door die onderneming aangebracht of wegge voerd. De ingevoerde goederen waren hoofdzake lijk voor doorvoer bestemd. In 't geheel kwamen hier binnen 1,295 schepen met 84,437 tonnen, zijnde 29 vaartuigen en 26,930 tonnen ineer dan in 1870. Van Cura9ao werden in 1871 uitgevoerd 36,100 vaten zout; van Bonaire 53,068 vaten, van Aruba 800, van St.-Martin 109,813 vaten. De voor raad zout aldaar werd op uit0. December geschat op 219,000 vaten; er bestond vooruitzicht op een ruimen oogst in 1872. De goede verwachtingen, door de concessi- ouarissen vau het ontginnen van delfstoffen op Aruba gekoesterd, schijnen zich te zullen verwe zenlijken. Er zouden meer ingenieurs uitkomen oin de mijnen te onderzoeken. BUITENLAND. Frankrijk. De door de Fransche regeering bij de verpach ting van het monopolie van fabricatie en verkoop van lucifers aangenomen aanbieding was gedaan door eeoe reeds opgerichte maatschappij, waarin een aantal bankiers en naamlooze vennootschap pen aandeel hebben en welke inet een maat schappelijk kapitaal vau 40 millioen francs werken zal. De aanbieding bedroeg niet 22 millioen per jaar, zooals eerst bericht werd, maar eene jaar- hjksche betaling van 16,030,000 francs en de heflt der winsten welke behaald zullen worden ten gevolge van bet stijgen van het verbruik van lucifers boven de 40 milliarden stuks. De aaubiediug, welke na deze de gunstigste was voor de regeering, werd door eene andere vereenigiug van bankiers gedaan en beliep per jaar 16,300,000 trancs, doch inet niet meer dan 3 percent der winsten, wegens het meerdere ver bruik dan van 40 milliarden behaald. Kardinaal de Bonnechose is uit Rome te Parijs teruggekeerd en heeft terstond na zijne aaukomst een bezoek gebracht aan deu President der Republiek. Ook in eene correspondentie uit Rome in het clericale Journal de Bruxelles wordt gemeld dat de kardinaal volgens andere be richten, uit naam en op verzoek der Frunsche regeering den Paus zou hebben aangeraden Rome met te verlaten, en dat Zijne Heiligheid j daarop geantwoord zou hebben dat hij in het geheel niet voornemens was anders te handelen. De terugkeer van den heer Thiers van Parijs naar Versailles, die Donderdag a. s. zou plaats hebben is uitgesteld, om dien dag in het Elysée de leden van den nieuwen staatsraad te dineeren te hebben. Maar langer dan een week zal het uitstel wel niet duren, daar Thiers een mededeeling aan de vergadering moet gereed maken, waartoe de kalmte van Versailles hem beter voegt dan de drukte van Parijs. Duitsohland, Het door een Berlijnsch blad medegedeeld be richt, dat vorst Bismarck de beraadslagingen van den Pruisischen Landdag niet zal bijwonen, vermits hij wegens den voortdurend onvoldoenden staat zijner gezondheid verlenging van zijn ver lof voor drie maanden gevraagd heeften niet vóór Januari van Varzin naar Berlijn terug zal kee- ren, wordt door de Norddeutsche Allgemeine Zeilung volgenderwijze tegengesproken: „De rijkskanse lier heeft in den afgeloopen zomer voor onbe- paalden tijd verlof genomen tot herstel van zijne gezondheid. Wanneer dit doel bereikt zal zijn weet op dit oogenblik nog niemand. Maar in ieder geval wordt eene zoo langdurige afwezigheid door de geueesheereu niet als waarschijnlijk be schouwd." Te Mainz is dezer dagen het gedenkteeken voor den vooruialigen gouverneur dier vesting, prins Woldemar van Holstein, plechtig onthuld. Italië. Raar men weet, zoo meldt de Italia, had onze regeering het voornemen te kennen gegeven om eene strafkolonie te stichten op Borneo of op Sumatra, Hollaudsche bezittingen in Indiê. Aan dit voornemen schijnt geen gevolg te zul len wordeu gegeven. Men schijnt thans twee dergelijke koloniën te willen vestigen op de eilan den Lampedusa en Pas'elloria, tusschen