eene Jufvrouw ADVERTENTIE Hl. hebben een vereeniging gevormd, wier doel is booger ontwikkeling van taalkennis en bescha- vjBo. Zij hebben generaal Garibaldi verzocht eere- soorzitter dier vereeniging te worden. Deze heeft Varaan gehoor 'gegeven en hun een vriendelijk iirijven gezonden, waarin hij hen voor het in tem gestelde vertrouwen dank zegt en hen op dekt om steeds het goede te blijven betrachten. Zwitserland Het Journal des Débals geeft een overzicht van het stelsel der directe verkiezingen op het katholieke kerkgenootschap, zooals die in sommige kantons san Zwitserland gevonden wordt. „In Aargau, zegt hij, wordt de bisschop benoemd door een senaat" uit tien kanunniken samengesteld; de jastoors en verdere bedienende geestelijken wor den daar, krachtens eene wet van 31 Augustus 1864, voor eenen tijd van zes jaren benoemd; zij staan onder toezicht van den kerkeraad en van de burgerlijke overheid en kunnen ten allen tijde ontslagen worden; in sommige gevallen kan hun zelfs de verkiesbaarheid worden ontzegd. De ka- elaans worden op voordracht van den kerkeraad, oor den Staatsraad benoemd. Eveneens worden e pastoors door de gemeenteleden benoemd in hurgau, Glaris, Baselland, Appenzell, Tessin,en elfs in de kantons Zug en Schwyz, wier bevol- iog zeer godsdienstig en niet erg voorwaarts trevend is. In Schaffhausen worden do katho- ieke priesters door den Staatsraad benoemd, in urich sedert 1869 door de gemeenteleden. In Lu- ern eindelijk, het strengst katholieke aller kan tons, zal eene wet aan de volksstemming onder worpen worden, welke de verkiezingen het ont slag der pastoors regelt, Door het voordragen van eene dusdanige wet zal derhalve de Staatsraad van Genève noch eene desorganisatie noch eene reorganisatie van de katholieke kerk bewerken hij zal eenvoudig het voorbeeld der andere kan tons volgen." Spanje. De financieele commissie der Cortes, belast met bet onderzoek der door den Minister voorgestelde belastingen, heeft geconcludeerd tot verwerping van de vijfpercents belasting op de spoorweg- aandeelen. De belasting van tien percent op de spoorwegkaartjes is in beginsel door haar aan genomen. De vraag, of men éen percent heffen zal van de successie in de rechte lijn, is voorshands oubeslist gebleven, daar de commissie eerst wil laagaan, of zonder deze belasting op de successie, 1 bet evenwicht op de begrooting verkregen kan 'worden. Tereenigde Staten. Volgens het American Register heeft de heer ïreeley zijne verkiezingsreis in de westelijke sta ften plotseling gestaakt om naar New-York terug ■te keeren. Als reden voor dezen overhaasten 'terugkeer wordt de slechte gezondheidstoestand van zijne ecbtgenoote opgegeven, doch, volgens een uit Nevv-York ontvangen telegram, wordt die algemeen beschouwd als een vrijwillige af stand van des heeren Greeley's candidatuur voor het presidentschap der Vereenigde Staten. TELEGRAMM EIV. Athene, 26 October. Men zegt, dat in een ge houden Ministerraad de Ministers van Buiten- landsche Zaken en van Onderwijs de stelling slaande hielden, dat men moest komen tot eene schikking omtrent de Laurium-quaeetie. De heer Deligiorgio verdedigde eene tegenovergestelde opinie, waarop eerstgenoemde Ministers hun ont slag indienden. Madrid, 27 October. Niettegenstaande de ver klaring van Zorilla heeft het bureau der Cortes etae commissie benoemd, wier meerderheid gun stig gestemd is ten opzichte van het voorstel tot afschaffing van de doodstraf voor staatkundige overtredingen. Lissabon, 26 October. Er zijn bevredigende ophelderingen gewisseld tusschen de regeeringen van Brazilië en de Argentijnsche republiek. De onderhandelingen met generaal Mitre worden met hoop op goeden uitslag voortgezet. Brussel, 26 October. De Courrier de Bruxelles meldt, dat de groote militaire commissie het ten pzichte van het ontwerp der legerhervorming niet eens is kunnen worden. De burgerlijke le den der commissie hebben bepaaldelijk hunne ;oedkeuring aan de