De Frankfurter Zeitung zegt: De Regeering zat te Metz voorloopig een Evangelische kerk doen boutven, aangezien hieraan eene dringende be hoefte bestaat. De kosten zullen 30000 thaler be- Dopen. Het gebouw zal zoodanig ingericht zijn, Jat het later voor de militairen zal kunnen wor den ingericht. Voor het bonwen van eene defi nitieve kerk zullen dan 180,000 thalers bestemd worden. De regeering zorgt evenzeer voor de be langen der Katholieken. Er onlt reeds onder handeld om de Kathedraal, die gedeeltelijk in vervallen toestand verkeert, flink te doen re6tau- reeren. Op alle plaatsen in den Elzas en Lotharingen meer dan 2000 inwoners tellende, zullen telegraaf kantoren ingericht worden. Groot-Bri tannië De Daily News meldt dat sir Barlle Fiére dezer dagen naar Zanzibar zal vertrekken als speciaal commissaris der Britsche regeering, belast met een onderzoek nopens de behandeling der negers in Afrika. De heer Bartle heeft vroeger steeds hooge ambten in Britsch Indië bekleed; hij zal thans worden vergezeld door den rev. Percy Bad ger en een ambtenaar van het Departement van Koloniën, als secretaris. Ten einde tegemoet te komen aan het ge brek aan zilvergeld, waarover in Engeland zooveel geklaagd wordt, heeft de kanselier der schatkist last gegeten dat er uiecr zilvergeld aan de Munt zal worden geslagen, en tuvens aan eene te Bir mingham gevestigde firma de leverantie van twin tig millioen shillings opgedragen. Men klaagt thans dat in den laatsten tijd aan- gemunte shillingstukken 9* pCt. minder zilver houden dan het wettelijk gehalte. Dezer dagen is in de Tree-Trade-liall te Manchester eene druk bezochte openbare verga dering gehouden, ten doel hebbende om bij de regeering aau te dringen op het in vrijheid stel len van de nog gevangen Feuians. De heer Isaac Butt, het hoofd der pat tij welke op zelfbestuur voor Ierland aandringt, heeft bij deze gelegenheid het woord gevoerd en gezegd, dat hij gaarne den heer Gladstone oprecht zou willen dank zeggen voor al hetgeen hij voor Ierland had gedaan, maar dit niet kon doen, zoolang niet volledige vrijheid aan Ierland was toegekendhij voegde er bij, dat de heer Gladstone niet in Ierland kon worden ontvangen, voor dat een volledige amnestie was verleend. Een ander lid van het Parlement, den heer Smyth, heeft zich niet ontzien, den bekenden, vijfjaren geleden te Manchester gepleegden aan val op een gevangen wagen te verdedigen; hij wekte de deernis der aauwezigen op voor de drie misdadigers, die, wegens hun aandeel in die daad en den daarbij gepleegden moord van een politie agent, zijn opgehangen. De secretaris der Briiscb-Australisehe Tele- graafinaatschappy heeft bekend gemaakt, dat de telegraafkabel tusschen Java en Port-Darwin is hersteld en de laudtelegraaüijn van Port-Darwin naar Adelaide voltooid. Beide lijnen zijn voor het verkeer opengesteld. Men meldt uit Louden, dat tengevolge van het rijzen der Weaver eu Daue, ernstige over- stroomingen te Northvvich, Middlewich eu Wins- ford hebben plaats gehad, waardoor aauzienlijke verliezen zijn geleden. Vereenigde Staten. Mevrouw Sarah Payson Willis Parton, bekend als schrijfster onder den naam van Fanny Fern is den lOden October in den ouderdom van 61 jaren overleden. TELEGRAMMEN. Berlijn, 21 October. De keizer, als scheidsrech ter uitspraak doende in de San-Juan-quaestie, heeft verklaard dat de aanspraken der Vereenigde Staten geheel overeenstemmen met de ware uit legging van 't tiactaat vau 1846; en datdegren3 tusschen het Britsche en Amenkaanscbe grond gebied alzoo moet loopen door het kanaal van