Sicilië en de Alrikaansche kus' gelegen. Eene commissie, te dier zake benoemd, heeft onlangs eene vergadering gehad op het minis terie van binnenlandsche zaken. Men is nog niet tot een besluit gekomen. Zweden en Noorwegen. Onder het opschrift: de toekomstige stelling der Ine Skandinaoische rijken, bevat een te Christiauia rerschijnend blad een artikel, hetwelk bijzonder de openbare aanducht tot zich getrokken heeft omdat het denkbeelden ontwikkelt, afwijkende van de dus ver vrij algemeen in Skundinavië heerschende gevoelens, en dewijl meu reden meent te hebben oui het toe te schrijven aan den president van den Noorweegschen Storthing, den heer Svendrup. De schrijver stelt de vraag: het Frankrijk of Rusland, of is het Duitsch- laod, waarbij wij ons in de toekomst moeten aansluiten en geeft daarop in hoofdzaak het volgende antwoord: „Ofschoon deze vraag bij al de drie volken van het Noorden ernstig in overweging genomen mag worden, ligt het toch in den aard der omstan digheden, dat hare beslissing hoofdzakelijk, althans in den eersten tijd, vau Denemarken afhangt. Na het einde van den grooten revolutie-oorlog in Europa was Deuemarken onder de drie Noord- sche rijken het eenige, hetwelk geene zuivere positie erlangde. Het heerschte over een deel vau het Duitsche volk en tevens over een deel van het Noorweegsche namelijk IJsland. Het was te voorzien dat deze schikking tot moeielijkheden en botsingen aanleiding zon geven. Wij willen niet onderzoeken, welke de hnale oplossing daar van wezen zal, maar ons tot twee gewichtige feiten bepalen1°. de feilen, welke de Deeosche vorsten in Sleeswijk begingen, werden door het Deensche volk goedgekeurd2°. de Duitschers waren en zijn nog, grootendeels ten gevolge daarvan, zich niet bewust, dat aan Denemarken onrecht in Sleeswijk gepleegd is. Dit behoorde eene aanleiding te zijn otn de quaestie uit een ander oogpunt te beschouwenen van de wijze, waarop Denemarken iu dezen handelt, hangt grootendeels voor de naaste toekomst de verhou ding tusschen het Noordeo en Duitschland af. „Moet men het in het algemeen daarvoor hou den dat ieder volk tot iets hoogers geroepen is en werkelijk eene tuak in de wereldgeschiedenis te vervullen heeft, dan is het niet onwaarschijn lijk dat dit ook ten aanzien der bewoners van het Noorden het geval is, en dat de beweging die zich thans in het Noorden openbaart daartoe leiden zal. Maar dan moet men zich ook afvra gen: wijst die roeping ons op Frankrijk of Duitschland, op de Slaven of de Geiinaneu? Het antwoord kau niet twijfcluchtig zijn. Onze be stemming leidt ons onwillekeurig in hare ont wikkeling tot het volk, met hetwelk wij gemeen schap van oorsprong eu van kerk hebben, van hetwelk wij ons geloof, zoowel voor de eerste als voor de tweede maal ontvingen, en waarmede wij in zeden en denkwijze verwant zijn. Maar is dit zoo, dan behoorde ook Denemarkens hou ding ten aanzieu van Duitschlaud anders te wor den, en met het oog op de Slees wij ksche quaestie bad Denemarkeu met een goed voorbeeld moeten voorgaan. De beide bovengenoemde omstandig heden kunnen den weg daartoe wijzen, en de overweging dat het geheele Noorden wat zijne roeping eu ontwikkeling betreft daarvan afhan kelijk is, behoorde bij de Denen het besef der in dezen op hen rustende verantwoordelijkheid op te wekken." Spanje. Een correspondent te Madrid van het Journal des Débals geeft de volgende mededeelingen over het door het congreslid Garrido op het adres van antwoord op de troonrede ingediende amende ment van republikeinsche strekking: „Er wordt daarin gezegd dat, bij den tegen woordigeu staat vau zaken in Europa, en met het oog zoowel op de groutsche pogingen welke eene naburige natie aanwendt om haren regeeringsvorm