lot de invoering dier belasting mede te werken vergrijpen zou aan de beginsels van handels tad, waarin wij bet eenige middel zien om jvezenlijke en duurzame welvaai t eener natie ^vorderen." kamer was een brief ontvangen van den pellen staathuishoudkundige Michel Chevalier, jrio hij haar zijn ingenomenheid betuigde met i vroeger door haar in dcnzellden geest uit lacht advies en zijne bevreen ding uitdrukte de heer Gladstone, die in I860, kanselier van schatkist zijnde, zooveel heeft bijgedragen om ftatische regeuriug te overtuigen vau de deug- ijkheid van het vnjhandelsstelsel, thans als ite minister er geen bezwaar in blijkt te heb- i gezien om zyue medewerking te verleeneu de rugwaartsche slappen, welke de Frausche tering weuscht te doen en voor een gedeelte Js gedaan heeft. - In het Daily News wordt medegedeeld, dat regeeriug weldra een onderzoek zal doen 111- ileu naar de werking der wetten op het fabriek- len, welke beperkende bepalingen inhouden aanzien van den werktijd voor vrouwen en fidereo. I— Uit het rapport van den directeur-generaal an het Engelsche postwezen blijkt, dat gedurende 811 door dat postwezen zijn verzonden 917 mil ieu brieven, 75 millioen briefkaarien, 99 millioen Luwsbladen en 103 millioen pakketten met ekiverken. Langs deu telegraaf zijn verzonden millioen dépêches, behalve 700,000 lelegram- iii, uitsluitend voor den dienst der dagbladen, de postspaarbanken is gestort 20 millioen pond irliug door 1,300,000 personen. De heer Bessemer deelt aan den Times mede, ,t de beroemde scheeps-ingenieur Reed met de tails tot aanbouw van een paar stootnbooten reed is, wier iuwendige constructie zoodanig 1 zijn, dat Je passagiers niets bespeuren van schommelingen des vaartuigs, en dus gespaard ijven van de lastige zeeziekte. Zij zijn bestemd ior de vaart tusschen Dover en Calais. Behalve ior 't genoemde voordeel, zullen zij door snel- lid en ruimte alle bestaande Kanaalbooten Ifs de uitmuntende Holyhead-eo-Kiugstown- ooten verre overtreffen. Lord Ilatherley is thans officieel als lord auselicr door sir Roundell Palmer vervangen, en der laatste daden van lord Hatlierley, in joe genoemde betrekking, is geweest het afzet- :u van de heeren Blake eu Bignold, als leden er rechtbank te Norwich, wegens eene vecht- rrtij, welke eenigen tijd geleden tusschen die vee heeren ter openbare terechtzitting aldaar Titelt plaats gehad en zoo hevig werd, dat zij et geweld moesten gesclieideu worden. In al de regeeringsbureaux heerscht onder beambten van lageren rang een zucht naar onsverhooging. Zij vormen coin missiën, die. hun ensch aan de regeering zullen kenbaar maken. Graaf Russell zal eerstdaags een werk uil- even getiteld Essays on Ihe rise and progress of e Christian Beligion in the West of Europe, from the etgn of Tiberius to the end of the Council of Trent. Erzijn weder berichten oDtvangen van Dr. Li mestone. De laatste brief door den beroemden eiziger geschreven, is gedagteekend 1 Juli en ericht aan Dr. Kirk. Vroegere brieven van r. Livingstone hadden liet publiek in den aan gebracht, dat hij den heer Kirk be- Imldigde van geringe behartiging zijner| belan- en, voornamelijk wat het toezenden van levens- uiddelen betreft. De brief van 1 Juli, door de Times edegedeeld, doet het ongegronde van dergelijke eschuldiging uitkomen; dr. Livingstone schrijft zijn brief, dat bij hem zelfs de gedachte niet opgekomeD om het gedrag van zijn vriend te loken en dat zijne beschuldigingen uitsluitend e Arabieren golden. Italië. Uit Rome wordt onder dagteekening van 15 October onder anderen het volgende