voorgedragen militaire her vormingen ontzegd. Het hervormingsontwerp zal nu waarschijnlijk niet worden ingediend. Welmar, 26 October. Hedenvoormiddag over feed Ottilie von Goethe, de weduwe van den migen zoon van Wolfgang von Goethe. Parijs, 26 October. De Kamer van Koophan- 'del heeft, in het geding van de Messageries tegen de maatschappij van het Suez-kanaal, tot ont- tegging aan die Maatschappij van het recht om het tonnengeld op eigen gezag te veranderen, hch ten gunste der Messageries verklaard. Naar men verneemt, zal de Suezkanaal-maatschappij van deze uitspraak in appèl komen. konstantlnopel, 26 October. Mehemed-Ruhc- di-pacha, wiens benoeming tot grootvizier in of- dcieele kringen goed opgenomen is, heeft de schikking van zijn voorganger met Montenegro goedgekeurd. Rome, 26 October. De Opinione zegt, dat het parlement tegen 20 November bijeengeroepen zal worden. Grootvorst Nicolaas van Rusland zal heden te Brindisi naar Griekenland scheep gaan. De militaire districten zullen op 62 gebracht worden en de permanente districtscoinpagnieën van 169 op 191. Madrid, 26 October. Morgen zal in de Cortes worden behandeld een voorstel om het vroegere ministerie Sagasta in staat van beschuldiging te stellen. Washington, 27 October. De regeering heeft bekend gemaakt, dat de nationale schuld, in de drie laatste jaren, jaarlijks met 100 millioen dol lars verminderd is. Parijs, 27 October. Donderdag is een detache ment Fransche hospitaal-soldaten, op weg naar het kamp van Ch&lons, bij vergissing in het sta tion van Chalons aangekomen. Een beleedigde een Duitschen schildwacht en werd door de Duitsche overheid tot drie dagen gevangenis veroordeeld. De Fransche autoriteiten veroordeelden den ser geant, die het detachement geleidde tot 14 dagen gevangenis, omdat hij de manschappen uit het station had laten gaan. Bij de verkiezing voor den gemeenteraad dezer hoofdstad, in de wijk des Halles, is de heer Lamouroux (een radicaal) gekozen met 2842 stem men, tegen 1516, welke op den conservatieven candidaat, deu heer Poiret, zijn uitgebracht. New-ïork, 27 October. De uit Canada inge voerde ziekte onder de paarden breidt zich op onrustbarende wijze uit; te New-York zijn reeds 30,000 paarden daardoor aangetast. Gumblnnen, 27 October. De regeering heeft een quarantaine voor den tijd van vijf dagen uit geschreven ten opzichte van de Poolsche houtvlot schippers, die bij Schmalleningken Memel pas- seeren. Deze maatregel beeft ten doel, om den voortgang der cholera te stuiten. Rome, 28 October. Het Journal de Rome, zegt dat kardinaal Cullen den paus heeft trachten te bewegen iets ten gunste van de geestelijkheid in Galway te doen, die tegenwoordig vervolgd wordt, maar dat de paus dit zeer bepaald weigerde en het buitensporig radicalismus van leeken en gees telijken in Ierland afkeurde. MLïxrLctber-icliten. Amsterdam, 25 October. Rogge, N. Galatz 195, J. Galatz 185, 186; Gebr. Galatz 170 aan de Zaan; Petersb. 180 bij partij; Petersb. 183 bij gerij!'; Maart 195, 193; Mei 196, 197,195. Aanzet 25 last. Totaal 7450. Raapolie zes weken per 100 kg. 45ft; vliegend 4416; Mei 441*; 45, 445t; Nov., Dec., 44k, 4414. Lijnolie zes weken, 41 vliegend 40jj, Maart, April, Mei39H; Nov. 4014 401*, 40^4. Dec. 39^. Raapkoeken per 1000 kg. 88, 94. Lijnkoe ken per 100 kg. 11, 1414. Koolzaad per 2000 kg. Nov. 410. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. De Commissie van Financiën heeft geene be denkingen tegen het voorstel van Burgemeester en Wethouders, om; 1°. de opbrengst der brug gelden van de Spanjaardsbrug aan de tegenwoor dige pachtster voor de twee laatste maanden dezes jaars te verpachten, en 2°. de pacht van de opbrengst der tolgelden aan het Zijlhek te ver lengen lot 1 Mei 1873, weshalve zij den gemeen teraad raadt dienovereenkouisiig te besluiten. derden leeraar in de wiskundige vakken aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs, onder bepaling dat deze tevens belast zal zijn met bet onderwijs in de cosmographie 2°. de jaarwedde van dezen leeraar vast te stel len op f 1600 3°. van het oogenblik af waarop de nienwe leer aar zijne functiën aanvaardt, in te trekken zoowel de toelagen van 260 aan de leeraars v. Loghem en Kroon, bij Raadsbesluit van 22 September 1870 toegekend, als de toelage van 200, welke den leeraar van Loghem, krachtens Raadsbesluit van 14 October 1867, toekwam voor het onderwijs in de cosmographie. GEVEILDE PEECEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 27 October 1872 ten overstaan van den notaris P. Muller. N°. 