Nc'. 3905. A0. 1872. Donderdag 31 October. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per poat3.86. Afzonderlgks No mm era0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DES ADVKRTKNTI1CN. Voor lederen regelƒ0.16. Grootere letten naar de plaatsruimte die x\j beslaan. STADS-BEltlCIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Pieteb van Zur, Smid, wonende alhier, om vergunning tot het houden en mesten van een varken in een pakhuis in eene poort aan den Ouden Rijn, n°. 98 Gelet op art. 224 der algemeene Politieverordening van 24 October 1867 Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 4den November aanstaande, 's voor- middags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, SO October 1872. Leiden, SO October. Bij de Tweede Kamer zijn iDgekomen 6 wets ontwerpen tot naturaliseering van: 1°. J.G.Wal ter, steenfabrikant, te Arnhem; 2'. H. A.F. Freij- danck, landmeter in Ned. Indië; S°. C. W. Kloer, te Macassar (Nederl. Indië); 4°. A. Opfermann, slagersknecht, te Amsterdam5°. J. v. d. Bergh, klerk ter Algemeene Rekenkamer in Nederl.- Indië, te Batavia, en 6". C. L. O. Rudolph, te Batavia. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn aangeboden 13 wetsontwerpen tot bekrach tiging van provinciale belastingen. De memorie van toelichting bij die ontwerpen gevoegd, houdt het volgende in: „ln den hierbij gevoegden staat zijn de provin ciale belastingen omschreven, voor welker heffing over 1873 bekrachtiging door de wet wordt ge vraagd. De staat vermeldt tevens de provinciale belastingen die over het jaar 1S72 zijn geheven, alsmede het bedrag en de bestemming der pro vinciale belastingen over 1873 te heffen. „Worden de voorgestelde wetsootwerpen tot wellen verheven, dan zullen teD gevolge van die en van vroegere wetten, waarbij de heffing van provinciale belastiugen reeds is bekrachtigd, over 1873 provinciale belastingen tot gelijk bedrag als over het loopende jaar worden geheveD, behalve in Noord-Brabant od in Groningen. In deze laatste provincie zullen op de grond- en personeele be lastingen twee opceDten meer worden geheven, omdat de uitgaven over 1873 alleen voor renten en aflossingen vau aangegane geldleeniügen f 22,636 meer zullen bedragen dan over 1872. „In Noord-Brabant is ten gevolge der wet van 16 Juni 1872 Staatsblad n°. 60) de heffing van rechten voor het gebruik der ijzeren brug over den Steenbergscheu Vliet, nauw samenhangende met de heffing van tolgelden voor hei gebruik der l>rovinciale wegen, vervallen. „Lu hunne lauiste zomervergadering besloten de Staten dier provincie, daar de bediening dier brug niet kon vervallen, een nieuw voorstel tot heffing van rechten voor tiet gebruik dier brug te doen, en verminderden daarbij die rechten met een zesde van het bedrag, bekrachtigd bij de wet van 27 December 1870 Staatsblad n°. 219). Gelijk tijdig werd een voorstel gedaan lot heffing van rechten tot datzelfde bedrag voor hei gebruik der nieuw te bouwen ijzeren brug over den Rosen- daalschen Vliet, ter plaatse waar thans liet zoo genaamde Liudenbergscbe bootjesveer van Gastel op Kruisland bestaat, die noodzakelijk is gewor den, nu de grintweg van Gastel naar Kruisland zijne voltooiing nadert. De opbrengst van beide heffingen kan voorshands niet wel worden opge geven. Er wordt daarom voorgesteld de bekracli- Iligiug slechts voor drie jaren te verleenen, om te kunDen nagaan of de rechten voor verlaging vatbaar zullen blijkeu te zijn. „De invordering dier rechten zal geschieden overeenkomstig de door de Staten vastgestelde voorschriften, dio met de Koninklijke besluiten «aarbij zij zijn goedgekeurd, hiernevens in af- schrilt worden overgelegd." De commissie uit de Tweede Kamer, belast geweest met bet onderzoek der nadere inlichtiu- gen op het adres van den heer