geschreven: „De uitzetting van prins Napoleon heelt hier eenigen indruk gemaakt, wegens de tusschen hem en onze vorstelijke familie bestaande aanverwant schap. Echter heb ik reden om te vermoeden dat de regeeriug zicli niet langs den olficieeleu weg met de zaak bemoeien zal. „Het ministerie is thans tot een besluit geko men ten aanzien der wet op de geestelijke orden. Het zal thans hare geheele ophellitig voorstellen en de goederen voor godsdienstige doeleinden aanwenden. „Aan elke orde zal verder de vrije beschikking gegeven worden over de aan haar toeüehoorende gebouwen. Ten opzichte der gebouwen, waarin de generalaten gevestigd zijn, zal echter eene uit zondering worden toegelaten, daar men die onmis baar acht voor bet geestelijk gezag. Na alle conces- siëu, welke de regeering in deze zaak aan de volks- ineeiiing heeft gedaan, zul zij van het lot van baar ontwerp eene kabinets-quaestie maken. Zij is overtuigd dat Italië geen streng gebruik behoort 'e maken van de macht, welke het in handen heeft, doch zij heeft zich reeds laten inedësleepen door een stroom, waaraan zij in het purlemen noeielijk verder weerstand zal kunnen bieden. „De vraag: welke houding de regeering ten aanzien der Jezuïeten zal aannemen, is eene zeer teedere quaestie. Er worden reeds adressen aan de regeering geteekend waarin, naar het voor beeld van Pruisen, op hunne verbanning wordt aangedrongen. Men is het hieiomtrent echter in het geheel niet onderling eens: een grimt getal liberalen achtte eiken maatregel van vervolging, zelfs ten opzichte der Jezuïeten, volkomen onraad zaam; bij de natie zelve is echter de haat tegen de Jezuïeten zoo diep ingeworteld, dat de meer derheid der kamer zich ongetwijfeld jegens hen vijandig zal toonen. „De regeeringen van Frankrijk en van Italië hebben dezer dagen te Athene gelijkluidende nota's over de Lauriuui-quaestie laten overhan digen. Deze nota is in heusche bewoordingen verval, doch verlangt met nadruk dat Grieken land er in toestemmen zal de quaestie aan de uitspraak van een scheidsrechter te onderwerpen, of wel met de maatschappij Roux-üerpieri in eeüe schikking treden zal." Zweden, en Noorwegen. Het testament van wijlen koning Karei XV is thans openbaar gemaakt. De Zweedsche staat erft zijne kunstverzamelingen, van de schilderijen echter alleen die van Noorsche kunstenaars. De kunstverzamelingen zullen met uitzondering van genoemde schilderijen en de verzameling wapens, die aan 't nationale museum zijn afgeleverd, op het kasteel Ulriksdale blijven, 's Konings opvolger erft de meubelen, enz. behalve die zich op Ulriks dale. bevinden. Het tesiament dateert van 3 Fe bruari 1872. T iirlijje. Tegen den vorigen grootvizier Malnnoed-Pacha is opnieuw een proces aanhangig gemaakt. Hij had met een vreemdeling een contract gesloten over de ontginning der kolenmijnen van Eregli. Eenige maanden daarna werd het contract ver nietigd en ten gevolge vau een proces aan den ondernemer 35,000 francs schadeloosstelling be taald. Thans zoekt men te vergeefs naar dien ondernemer eu men beschuldigt Mahmoed-Pacha, dat de geheele transactie een verzinsel is. Vereenigde Staten. Volgens een verslag van den minister van finan ciën hebben de staatsinkomsten der Unie in het financieele jaar, dat den 30sten Juni jl. geëin digd is, 374,106,867 dollars bedragende opbrengst der tolrechten was 216,370,867, die der binnen- landsche belastingen 130,642,177, die van den ver koop van staatsdomeinen 2,575,714 dollars, terwijl uit verschillende bronnen nog 24,518,6S0 vloeiden. De uilgaven bedroegen: voor de staathuishouding 