Nu. 3901. Zaterdag A0. 1872. 26 October. jLilBSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke NommenT 0-05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS OER ADVERTENTIEN. Voor lederen regelfƒ0.15. Orootere letten naar de plaatsruimte die sty beslaan. STADS-BEltlCHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 11 van 'et Koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staats- lei n°. 142), in verband met Zijner Majesteits be- luit van 11 Augustus 1859 Staatsblad n°. 80), op den iësten November aanstaande, 's middags te twaalf uren, op het Raadhuis, eene vergadering van Kies gerechtigden zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vullen van de heeren JOHANNES IGNATIUS VAN WENSEN, Mr. PAUL DU RIEU, PETRUS ISAaCUS DE FREMERY, BOUDEWIJN FRANSISCUS KRANTZ en ADRIANUS COENELIS LEEMBRUGGEN, die met het einde dezes jaars als leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerstgemold besluit opnieuw benoembaar zijn; dat de lijst van Kiesgerechtigden, waartegen gedurende de eerstkomende acht dagen bij het Gemeentebestuur bezwaren kunnen worden inge bracht, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op bovenge- noemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus geledigd wordt en de Stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 October 1872. Lelden, 25 October. De in de Raadsvergadering van 24 October jl. vastgestelde begrooting voor 1873 bedraagt: in ontvangst f 409,193.98 in uitgaaf409,143.09 batig saldo f 50.89 De plaatselijke directe belasting is geraamd op 92,000; suppletoir kohier 2000. Hedenavond is door het kiescollege der Ned. Hervormde gemeente alhier, ter vervulling der vacature, ontstaan door het emeritaat van Dr. A. Rutgers van der Loef, het navolgend zestal ge formeerd, de heeren: Ds. D. P.M. Huet, te Dirks- land; Dr. P. S. van Ronkel, te Haarlem Ds. G. J. Vos, te Katwijk-aan-Zee; B. Mossel, te Renkum en Heelsum; J. Kraijenbelt, te Alkmaar; en E. F. Kruiff, te Velp. H. Al. de Koningin arriveerde Dinsdagnamiddag te Edgehill, bij Liverpool, om den graaf en de gravin van Derby op Knowsley Hall te bezoeken. H. M. werd aan 't station ontvangen door lord Derby, met wien H. M. dadelijk naar Knowsley Hall reed. De gasten van lord Derby gedurende het bezoek van H. M. zijn: lord en lady Skel- mersdale, lord en lady Mary Garlics, lord en lady StaDhope, lady Cowley, lady F. Wellesley, lord Collhorpe, lord en lady Sefton, lord Lyons, miss Grosvenor, sir Michael H. Beach, rar. Vernon Harcourt, mr. Villiers en mr. Sanderson. Donder dag zou H. M. Liverpool meteen bezoek vereeren. Naar men verneemt zal met Mei e. k. een groote garnizoensverandering bij het leger hier te lande plaats hebben. Men meldt uit Pijnacker, dat de gemeenteraad aldaar besloten heeft voor ƒ10,000 deel te nemen in den aan te leggen locaalspoorweg Monster: Zegwaard. De heeren H. V. B. Molenaar c. s., als liquida- leuren der ontbonden naamlooze vennootschap „de Commandietkas", (te Rotterdam) hebben de heeren C. J. J. M. C. van Geetruijen c. s., voor malige directeuren dier vennootschap, voor de rechtbank te Rotterdam gedagvaard, om te wor den veroordeeld tot betaling van 14,363.83' tot vergoeding van een verlies van 9363.83s door de Commandietkas te Brielle geleden en van f 5000 wegens het ontslaan van zijn verplichtin gen van een aandeelhouder, die voor genoemde lom in de Commandietkas had deelgenomen. De heer J. P. Treub, burgemeester van Voor schoten, deelt in de N. Cl. de volgende feiten mede betreffende de inenting als voorbehoedmid del tegen longziekte. Bij het rundvee van twee bouwlieden in die gemeente ontstond in deu loop van het jaar de longziekte. Zij wilden het overige vee niet dade lijk laten inënten, en bij den een werden succes sievelijk zestien runderen aangetast, bij den ander zeven. Onder het vee van vier bouwlieden, ge- buren van een der besmette hoeven, werd van ieder één rund door de longziekte aangetast; zij hebben onmiddellijk him geheelen koppel laten