weder in het bezit der voorloo; ige concessie te worden gesteld voor deu aanleg eu de exploitatie der spoorweglijn LeidenUtrecht, wanneer door de heeren Sloet van den Beele, Wiggers van Ker- chern en de Bordes, in den hun gestelden termijn, zijnde tot 1 November 1872,het waarborgkapitaal niet is gestort geworden voor de concessie Leiden- Woerden. (f7. U.) Voor eenige dagen had de omtrent SOjarige vvutennolenaar J. Riem, te Moercapelle, iets aan de deuren bij het scheprad zijner molen willende verrichten, het ongeluk uit te glijden en met het eene been tusscheu het in beweging gekomen scheprad en den muur te geraken. Meer dan een uur bleef hij in die positie bekneld en werd ein delijk met geheel verbrijzeld onderbeen dauruit verlost. Zijn toestand schijnt hopeloos. Wij vernemen heden nog de volgende bijzon derheden nopens het verongelukken v>«f het stoom schip Batavier op de rivier de Theems. Terwijl het tusscheu 12 en 1 uur 's namiddags van Black- wall naar Gravesend de rivier afvoer, met bestem ming naar Rotterdam, en eene volle lading, he nevens een aantal passagiers aan boord, ontmoette men een groot stoomschip onder Turksche vlag, naar gissing 1500 ton, zooals later bleek de Char- keish genaamd, dat met den vloed achter zich in volle vaart den koers naar Londen zette. De Bata vier bleef in de goede richting doorvaren en ge bruikte het tuer zooveel noodig was om den tegen ligger op ruimen afstand te mijden. Doch het andere schip schijnt eeue overeenkomstige manoeu vre in geheel verkeerden zin te hebben gemaakt. Althans het kwaut buiten zijn koers in volle vaart dwars in de zijde van het Nederlandsche schip loopen, overstoouide het letterlijk en met zooveel geweld, dat het over de geheele breedte van de Batavier iuiiep, die, nadat de Tutksche stoomer de werktuigen achteruit deed slaan, tusschen de voor kajuit eu den lokkeuiast in tweeën gescheiden was, spoedig vol t ater liep eu binnen weinige minuten in eene diepte van meer dau dertig voeten weg zonk. De meerderheid van de passagiers en opvaren den hadden te uauweruood den lijd om in allerijl en met achterlating van alles op het Turksche stoomschip over te klimmen; zij keerden daar mede naar Londen terug en werden door de zorg van de agenten der Nederlandsche Stoomboot maatschappij over Harwich met een der booten vau de Great Eastern Steam Navigation Company naar Rotterdam bestemd. Zoodia kapitein Strunnck vau de Waterloo, een der stooiners van de General Steam Navigation Com pany, die de Batavier, met gelijke bestemming, van nabij volgde, het onheil ontdekte, zond bij eeuige sloepen lot hulp in welke vier personen zich red den, die heden ook niet de Waterloo, dankbaar voor de goede bejegening, hier zijn aangekomen. Onder hen bevond zich een kanioorbeambte der Nederlandsche Stoomboot-maatschappij, die alleen door van het zinkende schip in het water te sprin gen nog een van de sloepen kon bereiken. Indien de ramp in de duisternis had plaatsge had, zou zeker tneer dan een menschenleven te betreuren zijn geweest. (iV. H. Cl.) De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hein ontvangen is een coupon, groot 3.96, door een onbekeude onder het postmerk 's-Gra- venhoge, van 18 dezer, als teruggave aan het Rijk ingezonden. Bij beschikking van 18 Oc'ober 1872 is aan J. C. Stuven, te Amsterdam, tot wederopzegging ver gunning verleeud voor een scliroefstoombootdienst tot vervoer van passagiers, goederen en vee, en het sleepen van schepen tusscheu Amsterdam en Rotterdam. het graf, in alles wat étiquette betreft. Jammer maar, dat terwijl al deze officieele étiquette zijn gung gaat, een gevangene in voorarrest in zijn cel ligt, zonder een bed om op te slapen; het koopvaardij-schip zijn kostbaren tijd verspilt, en vergeefs protesteert legen eene boete aan