1 en 2. Een huis, erf en tuin met daar nevens gelegen pakhuis, aan de Westzijde vaD de Heerengracht omtrent de Slopsteeg, wijk VII, n°. 148 en 149, sectie I, n°. 1204 en 1205, gecom bineerd kooper B. den Honter voor ƒ4150. N°. 3. Een huis en erf aan den Nieuwen Rijn tegenover de Kraaijerstraat, wijk VII, n®. 95, sectie I, n°. 110S; opgehouden. N°. 4. Een huis en erf waarin de herbergiers- affaire wordt uitgeoefend, genaamd de Pelikaan, aan de Westzijde van de Pelikaan-of Bakkersteeg, met een uiigaog iu de Legewerfsteeg, wijk VI, n®. 590 en 590 rood, sectie H, n°. 2023 en 2022; kooper J. M. P. de Graaf voor 2130. N®. 5. Een huis en erf nevens voorgaand per ceel, wijk VI, n°. 590a en 590a rood, sectie H, n°. 2022; opgehouden. N°. 6. Een huis en erf aan de Oude Vest om trent de Bouwelouwesteeg, wijk VI, n'. 929, sectie H, n°. 1784; kooper B. den Houter voor ƒ2550. N°. 713. Zes huizen en pakhuis aan de Oost zijde van de Bouwelouwesteeg, wijk VI, n°. 850, 850a, 851, 852, 853, 854 en 854a, sectie H, n°. 1783, 1782, 1781,1780, 1776, 1723 en 1724; gecombineerd; opgehouden. N®. 14. Een huis en erf waarin de melknering wordt uitgeoefend, aan de Oostzijde van de West- dwers- of lJzerengracht, wijk V, n®. 1093, sectie B, n°. 1172; kooper J. B. Kleberg voor 2085. N°. 15. Een winkelhuis en erf aan de Zuidzijde van de Korte Langegracht, aan den hoek van de Bakkersteeg, wijk V, n°. 702, sectie B, u°. 1145 kooper N. ömittenaar voor 850. N°. 16 en 17. Twee huizpn en erven aan de Zuidzijde van het Levendaal omtrent de Kraaijer straat, wijk II, n°. 498 en 497, sectie E, n®. 694 en 695; gecombineerd; kooper W. L. Leget qq. voor 1508. Ten overstaaD van den notaris Mr. A. J. Wijn stroom: Een heeren huis met tuin en daarachter gelegen ruim pakhuis aan de Gedempte Koepoorts gracht, om de hoek van de Molensteeg, wijk II, n°. 13 en 2, sectie E, u». 989 en 990; gecombi neerd; in bod gebracht op 7800, niet gemijnd. De in handen der commissie van financiën ge stelde stukken betrekkelijk het voorstel om aan de gemeente-instellingen voor hooger en middel baar onderwijs een derden leeraar in de wis kundige vakken aan te stellen, heeft zij met de meeste belangstelling overwogen. Het gevoelen, door de Commissie van toezicht ontwikkeld, dat de voorgestelde maatregel drin gend noodig is in het belang van het onderwijs, heeft op het vestigen van hare meaning een overwegenden invloed uitgeoefend, want, ofschoon zij onder de bestaande omstandigheden gaarne zou hebben gezien, dat de kosten ook van de hier be doelde inrichtingen van onderwijs voor het vol gend jaar bepaald bleven binnen de greuzen iu de concept-begrooliug voor 1873 gesteld, zoo zou zij toch op zuiver financieele gronden zeker niet willen aoviseeren dat achterwege bleef wat in het belang van het onderwijs wezenlijk noo dig is. Intusschen had zij wel gewenscht dat de com missie van toezicht, of Burgemeester en Wethou ders, in hunne voorstellen deze meer volledig hadden toegelicht dan nu het geval is, en dus deu Raad in staat gesteld een zellstandig oordeel uit te spreken. De vraag bijv., of de wijzigiog welke men be doelt, en die voor den heer Van Loghem althans een groot geldelijk verlies zal opleveren, met of tegen den zin van dien heer wordt ingevoerd, laten de stukken geheel in het midden, terwijl zij evenmin vermelden hoeveel uren èu de nieuwe docent, wiens aanstelling meu