letalen zal, mits hij het vaa de slaven geheven loofdgeld afschaffe." De marine maakt tegenwoordig het onder- erp van de beschouwingen der pers uit, naar .aoleiding vooral van een brief, door den heer ed geschreven en waarin hij openlijk erkent lil de Engelsche marine in sommige opzichten fDOg ten achter is bij die van andere rijken. Dit [is opmerkelijk zoo schrijft men uit Londen ivanneer men let op het enorm hooge. cijfer, het- velk jaarlijks aan de marine wordt besteed. En toch is het waar dat Duitschland twee ge- isotserde schepeu bezit, die de Engelsche o'er- reffen en Rusland een Lodeur heeft die het van Devastation wint, terwijl Italië, Oostenrijk, [rnrktje en Brazilië vaartuigen hebben, die zich et de Engelsche kunnen meeten. Hen spreekt nu wel zeer veel over het nieuw ;e bouwen, kolossale schip de Superbe, maar daar- an is de kiel zelfs nog niet gelegd. Ongetwijleld dit bij het terugkeereu van de Kamers ter prake komen en dan zal het bestuur der marine et zwaar te verantwoorden hebben. De Londensche commissie voor de derde der aarlijksche internationale tentoonstellingen, welke n 1873 te Londeu zal gehouden worden, en waar- an eene hoofdafdeeling de kookkunst en alles ,vat Lot de tafel in betrekking staat zal omvat en, vraagt voor die tentoonstelling tafelgereed- icbap van allerlei aard ter leen, dat vóór 1800 s vervaardigd, om nevens het moderne tafelge- eedsehap te worden tentoongesteld. I>11 itrse lila lilt. De groothertog van Baden heeft zijn treffend vervaardigde beeltenis toegezonden aan den heer Dr. Kern, den Ziwitserschen gezant te Parijs, die zich op dit oogenblik, aangetast door een long ontsteking, te Frauenfeld bevindt. Voor eenige dagen zijn de laatste gekwet sten uit den oorlog van 187071 uit het mili taire lazareth te Keulen ontslagen. Rusland. Sedert eenige dagen bevindt zich te Berlijn een gevolmachtigde van de regeering, derwaarts ge zonden met het dool om overeenkomsten te sluiten Diet architecten en civiel-ingeoeurs. De Russische regeering wenscht van hunue diensten hoofdza kelijk gebruik te maken tot snelle uitbreiding van het spoorwegnet. Zij verbinden zich voor eenige jaren op zeer gunstigen voorwaarden. Behalve dergelijke specialiteiten worden vele bekwame letterkundigen insgelijks op hoogst voor- deelige voorwaarden aangenomen. Zij zijn bestemd voor de inrichtingen van hooger onderwijs. De regeering ziet de noodzakelijkheid iD, om het doceertnd personeel op die wijze te versterken. Ook voor de hoogere burgerscholen en het middelbaar onderwijs in het algemeen tracht men een groot aantal geschikte docenten aan te nemen. De voorwaarden, waarop de regeering de overeenkomsten sluit, zijn buitengewoon voor- deelig voor de bedoelde docenten. De paedagogische vereeniging te Petersburg heeft met het doel um te voorzieu iu de dringende behoefte aan geschikte leerboeken, eene commissie benoemd, om goede leerboeken voor de lagere en hoogere burgerscholen uit den vreemde te kiezen, en die in de Russische taal te doen overbrengen. De vernieling der bootnen iu de bosschen en de daarmede in verband staaude stijgiug der houlprijzen, heeft aan de Mosk. Zeit. aauleiding gegeven de aaudacht der regeering hierop te ves tigen en men zegt dat er een speciale commissie benoemd zal worden, om de vraag te ouderzoeken, op welke wijze het hout 't best door steenkolen zou zijn te vervangen. Dezer dagen is, op last van de overheid een „slecht" boek in het openbaar verbrand twee Jeclen van Ferdinand Lassalle's werk, dat reeds voor eenige jareu gecouüsceerd werd. Sedert het jaar 1805 zijn 1840 Czec iische huisgezinnen zich iu het gouvernement Volhynië komen vestigen, ten getale van 6747 zielen en met eeD grondbezit van 20,053 desetinen, dat zij langzamerhand hebben aangekocht voor 607,519 .zilveren roebels. De in Maart vaD dit jaar uit Posen ver bannen Poolsche emigrant Victor lllacko, die na de keizerlijke amnestie