60,984,757; voor pensioenen en voor Indianen 35,525,131; voor liet leger 35,372,157 voor de vloot 21,249,809; voor renten der schuld 124,316,106; of te zarnen 277,517,962, zoodal de dienst een over schot oplevert van 96,588,305 dollars. Dit resultaat, gepaaid aan de gestadige vermindering der staats schuld eu de nu onlangs ingevoelde verlaging of al- schalliing van biiinciilandsche belastingen, getuigen volgens liet verslag voor de toenemende welvaart des lands, ten bewijze van welke ook bijzonder heden wordeu medegedeeld omtrent den toeslaüd en de werkzaamheid der fabrieken in de Ver- eenigdo Stalen gedurende het jaar 1870. Men telde in dat jaar 252,148 fabrieken, waarin zich 40,191 stoomwerktuigen met 1,215711 en 51,017 waterraderen met 1,130,516 paar denkrachten bevonden. In al deze fabiiekeu waren geinidJètd 2,053,988 werklieden bezig, waaronder 1,615,504 mannen eu 323,768 vrou wen boven de 10 jaren de overigen waren kin deren beneden die>. leeftijd. De verbiuikte groudsloffen vertegenwoordigden een kapitaal van 2,488,29.1,352 en de. gcpioduceerde goe- deien een waaide van 4,252,G25.S92 dollars. Ami werklooneii en bezoldingeii werden in het geheel heiaald 755,621,598 dollars. Het in de fa brieken aangelegde kapitaal wordt op 2,118,000,000 dollais begroot. TELEGK AMM UN. Madrid, 17 October. De Uarabiniers hebben de vluchtelingen uit Fcrrol nagezeten. Eau gedeelte van dezen weiden genoodzaakt terug te wijken naar Cabanas. De brug was aldaar afgebroken, de cavalerie joeg hen uiteen. Sommigen wisten te ontkomen in do pijnbosschenongeveer 400 werden gevangen genomen. Berlijn, 20 October. Gistermorgen te 11 uren had de rouwplechtigheid in den Doin plaats, waarheen bet lijk van Prins Albrecht uit het kasteel was overgebracht. In de lijkte Ie werd eene schets gegeveu van des Prinsen leven. Antwerpen, 20 October. Het telegram, volgens hetwelk de Iner gevestigde Duitschers zich ge wend hebben tot von Bismarck, met verzoek, dat hij de Belgische Regeeriug zou aansporen een spoorweg te leggen tusschen Antwerpen eu Gladbach, is onjuist. Eene handelsvereeniging heeft slechts besloten zich met eene petitie Ie wenden tot de Kamer van Volksvertegenwoordi gers, waarin om den bedoelden spoorweg wordt ge> rangd. Konstantlnopel, 20 October. Neinet Rushdi- paoha vervangt Midhat-pacha, die als grootvizier is afgezet. Men beschouwt den ternekeer van Mahmoed aan het bestuur als zeker. Parijs, 21 October. De Union deelt een brief mede van den graaf van Chambord. Hij betoogt, dat republikeinsche denkbeelden tot sociale anar chie leiden, dat de gematigde republiek eene il lusie is. Indien Frankrijk binnenslands orde en buitenslands alliantiën verlangt, moet het, volgens hem, terugkeeren tot de monarchie, die alleen de ware vrijheid geven kan en alleen con servatief is. De graaf betuigt, dat hij van zijn weg niet zal afwijken en over geen daad, geen stap, geen woord berouw heeft. Bij de verkiezing voor den gemeenteraad in het eerste arrondissement hebben van de 8180 kiezers 1849 voor den radicalen en 544 voor den republikeinschen candidaat gestemd. Er moet eeue herstemming plaats hebben. De verkiezing van den radicalen candidaat te Bordeaux, Caduc, wordt zeker geacht. Voor zoover de uitslag in de Vogeezen bekend was, had Meline, de republikeinsche candidaat, eene meerderheid van 2600 stemmen; hij wordt stellig gekozen. Van Algerië heeft inen bericht van 55 der 97 sectiën;de republikein Crémieux had 4572, Bertho- lon 3632 stemmen. Van de departementen Morbihan, Oise, Indre- et-Loire, Calvados zijn nog geene