Haro. Parijs, 24 October. In de zitting der permanente commissie deelde de heer Grevy brieven mede van de heeren Richard en Rouher, waarin deze protesteeren tegen de uitzetting van prinsNapoleon. Grevy zeide tevens, dat de zaak niet van de com petentie der commissie was en stelde voor de brieven te verzenden naar de Nationale Vergade ring. Hiertoe werd besloten. De minister van binnenlandsche zaken zeide, in antwoord op eene interpellatie, dat de instructie van de zaak der personen, die te Nantes de bede- 'aartgangers beleedigden, wordt voortgezet. Verscheidene afgevaardigden uitten den wensch, dat de rapporten over de ünancieele wetten spoe dig zouden worden rondgedeeld, oin daarover dadelijk na de opening der zitting van de Nati onale Vergadering de beraadslagingen te kunnen openen. Londen, 24 October. Aan Daily Telegraph wordt u't Parijs gemeld, dat het -handelsverdrag tot 31 December 1876 van kracht zal zijn, onder voor behoud van verlenging, indien zes maanden te voren daarvan kennis wordt gegeven. Madrid, 23 October. De Senaat heeft het adres in antwoord op de troonrede met 75 tegen 19 stemmen aangenomen. Het Congres heeft met 99 egen 58 stemmen het voorstel tot afschaffing van de doodstraf verworpen. Te Badajoz heeft eene manifestatie tegen de conscriptie plaats gehad. Londen, 24 October. Aan de Times wordt uit Parijs geschreven, dat de Duitsche regeering be sloten heeft, het passtelsel bij het overschrijden der Fransche grenzen naar den kant van Duitsch- land te handhaven. Over deze aangelegenheid zou een briefwisseling gevoerd zijn tusschen de heeren de Rémusat en von Arnim. Wew-York, 24 October. De regeering heeft den invoer van paarden uit Canada verboden. Het Mexicaansche congres heeft eene commissie benoemd, tot onderzoek van de beleedigingen en gewelddadigheden, waaraan burgers der Veree nigde Staten aan de grenzen hebben blootgestaan van den kant der Mexicanen. Blijkens eene mededeeling van het depar tement van landbouw, is de oogst van tarwe 5 pCt. hooger dan verleden jaar, eu is het product ook van betere hoedanigheid. Berlijn, 24 October. De Staats-Anzeiger bevat eene kennisgeving, volgens welke de betaling der op 1 Februari 1873 ter aflossing aangekondigde schuldbekentenissen der bondsleening van 1870, indien zij van 1 November tot 14 November aan staande worden aangeboden, per 100 thl. kapi taal, met inbegrip van de sedert 1 Juli loopende rente en agio, met 102 th. zal geschieden. Pesth, 24 October. De beide delegation heb ben, bij derde lezing, de begrooting voor finan ciën over 1873 goedgekeurd, en besloten om de aangelegenheid betreffende het additioneele cre- diet voor de militaire grensregeling tot het vol gende zittingjaar aan te houden. De zittingen der delegatiën zijn daarop voor dit jaar gesloten ver klaard. In de Oostenrijksche delegatie deelde de president flopfen mede, dat de gemeenschappelijke rijksuitgaven voor 1873, bij het vorige jaar ver geleken, slechts 8% millioen hooger zouden zijn, terwijl die in het Cis-Leithaansche gedeelte zelf 1 millioen lager geraamd waren. Hij vestigde er de aandacht op dal, ingevolge de verklaring van regeeringswege gedaan, in het volgende jaar geene buitengewone uitgaven voor het leger te verwach ten waren Parijs, 24 October. De graaf de Saint Vallier zegt, in antwoord op den brief van den maire van Nancy, dat hij niet minder dan deze de houding afkeurt vau zekere Parijsche dagbladen, die niee- uen vaderlandslievend te handelen door onophou delijk de Duitsche bezettingstroepen eu hun op perbevelhebber aau te vallen. De