaromtrent geene overeenstemming ouder de afgevaardigden le verwachten is. Blijkens de berichten uit het zuiden des lands is alle gevaar voor overstrooming aldaar geweken. De hooge waterstand schijnt echter reeds meer schade te hebben aangericht dan men aanvanke lijk meende." Naar aanleiding van de menigvuldige plan nen tot wijziging der grondwet, welke in ver schillende dagbladen worden aangetroffen, zegt het ofiicieuse Bien Public het volgende „Wij verwonderen ons over de vrees welke bij sommige dagbladen verwekt wordt door de plan nen tot wijziging der grondwet en de politieke programma's, aan welke de pers sedert eenigeu tijd het leven schenkt. „Mag men aannemen dat het lot van Frank rijk afhankelijk is van de min of meer gelukte voortbrengselen van vruchtbare dagbladschrijvers, en dat het voldoende is eenige artikelen op het papier te schrijven om eene grondwet samen te stellen? Dat zij verre. Van al die plannen heb ben alleen dezulke levensvatbaarheid, welke de uitvloeisels zijn niet van eenig vooraf opgevat denkbeeld, maar van een helder besef van den toestand. Wanneer overeenkomstig dezen eene oplossing zal plaats vinden, dan zal die alleen te danken zijn aan de voortdurende werking der omstandigheden. „Men late dus de ontwerpers ongehinderd voort- schrijven en bekommere zich daarover niet. Al die woorden van presidentschap, vice-president- schap, tweede kamer, aftreding der Nationale Vergadering bij gedeelten, kortom alle quaestiën welke betrekking hebben tot de bevestiging der conservatieve republiek, kunnen alleen aan diege nen vrees aanjagen, welke in eene politieke cri sis of in de plotselinge ontbinding der Nationale Vergadering het middel meenen te zien, om aan hunne veel minder conservatieve denkbeelden de zegepraal te verschaffen." Gi-oot-Uritaimië. Op een diner van de landbouwvereeniging te Worcester, hebben verschillende leden van het Parlement dezer dagen de quaestie van den grondeigendom en van den veldarbeid een hoofdpunt der gesprekken in den laatsten tijd besproken, en de groote voordeelen aangewezen, die de landbouwende arbeider boven den gewo nen werkman geniet. Men is weder druk bezig met het houden van meetings ten voordeelo van de nog in ge vangenschap verkeerende fenians. Jl. Zaterdag werd een vergadering gehouden van de leden der „Home Rule", van den Republikeinschen bond, van de sectiën der Internationale, van de boe- renarbeiders-vereeuiging en van de „Vaderland- sche Club", met het doel om zich aan te sluiten bij de monster-demonstratie, die Zondag namid dag in Hydepark zal plaats hebben en waarvoor een regelingscomité is benoemd. Dinsdag werd in de Newcastle-Town-Moor weder een andere ineetiug voor de bevrijding der fenians gehouden, waarbij duizende personen tegenwoordig waren, die met de besluiten der volksvergadering instemden. Door de aanhoudende regens wordt ook in Engeland groote schade door overstrooming aan gericht, vooral in Nottingham, Leicester, Derby, Lincoln en Yorkshire is groote schade aangericht.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2