in Juni naar Warschau is teruggekeerd en kort daarna in hechtenis werd genomen, is eenige dagen geleden na een gerech telijk onderzoek van verscheidene maanden naar het binnenste van Rusland gedeporteerd. Blijkens eene mededeeling betreffende de bevolking van Rusland (Europeesch Rusland, met uitsluiting van Polen en Finland), voorkomende in de Russische Revue, had het in 1867, volgens de telling in dat jaar, eeD bevolking van 63,658,934 helen; van deze behoorden tot de Griekseh-or- Hiodoxe kerk 53,139,247, tot de Roomsch-Katho lieken 2,882,991, lot de Proiestautsche 2,231,121, tot de lsraëlietbche 1,829,100 en tot de Maho- niedaansche kerk 2,358,766; het aantal Heidenen is 255,503. Het aantal in Rusland gevestigde bui tenlanders was 108,929. Polen had tiaar die volkstelling een bevolking ven 5,705,607 zielen; van deze zijn Rooinsch-Ka- tholieken 4,326,473, Protestanten 331,223, Joden '38,079, Grieksch-Orthodoxeu 29,932, enz. De bevolkiDg van Finland, waar de volkstel ling heeft plaats gehad in 1865, beliep destijds 1,843,253 zielen. Aziatisch Rusland had in 1870 eene bevolking van 10,537,513 zielen; hiervan kwamen na de volkstelling van dat jaar voor den Kaukasus 4,583,640, voor Siberië 3,327,627 en voor Middel- Azië 2,626,246 zielen. Rumenie. In een aan de „London Jewish Chrongerichten brief van den Engelschen overste Hart, beroept deze zich op eene uitspraak van den Russischen consul te Bucharest, die gezegd heeft, dat de Ru- meensche regeering te zwak was om den Joden bescherming te verleenen, en dat hun toestand verbeterd kon worden door gedwongen landver huizing naar Amerika. De Rumeensche Post is zeer ingenomen met een voorstel van genoemden offi cier tot vorming van een fonds voor landverhui zers van een half millioen p. s., om binnen 15 maanden 401)00 Rumeensche Joden te doen ver huizen. Het blad besluit met de hoop, dat er een algemeen emigratie-fonds moge tot stand kouten, ook voor andere Joden. Turkije. De Augsb. Allg. Zeitung deelt mede, dat de nieuwe firtnan, dieu de Sultan onlangs aan den Onder koning van Egypte deed toekomen, den vroegeren, tijdens het beheer vnn Fuad Pacha uitgevaardig de!) firman van 1S57 op alle punten bekrachtigt, en de bij Aali-Pacha's firman van 1869 vastgestelde beperkingen weder voor vervallen verklaart, met name wat betreft het verbod om aan het kanaal van Suez versterkingen aan te leggen, leeningen te sluiten, en het leger en de vloot boven eene bepaalde sterkte uit te breiden. De Onderkoning heeft thans aangeboden out zijne jaarlijksche schatting met 500,000 Turksche ponden (omstreeks 6 millioen gulden) te verhoogen indien de Turk sche regeering er zich niet tegen verzet dat hij Abyssinië of althans het noordelijke gedeelte van het rijk beinachiige. Grx-iekexüantl, De Tr.ëstcr Zeitung bericht uit Rome: „Na lang durige onderhandelingen en nadat het bijna tot eene diplomatieke breuk was gekomen, is einde lijk ten gevolge der vriendelijke bemiddeling van de Engelsche regeering de Laurium-quaestie op bevredigende wijze definitief vereffend. De Fransch- Italiaansche maatschappij, welke de concessie tot het bewerken der Laurium-tnijneu gekregen had en over welke eigenlijk de strijd ontstaan was, doet afstand van haar contract. In hare plaats wordt echter eene naamlooze maatschappij, tot wier hoofddeelnemers echter de bedoelde Fransch- Italiaausche maatschappij behoort, gevormd, welke de bewerking der mijneu overneemt. In het we zen der zaak bestaat dus de schikking daarin dat de Frunsch-Italiaansche maatschappij vud naam en firma verandert en daarvoor door de Grieksche regeeriug schadeloos gesteld wordt voor het overige blijft alles bij het oude indien niet bij een nieuw contract nieuwe voorwaarden worden bedongen. De Griek sche regeeriug heeft reeds den voormaligeu mi nister Valaorites als gevolmachtigde naar Londen en Parijs gezonden, vanwaar hij zich naar Rome begeeft, alwaar de