inënten. Tot heden is bij drie hunner geen enkel geval meer voorgekomen; bij één werd eDkele dagen na het eersle geval een tweede rund aan getast; men mag dus aannemen, dat het dier besmet was op het oogeoblik der iuëntiug, ter- wij' bij dezen een derde rund aan de gevolgen der inëniing bezweek. Bij nl de anderen is de kunstbewerking, tot op dii oogenblik, zonder eenig nadeelig gevolg af'geloopen. Regenten van het Walen weeshuis te Amsterdam hebben zich, bij request aan den Koning, aan gesloten nan bet verzoek, gedaan door diakenen der Hervormde gemeente te 's-Gravenhage. Dat verzoek strekt loi wijziging der bestaande wette lijke bepalingen omtrent de voogdij over minder jarigen in gestichten van weldadigheid opgeno men, opdat de bevoegdheid van bestuurders dier instellingen ten opzichte der door hen verpleegde minderjarigen, op meer ondubbelzinnige wijze geregeld worde dan bij de bedoelde wetsbepalin gen is geschied. Naar men verneemt, is het Provinciaal Gerechts hof vaD Gelderland door den Koning gemachtigd tot het opmaken van een aanbevelingslijst, Ier vervulling van eene der in dat college bestaande vacatures. De Gemeenteraad en de Kamer van Koophan del te Middelburg, de schipperij zoowel als nabu rige gemeenten, wenden pogingen aan otn ver anderingen te verkrijgen in het onlangs afge kondigd reglement voor het kanaal door Wal cheren, 't welk zeer belemmerend moet zijn voor handel en scheepvaart. Eeue vergelijking inet het reglement voor het Kunaal door Zuid-Beveland, dat o der geheel gelijke omstandigheden tot stand kwam, brengt een aantal noodelooze en nutle- looze voorschriften aan 't licht. Over verplicht onderwijs schrijft de heer Lau- rillard in u\ 42 van het weekblad de Monitor o. a. het volgende: „Wat ik eigenlijk zeggen wilde is dit, dat er vele menschen zijn die nooit hnnnestem verheffen tegen de conscriptie, maar die, zoodra er van ver plicht onderwijs sprake is, een geweldig alarm ma ken over „zulk een geweldig ingrijpen in de vaderlijke vrijheid en macht." Op die tegenstrij digheid wilde ik wijzen. Dezelfde personen die volkomen kaltn blijven, als de Staat tot een jon gen zegt: wees soldaat, worden vreeselijk driltig, als de Staat er ook maar van verre aan denken durft om tot een jongen te zeggen: wees mensch. Wat is dat? Mag de Staat wel zeggen: ik zal uw kind u lijdelijk afnemen, oui het te leeren exer- ceeren? En mag de Staut niet zeggen: ik zal uw kind u, laten, maar ik eisch, dat het onderwezen en opgevoed werde? Mag de Staat wel zeggen; ik bedank voor burgers met ongeoefende armen aan het lijfP En mag de Slaat niet zeggen: ik bedank voor burgers met een ledig hoofd op hun romp en met een ongevormd hart in hun borst? Dat begrijp ik niet. Op deze tegenstrijdigheid alzoo wilde ik wijzen. En dan, wat die ouderlijke vrijheid betreft, waarvan velen zoo'u kruidje-roer mij-niet maken, 't komt mij voor, dat men die vrij heid dood-eenvoudig aan banden behoort te leg gen, ik zeg: aan banden behoort te leggen, als een vader of eene moeder goed vindt, het kind te laten worden een oorzaak van niets dan last voor de maatschappij en een bron van niets dan smetstof voor anderen." Volgens het Britsche Medical Journal hebben driehonderd jonge Russinnen zich aaugemeld als leerlingen voor de nieuwe medische school te Petersburg. Daar er echter slechts zeventig ge plaatst kunnen worden, zullen velen teleurstelling ondervinden. De Wiener Wellausstellungs Zsitung maakt op een nieuwe industrie opmerkzaam, die voorzeker voor Europa van het allergrootste gewicht is, en die, eens gegroudvest, in korten tijd grooten opgang zal maken. Het is het gebruik van konijnenhaar in stede van wol en katoen voor spinnerijen. Konijnenhaar wordt thans gebezigd door hoeden makers om er dusgenaamd vilt van te bereiden; het geldt 6 fl. per pond. Bij behoorlijke toeberei ding bezit het alle eigenschappen, om een goed en duurzaam garen op te leveren, dat in verge lijking met wol daarvoor in het minst niet onder doet. Monsters, in