op de grond slagen der democratie te vestigen, als op de be weging welke andere aan Spanje nauw verwante natiën ondervinden (hier wordt Portugal bedoeld) met het doel om hare regeering naar andere be ginselen in te richten, dat het om al die re denen voor Spanje noodig is„de voortdurende erfelijke, op zekere theologische en caste-begrip- I en steunende machten, te vervangen door eene afzetbare, verantwoordelijke regeering, geboren uit de revolutionaire en uit de wetenschappelijke beweging van onzen tijd, en beantwoordende aan de eischen van het moderne staatsrecht. Door mede te werken tot de bereiking vun dit eind- duel, hetwelk geen gouvernement, hoe krachtig of bekwaam het ook zij, zal kunnen verschuiven, zal de monarchie aanspraak erlangeu op de ach- tiug zelfs vau hare vijanden, eu hare grootste be- luoning vinden in de dank baai heid van het tegen woordige geslacht en iu de toejuichingen der ge schiedschrijvers." De schrijver brengt hulde aan den takt waar mede de voorsteller dit amendement, hetwelk eene zoo netelige quaestie betrof, wist te verde digen; de president kon dau ook geen aanlei ding noch voorwendsel vinden Om den spreker tot de orde te roepen, of hem te herinneren d t hij tie grenzen der constitutie overschreed. Eene ernstige discussie had over het amendement niet plaats, daar ieder lid vun het congres de juist heid gevoelde van het argument waarmede een der leden het wederlegde, dat dergelijke woor den niet zeer passend waren iu een aan den Koning gericht adies. De uitvoerige rede, waar mede de minister Echegaray het amendement bestreed, was derhalve niet eens noodig geweest om het congres te doen besluileu dat het niet in overweging zou worden genomen. Deuemarken. Met 1 October heeft de gijzeling opgehouden te bestaan, tengevolge van de invoering der nieuwe wet op faillissementen. Deze noodzaakt iederen handelaar die in do laatste drie jaren steeds uch- teruit is gegaan en eene ouderbalaus van 31) pCt. hel geheele kapitaal aan actiën heeft gchHd, zich voor failliet te verklaren. Verder worden de handelaars gedwongen nauwkeurige boeken Op te maken. Turkije. Het door Mahtnoed en Emin-pacha opgemaakte budget voor het loopende jaar (1 Maart 1872 tot 28 Februari 1873) is bij nader onderzoek ge bleken een zwendelarij te zijn, die toen in prac- tijk gebracht is om de nieuwe leening van tien millioen francs te kuunen doorzetten. Thans, nu de leening gesloten is, komt men er openlijk voor uit dat het budget slechts een mystificatie was; de groot-vizier heeft nu een commissie be noemd, om het budget te regelen en bovendien Emin-pacha, die intusschen tot stadhouder van Smyrna was benoemd, weder afgezet en ter ver antwoording geroepen. Gri-iekenlancl. Te Athene en in Piraeus heeft de politie alle cafés chantants gesloten. Dezer dagen is de laatste zoon van admiraal Miaulis overleden. De door de roovers gevangen genomen heer Catzanos is voor een losprijs van 15,000 drachmen vrijgelaten; zij hadden hem neus en ooren afge sneden. Zuid-Amerika. Berichten uit Peru houden in dat de regeering ijverig bezig is met de regeling van het lager onderwijs en de oprichting van openbare scholen, en tevens aan de laatste ministers van den pre sident Balta verboden heeft het land te verlaten vóór dat zij aan de kamer van afgevaardigden verantwoording over hun beheer zouden gedaan hebben. Den 1 Sept. was in die kamer de beraadsla ging aangevangen over het uit het initiatief van sommige leden voortgekomen wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf. Op de overweging „dat het leven van den mensch onschendbaar is" wordt daarbij de doodstraf, welke volgens de constitutie alleen bedreigd werd tegen het misdrijf van moord onder verzwarende omstandigheden