De heer Dr. F. W. B. van Bell, onlangs benoemd tot hoogleeraar in de godgeleerdheid te Groningen, hield gisterenmorgen in de Nieuwe* kerk alhier zijne afscheidsrede als predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier. 's-Gravenhage, 27 October. Aanstaanden Dins dag zal bij den Gemeenteraad alhier behandeld worden het ontwerp der gemeentebegrooting voor 1873., met het voorstel van 24 leden en het ant woord hierop van Burg. en Weth. In dat ant woord zeggen B. en W., dat zij zich niet ont veinzen den ongewonen stap der 24 leden te be treuren. De wensch der geëerde voorstellers om geene belasting te verhoogen brengt het dagelijksch bestuur in geen geringe moeielijkheid. Het kan noch vermindering der geraamde uitgaven, noch het sluiten eener geldleeuing aanraden. Volhardt echter de meerderheid bij haar gevoelen, en wordt dus het voorstel tot niet-verhooging der belastingen aangenomen, dan geven B. en W.de posten op, die door eene leening zijn goed te maken, ten bedrage van f 116,965.64. Door echter de verhooging van belastingen niet toe te passen, verliest het ontwerp der begrooting in de ont vangsten de som van 120,000. Rotterdam, 27 October. De afdeeling Rotterdam van het Nederlandsche Typografen-bond had he denmiddag eene vergadering belegd, waartoe ge zellen en patroons waren uitgenoodigd, om door onderling overleg en samenwerking te komen tot verbetering van den toestand waarin de ty pograaf en de gezellen in alle aanverwante vak ken verkeeren. Slechts enkele patroons hadden aan de uitnoo- diging voldaan. Ook van de gezellen waren zeer weinige opgekomen. De laatsten waren boven dien, hoe ook door den Voorzitter aangespoord, niet tot spreken te bewegen. Het gevolg was dat de bijeenkomst tot geen uitkomst leidde. Geen enkel besluit werd genomen. Uit hetgeen de Voorzitter mededeelde en uit eene enkele opmerking van anderen bleek in hoofdzaak dat men van oordeel was, dat goede werklie den op vele werkplaatsen zóó slecht wordeD be taald dat zij moeten bedelen om kosteloos onder wijs voor hunne kinderen en om kosteloozen ge nees- en heelkundigen dienst voor hun gezin; dat men f 11 a 12 loon voor een goed werk man aanvankelijk noodzakelijk achtte; dat de schuld van de lage loonen in hoofdzaak werd geweten aan de redelooze concurrentie, waarmede de patroons elkander het brood uit den mond trachten te nemen, eene handelwijze die heuzelven benadeelt en het loon tot een te laag peil noodeloos doet dalen; en dat men vereeniging van gezellen en vereeni- ging van patroons als het eenige middel beschouwde om door gemeenschappelijke samenwerking tot opheffing van grieven en tot verbetering van den algemeenen staüd van zaken te geraken. Dr. Chantepie de la Saussaye, predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente alhier, benoemd tot hoogleeraar te GroDiDgen, heeft hedenavond in de Groote Kerk van de gemeente afscheid geno men, met een leerrede naar aanleiding van den Isten Zendbrief van Paulus aan de Corinthiërs Hoofdst. 3 vers 14. Eene buitengewoon talrijke schare was opge komen om deze plechtigheid bij te wonen. Dordrecht, 26 October. In een gisteravond al hier gehouden gecombineerde vergadering van de VereenigiDg ter bevordering van fabriek-en hand- werks-nijverheid en de Vereeniging tot bespreking van algemeene belangen is de wenschelijkheid van het oprichten eener meel- en broodfabriek alhier door den heer Cramer van Oudshoorn be toogd, en door de vergadering erkend, en is eene commissie benoemd om na voldoend onderzoek de plannen van den heer Cramer te helpen tot stand te brengen. Zwolle, 26 October. Gisternamiddag reden een drietal landbouwers uit Oldeneel op een boeren wagen huiswaarts. Op den Schellerweg schrikte het paard voor een locomotief, die men van spoor deed verwisselen, en ging op hol. De drie man nen redden zich door van deD wagen te springen, die vervolgens in eene sloot werd verbrijzeld, terwijl het paard met het voorstel wegrende en later is opgevangen. KOLONIËN. Wij ontvingen hedenavond de mailberichten van 14 September. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den advocaat-generaal bij het hooggerechtshof van N.-I. Mr. H. N. Grobbee en aaD den comm. bij's lands algem. pakh. te Samarang G. van de WeteriDg Fz. Ontslagen: Eerv., de gew. klerk op hetass.- res.-bureau te Meester-Comelis H. A. L. Scheffer de gew. pakhuism. te Singkawang (Wester-afd. van Borneo) P. E. van Ovenbij deD Raad van Justitie te Banka, op verz., eerv., wegeDS vertr., als lid, J. P. van den Broeke. Benoemd: Tot adv.-gen. bij het hoogger. van N.-I., Mr. W. de Gelder; tot veDdum. bij het vendu-dep. te Pasoeroean, A. de la Rambelje tot comm. op het res.-kant. te Tagal, B. L. Ager- beektot telegr. der 2de kl., A. Stuurbij den waterstaat en 's lands burg, openb. werkeD, tot iDg. der 1ste kl., G. A. Pet; tot ingenieur der 2de kl., A. M. S. flogerwaardtot lid bij den raad van Justitie te Banka, H. A. van Geldorp, per- kenier; tot 1ste klerken op het res.-kant. le Soe- rabaya J.C. Abels, F. W. de Koste en J. E. Tokaija. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederl., wegens ziekte, aan den mil. apoth. der 3do kl. J. W. SlaDgen. Ontslagen: Op verz., eerv., de gew. klerk bij de mil. adm. H. P. B. A. Soomeren. Departement der ilarine. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den gezaghebber der 2de kl. bij de gouv.-marine L. F. Kulker. Benoemd: Tot Europeeschen vuurstoker bij het marine-établissement op Onrust C. W. Touwer; tot 2den stuurm. bij de gouv.-uiarine P. van Hemert. BUITENLAND. Frankrjjk. De zitting der permanente commissie uit de Nationale Vergadering van jl. Donderdag, waar omtrent ons per telegraaf reeds eenige mededee- lingen zijn geworden, leverde weinig belangrijks op. Uit de nadere berichten blijkt, dat na een langdurige woordenwisseling de notulen der laatste zitting eerst werden goedgekeurd. De President deed daarna voorlezing van de brieven van de heeren Rouher en Richard, waarbij zij protesteerden tegen de inhechtenisneming van prins Napoleon, en onder aanbieding van volledige inlichtingen op het instellen van een onderzoek aandrongen. Tevens werd inededeeling gedaan van zijn op die brieven gegeven antwoord, waarbij bij de schrijvers verwezen had naar de Nationale Vergadering, als zijnde dezen alleen be voegd om aan hun protest en verzoek gevolg te geven. Op eene vraag van een der leden naar den stand der vervolging van de beleedigers der bede vaartgangers te Nantes, deelde de minister van binnenlaDdsche zaken, welke namens de regeering de vergadering bijwoonde, mede, dat de instructie dezer zaak op last van den minister van justitie werd voortgezet. Daarop bepaalde de commissie dat zij, met het oog op het weldra hervatten der zittingen van de Nationale Vergadering, geene vergaderingen meer zou houden. In het Bien Public wordt de volgende inede deeling gelezen„Het gerucht dat de Bank van Engeland tot die van Frankrijk de vraag had gericht om haar van goud te willen voorzien, is geheel ongegrond. Eene dergelijke vraag is niet gedaan noch in overweging geweesthet gerucht heeft zijn oorsprong gevonden in het door som mige Fransche financiers geopperde denkbeeld, dat men wellicht eeoe aanstaande verdere ver hooging van het disconto der Engelsche bank zou kunnen voorkomen door aan die baDk goud te leen te geven. Van een voor zekere omstandig heden geopperd denkbeeld, waaraan de belang hebbenden geenerlei deel hadden, heeft het ge rucht eene officieele aanvrage gemaakt." De minister van marine heeft het besluit genomen, om alle tot deportatie veroordeelde com munisten nog vóór 1 Januari 1873 naar Nieuw- Caledonië te doen overbrengen. Het is de Sybille, welke vóór dien tijd de 14de eD laatste reis moet