J. van Gilse, leeraar hij de Vereenigde Doopsgezinde gemeente te Groningen, omtrent zijn aanspraak op het genot van kindeigeld, heefi daaromtrent rapport uit gebracht en aan de Kamer voorgesteld te beslui ten, met dankbetuiging voor de door den laatst afgetreden Minister van Financiën gegeveu nadere inlichtingen, den tegenwoordigen Minister van Financiën in overweging te geven: 1". alsnog gunsiig le beschikken op het ingediende adres van den heer van Gilse en 2°. te onderzoeken iD hoever, door een wijziging van de bepalingen van liet Kou. besluit van 15 December 1861 n°. 59, kan worden tegemoet gekomen aan de voor sommigen bestaande bezwaren in hel verkrijgen van kinder-, school- en academiegelden, waarop de leeraars van de verschillende Protestanlsche kerkgenootschappen gelijkelijk aanspraak hebben. Up Knowsley Hall bij Lord Derby, waar H. M. de Koningin logeert en vele voorname gastep bijeen zijn, is Vrijdagnacht ingebroken. DedieveD hebben een groote hoeveelheid diamanten, juwee- len, enz. meegenomen, ulles in eigendom toebe- hoorende aan Miss Constance Grosvenor. Men schat de waarde van 't gestoleue op 3000 pd. st.; 50 pond i8 uitgeloofd voor de aanhouding der daders. Te Middelharnis is hij de herstemming op he- deD tot lid van de Provinciale Staten gekozen Mr. G. J. Goekoop met 261 stemmen tegen 221, die op den heer van Weel waren uitgebracht. Met zeer veel genoegen vernamen wij, dat het Comité van den Leidschen Schouwburg besloten had aan den heer J. C. Vulois, directeur van de Kon. Zuid— Holl. Tooneelisten, liet openen van een abonnement te vergunnen, want werkelijk de Cotnedie was voor ondernemers en publiek ie duur en het verheugt ons, dat Heeren Commis- ->». -iLivjoujtv utf. ingezien ueuueo. Met het oog op de lijst van iuteekening, die pas sedert Maandag 1.1. circuleert, staan wij ver baasd over den bijval dien het Leidsche publiek in het abonnement toont en zullen wij nu althans de zaal telkens beter gevuld zien en bovendien, wanneer hel tooneel-eomité, bij het einde van den winter, baar balans opmaakt, zal zij een veel grooter saldo in hare kas vinden, dat van lieverlede zal kunnen strekkeu om de lang ge- wensebte verbeteringen van het tooneel zelf te bewerkstelligen. Maandag a. s. wordt eeD geheel nieuw stuk gegeven, terwijl de directie ons heeft verzekerd dat zij aan het Leidsche publiek een met zorg gekozen repertoire zal aanbieden en niets onbeproefd lnten om zijne abonnenten en andere bezoekers genoegen le geven. Tevens maken wij het publiek nog eens op merkzaam, op het Vrijdag te geven Concert door het orchest van den heer Stumpff, in de Stads gehoorzaal, dat om niet te spreken van het kunst genot èn om de lage eimée èn omdat de onder nemer van plan is om, wanneer het bijval vindt, het door nog eenige ie doen volgen, wel eene dubbele aanbeveling verdient. De Times meldt dat de board of Trade eerst daags een gerechtelijk onderzoek te Greenwich zal laien instellen naar de omstandigheden van 't verongelukken der Batavier op de Theems. Het lichien van 't wrak laat zich bezwaarlijker aan zien dan men vermoedde, daar met eiken dag zich in den romp meer zand en modder ophoo- pen. Men is derhalve bezig door middel van dui kers een deel van de zware lading op te haleo; en inmiddels worden de toebereidselen tot'l lich ten met kracht voortgezel. Kisten en balen wor den voortdurend geborgen. Uok zijn verscheiden koffers en passagiersgoederen opgehaald, en tijde lijk gedeponeerd bij den beer Hodds, opzichter van een der Gouverneinents-kruitiiiagazijuen. De Cliarkeih blijfi in Millwall Docks aan den ketting. De proeftocht van het stoomschip Koning dei- Nederlanden heeli op de Clyde bij Glasgow plaais gevooden en is volkomen geslaagd het schip liep 12H mijl. Dit stoomschip van ruim 3000 ton laadvermo