gepleegd, ver vangen door een tuchthuisstraf van vijftien jaren. Men verwachtte de aanneming van dit ontwerp. Het aantal personen, welke bij gelegenheid van het pronunciamento der gebroeders Guttierez het leven verloren, bedraagt, zooals thans bekend ge worden, is 114. TELEGRAMMEN. New-York, 15 October. De eigenaars der petro leum bronnen hebben besloten met de exploitatie niet weder te beginnen, alvorens de prijs der petro leum tot 5 dollars per vaatje gestegen is. De stoomboot Laclebelle is op het meer Mi chigan vergaan. Vijf personen zijn verdronken; twee booten met passagiers worden vermist. Madrid, 14 October. Gisteravond is de kapitein- generaal van Gallicië Ferrol binnengetrokken, hij is meester van de stad en wacht versterking van Santander, om den opstand zonder bloedstorten te kunnen onderdrukken. De opstandelingeu zijn opgesloten in het arsenaal. De oorlogschepen zullen aanvallen, wanneer de opstandelingen trachten te onsnappen over zee. Londen, 15 October. De heer Enfield zal heden gehoor verleenen aan den heer Kirkham, gezant van den prins van Kassaï. De heer Kirkham beweert dat de Kedive van Egypte een district met 80,000 inwoners heeft geannexeerd. Er is eene groote vergadering der Interna tionale tegen 3 November belegd. De Times zegt, dat Prins Napoleon den Fran- schen Minister van Binnenlandsche Zaken gerech telijk wit vervolgen. Kragujevracz, 15 October. Eene deputatie uit de Skuplschina heeft heden den Vorst ten adres aangeboden, waarin de vergadering verklaart, dat zij met vreugde heeft vernomen welke richting de Vorst iu zijn troonrede heeft aangewezen. De Skuptschina bedankt in het bijzonder het gewezen regentschap voor zijn wijs en vaderlandslievend bestuur. Berlijn, 15 October. Volgens de Kreuzzeiluug zal het lijk van Prins Albrecht waarschijnlijk Zaterdag avond in den Dom worden bijgezet. Volgens de Kreuzzeitung is de bewering van sommige dagbladen, over het voornemen der re- geeririg, om eene wijziging te brengen in hare staatkunde tot de Oostersche aangelegenheden (eene bewering steunende op de benoeming des heeren Keudell tot gezant te Konstantinopel), van allen grond ontbloot. Parijs, 15 October. Het is onjuist, dat de re geering een wet tot verbanning der Bonapartes zou voorstellen. Thiers zal niet voor Zaterdag Parijs verlaten en naar Versailles gaan. De kardinaal de Bonnechose is door den pre sident der republiek ten gehoore ontvangen. De ontruiming van de departementen Marne en Haute-Marne zal morgen beginnen. De prins van Joiuville heelt te Laugres, bij gelegeubeid der onthulling van een monument voor de mobiele garde, een redevoering gehou den, waarin hij o. a. zeide, dat hij op de her stelde Vendóme-znil het liefst het beeld van een eenvoudig soldaat zou zien. De prefect der Seine heeft eene gemeentelijke leening van 53 millioen voorgesteld. Londen, 16 October. Aan Daily News wordt uit Weenen het volgende gemeld: Volgens bericht uit Konstantinopel heeft de vorst van Montenegro aan de Porte volledige ophelderingen gegeven nopens de botsing, welke onlaDgs tusschen Tur ken en Montenegrijnen heeft plaats gehad, en beloofd de schuldigen streng te zullen straffen. Deze mededeeling heeft een goeden indruk ge maakt. Volgens bericht uit Rome, aan betzelfde blad toegezonden, is de Italiaansche regeering op het punt om met den heer Thiers over eene schik king der quaestie van de Laurium-mijnen in on derhandeling te treden. Het plan bestaat om den keizer van Ruslaud als scheidsrechter in deze zaak te benoemen. Aan Daily Telegraph wordt uit Parijs gemeld, dat de heer d'Harcourt, een onderhoud gehad heeft met den heer Thiers, en naar Londen zal terugkeeren om het handelsverdrag te ondertee kenen. LAATSTE BERICHTES. Per telegraaf.) 