aanvaard hebben. Eerst nog vertrekken de Cher en de Ome, daarna de Néréide en de Résolue. Elk dezer schepen zal ongeveer 350 veroordeelden met zich voeren. Bij de begrafenisplechtigheid van Théophile Gautier volgde een onafzienbare stoet, waaronder tal van notabiliteiten uit alle rangen en standen, de lijkkoets. Een onaangenaam incident ken merkte het slot der plechtigheid. De priester, die het graf moest zegenen, verliet het kerkhof, voor dat Dog de heer Alexander Dumas zijn toespraak ter eere van den overledene in haar geheel uit gesproken had. De Temps heeft reeds meer dan 100,000 francs voor de uitgeweken Elzassers en Lotha- ringers bijeengebracht. Frankrijk heeft andermaal een zijner sieraden op wetenschappelijk gebied door den dood ver loren. De heer Charles Daremberg, hoogleeraar bij de geneeskundige faculteit te Parijs en biblio thecaris van de „Bibliotheek Mazarin," is, na eene laogdurige ziekte, in den ouderdom van 55 jaren overleden. Hij werd verscheidene maleD door de regeering met eene wetenschappelijke zending naar Duitschland, Engeland en Italië belast. Hij was o. a. een der medewerkers van het Journal des Débats. In de dezer dagen gehouden zitting der vijf academiën van het instituut maakte de voorzitter bekend, dat de tweejaariijksche prijs van 20,000 frs., ingesteld ter belooning van een schrijver of wetenschappelijken navorscher, is toegekend aan den heer Guizot. Hij weidde in lof uit over den 85jarigen schrijver, die, zeide hij, gewoon is om wat hij met de eene hand ODtvangt, met de andere tot aanmoediging van jeugdige schrijvers terug te geven. Uit een brief aan den Siècle blijkt, dat prins Napoleon onder de Juli-regeering in nauwe be trekking stond met MazziDi, die omtrent den prins geschreven heeft „De neef (Jéröme-Napoleon) was mijn vriend, toen eene samenzweering tegen Louis Philippe gesmeed zou worden. Tweemalen had ik met hem eene bijeenkomst te Parijs, waarheen ik mij heimelijk begaf. Te Londen waren wij steeds met elkander in aanraking. Met onze vriendschap was het na den coup d'état natuurlijk gedaan." België. Naar men zegt is de reden waarom de kamer zitting niet met eene troonrede zal worden geo pend, de vrees, dat de burgergarde Z. M. met den kreet //leven de liberalenzou begroeten. Den 29sten zal alhier eene conferentie van Israëlieten worden gehouden, om te beraadslagen over maatregelen, in het belang van de vervolgde Joden in de Donau-Vorsiendommen te nemen. De afgevaardigden, 35 in aantal, zullen in het con sistorie van de synagoge der hoofdstad bijeen komen. De zittingen 't zal eene besloten ver gadering zijn - zullen den 29sten en 30sten worden gehouden. Dezer dagen heeft een bedevaart plaats ge had, met het doel om „de bevrijding van Paus Pius" af te smeeken, naar de kapel van Onze Lieve Vrouw van Haoswijek, nabij Mechelen. Ruim 50,000 bedevaartgangers namen aan den tocht naar deze even oude als vermaarde kapel deel. Gfroot-Britannië. Aan de Times wordt uit Calcutta gemeld, dat de onderkoning van Britsch-Iudië geweigerd heelt, om op eenigerlei wijze bemiddelend op totreden tusschen Rusland en den khan van Khiwa. Khiwa handhaafde tot dusver niet slechts zijne onafhankelijkheid, maar tartte zelfs Ruslands macht. Russische kooplieden werden er vermoord of beroofd, en zelfs moeten op dit oogen blik eenige Russische ouderdanen te Khiwa gevangen worden gehouden, Dadat uien hen vooraf gedwongen had den Islam te omhelzen. Het gevolg was, dat eeD Russische expeditie op het punt staat tegen Khiwa op te rukken. De khan van Khiwa is thaDS be vreesd geworden en heeft om de tusschenkomst der Britsch-Indische regeering verzocht, en het is dit verzoek, dat door den onderkoning van Britsch-Indië ten stelligste is van de hand ge wezen. De Times acht eene bevestiging der Russische heerschappij in Centraal-Azië even rechtmatig als de handhaving van