graaf Saint Vallier voegt er ten slotte bij, dat zijne moeielijke taak hem thans veel verlicht wordt door het groote gevoel voor recht dat den generaal Manteuffel bezielt. Londen, 25 October. Aan Daily Telegraph wordt gemeldt dat de Duitsch regeering van het gou vernement van Frankrijk de betaling eisclit van de kosten aan de verdedigingswerken van Belfort besteed. Graaf von Arnim, naar Berliju ontboden, zal met een voorstel tot minnelijke schikking dezer zaak terugkeeren. Rechtszaken. In de zitting der correctioneele rechtbank al hier, is heden de volgende uitspraak gedaan: T. B. M., te Leiden, wegens misbruik van ver trouwen, veroordeeld tot eene cell. gev. van ééne maand en eeue geldb. van f 12.50 of 2 dagen cell. gev. IVlrrrlitbericliten. Amsterdam, 25 October. Tarwe zonder handel. Rogge, N. Galatz 195; J.Galatzl86; Petersb. 182, 183, 184; Maart 192; Mei 192, 193, 194. Raapolie zes weken per 100 kg. 44%; vliegend 43%; Mei 43*; Nov., 43, 43%, 43*, 43%; Dec. 43%Lijnolie zes weken, 41%; vliegend 40* Maart, April, Mei 39%, 39*; Nov. 40; Dec. 39%. Raapkoeken per 1000 kg. 87, 92. Lijnkoeken per 100 kg. 11,14%. Koolzaad per 2000 kg. Nov. 406. LAATSTE BERICHTE X. Naar wij vernemen zijn door het kiescollege der Ned. Hervormde gemeente alhier gekozen tot ouderlingen, de heeren: D. Hooydonk, J. Scheltema, P. Fontein Sr., J. Gijstnan en J. de la Bije; tot diakenen de heeren: T. van Wijk, P. Fontein Jr., P. v. d. Most v. Speijk en C. W. J. J. Pape. Per telegraaf.) 's-Gravenhaqe, 25 October. In de zitting der Tweede Kamer van heden werd de discussie over de Indische Begrooting voort gezet. Bij de behandeling der afdeeling openbare werken is de post havenverbeteriug van Batavia op aandrang van den heer Stieltjes door den Minister in dien zin gewijzigd dat in plaats van 1 millioen slechts ton wordt uitgetrokken, in afwachting van nader onderzoek en indiening van een afzonderlijk ontwerp. Aangenomen is de post van 6 ton tot verbetering der werken tot beveiliging van Samarang tegen overstroo ming. De f 100.000 voor hetzelfde doel voor Ba tavia werd verworpen, omdat die zaak nog niet voldoende onderzocht is. De 3 ton voor het begin van den aanbouw van een krankzinnigengesticht te Buitenzorg is aangenomen met 49 tegen 19 stemmeu. 's-Gp.avenhage, 25 Oct. Bij Kon. besluit van 20 Oct. No. 18 is aan den heer R. baron Collot d'Escury, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Loosduinen, behoudens aanspraak op pensioenvoorts is op geheven het ontvangkantoor der directe bol. en acc. te Loosduinen en gevoegd bij het ontvang kantoor derzelfde middelen te 's-Gravesande. De commissie uit de Tweede Kamer in wier handen de Nota van antwoord van den Minister van Marine is gesteld op het vroeger verslag dier commissie nopens het regeerings- verslag omtrent de maatregelen bij de zeemacht genomen tot handhaving onzer neutraliteit in 1870, heeft in dat stuk geen aanleiding gevonden tot het te berde brengen van nieuwe bedenkin gen. Dat antwoord bevat nuttige inlichtingen, waarvan bij de openbare beraadslagingen over de aanhangige begrooting van het Departement van Marine voor 1873 gebruik kan worden ge maakt of op welker aanvulling, waar die noodig ware, dan kan worden aangedrongen. De com missie heeft alzoo aau de Kamer voorgesteld om den Minister van Marine dank te zeggen voor het gegeven antwoord en dat stuk voor kennis geving aau te nemen. Vervolgens werd bepleit de koophandelszaak van de Engelsche firma F. Lenders en Co. tegen de curatoren van de Rotterdamsche firma Sclia- dée en Co. Laatstgenoemde