het bezit van de redactie van genoemde Zcilung, laten aan weekheid, elasticiteit en fijnheid niets te wenschen over, zegt zij. De haren, die ongeschikt zijn tot spinnen, vinden bij de hoedenmakers voor vilt gereeden aftrek. Het vleesch van het konijn is smakelijk en voed zaam en zou, bij de hooge prijzen van andere soorten van vleesch, onze arbeidende klassen zeer te stade komen als goedkoop, gezond en goed voedsel. Wat dau van 't konijn nog overblijft, kan dieneD ter bereiding van gelatine en lijm. De redactie deelt nog mede dat zij de indu- strieeleu, die in dezen nieuwen tak belang stellen en aan het oprichten der eerste fabriek deel willen nemen, met berekeningen van deskundigen en uitvoerige gegevens gaarne wil bijstaan. Staalsblad n°. 103 behelst het Kon. besluit van den 20steu October 1872, tot verlenging van den termijn van schorsing van het besluit van den gemeenteraad van Vlissingen, dd. 18 Mei 1872, betrekkelijk de voogdij over de Roomsch-Katho- licke weezen aldaar, enz. Met ingang van den lsten November aanstaande is benoemd tot directeur van het Rijkstelegraaf- kautoor te Zeist P. Valter, directeur van het post kantoor aldaar. Op het Rijkstelegraafkantoor te '6-Gravenhage zijn twee en op dat te Zutfen is een adsistent noodig. Zij die daarvoor in aanmerking wenschen te komen moeten daarvan doen blijken door inzen ding aan het Departement van Financiën van een gezegeld adres, onder opgaaf van het kaDtoor waar zij wenschen geplaatst te worden. Omtrent de vereischten ten aanzien zoo van leeftijd en bekwaamheden als van de bewijsstuk ken die nevens het adres van aanmelding moeten worden overgelegd, is inlichting te bekomen bij de afdeeling Telegraphie vau het Departement van Financiën, bij deu lijninspecteur van den Rijkstelegraaf te Arnhem, voor zooveel betreft de plaatsing te Zntfen, bij dien te Rotterdam voor de plaatsing te 's-Gravenhage, en voorts hij de directeuren der betrokken kantoren. Z. M. heeft J. W. Bunge, die inet den laatsten December dezes jaars als directeur van wege den handel bij het Rijks-entrepöt te Rotterdam moet aftreden, als zoodanig opnieuw benoemd, en Th. E. W. Gefkeu benoemd tot burgemeester der gemeente Dreumel, en tot raadsheer in het prov. gerechtshof in N.-Brabant Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, thans rechter in de arr.-recht- bank te 's-Hertogen bosch. Z. M. heeft pensioen verleend aan J. van Dam Thzn, gew. onderwijzer in de opgeh. gevangenis voor veroordeelde vrouwen te Woerden, ad ƒ666 's jaars; aan C. de Graaf. gew. rijksveldwachter 2de kl. te Wageningen, ten bedrage van 187 's jaars en aan G. van Petten, gew. rijksveld wachter 3de kl. te Groningen, ten bedrage van 64 's jaars. BINNENLAND. 's-Gkavenhaoe, 24 October. Heden stouden voor het Provinciaal Gerechtshof terecht1°. een boeren arbeider uit Vlist, die den 31 Augustus jl. hel oogenblik afgewacht had dat een andere arbeider met zijn vrouw hunne woning hadden verlaten, en met een ijzer voorwerp de deur der woning geopend, zich van de sleutels der laden en deuren had meester gemaakt en toen 40 aan geld, be nevens een aantal kleedingstukken, en gouden en zilveren voorwerpen medenam, welke hij zoowel in zijn huis als daarbuiten en in eene sloot ver borg, zoodat, toen de bestolenen thuis kwamen, huu geheele bezitting was verdwenen. Aanvan kelijk ontkende de dader het door hem bedrevene, maar toen de veldwachter aan het zoeken ging en hier en daar iets vond, toen kwam besch. tot bekentenis, welke hij heden voor zijne rechters volhield en tevens mededeelde dat hij door ar moede, gevolgd op langdurige ziekten, tot het plegen van den diefstal was gekomen. Met het oog op het geringe toegebrachte nadeel (er was maar éen gulden van het gestolene gebruikt) ver oordeelde het Hof den beschuldigde tot drie maanden eenzame opsluiting, nadat door den Adv.