definitieve overeenkomst tus- sclien de gevolmacliligdeder Fransche, Itahaausche en Grieksche regeeringeu gesloten en het protocol Ook door den Engelschen gezant, als vertegen woordiger der mogendheid door wier toedoen het vergelijk tot stand gekomen is, onderteekend zal worden. Vei-eenigde Staten. Onder riagteekening van 3 "October heeft de regeeriug aan de ontvangers der in- en uitgaande rechten eene circulaire gezonden, waarin zij ken nis geeft dat voortaan eeu differentieel recht van 10 percent der waarde moet worden geheven van alle niet uit Frankrijk afkomstige goederen welke onder de Fransche vlag in de havens der Vereenigde Stalen worden ingevoerd. In het Fran sche Journal O/fieiel wordt deze maatregel door den minister van koophandel ter kennis van het publiek gebracht. Aan het Journal de Genève wordt uit Washing ton geschreven dat de regeering tot deze daad van represailles tegenover het in de Fransche havens ingevoerde differentiële recht niet is over gegaan, dan na pogingen bij de Fransche regee ring te hebben aangewend om ontheffing van dat recht te verkrijgen voor de Amerikaansche sche pen welke suiker van Cuba in Frankrijk in voerden. Deze pogingen hadden echter schipbreuk geleden. „De toepassing van dezen maatregel, zoo vi egt de correspondent van het Zwitsersche blad er bij, zal den doodsteek toebrengen aan den handel van llavre, welke ten bate van Antwer|en cu van andere niet Framche havens zul verstoken worden van den doorvoer der uit een groot gedeelte van Europa en vooral uit Zwitserland afkomstige en naar de Vereenigde Slaten bestemde goederen." TELEGRAMMEN. Berlijn, 29 October. Naar de Spenersche Zeitung verneemt, heeft de Belgische regeering besloten om, naar aanleiding van het gebeurde te Luik, zoowel te Brussel als te Berlijn haar opn cht leed wezen daarover te keunen te geven. De Spenersche voegt er bij, dat men een zoo onaangenaam voorval met den sluier der vergetelheid behoort te bedek ken temeer, omdat uit alles gebleken is, dat de verhouding tusschen België en Duitschland zoo vriendschappelijk mogelijk is. Volgens de Kreuizeitung, zou de Minister van Biunenlaudsche Zaken, tengevolge van de houding van het Heereuhuis bij 't debat over de provin ciale regeling, zijn ontslag verzocht hebben. De Kouing zou dit echter hebben geweigerd. Boven dien verzekert du Norddeutsche, dat de Koniog et- nadrukkelijk op gewezeu heeft deu vice-president van 't Heerenhuis, graaf Brühl, een der heftigste bestrijders van de voorgestelde provinciale rege ling, dat 't wetsontwerp inet volle goedkeuring van Z. M. ingediend is en verder doorgezet wor den zal. Het bericht in de Overland China-Mail dat het tractaat tusschen China en Duitschland was op gezegd, wordt officieus tegengesproken. De zaak is eigenlijk, dat de Duitsche regeering eeoige wijzigingen in het tractaat wenschte maken en dat het Chineesch gouvernement alstoen heelt ver klaard van zijn kant insgelijks eenige wijzigingen te willen voorstellen. Volgens de Norddeutsche Allg. Ztg., is het ge rucht, dat een wetsontwerp betreffende het facul tatieve burgerlijke huwelijk zal worden ingediend, ongegrond; in regeeringskringen is van eene wij ziging in de plaunen der regeering niets bekend; veeleer wordt als zeker aaugeuomen, dat het door eene commissie voorbereide en door den minister ven eeredienst uitgewerkte wetsontwerp bepaal- j delijk de invoering van het verplichte burgerlijke huwelijk op het oog heeft. Kopenhagen, 29 October. Naar men verze- i kert, heeft de staatsraad Tietgen van den heer Thiers concessie verkregen tot 't leggen van een telegraafkabel tusschen de kust van Jutland en die van Frankrijk. Men noemt Favoe en Duin- kerken als verbindingspunten. Londen, 29 October. De alhier ontvangen be richten uit Parijs bevestigen, dat de bank aldaar 400,000 p. st. heeft gezonden aan de vereeniging van bankiers te Louden, waarvan 100,000 pd. st. giste ren