verlangt, èn de beide anderen aan het ouderwijs zullen moeten wijden wanneer de nieuwe regeliug tot stand komt. Onder gewone omstaudighedeu zou de Com missie van fiuantiëo dau ook zeker geen praead- vies hebben uitgebracht vóór dat nadere inlich tingen waren ingewonnen. Nu echter de tijd driDgt en het voorstel te gelijk met de begrooting moet worden afgedaan, olijlt haar niet anders over dan het licht dat zij behoeft in de aanslaande beraad slagingen zelve te zoeken. Mocht dat licht onvoldoende zijn, dan behoudt zij zich de vrijheid voor op haar conclusie terug te komen, terwijl zij voor het tegenovergesteld geval den Gemeenteraad adviseert 1°. onder nadere goedkeuring vau den Minister van Binnenlandsche Zaken aan te stellen een JLAA'IVST'M BERICHTEN. 's-Gravenhagb, 2S October. De heer Bertinatti, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Italië, bij het Nederlandsche Hof, is gisteren, na eene langdurige afwezigheid, uit het buiten land in de residentie teruggekeerd. De trein van het Hollandsch spoor, die Za terdag te 4 uren 24 min. van hier naar Amster dam moest vertrekken, is eerst te kwart voor 5 uren alhier aangekomen, ten gevolge van een ge brek aan de machine. Heden is aan het lokaal van het provinciaal bestuur in Zuid-Holland aanbesteed.' de uitvoe ring van eenige herstellingen aan de overlaten in den Waaldijk boven Gorkum, niet de daartoe behooreude sluizen, duikers en verdere werken, beuevens het onderhoud daarvan over de jaren 1873—1875. Daarvoor waren vijf biljetten inge komen. Minste inschrijver was de heer G. Dek ker te Sliedrecht voor 23880. De rechtbank heeft in den aanvang harer zitting den persoon die zich in de vorige maand tegen zijne overbrenging naar het huis van arrest verzette en zich toen jegens den Koning en den rechter beleedigeude uitdrukkingen veroorloofde, overeenkomstig het requisitoir van het O. M., tot één jaar cellulaire gevangenisstiaf veroordeeld. Bij beschikking van den Minister van Finan ciën, van den 25sten October 1872, is bepaald, dat hei ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te 's-Gravesande c. a., waaraan kan geacht worden eene zuivere beloouiug van 2236 's jaars zijn verbonden, in de zesde klasse blijft gerangschikt. Zaterdagavond zat eene vrouw op een stoep aan de Bierkade met een dooden zuigeling op den schoot. Volgens verklaring van een inmid dels ingeroepen dokter, moet het kind ten gevolge van uitputting en gebrek gestorven zijn. Door de politie is aangehouden een mans persoon, die zich eeuigen tijd geleden schuldig maakte aau diefstal van gereedschappen in de Trompstraat. De leden der Mannen-zangvereeniging Cecilia, die, zooals gemeld werd, in den grooteu interna tionalen zangwedstrijd twee gouden medailles verworven hebben, vertrokken te 1 uur 26 min. naar Rotterdam, om hun daar achtergelaten ba nier te gaan afhalen en over te brengen naar 's-Gravenliage. Bij hun aankomst te Rotterdam werden zij aan het station verwelkomd en ont vangen door deputatiën uit de Rotterdamsche liedertafels „Rotte's Mannenkoor" en „Amphion," waarna zij door deze begeleid per trein van 2 uren 10 min. den terugtocht naar de residentie aannamen en te 2 uren 55 min. het met vlaggen versierde station van den Hollandschen spoorweg binnenstoomden. Op het perron stond eene onafzienbare schare den trein af te wachten. In de eerste rijen stonden geschaard de Eere leden en de Kunstlievende leden van Cecilia, en het SOtal werkende leden, dat geen deel aan den Parijschen wedstrijd genomen had.) Deze laatsten bewezen hunne terugkeerende broeders hulde met een Welkomstgroet aan onze zegevierend uit Parijs terug keerende broeders, leden der 's-Gravenhaagsche mannen- zangvereeniging Cecilia" gecomponeerd door den heer Waelputt, naar de woorden van den Voorzitter der Vereeniging Cecilia Dr. Wap, en bij den laat sten regel van het lied werd een massief zilveren krans, met het opschrift„Aan onze Broeders Ver winnaars te Parijs, 1872 (vervaardigd in de fabriek van de heeren v. Kempen te Voorschoten) na mens het dertigtal gehecht aan de Banier der Vereeniging. Een luid hoezee weerklonk en toen nu de Burgemeester der residentie, Jhr. Mr. F. G. A. Gevers Deijnoot, Eerelid der Vereeniging, hulde bracht aan de terugkeerenden en aan Ce cilia, en de gekroonde Banier begroette, scheen er geen einde te zullen komen aan het gejuich. Daarop begaven allen zich naar buiten om den stoet te helpen formeeren. 