-Gen. Mr. v. Maaneu was geëischt eene ver oordeeling tot tuchthuisstraf van 6 tot J6 jaren en de verdediger Mr. Steenbergen Stahl zijn cliënt in de clementie van het Hof had aanbe volen. En 2o. een 35jarige timmerman /an Hardinxveld, beschuldigd van poging tot diefstal bij nacht in een bewoond huis met behulp van inklimming. Deze man „behoelle" aan drank hebbende eu niet geheel nuchter zijnde, schoof, gewapend uiet eene ledige fiesch, in deu laten avond van 19 Juli jl. het venster open van eene tapperij te Hardinxveld en kwam zoodoende in de gelagkamer, ten einde, naar hij erkende, sterken drank ie ontvreemdenmaar zoover kwam het nietde kastelein wakker geworden zijnde, had al spoedig den ongenooden gast bij de kraag gegrepen en aan den veldwachter overgegeven. Adv.-Gen. v. Maanen was van gevoelen dat dit feit moest worden gestraft met minstens drie maanden en hoogstens vijf jaren gevangenisstraf. Mr. Pape protesteerde tegen de qualificatie, om dat de poging om te stelen alleen berust op de bekentenis van besch.; er was z. i. geen begin van uitvoering geweest, want daarin had de kastelein door zijne kouist verhindering gebracht. Hij verzocht vrijspraak voor den besch., maar hoopte dat, indien het Hof zijne meeuing niet mocht deelen, eene ligte straf in afzondering te ondergaan, zou worden opgelegd. Het Hof deed ook in deze zaak nog heden uitspraak en ver oordeelde den zoo op drank belusten persoon tot vier maanden cellulaire gevangenisstraf. Rotterdam, 24 October. Tot leeraar in het Fransch bij het Erasmiaanseh Gymnasium alhier is benoemd de heer L. Paul Delinotte. Dordrecht, 24 October. Z. AI. de Koning heeft op het adres van den gemeenteraad, betreffende de openstelling voor het publiek van de spoor- weglijn van Dordrecht tot aan 't hulpstation te Fijenoord op I November a. s. en de daaraan daags te voren te verbinden feestviering, geant woord, dat Z. M. tot zijn leedwezen zich verhtif- derd ziet, aan de uitnoodiging tot het bijwonen der plechtigheid, gevolg te geven, met dankzeg ging voor de in het adres uitgedrukte gevoelens. Voorts vernemen wij nit goede bron, dat de uitnoodiging tot den, op 31 October aanstaande, alhier te houden feestmaaltijd aangenomen is door don Alinister van binnenlandsche zaken, 's Konings commissaris in dit gewest, de colle/iën van dage- lijksch bestuur der gemeenten Rotterdam en Breda; deputatiën uit de wettige vertegenwoordiging vau handel en nijverheid aldaar, alsmede door eenige autoriteiten en hoofdambtenaren bij de staatspoor- wegen. [ai "elinfiul ,i AD. Ci.) Boskoop, 24 October. Tot lid van den gemeen teraad, in plaats van den onlangs overleden heer G. Koster, is gekozen de heer A. Guldeinond. Brielle, 22 October. Naar aanleiding van het besluit, onlangs door de hoofdcommissie genomen om nog vóór den winter het fondament voor het standbeeld te leggen, is daarmede door den met selaar P. Veenenbos een begiD gemaakt op de door die commissie gekozen plaats, in overeen stemming met het te bouwen asyl. In de verga dering der Utrechtsehe commissie met het bestuur der hoofdcommissie is, zooals. men weet, besloten, voorloopig een hoofdgebouw te maken, waarin 10 gehuwde invalide zeelieden kunnen wordeu opgenomen, in de hoop dat later aan dit hoofd gebouw nog twee vleugels zullen kunnen worden gebouwd. De hoofdcommissie is voornemens haar standbeeld in den volgenden zomer te onthullen, en heeft aan haar bestuur opgedragen, om voortaan in overleg te treden met de Utrechtsehe com missie, tot regeling der asyl-belangen. Zwolle, 24 October. De rechtbank heeft heden uitsppraak gedaan in zake H. H. Zwan, U. T. Zwaan en P. Zwaan, allen wonende te Kampen, de laatste gedetineerd, en hen schuldig verklaard aan het toebrengen van slagen en kweisureu aau J. C. Lieber te Kampen, wa irdoor eeu beletsel om te werken van ineer dai^twintig dagen is ontstaan. Door de rechtbank zijn zij verojrdeeld tot gevangenisstraf, de eerste voor den tijd van veer- lien dagen, de tweede van vier maanden en de derde van éen jaar, voor allen te ondergaan in eenzame opstuiting, eu solidair in de kosten.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1