het'tol- kautoor opgelegd, voor een zeer onschuldig gebrek in een noodeloozen vorm, welke boete onder de be ambten van het tolkantoor verdeeld wordt, en het Lon- densche of Hamburgsche kantoor verlangend uit ziet, naar deu afloop vau eene rechtszaak, waar van de stukken reeds riemen papier beslaan, en die beslist moet worden door rechters, onzeker of zij morgen oog hun ambt bekleeden zul len, waarvan eenigen veel overeenkomst heb ben met dien rechter, van wien t/uevedo zegt O lavate las manos con Pilatos, O con la bolsa ahorcate con Judas zijn handen wasscheu met Pilatus of zich op hangen met Judas. Zijn echter uitstellen en langwijligheid enz. fouten van Spaansche regeerders, vraag eens aau vreemdelingen, die op Spanje handelen, of ze niet even zoo gevonden worden bij de kooplieden Waarom zijn de Spaansche de duurste en de lang zaamste van alle havens aan de Middellandsche zeef Verkeerdheden van de regeering alleen De audientiën van den Minister van Oorlogen van deu Minister vun Koloniën zullen op Don derdag 24 October aanstaande niet plaats hebben. Naar aanleiding van 's Konings besluit van den 17den dezer, wordt de kapitein-luitenant-ter-zee H. B. Kip, met den laatsten dezer, eervol onthe ven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, en dat bevel met deu lsten No vember daaraanvolgende opgedragen aan den ka pitein-luitenant-ter-zee G. F. Servatius. Z. M. heeft aan C. W. Bouiau, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Nederl. vice-consul te Stockholm. Z. M. heeft goedgevonden: 1'. den kapt.-ter-zee C. J. Damme, op zijn verzoek, ter zake van lang- durigen dienst, met 1 November a s. op pensioen te stellen, onder toekenning van een pensioen van f 1800; 2°. met ingang van denzelfden datum te bevordereu: tul kapt.-ter-zee, den kapt.-luit.- ter-zee 11. B. Kip; tot kapt.-luit.-ter-zee, den luit.- ter-zee 1ste kl., H. A. ridder van Rappard; en tot luit.-ler-zee 1ste kl., deu luit.-ter-zee 2de kl P. Ie Conite. BINNENLAND. 's-Gravenhagk, 19 October. H. K. H. Prinses Marianne is hedenmiddag te b uren per trein van den Rijnspoorweg alhier aangekomen. Rotterdam, 20 October. De heer C. P. Tiele, Remoustrautsch predikant alhier, onlangs be noemd tot hoogleeraar bij het seminarie der Re- monstrantsche Broederschap, heeft heden voormid dag aan de gemeente bekend gemaakt, dat hij die benoeming heeft aanvaaid. Hedenochtend had een man der equipage van de stoomboot Botterdam VI, liggende op stroom in de Maas, het ongeluk overboord te véllen, en ondanks alle aangewende pogingen tot redding, te vet drinken. Zwolle, 19 October. Naar men verneemt is door de leden der Thorbecke-vereeuiging alhier, met het doel om in de eerste plaats te Zwolle een openbaar huldeblijk aan den grooteD staatsman te brengen, reeds ruim vijfhonderd gulden bijeen gebracht. Het plau moet voorts beslaan om, bij voldoende deelneming, aan de vereeniging voor le stellen, de gelden die, na het plaatsen van een gedenksteen in den gevel van het geboortehuis, beschikbaar blijven, te besteden tot hetoprichteD eener buste op een der openbare pleinen hier ter stede. Vollenhove, 19 October. De vrees, dat drie onzer Schokker ingezetenen bij den geweldigen storm van deze week verongelukt ziju, schijnt, helaas! te zullen worden bewaarheid. Vader, zoon, beue vens de schoonvader des eersten vertrokken Dins dag met hun vaartuig ter vischvaugst en zijn nog niet teruggekeerd. Het bericht van een schipper die een vaartuig ti zee had zien drijven, heeft tot nieuwe nasporiugen naar de vermisten aange. spoord, maar tot heden te vergeefs. Oude-Niedorp, 19 October. Ongeveer eene maand geleden vond een bewoner van het gehucht Wester- Moerbeek, toen hij met zijne bij hem inwonende dochter zich naar het naburige Haringhuizen ter kermis had begeven, bij