het Britsche gezag in Hindos- tan. Het blad schijnt er geeu gevaar in te zien, dat eene onderwerping van Khiwa geheel Mid- den-Azië in de macht van Rusland zal brengen en dat, binnen een niet ver verwijderd tijdstip slechts het wankelende rijk van Afghanistan de Russen van de Britten in Azië zal scheiden. Blijkens het officieele rapport over den toe stand der krankzinnigengestichten in Ierland over het jaar 1S71 waren er aan het einde van dat jaar 10,767 krankzinnigen in gestichten van allerlei aard aanwezig, terwijl de verslagen der politie ambtenaren de tegenwoordigheid van 7560 krank zinnigen, idioten en onnoozelen constateerden welke niet in een gesticht verpleegd werdeD. Het eincijfer der in het land gevonden gekrenkten van geestvermogens bedroeg derhalve 18,327 o 1131 meer dan op het einde van 1870. Van de 6992 lijders, welke in openbare krank zinnigengestichten verpleegd werden, waren er 4-383 ongeneeslijk. Duitschlaud. In Slees wij k-Holstein heeft men besloten eene deputatie naar Berlijn te zendeD, ten einde bij de bevoegde overheid te onderzoeken of eene pe titie, waarbij op de vervallen-verklaring van het bekende 5de artikel van het Prager vredesver drag aangedrongen werd, eenige kans had van aangenomen te zullen worden. VolgeDS een door de Augsburger Algemeine Zeitung medegedeeld be richt uit Berlyn wordt het aldaar in de hoogere politieke kringen een gelukkig denkbeeld der Sleeswijk-Holsteiners geacht, dat zij thans zeiven een beslissenden stap willen doen om uit de onzeker heid te geraken waarin zij ten gevolge van het be doelde artikel van't Prager verdrag geplaatst zijn. „Wie maar eenigzins met den toestand van Noord- Sleeswijk bekend is wordt in dat bericht ge zegd zal niet kunnen betwisteo dat hij meer en meer ondragelijk is gewordeD, en dat het tijd wordt op de eene of andere wijze een eind daar aan te maken. De door artikel 5 van het Prager verdrag aldaar in het leven geroepen voorloopige staat van zaken is en blijft voor de Deensch-ge- zinde bewoners van Sleeswijk eene bron van verderfelijke agitatie en voor de Denen eene aan sporing tot steeds aangroeiende begeerlijkheid. Aan de Pruisische regeering is het thans, zich onbewimpeld omtrent het verlangen der Sleeswijk- Holsteiners te verklaren. Kan of wil men zich hier van de bedoelde verdragsbepaling niet los maken, dan trachte men de zaak laDgs den weg der onderhandeling met Denemarken te vereffe nen. Tot het eene of tot het andere moet men in het belang der provincie en des rijks besluiten omdat het oogenblik thans gunstig is en niemand weten kan welke nadeeleu uit het onbeslist laten dezer quaestie voor ons kunnen ontspruiten.'' In het berigt worden verder de kansen nage gaan welke voor het welslagen van onderhande lingen met Denemarken bestaan. Men acht het niet waarschijnlijk dat Denemarken genoegen zou nemen met hetgeen Pruisen behoudens zijne eer en zijne militaire en politieke belangen zou kun nen aaubieden, en hetgeen zou bestaan uit eenige weinige enclaves met zuiver Üeeusche bevolking met uitsluiting van Alsen en Sundewitt; terwijl erkend wordt dat Denemarken zeer terecht het andere vroeger door Pruisen geopperde denk beeld namelijk afstand van eene. samenhan gende landstreek aan de grenzen, tegen verwaar- borging der Duitsche nationaliteit verworpen heeft, dewijl het tegen het beginsel van onafhan- kelijkheid aandruischt en de kiein van onafzien bare verwikkelingen in zich bevat. Er zoude[1 dus nieuwe grondslagen voor het heropenen der onderhandelingen gezocht moeten wordeD, eo daar -Pruisen in, geen geval van afstand van meer gebied zal willen hooren, schijnen deie moeielijk gevonden te zullen kunDen worden Van het hervatten der onderhandelingen met De nemarken wordt dus weinig heils voorspeld Daarentegen meent men dat het Oostenrijksche kabinet, nu het eenmaal het 4de artikel van hei Prager