's-Geavsnhage, 15 October. In de zitting der Tweede Kamer van heden is de algemeene discussie over het wetsont werp tot voorziening tegen besmettelijke ziekten reeds afgeloopen. De heeren Dumbar, VViutgens stemden legen, Rombach, van Kuijk, Godefroi, Wassenaer, Idzerda, Smits, voor, schoon eenigen hunner met leedwezen hebben gezieu dat de verplichte vaccinatie voor de schoolgaande kin deren teruggenomen is. De heer Geerlsema heeft in hoofdbeginsel de wet verdedigd en zal over de vaccinatie zich verklaren bij het voorgedragen amendemeut. Morgen te elf uren voortzetting. 's-Geavenhage, 16 October. Z. K. H. Prins Hassan van Egypte heeft gisteren de residentie bezocht, vergezeld van een der Engelsche heeren van het gevolg. Beiden gebruikten een lunch bij sir Harris, den Engelschen gezant bij ons Hof en zijn reeds gistermiddag te 4 uren met het talrijk gevolg, wiens vervoer twee waggons van het Hollandsche spoor vereischte, naar Antwerpen vertrokken. Uteecht, 16 October. De directie van de Utrecht- scbe zilverfabriek alhier heeft aan haar personeel, evenals de heer van Kempeu, een renteloos voor schot verstrekt tot het opdoen van aardappelen en hun bovendien 2 inud zonder betaling verstrekt. Van de geldleening, groot f 200,090 die bij raadsbesluit van 8 Juli 1869 is vastgesteld en die in vier seriën verdeeld is, zal thans de laatste serie uitgegeven worden. De inschrijving daarvoor is tegen deu SOsten dezer opengesteld. D.) Zaturdaguacht ging een alhier welbekend bejaarde schipper langs de Oudegracht naar zijn vaartuig; onderweg werd bij door eeue vrouw aangesproken. De schipper wilde echter niets met haar te doen hebben, doch zij liet hem niet met rust; den volgenden morgen bemerkte hij, dat hij een portefeuille met aanzienlijke geldswaarde vermiste, benevens eeuige briefjes zonder waarde. De politie, die van deze zaak kennis heeft beko men, doet een streng onderzoek. Marktberichten. Amsteedasi, 17 October. Rogge, N. Galatz 195; J. Petersb. 184; Oct. 181, 180, 179Maart 194,193. Raapolie zes weken per 100 kg. 46; vliegend 45*; Mei 44SNov., 44*; Dec. 44ft. Lijnolie zes we ken, 41*; vliegend 4014 Maart, April, Mei 3914 Nov. 40; Dec. 3914. Raapkoeken per 1000 kg. 86, 92. Lijnkoeken per 100 kg. 11,1414. Koolzaad per 2000 kg. April 435; Oct. 412; Nov. 414. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Burgerlijke stand van Leiden van den lOden tot eu met den löden Oct. 1872. GEHUWD. C. W, A. Diillemond.jm. eo J. Groeoeveld, jd. G. Verver, wedr. en J. M. W. Blom, wed. L. H. van der V 09, wedr. en J. M. Vreugden burg, wed. T. Zwaanenburg, jro. en A. de Rek, jd. BEVALLEN. J. Ueltneer, geb. Uerogee, l). K. Jansen, geb. Suit, Z. A. van Leeuwen, geb. Bazel, Z. M. J.Teske, geb. Jasperse, Z. W. W. Aniba, geb. van Leeuwen, D. J. de Vroede, gob. Heykoop, M. Megcbelse, geb. Wijntjes, Z. - A. M. Betgen, geb. Kaffijn, Z. G. J. Dee, geb. Oltz, Z. D. Papot, geb. Tibboel, L). R. Bannet, geb. Barn9teijn, D. P. van der Kloot, geb. Rijnsborger, D. C. H. M. Straathof, geb. Baaien, D. J. Ch. Lindeman, geb. Reijnders, Z. A. Los, geb. de Graaf, Z. M. B. Ch. T. V'enderbos, gob. Kooij, Z. S. Lcm, geb. IHkshoorn, Z. J. M. van Booren, geb. van Hoven, D. S. Ch. J. Segaar, geb. Menzel, Z. J. Biegstraaten, geb. Breedeveld, D. A. M. Taverne, eeb. Franken, D. J. Beenakker, geb. Segijn, Z. J. M. de Vrind, geb. van Beek, Z. J, H. P. Aalberse, geb Hermans, D. levenl. M. van Weeren, geb. van der Reek, D. loi/enl. OVERLEDEN. M. van Zwieten, D. 10'm. J. A. Pnjn, 68 j. G. van der Henst, Z. 22 j. W. Bavelaar, Z. 2j. W. Aniba, D. 1 d. J. J. Roman, Z. 21 j. J. van den Oaweelen, wed. J. Bink, 71 j. - W. Clavan, Z. 9 m. M. Bouwman, V. 63 j.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3