zijne terugkomst in den nacht, de deur van het huis geopend, en weldra bespeurde hij, dat hem eene som van f 170 was ontvreemd. De dief of diefegge muakte zich niet bekend, en de nasporingen der politie bleven vruchteloos. Maar toen de bestolene eergister- ochtend te ti uren zijne buisdeur opende oui zich naar buiten te begeven, zag hij op zijn eif een onderst boven gekeerde kom, met een steeu ge dekt. Bij nader onderzoek bleek hem nu, dat onder die kom de som van 170, iu bankbiljetten eu zilvergeld, was uedergelegd. kunnen dit niet verklaren ook niet de onlangs uitgevaardigde nieuwe tol Ordenanzas, die aanlei ding gegeven hebben tot zooveel overlast en moeite en onkosten en waartegen de vreemde gouvernementen in huu waar belang behoorden te protesteeren en zoo noodig te handelen. De koopman verricht zijne bezigheden al vrij het zelfde als de airibteua.ir, alles uitstellend wat hij maar kan, tot de onvermijdelijke manana verze kert dat de kapitein liever zijn tijd verliest door niet te kunnen lossen, dan recht te zoeken bij de Spaansche wetten. Ook hij, even als de ambte naar, is dikwijls niet te vinden als uien hem noodig heeft, en heeft de gewoonte, de bezigheden nog omslachtiger te maken door eeDe onverdraag lijke woordenrijkheid. Wat het delicate punt van eerlijkheid betreft, zou hij moeielijk kunnen be wijzen beter te zijn, dan de dienaren van den Slaat, waaraan hij al de rampen van ziju vader land toeschrijft. Dat tol-en quarantaine-beambten kunnen omgekocht worden, is eene in Spanje algemeen erkende waarheid, eu waarin wij geene verbeteiing kunnen te gemoet zien, na de ver ontrustende mededeeling, dat alle gnuvernements salarissen zullen worden vei miuderd. Maar wordt er ook niet gevild en gestolen door de firma's die goederen invoeren iu de steden aau de Middel- landsche zee? 13 IJl T E L AIV 1 Fraukrtjk. Na vermeld te hebben dat het handelstractaat net Engeland op de onderteekening na gereed i, en dat er bij de Fransche regeering geene be waren tegen den haar medegedeelden Engel- chen tekst bestaan, bericht de Agence Havas het olgende aan de Parijsche bladen „De onderhandelingen beireffeude de handels ractaien met België en Italië staan nog altijd ip dezelfde hoogte: zij zulleu weder opgevat worden zoodra het tractaat met Engeland onder teekend is. Daar laatstgenoemd tractaat het ge wichtigste was, voorziet men dat de beide undcre na die onderteekening wel spoedig tot stand zul len komen. „In de provinciën heerscht eene volmaakte rust. Het gerucht, dat de regeering aan de verschil lende prefecten den last zou gegeven hebben zich naar hunne residemiën te begeven, is onjuist; trouwens zijn er slechts zeer weinige prefecten op het oogenblik uit hunne residentie alwezig." Le Temps deelt mede dat eeuige leden der Nationale Vergadering zich onledig houden met het opstellen van een wetsontwerp, waarbij eenige wijzigingen iu de grondwet worden ge bracht, eu voornamelijk eeue tweede Kamer van ■ertegenwoordigers zou worden opgericht. De iedoelde leden behooren tel de regceringspartij, lie van het linker-centrum, en zijn tot het samen- dellen van hun voorstel overgegaan, nadat zij tan de regeering vernomen hadden dat zij het weuschelijker achtte dat een voorstel tot wijzi ging der grondwet uitging van do Nationale Ver gadering dan van de regceriug. Naar aanleidmg van een dagbladbericht, waarin gezegd was uat de kardinaal de Bon- ïechose aau deu hoer Thiers zou hebben mede gedeeld dal de Paus voornemens was om Rome niet te verluteu doch genegen om inet den Koning Victor Emaouel.te onderhandelen, doet de ge noemde prelaat iu het Journal des Débats de vol gende rectificatie opnemen „Ik meende te moeien inededeelen dat dit be richt alleen in zóo ver de waarheid bevat, als de Paus werkelijk zijn voornemen