firma werd in Januari 1871 door de Engelsche firma geleverd eene aan zienlijke partij tarwe voor eene som van 70,000. Tot betaling van de. kooppenningen werden door de koopers wissels geaccepteerd tot een bedrag van f 61,000 terwijl het restant in contanten werd voldaan. De Rotterdamsche firma ging evenwel in de maand Februari failliet en toen ontstond de vraag of do post van f 70,000, die reeds gedeel telijk was voldaan, wel tot algemeen nut van de crediteuren kon in aanmerking komen. De cura. toren meenden van ja en ook de Rotterdamsche Rechtbank en het Hof in Zuid-Holland deelden die meening, maar de Eugelsche firma,die de leverantie had gedaan, was van een ander gevoelen en dien ten gevolge werd deze quaestie heden aan het oordeel van den HocgenRaad onderworpen.Het middel van cassatie dat namens de heeren Lenders en C°. werd voorgesteld heet: schending en verkeerde toepassing van de aitt. 230, 232, 234 en 236 W v. K. door te beslisseu dat de reclame in cas van faillissement is uitgesloten indien de kooper na voor een gedeelte van den koopprijs te hebben geaccepteerd het overige gedeelte betaalt of met den verkooper verrekent. Het was voornamelijk het reclamerecht dat Mr. B. M. Vlielauder Hein namens de eischers sprak; terwijl Mr. G. M. van der Linden, die voor de verweerders optrad, ge- oofde dat ook de Hooge Raad curatoren in het gelijk moest stellen. De conclusie van den proc. gen. deelen wij later mede. De Hooge Raad (Burg. kamer) deed heden uitspraak in de procedure van de heeren Van Gend en Loos tegen de heeren Mes en Meijlink. Zooals reeds vroeger werd medegedeeld betrof het daarbij de rechtsvragen: of de geadresseerde die weigert de hem toegezonden goederen we gens beschadigden toestand aan te nemen, tegen den voerman uit eigen hoofde eene rechtsvorde ring tot schadevergoeding wegens die beschadi ging kan instellen; en of onder de schade be doeld bij art. 91 W. v. Rechtsv. alleen begrepen is de zakelijke met uitsluiting van de persoon lijke schade. De Hooge Raad heeft bij arrest iu hoofdzaak deze vragen in bevestigenden zin be antwoord, daar hij heeft vernietigd het vonnis der rechtbank van Rotterdam, waarbij bevestigd is een vonnis van het derde kantongerecht aldaar, doch alleen voor zooveel de winstderving botreft en den verweerders huune daartoe strekkende vor dering ontzegd. De Raad heeft wijders de aan de verweerders te betalen schadevergoeding be paald op f 117.85 met de renten a 6 pCt. van af den dag der dagvaarding en de eischers ver oordeeld in en de verweerders in der kosten. Het Indisch genootschap zal op Dinsdag 6 November eene algeineene vergadering houden, waarin de volgende onderwerpen zullen worden behandeld: Mededeeling naar aanleiding eener brochure van den heer Lans, getiteldRosengain; bespreking van de volgende punten: uitvoering der agrarische wet (inleiding door den heer Dr. Th. Ch. L. Wijnmalen); emigratie uit Nederland naar Nederlandsch Üost-Iudië met het oog op de mogelijkheid eener kolonisatie (inleiding door den heer Corn, de Groot)de koffiecultuur naar aanleiding van de jongste olficieele bescheiden inijnontginning in Ned. Oost-Indië (inleiding door den heer Corn, de Groot); gevangeniswezen en onderwijs voor de inlandsche bevolking. Dordrecht, 25 October. De 2de luitenant J. J. Berkhout is van het 3de reg. vest.