't Was ongeveer half- vier toen de optocht zich in beweging stelde. Voorop gingen de kapel der Grenadiers en Ja gers en de leden of deputatiën van een aantal vereenigingen en corporatiënde vereeniging Nieuwland, met hare banier en entre-nous, de verschillende tooneel-directiën, de Academie van Beeldende Kunsten en het Schilderkundig ge nootschap Pulchri Studio, de Nationale zangschool voor Handwerkslieden, de onderwijzers-zar.gver- eeniging Euphonia en de vereeniging Concordia met hare banieren, de Bachvereeniging, Polyhymnia, de afdeeling van de Maatschappij van Toonkunst, de maatschappij de Toekomst, en de Koninklijke Mu ziekschool. Deze afdeeling van den stoet werd be.- sloten door het muziekcorps der Jagers. Vervolgens kwamen de officieren van hej 'sGravenhaagsche scherpschutterscorps, die dedra- gers vau de bekranste Banier en van een prach tig kussen waarop de behaalde gouden medailles rustten, voorafgingen. Na dezen kwam het Bestuur van Cecilia. Op de borst van den directeur eu den voorzitter prijkte het insigne van Eerelid, hun te Parijs toegekend door het Bestuur van den grooten Or- pheonsbond die zich over geheel Frankrijk en zelfs tot in Algeria uitstrekt. Daarop volgden al de werkende leden van Cecilia, zoowel zij die in Parijs hunne medewerking haddeo verleend, als die hunne teruggekeerde Broeders hadden ver beid, en de kunstlievende leden der Vereeniging, terwijl de stoet besloten werd door het muziek corps der schutterij. Te ruim 4 uren had men den Schouwburg bereikt. HUWELIJKEN. GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden van den 27sten October 1872. P. Mazirel, wedr. 56 j. en J. F. van Kooten, jd. 51 j. H. Martijn, wedr. 56 j. en J. Bokma, wed. 42 j. A. Hazelhorst, jm. 25 j. en J.E. de Ru, jd. 26 j. C. O. Racké, jm. 33 j. en A. van der Does, jd. 30 j. Dr. C. K. Hoffinan, jm. 31 j. en A. Reynders, jd. 41 j. A. Barendse, jm. 30 j. en G. Tegelaar, jd. 28 j. G. C. Koene, wedr. 28 j. en J. C. Ligtenberg, jd. 36 j. P. de Jong, jm. 26 j. en S. E. Berkeveld, jd. 32 j. A. Prins, jm. 20 j. eD J. van der Steen, jd. 23 j. J. C. Brizee, jm. 23 j. en H. P. Eckhardt, jd. 19 j. J. P. Franchimon, jm. 23 j. en J. A. van Iterson, jd. 19 j. H. Wijnands, jm. 37 j. en F. van den Hout, jd. 28 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond. 6 u. 8 u. 12 o. 4 u. 5 u. 8 u. 10 n. Zaterd. co Tf< 46° 46® Zondag 46° co Tfi 50® 50° 48® 46* 44» Maand. 44® 47» 52. 60» Wind: Maandag-morgen 5 u. Z. O. Voor de vele blijken van belangstelling, die ik heb mogen ondervinden bij mijne bevalling na het overlijden van mijn geliefden echtgenoot, betuig ik langs dezen weg mijnen oprechten dank, en blijf mij steeds nogmaals aan mijne begunstigers aanbevelen. Wed'. C. J. PAPöT, Leiden, 29 October 1872. geb. Tibboel. De Directie van de Konink- ljjke llollandsche Tooneelistcn heeft de eer te berichten, dat zij voor TIEN VOORSTELLINGEN te Leiden, ge durende het Winter-Seizoen, een abonnement heeft geopend tegen eene billijke voorwaarde. Die genegen mocht zijn hieraan deel te nemen, wordt verzocht zich aan te melden bij den Concierge van den Schouwburg, die daarvoor de Inteekeu- lijst gereed heeft. De Directie, 28 October 1372. J. C. V A L O IS. Men vraagt alhier van 9 tot 4 uur die de geschiktheid heeft om een paar jonge kinderen op aangename eu nuttige wijze bezig te houden. Te bevragen bij den Boekhandelaar S. C. VAN DOESBÜRGH, Breestraat over de Papengracht,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3