beeft te ken nen gegeven om zoolang in Rome te blijven als de onistaudigheden hem zullen toelaten. Wat het gerucht bel reft van directe onderhandelingen tus schen deu Paus en dén Koning Victor Emanuel, dit is van allen grond ouibloot. Ik heb over die zaak zells niet eens met den President der Re publiek gesproken." Volgens deu Constilulionnel zijn reeds meer dan 500 afgevaardigden van de 750 te Parijs of te Versailles teruggekterd. De Presse meldt dat den 16deu dezer door eeue kettingboot, welke een aaotal schepen op sleepte tot boven de brug van Bercy, eeue vorm- looze massa, dat de gedaante had van een lijk, uit de Seine is opgehaald. Na haar binueu boord gehaald te hebben, herkende uien de kleeding van een duiker of scaphander, op verschillende plaatsen doorbomd en de overblijfselen van ecu in staat vau oiitoiuding zijnde lijk bevattende, benovens eene verzegelde blikken doos, waarin men dépêches vond van de delegatie te Bordeaux aan de regeering te Parijs. Men had dus voor zich een moedig slachtoffer uit den jongsten oor log, dat getracht bad om tijdens het beleg van Parijs de Pruisische liniën te passeereu, door de bedding der Seine als zijnen weg te nemen. Hel bleek later dat het een kapitein der genie was, met name Louis Legrand, die tot het Loire-leger had behoord eu liet waagstuk had beproefd, maar naar men vermoedt door de Duitsche kogels is getroffen toen hij, na eenigen lijd in de Seine te zijn geweest, meende de Pruisische linicn te Wij zouden den Brilsehe schipper wel eens willen hooren mits dat hij niets meer zeide, dan volstrekt noodzakelijk is. Waarom leveren in die plaatsen ouze Brilsehe schepen altijd min der steenkolen uit, dau zij inhebben, iets dal van algemeene bekendheid is? Het geschiedt eensdeels door het gebruiken van valsch gewicht, ander deels door schelmerij van de ambtenaren, bij het wegen en oversiorten in lichters. Derhalve er komt aan de lading „tekort", even als iemand te kort komt, op het punt van zak doeken, als hij in zekere straten van Londen in het gedraug is geweest. Het schip verliest een zeker aantal percenten op vracht en carga, eu de gestoleu kolen verrijken de Spanjaarden, die ze gestolen hebben. Geen wonder dat de agenten van zekere huizen te Barcelona - met medeweteu van die huizen - al rijker en rijker worden. Maar zijn nu zulke firma's respectabeler dau een minister, die zich de handen laat stoppen voor eeue concessie; de rechter, die een vonnis verkoopt, de kolonel, die de re- gimentskas ledigt, of de gouverneur van een ei land, die den slaven liaudel toelaat, geheel legen de wet, maar tol zooveel of zooveel voor ieder neger? Wij kunnen het niet inzien. (Wordt vervolgd), zijn gepasseerd en zich boven het wa'.cr wilde wagen. België, De Moniteur deelt het uitleverings-tractaat mede, gesloten tusschen België en Engeland, volgens hetwelk de misdadigers, zoowel verdachte als ver oordeelde, tusschen beide landen kunnen uitge leverd worden. Onder de misdaden die tot uit levering aanleiding kunnen geven, worden ge noemd: moord ol poging tot moord; manslag zonder voorbedachten rade gepleegdvervaardiging van valsche munt; vervalsching, namaking ot verval- sching ol het in deu omloop brengeu van wal vervalscht, nagemaakt of veranderd is; bedriege- lijke ontvreemding ot diefstalfrauduleus bankroet door de wet voorzien; het op eeue bedriegelijke wijze verduisteren van geld, koopwaren enz.; op lichting van minderjarigen; diefstal niet braak of inklimming; brandstichting; diefstal met geweld; bedreiging uiet aanslagen; het nemen van schepen met bedrog of geweld, enz. Vrijdag-avond te 7 uren is H. K. H. de gravin van Vlaanderen van eene prinses beval len, die de namen Josephine Carola Marie Alber- tine zal dragen. Door een salvo van 21 kanou- schoten is de geboorte aan