gen, eu mei machines van 1600 p. k. effectief, wordt gevoeid door kapitein M. C. Braat, en zal over eenige dagen van Greenock naar Nieuwe- diep vertrekken, om voor Java ie laden. Het zal de vloot der Stoomvaart-maatschappij Nederland tot vier eerste-klasse-stoomscliepeu uilbreiden, en die Maatschappij in slaat stellen om de. lang ge- wenschte regelmatigheid in hare afvaarten te breügen. Eenige handelshuizen te Harlingen hebben het verlangen te kennen gegeven, dat de Kamers van Koophandel in de noordelijke provinciën zich tot de Tweede Kamer zullen wenden, opdat er ein delijk eens definitieve stappen worden gedaan om de aansluiting van den staatsspoorweg aan de Pruisische westbaan bij Ihrhove tot stand te brengen. Deze zaak is ook besproken in de al gemeene vergadering voor handel eD nijverheid te Groningen. De- e vereeniging heeft aan de Harlinger heeren in overweging gegeven, om eerst ie onderzoeken hoe het op dit oogenblik met de zaak der aansluiting staat, en het denkbeeld geopperd, om daartoe eene deputatie naar 's-Gra- venhage af te vaardigen, beslaande b. v. uit de presidenten der Kamers van Koophandel te Har- liugeu, Leeuwarden en Groningen. De vergade ring heelt aan het bestuur opgedragen om verder in. deze belangrijke quaestie naar bevind van za ken te handelen. Een sergeant der artillerie meldt uit den Helder aan de N. H. Cl.: LI. Vrijdag was ik alhier ooggetuige van eene begrafenis, die mijDe verontwaardiging ten zeerste opwekte. Het lijk was besloten in eene houten kist, waar zelfs de spijkers nog uitstaken. De kist stond onbedekt op een boerenwagen, getrok ken door één paard. De geleiders waren een voor dronken veldwachter en een voerman. Onderweg werd nog halt gehouden en de lijk wagen door beiden verlaten, om hun pijp aan te stekeu. Eenige oogenbhkken later beklom de lustig dampende veldwachter den wagen en voort ging het in draf. Uit het „p.iiriioi "n- veldwachter maakte ia op, dat de overledene een inau was. Dienstaangelegenheden verhinderden mij, den verderen afioop op het kerkhof bij le woneu. Dat lijk was dus van een drenkeling I een vreemdeling Als militair beu ik niet bekend mei de plaat selijke verordeuingen der gemeente Helder, doch, zeer zou het mij verwonderen, als zulk eene be grafenis voor gevonden vreemde drenkelingen voorgeschreven is. Maar op wiens lust werd dan hier gehandeld Men zal mij toestemmen, dat dergelijke feilen ten strengste afkeuring verdienen. Zaterdag is den oud-inspecteur van het lager onderwijs in de prov. Utrecht, den heer Lodewijk Mulder, door eene commissie vau onderwijzers, onder voorzitterschap van den schoolopziener A. M. E. van Deventer, een prachtig geschenk aan geboden, bestaande in een lessenaar en album, in tegenwoordigheid van een aantal onderwijzers onderwijzeressen uit de verschillende districten va li Utrecht, had deze aaubieditig plaats. Het comité voor de lijn Amsterdam—Medem- blik van den Noord-HollaudschenFrieschen. spoorweg is druk in de weer. Van Amsterdam af worden de bakens gezet en de opmetingeu gedaan. De groote Internationale Tooneel wedstrijd te Gorcum zal op 12 in plaats van op 19 November plaats hebben. Men verneemt dat het plan bestaat de vesting werken vaii^leertruidenberg zoo uit te breiden, dat een gedeelte van de gemeente Raamsdonk, het zoogenaamde Raamsdonksche Veer, binnen de wallen zal vallen. Daardoor zou Geertruiden- berg een aanwinst van omstreeks tweeduizend zielen verkrijgen. Verder zouden eenige forten op een aanzienlijken afstand van Geertruidenberg gebouwd worden, ouder anderen een op twintig minuten afstand van Oosterhout. Gedurende drie weken zijn eenige officieren van den generalen staf te Geertruidenberg gedetacheerd geweest, ten einde de noodige opmetingen te doen; den 25sten October jl. hebben zij deze