in de Engelsche bank zijn gestort. Volgens particulier telegram uit Australië bedroeg de totale uilvo r van goud in September 300,000 pd. st. en iu October 600,000 pd. st. Rome, 29 October. De Fransche gezant, de heer Fuurnier, is hier aangekomen. De Ilalienische Nachrichten verzekeren, dat de regeering aau de Kamers alle stukken zal aan bieden, welke op de Laurium-quaestie betrek king hebben. Zoowel Italië als Frankrijk wach ten op den terugkeer des Kouings te Athene, alvorens nieuwe stappen te doen. Door een orkaan, welke iu de provincie Sy racuse heeft gewoed, hebben 32 personen het leven verloren. De Paus heeft verscheidene deputatiën van bewoners der wijk Monti ten gehoore toegelaten; deze deputatiën hadden in last om tegen elke in stemming met de demonstratie van 2 October jl., te piotesteeren. De Paus heeft de bedoelde be woners gelukgewenscht met de gevoelens welke heu bezielen en met hunne liefde voor den ste dehouder van Christus, tevens zijn smart te ken nen gevende over het gevaar dat het geestelijk gezag loopt. Ten slotte verdedigde hij de rechten der Kerk. De kardinaal Culleu, zoomede de vertegen woordigers van Frankrijk, Portugal en Peru, waieu bij deze audiëntie tegenwoordig. Parijs, 29 October. De Républigue [rangaise, de Rappel en andere radicale dagbladen gispen lievig het gisteren door den Bien public openbaar ge maakte programma betreffende de vraagpunten, welke met de herziening der constitutie in ver band staan. Tegenover het bericht betreffende een besluit van de regeering der Vereenigde Staten van Noord- Amerika tot het heffen aan een recht van 10 pCt.advalorem van alle goederen van niet-Franschen oorsprong, welke met Fransche schepen worden aangevoerd, heeft de Amerikaansche consul te Pa rijs verklaard, dat deze mededeeling ongegrond is, omdat alléén het congres in deze te beslissen heelt, en dit staatslichaam eerst in December bij eenkomt. Bern, 29 October. Voor znover het resultaat der verkiezingen voor den Nationalen Raad be kend is zijn 85 der gekozenen voor de herziening der grondwet en 35 er tegen. Van 15 is nog niets bekend. Wew-York, 29 October. Op het verzoek van liet Fransche kabinet heeft de president Grant de uitvaardiging verdaagd van de proclamatie, waarbij eeu differentieel recht van 10 pCt. wordt gelegd op de goederen van niet-Franschen oor sprong, met Fransche schepen aangevoerd. De ziekte onder de paarden breidt zich op onrustbarende wijze uit en heeft reeds eene stremming in het vervoer ten gevolge. Te Santiago is op 1 September een schok van aardbeving gevoeld, welke echter geeoe groote schade heeft aangericht. Tusschen mili tairen en agenten van politie hadden vechtpar tijen plaats gehad. In Chili zijn steenkolenmijnen ontdekt. De diplomatieke betrekkingen tusschen Bolivia en Peru waren nog niet hervat, doch het algemeen vertrouweu in het nieuwe gouverne ment Dam toe. Madrid, 29 October Het Congres heeft een aan vang gemaakt met de beraadslaging over het voor stel, om het iiiimsterie-Sagasta in staat van be schuldiging te stellen. Moreno Rodriguer heeft het voorstel ondersteund, en als zijne tneeDing te kennen gegeven, dat de eer van Sagasta het proces gebiedend vordert. Hij zeide niet te kunnen gelooven, dat het gou vernement bedreigiDgen vreesde en eene beschul diging met eene beschuldiging zou beantwoorden. Zorilla verklaarde, dat hij van deze zaak geene kabinets-quuestie zon maken, maar tegen het voorstel stemmen en raadde zijn vrienden aan, zijn voorbeeld te volgen. Ten slotte werd met 124 legen 104 stemmen tot het in overweging nemen van het voorstel besloten. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gkavbnhage, 30 October. In de heden ge houden vergadering van den Raad van State, A f- deeling voor de geschillen van bestuur, zijn in gekomen de volgende Koninklijke besluiten, als 1°. Van den 9 dezer, houdende afwijzing van het beroep van het bestuur van het waterschap het Nieuwland van Alieoa van een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant omtrent eén geschil over de toelating van den persoon, gekozen tot lid van het Waterschapsbestuur der Hulpgaten in de landen van Heusden en Altena 2°. van den llden dezer, houdende afwijzing van het beroep van L. Jacobs te Ossendrecht, van eene uitspraak van Gedep. Staten van Noord- Brabant in zake de loting voor de Nationale Mi litie; 3". van den 15den dezer, waarbij de ge meente Assen wordt aangewezen als domicilie vat) onderstand van E. Meijer, en 4°. van den 18 dezer, houdende afwijzing van het beroep van het Bestuur der Waterkeering van het calami- teus waterschap Ellewoutsdijk en dencalamiteusen polder Borsselen van een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van den Dijksraad, betreffende het presentiegeld der leden van dien Raad. Daarna zijn behandeld de volgende zaken, als: 1°. een beroep van E.'W. Schravezande, te Rot terdam, van eene beschikking van Burgemeester en Wethouders van Rotterdam, houdende afwij zing van zijn verzoek lot oprichting eener pen- serij in het pand aan de Botersloot n°. 51. Rapporteur, Staatsraad de Jonge; zijnde zoowel de appellant opgekomen tot nadere oudersteuDing van zijn verzoek, als een auder belanghebbende tot bestrijding, 2*. Een beroep van D. W. Kramer c. s., van eene beschikking van Burgemeester en Wethouders van Bolsward, waarbij geweigerd is de vergunning tot oprichting eener grofsmederij in de huizinge, gelegeu aan den algemeenen rij weg even buiten de voormalige Blauwpoort in die gemeente, kadaster sectie B, n°. 1Ü47. Rap porteur, de staatsraad Meeussen; 3'. eeu beroep van den Raad der gemeente Eindhoven van een besluit van Ged. StateD van Noord-Brabant, waarbij de goedkeuring is onthouden aan de hegrooting voor 1872 van die gemeente. Rapporteur, de staatsraad Boot. iYIai-litbericliton. Amsterdam, 30 October. Rogge, J. Galatz 186. Petersb. 183; Oct. 182; Maart 194, 195; Mei 196, 197. Aangezegd 25 last. Totaal 7457. Raapolio zes weken per 100 kg. 45%; vliegend 4416; Mei 44», 44; Nov. 44%, 44, 43», 44; Dec. 4416, 44, 43%, 44. Lijnolie zes weken 4116; vliegend 40»; Maart, April, Mei 39%; Nov. 40(6, 40; Dec. 39%'; Raapkoeken per 1000 kg. 88, 94. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 1416. Koolzaad per 2000 kg. April 432; Nov. 410. HUWELIJKEN, GE800RTr.il ES STSKFGEVLLLEN Burgerlijke stand van Leiden van den 24sten tot en met den 30sten Oct. 1872. GEHUWD. J. Favier, iID, en M. de Vrind, jd. J. van Veen, Jin. en M. T. Weasels, jd. P. Kouwenberg, jm. en J. C. van LeeuweD, jd. BEVALLEN. S. A. D. Britiijn, gcb. de R dder, l). M. S. Kukler, gob. Bekoojj, C. Ouweband, geb. Schrier, Z. C. N. Rappard, gcb. Tromp,. I). J. .Vermey, geb. Leef- lang, D. H. Chandron, gcb. Moene, Z. P. van Zijp, geb. Kramp, Z. J. C. Barna9, gcb. Ramak, Z. C. Lafeber, geb. Auer, D. E. C. Schouteo, geb. Loeber, D. W. M. G. van Leeowcn, geb. de &an, Z. -i. A. van der Meer, geb. van Tol, Z. A. C. van Zijp, geb. van der Sloot, Z. J. M. C. God- dijn, geb. Colla, D. E. Tonniuga, geb. Gijzenij, Z. - A. Ka9- tcele, gcb. Nicrop, Z. M. Gressic, geb. de la Rie, Z. F. Zaalberg, gcb. Bourgeois, D. J. M. H. Haneveld, gcb. Fakkel, Z. J. Heusen, geb. van der Lof, D. J. M. Sliggers, geb. FonteiD, D. W. J. Musers, geb. Cuyle, Z. J. M Tierolf, gcb. de Huu, Z. C. Fles, geb. Hiep, Z. M. Lasschuit, gcb. Ligtvoet, Z. OVERLEDEN. J. Sjardio, Z. 2 ra. N. ClavaD, Z. 2j. C. E. van Haaster, Z. 2 m. - P. Larrewijn, 45 j. J. P. Berghaus, 62 G. van den Berg, D. 3 j. P. Optcndrecs, 63 j. C. J. Gaykema, I). 5 d. N. Frankhuizen, I). 26 j. C. J. de Pauw, wed. S. FlammaD, 79 j. A. van Leeuwen, L). 8 ro. A. L. Dirksc, Z. 20 m J. F. Schouten, Z. 2 j. M. L. Batist, D. 1 rr. T. H. van Nassau, Z. 2 m, J. Ver hoog, Z. 1 m. G. J. van der Steen, Z. 7 j. J. H. de Haan, D. 5 m.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3