de bevolking der hoofdstad aangekondigd. De beweerde medeplichtige van Tropinann blijkt eeu bedrieger te zijn. Daar hij zich Felix lmbert noemt eu zijn ware naam Augustin Jardin is, zal hij daarvoor te Brussel correctioneel te rechtstaan. Duitsoliland. Dezer dagen had te Berlijn eene talrijk be zochte vergadering plaats van onbeëedigde fond senmakelaars. Het doel der meeting was o. a. om door het zenden eener petitie aan den Minister van Koophandel en het Huis van Afgevaardigden, er op aan te dringen, dat voortaan geen make laars meer zulleu worden benoemd en beëedigd, maar de makelaardij geheel vrij zal zijn. Er werd geklaagd, dat de beëedigde makelaars van hun privilege misbruik maken, door het willekeurig vaststellen van de koersen, zoodat deze niet over eenkomstig de waarheid zijn. Een commissie van 5 leden werd benoemd, teo einde de concept adressen gereed te maken, waarover in eene volgende vergadering zal worden beraadslaagd. De werkstakiug in de machiuefabriek van l'flüg, te BerlijD, is thans geëindigd. Al de werk lieden iu de smederijen zijn teruggekomen en de werkzaamheden zijn mei 1440 uian hervat. Ten gevolge van de ophanden zijnde inlij ving van het hertogdom Lauenburg bij den Prui- sischen staat, is aan alle regecringspersouen aldaar hun diensttijd tegen nieuwejaar opgezegd. Van dien tijd af zulleu zij wachtgeld genieten. De Freiburgsche hoogeschool bezit een aan tal beurzen en stichtingen, oorspronkelijk bestemd om gedeeltelijk te worden genoten door leden van Elzasser familiëu of inwoners van bepaald aangeduide plaatsen in Elzas-Lothariugen. Om standigheden van verschillenden aard, in nauw verband staande met staatkundige oorzaken, heb ben sedert een lange reeks van jaren verhin derd, dat die instellingen konden beantwoorden aan hare oorspronkelijke bestemming. Hierin wenscht men thans eene geheele wijziging te brengen; men wil daarvan een verzueningswerk maken, ten einde op die wijze des te spoediger tot de moreele overwinning te geraken van de nieuwe provincie. De bezwaren, welke dit plan aanvankelijk in den weg schenen te staan, zullen weldra geheel en al ziju opgeheven, naar men van goederhand verzekert. De Gemeenteraad van Berlijn heeft twee mil- lioen thaler toegestaan om den afvoer van on reine stoffen te bevorderen. Groo t-Britanuië, De kamer van koophandel van Manchester heeft over de voorstellen der Fransche regeering be treffende het nieuwe handelstractaat een rapport uitgebracht, waarin zij aauneming ontraadt. Vooral tegen de voorgestelde verhooging van het invoer recht op de katoenen goederen komt zij op, van oordeel zijinlo dat die artikelen bij het couven- lioueele tarief van 1869 reeds hoog geuoeg belast waren, gelijk zij aantoont uit het lage cijler der naar Frankrijk uitgevoerde katoenen goederen. Bovendien oppert de kamer de bedenking dat het onder den naam vau een couipensalierecht ver hoogde recht op de ruwe katoen, iuderdaad hoo- ger is dan het recht op de ruwe katoen, eene omstandigheid waarin zij aanleiding vindt tot de bewering dat de voorstellen der Frausche regee ring mei geen ander doel gedaan zijn dan om een zekeren tak van nijverheid te beschermen. Afgescheiden van deze bezwaren kouit zij er ook tegen op dat men bij het ontworpen tarief niet bedacht schijnt geweest te zijn de bezwaren weg le nemen, welke uit de zeer ver afdalende classi ficatie van het tarief van I860 voortvloeiden. De kamer verklaart ten sloite het volgende: „Wij zijn met de groole meerderheid der Fransche kamers van koophandel en met de Fransche kooplieden van oordeel dat de belasting op de grondstoffen weinig zal kunnen toebrengen om de financieele bezwaren van Frankrijk zelfs tijde lijk weg te ruimen, en dat de Britsche regeering

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2