berichten ont vangen. Te oordeelen naar de tot heden bekend ge worden resultaten der verkiezingen is het zeker, dat de republikeinsche candidateu in drie depar tementen hebben gezegevierd en het is waar schijnlijk, dat zij in vier andere departementen de meerderheid zullen erlangen. New-York, 21 October. De heer Buntwell heeft last gegeven, dat nu reeds kan worden overgegaan tot de betaling van den November- coupon, onder reductie van het bedrag over de vroegtijdige verzilvering van den coupon. De heer Henderson, als correspondent door den New-York Herald naar Cuba gezonden en aldaar gearresteerd, is op vrije voeten gesteld. Blijkens het verslag, door het departement van landbouw betreffende den oogst openbaar ge maakt, loopende tot einde October, is die van gemiiidelde qualiteit en 6 pCt. gunstiger dan die van 1871. Londen, 21 October. De lieer von Beust heeft, volgens een bericht, voorkomende in de Daily News, de volgende iusiructiën uit Weenen ontvangen: dat dc regeering ten opzichte van de Oostersche quaestie zal voortgaan in de tot lieden gevolgde richting, namelijk dat zij het gezag der Porte zal handhaven, en de belangen der christen-bevol king in Turkije zal beschermen. Naar luid der jongste berichten uit Koustan- tinopel laat zich de invloed van het bezoek des Grootvorsten aldaar reeds bespeuren. Zoo is het conflict met den vorst van Montenegro reeds ge heel bijgelegd. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 19 October 1872, ten overstaan van den Notaris Mr. J. A. F. Coebergh. Twee perceelen Weiland in den grooten stads- polder onder de gemeente Leiderdorp, aan den singel tusschen de Zijl- en voormalige Heeren poort, Sectie A, N°. 79 en 80. Kooper de heer Ds. J. D. B. Brouwer, te zamen voor f 10,250. Aïnrktberichten. Amsterdam, 21 October. Rogge, N. Galatz 195; J. Galatz 185, 486; Nicolai 185Petersb. 183, 184; Oct. 177, 179; Maart 192, 191; Mei 194, 193. Raap olie zes weken per 100 kg. 45it; vliegend 44; Mei 44t, 44; Nov., 44, 481; Hec. 4154, 43H. Lijn olie zes weken, 41% vliegend 40!tMaart, April, Mei 39%; Nov. 40; Dec. 39%. Raapkoeken per 1000 kg. 87, 92. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14sz, Koolzaad per 2000 kg. April 430; Nov. 410. LAATSTE BERICHTE V. Per telegraaf.) 's-Gravenhaqk, 21 October. De Tweede Kamer heeft heden de discussie der wet op de besmettelijke ziekten voortgezet. Na eenige nieuwe discussiëu is het amendement van den lieer Heemskerk op art. 14, om fabriekarbeiders uit woningen, waarin besmettelijke ziekten heerseheD, vrij te laten de fabrieken te bezoeken, aangenomen met 35 legen 26 stemmen. Het verdere debat liep geheel over de ver plichte vaccinatie van onderwijzers en school gaande kinderen. Het karakter er van was gelijk aan dat van Zaterdag. Aan de eene zijde werden godsdienstige gemoedsbezwaren, aan den anderen kant het publiek belang en de bescherming der kinderen tegen zorgeloosheid der ouders aangc voerd. Na velerlei discussie is het amendement van den heer Godefroi c. s., strekkende omheteersie lid van art. 17 en 18 te vervangen door de vol gende bepalingen: „Onderwijzers, onderwijzeressen of leerlingen die niet bl.jkeus verklaring van een geneeskun dige met goed gevolg en ineer dan eens de in enting der koepokken hebben ondergaan, of aan de natuurlijke kinderpokken (variolae) hebben geleden, worden in de scholen niet toegelaten. „De vonn, de plaats on de wijze van inlevering en bewaring dier verklaringen wordt bij alge- ineenen maatregel van inwendig bestuurgeregeld," aangenomen met 42 tegen 12 stemmen. 