gemeente ver talen. Dezer dagen heeft te Haarlem, in het lokaal beneden het koffiehuis de Korenbeurs, de vergade ring plaats gehad van de Algemeene Nederlandsche Werklieden-Vereeniging. De zaal was geheel vol maar er heerschte gedurende ruim twee uren volmaakte orde. Verschillende sprekers volgden elkander op, ten einde den toestand van den handswerkman als onhoudbaar te schetsen. Maar tot verbetering moeten, zoo meenden zij, geen werkstakingen en nog minder onderlinge opruiingen te baat wórden genomen. Gebreken en leemten, waar die bestaan, moeten langs den miunelijken weg vereffend en aangevuld worden; het verdiende loon inoet meer productief gemaakt worden door coöperatieve winkel-vereenigingen op te richten, dit was het programma van dezen werkmans-bond. Enkele punten werden aangevoerd om de Zondagsrust te verdedigen, en ten slotte werd tot deelneming aan het lidmaatschap uitgenoodigd. Dezer dagen zijn 76 man, zijnde de helft'vau de te Vriezeuveen gedetacheerde militairen, weder naar Arnhem vertrokken. De overigen zullen, niettegenstaande er geen zweem van ontevreden heid meer bestaat, voorloopig daar nog verblijven. Er bestaat een plan om in het volgende jaar eene groote tentoonstelling van nijverheid en kunst te Calcutta te houden. Zoo het doorgaat, zal de opening reeds in het voorjaar plaats hebben. In Dresden worden de gasmeters algemeen met glycerine in plaats van water gevuld; doch het is gebleken dat zij vuil wordt en na verloop van eenige jaren gezuiverd moet worden. Dit geschiedt door de' vloeistof gedurende twaalf uren te ver warmen tot op 50 of 60 graden, en vervolgens tot op 150 graden, waardoor het water, de am monia-verbindingen en audere vluchtige lichamen worden verwijderd. Na deze bewerking wordt de voor""Kef gebruik gereed' Óp deze ivijzè worden jaarlijks drie a vierhonderd centenaars glycerine te Dresden beweikt. Als tegenhanger van de klacht, dat inen in ons land met zoovele zaken achteraan komt, kan de aankondiging van een 'uitgever dienen, „dat een aanvang wordt gemaakt met den druk van de Wet ter voorziening tegen besmettelijke ziekteq." Toch bestaat die wet nog niet. Het ontwerp mopt nog door de Eerste Kamer worden goedgekeurd en door den Koning worden bekrqchtigd! De Arnheinsche uitgever is dus inderdaad zijn tijd vooruit. Dezer dagen overleed te Texel een vrouw in den hoogen ouderdom van 81 jaren, die nooit het eiland had verlaten en gedurende al die jaren zelfs nooit vao woning veranderd was. Men meldt uit Moerdijk, dat aldaar op den lsten November a. s., door eene Commissie, afgevaar digd door het provinciaal Kerkbestuur van Noord- Brabaut, een onderzoek in loco zal worden in gesteld naar de handelingen van den predikant dier gemeente, naar aanleiding van twee klach ten, bij genoemd bestuur ingekomen. De eerste betreft doopsweigering; de tweede betreft heuellde feit en persoonlijke beleediging op den kansel. Bij beschikking van 28 October 1872, is de ver gunning voor een stoomsleepdienst op den IJsel, de Willemsvaart en het Zwolsche Diep van Zut- fen tot de Zuiderzee, vroeger verleend aan Ge broeders Goedkoop, te Amsterdam, verklaar I ie zijn vervallen, met ingang van 24 November aan staande. De Slaalscourant bevat de statuten der Verdedi ging ter bevordering der belangen vau Roosjes snijders (diamantwerkeis), gevestigd te Amster dam. Het in de Staals-Couranl van 26 en 29 October jl., N°. 253 en 255, aangekonuigd vergelijkend on derzoek voor eene plaatsing als tweede klerk bij liet Departement van Koloniën zal niet plaats hebben, vermits in de behoefte aan klerken (schrijvers) op andere wijze wordt voorzien. Het Rijkstelegraafkantoor te 'Soestdijk, alleen voor den duur van het hofverblijf in werking, is weder gesloten.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1