-artillerie bij het corps pontonniers alhier overgeplaatst. Haarlem, 26 October. Aau den fortificatie-op zichter der 1ste kl. H. N. A. Bakker behoorende tot het garnizoen alhier is de gouden medaille toegekend en de daaraan verbonden gratificatie van 50, voor 36jarige trouwen militairen dieusl, welk eereteekeD hem dezer dagen plechtig zal worden uitgereikt. Gemeenteraad,. Avondzitting van Donderdag 24 October 1872. Geopend te zeven uren. Voorzitter: de heer van den Brandeler, burgemeester Tegenwoordig de heeren: Stoffels, de Fremery, Le- zwyn, Hartevelt, Goudsmit, Evers, v. Puttkainmer, Seelig, van Hettinga Tromp, Le Poole, Buys, Veef- kind, du Rieu, Cock, vau Heukelom, van Outeren, Driessen, Krantz, van Wensen, Wttewaal, Bijleveld en Dercksen, welke na de behandeling van hoofdst. 9 ter vergadering is gekomen. Aan de orde is de voortzetting der Gemcente-begrootlng voor 1873. Hoofdstuk 6, art 2. (Kosten van vaccineeren van hehoeftigen). De heer Evers vraagt welke vaccineer-kosten hier bedoeld zijn en waartoe die moeten dienen. De Voorzitter en de heer Stoffels geven hiervan aan den heer Evers de noodige opheldering. Voor het vaccineeren van behoeftigen wordt iedere week eene zitting gehouden. De Voorzitter zegt dat hij niet ongenegen is, wanneer er een voorstel komt, de instructie der stads geneesheeren op dit punt te wijzigen. Art. 3. (Kosten voortvloeiende uit het nemen van maatregelen ten behoeve van den openbaren gezond heidstoestand f 1000). De heer Evers vraagt of deze som nu bestemd zal worden om aan een jong deskundige tegen bezoldi ging toe te leggen om opzicht te houden ovdr den toestand der riolen, vervalsching van levensmiddelen, de ellendige woningen, enz. Daardoor zal z. i. het doel tot verbetering dier toestanden niet bereikt worden, liever zag hij dat zij bestemd zou worden tot het nemen van andere maatregelelen in het belang der plaatselijke gezondheidstoestand. Tusschen den Voorzitter en de heeren Buys, Cock, Veefkind en Driessen ontstaat hierover nog een ge dachtenwisseling, waarvan de slotsom is, dat dop--st op de begrooting zal blijven, dat geen deskundige zal worden benoemd, maar aangewend om daardoor zooveel mogelijk slechte toestanden te verbeteren. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hoofdstuk 6, (Kosten der plaatselijke gezondheids- politie tot een bedrag van f 1275) in rondvraag ge bracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hoofdstuk 7, (Kosten van onderwijs, enz.). De heer le Poole beweert dat er tot het benoemen van een hulponderwijzeres aan do school 2de klasse voor meisjes een vergelijkend examen heeft plaats gehad, teryvijl mevrouw Werner Drechsler reeds als tijdelijke hulponderwijzeres aan die school was geplaatst. Hij vraagt of aan die tijdelijke aanstelling ook eene grens is. De Voorzitter spreekt dit tegen, doch het zal hem aangenaam zijn hierover met den heer le Poole in nader overleg te treden om de zaak te onderzoekeu. Art. 1. Kosten der Latijnsche school. De door B. en W. voorgestelde vermeerdering der tractementen van de heeren Verdam en v. d. Mey respectievelijk met f 400 en f 200 kwamen het eerst in behandeling. De heer Cock zegt dat het hem leed doet, zich ook tegen deze verhooging te moeten verklaren uit principe; hij heeft in de ochtendzitting gezegd dat hij zou stemmen te gen alle verhooging van tractementen boven de/40O, hoewel hij de innige overtuiging bezit dat deze ver hoogingen zeer verdiend zijn. De verhooging van het tractement van den heer Verdam met f 600, wordt met 12 tegen 10 stemmen aangenomen. Alsnu verklaren de heeren Cock, Buys en Hartevelt dat zij ook voor de verhooging van het tractement van v. d. Mey zullen stemmen om eene onrechtvaardigheid te voorkomen, en wordt de ver—

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3