's-Gravenhagk, 21 October. Bij Koninklijk be sluit van 18 October 1872, N°. 17 is aan den lieer J. Sember, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekkiug van ontvauger der Registratie cn domeinen te Meppel, behoudens aanspraak op ensioen. In de heden gehouden zitting van het Pro vinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland (burgerlijke Kamer) heeft advocaat-generaal Mr. van Maanen zijne conclusie genomen in de zaak des heeren Hallo c. s., appellanten, tegen den heer C. J. Schiefbaan, geïntimeerde, betrekkelijk de vorderiDg tot het doen van rekening en verantwoording door laatstgenoemden heer als rentmeester van het Hofje van Nieuwkoop te 's-Gravenhage. Die conclusie strekte tot bevestiging van het voDnis door de Haagsche rechtbank gewezen, met ver- oordeeling van de appellanten in de kosten. Ad vocaat-generaal deed o. a. uitkomen dat in de aanvankelijke bereidverklaring van den heer Schiefbaan om rekening te doen, geen erkentenis ligt opgesloten, dat de heeren Hallo c. s. wettige eigenaren van bedoeld Hofje zijn, omdat die er kentenis wordt ontzenuwd door de latere bewe ring dat zij dit niet zijD. Het Hof zal den 25sten November in deze zaak uitspraak doen. De persoon, die op Zondag 15 September j.l. van het commissariaat van politie op de Nieuwe Haven alhier, naar het Huis van arrest werd overgebracht tot het ondergaan van acht dagen gevangenisstraf, hem door liet Hof in Zuid-Holland opgelegd, maar die zich toen, in beschonken toe stand zijnde, tegen zijne overbrenging verzette en zoowel tegen den koning als tegen zijne rech ters ergerlijke uitdrukkingen deed hooren, stond heden te dier zake voor de arr rechtbank terecht. De subst-off. van Justicie, Jlir. Mr. de Jonge, eischte schuldigverklaring aan boosaardige smaad en belee- digende uitdrukkingen jegens den persoon des ko nings en beleediging met woorden van den rechter. Hoewel hij ten slotte den beklaagde in de genade van de Rechtbank aanbeval, meende hij dat eene veroordeeling van één jaar cellulaire gevangenis straf moest worden uitgesproken. Heden over acht dagen zal de Rechtbank in deze uitspraak doen. Amsterdam, 21 October. Volgens ontvangen te legram is het stoomschip Prins van Oranje kapit. Fabritius, Vrijdag 18 dezer, des avonds, te Port- Said aangekomen. Aan boord was alles wel. Utrecht, 21 October. Voor den Oosterspoorweg is met de werkzaamheden in deze gemeente en in Maartensdijk een begin gemaakt. De hooge waterstand belemmert echter de aardewerken, die irouwens voor deze gemeente nog alleen ziju aanbesteed tut aan de Billsiruat. Van de kunstwerken, welke zijn aanbesteed tot en met de brug over den Krommen Rijn, wordt aangevangen met die over de Biltsche vaart. Reeds is tn de Nieuwe Bian een loods opgeslagen. De aanbouw op hut Bagijnen-bnl verk wordt door de verschillende eigenaren met kracht door gezet. Er zal een straat door gelegd worden van 12 meters breedte, die in eene rechte richting met de te leggen brug zal loopenmen koestert de verwachting, dat wanneer de brug afgeleverd zal worden, zijnde Juni 1873, het geheele bol werk volgebouwd zal zijn. HUWELIJKEN, GEBOORTE EN STERFGEVïLLE i. Eerste Uuwelijks-Afkondiging te Leiden van den 20sten October 1872. C. A. Bader, jm., 23 j. en N. do Vogel, jd., 20 j. J. Guillot, jm., 29 j. en A. C. Ic Noble, jd.,32 j. P. Kouwenberg, jm., 23 j. en J. C. van Leeuwen, jd., 21 j. J. Favier.jm., 19j.eu en M.de Vrind, jd., 19 j. P. Heymans, jm 24j. en E. Massaar, jd., 23 j. G. W. Reppel, jm., 26 j. en C Aleijer, jd., 21 j.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3