verdrag, hetwelk veel gewichtiger bepa liugeu bevat, uit eigen beweging heeft opgege ven, veel lichter over te halen zal zijn om het 5d: artikel op te geven, hetwelk niet eens uit h: eigeu initiatief van Oostenrijk ontsproten maa: het door Frankrijk opgedrongen is, aan welks uitvoering Oostenrijk zelf meermalen verklaard heeft niet te hechten, en welks algeheele op heffing slechts zou kunnen bijdragen tot ver sterking van het geloof aan de oprechtheid van Oostenrijks vriendschappelijke gezindheid jegen Duitschland. „Het is dan ook de wensch van alle vriendei des vaderlands dus besluit de berichtgever dat het BerhjDSche kabinet zich het tegenwoor dige gunstige tijdstip ten nutte moge maken, om zich van de lastige uit het 5de artikel voort spruitende verplichting voor goed te laten ont slaan, in geval dit niet reeds geschied mocht zijn, hetgeen door sommigen vermoed wordt. In iedei geval zal men de Slees wij ksche deputatie nis met ijdele woorden naar huis kunnen zendeD, maar haar een ondubbelzinnig antwoord moeten geven." De Kamers van Koophandel te Maintz, Darm stadt en Offenbach hebben uit Berlijn van Regee- ringswege aanvraag ontvangen om advies omtrent het plan tot oprichting eener handels-universiteit te Maintz. Oostoiir.-HonS. Monarchie. Het Wiener Tagblatl meldt aangaande het woeden der cholera in Gallicië: De cholera neemt iuGal- licië onrustbarend toe, hetgeen men gedeeltelijk aan de ongewone herfstwarmte toeschrijft, gedeel telijk daaraan dat een menigte Joodsche fainihën van alle kanten zijn toegestroomd om den grooten verzoendag te vieren. Van 15 September tot 1 October heeft de ziekte in 224 plaatsen geheerscht en het aantal lijders, dat den 15den September 836 bedroeg, was op 1 October 6135. Van dezen zijn er 2176 overleden en 1130 nog onder genees kundige behandeling. Vóór eenige dagen werd Venetië in rep en roer gebracht door het volgende Des avonds tusschen 5 en 6 uren voer een gondel, door het breede kanaal della Giudecca, naar het eiland van dien naam. In het vaartuig bevonden zich de heeren Masierro en Penso, bankiers, be nevens verscheiden hunner klerken; zij kwamen van hun kantoor, bij de Poute de Barrattaria en begaven zich naar huune woning, de kas met zich nemende, welke op dien namiddag ongeveer f 120,000 bedroeg, benevens een zeer aanzienlijk bedrag in staatspapieren. Plotseling werden de personen, die zich in den gondel bevonden, van hunne zitplaatsen geworpev, de gondeliers vielen in het water ten gevolge van den hevigen schok, veroorzaakt door aanvaring van een anderen gondel. In een oogwenk spron gen verscheiden personen in bet vaartuig, maak ten zich van het geld en de effecten meester, en hadden |met den ganscheD buit de vlucht geno men, alvorens men op verdediging daarvan was bedacht. Van den schrik bekomen, zette men de dieven na, maar te vergeefs; zij hadden een zeer snel varende gondelsoort, eene „vipera",.tot den roof tocht gekozen, bemand met meer dan een tiental roeiers, zoodat de dieven spoedig uit het oog hunner vervolgers waren. Niettegenstaande de gansche politiemacht te water en te land op de been is gebracht, heeft men tot heden geen spoor van de bedrijvers die stoute daad kunnen ontdekken. Italië. Uit Rome wordt, onder dagteekening van 24 dezer, het volgende gemeld: De berichten aan gaande de overstroomingen blijven steeds veront rustend. De Po is nabij Revera buiten zijne oevers getreden en heeft de geheele landstreek tusscheD de rivieren Secchia en Panaro overstroomd. Ook een gedeelte der provincie Rovigo is overstroomd. Pavia, Cremona, Piacenza, Ravenna worden sterk bedreigd. Ook te Reggio, in Calabrië en aan den spoor weg van Catania heeft het waier veel schade aangericht. De regen blijft aanhouden en doet nieuwe rampen vreezen. De bedienden der koffiehuizen te Rome

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2